„ONS BLAD" Bureau: HOF 6, ALKMAAR - Telefoon F FEUILLETON. £1 NIEUWE ABON-Né’S. GERIKT ROOIEN V 6 MAAR GEEF WEM r tabletten BINNENLAND. Korte Berichten. No. 143. o alk»aa« 1M8M .Woensdag 20 Juni 1028. Socialistische Journalistiek. Advertentieprijs Vrijstelling der Geestelijken. Abonnementsprijs Staten Generaal. eerste Kamer. Gestrafts misdaad. BUITENLAND. DE STAHLHELM TEGEN DE GROOTE COALITIE. STOOMERIJ en VERVERIJ van S. KROM, Schermerweg. Min alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, wslke hen vsrzokert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.f 75Q.f 2S0.—f 1?R.—f 50,—t f Verspreide Berichten. EEN CYCLOON. UIT DE PERS. Contingent en diensttijd. U ALKMAAR 104863 I Zü, die ziek per 1 Juli op dit blad abon- aerreu, ontvangen de tot dien datum ver- achynende nummers gratis en franco. DE ADMINISTRATIE. B LAAT UW MAM DE COMMISSARIS DER KONINGIN MET VACANTIE. De Commissaris der Koningin in de pro vincie, jhr .dr. A. Roëll, vertrekt 21 dezer met een maand verlof naar het buitenland. Gedurende zijn afwezigheid worden zijn ieke en gereserveerde tribune belangstellenden onder wie de voorzitter van het Verbond van Ned. Werk gevers, mr. Aug. Philips. Het ontwerp werd aangenomen met 2421 stemmen. De vergadering werd te 8.45 verdaagd tot Woensdag 11 uur. op zijn sombere kamer, daar hij zich in Je club niet durfde vertoonen. Hij vreesde men- schen te ontmoeten, die evenals lord Cavers- hain verliezen .hadden geleden op Hilton House en die even open tegen hem konden spreken als deze had gedaan. En Eversleigh, die de wetten des Hemels en der menschen met weinig angst trotseerde en overtrad, vreesde voor niets zoozeer als door de men schen van zjjn stand onbeleefd behandeld te worden. Dat is de slavernij, die de man van de we reld zichzelf schept; dat zijn de ketenen die menschen als Reginald Eversleigh sneden voor hunne zielen. Eenige Britsche militaire vliegtuigen zqn sedert Maandagochtend boven de woes tijn aan het zoeken naar een auto die Zater dagochtend uit Bassorah naar Nosirijah ia vertrokken. Er zaten 21 reizigers in en men heeft na dien tijd niets meer van hen ver nomen. Nabij het station Villeverde is een per sonentrein in botsing gekomen met een goe derentrein. Zestien personen werden ge wond. De materieele schade is belangrijk. gingsproce», dat Maandag voor de Hietzin- redacteur NOURD-HOLLANDSCH DAGBLAD De „Vrijzinnig-Democraat” schrijft: Het is van oudsher bekend, dat al bet goede, dat er, op welk gebied ook, in onza maatschappij gebeurt, volgens de sociaal democraten bun werk is. In overeenstem ming daarmede verschijnen er dan ook ge- regeld in „Het Volk” fotografieën van nieuwe blokken van arbeiderswoningen, met als on derschrift, dat in de betreffende gemeenten deze of gene partijgenoot zoo hard strijdt voor de verbetering der volkshuisvesting en dat het gefotografeerde het resultaat van zijn werk is. Wat de beteekenis van derge lijke onderschriften is, is dezer dagen wel heel duidelijk aan den dag getreden. Het blad had een paar woningblokken te Veen- dam op zijn fotopagina opgenomen en als onderschrift geplaatst, dat „wethouder Spiekman zoo hard strijdt tegen de slechte woningtoestanden te Veendam In „Het Volk'* van 2 Juni komt de heer Spiekman zelf tegen dit onderschrift, dat „geheel onjuist” is, op. Hij betreurt het, dat de redactie bij de foto niet *t onderschrift heeft geplaatst, dat hij zelf bij de toezending der foto gaf en „dat in overeenstemming zou zijn geweest met de waarheid”. Het antwoord der redactie op het protest van den -heer Spiekman is kostelijk. Zij be treurt het, dat het zoo is geloopen. Zij heeft het onderschrift alleen veranderd, omdat zy meende, den heer Spiekman aldus „een vrien delijkheid te mogen bewijzen”. Het is er dus blijkbaar bij de redactie van „Het Volk” min der om te doen aan haar lezers juiste voor lichting te verschaffen dan wel om aan par- tijgenooten vriendelijkheden te bewijzen. Waarschijnlijk zullen die partijgenooten niet altijd uit het hout gesneden zijn van den rondborstigen heer Spiekman die openlijk te gen deze misleidende voorstelling opkomt. Anderen zullen begrijpelijkerwijze wel eens de menschelijke zwakheid hebben zich de on verdiende hulde te laten aanleunen. De le zers van „Het Volk” komen dan de ware toedracht niei te weten. Van groot belang is deze zaak op zichzelf niet. Zij verdient echter vermelding, omdat eruit blijkt, hoeveel waarde men kan hechten aan de mededeelingen in het socialistische hoofdorgaan omtrent socialistische presta ties. Wij wisten dit wel r«“*ds lane. <loch nim mer bleek het zoo duidelijk uit de kolommen van het blad zelf. Van 1—3 ragda fl.25; elfca regel meer 0.29. Rertamn nee reg«l y**rate paginavoor deoveriftpagina's f0j0> f 0.60 per advertentie van 5 regels iedere regel^rneer f 0.12. „De (C. H.) Nederlander” schrijft: Van twee zijden slechts kwam verzet to gen deze handhaving van hetgeen veie jareu in Nederland recht was: van de sociaal democraten, die altijd in actie komen als er sprake is van eenige erkenning van waarde en roeping van kerkelijk georganiseerd gods dienstig leven en van ds. Lingsbeek. t Tijdens de heldere rede van dr. de Vissc» wist ds. Lingbeek niet beter te doen dan onophoudelijk te roepen: „gij komt op voor de ordebroeders”. Dit is het noodlot van het zuiver nega tief optreden van ds. Lingbeek, dat hij tel kens instellingen, die ook hem na aan het hart liggen en die vroeger ook zijne belang stelling hadden (de christelijke school, het herderlijk werk in oorlogstijd) moet beknib belen en beduimelen.... omdat ook de Roomschen medegenieten van de vruchten dezer instellingen. Mocht ook ds. Lingbeek nog eens ver staan, dat God ons ook iets zegt in den loop der historie. Het feit, dat ons volk voor ruim een derde deel uit Roomsch-Katholieken be staat, moet ons iets zeggen ook ten aanzien van onze wetgeving. Het negeéren van dit feit, waarvoor God ons plaatst, in zuiver ne gatieve actie kan nimmer ons volk ten goede komen. Pne kwartaal voor Alkmaar ▼oor buiten Alkmaar. t Met GelHuetieud Zondagsblad kracht voort te zetten doen wat tot inwilliging eischen kan leiden; besluit met alle kracht daartoe te werken, door versterking van de organisaties en roept de ongeorganiseerde grondwerkers op, zich aan te sluiten bij hun georganiseerde kameraden”. Vergadering van Dinsdag 19 Juni. De Naatnlooze Vennootschap. Aan de orde is de stemming over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen omtrent de naamlooze ven nootschap en regeling aan de aansprakelijk heid voor het prospectus. Voor deze stemming bestond zoowel in de Kamer als op de tribunes groote belangstel ling. Er waren 46 leden aanwezig. Afwezig waren de heeren Rink en Verheyen wegens opgesteldheid, Coljjn, de Savornin Lobman en Arntz wegens yerbijjf buitenlands. Aan de ministerstafel zaten de ministers Donner en de Geer. Op de publii waren vele be zij doen moest nadat Larkspur haar had verlaten en was tot het besluit gekomen om aan Lionel Dale de geheele toedracht der zaak te verltellen. Zij besloot hem al haar le- ensoaistandigh- den mede te deelcu, h«m te. zeggen al wat zij wist, en wat zü vermoed de aangaande sir Reginald; ook dat Car rington in de buurt was, en welke plannen zij aan dezen toeschreef. Zij vleide zich dat hy haar zou geloovcn en vertrouwen in baar zou leeren stellen, m Na eenig overleg besloot zy een brief te schrijven en door Larkspur naar de pastorie te laten brengen. Lady Eversleigh had langen tijd noodig om den brief te schreven, en de duisternis waa reeds gevallen alvorens zü er mee klaar was. Toen zij om licht belde, nam zy zelfs geen notitie van de persoon, die het binnen bracht^ en zy beval dat haar middagmaal niet zou wórden binnengebracht, voor zü er om tjdde. 7,jj was dus zeker niet gestoord te zul len worden, toen Larkspur binnen trad. Lady, Eversleigh wilde hem vertellen, dat zij eett brief aan Lionnl had geschreven, maar hg viel haar in de rede, door op. treurigen toog te seggen: lerlei zaken behandeld had, waarvan zij geen begrip had. Toen dan ook lady Eversleigh uitging zoodra het donker geworden- was, in gezelschap van den geheimzinnige)} man, dien Jane Payland reeds eenmaal had ge zien, was de verbazing over dit feit haar een aangename afwisseling in hare verve ling en het feit dat de man met den spitsen neus een reisvalies droeg, vermeerderde haar nieuwsgierigheid. „Nu ben ik er haast zeker vail, dat hij een verwant van haar is,” dacht Jane, „en dat zij hiér gekomen is om hare familie te bezoeken; zij sehjjnt zich er voor te schamen. Ik gek niet, dat ik zoo zijn zou tegenover mijn <Jgen den dag in staat zijn iets te verrichten bloedverwanten, al ware ik nog zoo’n groo te dame. Ik veronderstel dat er in dat va lies cadeautjes zjtten, Kerstgeschenken ze ker." i Langzaam en traag gingen de uren voor Jane voorbij; eindelyk zag zy kat in den avond haar meesteres terugkomen, alleen, vermoeid en afgemat. Na een paar vriénde lijke woorden met hare kamenier gewisseld te hebben, zond zij het meisje weg en ging naar bed, neergebogen door droefheid en hartzeer. „Hoe moet ik toch mijn onschuld bewjjzan?” vroeg zy ziebzelve herhaaldelijk af, tot zy eindelyk insliep. Op den morgen van den 26en had Andrew Larkspur opnieuw een onderhoud met lady Eversleigh, waarvan het resultaat was dat hii En aldus geschiedde het, dat de scherpzin nige Larkspur buiten gevecht gesteld was juist op bet oogenblik, dat zyn hulp het meest noodig was voor lady Eversleigh'* plannen; haar plannen kregen daardoor een ernstigen schok. Wel zou het werk der ver gelding volvoerd worden, maar niet door haar, doch door de Voorzienigheid. Intus- ■chen bleef zij er naar streven dien vergel- dingsdag op hare wijze te begunstigen. te paard vertrok en tevergeefs trachtte Lio nel Dale op de jacht te ontmoeten, zooals wij reeds verhaald hebben. Toen Larkspur over tuigd was, dat zijn doel mislukt was en hij naar Frimley terugkeerde om opnieuw met lady Eversleigh te overleggen, wat er nu ge daan moest worden, moest hy zichzelf beken nen dat hy door den val van zijn paard meer gewond en gekneusd was dan hy aanvanke lijk gemeend had. Toen hij Frimley bereikt had, voelde hij zich zoo naar en ziek, dat hij lady Eversleigh tot zyn groot leedwezen móest mededoelen, rust noodig te hebben wilde hy dienzelfden avond of den volgen- ii». «Ja, ik wist het wel, je hebt het me al meer gezegd;” antwoordde de Fransphman op koe len toon, „en ik heb je de belofte gegeven dst je rjjk zoudt worden. Maar als ik mijn belofte houd, dan moet gy van uw kant met een blind vertrouwen u aan mijne leiding overgeven. Als het pad dat wy samen betre den, duister is, betreed het dan ook blinde lings. Het einde ervan zal een groot succes "TR- En zeg me nu eens, wanneer je Dou se Dale te Londen denkt te zien.” Sir Reginald deelde de plannen van zijn neef mede en na een kort gesprek verliet hij het optrekje. Hij hoorde de vogels van me vrouw Carrington in de koude Januari-zon tjilpen en door een kier van de openslaande deur van de salon zag hjj de netheid en smaakvolle inrichting van de kamer, die *sH* in dat seizoen met eenige bloemen prijkte. „Vreemd,” dacht hy by zichzelf, toen hij het huis verliet, „iedere vreemdeling die hier binnenkwam, sou zweren dat hier de huise lijke rust en het eenvoudige geluk woonde, en toch is het de schuilplaats van een dui- vel.” L BÜ keerde naar de stad terug en at alleen NEDERLANDSCHE ONDERNEMINGS GEEST IN TURKIJE. Bevaarbaarmaking van de Guediz- rivier Wj Smirna. Eene Nederlandsche combinatie beeft de Turksche regeering aangeboden de Guediz- Tsjai bevaarbaar te maken; een rivier welke beoosten Alasjehier in het achterland van Smirna onstpringt, en langs verschillende plaatsen, onder welke de stad Magnesia het voornaamste middenpunt van verkeer is, naar de golf van Smirna stroomt. De onder, neming wil door het uitvoeren van verschil lende regulariseerings- en daarna bagger- werken dien waterweg bevaarbaar maken voor schepen tot en met 5 meter diepgang; dat is voor de gewone kustvaart, en wel tot boven Magnesia, een goede 70 K.M. De voorstellen z|jn door het provinciaal bestuur van Smirna in beginsel aangenomen, en zyn nu in behandeling by het commissa riaat voor openbare werken te Angora, waarheen zich de vertegenwoordigers van de combinatie hebben begeven, om in recht- streeksche verbinding met. de daarvoor aan gewezen regeeringsorganen de aangelegen heid verder te behandelen. HET KANAAL ANTWERPEN—LUIK. Nog dit jaar een begin aan de jiitvoering. Naar men uit Brussel meldt heeft minister Baols aan ie betrokken rijksdiensten de noodige instructies gegeven, opdat vóór het einde van het jaar, met de eerste werken der directe kanaalverbinding Antwerpen Luik, een begin zou worden gemaakt. Te Antwerpen is reeds een bureau van drie in genieurs samengesteld, welke ingenieurs van daaruit de werken in de richting' van Bel- giseh-Limburg zullen besturen. Vast staat ook al, dat het kanaal in het Lefèvredok te Antwerpen zal uitmonden. Het eerste gedeelte, in de richting van het Oosten, zal bestaan uit een zeer breed en 6 L7 K.M. lang pand. Ook van Luik bit zullen de werken, in de richting van Antwerpen, dit jaar nog kun nen worden aangevat. In de provincie Lim burg, waar het geheel nieuwe kanaalgedeelte moet komen, zyn de peilingen, onder leiding van den directeur van den geologischen dienst, zoo goed als geëindigd. Het hoofdbestuur van den Stahlhelm-bond deelt mede dat de bond tegen de groote coa litie blyft, welke hij voor een politieke fout hpudt. Met alle hem ten dienste staande mid delen zal de bond er tegen waken, dat deze fout wordt begaan. flET INCIDENT TE MILAAN. Een twist tusschen twee Engelsche bedienden. Naar Reuter aan de Belgische bladen mee deelt, zou het verhaal van de mishandeling van den Engelschen koerier te Milaan een gevolg zijn geweest van een twist tusschen twee Engelsche bedienden. De man, die den koerier mishandeld heeft, zou n.l. de chauf feur zyn van het Engelsche consulaat te Mi laan. De politie had hem op vrije voeten ge laten, omdat hij tot het consulaire personeel behoorde. Als deze lezing van het geval juist is, is het begrijpelijk, dat men er te Londen geen ophef van gemaakt heeft. DREIGENDE ALGEMEENE WERK STAKING. Het Atheensche persagentschap maakt be kend, dat er gistermorgen te Piraeus een bijeenkomst is gehouden door het bestuur van het algemeen vakverbond. Het onder zocht de mogelijkheid van een algemeens werkstaking. De besturen der verschillende vakvereenigingen dienden gistermiddag op het ministerie van nationale economie ver- Het nieuws der plotselinge verdwyning van Lionel Dale bereikte, het nabij gelegen stadje Frimley natuurlijk al spoedig, maar tot de teruggetrokken levende dame in de herberg was het neg niet doorgedrongen. La dy Eversleigh had bii zichzelf overlegd wat WIJ LEVEREN STOOM- EN VERFGOEDE- REN BINNEN ZEER KORTEN TIJD AF. contingent; doch slechts vermindering van den eersten oefentijd tot zes maanden. AJb deze wetsontwerpen worden aangeno men is de militaire politiek van België voor langen tyd vastgelegd. Daar blijft dan de diensttijd veel langer dan bij ons en blijft bovendien een contingent van 44.000 man, derhalve 24500 man méér dan in Nederland. Op het stuk van vermindering der be wapening zal Nederland wel moeten wachten tot het door zijn naaste buren is iugehaahl. Dat duurt nog wel even. De kleine passen, die de heeren Poullet en Vandervelde zet ten, wijzen wel in de goede richting maar heel hard gaan ze niet vooruit. Ook de sociaal-democraten in onze Twee de Kamer mochten wel op deze feiten letten, alvorens lukraak met amendementen te ko men. t Zr— f 2.85 i f 0.60 booger schillende eischen i» betreffende loonsver- hoogingen. De regeering gaat voort met het nemen van maatregelen, noodig om den toe stand het hoofd te bieden ingeval een dlge- meene werkstaking wordt afgekondigd. De arbeiders in de haven van Saloniki hebben de staking reeds afgekondigd. Zij vernielden enkele toestellen, die onmiddellijk werden vervangen. Te Saloniki, Drama, Cavalla, Volo, Dedegatsj en Agrinion ontwikkelt de staking van tabaksarbeiders zich zonder in cidenten. DE PRINS VAN WALES NAAR AFRIKA. Aangaande de reis die de prins van Wales, in gezelschap van zijn broer, den hertog van Gloucester, naar Afrika ondernemen zal, wordt nog bekend gemaakt, dat zy in No vember uit Mombasa per trein naar Nairobi zullen vertrekken en dan een auto-tocht zullen beginnen door Kenya, Tanganjika en Oeganda. Langs den karavaanweg gaan zij noordwaarts door Rhodesië naar Kaapstad, waar zij by den gouverneur-generaal den graaf van Athloné Kerstmis zullen vieren. In Rhodesië zullen zij in hutten te velde overnachten. De broers hopen aan jachten op grof wild deel te nemen. TSJANG TSO-LIN. Zijn dood te Peking officieel bevestigd. iJe correspondent van de ,J*etit Parisien” te Peking meldt, dat men in diplomatieke kringen officieel den dood van Tsjang Tso- lin bevestigt Zijn opvolger is nog niet be noemd. Boven de stad en de provincie Piacenza beeft een cycloon gewoed, gevolgd door een hevig onweer met hagelslag. De hagel lag op enkele plaatsen 20 cM. hoog. De tempe ratuur is sterk gedaald^ Tal van boomen braken af en huizen wer den beschadigd. MOORD IN DE RECHTSZAAL. Tijdens de behandeling van een beleedi- ger arrondissementsrechtbank heeft de redacteur Oscar Poffl Wolff van de „Neue Wiener Journal” door drie revolverschoten in de borst gedood. De dader was geruimen tijd geleden door Wolff in omkooperjj en afpersing betrokken. Bij de door Poffl ingediende aanklacht wegens laster werd de aanklacht erkend. Poffl had thans tegen Wolff ex aanklacht wegens beleediging van zijn eer ingediend, tijdens welker behandeling Poffl den redac teur doodde. Wolff was terstond dood, Poffl werd ge arresteerd. Maar alvorens wy sir Reginald volgen op den gevaarlijken weg, dien hy had ingesla gen, moeten wy nog eens naar Grimley te- rygkeeren, naar Honoria Eversleigh. Jana Pay land kon zich volstrekt niet ver- eenigen met het denkbeeld om den Kerst dag door te brengen opgesloten in een dorpsherberg, met niets wat feestelijk leek dan een goed, doch eenzaam middagmaal, en niets om hare gedachten af te leiden dan het landelijk uitzicht op een herbc'tr-erf. En om ouit te gaan in zulk-weer, daar zou Jane niet eens over gedacht hebben, zelfs al had zü iemand gehad om samen te gaan wandelen. De dag was dus bijzonder vervelend geweest voor haar, te meer omdat haar meesteres al- functies waargenomen door het lid van Ged. Staten, jbr. mr. D. E. van Lennep. ACTIE BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. De „Volkskrant” meldt o.m.: „Do besturen van den katholieken en mo dernen Èouwvakarbeidersbond zyn reeds eenige maanden bezig geweest, in overleg met hunne leden, werkzaam bjj de Zuider zeewerken, om betere arbeidsvoorwaarden te verkrygen, en die te doen vastleggen in een collectieve overeenkomift. Gestreefd werd naar hooger loon, een be hoorlijke werktijdregeling, vergoeding reis kosten,, enz. In een conferentie met de directie van da M.U.Z. ihebben zij de rechten der arbeiders met kracht verdedigd. De gestelde verlangens werden door de directie onvervulbaar genoemd. Om aan een nieuwe bespreking meer kracht bij te zetten aan de gerechtvaardigde verlangens hebben genoemde organisaties Zondag de arbeiders in directcn dienst van de M.U.Z., dus niet die behooren tot het natte element of bij andere aannemers werk zaam zijn opgeroepen tot een vergadering te Harlingen in de Harmonie. Als conclusie der vergadering werd de volgende motie aangenomen: „Het grondwerk-personeel van de M.U.Z. werkzaam aan de Zuiderzeewerken aan de Freische kust; byeen in vergadering op Zon dag 17 Juni 1928, te Harlingen; kennis genomen hebbende van de verrich tingen van de hoofdbesturen, welke beoog den verbetering te brengen in de arbeids voorwaarden en van de toezeggingen welke door den Raad van Bestuur van de M.U.Z. inzake de voorstellen der organisaties zijn gedaan; van oordeel, dat deze toezeggingen to taal onvoldoende zjjn, omdat in dn bestaande, veel te lage loonen geen verbete ring zal worden gebracht en het beginsel van de 48-urige werkweek met voeten wordt treden; draagt den bondsbesturen op, de actie met en al datgene te van de gestelde In België en hier. We lezen in „De Tyd”: Bjj de behandeling van de Dienstplichtwet fai de Tw^de Kamer hebben de soc.-demo craten een amendement mgediend om het contingent van 19500 man te verminderen tot 18.000. Dit amendement is verworpen. Ook de katholieke Kamerleden «temden tegen. Zy deden dit op dezen grond, dat Nederland op den weg naar vermindering van bewapening de anderen zóó ver vooruit ie, dat we nu wel een poosje mogen wachten, tot zij ons hebben ingehaald. Eenig geduld zal hierbij wel noodig zqn. Ons jaarljjksch contingent is, zooals ge zegd 19.600 man; de eerste oefentijd vijf en een halve maand met een aftrek van vier maanden voor hen, die van het instituut der vooroefening gebruik maken. In België is thans een stel leger-ontwerpen by de Kamer in behandeling waarbij het contingent onveranderd op 44.000 man bljjft bepaald en de diensttijd deele op acht, twaalf en dertien maanden wordt gesteld. Deze ont werpen zullen waarschijnlijk worden aange nomen, want de leider der katholieke demo craten, oud-minister Poullet heeft j.l. Zondag te Ronse zonder ironie gezegd, dat de ont werpen „een stap vooruit zyn op den weg der verwezenlijking van onze christen-demo- cratische gedachten”. De Belgische socialisten voeren tegen de militaire ontwerpen een slappe oppositie. Het verschil tusschen hen en de andere partijen raakt niet het beginsel'def landsverdediging. Hun leider, oud-minister Vandervelde, zeide j.l. Vrijdag te Antwerpen: ,jde socialisten zijn niet tegen een goed ingericht leger”. Deze uitlating klopt geheel met de -desi derata der socialistische partij- Zij vnfagt geen ontwapening; geen vermindering van den eersten oefentijd tot zes maanden. België voor GIRO ALKMAAR 104863

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1