Noord - Hallandscli Dagblad. 1 I I i i Tweede blad WOENSDAG 11 JULI '28. ALKMAAR. I - I L. FRANKENBERG. 3 I Tweede Lustrum Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons. JAARVERSLAG NOORDERSTOOMTRA.MWEGMIJ. BIJLAGEN TOT DEN RAAD. behoeven Totaal rond f 3600.—» andere andere van den I TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Wij leveren alle LEDERWAREN met volledige garantie. 2. 3. W. de volgende credieten: Parallel-klasse schooi 3 Parallel-klassen school 6 Vierde klasse school 9 LANGESTRAAT ALKMAAR. 1 3. tuin als bouwterrein (achter pei en naast perc. 2), groot ong. 84 e.A. 4. pakhuis aan den Koningsweg r naast perceel 3, groot 62 c.A. f 3030.- irceel 1 f1580; no. 62, 5. woonhuis met erf, aan de Oude Gracht (N.Z.), no. 78, groot 34 c.A. f 1610.—. b. te Heiloo: 6. Woonhuis met voor en achtertuin en steeg, aan den Heilooërdijk, no. 139 D. gr. 2.48 A. f 4645.—; 7. Woonhuis met voor- en achtertuin en recht van steeg, aan den Heilooërdijk 139 E, groot 2.16 A. f 45.60. De veiling bjj afslag en combinatiën blijft bepaald op Dinsdag 17 Juli 1928 's avonds 7 ure in het café „Het Wapen van Heem kerk”, aan de Breedstraat te Alkmaar. LICHTEN OP. Voor alle rjj- en voertuigen hedenavond lichten op om 9.43. Precariorechten. Door een fout ter zetterij is deze bijlage in ons nummer van gisteren niet volledig ge plaatst. Hieronder laten wij het laatste ge deelte volgen. Teneinde nu te voorkomen, dat de ont vangst voor de gemeente vermindering on dergaat en in afwachting van de bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw ten aanzien van dit punt in overweging zijnde voorzieningen, lijkt het B. en W. ge- wenscht de leges-verordening aan te vullen in dien zin, dat van de betrokkenen voor het verkrijgen van een vergunning voor het hebben van uithangborden e.d. rechten worden geheven in den vorm van leges. Immers de administratieve bemoeiingen der gemeente blijven hetzelfde. Op grond der Algemeene Politieverordening moet vergun ning worden gevraagd en verkregen alvo rens men een voorwerp boven de openbare straat mag doen uitsteken (art. 144). Dit voorschrift is door het arrest van den Hoo- gen Raad niet aangetast. En zooals de ge meente voor soortgelijke bemoeiingen (b.v. bq het uitreiken van bouwvergunningen) aan den houder der vergunning leges in rekening brengt ter bestrijding der kosten van admi nistratie, achten B. en W. het voor de hand liggend, dat ook thans dit middel wordt toegepast om van de belanghebbenden een geringe bijdrage te vragen wanneer te hun nen behoeve van het algemeen verbod wordt afgeweken en nu de behandeling van het verzoek om deze afwijking toe te staan, uiteraard eenige administratieve bemoeiin gen vordert. De aan leges onderworpen beschikkingen zouden kunnen gelden voor den duur van een jaar. De Commissie van Bijstand voor de finan ciën kan zich met het voorgestelde wijzi ging der legesverordening vereenigen. Wan neer deze wijziging tot stand komt, zullen de overeenkomstige bepalingen der precarin- verordening kunnen worden ingetrokken VEILING. a. te Alkmaar: 1- De villa „Maarten Pieterz. van der Mey”, met steeg, aan de Kanaalkade 37 en tuin, froot ongev. 1.95 Are f 79.70.—; .tuhl’ata,bouwterein (achter perceel 1), Mn den Koningsweg, groot ongev. 76 c.A. i is.öU— een verbod ziet spr. een groot gevaar. ROTTERDAM oordeelt, dat er evengoed samenwerking kan bestaan, als de onver- eenigbaarheid van het lidmaatschap wordt aanvaard. Spr. heeft tegen de redactiewijziging geen bezwaar, doch vraagt, of er voor de beiers en betonners ook geen Kath. bond op zjjn plaats is Dit zal onzen bond ten goede ko men. Utrecht meent, dat er voor de Patroons- vereeniging al een Verbod bestaat. Waarom gebruiken we dan tegen den Aannemersbond een zachteren term?' We kunnen ons gerust positief uitdrukken. BREDA vraagt, hoe men denkt over een N. V., waarvan de bestuurder een andersden kende is. De VOORZITTER antwoordt, dat hierin de statuten voorzien. UTRECHT geeft het bestuur in overwe ging het voorstel nog eenigen tijd op te schorten. Men wil het aan de leden eigener beweging overlaten, te bedanken. DEN HAAG wil bepalen, dat nieuwe le den geen lid van den Aannemersbond mogen zjjn. Men heeft alkaar dikwijls hard noodig en daarom wil spr. de oude relaties van le den niet verbreken. HAARLEM aeht den heldersten klank in deze vergadering, dien van Heerlen, welke direct aan het lidmaatschap van beide orga nisaties een einde wil maken. Beide vereeni- gingets hebben halve leden. Daarom is het beter nu maar een beslissing te nemen. (Ap plaus). ALKMAAR njerkt op, *dat de afschei ding te Alkmaar geen verslechtering in de verhouding heeft gebracht. Dat bewijst het bloémstuk der afd. van den N.A.B. en het woord gesproken door den voorzitter der afdeeling. De heer KUIPER (Amsterdam) vraagt, hoe het staat met een N. V., waarvan de eene directeur R. K. en de andere nict-Katholiek is. De Secretaris antwoordt, dat de statuten niet de directeuren, maar de N. V. als lid erkennen. De N. V. moet dus ook een keus doen. t De VOORZITTER had de heimelijke hoop, dat in den loop der jaren het dubbele lid maatschap vanzelf wel zou vervallen. Dit is echter niet zoo geheel geloopen. Spr. wijst op de praktische moeilijkheid, dat de twee bonden in de een of andere kwestie een ver schillend besluit nemen. Door het voorstel aan te nemen, worden de leden ook tegen zichzelf beschermd. Zelfs heeft men het ge had, dat iemand bestuurslid was van den R. K. Bond en advieS~ging vragen aan het hoofdbestuur van den N. A. B. in een kwes tie, die zich voordeed in den R. K. Bond. Spr. meent, dat er nu maar eens een eind aan moet komen. Men moet kiezen; ófwel den eenen bond, ófw'el den anderen. De le den hebben hierbij volkomen de vrije keus. DEN HAAG stelt voor, in het preadvies een verbod op te nemen. Dan weet men, waar men zich aan te houden heeft. UTRECHT wil alleen verbieden, dat men. lid is van een organisatie, die zich bemoeit met arbeidsaangelegcnheden. LISSE vraagt, of ook „Onderlinge Voor zorg” onder de verboden vereenigingen valt. De VOORZI 'TER meent, deze vraag be vestigend te moeten beantwoorden. LISSE: Dan ook de Eerste Rott. Mjj. van Levensverzekering? Op deze manier kan men ook een kaartclub verbieden. De heer KUIPER (Amsterdam) wil eraan toevoegen de woorden: „die eenzelfde doel beoogen als onze bond.** De SECRETARIS vult deze redactie nog deeling Can het hoofd 5an de l>eide tweede- klasse-afdeelingen van Gemeenteschool nr. 9 naar de derde klasse kan overga.tr. be draagt 53. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat in de nieuw te vormen 3e klassen van de andere niet-opleidingss< holen nog plaats zal zijn voor 21 leerlingen. Door aan Ge meentescholen nr. 9 echter slechts één derde klasse te verbinden, zullen 13 van de tegen woordige leerlingen der beide 2e klassen daarin geen plaats kunnen nemen. Die 13 leerlingen zullen gevoeglijk kunnen over gaan naar andere scholen, zoodat de paral lel-klasse van Gemeenteschool nr. 9 v oor opheffing in aanmerking komt. Voor de nieuw te vormen 4e klasse komt dan een lokaal vrjj. terwijl de Vereeniging voor Alge meen Voorbereidend Lager Onderwijs de drie benedenlokalen nog een jaar kan blijven gebruiken. Aanvulling van onderwijzend personeel behoeft niet plaats te hebben. De parallel-eerste klasse van Gemeente school nr. 3 is als parallel-tweede klasse voort te zetten. De bezetting van de nieuwe 2e klassen laat hare opheffing niet toe. Ze kan gehuisvest blijven in het lokaal der Handelschool,'dat reeds voor hetzelfde doel dienstdoet. Het is verder noodzakeljjk, dat de tegen woordige parallel-eerste en tweede klassen van Gemeenteschool nr. 6 als tweede en derde klassen worden voortgezet. Deze school zal dan drie parallel-klassen tellen. Twee daarvan kunnen worden gehuisvest in lokalen, der U. L. school voor jongens en meisjes, n.l. één in het lokaal, dat nu ook reeds voor parallel-klasse in gebruik is, en één in het lokaal voor handenarbeid. Ten gevolge van de tijdelijke opheffing der 7a klasse kon het vorig jaar één der parallel- klassen in de school zelf worden gehuisvest, Nu de 7e klasse weer wordt ingesteld Is voor de derde paraHel-klasse eene nadere voorziening te treffen. Waar het gewenschf was de klasse huisvesting te verieenen ia het westelijk deel der gemeente hebben B. en W. de mogelijkheid daartoe onder ds oogen gezien. Het Bestuur der Ambachts school heeft zich desgevraagd bereid ver klaard aan de gemeente voor dit doel tijdeUjk een lokaal in die school in gebruik te geven. De 4e klasse van Gemeenteschool nr. 3 vervalt aan het einde van het loopends schooljaar. Voor de 3 leerlingen, die niet naar de 5e klasse kunnen overgaan, is plaats beschikbaar in de 4e klassen van anders scholen. Voor de uitvoering van de verschillende hier voren genoemde maatregelen B. en (Vervolg van pagina 3 hoofdblad.) Het Orgaan. Voorstel Afd. Rotterdam. „Aan het Bondsbestuur worde opgedragen het daarheen te leiden, dat iu den vervolge in „De Bouwvakpatroon” naast het aanne mersbedrijf ook wat meer do aandacht aan het bedrjjf der bouwondernemers worde ge schonken”. Toelichting: Op onze laatste ledenvergadering kwam de klacht naar voren, dat tot op heden de leden bouwondernemers over hun bedrjjf en de misstanden die daaraan kleven, nooit iets in „De Bouwvakpatroon” aantreffen, terwjjl over één en ander heel wat te echrjjven zou zjjn. Men was de meening toegedaan, dat, als de redactie van ons orgaan ook eens een en ander over- bovengenoemde punten zou schrjjven en zoodoende ook deze categorie over de leden zou animeeren en gelegenheid geven zich ook eens uit te spreken, dit zeer zeker het orgaan, de leden bouwers, en den Bond ten goede zou komen. Praeadvies: Het Bondsbestuur zou gaarne zien, dat dit voorstel met de instemming der jaarverga dering aan de Orgaan-Commiesie kon wor den doorgezonden. ROTTERDAM veteenigt zich met het prae- advies, dat zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Internationale verbinding: Voorstel afd. Heerlen; De Jaarvergadering spreke den wensch uit dat door het Bondsbestuur stappen zullen gedaan worden om te komen tot Internatio nale betrekkingen met zuster-organisaties in België en Duitschland. Toelichting: Het wil de afdeeling Heerlen voorkomen, dat het voornamelijk voor de grensgemeenten van zeer groot belang is, dat onze R.K. Bond van Bouwpatroons in het belang van haar leden uit die plaatsen, met de Aannemersbonden van over de gren zen meer in contact wórdt gebracht, omre den de bouwpatroons uit de grensgemeenten door de ligging als vanzelfsprekend veel met hun naburen te maken hebben. Ten eerste wat tftetreft bq aanbesteding van werken, als ook met het aannemen van arbeidskrachten enz. Praeadvies: Het Bondsbestuur verkeert voorloopig nog in de onmogelijkheid om aan dit verzoek te voldoen, aangezien er noch in Duitschland noch in België bonden in ons bedrjjf bestaan op denzelfden principieelen grondslag als van onzen Bond. Alleen met zulke bonden toch zouden wjj „betrekkingen” kunnen aankoopen Wel is het bestuur ten deze diligent en heeft reeds eenmaal inlichtingen verstrekt en contact gehad met gelijkgezinde patroons in België. Voor zoover ons bekend is het daar echter nog niet tot een definitieve orga nisatie gekomen. Hiermede wordt echter niet ontkend het groote belang der grensplaatsen door de afd. Heerlen in haar toelichting geschetst. Het Bondsbestuur raadt daarom de be trokken afdeelingen aan, zelf contact en zoo mogeljjk federatieve samenwerking te zoe ken met plaatseljjke vereenigingen in grens plaatsen aan de overzjjdê der grenzen om de wederzjjdsche belangen te behartigen. Hier uit zou dan wellicht spoediger dan nu het geval is internationale samenwerking kun nen voortvloeien. Zoo mogeljjk bewerke men buitenlandsche aannemers om gedurende den tijd van hun werk in Nederland tjjdelqk lid van onzen Bond te worden. De heer DERWORT (bondsbestuur, Heer len) stelt de arbeidersorganisaties ten voor beeld, die moreel en finantieel veel hooger staan. Om sterker te staan acht spr., ook voor de patroons internationale samenwerking noodig. Mgr. Nolens gaf zulks te kennen, toen.hjj den wensch uitsprak, dat op de 11e arbeidsconferentie te Genève voortaan be sprekingen zouden worden gehouden tus- schen werkgevers en werknemers. Ook de Fransche gedelegeerde was het hiermede eens. Spr. aeht een internationale organisa tie van Kath. werkgevers zeer urgent Onder applaus wordt het praeadvies aan vaard. jare de organisatie van lat 8e 1<m’ 'a-tr handelen. In het algemeen leerplan tevetu de leerstof voor het 8e leerjaar te verwerken. Ten einde niet in de noodzakelijkheid te zjjn elk jaar vergunning te vragen, komt het B. en W. gewens.-ht voor te trachten een algemeene machtiging te vcrkrijgri: rm jaarlijks in verband met tie gebleken I hoeften het verbinden van een 7o klasse aan één of meer l>; paal tv svliulen ichter- wege te laten. De vrijstelling van de verplichting iet invoering van het vak ..lichamiljjke’ucfa-' ning” aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs eindigt 1 Augustus a.s. Gelijk reeds bekend is. ligt het niet in de bedoeling verdere vrijstelling te vragen. Het komt B. en W. noo.izaki lijk voor een parallel-eerste klasse.te vormen, die zij zou den willen verbinden aan de Gemeenteschool nr. 6, waarvoor het aantal aangiften en l< tekort aan plaatsruimte het grootst zijn. De vorming van de parallel-klasse aan deze school is overigens ook gewenseht met het oog op de totstandkoming der school aan de Lindenlaan, waarheen deze klasse mei de beide te vormen parallel tweede en 'lorde klassen te zijner tijd in haar geheel zal kun nen overgaan. Het aantal leerlingen, dat. bljjkeus mede- f 290.— f 2448.50 f 863.43 aan met de wooruen: eheel of gedeelte lijk." Deze twee amendementen worden door het bondsbestuur overgenomen. EINDHOVEN dringt er op aan, dat nu ook de uitzonderingen komen te vervallen. De VOORZITTER wil deze bepaling hand haven voor gevallen, dat Kath. bonden niet kunnen bestaan. AMSTERDAM stelt voor, de woorden: „geheel of gedeelteljjk” te doen vervallen. De VOORZITTER zegt, dat het zoo moei lijk te beoordeelen is, welk doel men na streeft. BREDA wil er nog tusschen voegen: „van alle niet-Katholieke vereenigingen.” De SECRETARIS heeft er met nadruk aan gedacht, om het „niet-Katholieke” weg te laten. Spr. doelt vooral op de bouwgilden in het bisdom Breda. Het geamendeerde voorstel van het bonds bestuur wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Een luid applaus volgde op deze inede- deeling. De vergadering wordt geschorst. Organisatie Openbaar Lager Onderwjjs. Ter verzekering van den goeden gang van het openbaar gewoon lager onderwjjs bij den aanvang van het schooljaar 1928/1929 is het noodzakeljjk en gewenseht verschil lende voorzieningen te treffen. Geljjk bekend is, heeft de Wet van 21 Mei 1928 (Staatsblad Nr. 186) de zeven jarige leerverplichting ingevoerd met ingang van 1 Juli 1928. Waar het schooljaar voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs 1 Augustus aanvangt, eischt deze wet voor die scholen reeds een maand na hare inwerkingtreding vrijwel volledige toe passing. Zij, voor wie geen aanspraak op vrijstelling van de leerverplichting op grond van een of andere bepaling der Leerplicht wet kan worden gemaakt, zullen in het alge meen ten minste een jaar langer de lagere school moeten blijven bezoeken dan tot nu toe het geval was. Vrijstelling van de leerverplichting bestaat o.a. voor de leerlingen, die eene inrichting van onderwijs bezoeken, die geacht wordt tot het hooger-, middelbaar-, nijverheids- of handelsonderwijs te behooren en waar zij buiten de avonduren ten minste zestien uren per week onderwijs ontvangen. Verder blij ven ten deze buiten aanmerking de leerlin gen, die een school voor uitgêbreid lager onderwjjs bezoeken. In verband daarmede is B. en W. niet alleen de behoefte aan het verbinden van een zevende leerjaar aan één of meer der opleidingsscholen (Gemeentescholen nrs. 1, 7 en 8) speciaal ten behoeve van de leer lingen dier scholen niet gebleken, doch bo vendien zijn zij van oordeel, dat de leerlin gen, die in een zesjarige opleiding leer stof aan deze scholen niet kunnen verwer ken, op deze scholen niet thuis behooren, daar zq o.a. remmend werken op het onder wijs aan de leerlingen, die dat wel kunnen. Het ligt dan ook in hun bedoeling er zooveel mogeljjk toe mede te werken, dat deze scho len een zesjarig leerplan willen behouden. Van de overige gemeentescholen zjjn die, genummerd 3, 4, 6 en 9 reeds ingericht op een zevenjarig leerplan. Schoöl 2 aan de Omiegracht (eindsohool) heeft een zes-jarig lèerpian, evenals school 5 (Nieuwesloot), welke laatste gedurende het schooljaar 1928/ 1929 alleen nog klassen zal hebben voor het 5e en 6e leerjaar en gedurende het school jaar 1929/1930 alleen nog een klasse voor het 6e leerjaar. Met betrekking tot laatst genoemde school zouden B. en W. geen ver anderingen meer willen aanbrengen. School 2 zal naar een zevenjarig leerplan zijn in te richten, hetgeen intusschen nog niet nood wendig tot gevolg behoeft te hebben, dat aan de school ook een 7e klasse zal zjjn ver bonden. Door voor school 2 een zevenjarig leer plan vast te stellen, verandert zij feitelijk van karakter en komt zq op één lijn te staan met de andere thans reeds bestaande zeven- klassige scholen. Er bestaat uit dien hoofde geen enkele aanleiding om het thans nog be- staaiqie verschil tusschen de niet-op-leidings- scholen (behalve dan voor zooveel school 3 betreft) te handhaven. B. en W. zouden dan ook in het vervolg slechts twoe soorten scholen willen zien aangewezen, n.l. oplei dingsscholen en andere scholen. Het leer plan van school 2 toch zal op zoodanig peil behooren te staan, dat hare leerlingen na het doorloopen van het zesde leerjaar de zelfde ontwikkeling hebben als de leerlingen der andere niet-opleidingsscholen, alleen reeds, opdat zq, bij overgang, zoo noodig, naar de 7e klasse eener andere school, het onderwjjs in die klasse op geljjken voet kun nen volgen met de leerlingen dier andere school zelf. Elk der niet-opleidingsscholen heeft tot dusver een eigen leerplan, dat op enkele on derdeden afwjjkt van dat van de andere scholen. B. en W. achten den tijd gekomen om dergelqke verschillen op te heffen en zjjn dan ook voornemens, in overeenstem ming met de bedoeling der L. O. wet, voor gelijksoortige scholen één leerplan in over leg met den Inspecteur van het L. 0. vast te stellen, dat voor al deze scholen zal gel den (uitgezonderd dan school 5), waarin minimum-eischen zjjn te stellen en voor het 7e (en 8e) leerjaar rekening zal worden ge houden met de bijzondere bestemming der leerlingen. Het komt B. en W. niet gewenseht voor (geljjk in het advies van den Inspecteur van het Lager onderwjjs wordt voorgesteld) een zevende leerjaar (bestaande uit het noodig bljjkende aantal klasse-afdeelingen), een z.g. centraal zevende leerjaar, te verbinden aan één der scholen, en alle andere scholen uit zes leerjaren te doen bestaan. Het openstellen van de gelegenheid tot het'ontvangen van onderwjjs in het achtste leerjaar is noodzakeljjk. Evenals het hun voornemen is jaarljjks het aantal te vormen 7e klassen onder de oogen te tien, tullen B. en W. ook telken- Ijjke wensch der Hoogw. Bisschoppen dat de hun onderhoorige katholieken zich vereeni gen en vereenigd blijven in katholieke orga nisaties. Deze moeten het spreekt vanzelf niet slechts vereenigingen van Katholie ken, maar inderdaad Katholieke Vereenigin gen zjjn, waarin de Katholieke beginselen tot hun volle recht komen. Wat ook het naaste doel van die vereeni gingen moge zjjn, het voornaamste en hoog ste doel, zoo van de vereeniging, als van den enkelen mensch is de dienst van God.” (Be sluit van het Doorl. Episcopaat van 24 Juni 1909). Praeadvies. Het Bondsbestuur brengt in herinnering, dat deze aangelegenheid reeds vele malen besproken is en dat de Bondsver gaderingen daarbq de voorkeur hebben gege ven aan propaganda tegen de overbodigheid van het dubbel lidmaatschap boven een ver bod. Intusschen, nu na een tienjarige werk zaamheid van onzen Bond, de volkomen overbodigheid van het dubbel lidmaatschap wel is bewezen, meent het Bondsbestuur, dat inderdaad de tjjd van een verbod is gek()- men. Naast de ethische overwegingen en de kwestie der gehoorzaam heid aan het Door luchtig Episcopaat, legt toch ook groot ge wicht in de schaal het feit, dat leden die te vens lid zjjn van een andere organisatie met geheel of gedeeltelijk hetzelfde doel, onzen bond niet dien krachtigen steun geven, waar op hjj recht heeft en bovendien bij eventueele afwijkende of tegenstrijdige besluiten in bjj- na onoplosbare moeilijkheden komen. Het bondsbestuur stelt daarom voor het lidmaatschap van onzen Bond met ingang van 1 Januari 1930 onvereenigbaar te ver klaren met het lidmaatschap van alle niet- Katholieke vereenigingen van bouwpatroons of aannemers. In bijzondere gevallen ter beoordeeling van het bondsbestuur kan dit bestuur uitzon dering toestaan. De VOORZITTER zegt, dat deze uitzonde ring alleen geldt b.v. voor den Ned. Beton- bond en den Ned. Heiersbond. DEN HAAG vraagt naderen uitleg van hel woord „onvereenigbaar”. Bedoelt men daar mee alleen nieuwe leden? De VOORZITTER antwoordt, dat het voor allen geldt. Men krjjgt de keus tusschen den R.K. en den N. A. Bond. DEN HAAG meent, dat dit hetzelfde is als een verbod. De afgevaardigde vindt, dat elke afdeeling dit zelf moet beoordeelen. In Aan^het jaarverslag over 1927 van boven genoemde maatschappij, ontleenen wjj het volgende: Het afgeloopen jaar 1927 bracht geene ver andering van eenige beteekenis in het ver voer over onzen spoorweg. De opbrengst van het goederenvervoer was geljjk aan die van het vorig jaar; het reizigersvervoer toonde wederom eenigen achteruitgang, welke ech ter geheel valt in de eerste maanden van het jaar, die buitengewoon slecht waren. Het zomer-, najaar- en winterverVuer was niet minder dan ten vorigen jare. De conclusie wordt hieruit getrokken, dat de nadeclige in vloed van de concurrentie der autobussen haar maximum heeft bereikt en dat wjj een periode van toename en verdere ontwikkeling mogen tegemoet zien. Van het goederenvervoer zjjn in de toe komst evenzeer grootere baten te verwach ten. De streek, die door onzen spoorweg aan het spoorwegnet wordt verbonden, komt steeds meer tot ontwikkeling; en bet kan niet uitbljjven dat de toevoer van producten van dit vruchtbare land zal toenemen,.waar bij de belangrijke diensten, die het spoorweg vervoer aan den groentenhandel kan bewij- sen, meer gewaardeerd zullen worden. f ®0^alQ^SC^e °P*5ren^8t bedroeg in totaal Uit de afrekening der exploitante bljjkt, dat de inkomsten het bedrag der overeenge komen exploitatiekosten hebben overtroffen, soodat door haar boven de bjj het exploitatie- contract gegarandeerde som van f9900. nog is betaald een bedrag van f2981.48, der halve In het geheel f 12.881.48. Voorgesteld wordt, een dividend van 3 pCt. voor aan deelhouders beschikbaar te stellen en het res- teerend bedrag ad f 385.61 over te brengen op nieuwe rekening. Di‘ afrekening van de Hollandsche Ijzeren Spoorw' g Maatschappij toont een bedrag aan in ontvangsten van f 65439.29 en in uitgaven van f59476.34. Blijft te verdeelen f5962.95. Waarvan uit te keeren de helft f2981.48. De balans per 31 Dec. 1927 toont een eindcijfer van f 1.241.644.99. De Winst, en Verliesrekening per 31 Dec. 1927 sloot in ontv. en uitg. op een bedrag van f 13.634.30. UITSTEL DIENSTPLICHT. Bjj Ministeriede Beschikking is aan den dienstplichtige H. P. Broers uit deze gemeen te uitstel verleend van den verplichten wer- keljjken dienst. VRIJSTELLING VOOR GOED. Aan den dienstplichtige J. Th. Bieman, uit deze gemeente, is voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend. RIJWEG AFGESLOTEN. Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Friescheweg tusschen den Munnikenweg en de Hoogebrug bq de Zeswielen, op werkdagen van ’s mor- tOk’* “““Mdags 5H uur, vanaf Donderdag 12 Juli a.s. voor rqverkeer zal ■qn afgesloten. Lidmaatschap bosuien. Voorstal afd. Heerlen. De jaarvergadering spreke den wensch uit, dat door het Bondsbestuur een 'regeling worde ontworpen, waarbjj het niet meer mo geljjk zal zjjn in de toekomst lid te zjjn van den N. R.K. B. B. en tegelijk van den Ned. Aannemersbond. Toelichting: Verwijzende naar het Bis schoppelijk besluit van 24 Juni 1909, meent de afd. Heerlen terecht, dat in de toekomst, in het belang der R.K. organisaties in het algemeen, het noodzakeljjk is dat ook de R. K. Aannemers zich enkel R. K. organisee- ren. Het Bisschoppelijk besluit dienaangaande luidt: „Het Is een blijft de ernstige en uitdrukke- KINDERBEWAARPLAATS. In de bovenzaal van „De Unie” vergaderde gisterenavond de Vereeniging „Kinderbe- waarplaats”. Na opening door de presidente, Mevr. M. Conjjn—-Schröder, die de aanwezige dames welkom heette, volgde voorlezing door de Secretaresse, Mevr. Dun—Quispel, van de notulen, die onder dank onveranderd werden goedgekeurd. In het jaarverslag werd met dankliaarheid gememoreerd, hetgeen Mej. van Rjjn, die wegens vertrek naar elders als presidente moest bedanken, in het belang van de Kin- derbewaarplaats heeft verricht. Onder dankzegging aan de medewerkers daartoe, gewaagde het jaarverslag ook de in- en uitwendige verbetering van het ge bouwd van de Kinderbewaarplaats. In de vjjf maanden, die de bewaarplaats geopend was, werden 1827 kmderen gehuisvest; het ledental bedroeg 226. Volgens het finantieel verslag werd 1927 begonnen met een nadeelig saldo van f 42.54 en gesloten met een batig saldo van f 294.50, dank zq verschillede subsidies, o.a. van het Dresdener Kreuz Chor van f 250. Beide verslagen werden onder dank goed gekeurd. In haar sluitingswoord uitte de presidente een speciaal woord van dank aan Mevr. Wendelaar en Dr. Pamoyer voor hun daad werkelijke hulp.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 5