hill - Bollandsch Dagblad. s Zaadmarkt. JAN n: BRILLEN- vri: n Tel. 324 Drogisterij en Optiek ALKMAAR, RLHMHHR Tweede blad MAADAG 9 JULI 192& Imrwi wil met ia zaaier veorecferffl vaa tfaa Maflaaa, vanaf f 2. aaaza amant. m aan mis n laïairam - twee-en-twintigste jaargang. ALLE BANKZAKEN. Tweede lustrum R. K. Bond van Bouwpatroons. NIEUWS. 3 L. FRANKENBERG. DE LANGE DE MORAAZ Ufflctoeie tn ddu&eellnaen HINDERWET. PROVINCIAAL Wat ons allen samenbindt. BURGERLIJKE-STAND. oudorp: 11 <Mfe Het Stadsuitbreidingsplan naar het Zuiden. SPANBROEK. de spreken voor zichzelf. 1 dienstbode, 1 I 31- grootech opgezet dochter Nicolaas Winter, 21 jaar e* De begaande toeatand aan had de gemeente gemakkeljjk de beschikking acfcool zyn geslaagd: Bep Preijer, over de bcuoodigde terre>n<k> kannen krii- - Soon een op dat na Jansen, Ren sen. VELDFLESSCHEN. THERMOFLESSCHEN, 7 E1S-SNELK0KERS, KAMPEERBENOOD1GDHEDEN. LANGESTRAAT ALKMAAR. 'ende afdeeling, iryft in zyn ar en naar Hen- vangt ar^ji begin September. ALKMAAR. al beduidend de en huizenbouw Burgemeester en Wethouders van Alkmi besluit l'J TCI 1WUU, valt waard d., gesteld in dezerzydsch hij den motor in zijn perceel Omval i 11, des Zaterdags van iedere week om Uur 's morgens in beweging mag brengen wel voor den duur van drie maanden, gaande met den datum van dit besluit. ALKMAAR, 4 Juli 1928. Burgemeester en Wethouder! voornoemd, A. F. THOMSEN, lo. Burgemeester R. VEENDORP, lo. secretaria Burgemeester en Wethouders van Alkm.w brengen ter algemeene kennis dat zij by hud besluit van heden C. J. Bol, alhier, gedeelte* lijk ontheffing hebben verleend, van de voor gaard d., gesteld in dezerzydsch besluit hij den motor in zijn perceel Omval no. t om 4 en Irie maanden, in- De gewenschte toestand. Zou het alsnog niet moge lijk zijn hier de absoluut nooiiige verbetering aan te bren gen? *t Is waar dat de Van Houtenkade alreeds bestraat is en er dus eventueel reeds gelden onnut uitgegeven zouden zijn. Maar het lijkt ons toch oók hier: „beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald.” BERGEN. Arbeidswet lioor den Hoofdinspec teur van den Arbeid is met machtiging van den Directeur-Generaal van den Ar beid aan de slagers A. Maassen, Th. Ruyter, J. F. van der Oord, J. P. Grootman, D. Koning, P. de Waard Jr., en firma Gebr. Hoog vorst, onder bepaalde voorwaarden vergunning verleend om in hunne slagerij door mannen van 18 jaar of ouder, arbeid te doen verrichten tot 1 September aa. ge durende 11 uur per dag en 61H aur per week. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Gisteren hadden de bevorderingen plaats aan bovengenoemde sebook Hiervan vermel den we die der navolgende beeren: Voor Waterbouwkunde van le naar 2e Studiejaar: R v. d. Pol, S. Siegers, B. Daal der, F. H. Prejjer; van 2e naar Practisch leerjaar de heer A. FJra» Voor Werktuigbouwkunde van le naar 2^ studiejaar de beer O. Koopman, van 2e stndiejaai*"aaar pracüscb leerjaar de beer J. Th. F. Zwart, naar bet 4e studiejaar de beer H. A. B. F. Pda. Voor deetrotechniek van le naar 2e stu diejaar de beeren M. Sipman en H. Bakker (StompetorcnX Uitgezonderd laatetgenoem- de, zijn allen woonachtig te Alkmaar. HANDELSCHOOL Voor het eindexamen Hoogere Handris- o. j. Ooms, P. Purmer en Jikke Sebermerborn. te Destemeer echter valt bot ons op, dat men aan bet einde van de Steynstraat met de toekomstige verkeerseischen schijnbaar ab soluut geen rekening gehouden heeft en zelfs niet geschroomd beeft langs de Bleekers- sloot een Van Houtenkade aan te leggen, welke nu reeds voor het ryverkeer gevaar lijk moet worden genoemd vanwege een heel onzalige bocht, waar notabene tot op heden nog niet een» een lantaarn geplaatst Met het grootste gemak kunnen auto's, in dien ze eeuigsziaa een vaartje hebben, hier de breeds en om te verdrinken genoegzaam diepe Bieekeresloot inschieten. We hebben den toestand ter plaatse eens nauwkeurig bekeken en zyn tot de conclusie gekomen, dat men hier een voor bet toekomstig ver keer zeer gunstig gelegen en absoluut onge- vaarlyken «<g bad kunnen aanieggen, wan- neer men de Van Houtenkade maar meer in het verlengde van de Steynstraat gelegd had en met een zeer zwakke buiging verderop aan de Bieekersaloot had laten aansluiten. De terreinen hier zyn nog geheel onbe bouwd en ziju wy goed iu ge licht dan OUDE NIEDORP. Geboren: Cornelia Maria, dochter Arie Bijwaard en Christina Bout. Overleden: Trijntje Zut, oud 80 jaren, we duwe van Pieter Hoogebootn. Jan Nieuw- poort. oud 93 jaren, weduwn. van Elisabeth Mol. Gerardus Stam, oud 2 maanden, zoon van Simon Stam en M. Jaspers. Dieuwertje Morsch, oud 65 jaren, echtgenoote van Si mon <juax. Hoek, naar Blokker. Nic. Schuurman, naar Zaandam. Jae. van naar Sybekarspel. A. Dvmuor, uMi „ognum. C. A. de Wit, naar Hoogwoud. G. Commandeur, naar Hens- broek. Zondag 22 Juli trekt de Bedevaart der R. K. Mannen van Alkmaar naar Heiloo! Werd deze pelgrimstocht in het verleden door den R. K. Volksbond voor zijn leden georganiseerd, sinds de K.S.A. in onderling overleg deze organisatie beeft overgenomen, wordt de uitnoodiging tot deelname gericht tot alle katholieke mannen hier ter stede. Men is daarbij uitgegaan van de gedach te, dat de onmiddellijke nabijheid van Genadeoord bijzondere verplichtingen legt aan de omwonende katholieken, dezen niet kunnen volstaan met ieder voor zich de heilige plaats te bezoeken, die se dert eeuwen bet brandpunt geweest is van een innige Mariaverering. Wy zouden de nagedachtenis van ons katholiek voorge slacht niet eeren, wanneer wy een traditie verbraken, die het ten koste van groote of fers heeft in stand gehouden. Die traditie is: het gezamenlijk optrekken naar „Ca pel”. Het past overigens geheel in het kader van een volledige geloofsovertuiging, dat wy openlyk naar buiten uitdragen, wat leeft in bet hart van lederen praktiseren den ka tholiek: een kinderlijke en innige godsvrucht tot Haar,. Die wy in blyde en bange oogen- blikken onze Moeder noemen. Zal die deelname algemeen zijn, dan moet dat niet alleen blyken uit het groote getal maar zal zich ook uiten in de verschillende ■chakeeringen van ons katholiek leven; hier vallen alle scheidingslijnen weg, hier vinden wy elkander in datgene, wat ons allen sa menbindt; het geloof aan de gemeenschap der heiligen, dat ons leert, hoe wy alle gees telijke goederen gemeen hebben, waaronder wjj ons aller Moeder als een kostbaar bezit rekenen. Zondag 22 Juli trekt de Bedevaart der R. K. Mannen van Alkmaar naar Heiloo! Namens het Bedevaartcomité der K.S.A. E. J. HELMER, Kap., Algem. Adviseur. Geboren: Petrus Gerardus. Gerardus Westmeijer en Ann^sjfaria Hoogland. Getrouwd: Ruurd Potinxen Elisabeth van der Veer. Overleden: Jen van Wonderen, oud 85 jaar, weduwnaar van Antje MooQ. Johan- oud 44 jaar, gehuwd met Jan je en de Juliana van'Stolberglaan, Bleeker- sloot en Nkuwlandersingel ontwaren wy al reeds den aanleg van een stratenplan. De bestratingen loopen voormalige landeryen in houdt daarmede gelijken tred. De wijk-Rochdale is een stadsdorp op zich zelf geworden en het nieuwe St. Elisabgths- ziekenhuis vormt aan Van Everdingenstraat, Bieekeresloot en Juliana van Stolherglaan een machtig gebouwen complex, dat in het Alkmaarsche stadsbeeld aandoet als een modern Kremlin. De verwachting is, dat deze nieuwe wyk vooral ten W. van de Bleekerssloot, voor Alkmaar van groot belang zal worden en dat het verkeer door dit deel der nieuwe stad in de toekomst groote eischen zal stel len. Vandaar waarschijnlijk en voorzoo ver we hebben kunnen opmerken de breede op- set van nieuwe straten hi Zooals wy reeds eerder gemeld hebben, zal het tweede lustrum van den Ned. R. K. Bond van Bouwjiatroons gevierd worden hier ter stede, en wel op 9, 10 en 11 Juli aa. Uit den zoo juist verschenen kearig- ▼erzorgden gids blijkt ons, dat deze viering zeer grootsch belooft te worden. Pastoor G. J. d. Hout opent den gids met een artikeltje over het Koningschap van Christus in bet zakenleven. De bondsvoorzitter, de heer W. Fransen Jzn.. te Leeuwarden, komt, na een korte beschouwing, tot de conclusie, dat men met voldoening op den 10-jarigen arbeid mag terugzien en wekt op, niet te rusten vóór alle Katholieke Bouwvak patroons lid van den Bond zyn. Hartelijk is het woord van gelukwensch van den bondsadviseur. kapelaan Tb. L. de Vries, die de vereeniging complimenteert met haar principieel georganiseerd zyn, dat voor den bond geen tiniooze leus blijkt te zijn. De secretaris, de heer J. C. Berger, be toogt in een krachtig artikel, getiteld „Do Middenweg”, dat de bond zichzelf^zal zyn en blyven, dit is de veilige middenweg. De geestelijk adviseur, der afdeeling Alk maar en Omstreken, Pater A. J. Leijgraaft O.P., besluit zjju inleidend woord als volgt: „Met hart en ziel geestelijke en tijdelyke belangen dezer vereeniging voorstaaade, uiten we dan ook den oprechten wensch, dat onze bond, die zoo luistervol het tweede lustrum vieren gaat, steeds rijker bloeien moge, en de uitwisseling der gedachten en meeningen op dit congres rykelyk vruchten moge af werpen in de toekomst De Voorzitter der ont’ de heer Joh. Apeldoorn, tikel over het lidmaatschap en wekt de leden op, mede te leven met de vereen^ing en te „trachten de niet-leden-patrouns te overtuigen, dat ook zy by ons behooren te zijn, dit zou een zegen voor onzen bond zyn.” De dagverdeeling luidt als volgt: 9 Mi: Ontvangst van bondsbestuur en zyn dame» door het af deelingsbestuur en de commissies. 4 uur officieele ontvangst op het Stadhuis door het Gemeentebestuur. Daarna rondrit voor bet bondsbestuur, aldeelingsbeatuur en commissies, vervolgen» diner in de „Harmonie”. 1» Jufi: 9 uur H. Mis voor de overleden leden. 9.30 uur gezongen H. Mis in de SC Joseph- kerk, met vernieuwing van de opdracht aan het H. Hart. 1BM0 uur opening der jaarvmgadering. 12M0 uur hmch in „’t Gulden Vlies”. 130 uur: rede, uit te spreken door Dr. Kortenhorut over de Ziektewet 3J5 uur autotocht door de omgevi geboden door de afdeeimg. Thé te 6 «nr tenmfcomst m de „Harmonie”, ge- zeBig samenzyn, waarna fnmtmtiltyd en vervolgens cabaretavond. 16 uur voortzetting der vergadering. 12.30 uur gemeenschappelijke lunch. 130 uur slotzitting. NOVICIAAT. Door den HoogEerw. Pater Provinciaal der Jeznieten is tot bet Noviciaat der Eerw. Paters Jezuïeten, Huize Mariëndaal bij Grave CN.-Br.) toegelaten onze oud-stadgenoot A. B. Winkel. Het noviciaat De overbijjvende gen. Bleekerssloot en de Vaa Hontenkade was dan als 't ware aangewezen geweest om her- schapen te worden in een plantsoentje; iets wat het stadsbeeld altijd rykelyk verfraait en verlevendigt. Wy publieeeren hierbij twee plattegrond- jes; één van den toestand zooals deze op bet «ogenblik is en een van den toestand zooals wij dien zouden wenschcn. De teekeningen Geboren: Steen en Anna Twisk. Gerrit Dirk, z. v. Ja- ^rpot. Nicolaas Pe en Catharina Ma ria Street. Albertus, z. v. Albertus de Beau- veser en Aartje van Ryssen. Agie, d. v. Ja cob Rezee en van Maartje Mooy. Petronel- la d. v. Gerrit Smit en van Geertruida Over, z. v. W. Duinmeijer en C. Braak, d. van J. Venduin en H. Zyp. Comeus, a. van K. Tromp en J. Wittebrood. Gehuwd: Reinier Goedhart en Antonia Maria van Tunen. Alkmaar; P. G. Met en C Beemster; J. van Riel, te Hoorn; Visser, te Oudendijk. Voor het eindexamen Handelsscbool met 3-jarigen eursug xyn geslaagd: G. J. J. Geertsema, te Anna Paulowna; A. Groot, te Spanbroek en P. van der Molen, te Alkmaar. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERK LOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDS BEMIDDELING. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 912 en van 25 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 en Maandag- en Donderdagavond van Mannen. Aangeboden: 1 banketbakker, 3 chauffeurs, 1 drukker-zetter, 3 grondwer kers, 2 kantoorbedienden, 2 kellners, 1 kleer-* maker, 1 lederbewerker, 2 letterzetters, 2 loodgieters. 1 mach, houtbewerker, 3 maga zijnbedienden, 5 metselaars, 4 meubelmakers, 2 opperlieden, 5 pakhuisknechts, 1 plaatwer ker. 4 reizigers, 1 scheepstimmerman, 2 schippers, 32 sigarenmakers, 2 smeden, 2 stucadoors, 2 straatmakers, 1 suikerwerker, 8 timmerlieden. 33 losse arbeiders. Geplaatst: 1 electricien. 6 grondwerkers, 1 metselaar, 3 timmerlieden, 6 transportar beiders, 11 losse arbeiders. Vrouwen. Aangeboden: dagmeisje. Geplaatst: 2 werksters. Weer een mal g"-~.!? Met groote belangstelling volgen wij de uitbreiding van onze stad naar bet Zuiden in de richting van Heiloo. W anneer we thans een wandeling maken door wat wjj kunnen noemen: het Alkmaar sche Plan-Zuid, dan verbazen wy on» over den snellen groei van de stad in deze rich ting Waar we voorheen langs een landelijk djjkjo Heiiooér Dijk vanaf den Kenne- mer Straatweg in de richting van het Noord- Holland’s Kanaal wandelden'langs weerszij den uitgestrekte landerijen met hier en daar een boerderjj ,daar is thans alreeds een ste vig bebouwde straat ontstaan, welke aan het Oude Djjkje in niets meer herinneit. 't Is met het Alkmaarsche Heilooür Dykja gegaan als m-»t do beroemde Ams'erdam- sche sla tuintjes! En tusschen b<‘t voormalige Hcilooér Djjk- WIJDE WORM ER. Geboren: Franciseus Adrianus Maria, zoon van G. A. M. van Goetben en A. G. Comman deur. Jan, zoon van J. Beunder en 8. Dob ber. Grietje, dochter van 8. MeQn en D. Buurs. Ondertiouwd en getrouwd: Cornelia Tujjp oud 27 jaar ea'Maria Geertruida Konyn, oud 21 jaar, beiden van Wpdewormer. EGMONDBINNEN. Geboren: Wilhelmina Maria, dochter van Nicolaas Adrianus Zuurbier en Catharina Maria Apeldoorn. Catharina Margaretha, dochter van Jan Albo en Cornelia Meijer. Theodorus. zoon van Engelbertua Hopman en Petronella Johanna Bakkum. Margaretha Catharina dochter van Johannes Antonins Ruiter en Elisabeth de Waard; te Alkmaar: Petrus Wilhelmus, zoon van Petrus Swart en Elisabeth Nyman; te Alkmaar: Maria Wil- bebnina, dochter van Johannes Petrus van Dam en Maria Houtenbos. Ondertrouwd: te Castricum; Nicolaas Tromp alhier en Aafje Stet vaa Castrieum. Getrouwd: Petrus Hejjne en Catharina Berkhout Iteodorus Butter en Maria Ama lia Brauzek. Alexander Skotarczak en Elisa beth Catharina Bakker. Leonard us Ohristia- nus Josephus Wolff en Margaretha Wilhel mina Gaarthuis. Overleden: Maartje Dujjn, 76 jaar, wedu we van Jan Tol. ANNA PAULOWNA. Geboren: Trjjntje Maria Geertruida, d. v. W. Braider en T. Visser. Maria Sophia Geertruida, d- v. T. de Vries en E. A. Zwirs. Getrouwd: Jan Kasten en «tientje Hooi veld. Overleden: Tryntje Kooy, oud 81 jaar, weduwe van Cornelia Keyser. Pieter Sly- kerman, oud 93 jaar, wed. van Tryntje Tes- selaar. Helena Kruisheer, oud 59 jaar, echt genoot* van G. Th. Conyn. I SCHOORf- Geboren: Johannes, zoon van Cornells de Waard en ran Cornelia KooL Cornells Jo hannes, zoon v^n Johannes Kaandorp en van Cornelia Lievendag. Anna, dochter van Fek- ke de Vries en van Johanna Jonker. Anna Elisabeth, dochter van Nieoiaaa Petrus Bak ker en vaa Catharina Stoop. Ondertrouwd: Melchior Frederik van Put- ten te Amsterdam en Maartje Biemand. Getrouwd: Cornelia Greeuw en Johanna Blokdijk te Alkmaar. Jacob Speur te Heiloo en Cornelia Catharina Jonker. Melchior Frederik van Patten te Amsterdam en Maartje Biemand. Overleden: Jan Zwak man 78 jaar echtge noot van vaa Maartje Bleek. Willem Snip, 83 jaar echtgenoot vaa Elisabeth Spruyt. Geertje Jongeriing 3» Antje Bruin 69 jaar overleden to Wonner echtgenoote van Jaoob Morsch. SINT PANCRAS. Geboren: Ada Rose, dochter vaa Leonard Postfanma en Karoline Marie Anna, Hesse. Margaretha Dina, dochter van Anthonie Schraa en Catharina Margaretha Hon. Gehuwd: G^sbertas Schuur en Geertje Duif. Overleden: Cornelia Jan Kouwen Hz., oud 16 iaren. Jan Sneeboer, 53 jaren. ongehuwd. D.^ Scheringa te en R. ZIJPE. Mond- en klauwzeer. In de afgetoopen week werden 18 nieuwe aangiften van mond en klauwzeer gedaan. In onze gemeente ko men thans nog 123 gevallen voor. Proces verbaal. Wegens het niet doey van aangifte van mond- en klauwzeer werd tegen een veehouder in onze gemeente pro- ces-verbaal opg ‘maakt. Overgenomen. Naar wy vernemen i» door den heer Abraham Mol, de vrachtdlenst met het motorschip van zijn vader, den heer J. Mol, overgenomen. Gevonden. Aangifte werd gedaan van het vinden van een armband en een geld, stuk. Bevolking over de maand Juni 1928. Ingekomen: M. L. van Hulst, van Avenhorn. W. Oostram, van Wilnis. Antonia Vink, van Nieuwkoop. Anna W. Hoogewerf, van Hens- broek. D. van der Meulen en gezin, van Hoogwoud. Anna Dijkstra van Hoorn. C» Kock*mey, van Blokker. Loeke de Groot, van Opmeer. Meinoutje Bankert, van S^bc- karepel. A. Stephanos en gezin, van Opmeer. Aagje Tesselaar, van Berkhout. Vertrokken: Hendrik Veul en Winschoten. J. van Dam, naar ZIJPE. Geboren: Af ra Anna, d. v. Lauren tius Dapper en van Catharina Visser. Geep- truida Catharina, dochter van Cornells Korver en van Johanna Sneekes. HEEMSKERK. Geboren: Petronella Hendrika, van H. Weelage en G. Zonneveld. Overleden Petronella Hendrika Weelage, oud 3 dage Gehuwd: Maartje Olof 19 jaar.- KOED1JK. Geboren: Aaltje, dochter van H. Visser S. Tromp. - Johannes, zoon van Fr. en A Ros. Overleden: Dorothea Bus, 78 jaar, echt gen. van Jan de Waal. Gerrit Rui te i _4 jaar, ongeh. z. v. KI. Ruiter en J. van der Neet, Gehuwd: Cornelia Dekker, 26 jaar, woneife de te Bergen en Adriana Verduin, 28 jaar, wonende te Koedijk. SCHERMERHORN. Geboren: Antonius, zoon van Nicolaas Oud en van Catharina Conyn. Lucretia Ma ria, dochter van Sietae Hiemstra en van Christina Maria de Blok. Overleden: Klaas van Leyen, zoon van Willem van Leyen en van Trijntje Plooijer, oud 5 jaar. Levenloos aangegéwn kind van Oornelis Konijn en van Adiiana V reek er. Gerrit Hoogvorst oud 88 jaar wed. van Geertje <le Jong. ruimte tusschen De gids bevat voorts den uitgebreiden be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring, een korte geïllustreerde beschrijving van de Alkmaarsche kaasmarkt en, tot slot den tekst van het bondslied. De afdeeling Alkmaar heeft verschillende commissies in het leven geroepen, die elk een eigen taak hebben, zoodat verwacht mag worden, dat de regeling niets te wenschen zal overlaten. Mogen de jaarvergadering en de waardige viering van het tweede lustrum ertoe bijdra gen, dat de Bond een tijdperk van grooten bloei tegemoet gaat. UITGEEST. Johanna, d. v. Simon van der cob Roet en Grietje de fel tras. z. v. Adrianus Moet gezin, naar Hoorn. Im- metje Groot, naar Berkhodt. Alida Buis, naar Zwaag. Jacob Zwagerman en Haarlem. C. M. Kooyman, naar drik van der Zwaag, naar Amersfoort. G. Opmeer. A J. Rinkel, naar Beverwijk. 8. N. Commandeur, naar Z.aandam. Jac. - Straalen en Schilder, naar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 9