IM - Hollandsch Dagblad. Tweede blad DINSDAG 10 JULI 1928. ir ALKMAAR. Kr L. FRANKENBERG. De Precarlo-rechten. Tweede Lustrum Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons. TRAMONGEVAL. S'- TW EE-ENT WINTI GST E JAARGANG wel ie 8 de REISKOFFERS, REISARTIKELEN. G» n n n n n van door LANGESTRAAT ALKMAAF; B. Tennaat Ant. de Wit A. Haring G. H. Wajjboer H. J. Strujjs Theo H. v. Ggzen J. B. de Looje 7— —48 7— 2—38 7— 6—58 741—24 7—41—51 7—42—23 7—43—58 7—50—36 7— 52—38 8— 9—36 8— 942 8—16—25 8—19—14 - wetten dat I hield Zondag logee. Afstand Ontstemming over de door B. en W voorgestelde leges-verordening. De Alkmaarsche Vereeniging van der Handeldrjjvenden en Industrieel Midden stand heeft heden het volgende adres aai( den Raad decer Gemeente verzonden: Aan den Raad der Gemeente Alkmaaï Geeft met versennldigden eerbied te ken. nen: Alkmaarsche Vereeniging voor den Han- deldrjjvenden- en Industrieelen Middenstand te Alkmaar; dat, zooals Uwen Raad bekend is, het recht der gemeenten tot het heffen van be lasting voor het gebruik van de luchtkolom boven gemeentegrond (z.g.n, precariorecht ten) door den Hoogen Raad niet Is erken^L zoodat dus volgens de thans heerschend? rechtsbegrippen deze materie niet beiastbaa* is; dat het steeds als een blijk van goeden burgerzin wordt beschouwd als een individti zich neeriegt bjj de wetten des lands en zeer terecht door ieder weldenkende het gebruik maken van de z.g.n. mazen van een wet, wordt veroordeeld; dat zjj zeer goed kan begrijpen, dat voor hen, die geroepen zijn te zorgen voor de fl- nantiën der gemeenten, een dergeljjka tegenvaller minder aangenaam is; dat echter bijna ieder staatsburger eens schade zal hebben geleden door een wetsuitlegging, die niet overeenkwam met zijn belangen; dat dan ook voor onze vereeniging vast stond. dat waar de rechtsgrond ontbrak, geen gemeente er aan zou denken tot hef fing, in welken vorm dan ook, over te gaan; dat zipdaarom dan ook buitengewoon pijn lijk was getroffen door kennisneming van bij lage 85 Uwen Raad aangeboden ter behan deling op de a.8. Raadsvergadering; dat daarin toch, onder den naatn van leges, de precariorechten worden geheven, tot dus ver rustende op het gebruik van de lucht kolom boven gemeente-grond; dat deze leges worden verdedigd giet de bewering, dat voor de afgifte van vergun ningen, die tot nu toe steeds een regelend en npoit een fiscaal karakter hebben gedra- gen, administratiekosten moeten worden in rekening gebracht; dat daargelaten of deze administratiekos ten niet voor andere vergunningen ook «ou den moetën worden geheven, ’t karakter van bijlage 85 duidelijk de bedoeling heeft, de precario-beJasting, waarop de gemeente geen recht heeft, toch te innen: AANBESTEDING NIEUWE VERKEERSWEG. Hedenmiddag om half 2 had ten stadhuize de aanbesteding plaats door B. en W. van Alkmaar, het aanleggen van een nieuwen verkeersweg usschen de Langestraat en de Gedempte NieuwesIooL Ingeschreven 'was als volgt: P. Bos, Amsterdam f 7510. A. Wittebrood, Beemster f 7495. N. V. Aannemers-maatschappjj, Matser Hamstra, De Rijp f 7100. De Meel en Hermes, Heiloo f 6666. Hendr. Baks Hendr. Steenkist, Haar lem f 5762. Een biljet binnengekomen, niet overeen komstig de bestekken werd buiten beschou wing gelaten. De gunning is aangehouden. LICHTEN OP! Hedenavond voor alle rij- en voertuigen lichten on om 9.45 uur. Jaarverslagen Bond en Orgaan. Aan het jaarverslag over 1927 ontleenen wij het volgende: De Sociaal Economische Kroniek moge voor het bedrijfsleven in het algemeen een, zjj ’t niet grooten, vooruitgang boekstaven, het bouwbedrijf moet daarbij onder de uitzon deringen worden genoemd. Wel valt er een kleine stijging van het totaal-cjjfer der aan bestedingen aan te wijzen, wel is de woning bouwproductie iets grooter geweest dan het jaar te voren, wel is het aantal failissemen- ten dalende, maar daartegenover staat een ten. Dankbaar herdenkt spr. de medewerking stijging van het werkloosheidscijfer en de le prjjs Theo H. v. Gjjzen 2e- 3e 4e 5e 6e 7e 8e dat hier dan ook, naar haar oordeel een daad staat te gebeuren, die zeer zeker niet bevorderlijk is om den eerbied voor *s lands i bij den burger te versterken; toch voor ieder duidelijk is, dat de ver schuldigde administratie-kosten, die zelfs per strekkenden meter gevelbreedte worden be rekend, de niet-wettige precario-rechten moeten vervangen; verzoekt Uwen Raad eerbiedig de veran deringen in de verordening tot bet heffen van leges, als voorgesteld in bijlage 85, van de hand te wijzen op grond, dat de gemeente een voorbeeld dient te geven in het zich neerleggen bij de wetten des lands en niet behoort te zoeken naar de mazen, dje zich daarin mochten bevinden. ’t Welk doende enz. voor Alkmaarsche Verg. v. d. Handeldr. en Ind. Middenst., A. BURGER, waarn.-voorz. DE RAAT, Secr. POSTDUTVENVEREENIOING „ALCMARIA V1CTRIX”. Bovenvermelde vereeniging Juli een wedstrijd vanaf Lmn 797 K.M. Gelost 6.10 uur. Wind N.O. Aankomst. 6 48 41 7— 7—42 7—1»— 7—29—12 7—34—11 7—47—48 7— 58—56 8— 15—24 Wjj zonden daar heel onverschillig tegen over kunnen staan omdat het principe; recht op ziekengeld reeds lang door ons er kend is indien er niet telkens noodelooze kosten voor ons dreigden bij te komen. Zooals bekend, geven onze leden, die een eenigszins beduidend aantal werklieden in dienst hebben, de voorkeur aan het „eigen- risico-dragen”. Daardoor besparen zij zich alle administratiekosten en zijn dus goed koop uit, zonder dat de arbeiders daarvan eenige schade hebben. Het stemde daarom tot voldoening, dat de tegenwoordige mi nister met een voor-ontwerp kwam, waarbij het collectief contract, waarin de ziekte- geldregeling niet minder was dan in de wet, als voldoende werd erkend. Eigen-risico- dragen bleef daardoor mogelijk. Wij vonden echter weinig steun. De ar beiders willen meer, de patroons minder en zoo steunde niemand ons. Ook de minister liet ons in den steek. In zijn ontwerp schrapte hij de bepaling inzake het collectief contract en maakte verzekering noodzakelijk. Daarom zonden wij weder ren adres aan de Tweede Kamer. Zoo dreigen wij tusschen twee buf fers te komen en alleen ten pleiziere van anderen administratiekosten te moeten be talen. waaraan niemand iets heeft dan de ambtenaren, wien een geheel onproductief baantje wordt bezorgd. Intusschen is ook dit ontwerp nog lang niet in veilige haven. Laat ons afwachten en waakzaam zijn. Het verslag van de werkzaamheden der Orgaan-Commissie in het jaar 1927 vermeldt o.m.: ’t Is ongetwijfeld een reden tot groote vol doening voor de Commissie, dat het jaar, waarover hier verslag wordt gegeven, in tegenstelling met het vorige, zoo gunstige finantieele resultaten heeft opgeleverd. Het finantieel overzicht toont aan, dat over geheel het jaar ruim f 1500.meer voor advertentiën is ontvangen, terwijl in totaal een batig saldo is bereikt van ruim f 3000. Na dezen gunstigen uitslag der exploitatie voorop gezet te hebben, moge worden ver meld. dat de Commissie dit jaar zes maal vergaderde, terwijl driemaal de vergadering niet kon doorgaan wegens verhindering van meer dan één lid. Verder werd nog driemaal van den regel maandelijks vergaderen afgeweken, omdat te voren besloten was niet k." a_ i :_j: i j stukken waren ingekomen. Een belangrijk onderwerp van bespreking gold de vraag of het drukken van het orgaan niet aan een anderen drukker moest worden opgedragen. De klachten over de uitvoering waren niet gering. Bij onderzoek bleek ons, dat wij niet goedkooper terecht konden, ter wijl de tegenwoordige drukker, die door ver lies van dit werk ernstig gedupeerd zou worden, alle medewerking toezegde om betere resultaten te verkrijgen. Hem werd nog drie maanden gelegenheid geboden om zijn goede voornemens uit te voeren. Toen inderdaad daarna veel verbetering was ingetreden, werd hem opnieuw de op dracht verstrekt. Om de courant ook een beter aanzicht te geven, werd besloten een prijsvraag voor een nieuwen, kop onder de leden uit te schrij ven. Een tiental ontwerpen kwamen in, waar van met den eersten prijs werd bekroond en- ook uitgevoerd het ontwerp van ons lid B. H. Voorendt te IJselstein. ROTTERDAM vraagt of de mindere ont vangsten te wijten zijn aan het mindere aan tal, of, dat er afdeelingen zijn, die schuld hebben. Wordt door de debiteuren rente be taald? Voorts vraagt de afgevaardigde, of het orgaan nog steeds de bijdrage ad 5. noodig heeft per abonnement. Het afgeloo- pen jaar heeft toch ruim f 3000 winst opge leverd. Men kan het blad actueeler maken, door meer medewerkers te zoeken. De SECRETARIS deelt mede, dat er en kele debiteuren zijn. Meerdere posten zijn reeds binnengekomen. Vooral Friesland is achter. Er wordt echter hard gewerkt, om de zaak in het reine te brengen. Normaal vindt spr., dat abonnementsgeld voor het orgaan (Vervolg van pagina 1, Hoofdblad). Om half elf begon in „De Harmonie” de Jaarvergadering. - Voor den aanvang liet een strijkje zich hooren. Eenige bloemstukken sierden de zaal. Ter gelegenheid, van het tienjarig bestaan werd door het Bondsbèhtuur de eerewijn aan geboden. Te kwart voor elf opende de VOORZIT TER de vergadering met den christelijken groet De heer APELDOORN (Alkmaar') heette namens de afdeeling de afgevaardigden wel kom. Het deed spr. genoegen, dat men in zoo grooten getale was opgekomen, om de belangen van den bond te behartigen en het tweede lustrum te vieren van den bond en do afdeeling, alsmede om onze mooie stad en omgeving te bezoeken. Spr. memoreerde de moeilijkheden, aan een ontvangst verbonden, doch hoopte dat men tevreden zou zijn. Een moeilijkheid was b.v., dat de leden der afdee ling zoo verspreid wonen. Niettemin heeft de feestcommissie zeer goed haar taak be grepen. Spr. wenscht de leden en den Bond geluk met het tweede lustrum en brengt hulde aan de oprichters van den Bond en de afdeeling Alkmaar. Spr. hoopt, dat de goede harmonie steeds bewaard zal blijven. (Applaus). De VOORZITTER dankt de afdeeling voor de vriéndelijke woorden en wenscht den Bond geluk, in de hoop, dat hij in groei en bloei mag toenemen. Spr. eindigt met een dronk in te stellen op het welzijn van den Bond. Aan Mgr. Aengenent werd onder luid Applaus een telegram verzonden van geluk- wensch met zijn benoeming tot Bisschop en waarin de Bond zich in de sympathie van Mgr. aanbeveelt. Hierna gaat de VOORZITTER over tot de officieele opening van de jaarvergadering. Openingsrede voorzitter. Spr. memoreert, dat de Bond gegroeid ia tegen alle moeilijkheden in. In de eerste ja ren was de groei wat getemperd, omdat men anders wellicht overmoedig wordt. Noodza- keljjk is daarom een gestadige groei, welke door anderen dikwijls met leede oogen wordt aangezien. Dankbaar herdenkt spr. degenen, die den bond zoo krachtig hebben gesteund. Spr. kan geen enkel steekhoudend argu ment aan voeren, waarom een Ka tb. patroon niet georganiseerd zou zjjn in een Kath. or ganisatie. Wat voor den arbeider geldt,'geldt ook voor den patroon. Zeer veel heeft de Bond voor zijn leden gedaan. Spr. geeft toe, dat niet alles is be reikt, wat men zich vooratelde te doen. Maar dat heeft men ook niet verwacht. Spr. betreurt, dat nog zeer velen buiten de principieele organsatie staan. Voelen zjj misschien de verplichtingen, aan den Bond verschuldigd? Wij nemen deze verplichtingen vrijwillig op ons, omdat wij Katholiek zijn. Wjj hebben heel andere opvattingen ten aan zien van het sociale leven dan de anderen. Wij zien in onze arbeiders niet een stuk machine, maar onze broeden. Gaan wjj ons geweten na, dan zullen we moeten erkennen, dat we wel eens tekort geschoten zijn. Maar als we beloven ons te verbeteren, dan behoeven we ons over het verleden niet te schamen. Spr. geeft dan een overzicht van de afge- loopen IQ jaar, daarbij memoreerend". leeds in 1916 pogingen tot oprichting den Bond werden gedaan. In 1917 werd den R. K. Middenstandsbond een voorbe reidende commissie in het leven geroepen. De moeilijkheden waren vele en groote. Het bestaan viel tezamen met een der moeiliiksta tijdperken in het economisch te'-en. Spr. gaat de moeilijkheden na en constateert, dat er m°t goed gevole tegen gekampt is. Met her haling ^erd gewaarschuwd b-?en de vrees voor het ontstaan van nieuwe bedrijfsvormen en eerst i a vinnigen strijd kwam het eerst 3 collectief contract tot stand. Niet alleen van arbeiders, maar ook van patroonszjjde kwa men de moeilijkheden. Degenen, die meenen. het wel op hun eentje te kunnen, zullen duu- geld moeten betalen. Het ledenverloop is zeer wisselend ge weest. Begonnen met 57 leden, was dit aan tal eind 1922 gestegen tot 1250. In 3 jaar ▼erloor men 600 leden, maar Je laatste jaren Is het eetal weer steende. Spr. betreurt, dat het verlies het groot.t is in de katho lieke provincies. Spr. memoreert de uitgave van een bonds blad, de stichting van een boudsbureau en da aanstelling van een ambtenaar. Naar buiten maakte een en ander goeden indruk, want men zag, dat werd uitgevoerd, wat men zich voorgenomen had. Van de stichting van een eigen bank kon worden afgezien. Niet zoo succesvol verliep het met den Raad van Arbitrage, waarin de Bond nog steeds niet vertegenwoordigd is. Men moest dus bedacht zijn op de samenstelling van een eigen Raad. Spr. meent, dat ook in de komende jaren nog veel aandrang zal moeten worden uit geoefend ten aanzien van de bindende beslui- P. V. „DE POSTDUIF”. Zondag 8 Juli hield bovengenoemde ver eeniging een wedvlucht met oude duiven vanaf Limogés (Frankrijk). Afstand 708 K.M. Duiven gelost om 6.10 uur met N.O. wind. Aankomst als volgt: le Th. J. Buissink 2e dezelfde 3e J. de Wit 4e dezelfde 5e F. J. Schieman 6e Jor. v. Seggelen 7e dezelfde 8e C. D. Huiberts 9e F. J. Schieman 10e A. J. de Wit 11e F. Fejjen 12e Th. v. d. Kamer 13e C. D. Huiberts Vermoedelijk tengevolge van verkeerden wisselstand even voor d* halte Koedjjk, brak gistermiddag de koppeling van een tweetal wagons van de tram Alkmaar-Bergen van 13.55 uit Alkmaar, tengevolge waarvan deze tram niet verder kon. De passagiers konden hun reis vervolgen met de volgende tram, die 14.28 uit Alkmaar vertrok. Deze had eenige vertraging en kwam eenige minuten over tjjd te Bergen aan Zee aan. De tram van 13.55, die te Bergen aan Zee 14.27 moest aankomen, kwam door het on geval te vervallen. Het ongeval bleef beperkt tot eenige materieele schade. wordt betaald, f 5 per jaar is matig te noe men. Bij de exploitatie van een orgaan, een weekblad althans, is abonnementsgeld niet te missen. Daarom moet dit gehandhaafd worden. Gestreefd wordt, om bet aantal medewer kers uit te breiden. De post is niet geheel ge bruikt, omdat het moeilijk is, geschikte me dewerkers te vinden. ROTTERDAM vraagt eenige inlichtingen betreffende het aannemen van onvolwassen werkkrachten en grondwerkers. De VOORZITTER wjjsi erop, dat deze kwestie in het jaarverslag opgenomen is als een bloote mededeeling. Er is een commis sie van onderzoek. Komt het bestuur met een voorstel, dan is er gelegenheid, om er over te spreken. ROTTERDAM zal dan de zaak bjj de rond vraag bespreken. DEN HAAG is het niet eens met de gege vens van de orgaancommissie. De beide verslagen worden hierna vastge steld. De VOORZITTER brengt dank voor uitvoerige samenstelling. De vergadering wordt geschorst tot half twee. Onderzoek geloofsbrieven. In de commissie tot onderzoek der ge loofsbrieven werd benoemd het bestuur der afdeeling Alkmaar. De VOORZITTER deelt mede, dat bloem stukken zjjn ingekomen oa van de afd. Alk maar van den Ned. Aanenmersbond, de Alk- maarsche „Hanze”-afdeeiing, van de firma de Wild, van de Kamer van Koophandel en van den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph” (Applaus). Geluktelegrammen zijn ingekomen van en kele firma's en van een lid der afdeeling Alk maar, den heer Jac. Verhagen. Voorts van een schrjjven de Kamer van Koophandel in Holland’s Noorderkwartier en van de firma Meiboom alsmede een schrijven van de afd. Alkniaar van den R.K. Bouwvakarbeiders bond, met de beste wenschen voor een goe de samenwerking. De VOORZITTER deelt nog mede, dat Den Bosch heropgericht is. Spr. wenscht de afdee ling hiermede geluk en hoopt, dat zij in groei zal toenemen. (Applaus.) Het eigen gebouw zal binnenkort op plech tige wjjze worden geopend. Besloten is, voor dit gebouw een obligatieleening uit te schrij ven van 330 obligaties k f 100. Reeds zijn 270 obligaties geplaatst. Spr. hoopt, dat de andere obligaties spoedig geplaatst zullen zjjn. De heer VREEDE (Hillegom) sprekende namens de gebouwcommissie, deelt mede, dat de inrichting van een kamer voor het hoofd bestuur begroot is op f 6000. Spr. hoopt, dat de leden de commissie zullen steunen. Men is reeds over de helft heen. Spr. prjjst den steun, ondervonden van Amsterdam. Het gebouw moet den geheelen bond waardig zijn. Spr. eindigt, met nogmaals de afdeelingen op te wekken tot het verleenen van finantieelen steun. (Applaus.) Rapport commissie sub X De heer TROMP (Alkmaar) deelt mede, dat aanwezig zjjn 52 afgevaardigden (23 afdeelin gen), tezamen uitbrengende 72 stemmen. De VOORZITTER dankt de commissie voor haar werk. Medegedeeld wordt, dat nog één afdeeling is gekomen, uitbrengende 2 stemmen. van jfgr. Callier, dat de aan Z.D.H. reken- plichtige besturen alleen aanbestedingen mochten uitschrjjven onder leden van den Bond. De bisschop van Roermond volgde in dezen, maar moeilijk was, dat de andere bis dommen dit niet voorschreven. Nog steeds is deze kwestie bjj het Episcopaat aanhangig. Vervolgens herinnert spr. er aan, dat de bindende besluiten van den Ned. Aannemers- bond werden overgenomen en spr. hoopt, dat in deze actie de kroon op het werk zal wor den gezet door de actie tegen de borgstel lingen. Spr. gaat na. welke voorstellen in dit opzicht reeds behandeld zjjn. Besloten werd, na 1927 niet meer in te schrjjven voor aan bestedingen. waarbjj borgstellingen werden geëischt door particulieren. Thans hoopt men, dat ook de borgstellingen, geSischt door overheidslichamen, zullen verdwjjnen. Dan komt spr. aan de collectieve arbeids contracten, welke het abnormale in het nor male moesten veranderen. Een moeilijkheid hierbjj was. dat het systeem tot het bepalen van het indexcijfer werd gewjjzigd. In 1922 moest gestreefd worden naar loonsverlaging en de invoering van de 48-urige werkweek, zulks om den 8-uren-dag te handhaven. Ht^wel de Bra- bantsche patroons oorspronkelijk hun eigen boontjes wilden doppen, werd tenslotte toch het contract aanvaard. Andere jaren brachten weer andere erva ringen, welke spr. in het kort memoreert en waarbij eraan herinnert wordt, dat er zelfs een contractloos tjjdperk voorkwam. Als laatste zjj gemeld, dat in 1927 het ..contract op eenige punten werd gewjjzigd. Belangrijk werk is in dezen verricht. Hoewel zeer vele patroons ongeorganiseerd zjjn. moeten zij toch ons contract volgen. Zjj worden in de zen door ons geregeerd en ons werk is voor duizenden een zegen geweest. 8pr. herinnert aan het heengaan van Pas toor van den Hout als bondsadviseur en dankt Z.Eerw. voor diens zeer gewaardeerden steun. Spr. hoopt op dezen steun steeds te mogen bljjven rekenen en heet Z.Eerw. op deze vergadering welkom. (Applaus). Welkom heet spr. den nieuwen adviseur, kapelaan de Vries, die een onmisbare kracht zal bljjken te zjjn. (Applaus). Een gevoelig verlies voor den bond noemt spr. het overlijden van Mgr. Callier. Spr. vertrouwt, dat de leden Z.DJL in hun gebe den zullen berdenken, en hoopt dat Mgr. Aengenent hetzelfde voor den hond zal zijn als Mgr. Callier was. Vervolgens dankt spr. allen, die hebben medegewerkt, om den Bond te brengen op de hoogte, waarop hij nu staat. Spr. Ver trouwt, dat dit werken in de toekomst niet zal verflauwen. Met een opwekking om rusteloos voort te arbeiden en hoog te houden de leuze: ons past alleen de principieele organisatie”, ein digt spr. zjjn rede, welke met applaus werd begroet- De heer KLEIN SCHIPHORST (Bondsbe- stuur) dankt den heer Fransen voor diens vele werken en stelt een dronk, in op de ge zondheid van den voorzitter, die nog lang de leiding moge behouden. De aanwezigen zingen het „Lang zal leven.” De VOORZITTER dankt voor de woorden en de instemming, daarmee betuigd. Als de leden medewerken, groeit de bond vanzelf. De notulen van de vorige jaarvergadering worden hierna onveranderd vasgesteld. voortdurende klacht der aannemers, dat de felle concurrentie behoorlijke prijzen in den weg staat. Zoo er een factor van onzekerheid is voor den bedrjjfstoestand, dan is het wel de wo ningbouw. Ondanks de nu reeds herhaaldelijk falikant uitgekomen verwachting, dat de woning productie zou verminderen, moeten wjj toch op een onvermijdelijk eens komende vermin dering bedacht zjjn. Indien die teruggang toch niet samenvalt met een stjjgende werk gelegenheid in andere bouwwerken, zal het werkloosheidsprobleem voor ons bedrijf van nog grooter beteekenis worden. Daarom dient men ook aandacht te schen ken aan het feit, dat er op 31 December 2500 woningen minder in uitvoering waren dan het vorig jaar, al is het mógelijk, dat door een nog verdere daling van den gemid delden bouwtijd dit cjjfer iets van zijn be teekenis verliest. Zooals reeds gezegd, is het percentage der werkloosheid in 1927 weder grooter geweest dan het vorig jaar. Was dit percentage in 1926 12.3. in 1927 steeg dit tot 14.6. Dat wil dus zeggen, dat gemiddeld elke bouwvakarbeider ruim 1% week per jaar werkloos is. Een der specifieke kenmerken van het groote risico in het bouwbedrjjf bljjft het overgroote aantal faillissementen. Dit bracht weder aan 211 patroons den ondergang, ’t Zijn er 50 minder dan het vorig )jaar, maar toch nog te veel om van een gezond bedrijf te kunnen spreken. Gedachtig de waarheid, dat het vereenigt u, niet alleen voor de inviduen, maar ook voor de organisaties geldt, is onze Bond er ook dit jaar op bedacht geweest, waar eenigszins gewenseht, federatief samen te werken met andere groepen, wier werk zaamheid in zekere opzichten met de onze parallel ging. In de tegenwoordige gecompliceerde ver houdingen is dit nog al eens het geval. Ook dit jaar bracht wjjziging in de samen stelling van het bestuur. Op de jaarvergade ring werden in de plaats van de heeren P. B. Hendrix, Amsterdam en A. C. Beijer, Amers foort, die bedankt hadden, gekozen de hee- hen: F. Schuurmans, Amsterdam en C. v. ’t Hullenaar, Utrecht, terwijl het bestuur werd uitgebreid met een commissaris voor het He^rién Ro<?nn0nd’ den heer X G’ Derwort’. bjjeen te komen, indien er geen bijzondere Er werden dit jaar 13 vergaderingen van het Dageljjksch Bestuur en 6 van het Fonds bestuur gehouden. Er werd door den secretaris deelgenomen aan ruim 100 vergaderingen en .conferenties, waarvan 35 buiten de stad. Wjj begonnen het jaar met" 31 afdeelingen en 717 leden. Had het eerste halfjaar ons 58 nieuwe le tten gebracht, in het tweedo mochten wjj er maar 16 boeken. Per 1 Januari 1928 kwamen nog 19 nieu we leden. Daartegenover moesten per 31 De cember worden afgevoerd 78 leden, zoodat er een totaal winst was van 15 leden. Het aantal afdeelingen daalde tot 29. Bondsvergaderingen werdtn er dit jaar twee gehouden. Behalve de circulaires, drukwerken, cou ranten en briefkaarten die niet werden ge registreerd werden door het Bondsbureau bjjna 500 brieven verzonden. Hierbjj waren 75 stuks betreffende 34 diverse bestedingen, waarbij het een Qf ander aan het bestek niet in orde was. Hierbjj moet nog gedacht wor den aan eenige brieven, door den N. A. B. mede namens ons verzonden. Wanneer wij nu overgaan' tot een bespre king van onze voornaamste acties, dan ver dient die tot doorvoering van ons borgstel- lingsbesluit, als de voornaamste, w’el den voorrang. In het vorig verslag was onze slotaom: 11927 zal de oplossing brengen of er bjj de georganiseerde aannemers overmoed, dan wel een klaar inzicht in eigen kracht is ge weest. Welnu, dit jaar heeft de oplossing gebracht in gunstigen zin. Met vlag en wim pel is het besluit doorgevoerd geworden. Nu de actie voor de afschaffing der borg stelling zoo vlot verliep, kwam steeds meer 4e vraag naar voren.'of er nu nog langer reden was de publiekrechtelijke lichamen uit te schakelen ook van de overige bindende besluiten. Ook deze zaak kreeg een eenigs zins gewrongen verloop. Na eenig overleg kwam in November toch nog een gemeenschappelijke circulaire aan de Overheidslichamen tot stand, waarin me dewerking werd verzocht voor de invoering van al onze bindende besluiten en zoo noodig een bespreking werd aangevraagd. De verdere behandeling dezer kwestie viel in het volgend jaar. De behandeling van het Collectief Contract toonde weer hetzelfde beeld der laatste ja ren, waarop 1926 een uitzondering had ge maakt. Tot een resultaat kwam het echter niet te verband met een elders te behandelen vraagpunt, heeft het Dag. Bestuur ach nog bezig gehouden met de vraag, of inschrijvin gen voor Cessies aanbeveling verdienen én daarover advier uitgebracht. In den loop van het jaar werd ook de Bisschoppelijke goedkeuring op de afdee- lingsstatuten ontvangen, waardoor de nieuwe grondslag van onze vereeniging werd voltooid. De besprekingen inzake het verkrijgen van een uniforme arbitrage-clausule, het vorig jaar ingezet, werden dit jaar beëin digd. De Bondsvergadering heeft, gehoord den uitslag dezer besprekingen, gemeend In deze richting geen verderen aandrang te moeten oefenen. Inzake de beunhazerij werd een conferen tie gehouden met den Patroonsbond en een plan de campagne besproken in de Com missie bouwbedrjjf. Een paar maal werd de Bond betrokken in partieele stakingen bjj leden, waaraan ai of niet noodgedwongen werd deelgenomen door leden van gecontracteerde werklieden organisaties. Heel wat hoofdbrekens kostte ook dit jaar weder de wispelturigheid der opvol gende ministers inzake de Ziekteverzeke-- ring.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 6