a KIEEDINC j MflOT Cofbert -Qxlameo n. maat van efj45. alkmaar LflftT 108-110-112 J Q van voor auto’s e deze wandeling heeft ge- de deze W. Ben them Sypkens te Wassenaar en G. Vv. A. van Laer J.Czn. te Amsterdam. contribuanten zijn, willen wij voldoende mid- en geven loodig is, komt -?™, dat het ledental voor iederen buiten staander reden geeft tot critiek. Het moest - dat e moesten ie te laar- bjj machte is. Als iedereen dat deed, zou J* r-XZVtn knln Hzxir» met redelyke bezwaren. Schoonheid is een veredelend ch hoog te schatten bezit, maar wq moeten toch zorgen dat het niet wordt een algemeene cultus voor doode schoonheid. Diep zou ik betreuren, wanneer niet rui me oppervlakten heide, wanneer niet tal van duinen, sa nd verstuivingen, venen en plas sen ongerept bleven bewaard, maar evenzeer zou ik het diep betreuren als de behoefte van ons land aan bosch en aan vermeerde ring van bosch niet werd gevoeld en de booge cultureele, hygiënische en klimatolo gische waarde van bosch zou worden onder schat. Wjj moeten ook niet vergeten, dat de schoonheid van een bosch sproeit lot meer duizenden en veel meer duizenden bevredigt en verheft, dan de schoonheid van een heide of van stuivend zand. En heeft een golvend korenveld geen schoonheid en mist dan soms een zuiver Hol- landseh polderlandschap bekoring, bekoring van mooiheid naast de bekoring der levende schoonheid, die voortbrengend, vruchtdra gend land altgd geeft «ich hierover buitengewoon verheugen. Tea tweede vindt spr., dat in deze streek veel te weinig leden zijn, iets wat in andere streken ook het geval is. Het komt spr. ,voor, L_- Z-_-1 --- zjjn, dat wij,” burgers, overtuigd zijn, klaploopen uit den booze is. We moe het als een zaak van eer voelen, ow-to treden. Althans iedereen, die finaKtieel a toe L~ - spoedig blijken, dat 75000 belachelijk klein was. Spr. hoopt, dat men in Alkmaar en om geving zich in groote drommen geroepen zal voelen, te doen, wat zjjn plicht is. Daar- meer versterkt men de kracht van den bond om door te gaan mot het werk, dat in zoo booge mate populair is bij het volk. Spr. hoopt, dat die populairiteit zal stijgen en de bond nog lang zal mown staan onder de be proefde leiding van 1*0 Bergsma (langdu rig en hartelijk applaus). Antwoord Edo Bergsma. De voorzitter van den A.N.W.B., de heer EDO BERGSMA, burgemeester van En schede, begon zjjn antwoord-toespraak al dus: Ieder mensch heeft wel van die dingen, waarmee hjj wat geplaagd wordt; een zwak- heidje een voorliefde voor dit of voor dat. Zoo heeft spr. een zwak voor Alkmaar en .voor de reis te water daarheen. En met zijn .voorliefde voor een tocht over de prachtige Zaan, het mooie rustige Alkmaarder Meer en zoo verder naar de schoone stad, met die .voorliefde wordt spr. wel eens geplaagd. Toch blijft mooi Alkmaar voor hem als een lokkende nimf, die haar schoone armen naar hem uitstrekt tot over het IJ. Van de eene bekoring in de andere val lend, wanneer men te water den weg af legt, komt de toerist in de fraaie stad met haar stedeschoon, waar men niet schroomt torens opzij te zetten, om toch maar te toonen, dat de gasten uit den vreemde gul zullen worden ontvangen. Het is ons wel, hier te zyn, de toerist voelt zich hier thuis; hier voelt hij, dat men wat over heeft voor behoud van hetgeen de stad siert en aantrekkelijk maakt, hier voelt hjj zorg voor gemakkelijk en veilig verkeer, voelt hjj eerbied voor het behoud der monu menten van historie, kunst en natuur. Schitterend was het voorbeeld, dat Alk maar gaf toen het, gesteund door de Pro vincie en Heiloo, de vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland in staat stelde, het eenige, oude, werkelijke bosch benoorden het IJ het bosch van Foreest te koopen en voor heden en toe komst te bewaren. De wegenverbetering in den omtrek wordt ter hand genomen; moge het Rqk de erger lijke verkeersbelemmeringen, die de eenige rykabruggen over het Noord-Hollandscte kanaal vormen, spoedig verbeteren; dat wordt tijd en mogen de mooie plannen, die de Provincie heeft voor de verbetering van het verkeer te water door allen gesteund worden, wier steun de Provinciale Staten noodig achten. Spr. maakt van deze gelegenheid gebruik, een woord van hulde te spreken tot de Alk- maarsche politie en haar chefs, die het moei lijk en verantwoordelijk vraagstuk het ver keer te leiden, de verkeersveiligheid te ver meerderen en de verkeersopvoeding ter hand te nemen, met zulk een ijver tot oplossing trachten te brengen. En als voorzitter van den A.N.W.B. en als ondervoorzitter der Veiligheids-Conferentie en als Burgemeester eener stad met intensief verkeer kent spr. de moeilijkheden, die te overwinnen zijn; hulde aan wie die moeilijk heden onder het oog ziet en niet schroomt om in te grijpen. Het is dus niet alleen een woord van dank voor de prettige ontvangst, waarvan wij ge nieten, dat spr. richt, het is ook een woord van dank voor wat Alkmaar en voor wat het Hoofd van Alkmaars bestuur doet voor den toerist, het spreekt wel vanzelf, dat de „Bond der Toeristen” dat warm waardeert. Spr. stelt het op zeer hoogen prijs, dat de vergadering hier mag worden gehouden. Spr. zegt toe, dat in het hoofdbestuur zal over wogen worden, of in het gebrek aan rijwiel paden kan worden voorzien. Wij, als vereeniging van particulieren, voeren de zinspreuk: „Het «heil van het volk is de hoogste wet”. W(j bevorderen het heil van het heele volk en stellen het op prijs, dit door bevoegde zijde bevestigd te zien. We staan nu aan het begin van een nieuwe periode en zullen dankbaar geden ken den steun, van Alkmaar ondervonden. Spr. dankt het Alkmaarsche gemeentebe stuur voor het beschikbaar stellen van de zaal, maar vooral voor de wijze, waarop ons ruggesteun wordt gegeven op den weg, die ten zegen zal zijn van hét toerisme, tot ze gen van het volk en van ons land. (Applaus). Nadat de BURGEMEESTER met een geestig woord den voorzittershamer heeft overhandigd*aan den heer Bergsma, verlaten de autoriteiten de zaal en wordt overge gaan tot de ALGEMEENE VERGADERING. f De VOORRZITTER opende de vergade- zring, heette déT dames ep beeren welkom en gaf nogmaals zijn ingenomenheid te kennen •over de beschikbaarstelling van deze mooie historische zaal. De heer JUNG, consul van den A.N.W.B. >oor Alkmaar, heette het gezelschap wel- ^kom en hoopte, dat het gevolg van dit uit stapje zou zijn, dat het ledental zeer sterk |Zou toenemen en dat men het mooie werk van den A.N.W.B. zou steunen. Ook hoopte spr„ dat men recht genoeg lijke dagen zou doorbrengen en later nog ,‘eenz zou Jerug komen, om te genieten van de buitengewoon mooie omgeving (applaus). De VOORZITTER dankte den heer Jung Avoor het gidsje, dat hjj de dames en heeren had gegeven en voor het andere werk, door hem voor den bond verricht (Applaus). Db notulen van de vorige vergadering yrorden hierna onveranderd vastgesteld. Vervolgens komt aan de orde de benoe- jning van de Balans-commissie voor 1928. 'J)e aftredende leden worden bjj acclamatie herbenoemd, het zijn de beeren: E. Kol te lémsterdam H Lamsvelt te Arnhem, mr A. i wat t gretig gebruik gemaakt werd,’ óók door de wielrijdsters en -rijders, die even na aankomst van L-tc’s hun blijden intocht in den tuin deden. Spoedig werd het sein voor opstappen gegeven voor den wandeltocht van Bergen door de duinen naar Schoorl. Deze duinwandeling is ongetwijfeld prach tig en de mooie panorama's welke men ont moet zijn vele. Echter was deze wandeling door h-t mulle zand en de klimmende en dalende wegen voor vele deelnemers wel wat-zwaar. Vooral degenen onder hen, die nu juist niet tenger gebouw waren en dus hun gewicht mede hadden, hebben het eindo van dezen tocht met blijdschap begroet. Niettemin gelooven we niet, dat er iemand was, die spijt van l J* had. wijl het prachtwerk: „Schepen die voorbij gaan” mot een oplaag van 1000 exemplaren zoo goed als uitverkocht ia binnen eenige maanden en een nieuwe oplaag ter perse is, dan is dit een zekere aanwijzing niet alleen dat wij den watertoerist groot nut doen, maar ook dat ons werk door dezen ook ge waardeerd wordt. 12.213 boekjes „Rijwiel toch ten langs Rus tige Wegen’ ’hebben de leden in den loop der ja ren gekocht en niet minder dan 31.00b boekjes van de Bondswandelwegen. Van deze Doekjes profiteerden heele gezinnen; wie kan de cijfers uitdrukken, welk een som van rust, van ontspanning, van natuurgenot de Bond daarmede geschonken heeft? Met deze enkele grepen wil ik volstaan en U thans voor den geest roepen het vele, dat verricht werd voor den toerist in het alge meen verricht werd ook tot nut van het algemeen. Sprekende over het werk voor veiligheid op den openbaren weg, zegt spr.: Niet alleen dat wij 11.400 verkeersschool- platen verspreid hebben en met steun van den Minister van Onderwjjs, het verkeer»- onderricht op de school hebben geïntrodu ceerd vóór iemand daaraan dacht, niet alleen dat wij duizenden en duizenden ver- keersspelen in handen der jeugd brachten en 152.000 boekjes „Regels voor den Weg" her en der verspreidden, grooter was ons wer< door hetgeen wy deden om de verkeerscon- ferentie tot stand te brengen, die onder Voorzitterschap van den President van den Gezondsheidsraad nu ijverig werkt om een heid te brengen op den weg, eenheid in de regels, eenheid in de waarschuwingsborden en teekens. Spr. dringt aan op spoed bij wegen verbe tering, maar, zegt hij, ons, bestuurderen van den A.N.W.B., kan men niet verwijten, dat w jj verbreedingsmaniakken zjjn, noch ook sneiheidsafgoderij plegen. Wü voelen voor behoud van iederen "boom, die behouden kar worden, wij hebben eer bied voor ieder monument van schoonheid en ■wetenschap, wij voelen er voor, omdat wij het toerisme eeren en leiden willeu en bet toerisme zijn aantrekkelijkheid, zijn waarde als middel tot verruiming van geest en ver warming van ziel en gemoed inboet, als al les vervlakt en zijn schoonheid verliest, maar de intensiviteit van het verkeer holt vooruit. Enkele cijfers, die niet liegen kunnen, geef ik U hier. In 1926 was het getal belas .e rijwielen in Nederland 2.212.000, in 1927 was dat gere zen tot 2.265.000, het getal onbelaste was 72.500, zoodat Nederland dus minstens 2.338.000 fietsers telt. Voor 1928 is dit ge tal op ongeveer 2.600.000 te schatten. Het stijgt met honderdduizenden per jaar. Up 30 Juni 1927 w aren er in ons land min stens 71.000 auto’s, aanzienlijk meer dan een jaar eerder, niettegenstaande de rem, die de wegenbelasting ongetwijfeld aanlegt. Ten slotte nog iets over ons werk, jaren, jaren lang, voor het behoud van landgoede ren en bosschen voor behoud van de monu menten der natuur, voor behoud van wat het toerisme glans geeft en waarde. De nieuwe tijd stelt zijn eischen en wan neer wij die eischen niet verstaan, zal men er aan voldoen zonder rekening te houden Laat ons toch samen vechten en niet sa men vechten, laat ons niet vervreemden van elkaar, wat zoo noodig elkaar schragen en steunen meet, om tegen nogdelooze, roeke- looze aanslagen te beschamen, wat Neder land niet missen kan en ook niet te missen heeft, wannéér wq schouder aan schouder strqden en in beperking eenheid en kracht zoeken. Laat pay nog een oogenblik Uw aandacht bepalen bq de Natuurschoonwet een wet, die ik hoop dat haar beschermende hand nog eens zal uitstrekken ook over andere mo numenten der natuur, mits men de ontwikke ling van ons volk er niet mee stil legt. Van verschillende kanten uit ons land be reiken mq geruchten, dat dienaren van den fkjeus deze wet beschouwen als een mooi gebaar van de Regeering en als een fop speen, door bet Ministerie van Financiën het natuurminnend volk van Nederland toege stoken. Er is geen leiddraad voor de schat ting der goederen, er is door Financiën geen vaste Hjn, geen gelijkmatige soepele toepas sing, over net gebeele land gelijk uitgeetip- peld, noch vastgelegd. Vandaar nieuwe vreeze; of die overdre ven is? Ik hoop het of, eigenlijk gezegd ik vertrouw het, want ik acht de Regeering tot zoo onwaardige fopperij niet in swat. Waar echter een zoo groote en algemeene angst voor een fiscale toepassing der wet be staat, hoop ik, dat de Volksvertegenwoor diging zich hierover .zekerheid verschaffen zal, of liever, dat de Regeering eigener be weging licht en zekerheid en gerustheid geven zal. Spr. eindigt met een opwekking om krach tig te blqven werken, onvermoeid te arbei den, het toerisme tot zegen, het volk tot heil. (Applaus). De heer HOUTHUM (Arnhem) brengt een woord van dank aan het Dag. Bestuur en speciaal aan den voorzitter, voor het vele werk, tot behoud van natuurmonumenten verricht. (Applaus). De vergadering ging hierop uiteen. De tijd, die nog restte voor het diner, werd benut, om onder deskundig geleide, enkele mooie piekjes in Alkmaar te aanschouwen. Bonds maaltijd. In „De Harmonie" had om 7 uur de groote Bondsmaaltyd plaats, waaraan ruim 200 per sonen dêelnamen. Verschillende tafel-speechen werden afge stoken, o.a. door den voorzitter, den heer Bergsma, door W’ethouder Thomsen namens de gemeente Alkmaar, Mr. J. P. Bosman, namens „Alcmaria” V.V.V. en tenslotte door den heer Meeren ter Wogt, namens de pers. Een keurig strijkje zorgde voor de noodige afwisseling. Concert door het Stafmuziek- corps der Kon. Marine (Den Helder). Dirigent. C. Leisti- kow. Voor velen on ook voor ons, die nog de herinnering van twee jaar terug aan dit sublieme Harmonie-korps hadden, was concert-avond wederom een bijzondere ge beurtenis, want het optreden van een der- geljjk ensemble is hier nu eenmaal een zeld zaamheid. Vol vitaliteit en strak rythmisch klonk de „Marsch de Concert”, van Leisti- kow. Boeiend was de Ouverture „RAkóczy”, van Kéler Bela, welke sterk aan Hongaar- sche muziek herinnerde. Het klank-volume van de koperen blaas-instnimenten, bleef hier juist binnen de grenzen, der welluidend heid en maakte hierdoor reeds een bq uit stek beschaafden indruk. De Fantasie „Les Huguenots” van G. Meyerbeer, gaf de clarinettisten volop ge legenheid hun uitstekende kwaliteiten te demonstreeren, bewondering hadden we voor inwoners, die Nederland op 1 April j.l. had, thans ruim 73.000 menschen, die het door hun steun den Bond mogelijk maken zijn werk te doen en dat getal hoe groot op zich zelf is zooals reeds zoo vaak is ge zegd, voor hetgeen wy doen by lange na niet genoeg. Zeker, wy weten heel goed, dat er onder die 7 millioen inwoners wel een 3J4 millioen zyn, die niet in aanmerking komen om lid van den Bond te wezen. Wy weten ook, dat het helaas zeer velen om de een of andere reden niet convenieert om Bondslid te zyn, maar wy weten evenzeer, dat nog tal van menschen in Nederland, die, hoewel zy geacht zouden kunnen worden daarvoor in aanmerking te komen, aan ons werk nog niet hun steun hebben verleend. oor een deel kan dit op rekening van Onbekendheid met het Bondswerk worden gesteld, wat intusschen voor ons wel eenigs- zins teleurstellend is, omdat wy na 45 jaren arbeiden o.i. thans beter hadden verdiend. Voor een ander deel spruit het voort uit by zoovelen bestaande meening, dat, als men zelf niet direct profijt van eenig werk heeft, men dat werk ook niet behoeft te steunen, zelfs al zou daarmee, zooals by het bonds werk, het algemeen belang zyn gediend. Voor een deel ook zyn er een zeker soort gemakzucht en een gebrek aan gemeen schapszin in het spel, waartegen de betrok kenen zelf het meeste vermogen te doen”. Nadat het applaus voor dit verslag be daard was, dankte de VOORZITTER voor de uitvoerige samenstelling en hoopte, dat menigeen van het boekje gebruik zou maken, om propaganda te voeren. Vervolgens deed spr. mededeeling van een ingekomen telegram van gelukwensch van den directeur van het Staatsboschbeheer, den heer an Dissel. Dit telegram ontlokte aan de vergadering een luid applaus. Hierna ging de VOORZITTER tot sluiting der vergadering over, waarby hy een rede hield, waaraan het volgende is ontleend: Sluitingsrede. Het is heden onze 45ste jaarvergadering. Een tydvak van stadigen vooruitgang ligt a oliter ons. vooruitgang van het toerisme, dat wy leiden en stuwen en sterken willen, vooruitgang van den Toeristenbond, die der toeristen dienaar wil zjjn. De cyfers, die de Secretaris U noemde, zeggen veel. Laat ik hier en daar een greep doen. Wanneer ik slechts wjjs op het feit, dat de A.N.W.B. in de laatste 12 maanden bijna 24.000 triptieken afgaf, byna 1300 carnets de passages en douanes, 13.600 inter nationale rybewyzen en ruim 3000 douanc- kaarten, dan behoeft het geen betoog, aal wij onzen velen duizenden auto- en motor- rydenden leden niet geringe directe hulp brachten oij het overschrijden van ’s lands grenzen. Als ik U herinner, dat in den loop der jaren van onze weerkaarten meer dan 7000 exemplaren aan>'watertoeristen werden ver kocht en ruim 27.000 waterreiswqzers, ter- JaarversUg. De SECRET ARIS-PENNINGMEESTER, de heer Mr. A. MEIJJES (Den Haag), bracht dan het jaarverslag uit, waarin hij herin nerde aan de woorden van den voorzitter, gesproken in de vergadering te Rotterdam, verleden jaar gehouden. Woordeljjk heeft toen de heer Bergsma gezegd: „Een jaar ligt voor ons, waarin wjj groote activiteit moeten ontwikkelen, een jaar van werken.werken en nog eens werken...., een jaar, waarin wjj waardig ons 45-jarig bestaan kunnen uitjubelen, waardig, omdat het zal staan in het toeken van onverzwakte sterkte, onvenninderden arbeid, onverminderde toewijding aan het toerisme, aan de algemeene belangen .des volks”. De secr.-penn. gaat dan na aan de hand van de werkzaamheden van den A.N.W.B. in het algemeen belang pf aan het woord des voorzitters voldaan is. Hy memoreert dan de bordjes op de wegwijzers, die naar het Olympisch Stadion wjjzen en die van het N.O.C. alsmede van het buitenland veel waardeering vonden. „Van veel verdere strekking is intusschen de tocht geweest aldus de heer Meyjes dien de A.N.W.B., om ons land vóór de Olympische Spelen meer in den vreemde be kend te maken, einde September van het vorige jaar met een aantal vertegenwoor digers van bevriende buitenlandsche toe ristenbonden en buitenlandsche journalisten door een gedeelte van Nederland gehouden heeft. Vertegenwoordigers van Amerika, België, Duitschlandt, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Oostenrijk en Polen hebben deelgenomen aan dien tocht, waarby wjj hun hebben laten zien, wat Nederland is, dat lage landje aan de zee, dat voor den doorsnee-vrcemdeling slechts uit Marken en Volendam bestaat”. Onder het hoofd wegwijzers van den A. N. W. B. lezen wy: „Wy hebben sedert het vorige verslag jaar, naast de 3047 wegwijzers, die er van ons toen in ons land stonden, 103 nieuwe wegwijzers geplaatst. In dienzelfden tijd hebben wy 549 oude wegwijzers vervangen door die van het nieuwste model”. De bond heeft ongeveer 3000 plaatsnaam- borden langs den weg staan. Achtereenvolgens behandelt mr. Meyjes de volgende onderwerpen: de waarschu wingsborden, de schilden voor slechthoorem den, de gehoorapparaten voor autobestuur ders, de roode reflectoren voor rijwielen, de verblindende verlichting, de schoolplaten voor de regels van den weg, de wegen-com- missie, bet behoud van natuurschoon. Over dit laatste onderwerp, lezen wy: a „Wjj hebben op instignatie van ouzen voorzitter in het laatst van het vorige jaar te zamen met andere belanghebbenden een zeer belangrijke conferentie met vertegen woordigers van vrijwel de geheele Neder- landsche Pers over het behoud van Neder land's natuurschoon gehad, waarby de heer Bergsma in het belang van het algemeen voor een volledig inlichten van het publiek, voor een eensgezind steunen van de toen op dat gebied door de regeering gedane voor stellen heeft gepleit; er is den 18en Februari j.l. een door den A.N.W.B. den Kon. Nederk Oudheidkundigen Bond, de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten en eenige andere Corporaties georganiseerde eerste Monumentendag geweest, waarbij ieder Ne derlander voor den heiligen strqd ter ver dediging van onze kostelijkste goederen, voor ’t behoud- van de zoozeer bedreigde monumenten van natuur, van geschiedenis en kunst opgeroepen werd; er is naderhand ook nog onder voorzitterschap van den heer Bergsma het door het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw, de Vereeniging „Het Nederlandscbe Wegencongres” en den A. N. W. B. belegde congres over de nadeelen van de z.g.n. „lintbebouwing” gehouden, waarby dit vraag stuk niet alleen van verkeersstandpunt, maar ook uit een schoouheidsoogpunt bekeken is; er kan nog meer, nog véél meer van wat er op dit gebied gedaan is worden genoemd, maar dat alles geeft op geen stukken na weer den arbeid, inzonderheid door onzen voorzitter en onzen 2en voorzitter-hoofd- consul verricht, de motite, die zy zich met opoffering van vaak zoo ontzaggelijk veel hebben getroost”. Dan gaat mr. Meyjes over tot de werk zaamheden van den Bond ten behoeve van zyn leden. Hy prqst de verandering van De Kampioen en waardeert het werk van Jhr. Jan Feith. Voorts bespreekt de verslaggever de on derwerpen: het handboekje, den bondsatias, reisinlichtingen, reisplannen en reisgidsen en hy gaat dan na wat de A. N. W. B. voor den wandelaar, den wielrqder, den automobilist, den motorryder, den beoefenaar van water sport, den ruiter en den liefhebber van skiën al zoo doet. Bq de personalia worden baron C. R. T. I Krayenhoff en Jhr. Jan Feith, de nieuwe leden van het dagelyksch bestuur gememo reerd en een weemoedig woord wijdt de schrqver den overleden bondsvriend Willem Jacob Lugard. Aan het slot van zyn verslag zegt mr. Meyjes nog: „Er is nog zoo veel, dat onze aandacht vraagt, dat onze belangstelling heeft, zooveel ook, dat onzen steun behoeft, maar wy heb ben daarop tot onze spijt nog niet nader in kunnen gaan, omdat voor dat alles de ons ter bescb:' king staande gelden niet toe- re” d moesten worden bevonden. Ziet: onze schatkist wordt in hoofdzaak door de contributies van de leden gevuld. Uit bedragen van 5 en 3 gulden en van een ryksdaalder wordt het overgroote gedeelte van ons bedrijfskapitaal opgebouwd en, zoo als te begrijpen, moeten er wel zéér vele contribuanten zyn, willen wq voldoende mid delen hebben om uitvoering te kunnen ^even aan al datgene, wat zoo nuttig en n dat wy doen. En hoe is het nu met die contribuanten gesteld? Het zijn van de ruim 7K millioen W. 8. Verlichting Muziektuin. Ondanks het minder aangename weer, het was tamelijk frisch in den tuin was de belangstelling voor dit concert uitstekend te noemen. Zooals de burgemeester reeds in zyn be- groetingsrede ten Stadhuize had medege deeld. was de tuin op bijzondere wijze ver licht. Inderdaad deze verlichting deed het schit terend. Rondom was de tuin omhangen met lampions, hetgeen een fantastische aanblik bood. De muzieknis was geheel met electrl- sche lampen verlicht. Boven prijkten in roode lichtjes de letters A. N. W. B., terwql aan de beide zijden van de nis de cüfers 18831928 waren aangebracht. Het behoeft geen betoog, dat deze ver lichting, terwql ook de foptein op gras veld voor de nis in werking gesteld was, den tuin een feestelijk aanzien gaf. .2 TWEEDE DAG. Zondag werd de rijwiel- en autotocht ge houden in de omstreken van Alkmaar. Daartoe was men te half 10 aan den Gees- terweg samengekomen. De belangstelling voor dezen tocht was groot, waartoe het mooie weer niet weinig meewerkte. Onder leiding van de cpnculs Jung Alkmaar en Leijen van Bergen vertrokken eerst de wielrijdsters en -rijders voor een tocht door het mooie Heilooërbosch over Egmondbiunen en Egmond aan den Hoef naar Bergen-Binnen. Ongetwijfeld hebben de dames en heeren van dezen rijwiel-tocht wel genoten; er Is zeer veel te zien. Voor hen, die den tocht per auto wensch- ten te maken stond een tweetal groote touring cars gereed, waarbq later nog een derde kwam. Deze drie groote wagens waren spoedig bezet en vooraf gegaan door de be geleidenden auto werd onder leiding van deu heer Margadant de tocht aangevangen. De Alkmaarsche motor-politie leidde den stoet een eind weegs. Vanzelfsprekend was er wel belangstel ling by het vertrek der deelnemers. Na den Westerweg gevolgd te hebben, werd via de ^ruislaan de Straatweg opge zocht. Achtereenvolgens werden Heiloo en Lammen gepasseerd. In Castricum werd de Zeeweg langs gereden en een kqkje geno men op het strand bjj Castricum. Na een kort oponthoud aldaar ging het via Bakkum door het Woud, langs de Eg- monden naar Bergen-Binnen, waar bij „Duinvermaak” halt gehouden werd. Hier werd gelegenheid geboden zich te verfrisschen, waarvan een 1 de technische orestatie’s van deze instru. mentaliaten. Na de pauze gaf dirigent Leiatikow otx ook veel muzikaals te genieten, zyn directie is in gebaren bescheiden maar heeft toch een suggestieve uitwerking, dit viel voornamelijk te bespeuren in de Ouverture „Ravmond" van A. Thomas. Een extra compliment meenen we te moe- ten geven voor de vortolking van de alge meen bekende Rhapsodie Hongroise No 2, van Liszt, dit werk werd brillant gespeel? Een interessant stemmingstuk bleék te zön het laatste nummer „Un Jour dEté en Nor vëge van A. Buisse. Het publiek was enthousiast gestemd, en vist met veelmalig applaus nog een toegift te bemachtigen. De sympathieke dirigent het de orkestleden in de hülde. deelen Het stafmuziekcorps der Kon. Marine een van harte tot weerziens. Te Schoorl. In Schoorl stond in „De Roode Leeuw van den heer Timmerman de koffietafel ge reed. Na de fiksche wandeling was er wel eet lust. want er werd een geduchte aanval op de tafel ondernomen. De dames en heeren lieten zich brood en koffie wel smaken en er heerschte een opgewekte stemming. Toen allen hadden plaats genomen ver kreeg de burgemeester van Schoorl, dë heer Fridagh, het woord, die allen, te voet en per rijwiel gekomen, welkom heette in ,zyn«* gemeente. De voorzitter vai^ den A.N.W.B., de neer Edo Bersgma, dankte zijn collega voor de vriendelqke ontvangst en deelde mede, dat <M>k een schriftelijke welkomstbetuiging was ingekomen van V.V.V. Kennemerland. Ofschoon het de bedoeling was ook weer te voet naar Bergen-Binnen te gaan, werd van dit plan maar afgezieit om de hierboven reeds gememoreerde reden. Eerst werden de wielrijders met de tou ring-cars naar Bergen-Binnen gebracht en daarna de overige deelnemers. In Bergen aangekomen werd in „De Rus tende Jager" de thee geserveerd, waarna de tocht werd voortgezet naar Bergen aan Zee. Bq de thee nam de consul van Rotterdam de gelegenheid waar om de heeren Jung en Leijen dank te zeggen voor den mooien fiets tocht, welke de deelnemers onder hunne leiding mochten maken. In Bergen aan Zee stond in hotel „Nassau Bergen” de tafel gereed en werd daar de geiueenschapi>elyke maaltijd gebruikt Aan tafel heerschte een gezellige stemming. Om- 10 uur vertrok het gezelschap per tram naar Alkmaar, ter vuurwerk, dat door den A.N.W.B. aan Ala-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2