alkmaar. PU ROL Stukgefoopen lto& o p'- GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. DE GENEZENE VAN LOURDES. SPORT EN SPEL. Klein Allerlei Tweede Lustrum Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons. LUCHTVAART. commissi» rege- de en K- overdag, hebben „Le Soir” acht het Antwerpen-Moer- dijkkanaal den eersten eisch. la een artikel, dat .JLe Soiir” wijdt aan i Nederlandsch-Belgisohe schrijft het blad, onder den titel: den Zwanenburgwal te Amsterdam be- >fd van een diamant, met een waarde van gulden. Tot slot trad een ca nare'.gezelschap üuC dat de aanwezigen nog lang wist bezigt houden. KANON UIT ELKAAR GESPRONGEN. Een arbeider ernstig gewond. Tijdens een vuurwerk, dat Zondagavond te Oude Pekela werd afgestoken, is een oud kanon uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan de arbeider B- S„ dié een 50 Me ter van het kanon stond te kijken, too ern- ïtig in de buik getroffen werd, dat hij in het R. K. Ziekenhuis te Winschoten moest wor den opgenomen. Men vreest voor zijn leven. NEDERLANDSCHE AMAZONE VERONGELUKT. De 19-jarige mej. Graft, een in Engeland logeerende Nederlandsche dame, was dezer dagen nabij Cheltenham gaan paardrijden. Na eenigen tjjd kwam het paard evenwel Bonder berijdster naar stal teruggeloopen. Men ging op ondersoek en vond de amazone bewusteloos langs den weg liggen. Blijkbaar Is zy van haar paard gevallen en heeft daar bij hoofdwonden bekomen. Eenige uren na aien is zjj reeds overleden. 1 EEN DIAMANT VAN 6000 GULDEN GEROOFD. AEen te Antwerpen woonachtige Duitscher JF in den_ afgeloopen nacht in een perceel Kfc lbo Uitstapje. De congressisten, van wie velen met hun dames, begaven zich nu naar het Dodenveld, waar ruim 50 auto’s klaar stonden, die hen zouden rondrijden In Alkmaar’s mooie om geving. De lange file van auto’s trok veel belang stelling tijdens den rit door de stad, waarna het over Heiloo en Llmmen naar Oastricum ging om vervolgens door 't Woud naar Bergen te rijden. Te ongeveer half zee was men weer in de stad terug en werd hier nog even rondgetourd en o.a. de Hout in oogenschouw genomen. Het was een tocht, die bjj de deelnemers nog lang in aangename herinnering zal blij ven. de ongevallenwet. Alle ongevallen, die hoog stens 6 weken duurden, werden beschouwd als ziektegevallen. Echter heeft Minister Aaiber«e de Raden van Arbeid als aanvul lende organen behouden. Ook behoefden de arbeiders niet bij te dragen in de premie, die geheel betaald moest worden door de werk gevers. In 1925 kreeg men het kabinet Colijn, met als minister van Arbeid, den heer Kooien. En de wetTalma werd weer aangekondigd, doch toegezegd, dat meer uitvoering zon worden gegeven aan de orga nen, uit de maatschappij afkomstig. Men had eerbied voor wat de maatschappij tot stand had gebracht. En dat was niet gering. Vervolgens kwam Minister Slotemaker de Bruine met een verscheidenheid van uitvoe ringsorganen. De eenige tevredenen hierbij waren eigenlijk de ondernemers. Minister Slotemaker ging echter overstag tot het ontwerp, dat we thans hebben en dat ook betrekking heeft op het huispersoneel. De kring van de verzekerden werd uitgebreid, voornamelijk van belang voor de bouwbe drijven. omdat ook de losse arbeiders en de werkloozen onder de verzekering vallen. Voor een termjjn van 5 jaar worden zuivere patroonsvereenigingen nog als bedryfsver- eenigingen toegelaten, daarnaast fabriekskas- sen en tenslotte de Raden van Arbeid. Het huidige collectief contract der bouwbedrijven wordt echter niet zonder meer door de wet erkend. De organen zijn als gelijk gerechtigd gedacht De keus wordt gelaten aan den individueelen arbeider. Daardoor zal in de grootere bedrijven een administratie ont staan, die werkelijk ongelooflijk is. Voor de 1 K millioen arbeiders krijgen we een indivi- duleele boekhouding. De koeten hiervan zul len zelfs den grootsten bureaucraat doen schrikken. De Minister erkent alleen die fabriekskas- sen. waarbjj minstens 400 arbeiders zijn aan gesloten. Deze ondernemingen zijn te tellen en praktisch kunnen deze kassen niet wor- dbn opgericht Dank zij de propaganda ech ter zijn er toch enkele kassen opgericht kunnen worden, die met veel succes wer ken. Intusschen is er binnenskamers veel ge sproken over het ontwerpSlotemaker. Voor de Katholieken stond de zaak tamelijk pré cair, doordat het R. K. Werkliedenverbond verklaarde, liever geen ziektewet te hebben, dan één, waarin de ondernemingsziekenkas- sen voorkomen. Evenwel is men tot een gelukkig accoord gekomen. Spr. eindigt met hulde te brengen aan de organisaties op Katholieken grondslag, die het zoover hebben gebracht als men thans Is. (ApplausY De beer KLEIN SCHIPHORST (Haarlem) vraagt of een bepaalde groep in een afdee- zich als waarborg mag stellen. heer SCHUURMANS (Amsterdam) vult deze vraag nog nader in. De heer Dr. KORTENHORST antwoordt, de waarborg aan de autonomie der bedrjjfs- vereenigingen zal worden overgelaten. De mogelijkheid van persoonlijke cautie is zeer zeker aanwezig. Eén personeel kan echter geen twee soorten van bedrijfsvereeniging nebben. Bjj de bouwbedrijven heeft men de arbitrage commissie, welke de taak der be- drjjfsvereeniging kon overnamen. Men zal goed doen, de zaak steeds In eigen handen te houden en trachten, de zaak te eentraH- seeren in Katholieke banden. Spr. spoort den bond hiertoe aan. (Applaus). DE VOORZITTER dankt Dr. Kortenhorst voor zijn duidelijke uiteenzetting en ver zoekt, eventueel op zijn steun te mogen re kenen. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. Voorstel Utrecht. De Bondsvergadering besluite tot ver laging met f 10.van contributie-afdracht door de Afdeelingen aan het Hoofdbestuur voor die leden, die in het aan die contri butie-afdracht voorafgegane jaar niet meer dan f 10.000.aan werken uitgevoerd heb ben. De afdeelingen verminderen de contri butie harer leden met eenzelfde bedrag. Ter toelichting wordt gezegd: Bij onze propaganda v.n.L in de gemeen ten buiten Utrecht, ontmoeten wij als hoofd bezwaar tegen toetreding als lid tot den bond de te hooge contributie. Wy vermoeden sterk, dat ook andere afdeelingen met dezelfde moeilijkheid te kampen hebben. Naar onze meeuing behoort de Bond ook bovenbedoelde Bouwpatroons zooveel moge lijk in de gelegenheid te stellen, zich R. K. te organiseeren, waartoe een eenigszins be langrijke contributie - verlaging een flink hulpmiddel kan zjjn. In zijn-prea-advies zegt het H. B.: Tegen dit voorstel bestonden ten deels dezelfde bezwaren als het vorig jaar tegen het voorstel der afd. Schiedam werden ont wikkeld, welk voorstel geen steun ter Bonds vergadering vond. De Bond heeft zich toen en o.L terecht uitgesproken tegen elke contributieverlaging. De ervaring leert dan ook, dat contributie- verlagign geen hooger blo i maar juist ver val van een organisatie veroorzaakt. De zoo hoognoodiere offervaardige geest wordt er door verzwakt, terwnl het toch geen baat VERGADERING VAN WOENSDAG. Ditmaal werd de vergadering gehoudet in de groots zaal van de „Harmonie. De VOORZITTER heropent de vergade ring met den christeljjken groet Aan de orde is: nauwelijks eenig uitzlcnt. De condities van het ijs voor den ijsbreker „Krassin” zjjn zeer ongunstig. Men hoopt, dat Braganza, die een andere route neemt, instaat zal zijn om de Viglieri groep te bereiken. De doodstrijd van de Viglieri-groep. Volgens uit Spitsbergen ontvangen draad- looze berichten, heerscht momenteel groote moedeloosheid in het Viglierikamp. Hun eeni ge hoop hebben de mannen nu nog gevestigd op den Russischen ijsbreker, waarvan zjj ho lden, dat deze hen nog intijds zal bereiken. In veroand met deze berooving werden een man en een vrouw aangehouden en in arrest gesteld. Van den geroofden edelsteen yas echter geen spoor meer te ontdekken. HET ONGELUK TE ZONHOVEN. Omtrent het ongeluk te Zonhoven, waar bij, zooals gemeld is, twee heeren uit Nunen om het leven zijn gekomen, meldt men on» nog. dat de auto ongeveer drie honderd meter door den trein is meegesleurd en daarna in brand is gevlogen. De oveiweg. waar het is gebeurd wordt wel maar niet ’s nachts bewaakt. Er daar sedert eenigen tijd nu al drie ongeluk ken van dezen aard plaats gehad. BEVEILIGING VAN AUTOPASSAGIERS. Auto’s met openklappende zijwanden. De heer Ph. Blank, inspecteur van politie te Groningen, heeft een veiligheidsinrich- ting voor gesloten voertuigen uitgevonden. By het aanbrengen van deze vinding worden de beide zijwanden los in de bus of auto aangebracht en door een of meer grendels aan een binnenkant in gesloten stand ge houden. Maandagmiddag is, naar het Hbld. meldt, aan het Eemskanaal in bijzijn van enkele vertegenwoordigers der rechterlijke macht en van het politiecorps een proef genomen met een autobus van de Damster Autobus Maatschappij, aan welke bus door de Win- schoter Industrie Maatschappij één veilig- heidswand was aangebracht Nadat de po litie ruim baan had gemaakt, werd de auto bus met een behoorlijke snelheid te water gereen. Toen de wagen op den berm van den weg in een eenigszins hellende positie kwam te liggen, opende de wand zich reeds, zoodat vóór de auto, in het water viel, de wand geheel was opengeklapt De chauffeur was bijtijds van den wagen gesprongen. MGR. J. D. J. AENGENENT. Het jongste nummer van de „Acta Aposto- licae Sedis” vermeldt onder de Provisio ecclesiarium onder dagteekening van 15 Juni de benoeming van mgr. J. D. J. Aengenent tot bisschop van Haarlem. Het medisch onderzoek te Maastricht Naar de „L. K.” verneemt, heeft ook te Maastricht een geneeskundig onderzoek plaats gegrepen van mej. M. Heusschen, die zooals men weet, geheel genezen van een tuberculeus gezwel aan de knie en van buik- tuberculose, uit Lourdes is teruggekeerd. Hot onderzoek, dat ook röntgenologisch plaats had en door zoowel niet-kathdfleke als katholieke artsen volvoerd werd, heeft tot denzelfden uitslag geleid, als welken de artsen en het Bureau des Cónstastations Mé-, dicales te Lourdes bevonden hebben; pa tiënte vertoont geen spoor meer, uit- noch inwenig, van de kwaal, die haar zooveel jaren lang aan de ziekenkamer kluisterde. HET NEDERLANDSCHE LIED EN DE OLYMPIADE. Fred. Roeske algem. dirigent. Bjj de openingsplechtigheid van de Olym pische Spelen op 28 dezer zullen op uitnoo- diging van het Ned. Olympisch Oomité, zoo als bekend, de volgende koren zich doen hooien: Maastreechter Staar; Breda’s Man nenkoor; Rotte’s Mannenkoor; Cecilia, Den Haag; Die Haghe-Sangers, Den Haag; Zang en Vriendschap, Haarlem; Apollo, Amster dam en ’s-Hertogenbosch’ Mannenkoor. Door deze gezamenlijke koren zullen worden ge zongen „Hollands Glorie” en „Vlaggelied." Als algemeen dirigent treedt op de heer Fred. Roeske. EEN DUIVEN-RAMPVLUCHT. Zooals bekend, werd op 23 Juni 1. 1. een internationale postduivenvlucht gehouden van uit Rome, waaraan door 4400 duiven uit België, Frankrijk, Nederland en Luxemburg werd deelgenomen. Het aantal deelnemers uit Nederland bedroeg 740 duiven. Hiervan zijn tot nog toe slechts een 10-tal duiven in ons vaderland terug gekomen, terwjjl in to taal van de 4400 duiven slechts een 40 i 50- tal exemplaren op de hokken zijn weerge keerd. OLYMPISCHE SPELEN 1928, AMSTERDAM Olympische Ruiterwedstrijden. Doordat de deelname aan den samenge stelden Ruiterwedstryd boven verwachting groot is en gerekend zal moeten worden op de inschrijving van ongeveer 60 ruiters tot 20 verschillende naties behoorende, is het Comité 1928 verplicht geworden de Dres- suurproef als onderdeel van bovengenoem den wedstrijd, reeds te doen aanvangen op Woensdag 8 Augustus te 2 uur n.m. in het sportpark te Hilversum en wordt deze ver volgd op Donderdag 9 Augustus ’s morgens en ’s middags. De toegangsprijs is voor 8 Augustus ge lijk aan die voor de andere dagen voor het Sportpark te Hilversum vastgesteld, echter met de bepaling, dat personen, die reeds voor alle wedstrijden te Hilversum op 9, 10 en 11 Augustus plaatsen reserveerden, op vertoon van die kaart op Woensdag 8 Aug. toegang verkrijgen. De belangstelling voor de dressuur-wed- strijden te Hilversum schijnt zoo groot te zjjn, dat reeds thans geen tribune-plaatsen meer beschikbaar zijn. Echter bestaat volop gelegenheid rondom de manege de proeven te volgen, welke plaatsen niet gereserveerd kunnen worden doch waarvoor de kaarten tevoren kunnen worden aangevraagd. Een vrouw te Schore krabde met een speld in de huls van een flobertpatroon. Een ontploffing ontstond, waardoor de vrouw vrij ernstig aan het aangezicht werd gewond. ■ns Duiten den tijd der olympische Spelen, beschikbaar gesteld is voor de vertooning Van een revue, en wel van de buitenland- )chc revue „Allee au» Liebe”? H. Willen Burgemeester en Wethouder» voort» mededeelen, wat door hen gedaan la ter voldoening aan hun toezegging, neer gelegd in hun antwoord op de laatste der ichriftelyke vragen, door ondergeteekende i.d. 18 April 1928, aan hen gesteld (cfr. 6.B. 1928 Afd. I pg. 800),. en dus op welke wijze en door welke middelen door hen ge bracht is, te voorkomen, dat door de ver tooning der meerbedoelde revue aanstoot jou worden gegeven? SPOORWEGAMBTENAREN Inkoop pensioenjaren afgewezen. By de onlangs tot stand -ekomen wijzi ging van de Pensioenwet voor Spoorweg ambtenaren werd het mogelijk gemaakt om fle jaren, welke voor het dienstverband bij de Spoorwegen waren doorgebracht, in dienst van den Nederlandsche Spoor- of Tramweg Maatschappij en volgens de bepa lingen van genoemde wet niet voor pensioen mede tellen, voor de berekening van pen sioen in te koopen. Op grond hiervan had een groot aantal ambtenaren aangevraagd om de jaren, welke zy hadden doorgebracht in dienst van de Zuid-Afrikaansche Spoor wegmaatschappij voor pensioen te doen in- koopen. Naar ,,De Tjjd” thans verneemt, heeft de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen aan de aanvragen, alsmede aan het Hoofd bestuur van den Bqnd van Ambtenaren in dienst bjj de Nederlandsche Spoorwegen medegedeeld, dat deze jaren niet voor in koop in aanmerking kunnen worden ge bracht, op grond dat de hierbedoelde maat-, schappij hare lijnen niet in Nederland geëx ploiteerd heeft. De interpretatie dat deze maatschappij een Nederlandsche spoorwegmaatschappij was. omdat kapitaal en beheer in handen van Nederlanders was, werd door de Directie niet aanvaard. NEDERLAND EN BELGlë. Een Fransche stem. In een hodfdartikel, dat „Le Temps” wijdt aan „België en de vredesvraagstukken”, is ook een passage te vinden over de quaestle van het verdrag met Nederland. ..Men moet wenschen” zoo leest men daar „dat de zoozeer vriendschappelijke taal van den heer Hymans in Den Haag goed wordt verstaan en dat de Nederlandsche regeering, aan welke de plicht toevalt het initiatief te nemen tot nieuwe ónderhande- lingen, bewijs zal weten te geven van de zelfde verzoeningsgezindheid.- „Een direct onderling accoord met Bel gië zal voor Nederland steeds de voorkeur verdienen boven een internationale Mng”. VERGADERING VAN DINSDAG.’ Rede Dr. L. G. Kortenhorst. Na de pauze hield de HoogEdelgestr. Heer Dr. L. G. Kortenhorst een rede over:- „Eigen risico en risieo-overdracht bjj de komende ziektewet De VOORZITTER heropent te kwart voor drie de vergadering en heet welkom het Tweede Kamerlid Dr. Kortenhorst, wien spr. hiermede gaarne het woord verleent 1 De geachte spr. wordt met applaus door de vergadering begroet en begint met zjjn geluk wenschen uit te spreken met het twee de lustrum van den Bond. Spr. uit den wensch, dat de bond nog veel mag doen ter versterking van den socialen vrede. (Applaus). Daar de Ziektewet weldra in de Tweede Kamer zal komen, nam »pr. gaarne de uit- noodiging aan, om over deze wet te spre ken, zoowel om voorlichting te geven als om uit eventueele opmerkingen zjjn voordeel te trekken. Spr. vraagt of Ziekteverzekering nog noo dig is, bjj de wet bepaald. Daar de arbeider reeds uitkeering bjj ziek te krjjgt. is beschouwing van deze wet niet overbodig. Het belang van den arbeider brengt mee, dat deze bjj ziekte niet alleen afhankelijk Is van den werkgever, doch dat hem teven» een meer zekeren waarborg wordt gegeven bjj de wet bepaald. Een onafhankelijk orgaan moet den arbei der het ziektegeld kunnen uitkeeren. Men moet onderscheid maken tusschen de privaat-rechterlijke regeling en de publlek- rechterljjke. De wetgeving gaat in de rich ting van de publiekrechterlijke regeling. Door organisatie moeten de arbeiders tot hun rechten trachten te komen. Het groote bezwaar tegen publiek rechter lijke regeling is, dat er veel administratieve rompslomp bij te pas komt door aanstelling van ambtenaren, controle, enz. Deze bezwa ren wil men bjj deze wet trachten te voorko men. De sociale vrede tusschen werkgever en werknemer moet bevorderd worden. Er heeft zich in Nederland een richting- baan gebroken om aan de bezwaren van den publiekrechterljjke verzekering tegemoet te komen. Ook onder de patroonsorganisaties is meer het denkbeeld doorgedrongen, dat de belan gen van beide partyen moeten samengegaan. Om aan de bezwaren tegemoet te komen heeft men het systeem trachten te vervan gen door een instelling in het bedrijfsleven zelf. Spr. geeft een overzicht van de voorge schiedenis van de sociale ver^kering, dateerende van 1906. In 1910 kwam het ontwerp-Talma, dat in 1913 wet werd. Het Kabinet-Cort v. d. Linden wjjzigde deze wetten wederom, hetgeen gebeurde in 1915. Men trachtte, aldus ging spr. voort, de ziektewet uit te voeren zonder de Raden van Arbeid, in samenwerking tusschen patroons en arbeiders n.l. door de bedrjjfs-vereenigin- gen, bekend uit de ongevallen-verzekering. De heer Posthuma wilde de premie uit sluitend laten betalen door de werkgevers, die daar aanvankelijk geen ooren naar had den. Tenslotte stemden zjj toe, en zjj aan vaardden zelfs, om op ziektedagen tot een uitkeering van 80 pCt over te gaan. Men wilde con amore meewerken met het plan, mits de Raden van Arbeid er maar buiten bleven. Dat is het z.g. plan-Posthuma- Kupers. De Hooge Raad van Arbeid heeft zich met 27 tegen 16 uitgesproken voor een nieuwe ziektewet, volgens het stelsel van de bedrijfsvereenigingen. Merkwaardig is, dat bjj de tegenstemmers de christelijke arbei ders waren, die blijkbaar hun voorman Talma niet los wilden laten. Minister Aalberse heeft in 1921 het advies van den Hoogen Raad van Arbeid gevolgd, de wet-Talma losgelaten en principieel aan vaard het stelsel van de bedrjjfsvereenigin- gen. In dat jaar ITwarn een ontwerp, dat betrekking had zoowel op de ziekte, als op verhoudingen, „de Bel gische eischen” ojl, dat Nederland „onge twijfeld” de liberale Scheldebepalingen uit het verdrag van 1839 op beperkende wijze heeft uitgelegd. Daarom moet een nadere bepaling daarvan worden gegeven en daar over moet men trachten tot overeenstem ming te komen, gelukt dat niet, dan moet men desnoods recht zoeken. Belangrjjker nog dan het vraagstuk van de verbinding met de zee is dat van den toegang naar den Rjjn. In dat verband her haalt dan het blad den eisch van een ka naal AntwerpenMoerdijk. Dat Is volgens het blad het eardinale punt Dat kanaal zou, zoo doet het dan uitechjjnen, aan bet ge- heele Rjjnverkeer ten goede komen en „men zou gemakkeljjk kunnen aantoonen, dat ’t van voordeel zou zjjn ook voor de Hollandsche havens”. Wie zichetgen dit kanaal verzot, verzet zich tegen een zaak van algemeen belang, meent het Brusselsche blad. STAKING DER HAAGSCHE TAXI CHAUFFEURS. Ais protest tegen het optreden der verkeerspolitie. De Haagsche taxi-chaffeurs, aangesloten bjj de Unie van chauffeurs, zjjn gisteroch tend om zes uur, toen de eerste ploeg zou uitgaan, een 24-uur proteststaking begon nen tegen bet optreden van de verkeerspo litie, die belast is met de controle op het taxi-bedrjjf. De chauffeurs zjjn van meening, dat zjj door de politie geplaagd worden. Op alle kleinigheden worden aanmerkingen ge maakt, aldus deelt men mede van chauffeurs- zyde, en de toestand wordt wel gekarak teriseerd door het feit, dat vele agenten met „chef" wenschen te worden aangesproken. De staking omvat ongeveer 180 man. DE NOORDPOOL-TRAGEDIE. De Viglieri-groep ernstig siek. Het voedsel slecht en ontoerei kend. Volgens berichten uit Spitsbergen, moet de redder van Nobile, kapitein Lundborg, een vreeseljjken tijd doorgemaakt hebben op het Üs bij de VIgUeri-groep. Alle Italianen had den hevige koorts en deden soms erg vreemd. Ceccine was zeer ernstig ziek. Het aanwezige voedsel was wansmakeljjk en on voldoende. De toestand van het ijs was van dien aard dat het onmogeljjk was erover te loopen. Door den dichten mist was er bovendien AMSTERDAM, wijst erop, <jat de boek houding steeds omslachtiger wordt, waarom spr. voorstelt, de commissie de bevoegdheid te geven, zioh te doen bystaan door een des kundige. De VOORZITTER zal deze zaak In het hoofdbestuur bespreken, dat eventueel een accountant zal aanstellen, om een paar keer per jaar de boeken na te zien. AMSTERDAM kan zioh hiermede wel ver- eenigen ROTTERDAM acht het voorstel-Amster- dam heelemaal niet noodig-. De boekhouding is niet zoo, dat we haar niet kunnen contro- leeren. ALKMAAR dringt erop aan, dat er voor de kleinere uitgaven meer bewijzen aanwezig zjjn. Een accountant acht de afgevaardigde niet noodig. AMSTERDAM behoort niet tot de ontevre denen. Maar het is een beetje uit de oude doos, als we zeggen, dat we zelf de boeken wel kunnen controleeren. De controle kan ■oo niet geheel en al goed zfjn. Het eigenlijke oontrolewerk wil de afgevaardigde aan een vakman overlaten. De kosten hiervan «fliï niet zoo groot. De VOORZITT ER zegt nogmaals toe, deze zaak in de bestuursvergadering te zullen be spreken. HAARLEM meent, dat de Bond zich niet de weekïc moet veroorloven van een accoun tant. (Applaus). ROTTERDAM was er voor geweest, als Amsterdam het voorgesteld had, indien ze zelf de boeken had nagezien. Begrootfng Bond en Orgaan. De begroetingen voor *28 sluiten op de vol gende bedragen: Bond: f 19825, met f 625 voor onvoorzien. Eigen gebouw: f 38000. „De Bouwvakpatroon”: f 22020, met f 1400 voor onvoorzien. ROTTERDAM vraagt, waarom de poet salarissen verlaagd 1». Voorts mist spr. een post voor het collectief contract. Ook vraagt spr. inlichtingen over den post: bjjdrage f 500. ENSCHEDE dringt erop aan, het jaar boekje een betere, uiterljjke verzorging te geven. De PENNINGMEESTER zegt, dat er split sing gemaakt is tusschen salaris sn kosten sociale verzekering. De bjjdrage wordt ver wacht uit verschillende personen. De kosten collectief contract zjjn begrepen onder d« kosten bondsbestuur. De VOORZITTER deelt mede, dat met den wensch van Enschede rekening zal worden gehouden. De begroetingen worden hierna vastge steld zonder hoofdeljjke stemming. Contributie-verlaging. I weien, verzachi en geneed men met Dooa 30-60. Tube 80 ct. Bij ApotL c» Drogtatea Rapport commissie van verify cateurs. De commissie, bestaande uit de heeren Joh. Apeldoorn (Alkmaar), Th. A. Vos (Delft) en H. J. van Gestel (Eindhoven), ad viseerde tot goedkeuring. De ontvangsten en uitgaven van den Bond bedroegen f 16681.27, met een saldo van f 2003.57. De balans sloot op 31 December 1927 op een bedrag van f 18177.21 aan actief en pas sief, met een saldo van f 1848.77. Van „De Bouwvakpatroon” waren de ont vangsten en uitgaven f 23277.44, met een winst van f 3222.21. De balans sloot op een bedrag aan actief en passief een winst van f 3034.61. Het fonds „Onderlinge Steun" venneldds aan ontvangsten en uitgaven f 3146, met een kassaldo van f 94.12. De beer APELDOORN, rapport uitbren gende, zegt, dat alles zeer gemakkeljjk te controleeren was. De commissie dringt erop aan, dat geen kosten den Bond ten laste mo gen worden gelegd, die voor een lid parti culier zjjn. Met de boekhouding was mee content De rekening wordt goedgekeurd penningmeester gedéchargeerd. De VOORZITT ER dankt de voor haar arbeid. Benoeming verificateun. In de commissie van verificateurs voor 1928 werden benoemd de afdeelingen Delft Arnhem en de Zaanstreek. AMSTERDAM, wijst erop, <jat de en de Het diner. In de dancing van de „Harmonie" werd vervolgens een gezellig samenzjjn gehouden, dat opgevnooljjkt werd door de muziek van een strjjkje. Te ongeveer kwart voor acht begon in de kwistig met groen en bloemen versierde groote zaal het diner, waar ojn. aan zaten de HoogEerw. Heer Deken E. P. Rengs, de burgemeester, de Edelacbtb. heer Mr. W. C. Wendelaar, de wethouders Mr. A. J. M. Leesberg en J. Ringen, de directeur van gemeentewerken, de heer C. G. D. Mar- gadant, de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, respectievelijk de heeren S. Arntz en D. Scheffel, en de heeren J. Endel en G. Goes, respectievelijk als voorzitter en secretaris van de „Hanze”. Als tafelpresident fungeerde de bonds voorzitter, de heer W. Fransen. Het spreekt vanzelf, dat het aan speechen niet ontbroken heeft. De voorzitter van de afd. Alkmaar, de heer Joh. Apeldoorn, heette de aanwezigen in harteljjke bewoordingen welkom, waar na de afgevaardigde van Rotterdam hulde bracht aan Mevr. Fransen en haar namens alle afdeelingen een bloemstuk aanbood. Een andere afgevaardigde stelde een heil dronk op Z.D.H. den Aartsbisschop, terwjjl de afgevaardigde van Den Haag de beste wenschen uitsprak voor de Koningin. De heer Fransen dankte voor de aan zjjn editgenoote gebrachte hulde. De Hoogeerw. Heer Deken Rengs prees de aannemers in een geestige speech om hun principieel georganiseerd zjjn, waarvan zjj de rjjkstee vruchten mogen verwachten. De burgemeester bracht hulde aan den Heer en Mevr. Jansen. Het behoeft geen betoog dat alle sprekers luide toegejuicht werden. Het diner hnd een gezellig verloop werd opgeluisterd door een strijkje. De gerechten lieten zich heerljjk smaken en werden om strijd geroemd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2