1) Eerw. Zusters Ursulinen. 4 LUCHTVAART. KERK EN SCHOOL. Een nieuwe Stichting der '1 - - - - - - - HANDELEN MARKT Th. van Dam, Deken van Den Haag, de BUITENLAND. De stemmenzwendel In WShrlng. I B LAAT UW MAM -T GERIKT ROOREN J MAAR GEEF HIM F TABLETTEN LANDBOUW EN VEETEELT PLANTENZ1EKTENKUND1GE DIENST der j ft* 5 Kaspar heeft werd verricht door i. van Dam, daarbij de een behan- straf- »t de Me Posuit R. Dm. H. v. Dam 13 6 Decanus 1928. DE HULP AAN DE ITALIA. Amundsen geeft zijn hulpexpe ditie op. Amundsen heeft gisteren te Oslo meege- deeld dat hij tot zijn spijt zijn plan om een hulpexpeditie voor de Italia uit te rusten heeft moeten opgeven, omdat zijn Aineri- kaansche vrienden hem de gelden slechts wilden voorschieten in gevai zij door een of andere regeering tot het uitzeilden der ex peditie aangezocht zouden worden. Dit is niet geschied, waarop zij hun medewerking hebben ingetrokken en er voor Amundsen niets anders overbleef dan zijn plan op te geven. Tot slot willen w.y gaarne nog even onder-: streepen de ernstige woorden gistermorgen door den Z. E. heer van der Burg gesproken. De ij vervolle paedagoog uitte een groot ver trouwen in de sympathie van de Katholieken in het Haarjemsche Diocees. Moge deze sympathie niet blijven bij lou ter woorden, doch uitdijen tot daadwerkely- ken steun, opdat spoedig vervuld moge wor den een van de laatste hartewenschen van onzen beminden overleden- Bisschep, de tot- standkoming van een R. K. Internaat -voor Jpm bet doel van het nieuwe werk, dat be- I Zwakzinnige kinderen in zijn bisdom. 3® Den Haag ge- De heer Th. Willemsen uit de beste wen- sohen voor de samenwerking tusscheii de school, van het Buitengewoon L. O. en het Internaat en feliciteert Directeur v. d. Burg met de totstandkoming van deze nieuwe stichting. volgens liturgisch voorschrift was gelegd en de fundamenten waren gezegend, vereenig- den allen zich in genoemd gymnastieklokaal, waar ververschingen werden rondgediend. De H. E. Deken van Dam wees er op, .dat deze eerste steenlegging voor spr. zeer zeldzame plechtigheid was, omdat ijei 1 Ook Den” Haag, aldus H. E. spr., is een .Jto de eerste gemeenten, waarin een derge- ftjke school gevestigd wordt. Het is ook een belangrijke plechtigheid, Jpm het doel van het nieuwe werk, dat k WOL. LIVERPOOL, 12 Juni. Heden begon de vierde serie veilingen van Oost-Indische ’t geheel werden in zes dagen 31.000 bn. aSWgeboden. Er waren veel koopers van het Continent en Amreika aan- w’ezig. De heden aangeboden 5.230 bn. ont moetten goeden kooplust met het gevolg, dat er veel verkocht werd. Het aanbod be- stond in hoofdzaak uit middelbare en orli- naire soorten, terwijl de betere soorten witte en gele slechts “spaarzaam vertegenwoordigd waren. In vergelijking met April waren de prijzen niet noemenswaard veranderd, uit gezonderd voor vuile wol, die moeilijk t» verkoopen was. Zwarte en grijzen Bombay wol was veronachtzaamd. f De heer P. C. Wesseling, sprekende na mens het schoolbestuur van „St. Joseph”, noemt de stichting van dit Internaast de bekroning van het werk, dat sinds de tot standkoming van de L. O.-wet van 1920 in het belang van het Kath. Bjjz. Onderwijs gedaan is. Dank brengt spr. vooral aan het gemeentebestuur van Den Haag voor de royale medewerking voor de totstandkoming dezer school. Spr. brengt vooral ook hulde aan den Z. E. Heer v. d. Burg, die met groote voortvarendheid deze zaak heeft aan gedurfd. Dank brengt spr. aan de Eerw. Zusters Ursulinen, die de zorg voor deze school op zich hebben genomen, hetgeen voor spr. een waariiorg is, dat het succes niet zal uitblijven. Spr. hoopt tenslotte, dat het succes zóó groot mag worden, dat over eenige jaren tot uitbreiding kan worden overgegaan. Prof, van Poelje, sprekende namens den Wethouder van Onderwijs, zegt dat het voor het gemeentebestuur een ware voldoening is, dat het mag beleven, dat ook zonder rechtstreekschen steun van het gemeentebe stuur de lust en kracht met is gedoofd om een school als deze te stichten. -Door den band, waardoor het gemeentebe stuur voor de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs belangstelling koestert, zal het ook belangstellend de wording van dit Internaat volgen. Ofschoon het de diepste wensch is, van het gemeentebestuur, dat het aantal zwak zinnige kinderen zoo gering mogelijk worde, door de verbetering van de sociale toestan den, toch ziet liet de noodzakelijkheid in van deze stichting als noodzakelijke aanvul ling van hetgeen op onderwijsgebied wordt gedaan. Het is spr. dan ook een genoegen namens het gemeentebestuur den wensch uit te* mogen spreken voor het slagen, en een goede en vruchtbare ontwikkeling van dit werk. (Appl.) De Z. E. Heer G. v. d. Burg, wyst er op, dat deze stichting tot stand moet komen, niet zoozeer met geld, «joch vooral met de sympathie van degenen, die met deze stich- m contact komen. >eze school zal ongetwijfeld voorzien in want wat voor vestigd wordt. Spr. feliciteert daarom den pastoor, die hiermede een nieuwe commu- nautiteit in zijn parochie ziet gevestigd ko men. Ook het schoolbestuur van „St. Jo seph”, en de Congregatie van Bergen felici teert spr. omdat hij in de stichting van deze school ziet een uitbreiding, fiiet alleen van leden, doch ook van werkzaamheden dezer Congregatie. Met den wensch, dat door de voorspraak van den H. Anthonius, op wiens Feestdag de eerste steen gelegd werd, de zegen van het H. Hart moge neerdalen over het huis en zjju aanstaande bewoners, ein digt Deken van Dam zijn toespraak. (Appl.) De Braganza gereed. De Braganza is klaar om naar het oosten te vertrekken. Zij heeft twee spannen honden en acht alpenjagers aan boord. De Hobby wordt vanavond in de Wahlenbergbaai ver wacht. De hondenspannen zullen langs de kust noordoostwaarts trekken, met de bedoe ling de drie mannen te ontmoeten, die op weg naar het land moeten zijn. De Hobby zal terugkeeren, de Braganza wacht de sleden af. Volgens te Rome van Nobile ontvangen Iherichten zouden er drie gewonden geweest zjjn: prof. Molmgren, met een ernstige kwet suur aan den arm, de technicus Cecctoni, die het rechterbeen onder de knie gebroken heeft, en Nobile, met verwondingen aan rech terarm en rechterbeen. Molmgren kan wel als genezen beschouwd worden, daar hij op 30 Mei met de gioep-Mariona naar de Noord- kaap vertrokken is. Het zal langer duren eer Ceccioni beter is. Nobile’s arm is beter; zijn been haast VLIEGTUIG VERONGELUKT. Drie dooden. Gistermorgen is een marinevliegtuig boven de dichtbewolkte stadswijk Oestertiro op straat te pletter gevallen zonder dat iemand getroffen werd. Het vliegtuig was leeg en spoedig bleek dat de onderofficier en twee cadetten waaruit de bemanning bestaan had met parachutes getracht hebben naar bene den te springen. Alle drie parachutes hebben echter geweigerd en de 8 lijken zijn later ge vonden. Een der cadetten is met zulk een vaart op een dak gevallen, dat de pannen braken en hy op een zolder verpletterd werd aangetroffen. A. X-‘. - au XZCAVll van AVVil uv Z. E. Heeren: G. P. J. van den Burg, Direc teur der St. Josephstichting der Eerw. Zus ters Ursulinen te Bergen, de Eerw. Moeder Overste van de Eerw. Zusters Ursulinen, al daar, Pastoor Bysaens, in wiens parochie het gebouw gevestigd is, Kapelaan Lubbers, Th. Boonekamp, de heer Prof. Mr. G. A. van Poelje, namens het Haagsche Gemeentebe stuur, de leden van het schoolbestuur „St. Joseph”, het hoofd der school voor Buiten gewoon L. O.-wijs, de heer Willemse, archi tect Jan Mol erf de aannemer, de heer P. de Wit. Bericht van verhindering was gekomen van: Dr. Verhoeven, Dir. van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, we gens uitstedigheid, Dr. van Voorthuijsen, Insp. van het Buitengewoon L. O., wegens ambtsbezigheden en van Pastoor Jansen, wegens ziekte. To kwart voor elf kwamen de genood ig- den samen in het Gymnastieklokaal van dé School voor Buitengewoon L. O. aan de Prineegracht. De eerste steenleggi den H. E. Heer H. A. geassisteerd door de Z. E. Heeren G. P. J. Van den Burg en Th- Boonekamp, reep .als diaken en subdiaken. Nadat de steen, die tot opschrift had: een groote behoefte, want wat voor de nazorg voor zwakzinnige kinderen op onder wijsgebied gedaan wordt is Mgr. Callier getuigde het reeds is nihil. Spr. brengt een woord van dank aan het gemeentebestuur voor de royale en loyale houding bij de totstandkoming van deze stichting aangenomen. Spr. heeft ondervon den, dat, wat betreft hef medewerken voor Bijzonder Onderwijs den Haag bovenaan staat. (Appl.) Spr. brengt dank aan het schoolbestuur van „St. Joseph" en aan het schoolpersoneel. Spr. eindigt met den wensch, dat dit In ternaat voor zwakzinnige kinderen in sympathie uit heel het Bisdom steeds grooten steun moge vinden. (Applaus). Het gebouw, dat onder leiding van den Architect K. Jan Mol zal verrijzen, zal in alle opzichten voldoen aan de eischen des tjjds. Met de strenge eischen der hygiëne wordt in alles rekening gehouden. In het gebouw zullen worden aangebracht centrale verwar ming, liften, enz. enz. Het geheel zal ruimte bieden voor plm. 130 kinderen. De kinderen, welke in ’t Internaat zullen worden geplaatst, bezoeken overdag de school aan de Prinsegraeht, waar zij het gewone onderrieht zullen volgen. Hét schoolgeld voor het Internaat is zoo la Ag-mógelijk gehouden. Immers, wil men zóóveel mogelijk kinderen van deze inrich ting, welke inderdaad voortreffelijk zal wor den, laten profiteeren, dan mag het school geld daarvoor geen beletsel vormen. Het schoolgeld zal slechts f 300 per jaar bedragen. Het Bisdom Haarlem zal dus met Gods ze gen weer een inrichting, waaraan de behoefte reeds zoo lang werd gevoeld, rijker worden! Het kan van belang zijn te vermelden, dat reeds nu leerlingen voor het in het volgend jaar te openen internaat kunnen worden aangegeven, bij den Zeereerw. Heer G. P. J. v. d. Burg, Directeur der St. Jozef-Stichting te Bergen (N.-H.) den heer P. C. Wesseling, Secretaris der R. K. Schoolvereeniging der Parochie van den H. Jozef, Geestbrugweg 59, Rijswijk (Z.H.), en bij het hoofd der R. K. school voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan de Prinsegraeht 10, den heer Th. H. H. Willemsen, Helenastraat 15, die bereid zijn alle gewensóhte inlichtingen aan belangheb benden te verstrekken. H«t eerste R. K. Internaat voor zwakzinnige kinderen, te Den Haag. (Van onsen eigen verslaggever.) ue Congregatie der Eerw. Zusters Ursu linen, die reeds zoovele onderwijs-inrichtin- gen in ons land aan hare goede zorgen en beproefde leiding ziet toe vertrouwd, gaat zich binnenkort belasten met den zorg van een opvoedings-instituut bij uitnemendheid, sooals er op het R. K. onderwijsgebied nog geen bestaat, noch in het Bisdom Haarlem, noch in heel overig Nederland, Reeds lang bestonden er plannen, voor bereid en uitgewerkt door den Z.E. Heer G. P. J. van den Burg, Directeur der Eerw. Zusters Ursulinen te Bergen (N.-H.) om te komen tot stichting van een R. K. Internaat voor zwakzinnige kinderen; dit terrein op het ruime onderwijsgebied lag tot dusverre nog nagenoeg onontgonnen. In December 1923 werd in Den Haag door het Bestuur der R. K. Schoolvereeniging der Parochie van den H. Jozef geopend een R. K. School voor Buitengewoon Lager On derwijs; de eerste school, waar kinderen, die door gebrekkige geestvermogens het onder wijs in de gewone lagere scholen niet kun nen volgen, onderricht van daartoe speciaal gevormde leerkrachten konden ontvangen. Vóór dien tijd waren de kinderen aangewe zen op de gewone scholen, waar zij op den goeden gang van het ouderwijs remmend werkten en waar zij, omdat het legerplan met hunne bijzondere gesteldheid geen rekening kon houden, weinig of niets leerden. Niet zelden waren zy in de klassen het voorwerp van bespotting, zoodat de jeugd kent in dit opzicht nu eenmaal geen medelijden het schoolbezoek voor hen tot een kwelling worden moest. De R. K. school, welke op bescheiden wijze met 23 leerlingen aanving, bleek in derdaad in een behoefte te voorzien. Het aantal leerlingen nam steeds toe en al spoe dig bleek het noodig naar een gebouw om te zien. Dank zij de royale medewerking van de gemeente Den Haag, werd daarvoor aan gekocht het gebouw aan de Prinsegraeht 10. Op dit oogenblik telt de school 15ö leer lingen. De toenemende bloei der school maakt het noodzakelijk steeds het oog geopend te houden voor hetgeen het belang der leerlin gen vergde. Meermalen waren leerlingen vertrokken, omdat hunne ouders voor hen een internaat voor zwakzinnigen verkozen boven een cx- temaat. Een R. K. Internaat w’as daarom een der vurige wenschen. Daardoor zou de kroon op het-werk kunnen worden gezet. Als dat er was, dan kon aan al die bezwaren worden tegemoet gekomen, dan konden leerlingen van heinde en verre werden opgenomen en dan zouden de leerlingen ook na de school uren voor ziel en lichaam zijn bezorgd. Wie bad kunnen denken, dat die wensch zoo spoedig werkelijkheid zou worden? In het vorig jaar, dan werden met den Directeur der St. Jozef-stichtifig te Bergen (N.-H.), denZteereerw. Heer G. P. J. v. d. Burg, verschillende besprekingen gevoerd, die er toe leidden, dat tot den bouw van een Internaat dat aan de eminente zorgen der Eerw. Zusters Ursulinen zal worden toever trouwd, werd besloten. Door het Bestuur der St. Jozef-Stichting werden daartoe aange kocht perceelen aan de Prinsegraeht en de Lange Beestenmarkt en onlangs is met den bouw een aanvang gemaakt. De eerste steenlegging. Gistermorgen had in het bijzijn van enkele genoodigden de Plechtige Eerste Steenleg- plaats van het nieuwe gebouw. Tegenwoordig waren: de H. E. Heer H. De verrezen doode. Eveneens wegens schuld aan verkiezings- zwenSel waren aangeklaagd de 45-jarige bakkersgezel Frans Schreiner en de kleer- makersweduwe Anna Hunka. De echtgenoot van Mevr. Hunka was den 29 Maart 1927 gestorven, zijn naam kwam op de kiezers lijst voor. Schreiner fungeerde toen, zooals de aanklacht luidt, als voorman der soc. dem. partij en was bekend met den dood vaa Hunka. Op den verkiezingsdag verzocht Schreiner de weduwe, hem het domicilie- bewijs te geven. Tij Het zich bepraten, üit het verhoor blijkt, dat een vreemde voor den overledene gestemd heeft. Schreinen werd veroordeeld voorwaardelijk tot 2 weken arrest, Mevr. Hunka voorwaardelijk tof 1 week arrest. Buitenlanders op de kiezerslijst. De tandtechnicus Michael Reiter cn zijn bij hem in wonende zuster werden den 24 April door soc. dem. verkiezings-agitators uitge- noodigd te gaan stemmen. Daar beiden af komstig zijn uit Javorof in Polen, dus bui tenlanders, waren zij niet stemgerechtigd. Zij lieten zich echter niettemin bewegen, te gaan stemmen, waarbij zij zich legitimaties van do electische tram overlegden. Hun namen kwamen nu. hoewel zij buitenlanders zijn, op hest supplement van den kiezerslijst voor. De aanklacht legt er den nadruk op, dat Michael en Else Reiter valschelyk opgegeven hebben, in Weenen stemgerechtigd te zijn. Beide beklaagden verklaarden voor het ge recht, dat zij niet gestemd zouden hebben, als zij niet door onbekende agitatoren opgewekt waren. Beiden werden voorwaardelijk veroordeeld ieder tot een week arrest. De slotenmaker Ignatius Mara en Hedwig Scholz hebben, hoewel zij Tsjecho-Slowaak- sche staatsburgers zyn, den 24 April ge stemd. Zy bereiepen er zich voor he gerecht op, dat „onbekende wannen’’ hun documen ten van de magistratuur hadden getoond. Zy kregen daardoor het burgerecht van de Bondsrepubliek. Beiden kregen een week streng arrest yoorwaardelijk. Die tweemaal gingen stemmen. De stedeljjke ambtenaar Rudolf Werlein ging tweemaal ^temmen, eerst n de Bastien- strasze, ’s middags in de Schopenhauer- strasze; hij kwam op bede ijsten voor. In het stembureau aan de Schopenhauerstrasze woonde hij in de „Somarugagasse” terwijl de man in werkelijkheid in de Herbeck- strasze wootn. Dit geval werd verdaagd. De verpleegster Ludmilla tweemaal gestemd. Zij werd veroordeeld tot 1 week streng arrest voorwaardelijk. De stemmenzwendélaars voor gerecht; Talrijke veroordeelen; „onbekende” opstokers. Na de verkiezingen voor den Nationalrat in Oostenrijk in April 1927 heeft het bestuur van de party „Eenheidslysten" by het Staatsgerechtshof herroeping gevraagd van de verkiezing in het 18de gemeente-district van Weenen en heeft genoemde party als bewijs van den gepleegden stemmenzwendel een aantal gevallen openbaar gemaakt waarin onbevoegden wederrechtelijk het stemrecht hadden uitgeoefend. Nadat het Staatsgerechtbof de bezwaren had onderzocht, kwam het geval voor het gerecht. Het onderzoek wees uit, dat in talryke gevallen daadwerkelijke stemmenverval- sching was voorgekomen. De rechter van instretie van het II Gerechtshof verwees na onderzoek der ongeveer 120 gevallen er 40 naar de openbare zitting. In eenige geval len is een onderzoek aanhangig wegens be drog door vervalsching van oorkonden en wegens het wederrechtelijk bewerken van ..Reklamationen”, hoofdzakelijk tegen den Bexirksraf Joseph Papouschek, wiens ten- taste gelegd wordt, dat hjj buitenlanden en minderjarigen op de kiezerslijsten „hin- linreklamiert” heeft Sedert eenige da£ën worden by het H Ge rechtshof voor den senaat van schepenen zaken wegens verkiezingszwendel deld. Uit de totnutoe voorgekomen zaken noemen wy de volgende: H(j is in Angora, hij stemt in Wkhring. De metselaar Frans Löffler bevond zich in April 1927 in Angora, vanwaar hij pas ir den zomer terugkeerde. De een of andere voor den Nationalrat op 24 April van hel vorige jaar voor den afwezigen Löffler ge stemd. Zooals bleek, had zijn echtgenoote Leopoldine Löffler haar trouwboekje uitge- reikt aan een voorman van de soc. dem. party, met de bedoeling daarmee gebruik te maken van het stemrecht. De aangeklaagde vrouw werd voorwaardelijk veroordeeld tot één week arrest. te letten op de inrichting van zyn woonstede, I waarin hjj de noodige plaatsen voor zyn ver- I bljjf moet inruimen, zoowel voor den dag als I by nacht De sierlijkheid van afwerking is I o. i. secundair belang, die laten we liever aan I den smaak en den financieelen toestand der betrokken personen over. Dat de landman gaarne voor zoo weinig mogeiijk geld een doelmatige woning wil stichten, ligt voor de hand. Overdreven luxe is hem in het heele leven vreemd, en die wil hjj ook niet in zyn huis tentoon spreiden. Gemak en gezondheid moet hij aan elkaar zien te paren. Wanneer men in de stad moet bouwen, is men in den regel al heel tevreden daarvoor I een geschikt terrein te hebben gevonden, waar men met de beschikbare ruimte moet woekeren. Vooral neringdoenden moeten meer letten op een druk punt dan op de meest hygiënische ligging. Of het uitzicht is op het noorden of zuiden is van heel onder geschikt belang, al weet men wel, dat de stand ten opzichte van de zon niet zonder in vloed is. Op het platteland beschikt de landman over volop ruimte om te bouwen. Hy heeft slechts te kiezen waar hjj zyn woning stichten -wil. Natuurlyk zal de boer er op uit zyn zyn huis en erf zoo eeon. mogelijk te plaat sen, d.i. ongev. in ’t midden zijner landerijen, of ten minste in de onmiddellyke omgeving van zijn grond. Dan kan hy van huis uit zyn bezittingen en zjjn bedryf gemakkelijk overzien, hij merkt dan spoedig, wanneer ergens iets hapert, en is direct by de hand, om hulp te bieden. De transportkosten van zyn stalmest worden daardoor tot ean mini mum herleid en dat brengt voerdeel, want I voor den boer is ’t ook waar, dat tijd geld is. De bewerking van den bodem kan dan eenvoudiger en gemakkelijker geschieden, I er wordt weinig tyd verspild by het komen I en gaan, en verloren oogenblikken kunnen I nog doelmatig worden benut. Met het binnen halen van den oogst wordt dan ook heet I wat tjjd uitgespaard. En wat voor een land- I bouwer van groote beteekenis is. hij woont I dan eenigszins afgezonderd op eigen terrein I en zal met de buren minder oneenigheid I krijgen over kinderen en kippen. Toch zal I de afstand van andere huizen ook weer niet I zoo groot zijn, of in tyd van nood zal men I elkander kunnen iTagen oin wederkeerig I hulp te bieden, wat op een boerderij nog al I vaak voorkomt. De aanwezigheid van ’n verharden ver keersweg, of ten minste in de onmiddellyke I nabijheid daarvan heeft nog al eenigen in- I vloed op het .bepalen van de plaats, waar I de boeren i<ming zal worden gesticht. De I aanvoer van kunstmest en veevoeder, de I af zet der producten, het gemakkelijke ver- I keer voor hem zelf en zijn gezin verplichten I hem daartoe, want het is in zijn voordeel, I dat de hofstede, zpnder veel moeite te be- I ryiken is ook mét ztvare vrachten. Om even- I wel zoo weinig mogeiijk last te ondervinden I van het vertier op den straatweg, waarbij I hij voor zijn bedrjjf geen belang heeft, bouwt I de landman graag op een korten afstand van I den weg, zoodanig, dat hy wel de drukte I kan zien, maar er weinig of niet door wordt I gehinderd. i -AV.i I DE BOERENWONING. Hoe moet een doelmatig en hy giënisch Landbouwhuis er uit j zien. In <le laatste helft der vorige en het begin I van deze eeuw is er in ons land op het ge- I bied van den landbouw enorm veel veran- I derd en verbeterd. De productie van akker I en weide, van tuin en stal is buitengewoon I toegenomen en overal wordt fremakkelijker I en economischer gewerkt. Schuren en stal- I len moeten vergroot worden, omdat de bo- I dem meer opbrengt en er dus meer vee wordt I gehouden. Ea by de veranderingen, welke I aangebracht moeten worden aan de laud- I bouwgebouwen, wordt rekening gehouden I met de nieuwe eischen van inrichting. Heel I veel zorg wordt er besteed aan schuren en stallen. De goede bewaring van den oogst, I de stal verbetering houdt velen bezig en aan I voorlichting ontbreekt het den landbouwers I niet. In de provincie N.-Brabant bestaat zelfs een commissie voor stalverbetertng, waar on- I ze boeren gratis raad kunnen krjjgen en het Instituut voor Landbouwwerktuigen en ge bouwen te Wageningen geeft eveneens gratis voorlichting. De bevordering van de gezond- I heid der huisdieren vraagt aller aandacht. Men is ervan overtuigd, dat gezonde, goed I gevoede en verpleegde runderen van goede afstamming het meeste voordeel geven, dat I verzorgde kippen van goeden legstam de aieeste eieren produceeren, in ’t kort, dat de zorg, aan de dieren besteed, ruimschoots wordt vergoed door de meerdere opbrengst en de betere kwaliteit. De utiliteit staat hier- r by op den voorgrond, en de vooruitgang van den landman is het doel. Het wil ons voorkomen, dat aan de belan gen van den boer zelf en zjjn gezin minder aandacht wordt geschonken. Het is waar, men kan op aanvrage teekeningen krijgen, en er zal van Wageningen uit voorlichting gegeven worden, als men bouwden gaat, maar toch wordt de inrichting der boerenwoning veel overgelaten aan de betrokken personen. Misschien komt dit, omdat veel landlieden hun huis willen inriebten naar eigen goed vinden en liefst geen vreemde inmenging vragen of dulden. En toch meenen we, dat eenige inlichtingen omtrent een doelmatig, hygiënisch landbouw huis niet overbodig zijn. Het is een algemeen bekende waarheid, dat de meeste buiteninenschen kerngezond zjjn en sterk van gestel en dat wel ondanks de vaak minder goede inrichting hunner wo ningen. De bewoners van het platteland Ié- ven cn arbeiden het grootste deel van den dag in de open bich*, waarin bet zuuif-tofge- halte elk ooge’ib?k wordt vergroot door do assimileerende planten, waar de wind de plaatselijk optredende, minder gezonde en onaangename dampen spoedig doet ver waaien en waar het heldere, volle, koeste rende zonlicht aan de bacteriën slechts wei nig gelegenheid geeft, om zich ongestoord voort te planten. De buitenlucht op akker en weide, in beemd en bosch is verkwikkend, versterkend en gezond. Maar al waait die heerlijk fris- sche buitenlucht U op het platteland langs alle kanten otegen, al dringt zij gemakkeljjk in huis en stal, onze boeren mogen toch wel .eenige aandacht schenken aan de doelmatige inrichting hunner woningen, waarin zij nood gedwongen een vrjj groot deel yaa hun leven moeten doorbrengen, en waar zjj zonder i gróótte onkosten ?ich gerieHiA en hygië nisch kunnen installeeren. .Wanneer een boer moet bouwen, heeft hy TE WAGENINGEN. Steeds meer worden nieuwe middelen ter I bestrijding van plantenziekten in den handel I gebracht Onder allerlei schoonklinkende na men worden ze op de markt gebracht en door een voortdurende reclame, waarbjj de I schitterendste resultaten in het vooruitzicht I gesteld worden, trachten de fabrikanten en handelaren de verschillende middelen aan den man te brengen. Er zyn onder de nieuwe middelen ongetwij feld goede producten, die, al zjjn het geën medjeijnen. welke tegen alle kwalen helpen, toch groote waarde tyunnen hebben, omdat l ze tegen bepaalde parasieten zeer werkzaam zyn. Er is echter ook veel kaf onder het koren. Van verschillende stoffen beantwoorden de resultaten bij lange niet aan de gestelde ver wachtingen, andere geven in plaats van een gunstige werking nog schade aan de gewas sen. Het spreekt dus haast vanzelf, dat men middelen waarvan men niets weet, niet op groote schaal moet gaan gebruiken. Toch zijn er nog tal van telers en kweekers, die zich door de mooie voorspiegelingen laten verlei den en dikwijls tot schade van zichzelf hun gewassen met de onbekende middelen behan delen. Hiertegen dienst ernstig gewaarschuwd te worden. Als een nieuw middel aanbevolen wordt of als men door een advertentie er toe gebracht wordt een nieuw middel te gaan ge bruiken, dan doet men goed eerst inlichtin gen in te winnen by onpartijdige en deskun dige personen. Verder moet men met een onbekende stof nooit het heele gewas behandelen, beter is het eerst op een gedeelte van het gewas een proef te nemen. Men voorkomt daardoor, wanneer de stof onwerkzaam of nog erger, schadelijk is, belangrijke schade en verliezen. Blykt het uit de proef, dat de stof goede eigenschappen bezit, dan kan men, zoo noo dig. later het middel op groote schaal toe passen. Op deze wyze kan men het kaf van het I koren scheiden, de resultaten zullen wel uit- I wijzen, welke middelen men wel en welke I men niet moet gebruiken. I>it iwntstc de ver- I leidelijkste reclame ten spijt. Verschillende nieuwe middelen zijn of wor- I den door den Plantenziektcnkundigcn dienst I beproefd. Men kan zich tot den Dienst te Wagenin- I gen of tot de op verschillende plaatsen I werkzaam gestelde ambtenaren om inlich- I tingen wenden. een it het ,*n werk wae, dat in het Bisdom Haarlem ijevoren nog niet tuul plaats gehad.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 8