„ONS BLAD" n Beroepskeuze-voorlichtlng. 1 FEUILLETON. I Het Kathedraal Kapittel van Haarlem No. 159. GIRO alkmaar 104863 Maandag 9 Juli 1928. giro alkmaar io4863 22e Jaargang Abonnementsprijs 45ste Algemeene Vergadering A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland Advertentieprijs BureauHOF 6, ALKMAAR - TelefoonSgJlgSF£!&-tu De N. R. K. B. B. te Alkmaar, Gestrafte misdaad. GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 ii p «U. zal nooit tot langzaam, ti aam (Wordt vervolgd)/^- -L— f 2.85 f 0.60 hooger I dood, niet waar? En als hij; een jong man, (rover een Rector is H. Missen eene col- I I ongeduldig, ge- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Per kwartaal voor Alkmaar. r Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad waar riep Paulina met onbedwongen toorn uit. „O, sir den Hemel Van 1—5 regels f 1.25 f elke regel meer t 0.25. Redan» per regel f 0.75 voor de eerste paginavoor de overige pagina's f 0.50 j Rubriek „Vraag en aanbod” bij vooruitbetaling per plaatsing f 0-60 per advertentie van 5 regefc iedere regel meer f 0.1Z Aan alls abonné’a wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.—, f750.—, f 250.—, f 125.—f50.—f4O.— het later leven, dit rechtvaardigden. Voor het scheppen van ordeljjker toestanden kan jn de toekomst de Beroepskeuze-Voorlichting ongetwijfeld veel goeds doen. Om al deze redenen mag men het toejui chen, dat het Centraal Zielkundig Beroeps kantoor ire-samenwerking met het Pacdago- gisch-Psychologisch Instituut der R. K. Leergangen het initiatief nam tot het hou den van een Vacantie-leergang in Beroeps- keuze-Voorlichting op 15 en 16 Augustus a.s. te Utrecht. Dit is actueele arbeid. In al onze kringen moge die de gewenschte be langstelling wekken! In ’t bijzonder echter moge die belangstelling komen van allen, die bij 't Vportgezet onderwijs zijn betrokken en in wier handen voor een deel het slagen van onze rijpere jeugd in de keuze van hei levensberoep is gelegd. Dit klemt te meer, waar juist in deze kringen de wensch naar betere oplossingen dan school verklaring of toelatingsexamen bieden, levendig is. Bij algemeene belangstelling zal het Centraal Zielkundig Beroepskantoor ongetwijfeld een belangrijk succes kunnen boeken. H. C. M. WIJFFELS, Voorzitter R. K. Leerarenvereenigingi Het is een overbekend feit, dat de keuze van het beroep in onze dagen bijzondere moeilijkheden met zich brengt. Daar is voor eerst het gebruik aan vooruitzicht in menig bedrijf, de overvloed van gegadigden in an dere, de toegespitste „strijd om het bestaan”, in alle, die dwingen tot wel overwegen van de vraag: wat moetea onze jongens en Ho#«ffer nu de verhoudin gen ingewikkeld zijn, hoe grooter de be hoefte aan een grondige en betrouwbare voorlichting: dat springt in het oog! Deze voorlichting zal zich behooren uit te strekken over verschillende terreinen. De behoefte aan arbeidskrachten in bepaalde beroepen, de beroepseischen, de meest ge ëigende vooropleiding e.d. zijn problemen, die evenzeer de aandacht vragen als de ge schiktheid voor bepaalde beroepen bij de verschillende personen. Maar deze laatste vraag domineert :-het is van bijzonder belang, dat binnen de grenzen van den natuurlijken aanleg van het individu het toekomstig be roep gekozen wordt. Anders toch stelt men zich aan mislukkingen bloot, die het levens geluk van de betrokkenen ernstig in de waagschaal stellen. En zelfs als men „ten halve keert” is er vaak onherstelbare schade aan karakter en persoonlijkheid berokkend, is ten minste kostbare tijd verloren gegaan. Wie als schrijver dezes voorbeelden onder ’t oog had van vele jongelui, die met ontoe reikende capaciteiten enkele jaren op Gym nasium of H. B. 8. doorbrachten, om zonder het eindexamen te bereiken, arbeidschuw en onverschillig, van school te verdwijnen, be seft, dat ook het laatste niet mag worden gering geschat. De kan.-en van slagen voor elk individu zoo groot mogelijk te maken, door ieder te brengen op de plaats, waarvoor hij de meeste geschiktheid bezit, is echter niet uitsluitend een belang*van persoonlijken aard, doch een zaak van groote sociale beteekenis boven dien. Beziet men 't Beroepskeuzeprobleem in verband met 't Bevolkingsvraagstuk, dan moet men tot de conclusie komen, dat alléén de meest geïntensiveerde arbeid, de meest rationeel doorgevoerde arbeidstferdeeling kans biedt om de moeilijkheden tot oplos sing te brengen, waarvoor onze snel aan groeiende bevolking ons plaatst. Ze vormt althans een der belangrijkste factoren daar toe. Ten slotte is een goede voorlichting bij do Beroepskeuze ook voor ons Voortgezet On derwijs van kapitale beteekenis. Het is geen geheim, dat de bestaande toestanden bij dat onderwijs in ’t geheel niet gezond zijn. Het aantal leerlingen is bij alle takken van on derwijs de laatstb 25 jaar enorm toegeno- men: steeds breedere volkslagen (deken van hun kinderen meer dan enkel Lager Onder wijs te begeeren. Daarnaast werd het aantal richtingen in het Voortgezet Onderwijs ver veelvoudigd. Hoeveel goeds hierin mag zyn gelegen, toch valt ’t niet te betwijfelen, of deze sterke uitbreiding van het Voortgezet Onderwijs bracht zijn bezwaren mede. Be paaldelijk wat de keuze van richting betreft <met het oog op een later beroep), werkte dit het aantal vergissingen in de hand: een te groot aantal leerlingen kozen het voor bereidend Hooger Onderwijs, zonder dat hun aanleg en een redelijk vooruitzicht op het verwerven van een geëvenredigde positie in ziek is, plotseling stierf, en u een erfenis van 10.000 pond per jaar naliet, terwijl gij beiden vertrouwelijk met elkaar omgingt, dan zou het volstrekt niet onmogelijk zyn, dat boosaardige en argwanende lieden toe spelingen gingen maken op de oorzaak van Douglas dood, die u verre van aangenaam waren. Zij zouden er op kunnen wijzen, dat gij zoo goed in die gelegenheid waart ge weest, let wel Reginald, in de gelegenheid om hem uit den weg te ruimen, die de hin derpaal voor u was om rijk te zijn. Dat zou men kunnen doen, niet waar?” „Ja,” antwoordde Reginald „dat zou men kunnen doen.” „Goed dan, als je nu mijn raad wilt vol gen, dan breek je alle gemeenschap met je neef af. Terstond. En je laat al je kennis sen merken dat jelui op vjjandigen voet met elkaar staat omdat hij je uit de gunst van de vrouw, die je liefhad, heeft verdrongen. Je moet hem openlijk negeeren op de club, zoodat ieder het weet, dat er een verkoeling tusschen u beiden bestaak En als je dat ge daan hebt, vertrek je naar het vasteland van Europa.” „Naar het buitenland?” herhaalde Regi» nald verbaasd. „En waarom dat?** Officieele ontvangst Om half vijf had in de Raadszaal de offi cieele ontvangst door het Gemeentebestuur plaats. Hierbjj waren o.m. tegenwoordig de heer Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester; de heeren A. F. Thomsen, Mr. A. J. M. Lees berg en J. Ringers, wethouders; mej. N. Carels en de hr. J. Bonsema, reedsleden; de heer A. Koelma, gem.-secrctaris; de heer C. C. Walraven, Commissaris van Politie; de heer C. G. D. Margadant, directeur van ge meentewerken;. de heer Mr. R. -yeendorp, referendaris ter "gemeente-secretarie en do heer W. van Slooten, burgemeester van Heer- Hugowaard. Reginald E versleigh, ik dank voor dit gesprek. Eindelijk, ein delijk heü ik u dan doorzien. Want ik heb u slechts op de proef gesteld, sir Reginald; ik wilde uw karakter door en door leeren kennen, en nu kan ik lachen om u en u ver achten. Ga weg, sir Reginald Eversleigh, dit huis is het mijne; het behoort rnjj in eigen dom; ik ben niet langer zonder vrienden. Mijn schulden zyn betaald; betaald door iemand, die zijn laatste shilling voor my zou hebben opgeofferd. Ik heb uwe hulp niet noodig. Ik behoef niet te vluchten uit dit huis; ik ben hier meesteres, en myn eerste daad als meesteres van dit huis zal zyn u te verbieden hier langer over den drempel te komen.” „Zoo, mevrouw Duraki,” riep Reginald met een lach, „dat is een wonderlijke veran dering." „Gy dacht misschien dat er geen eind zou komen aan mijn dwaasheid," ging Paulina even heftig voort. „Gy hadt het mis. En nu, sir Reginald, wensch ik u goeden avond en vaai well” „Is dit een grap, Paulina," vroeg de baren met een stem die bijna verstikt werd door woede. „Neen, sir Reginald, bittere ernst," zeide mevrouw Durski, de hand aan de kamer- schel slaande. Carlo Toas kwam spoedig binnen. „Carlo”, zeide zij rustig, „laat mynheer uit.” De baron keek haar een oogeublik aan met een donkeren, dreigenden blik, en verliet daarop de kamer, gevolgd door den Spaan- schen bediende, die hem naar zyn rijtuig leidde met den meest mogelyken eerbied. „Wel vervloekt,” bromde Reginald, by het naar huis rijden. „Het moet Douglas Dale zyn, die haar de macht gegeven heeft om mij zoo te beleedigen, en hy zal daarvoor bloe den. Maar waarom bracht Victor die twee bij elkander? Een verbintenis tusseben die twee kan my slechts schade berokkenen. Ik moet zyn gedrag eens onderzoeken, dat my onbegrijpelijk schijnt.” Reginald Eversleigh en Victor Carrington ontmoetten elkander den volgenden dag en de eerste vertelde op nijdigen toon het too- neel, dat op Hilton House was afgespeeld. „Je invloed is daar aan het wetk ge weest," riep hy. „Je hebt een verbintenis tot stand gebracht tusseben die vrouw en Dou glas Dale.” „Ja, dat heb ik ook,” antwoordde Car rington kalm. „Dale heeft haar zijn Kand en vermogen aangeboden, benevens zyn hart, en zyn aanbod is niet afgeslagen.” „Je speelt valsch met my, Victor Carring ton!” „Zoo?” „Ja, waarom doe je anders zoo'n moeite om dit huwelijk tot stand te brengen?” „Je bent gek, Reginald Eversleigh, een halsstarrige dwaas, of je zoudt niet weer op dat onderwerp terugkomen na hetgeen wij laatst afgesproken hebben. Ik heb je gezegd, dat het huwelijk, dat je vreest, nccit plaats hebben.” „Hoe zult ge het dan verhinderen?" „Even gemakkelijk als ik het kon stand brengen als ik dat wilde. Mijn beste jongen, de menschen van 't gewone slag zijn maar draadpoppen en er is slechts een krachtige geest noodig om de draden in be weging te brengen.” „Maar als dat huwelijk dan niet zal door gaan, waarom heb je dan een engagement tot stand gebracht tusschen Paulina en Dou glas?” vroeg de baron, die nog geenszins overtuigd was, door wat zijn bondgenoot ge zegd had. „Daar had ik mijne redenen voor, en goede ook, al ben jij te dom vap hersens om dat te begrijpen," hernam Victor „Jjj en je neef Douglas zyn vrienden weest in den laatsten tijd, niet waar?” „Ja, en?” „Luister dan naar mij. Als hy nu zonder erfgenamen kwam te sterven, zijt gij de eenige persoon die voordeel heeft bij »ün dood, niet - - 2 krachtig en gezond van gestel, die nooit hun beste krachten besteed hebben aan den groei en bloei van den Bond. Met Overtuiging uiten wij dan ook, nar een woord van welkom een woord van waardeering en gelukwensch om het vele goede in dezen door den N.R.K.B.B. gedu rende twee lustra tot stand gebracht. Tien bestaansjaren zyn verstreken en met dankbaarheid voor de met Gods zegen ver kregen resultaten wordt dit tijdperk afge sloten; met vernieuwden moed en mannelijk vertrouwen wordt echter de toekomst tege moet gezien om het vele onbereikte nog ts verwezenlijken. De Bond is nogv in zijn jongensjaren, dus nog met mooie idealen bezield. Moge onder den onmisbaren zegen van den Goddelijken Bouwheer, zonder Wiens hulp de werklieden tevergeefs bouwen, do R. K. Bond van Bouwpatroons zich verme nigvuldigen in getal on innerlijke kracht. Moge een van de resultaten van dit Congres zyn, dat vele buitenstaanders zich aanslui ten, om eendrachtig in een steeds krachti ger groeiende organisatie samen te werken aan de uitbreiding van het Rijk van Chris tus Koning. Moge verder naast het zakelijke, ook het meer feestelijke gedeelte van het programma dezer lustrum-viering slagen, opdat de afge vaardigden met de meest aangename herin neringen aan de stad Alkmaar en in het bij zonder aan de Alkmaarsche Bondsafdeeling huiswaarts mogen keeren. AAN DE GEESTELIJHEID EN DE GELOOVIGEN VAN ONS BISDOM. Innige en dankbare vreugde heeft voorze ker ons aller harten vervuld, toen op den feestdag der H. H. Apostelen Petrus en Paulus ons de blijde tijding bereikte, dat God aan ons dierbaar Diocees een nieuwen Op perherder had geschonken. De rouwklanken, die nog steeds naklonken na het heilig af sterven van onzen hoogvereerden en on- overtrefbaren Vader in Christus, Z. D. H. Mgr. Callier z. g zijn overstemd door de juichtonen, nu het onzen heiligen Vader den Paus behaagd heeft onder voorlichting van den H. Geest tot diens opvolger op den leegstaanden Haarlemse hen Bisschops- troon te benoemen Z. D. H. Mgr. Joannes Do- minicus Josephus Aengenent! Wij zeggen, onder voorlichting van den H. Geest omdat wy ait de II. Schriftuur weten, dat het do H. Geest is, Die de Bis schoppen aanstelt, om de Kerk Gods te be sturen. Veilig mogen w|j dus roemen in de keuze, door Christus’ Plaatsbekleder op aarde ge daan en wy mogen gerustelyk gelooven. dat mét ons gemeenschappelijk gebed niet het minst de voorbede van onzen pas gestorven Vader zulk eene gelukkige oplossing heeft gebracht Nauwelijks immers was de blijde mare ver nomen, of van allo kanten: van particulieren en Vereenigingen; van aHe organen der Pers, ook de niet-katbolieke, drongen tot ons door de meest oprechte uitingen van instemming en waardeering, van hoopvolle verwachting, nu juist deze Bisschop over XJeestelykheid en geloovigen als leidsman en Opperherder is aangesteld. Wy kunnen het dan ook zoo gemakkelijk begrypen, dat bij ons geloovig volk aan stonds de krachtige wensch naar voren is ge treden, om van die blijde gezindheid te ge tuigen door daden, door het aanbieden van een rjjk feestgeschenk bij het begiu der re- geering van Mgr. Aengenent Van talrijke zijden kwam tot ons de vraag: waarmede kunnen wy den nieuwen Bisschop eeren by zijn optreden; hoe kunnen wij too- nen, dat hij ons uiterst welkom is? Wy hebben dan ook gemeend, aan dit verlangen te moeten voldoen en U allen zonder uitzondering de gelegenheid te moe ten geven, om, ieder naar vermogen, te too- nen: uw geloof en uw liefde en uw eer bied voor het bisschoppelijke gezag. Geen ongewenschte verbrokkeling van gaven dus, maar een gemeenschappelijk ge schenk, geheel ter beschikking van den nieu wen Kerk vorst j Dientengevolge bepalen wy. dat voor dit doel op Zondag 15 Julil a.s. in alle kerken en in ïlle kapellen, wMrover een Rector is aangesteld, onder alle HH. Missen eene col lecte met open schaal zal worden gehouden. Wij bevelen deze collecte niet aan: Uw eigen blij en dankbaar hart is de beste aanbeveling. En zal dit Ons schrijven op Zondag 8 Juli a.s. van den kansel worden voorgelezen. Gedaan te Haarlem, 3 Juli 1928. Namens het Kathedraal Kapittel, H. J. M. TASK IN, V icaris- Kapitulaar. Zaterdag en Zondag werden te Alkmaar de 45e» Algemeene vergadering en het jaar- lijksch uitstapje, met verdere daaraan ver bonden festiviteiten, van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland gehouden. De beide dagen zijn door fraai weer be gunstigd geworden, een factor, die niet in het minst tot het welslagen heeft bijge dragen. De deelnemers en deelneemsters (ten ge tale van ongeveer 250) vereenigden zich Zaterdagmiddag te 1 uur aan de De Ruijter- kade te A’dam, vanwaar zij met de „Stierop" een schitterend ingerichte salonboot van de „Alkmaar Packet” den tocht naar de kaasstad aanvaardden. De stemming aan boord was puik; een strykje zorgde voor de noodige afwisseling. Voeg daarbij het uitzicht op ons wonder mooie Hollandsche polderlandschap en men zal begrijpen, dat de tocht zonder een oogen- blik van verveling verliep. Even voorbij het Alkmaarder Meer werd de boot tegemoet gevaren door enkele ge- pavoiseerde scheepjes van de Alkmaarsche Roei- en Zeilvereeniging, waarna het con- vooi gezamenlijk verder voer naar Alkmaar. Hier had de politie voortreffelijke maat regelen getroffen, terwijl het „Stedelyk Muziekkorps”, zoodra de boot in zicht kwam, lustige melodieën liet hooren. Op den aanlegsteiger bevonden zich be stuursleden van „Alcmaria" V. V. V., die de dames en heeren welkom heetten in de al-oude victoriestad. Spoedig was een stoet geformeerd en met het „Stedelijk Muziekkorps voorop, ging het Stadhuiswaarts. Overal langs den weg had den zich vele belangstellenden geschaard. Nauwelijks heben de laatste congressisten van den A.N.W.B. Alkmaar verlaten, of we derom doen de ledcn-afgevaardigden van een anderen, wellicht niet zoo'n populairen en machtigen, maar, speciaal voor ons Katholieken, toch niet minder belangrijken Bond hun intrede in deze stad, voor hun jaarlijkscho Algemeene Vergadering. De Nederlandsche Roomsch Katholieke Bond van Bouwpatroons houdt deze dagen zijn Congres in Alkmaar en heeft daaraan tevens de viering verbonden van zijn tweede lustrum. A Dat Alkmaar en speciaal de Alkmaar sche afedeeling, die eveneens haar tweede lustrum vviert het voorrecht waardeert dezen prachtig-socialen Bond binnen haar muren te mogen ontvangen, moge blijken uit de luisterrijke ontvangst, die den afgevaar digden bereid is. Eén blik in de smaakvolle gids en men is daarvan overtuigd. Een jaarvergadering bij een lustrum-vie ring heeft altijd een voornamer cachet dan een gewone ^aarlijksche bijeenkomst. Meer dan anders ziet men thans terug op de resul taten in het voorbije decennium verkregen. Als alle jonge ofganisaties, heeft ook de N R.K.B.B. in zyn wordihgs-periode strijd en teleurstelling^ondervonden, waaruit hij ech ter krachtig te voorschijn is getreden met het volle bewustzijn,, in dezen tyd van ma terialisme alleszins bestaansrecht te bezit ten. Ook voor de R. K. Bouwpatroons was het zaak zich te vereenigen in één eigen Katho lieken Bond, waarin de aannemersbelangen behartigd worden, niet alleen de zakelijke, doch ook en vooral de godsdienstige en ze- delyke belangen. Een eigen Bond was noo dig, omdat het in een neutralen Bond ón mogelijk was, do vereenigingen en hare leden te leiden in de banen, die het kerkelyk gezag heeft aangewezen, omdat in een eigen Bond meer rekening kan gehouden worden met de verhouding, die er bestaan moet tusschen werkgevers en werknemers, een verhouding n.l., waarin de patroons zich meer laten leiden door de liefde dan door de rechtvaar^. _meisjè^wordén? digheid. Het gebrek aan naastenliefde in de economische verhoudingen, waardoor er een vijandige verwijdering ontstaat tusschen werkgever en werknemer, is een van de grootste kwalen van onzen tyd en wellicht ook een der voorname oorzaken der gods dienstige onverschilligheid. In de naleving van de wet der liefde heeft de R. K. Bomt van Bouwpatroons, evenals elke andere mid- denstandvereeniging een grootsche taak te vervullen voor het behoud der maatschap pelijke orde. Vereenigd in één grooten Bomt is overwinning mogelyk in den grooten strijd tegen verkeerde praktijken, die den toets der Christelijke moraal niet kunnen doorstaan. Resultaten heeft de N.R.K.B.B. ook be haald in bet totstandbrengen van de lande lijke Collectieve Arbeidsovereenkomsten; voor de doorvoering van de bindende beslui ten in de bestekken en het jfschaffen van de borgstelling by bouwwerken. Dat de beteekenis van den Bond ook door buitenstaanders begrepen wordt moge blijken uit het feit, dat de Bond vertegen woordig is in den Hoogen Raad van Arbeid, in de Rykscommissie tot vernieuwing van de A(lgemeene) V(oorschriften) van Water staat en in de Collectieve Ziekteverzeke ring. Met trots. ook kunnen de 800 leden der 30 afdeelingen terugzien op de totstandko ming van eigen gebouw voor het Bondsbu- reau, waarvoor de kosten bestreden zyn uit een obligatie-leening onder de leden. Hulde daarom aan de leden voor hun een drachtig samen werken; hulde ook en voor al aan het wakkere driemanschap Franssen, Berger, Wirtz, welke heeren 10 volle jaren Toen het gezelschap had plaats genomen, nam de burgemeester het woord. Toespraak burgemeester. Mr. WENDELAAR heette de dames en heeren welkom op het Alkmaarsche Stadhuis, dat met het grootste genoegen ter beschik king was gesteld van den A. N. W. B. Spr, verheugde zich erover, dat de ontvangst zich niet bepaalde tot een officieele ont vangst, maar dat de dames en heeren ooj; welkom waren geheeten door de burgerij, Het gemeentebestuur wTiae van zijn be langstelling doeu blijken, door hi den Muziek- tuin een speciale verlichting te doen aan brengen en vervolgens door iets, dat niet van materieelen aard is, n.l. door de gunst, om de jaarvergadering in deze zaal te mo gen houden. Dit gebeurt nooit en zeker niet gevraagd. (Instemming.) Het gemeentebestuur is hiertbe bijzonder gaarne overgegaan, omdat de ontvangst van dit gezelschap zich onderscheidt van die van andere, wjjl het doel van deze vereeniging ten bate van het algemeen komt. Dat maakt ’t het gemeentebestuur gemakkelijk, om blijken van bijrondere belangstelling te geven. En dan brengt spr. zeer zeker ook namens het gemeentebestuur, hartelijk dank voor het zeer vele, wat ook ten behoeve van de Alkmaarders gedaan is. Spr. wyst in dit ver» band op de plaatsing van wegwijzers en dankt bijzonder voor den steun bij de tot- standkoming van het rijwielpad van Bergen naar Bergen aan Zee. Deze streek is byzon der arm aan rijwielpaden, in tegenstelling met b.v. 't Gooi en Gelderland, al moet spr. toegeven, dat het in een polderland niet zoo eenvoudig is, rijwielpaden aan te leggen. Des te meer waardeert spr. daarom den steun van den A.N.W.B. Spr. zegt dit met temeer klem, nu het college de brutaliteit heeft gehad, afwijzend te praeadviseeren op een verzoek om subsi die voor een ander rywielpad, dat echter werkelijk zonder eenig belang voor deze ge meente is. Spr. wenscht, dat in tweeërlei opzicht de vergadering ook naar buiten effect zal sor- teeren. Op de eerste plaats, dat ten aanzien van de rijwielpaden ook in deze streek iets zal kunnen worden gedaan, dat leidt tot het scheppen van nieuwe rijwielpaden. Spr. zou 135. „Dat is dwaasheid, Paulina,” riep de ba ron ongeduldig, „je spreekt zooals de vrou wen gewoon zyn, als zy ergens haar zin niet in kunnen krygen. Jk heb het niet in myn macht om uwe schuldeischers te betalen en het zou daarom werkelijk beter zyn dat ge er maar van door gingt, voor ge nog in de ge vangenis raakt." „Gy zoudt dus willen, dat ik als een op- lichtster het land ontvluchtte?" „Je behoeft er niet zoo'n leelyken aan te geven, myn beste. Er zyn zoovelen naar het Vasteland overgestoken, die het hier in Engeland minder prettig vonden op den duur. Bovendien alle praatjes over de zaak geven toch niets. Mijne vrienden op d® club hebben de lucht ervan gekregen, dat zjj by den neus genomen worden hier, en ik geloof daarom niet, dat ik ooit weer een •talver van hen zal winnen. Waarom zoudt ge dan bier blyven ten prooi aan uwe schuld- eischers? Ga narr Parijs terug, waar ge t beter kunt hebben dan hier. Ik aal u vol- *oodra ik mjjne zaken hier geregeld kan dus wel heengaan, nu ik n niet ■eer aan slachtoffers kan helpen, niet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1