1 STOOMVERVERIJ, CHEMISCHE WASSCHERIJ STOOMWASSCHERIJ. m^km I I „ONS BLAD” BREED 20-B8 '1 Zaterdag 2 Juni 1828. Zwart Ui Rnti IODTWZBERM Mwi— 34 uw. FEUILLETON. Gestrafte misdaad. hil de bU No. 128 GtB0 alkmaar kmsu Zaterdag 2 Juni 1828. giro alkmaar imms 220 Jaargang U9 ho°p f40.— Advertentieprijs Aan alle abonnê*» wordt op aanvrage gratis een pojle verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.—, f750.—, f 260.—, f125.—f50. BUITENLAND. De wereld rondom ons. WEEKOVERZICHT. Bureau HOF 6, ALKMAAR - Telefoon433 Abonnementspr(js i Uwe goederen, vooral voor Meubelstoffen en Gordijnen noodïakeHjk, worden in de grootst mogelijke kleur ECHTHEID geverfd, zooals wetenschap en practijk nu vermag, tegen onze steeds matig gestelde priisen. HET OUDE 80LIEDK ADRES 1 Vakkundig, modern, hygiënisch en vertrouwd HOORJV I- GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 184M3 STAM STOOMT i Hoofdstuk XXL -A ï&i: gekregen, tegenstand zou- >uurt van Paoting, Hok jen uit latere 4 ft. NOORD-HOLLANOSCH DAGBLAD dreef kon zijn na de vermoeiende reis en misschien weinig te eten had gehad in de laatste dagen. Intusschen was hy Hallgrave genaderd. Hy bad alles goed overlegd: alle bedienden, pachters en dorpsgenooten waren vereenigd onder Lionel's gastvrij dak, om daar het Kerstfeest te vieren. Victor Carrington bad dus de handen ruim; de stallen waren onbewaakt en toen hy naar zyn herberg te Fnmley terugkeerde wist niemand dan hy-zelf, dat „Nyagara” uit de stal van Lionel was verdwenen en ver vangen door „den Wilden Buffel". „Nyaga ra’’ kreeg een plaatsje in de stal van de herberg „de Sleutel”. DE WILD LAAT, over de Boteretraet lelef. 34 en 38. Gereedschappen voor alle Ambachten. Alleen kwaliteitsartikelen en goed- pagina jvour d« overige paguu*» f Ojoi iboa” bij vooruitbetaling per plaatsing ertentie van 5 regels j iedere regel mwt 19.12. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS VOEGE- ZONDEN DE BROCHURE OVER QRANULINE, HETsMIDDEL VAN Oa J. H VAN GRAFHORST. ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. ZIEKT E. Mldd»lburg»ch»«tr. J17^ Sen—ningen. BEDROG EN SAMENSPANNING. Met het Kerstfeest herbergde de pastorie te Hallgiovc de volgende gasten: Douglas Dale, sir Reginald Eversleigh, een heer en een dame, Mordaunt geiten, en hunne twee schoone dochters en twee oude bekenden van den predikant, waarvan wy ér eene leerden kennen. Van 1—3 regels ft.25/ elke regel meer f 0.25. regel f 0.75 voor de eerste pagina voor daoveri Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooruitbetaling f 0.60 per adv. In Joego-Slavië. Do Italiaansche eonsul-generaal te Mün chen hefet medegedeeld, dat alle sensationee ls berichten betreffende de gebeurtnissen in Italië en Joego-Slavië. welke in de laatste dagen werden verspreid, schromelijk zyn overdreven. Dat Italië een ultimatum heeft gezonden aan Joego-Slavië is onjuist. MGR. SEIPEL NAAR HET HEILIGE LAND. Naar men te Weonen verzekert, zal Mgr. Seipel, de bondskanselier, deelnemen aan den pelgrimstocht van gestudeerden, die den vierden Augustus van Triest over Alexandrifi en Kaïro naar Jeruzalem zal gaan en ver volgens Nazareth eu Haifa zal bezoeken. Er nemen verscheidene Oostenrijksche geeste- lijken en parlementsleden aan dezen tocht deel. (104.) „Dank ie. Hier wordt nog al veel gejaagd, m ’t niet?" vroeg Victor opnieuw. li*1 Terieker ik u. Men ziet hier haast •ityd jachthonden.” „Weet je ook wanneer er weer een groote jachtpartij zyn zal?" „Overmorgen, mijnheer; om tien uur 's morgens. Het zal een groote party worden. j\Ie dom in zal dan xjjn nieuw paard be- ryaen, dat hy van zijn broeder gek r< gen beeft „Zoo, soo." „Ja, mjjnbeer; ik oen gistermiddag in de •tallen van de pastorie geweest, en heb het beest gezien prachtig hoorl” Carrington wendde zijn paard in de rich- toing van de pastorie van Hallgrove. Toen hij deze bereikte reed bij het erf op en vroeg naar den predikant Deze was uit, zeide de knecht, maar als mijnbeer binnen wilde ko men en op hem wachten, hij zou wel niet lang POINCARé EN DE AMNESTIE VOOR DE AUTONOM1STEN. De kabinetsraad heeft besloten het voor stel van den Elzasser Walther, om aan de autonomisten van Colmar amnestie te ver- leenen, te verwerpen. De regeering zal in verband hiermede in de Kamer de kwestie van vertrouwen stellen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Overwinning van de Zuidelijken. De laatste paar dagen is de toestand in China snel veranderd. In het begin van de week leek het of de Noordelijken, die ver sterking hadden gi den bieden in de m en Tsangtsjou; maar uit latere berichten blijkt, dat de Noordelijken langs de Hankou- Peking lijn nog verder zijn teruggetrokken en dat zij Paoting hebben ontruimd. Deze gang van zaken was klaarblijkelijk het ge volg van beslissingen der plaatselijke ver tegenwoordigers en in tegenspraak met de bedoelingen van maarschalk Tsjang-Tso lin. Op deze manier is een ernstig treffen ver meden en lijkt het waarschijnlijk, dat de Noordelijken over het geheele front terug gaan. De verst vooruitgeschoven troepen der i moordenaar wordt niet uitgeleverd. Hoe dit mogelijk is? Weenen meent het asylrecht te moeten eerbiedigen en beweert, dat de misdaden door Bela Kun in Hongarije indertyd begaan, politieke misdaden waren. Eigenaardig doei bet aan, dat de vrijla ting van Kun geschiedde, onmiddellijk na de publicatie van 'n verzoekschrift onderteekend dóór Philip Snowden, 1.1 lis de Brouckère, Hermann Müller, Tb. Stauning, Leon Blum, Pierre Renaudel en Arthur Henderson, allen politici, voor wie de Voltairiagnsche leer evangelie is. Deze heeren verklaarden, welk een groote fout het naar het oordeel der onderteeke- naars zou zyn, indien de Oostenrijksche re geering zich ertoe liet brengen „een versla gen revolutionair in banden te leveren van diens vijanden." Waarna met klem betoogd wordt, hoe noodzakelijk het is te achten, dat de Europeesche democratie bet politieke asylrecht handhaaft juist in bet huidige tijds gewricht, nu, tengevolge van bet bestaan in verschillende landen van onderdrukte natio nale minderheden en van de bedreiging van het democratische stelsel door minderheids- regeeriugen steunend op geweld, het aantal politieke vluchtelingen over het algemeen zoo is toegenomen. We kunnen ons niet ontworstelen oau den indruk dat deze fraaie redeneering invloed heeft gehad op het besluit der Oostenrijksche regeering. Als Bela Kun een dankbaar mensch is, mag hy teruggekeerd in zijn comfortabele Sovjetomgeving, wel handen vol wierook branden voor bét beeld van Voltaire, wiens theorieën, bonderdvyftig jaar na zijn afster ven, nog machtig genoeg waren hem de gouden vrijheid te bezorgen. uit zijn dienst. „Ik zal „den Buffel" wei zelf naar mijn vriend biengen," zeide hij. „Hier is je geld, je kunt naar Londen terugkeeren zoodra je wilt.” Hawkins verwijderde zich, na een flesch met zijn geliefkoosden -drank gevuld te heb- I ben, en Carrington zag hem niet weder. Toen het laatste schijnsel van den korten Kerstmiddag wegstierf, beval Carrington een staljongen „den Wilden Buffel” te zade len, die in de stal stond. Het paard werd voorgebracht; Carring ton besteeg het ionder eenige moeite en reed weg in de duisternis van den vallenden avond. „De Wilde Buffel" was bijzonder be daard en Victor begon er reeds eenige on rust over te gevoelen, of de mededeelingen, die hy aangaande de kwaadaardigheid van het beest gekregen had, wel juist waren. „Gesteld eens." dacht hij by zich zichzel- ven, „dat hij niet die onhandelbare duivel is, waarvoor ik hem hield, wat dan? Wel, dan zullen w« wat anders probeeren om Lionel Dale van kant te helpen." Victor tioostte zich echter met de gedach te, dat „de Wilde Bnffel" nog wel niet op HET GEVAL BELA KUN. Dr. Seitz, de Weensche burgemeester, heeft aan de leden van de commissie tot bestrij ding van de witte terreur verklaard, dat hij als voorzitter van de socialistische Kamer- club de regeering heeft gezegd, dat de uit levering van Bela Kun, afgezien nog van de juridische bezwaren, ook uit zuiver mensche- Ijjke gronden, onmogelyk was. Mgr. Seipel „censdag 30 Mei j. L was bet bonderd- vyftig jaar geleden, dat de heer Franpois Marie Aronet bet tijdelyke met het eeuwige verwisselde. Wy kunnen ons voorstellen, dat dit feit het gros onzer lezers slechts zeer matig interesseert. Edoch rekenen we op ’n tikje meer belangstelling, als we medege deeld hebben, dat die mynheer F. M. Aronet, zich naar de mudo dier dagen had omge doopt, en voor zich den naain Voltaire had gekozen. En onder dezen naam is hy bekend geworden als een der voornaamste letter kundigen, een der gunstigste spotters zijner geestige eeuw; maar belaas ook een der ver derfelijkste philosofen uit een verdorven tydperk. Groot was zijn invloed in Frankryk, in Duitscbland, in ons land óók. Ja vooral hier, want onze liberaliteit (behalve voor paepschheden!) stond toe, dat zyn in Frank ryk verboden boeken in ons land gedrukt werden. Erg dankbaar was hy daar overi gens niet voor, want van hem wordt verteld, dat hy na een conflict met den Haagschen boekhandelaar Van Duren in 1740 ons land verliet met de woorden: „Adieu, canards, caueaux, canaille” (vaarwel eenden, kanalen, schorem). Misschien is dit verhaaltje niet heelemaal wkAr, doch wat historisch wèl vast staat, is dat Voltaire door z'n werken de akkers heeft gereed gemaakt, waarin het revolutie- xaad gretig werd opgenumen. En bet is op geschoten, beven mate welig; het heeft vrucht gedragen in de groote Fransche omwente ling, leverde rijke oogsten in de jaren 1917 1919, en rendsebou wende over de wereld, zien we het opnieuw vrucht zetten, zoowel in de landen van ys en sneeuw, als onder de straten van een tropische zon. Bekyk maai eens China. Daar bloeit de roede revolutiebloein op de onafzienbare* vlakten van Sjansi en Sbantoeng; daar laat de x. g. Christengeneraal Fpng al z’n doen en laten beheerseben door dén eerst verdre ven, maar nu weer enthousiast ingebaalden Sovjetgezant Borodin. Daar strijden thans Tsjang. Rus, Sjek met Feng en met den mo- del-gouverneur van Sjansi samen, tegen Tsjang Tbo Lin. Wie er wint, vraagt u? Eer lijk, we weten het niet. Nu eens wordt vaa noordelijke successen melding gemaakt, dan weer van successen der zuidelijken en van 1-un, vennoed«tijk slechts tjjdelyke, verbou- deuen. Maar van oen beslissende actie is geen sprake. Dat zo.i trouwens ook weinig Cbineesch zyn. want ten slotte zijn het 'n Ctina gewoonlijk niet de militaire machts middelen. die den doorrijg geven. Men m.iet steeds rekening houden met verraad en met een plotselinge.n ommekeer van de militaire aanvoerders. Nog ingewikkelder werd de toestand dooi het ingrijpen van Japan, dat niet wil tou- staan, dat <ie strijd zich naar Mandsjoerye verplaatst, waar het groote belangen beeft. Wat de regeering van den Mik add. eigenlijk met China voorheeft, vertelt een der hoog ste militaite autoriteiten van het Japanse .«e departement van Oorlog aan de „Times’’. Deze officier verklaarde o. a. „Op sommige gedeelten der linie heeft het Noorden succes, op andere beeft het Zuiden de bovenhand. De nationalisten hebben het voordeel wat aangaat het getal en het mo reel, de noordelijken wat betreft de uitrus ting. De samenwerking tusschen de leiders uitblijven; hij was litgegaan met kapitein en m< j. Graham. Victor Carrington glim lachte onwillekeurig by bet hooren van Ly dia’s naam. „Zoo, zyt gij hier ook,’’ dacht hij, „neen, ’t is maar beter dat ge my niet bier ziet, want dezen keer help ik je niet in je spel zooals in het geval met si» Oswald.” Victor bedankte den knecht Neen, zou maar niét binnen komen. Maar ais knecht hem den weg wilde wyzen zou hem een pleizier doen. Zeker, de knecht wilde hem met pleizier den weg wyzen. Als mynheer maar het pad hield aan zyn linkerhand, dan kwam hij voorbjj de stallen en dan lag de weg dien hy hebben moest recht voor hem. Carrington volgde deze aanwijzingen. Hij lette scherp op en maakte zich geheel en al vertrouwd met de omgeving. Vervolgens keerde by langs een anderen weg dan hy gekomen was naar Frimley te rug. Daar aangekomen begaf hy zich recht streeks narfr de binnenplaats van de her berg „de Sleutel”; den stalknecht Hawkins, dien bij daar tegenkwam, ontsloeg hij daarop Zuidelijken zijn op nog slechts 20 myl af stand van Peking. Muiterij In het Noordelijk leger. Naar uit Peking gemeld wordt is het 8ste legercorps der Noordelijke troepen aan het muiten geslagen. HET VOORBEELD VAN JAPAN. Geen onvoegzame kleedinf toegelaten. Uit Rome wordt gemeld: Uit Tokio bereikt ons ’n echo op de roep stem van den H. Vader, als hy tegen Westersche modes protesteert. Het keizerlijk departement heeft n.L be paald, dat de costumes die gedragen moeten worden door de dames van het corps diplo matiek bij gelegenheid van de keizerskroning in overstemming moeten zyn met de Ja- pansehe zeden. De laag uitgesneden japon nen zyn dat niet, en harmonieeren evenmin met den styl der klassieke ceremonies. Tevens wordt gemeld, dat de zaal Sbüden, waar de plechtigheden zullen plaats vinden niet zal worden verwarmd. HET ITALIAANSCH-SERVÏSCH GESCHIL. Krachtige ItaHaansche neta. Bodrero, de Italiaansche gezant te Tel- grado beeft aan de Zuid-Slaviscbe regeering een nieuwe nota met het karakter van een ultimatum overhandigd, waarin Italië de be straffing eischt van de ambtenaren, die, omdat zy de betoogingen niet hebben belet, verantwoordelijk zouden zijn voor de schade, berokkend aan het eigendom van Italiaan sche onderdanen in Servië. Het niet-inwilli- gen van dezen eisch, zal een nadeeligen invloed moeten hebben op de verdere ont wikkeling van de Italiaansch-Servische be trekkingen. Niet zelden is dat echter eigen schuld van den Italiaansehen grootheidswaan. Zooals in Innsbruck, de boofdstad van het Oosten- rijksche Noord Tirol. Daar vlagde de consul op den „feestdag" ter herdenking, dat het tien jaar was geleden, dat Italië aan Oosten rijk den oorljog verklaarde. Deze viering van den dolkstek in den rug door een vroegereu vriend en /Fondgeuoot, wilden nationaal voelende studenten niet dulden: Gevolgi beleediging van de vlag, en daarna natuur lijk gloeiende Italiaansche protesten en n nederig om vergiffenis smeekende Oosten rijksche regeering. o In de Bela Kun kwestie beeft Oostenrijk nu een beslissing genomen. Hongarije krygt nul op het rekest, de ex-volks commissaris- Per kwartaal voor Alkmaar 2*— Voor buiten Alkmaar. ^.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger der nationalisten, die goed werkte, toen de legers ver van Peking afstonden, schijnt thans, nu de legers dichter by staan, niet meer zoo doeltreffend te zijn. Het noorden is als geheel in de canvpagne geslagen, doch in sommige gevechten hebben de Moekden- sche troepen van Tsjang Tso Lin Feng Joe Hsiangs troepen overwonnen. De officier gaf voorts een uiteenzetting van de houding van Japan tegenover China en verklaarde dat bet Japansche leger het in groote lynen eens is met het departement van Buitenlandseho Zaken, dat de spoedige komst van een nationalistische regeering te Peking wenscbeljjk is. Wat in Mandsjoerye zal gebeuren, hangt af van wat in China ge beurt Indicn Tsjang Tso Lins troepen groepsgewijs op vreedzame wijze naar Mandsjoerye teruggaan, zal Japan niét tus- schenbeide komen, doch indien zy in wan orde terugtrekken, en de zuidelijken heh ach tervolgen, zal Japan de noordelijken ontwa penen en den zuidelijken niet toestaan verder om den grooten muur op te rukken. Het ziet er dus niet naar uit, dat dc bur geroorlog spoedig geëindigd is. Tot groote vreugde van de Sovjetheeren, want nergens groeit de revolutiewoekerplant beter, dan op een akker gedrenkt met het bloed van eigen burgers. We boeven echter niet zoo ver van huis te gaan, om de vruchten van Voltaire’s zaad te zien ópschieten. Neem Duitscbland. Nog verseb ligt in bot geheugen de ontzettende vooruitgang der uiterst-linkscbe partQen bij de jongste verkiezingen. Bet zijn droge cij fers en gotaiien, maar laten we ze toch goed in onzen geest prenten, omdat ze zoo leer zaam zijn: De sociaal democraten gingen daar met 900.000 stemmen vooruit, dat is met pl.m. ló pCtde communisten naar ver houding, neg erger: 460.000 stemmen d. i. 20 pCt. Cijfers die te denken geven. Oók aan de Duitsche Katholieke Staatsparty, het Cen trum. Want dit staat voor ons vast: een groot deel misschien zoo goed als alle! van de 265 000 stemmen, die het Centrum verloor, zijn naar den kant der heele- en halve 'revolutiemakers gegaan. En met alleen in de roode industrie centra, heeft het Centrum terrein verloren, maar ook in oude, onin- neembaar geachte posities. In bet Rijnland is zyn nederlaag in het/oog loopend. In bet district van Marx, Dussel- dorf-Wcst. verloor het Centrum 35.000 stem men, in Keulen, de metropool van het katho licisme 10.000 stemmen, terwijl juist in deze stad de sociaal democratische party 20.000 stemmen beeft gewonnen. In andere distric ten is bet Hetzelfde. Zelfs in Baden, de on neembare buicbt van het Centrum, werden 40.000 stemmen verloren. In Wurtemberg heeft hel Centrum als grootste party afge daan, deze plaats wordt iu het vervolg door de sociaal democratie ingenomen. Over de oorzaken van dezen afval schre ven we reeds iets in een hoofdartikel. We zien vooiloopig nog niet hel einde van den ronden vloedgolf bij onze Oosterburen daarvoor is ’t er een veel te gunstig getij: benarde economische toestand, malaise in den landbouw, onrechtvaardige verhoudin gen in de industrie, met als gevolg tal van stakingen en uitsluitingen. Ja, Voltaire, de boezemvriend van den Ptuisischcn koning, Frederik den Grooten, kan tevreden zijn: de roode oogst staat goed! o Om over Italië te spreken in dit revolutie- verband, zal sommigen wat absurd lijken. Voor ben geldt tocb het Mussolinianismo als het universeel geneesmiddel tegen alle Mar xistische afdwalingen. O.i. geheel ten onrech te, want waar is vruchtbaarder bodem voor revolutie, dan in bet land waar bet recht voortdurend geschonden wordt? Zoo voelen het vele Italianen óók, o. a. de ohd-minister president Nitti, die aan zyn vrierfden in Ita lië een verklaring heeft gericht, waarin bij o.a. zegt: Sedert zes jaren wordt de Italiaansche grondwet dagelijks weer opnieuw geschon den en beleedigd door een bewapende min derheid. die zich met behulp van een mili taire groep in October 1922 meester heeft gemaakt van den staat Een nieuwe wei heeft de Kamer van Afgevaardigden in een verzameling van personen veranderd, die niet vry door bet volk zijn gekozen, maar door de fascistische partij worden benoemd. In zes jaren na een reeks van schendingen der grondwet is meh zelfs zoover gekomen deze af te schaffen. Het volk is van al zijn rechten en van al zijn grondwcttelyke waar borgen beroofd. Na een uitvoerige buitengewoon scherpe critiek op de fascistische praktijken in Italië zegt Nitta o.a. dat Italië één groote gevan genis is geworden, waarin men ni?t meer lacht en waarin dot ellende, niettegenstaande alle andersluidende toffieieele berichten steeds ondraaglijker wordt Wèl eigenaardig is, dat Italië in het bui tenland steeds meer bet slachtoffer wordt van demonstraties. Heèl erg was dit deze week iu Joego-Slavië, aar in veie plaatsen betoogingen tegen Italiaansohe consulaten bloedig moesten onderdrukt worden.* Lees b.v. wat het Budapester blad „Pester Lloyd” zich hieromtrent uit Belgrado laat melden: „In de hoofdstraat verzamelde zich een menigte van verscheidene honderden perso nen. Er werden dadeiyk sterke afdeelingen politie op straat gecommandeerd, en de be- toogers werden in het in de hoofdstraat ge legen café Roeski Zar gedrongen. Hierbij werd het lokaal volkomen verwoest. De betoogers wierpen daarna in de hoofd straat een barricade op. De uitgerukte bere den politie-afdeelingen waren gedwongen om het tooneel van den stryd te ontruimen. Deze ontruiming geleek veel op een vlucht. Tegen 9 uur 's avonds, werd de brandweer gealarmeerd en deze gelukte het om de be toogers door middel van de brandspuiten op de vlucht te jagen. Door de betoogers wer den verscheidene schoten gelost. De politie opende geweervuur op de menigte. Hoeveel personen daardoor werden gewond ie op het oogenblik nog niet bekend. Deze twee waren Gordon Graham en zijn zuster Lydia, de vrouw wier haat had meege werkt om het plan te doen gelukken, dat sir Oswald Eversleigh's geluk zoo plotseling had vernietigd. De beide Dale's en Gordon Graham waren reeds van kindsbeen af vrienden, daar zij schoolkameraden waren geweest op Eton. Sedert den dood van sir Oswald beide broe ders tot rijke lieden, had gemaakt, bad Gor don Graham zorg gedragen, dat zyn betrek king met beiden niet verslapte maar ver sterkt werd. Hy had het daarom gedaan we ten te krygen, dat hy en zyne zuster voor het Kerstfeest werden uitgenoodigd en zoo hadden beiden dus hun intrek genomen in de gastvrije pastorie. Gordon Graham stelde grooten prijs op deze uitnoodiging. Iedere dag, die voorbij ging, maakte hem meer en meer bevreesd, dat zyn zuster zou „blijven zitten”. Haar dertigste verjaardag naderde boe langer hoe meer en hoewel zij haar schoonheid zoovem mogelijk trachtte te behouden moest de dag toch spoedig aanbreken, dat deze ging ver welken en zij opgenomen zou moeten worde* onder de klasse der „oodo-jongejuffrouwei»’»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1