ALKMAAR. KERK EN SCHOOL. ERNSTIG ONGELUK TE OEGSTGEEST. Korte Berichten. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. Tweede Lustrum Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons. burgemeester van Rotterdam sinds 15 Scp- 1 van .volgelin- o Woningbouw. dus- reeds waaon- de het to de brandgevels wordt soort van steen en Spr. alle BRAND BIJ V. D. TE LEIDEN. Gistermiddag half drie is brand uitgebro ken in de nienbelafdceiing van de firma Vroom en Dreesmann te Leiden. Door krach tig ingrijpen van de brandweer werd voorko men, dat*het gebouw een prooi van de vlam men werd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. BENOEMD. Tot kapelaan te Roelofarendsveen is be noemd de Weleerw. Heer Nic. Byl, die assi stent was te Duivendrecht. ESPERANTO-EXAMENS EN INTERNA TIONAAL KATHOLIEK ESPERANTO CONGRES TE TILBURG. Eindelijk zijn de voorjaars-examens afge- loopen! Heeft er andere jaren gewoon! ijk maar één examen plaats, ditmaal wa.s het aantal candidaten zóó groot (pl.m. 450), dat in niet minder dan 6 plaatsen examens ge houden moesten worden. Schijndel heeft de serie gesloten met 45 candidaten, waaronder bijna 40 Eerw. Zus ters van de Schjjndelsche Congregatie. Wer kelijk een verheugend feit. -Bij de overige examens waren de verschillende Onderwijs gevende congregaties goed vertegenwoordigd doch genoemde Congregatie Staat wel aan de spits: Aan haar dus ons Eefé-SaluuL Ook het leeken Ondérwys-Personeel heeft zich niet onbetuigd gelaten; op 2 of 3 plaa*. sen leverde het zelfs het grootste aantal candidaten. Eindelijk begint men dus in de Onderwijs-wereld het groote nut van Espe ranto voor de toekomst in te zien! Laten nu de katholieke geëxamineerden van de schoone gelegenheid gebruik maken, die zij van 12 tot 15 Augustus hebben, om kennis te maken met de talryke vooraan staande katholieke Esperantisten uit heel Europa, die het Congres te Tilburg zullen bezoeken; men geve zich spoedig op Idj den secretaris: P Verbeek. Broekhovensche weg No. 100, Tilburg. Tal van Esperantisten gaven zich reeds op, waaronder personen uit niet minder dan 12 verschillende landen. Ernstig ongeluk. -Twee voetgangers,’ die vermoedeljik op weg waren naar den brand onder Halfweg, zjjn door een auto op den Haarlemmerweg bij Sloterdijk aangereden. De een werd op slag gedood, de ander werd zwaar gewond en bleef bewusteloos liggen. De overledene, zoowel als de zwaar gewonde zijn naar het politiebureau Adm. de Rnyterweg gebracht. Daar werd aan den zwaargewonde genees kundige hulp verleend. Vervoer naar het gasthuis had later plaats. De identiteit van de twee slachtoffers kon voorloopig niet worden vastgesteld. Gisteravond omstreeks half tien kwam de ongeveer 15-jarige juffrouw van Wijngaarden uit Leiden met haar fiets uit het R. K. ge sticht Duinzicht aan den Leidschenstraatweg te Oegstgeest, toen er uit de richting Sassen- heim een stoomtram aankwam. Juffrouw W. merkte dit niet, waardoor zij werd aangere den. Zij kwam onder de locomotief terecht, die vrijwel geheel over haar heenging. Het meisje werd deerlijk verminkt en was bijna oogen blik kei ijk dood. Te Chicago. Het nieuwste wapen, waarmee de bandie tenbenden elkaar bestrijden, zijn vergiftigde kogels. Toen de politie bij een der bende- aanvoerders huiszoeking deed, ontdekte ze een zjjden handschoen, waarvan iedere vin ger een kogel bevatte. Deze kogels bleken bij nader onderzoek vergiftigd te zijn en de com missaris der polity» verklaarde, dat zij veel gevaarlijker waren dan de bekende dum-dum- kogels. GEVECHT MET ROOVERS IN CYRENAÏKA. Een bende roovers uit het Z.O. berggebied Van Cyrenaika bad een aanval van Italiaan- sche troepen te verduren en moest 21 man aan gevangenen, 87 man aan dooden en 58 geweren achterlaten. De Italianen verloren 5 man aan dooden, w.o. een kapitein, en 27 man aan gewonden. Door mijngas werden in de Pont Henry- mijn te Llanelly twee mijnwerkers gedood. Drie zijn ernstig en twintig andere mijn werkers zijn minder ernstig door het gas ver giftigd en moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Bij een botsing tusschen een stadstram en een locomotief werden 20 jiersonen ge wond, waarvan 3 zwaar. In de Vereenigde Staten zijn tot vere tengevolge van de hittegolf meer dan 200 personen overleden, der in New-York alleen al 48. Het Duitsche stoomschip „Oiymp" heeft in de Mdidelandsche Zee ter hoogte van Mol- lilla een Spaanscb Dornier wa 11-vliegtuig met een bemannig van zes mae weten te redden. Het was gisteren te Londen 'en wanne dag. In de schaduw wees de thermometer 82 Jfraden Celsius. Tegen den middag was het in de zon 125 graden Fahrenheit of 51X gra den Celsius. Toen de vlieger Lindbergh zich gister morgen klaar maakte om te Gololake City op te stjjgen, sloegen de vlammen uit den motor van zjjn toestel. Een monteur slaagde 'jprin de vlammen te dooven. Lindbergh bleef 'ongedeerd. Voorstel Alkmaar: De algemeene vergadering drage het Hoofdbestuur op by de bevoegde autoriteiten pogingen in het werk te stellen, dat ten aan zien van btt uitvoeren van bouwwerken, waarvoor het Rijk de credieten en voorschot ten verstrekt, dezelfde bepalingen van de plaatseljjke bouw- en woningverordeningen gelden als die voor de particuliere bouwers en ondernemers, en van het resultaat der bo vengevraagde pogingen publiciteit aan onze leden te geven. Toelichting: Steeds weer blijkt, dat voor bouwwerken als hierboven aangebaald. de plaatselijke bouw en woningverordeningen niet van toepassing zjjn: hetgeen naar voren treedt o.m. bjj de bepaling der hoogte ver diepingen, zwaarte der muren, afmetingen van balklagen enz. Dit nu komt onze Afd. voor als een bevoorrechting boven het parti-, culier initiatief en een niet langer te dulden onbillijkheid. Praeadvies. Hoewel overtuigd van groote mogelijkheid dezer kwestie, is Bondsbestuur bereid een onderzoek in stellen naar wat in deze te bereiken is. Het verschil in opvattingen omtrent de bevoegdheid van de regeering en de gemeen tebesturen en de eischen aan den woning bouw te stellen, stemt het bestuur ten aan zien der te verwachten resultaten niet Opti mistisch. ALKMAAR verheugt zich erover, dat ze dit voorstel gedaan beeft, omdat blijkbaar is uitgekomen, dat de burgemeester van Alkmaar niet weet, welke toestanden hier VINGERTOPPEN AFGESNEDEN. Tusschen J. S., wonende Korte Wolstraat te Haarlem en J. A. ontstond Maandagavond twist. - A had een neef, R. A., meegenomen ter verdere assistentie. S. werd op een gegeven oogenblik driftig en zeide, dat de neef R. A., zjjn vrouw bedreigde. Na afloop van de vechtpartij had R. A. een snede over de linkerhand. De toppen van zijn wjjs- en middelvinger waren' afge sneden. Hjj is naar het St Ellsabeths-gast- huis gebracht om verbonden te worden. De politie stelt een onderzoek in. of deze sne de door een mes is gekomen of door beknel ling van het deurraampje. GROOTE BRAND IN EEN KISTEN- EN TIMMERFABRIEK. Gisteravond omstreeks 11 uur is brand uitgebroken in de kisten- en timmerfabriek van de N.V. Houthandel v.h. J. E. A. Kaub, gelegen aan den Rqksstraatweg tusschen Halfweg en Liedebrug. onder de gemeente Haarlemmerliede. De brand nam spoedig een grooten om vang aan. in verband waarmede de hulp van de Amsterdamsche brandweer werd inge roepen. De Amsterdamsche brandweer heeft twee motorspuiten en oen polderspnit naar de plaats van den brand gezonden. Toen de Amsterdamsche brandweer arriveerde, stond de geheele fabriek.- waarbij zich een groote opslagplaat^ van hout bevindt, in lichter laaie. Teiren middernacht woedde de brand nog in alle hevigheid voort. In verband met het uitleggen van slangen moest het electrisch tramverkeer tusschen Haarlem en Amsterdam een uur lang ge staakt worden. De oorzaak van den brand is onbekend. - terwijl ook bet Rijk er voordeel bij heeft. ROTTERDAM beschouwt het als een voortvloeisel van het commissiesysteem, waarmee Rotterdam zich niet kan vereeni- gen. Waarom zullen we ons al den romp slomp op den hals halen? De VOORZITTER vreest, dat bet voorstel van Haarlem aanleiding zal geven tot ver zoeken om loonsverhooging, omdat de arbei der dat als zijn loon zal beschouwen, wat hij in handen krijgt. HAARLEM noemt dit toekomstmuziek. Het voorstel-Haarlem wordt niet onder steund, waarna de afdeeling het voorstel in trekt. Er zijn nog acht overlevenden hij de schipbreuk van de Angamus gevonden. ZjJ hadden zich in een boot gered. Het aantal dooden vermindert daardoor tot 201. De gelegenheid is dit jaar te schoon, om zonder groote onkosten een Internationaal Congres by te wonen, daar de eerst volgende jaren het Congres in het buitenland gehou den wordt en dan noodzakelijkerwijze meer dere uitgaven medebrengt. Allen dus op naar Tilburg: meldt U spoe dig aan, opdat Katholiek Nederland Ten groot aantal ongressisten moge leveren en den naam hoog houde, dien het in 't buiten land heeft. Frater WIGBERTUS VAN ZON Reusel. 12^Iuli 1928. ^6e DAME MET DE REDEN TOT ECk[T- - - SCHEIDING. Bjj een rechtbank te Chicago heeft een dame een verzoek tot echtscheiding inge- ifiiend om een reilen, die tot nu toe nog niet eerder is voorgekomen, maar die sinds vorig jaar wel kans heeft meer voor te komen. Mevrouw Westlake wil de huwelijksban den met haar echtgenoot, dievlieger is. verbreken op grond van het feit, dat hjj van plan is een poging te doen om zonder op onthoud van Chicago naar Parijs te vliegen. In haar verzoek zegt zjj. naar de New- York Herald mededeelt, dat een getrouwd man'geen recht hóeft om dergelijke gevaar lijke dingen uit te halen. Hij schijnt haar reedr' meer aanleiding tot ongerustheid te hebben gegeven, want vorig jaar werd hij ernstig gewond zbjj een vliegtuigongeluk. De andere inzittende van het vliegtuig werd toen gedood. Ondanks dit voorval, zegt zij. is haar man niet alleen voortgegaan met vliegen, maar legde zich bovendien nog toe op acrobatische toeren met zijn toestel. DE SCHEEPSRAMP VOOR DE KUST VAN CHILI. Verhalen van ooggetuigen. Uit Santiago di Chili wordt nog gemeld, dat volgens een officieel bericht zich bjj den ondergang van de ..Angamos” aan boord bevonden 9 officieren en 124 manschappen, benevens 82 passagiers, in totaal dus 215 personen. Een overlevende, de matroos Andreas Carillo, kon niet begrijpen, hoe hij aan den dood ontkomen was. Nadat ik aan het strand gespoeld was. zoo vertelde hjj. keek ik naar het schip uit. doch kon het niet meer zien. Het moest reeds gezonken zijn. Ik begaf mij daarop naar het naast bijge legen huis en klopte aan de deur. De bewo ners wilden mij echter, daar ik geheel ont-, kleed was, niet binnenlaten. Het duurde een uur, vóórdat ik hen er van had kunnen over tuigen, dat ik werkelijk hulpbehoevend was. Ik rustte er een weinig uit en zocht met anderen het strand af naar andere overle venden. Wij vonden er drie, die eveneens door de golven van hun kleed eren beroofd waren. Deze drie geredden waren recruten. De geredde Angnlin vertelde: In mijn heele leven zal ik het tooneel van verschrikking niet vergeten, dat zich aan boord van het schip afspeelde. Alles liep schreeuwend en ah waanzinnig door elkaar. De vrouwen en kinderen stormden uit hun cabins half gekleed ’t dek op. Eenigen wierpen zich op de knieën en baden, anderen sprongen waanzinnig van angst over boord. Om de redding*booten werd vreeselijk ge vochten. De booten sloegen echter alle om. zoodra ze neergelaten waren. Mij en 3 makkers gelukte het. ons aan een in het water drijvend houten wrakstuk vast te klampen. Wij bonden ons met onze bretels en andere «tukken kleedine daaraan vast. Angulin bevestigde het bericht, dat de ka pitein uit wanhoop over het zinken van het schip zelfmoord had gepleegd. BANDIETEN, DTE ELKAAR BESTRIJDEN. Te New York. Bjj de begrafenis van Franke Yale, die on langs in den voortdurenden strijd, welke er tusschen de New Yorksche bandieten-benden heerechte, viel, dekte o.a. ook een krans de baar met het volgende opschrift: „We'll see them. Kid” (yWe zullen ze wel krijgen ouwe longen”). Dit ia dus opnieuw een oorlogsver klaring aan de bende, welke Frankie ver moordde. De lijkkist waa protserig opgesierd met goud, zilver en koper en kostte bijna acht duizend gulden. De baar werd gevolgd door 250 rijtuigen en auto’s, waarin ..bewonderaars", „volgelin- gen” enbloemen. New York kan zich dus öp een hernieuwde actie der bandieten voorbereiden. En de po lite staat machteloos of.vindt het mis schien niet ongeschikt, dat obscure elemen ten elkaar opruimen. 8pr. gaat de geschiedenis na van de toe komstige nmbtenaarswet, waarbij op echt Hollandsche wijze werd te werk gegaan. De organisatie heeft thans vooral op haar qni vive te zijn, opdat de politiemannen niet in hun rechten te kort worden gedaan. De woorden van het Kamerlid Bulten wer den met luid applaus door de vergadering onderstreept. Het voorstel van het H. B. als bljjk van waardeering f250 uit te trekken als gelde lijke verpoeditig aan de leden van het Hoofd bestuur. die geen deel uitmaken van het Dagelijksch Bestuur, werd met groote meer derheid van stemmen aangenomen. een particulieren bouwer, doch nu werden de deuren, die 2 -^M. te smal waren af«£ "ing^rtden d‘reCtenr Van b°UW- 8n Ook ten aan zien vafi Q onderscheid gemaakt in zwaarte van den gevel. Bjj den laats ten bouw waa de verdiening- oogte 15 c.M. lager dan voorgeschreven 'oor den particulieren bouwer. Voorts heeft geen enkele woning van een bouwvereeni- ging schoo-steenschuiven. Van den partiou- worden- deze wel geslecht. ROTTERDAM zou het praeadvies wat wfl- Jen aanscherpen en een onderzoek werkelijk opdragen Of is dit ook de bedoeling van hek bondsbeFtnur? De heer OPDAM (Heiloo) meent, dat de re giering om bezuinigingsredenen afwijkingen toestaat. Het was daarom misschien beter, dit besluit te doen intrekken De SECRETARIS wjjst erop, dat het niet zoo gemakkeljjk is. een Rijksregeling omver te werpen. Ten aanzien van de medewerking moet men dus niet al te optimistisch zjjn. De VOORZITTER zegt toe. dat een onder zoek zal worden ingesteld. Spr. kan zich echter niet voorstellen, dat een gemeente wil lens on wetens haar eigen verordeningen overtreedt. Men bedenke ook. dat de wonin gen moeten worden goedgekeurd door dert Inspecteur van de Volksgezondheid. ALKMAAR geeft, toe. dat sommige afwij kingen zjjn aangebracht op last van hooger hand. Maar and»re afwijkingen zijn toege staan hn woningbouwvereenlgingen. ALKMAAR klaagt erover dat nog steeds de bouwverordening niet Is gewjjzigd, hoe wel zulks is toegezegd. Het praeadvies wordt hierna zonder hoof- deliike stemming aanvaard. Nijmegen verzoekt het volgende jaar, daar de algemeene vergadering te houden. Goedgevonden. Bij de BURGEMEESTER WYTEMA VAN ROTTERDAM OVERLEDEN. Gisterenmiddag te ongeveer half zes is te Rotterdam overleden Mr. Dr. J. Wytema, burgemeester van Rotterdam sinds 15 Sep tember 1923. De burgemeester wrs reeds maanden lang ziek tengevolge van een in Maart j.l. opgedane pleuris, waarvoor hjj reeds tevergeefs genezing in het buitenland had gezocht. Mr. Wytema was voordien Bur gemeester van Dordrecht. De overledene was ridder in de Orde van den Nedcrlandschen Leeuw. De begrafenis van burgemeester Wytema zal Zaterdag a.s. plaats hebben. De stoet zal om half drie van het sterfhuis aan den TVest- zeedijk vertrekken en om kwart over drie bij de begraafplaats Crooswijk aankomen. Gisteravond laat had een buitengewone vergadering plaats van het college van B. en V Hedenmiddag om drie uur werd 'n buiten gewone raadszitting gehouden, waarin o.a. gesproken werd door den wn. burgemeester, mr. A. de Jong en het oudste raadslid, den beer Hoebe (R.K.). Behandeld werden voorstellen om de be grafenis van burgemeester Wvtema op ge- meentekosten te doen plaats hebben en om de feestelijkheden, welke zouden nlaats vin den ter gelegenheid van het 600-jarig be stem van Rotterdam niet te doen doorgaan. Do sociale maatregelen, geschenken aan werkloozen en bedoeling zal wel doorgang vinden volgens deze voorstellen. DE ROOMSCHE SPOOR- EN TRAMMANNEN FN HET SOBRIëTAS CONGRES. Op het te Nijmegen te houden Sobriëtas- congres zal de vereeniging van de R. K. Spoor- en Trammannen-Geheelonthouders een sectie-vergadering organiseeren. De Bondsadviseur. de zeereerw. pater Ildefonsus, zal daar een inleiding op de volgende stel lingen houden: De offergedachte heeft immer ten grond slag gelegen aan de Kath. Drankbestrijding in Nederland, en nog steeds is deze de groote gedachte, welke haar bezielt. De onthouding van alcoholhoudende dran ken. hetzij de algeheele onthouding daarvan of de gedeeltelijke en het beoefenen dezer onthouding in organisatorisch verband, wer den altijd en worden nog door h*ar gepro- pageerdd op grond van christelijke zelfver loochening. voorzienigheid. verantwoorde- Ijjksheidsgevoel. naastenliefde en solidariteit. De H. Franciscusbeweging is vooral uit offergedachte geboYen. Haar geest is Fran- ciscaansche offergeest. Evenals van de Kath. Drankbestrijding in 't algemeen, is van „St. Franciscus” in ’t bijzonder de algemeene beoefening der Chr. versterving een doelftreffend middel om de overwinning te behalen. Een goed Franciscusman is, gelijk ieder ras-echt Roomsche drank-bestrjjdster en drankbestrijder, een sober mensch. Zelfstandige en sterk geprononceerde Roomsche drankbestrijding, dus ook een dito-Franciscus-beweging, gaat uit den aard der zaak indirect in tegen de genotzucht in t algemeen. Ook hierom aan dus niet krachtig genoeg voor drankbestrijding en derhalve ook voor ,,St. Francis, as” worden geijverd. Groot behoort hierin de ijver te zjjn van de priesters, aan wier medewerking in dezen zooveel is gelegen: van de godsdienstige vereenigingen en van de Standsorganisaties (ook der Vakvereenigingen). NED. R.K. POLITIEBjND „ST. MICHAEL”. Congres te Nijmegen. Dinsdag werd te Nijmegen het 2-daagsche congres gehouden van den Ned. R. K. Po litiebond ..St. Michaël”. Uit alle deelen des lands waren afgevaardigden aanwezig in de groote zaal van het R. K. Vereenigingsge- bouw Unitas. Ter gelegenheid van het derde lustrum der afdeeling Nijmegen van „St. Michaël” droeg het c< -res een feestelijk karakter. De openingsvergadering werd o.m. bjjge- woond door den burgemeester der gemeente Nijmegen, den heer F. A. M. van Schaeck Mathon. het Tweede Kamerlid den heer G. Bulten en den Commissaris van Politie den heer Allard. De voorzitter der afdeeling Nijmegen, de heer H. J. Lap. heette als leider der recipi- eerende vereeniging welkom in Nijmegen. De Bondsvoorzitter, de heer E. van Duin uit Rotterdam, dankte in zijn openingswoord allereerst de jubileerende afdeeling Nijmegen voor de hartelijke ontvangst iit de nieuwe stwkte van geestelijke kracht, welke Nijme gen als Roomsche Universiteitsstad gewor den is. Dan wierp spr. een terugblik op bet afge- loopen jaar. Het ledental steeg van 1727 in 56 afdee- lingen tot 1805 in 59 afdeelingen. Opgerieht werden de afdeelingen Rijks- veldwacht Kring Zuid-Limburg en politie- Kring Maas en Waa) en de Kring Alkmaar. De verhouding tusschen school- en hoofd bestuur is goed, dank zy reglementwyziging. De opname van eenige brigadiers in de examen commissie was een succes. De com missie van toezicht kan zelf uitgebreid wor den als de organisatie het gewcnscht acht. Intasschen was ook de geestelijk adviseur, de zeereerw. heer E. M. Metsel, pastoor te .Rotterdam, ter vergadering gekomen, die werd verwelkomd door den bondsvoorzitter Vervolgens werd de begrooting voor het jaar 1929 goedgekeurd. De inkomsten wor den vastgesteld op f17.280; de uitgaven op f 17.280.—. Het Tweede Kamerlid, de heer Bulten sprak hierna over de rechtspositie van den ambtenaar. Indien deze rechtspositie aldus spr. naast het salarisvraagstuk een goede oplossing zou hebben gevonden, zou een groote last van de schouders der organisatie zijn afgenomen. (Vervolg). SLOTZITTING. De VOORZITTER heropent te kwart voor dne de vergadering. Als lid van het hoofdbestuur worden als nog herkozen verklaard de heeren W. F. W. v. d. Wagt te Nijmegen en C. v. ’t Hullenaar te Utrecht, Aan de orde, komt dan: Belastingbeslag op loon. Voorstel afd. Haarlem. De Jaarvergadering draagt het Bondshe- stuur op: te pogen, samenwerking te verkrij gen met den Bond van groote werkgevers om een wettelyke regeling trachten te krij gen, waardoor de werkgevers ontslagen wor den van de moeilijkheden, welke zij onder vinden in hunne bedrijven door het beslag door den fiscus op het arbeidsloon van hunne arbeiders. Toelichting: Het komt herhaalde malen voor, dat door den fiscus beslag gelegd wordt op het arbeidsloon van de arbeiders, waarby <1® patroon verplicht wordt een dus danig gedeelte van het loon in te houden, dat zij dikwyls in ongenoegen komen met de betreffende arbeiders en daardoor de na- deelige gevolgen ervan moeten ondervinden. Werd er eene wetteljjke regeling gemaakt, om wekelijks een, bij dié regeling te bepalen percentage van het arbeidsloon ten behoeve van den fiscus in te bonden, dan zou dat niet alleen in het belang van de verhouding tus schen patroon en werknemer, doch tevens in het algemeen belang zijn, doordat de be lasting-schuldigen, steeds en regelmatig aan hunne verplichtingen zouden voldoen. Tevens ppent dit de mogelijkheid, om de ten laste van den werkgever komende pre- rniën voor verzekering voor ziekte, ongeval len, invaliditeit, enz., te innen door verhoo- ging van het te betalen percentage voor den werkgever. Hiermede zon bereikt worden, dat de ar beider van zware zorgen wordt ontlast on de fiscus bevrijd wordt van het~zenden van aanmaningen en het uitvoeren van beslag leggingen. De gelden zouden tevens regel matig in de Rijkskas vloeien, hetgeen zal kunnen leiden tot verlaging van de belas ting. dat zeker een algemeen, sociaal be lang is. Een dergelijk systeem bestaat reeds iaren in Duitschland. Praeadvies. Het Bondsbestuur kan niet in zien. dat het voorstel kan leiden tot minder werkzaamheid voor de patroons. Integen deel. wat nu slechts bij uitzondering het ge val is, zou dan als regel geschieden, dat de werkgevers tot onbetaalde werkkrachten van de belasting-administratie worden aange steld. Of de leden op deze „promotie” gesteld zijn, waagt het bestuur te betwijfelen. HAARLEM meent, dat het hoofdbestuur de zaak te licht bekeken heeft De bedoeling is, alles onder één hoofd te krijgen, wat van gemak is voor de patroons en de arbeiders, rondvraag klaagt WEST-FRIESLAND, dat den laatsten tyd niet de hand gehon<>n wordt aan de verplichting, om werken alleen te laten uit voeren door R. K. georganiseerden. vraagt, den Bisschop te verzoeken, in kerken de rekenplichtige besturen- nog eens Op hun verplichting te doen wjjzen. Ook het gewone reparatiewerk valt onder het be sluit. (Applaus). De VOORZITTER zegt toe, dat deze zaak ter sprake zal worden gebracht Het hoofd bestuur zal zoo noodig met den nieuwen Bisschap persoonlijk gaan spreken. ROTTERDAM bespreekt de kwestie het aannemen van onvolwassen werkkrach ten. Als het in 't contract staat, zullen de ar beidersorganisaties erop toezien, dat de hand gehouden wordt aan 25 pCt. De VOORZITTER zegt dat het percentage bepaald is voor een geheele stad. En een on- derzoek heeft uitgewezen, dat dit percentage niet bereikt wordt ROTTERDAM raadt het bestuur aan, heel voorzichtig te zya in deze kwestie. DEN HAAG beweert, dat het in het jaar verslag opgenomen rapport onjuist is. UTRECHT herinnert aan de actie te dier plaatse tegen de beunhazerij. De afdeeling verzoekt het hoofdbestuur deze zaak ter hand te nemen. De VOORZITTER zegt dat deze zaak reeds besproken is met het bouwbedrijf en de handel beweert dat deze zaak alleen plaatselyk bereikt kan worden. De SECETARIS deelt mede, .lat de handel plaatselyk medewerking wil verleunen. Om dat de beunhazerij zoo verschillend is, kan geen landelijke actie worden ondernomen. ALKMAAR vraagt, of het mogelijk is, dat het hoofdbestuur een actie voert, om-de ar chitecten te beduiden, dat de zegelwet gewij- zegd is en dat de inschryvingsbiljetten on gezegeld mogen zjjn. De VOORZITTER merkt op. dat men al les in een bestek mag zetten. Spr. kan zich niet voorstellen, dat de architecten onbe kend zyn met deze wijziging. De Weleerw. Heer kapelaan DE VRIES, geestelijk adviseur, dankt den bond, nament alle adviseurs, voor de gulle gastvrijheid, aan allen bewezen. Dan spreekt spr. zijn vol doening uit over het verloop der vergadering en dankt, dat het voorstel-Heerlen is aange-J nomen. De besprekingen zijn verloopen over eenkomstig derr wensch der gee«teliike over heid. Ook is het een groote voldoening voor den voorzitter, die thans de kroon op be werk geplaatst ziek Thans vraagt spr. van de leden daden, dia ook mogen strekken tot aller zaligheid. Spr. hoopt, dat de bond ertoe zal medewerken, om de Katholieke beginselen door te voe ren ook in het zakenleven en dat de bond moge groeien en bloeien, tot welvaart van heel de maatschappij. (Applaus). De VOORZITTER dankt de afdeeling Alk maar voor de ontvangst en voor de bijzon- der aangename dagen. (Applaus)- Voor de volgende vergaderingen willeb wy graag Alkmaar ten voorbeeld stellen. Dank brengt spr. voorts aan allen, die blij ken van belangstelling hebben gegeven. Ook dankt spr de afgevaardigden voor de genomen besluiten en de pers voor haar ar beid. Dank ook aan den Hoogeerw. Heer De ken voor diens aanwezigheid op de feestver- gadering en aan het gemeentebestuur vooi de belangstelling in de principieel® organis* tie. Dank voorts voor de gezellige discussies Spr: spreekt de beste wenschen uit voor den groei van den bond en sluit -Ie vergadering met den christelyken groet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2