4 .d I „ONS BLAD” De Noord-Holl. Stoomwasscheril vans. KROM wascht helder en levert vlug af. i 4 Ng. 174. 3 .1 Donderdag 26 Juli 1928. giro alkmaar i«4S63 22e Jaargang BINNENLAND. HET BEZOEK VAN AARTSHERTOG ALBRECHT AAN ONS LAND. Korte Berichten. ft 11 a Advertentieprijs f 250f 125.—, f 50.—f 40.— BUITEN' Ah"), Bureau HOF 6, ALKMAAR - Telefoon433 Abonnementsprijs t Hr kwartaal voor Alkmaar. X Aan alle abonné*» wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.—, f750? FEUILLETON. Gestrafte misdaad. Verspreide Berichten. BOND VAN SMEDENPATROONS IN NEDERLAND. GIRO ALKMAAR 104863 ƒ- 4 het van iets van belang of anders zou Gilbert het het i Italiaansche ven, zich tot in hechtenir dat zjj <-_ wetsverordeningen hadden 3 'i 1 I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Omtrent het bezoek van Z. K. H. Aarts hertog Albrecht, die ons land bezoekt naar aanleiding der beëindiging der Hongaarsche kinderactie, deelt het hoofdbestuur van het R. K. Hongaarsch Kindercomité mede, dat Z .K. H. op Zondag 5 Augustus in Amster dam zal verblijven waar hjj de gast zal zjjn van bet comité. Hoewel het volledig program ma eerst later gepubliceerd zal kunnen wor den deelt het bestuur reeds nu mede, dat op dien dag een feestelijke bijeenkomst wordt gehouden, waarop alle pleegouders in de ge legenheid zullen worden gesteld met Z.K.H. kennis te maken. Daar Z.K.H. Aartshertog Albrecht speciaal den pleegouders den dank van zijn land wil overbrengen, verzoekt bet hoofdbestuur van het R. K. Hongaarsch Kin- dercomité reeds nu den pleegouders den middag van 5 Augustus voor dit gebeuren vrij te houden. Dl VERKEERSREGLEMENTEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in een circulaire de aandacht van dé burgemeesters gevestigd op het rondschrijven van den Minister van Justitie aan de proeureurs-generaals bij de Gerechts- Uit Belgrado wordt aan Paris-Midi ge meld. dat een veroordeelde misdadiger in het dorp Jablinka ist te ontsnappen en zes boeren doodde. Hij verwondde elf zwaar en wist te ontkomen. Gisternacht wees de thermometer te Londen 66 graden Fahrenheit. Het was de warmste nachttemperatuur die er sedert twee jaar was opgeteekend. keek, was het ledig. Het kind was weg. De zjjden deken en nog een wollen deken wa ren met haar verdwenen. Ik riep dadelijk om hulp en een kwartier later was alles op de been.” „En hoordet gij niets gedurende den nacht?’' vroeg de kapitein, zieh plotseling naar Salomon Grundy keerende, die met da overigen was binnengetreden. „Niets, kapitein.” „Hum,” mompelde de oude soldaat, „dat ia me ook een waker.” „Er is maar één ingang naar bet kasteel, die zwak bewaakt is,” „en dat is een klein deurtje, dat toegang geeft tot de slaapkamer van een der arbeiders. Maar deze vertelt mij, dat hij dien nacht op zijn gewonen tijd in zijn kamer was en dat de, deur gesloten en ge grendeld was zooals gèwoonljjk.” Terwijl hij dit zeide keek de burgemeester naar het einde van het vertrek, waar Ste ven Plumpton tusschen zijn medebedienden stond. De jonge man was zwak genoeg ge weest, of schuldig .genoeg, naar men wil, om een valsche verklaring af te leggen; vooreerst, omdat hij het wangedrag van Mat thew Brook niet wilde verraden, en ten tweede omdat hij vreesde zijn schuldige zor geloosheid te bekennen. „Als ik de waarheid zeide, sou dit bet kind toch niet weer terecht brengen,” zeide hij bjj zichzelf. „Als dat het geval was zou ik Van 1—5 regels f1.25; elke regel meer f 0.29. Reclame tx» Rb k y** de eerate^gy«; vwrdem^^e pagina's f 0.50 j f 0.60 pg^adWenti/Van 5 regel» iedere regel brengen, en men ziet met spanning tegemoet, hoe Treiber zich gedragen zal als hij onder geleide in ’t gebergte op de plaats wordt ge bracht waar zijn 28-jarige vrouw haar dood tegemoet ging. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTOBUS IN BRITSCH-INDÏë. 10 dooden; relletjes met de politie. Een locomotief is bij Trichinofoly (Britsch- Indië) in botsing gekomen met een autobus. Er werden 10 mcnschen gedood cn 3 ernstig gewond. Er verzamelde zich een groep nieuwsgierigen, die door de politie, die rel letjes vreesde, aangemaand werden zich to verspreiden. Men weigerde, waarop de poli tie bet vuur opende en 4 menschcn verwond de. DE KRASSIN NAAR EEN DUITSCH TOERISTENSCHIP. De zich naar Stavanger op weg bevinden de ijsbreker Krassin heeft gisteren om 5.20 uur koers gezet naar Belsund naar het Duit- sche stoomschip Mont Cernantes, dat 1500 toeristen aan boord heeft en dat draadloos noodseinen heeft uitgezonden. LEVEND GEROOSTERD. In de gasfabriek te Hotzenplotz heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een arbeider, die des nachts de wacht meost houden bij een hoop gloeiende cokes, geraakte door den kolendamp bedwelmd en viel op de gloeiende- massa. Daar zich niemand in de buurt be- vodn, die hem hulp kon verleenen, is de.man in letterlijken zin geroosterd. Later vond men zijn gedeeltelijk verkoold en onherkenbaar ▼errnmkt lijk. EEN KRANKZINNIGENGESTICHT IN BRAND. Een deel van het krankzinnigengesticht Ghislain te Gent is gisteren door brand ver nield. Sommige krankzinnigen hielpen bjj het blusschingswerk, anderen moesten onmid dellijk elders worden ondergebracht. Allen, ten getale van 510 konden worden gered. De schade bedraagt ruim 2 millioen francs. wone plaats stond, naast het ledikant juffrouw Morden.” „Maar wie kon dan binnendringer;,vroeg Copplestone op- strengen toon, „in die ka mer gedurende den nacht, als de deuren van het kasteel gesloten zijn? Waar is juffrouw Morden? Laat haar komen en laat alle be dienden in de groote eetzaal verschijnen.” Dit laatste bevel gaf kapitein Copplestone aan den bottelier, die uit de zaal was geko men op het geluid dat de postkoets maakte. Do man boog en ging weg om het bevel uit te voeren. „Ik vrees dat gij niets zult winnen door de bedienden te ondervragen,” zeide de heer Ashburne. „Ik heb reeds alle mogelijke vra gen gedaan, geholpen door Christoffel Di- mond hier, maar heb niets kunnen gewaar Worden wat het minste licht werpt op deze uiterst geheimzinnige zaak.” „Ik dank u,” hernam de kapitein; „ik ben er zeker van dat gij alles gedaan hebt wat de vriendschap u in kon geven; maar ik zou toch gaarne het volk-zelf ondervragen. Deze zaak is een kwestie van leven en dood voor mij.” Hij ging bij deze woorden naar de groote eetzaal de zaal waarin het onderzoek had plaats gehad betreffende de oorzaak van sir Oswald’s dood De heer Ashburne en Christoffel vergezelden beta, en de bedienden kwamen rustig binnen, twee of drie tegelijk. het zeggen.” „Gij zegt dus dat het onmogelijk is, dat iemand dit huis is binnengekomen of het ver laten heeft gedurende den nacht,” zeide Cop plestone tot de huishoudster, „en toch moet iemand bet huis verlaten hebben, ja zelfs wel licht het binnengekomen zijn, of Geertrui moet nog binnen deze muren ergens verbor gen zitten. Is het kasteel wel geheel cn al doorzocht? Men leest wel eens van kinderen, die zich verbergen uit speelschheid, en daar van het slachtoffer zijn geworden als men ze niet weer kan vinden.” „Het kasteel is doorzocht van de vliering tot den kelder,” zeide juffrouw Morden. „Juffrouw Smithson en ik zijn in iedere ka mer geweest en hebben alle kasten en hoeken doorzocht.” De kapitein zond de bedienden weg, na nog menige vraag zonder resultaat gedaan te hebben. Daarop ging hij alleen naar de biblio theek, waar hij zich opsloot en zich aan de schrijftafel zette met pen en inkt voor zioh, om na te denken over de stappen, die nu ge daan moesten worden. Zjjn eerste werk was den pijnlijken plicht te vervullen om een brief aan lady Eversleigb te schrijven ten einde haar de ramn te mel den die had plaats gehad, de schrikkelj^ ke verwezenlijking van haar ergste vree*, (Wordt vervolgd^ tot het beneden-eiud van de zaal geheel ge- vuld was. Juffrouw Morden kwam het laatst. Zij bleef kalm voor den kapitein staan, gereed om te antwoorden op zijn vragen. Zij wist, dat ieder de diepte van hare smart besefte. Copplestone ondervroeg de bedieuden een voor een, beginnend bij juffrouw Smithson, de huishoudster, die verklaarde dat geen le vend schepsel, behalve die tot de huishou ding behoorden, in het kasteel kon geweest zjjn gedurende den nacht waarin de kleine Geertrui Eversleigh was verdwenen. „Dat iemand des nachts in dit huis kon ko men en er weer uitgaan zonder dat ik er iets van merkte, is een feitelijke onmogelijkheid,” zeide de huishoudster. „De deuren waren gegrendeld om half elf en'de sleutels zijn mij in een mandje gebracht in mijn kamer. Dus gij ziet, het is onmogelijk, dat iemand er in kwam of er uit ging voordat de deuren des morgens weer geopend werden.” „Hoe laat werd de verdwijning van kind opgemerkt?” vroeg de kapitein. „Om kwartier over vijven des morgens,” antwoordde juffrouw Morden, „voordat iemand in huis op was. De kleine is altijd ge woon om flien tijd wakker te worden, om een weinig melk te drinken, dat in een glas naast haar bedje staat. Ik werd op den gewo nen tijd wakker, en stond op om haar de melk te geven, maar toen ik in haar be dj 3 Het kind, schreeuwde Copplestone, kindl is het dood, vermoord? - „Neen, neen, niet dood,” antwoordde de heer Ashburne. „Niet dood, Goddank,” riep de kapitein, met een dankbaren blik ten hemel. „Maar wat dan? Wat is er dan toch gebeurd?” vroeg hij, ter nauwernood in staat om deze weinige woorden uit te brengen. „In He- melsnaam! spreek duidelijk! Ziet gij niet dat ge mjj in angst houdt? Wat is er met het kind gebeurd?” „Zjj ie verdwenen.” „Verdwenen!’ herhaalde de kapitein. „En k heb strenge orders achtergelaten dat zij niet buiten de muren van het kasteel mocht komen. Wie heeft dat bevel durven overtre den?” „Niemand," antwoordde de heer Astrbur- ne. „De jongejuffrouw is niet uit haar kamer geweest. Zjj is verdwenen in den nacht uit baar eigen bedje, terwijl dat bedje op de ge- 1 Van Severen vroeg, welke sanctie tegen de politie en de gendarmerie zal worden ge nomen. Intusschen zullen de Vlaamsch-nationalis- ten een eigen politie instellen. Trouwens, al dus spr., het Vlaameche volk begint er ge noeg van te krijgen. Vlaanderen is ons Va derland, België niet! Minister Carnoy antwoordde dat het in derdaad te betreuren was, dat zoovele jon ge krachten zich aan een nuttelooze taak wijden, waarin Van Severen zoo’n groot be lang stelt. De lokalen van het Vlaamsche Huis wer den ontruimd, omdat er voortdurend uit de vensters „Leve Bonns; Amnestie* Rotte ap pelen voor België!” werd geroepen, hetgeen tot gewelddadige tegenmanifeetaties aanlei ding kon geven. Carnoy keurde dan de houding van den burgemeester goed. De leider van deze kwajongensmanifesta- tie zoo zei de minister met onduidelijk doelen op Van Severen heeft echter zelf niet gefloten. Anderen heeft hij er voor laten opdraaien, zelf is hij buiten schot gebleven. Dit antwoord werd in het Vlaamsch gege ven. Destrée verwekte daarop een incident door te vragen, of Carnoy de rede nu ook in het Fransch zou herhalen, wat de minister wei gerde, op grond van de overweging, dat, als de ministers telkens twee talen moesten spreken, dit den parlementairen arbeid on mogelijk zou maken, daar dit vooral de Waaleche ministers, die geen Vlaamsch ken nen, in een zeer lastig parket zou brengen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De invloed van Japan in China. Het bericht dat Tsjang Hsoe Liang zich voorloopig naar de eischen van Japan ge voegd heeft en de ooderhandelingen met Nanking heeft afgebroken, wordt bevestigd. De voorstanders van een samengaan met het Zuiden hebben zich daarop van Tsjang Hsoe Liang gescheiden en zijn naar het Zui den vertrokken. Tsjang Hsoe Liang heeft een delegatie naar Tokio gezonden om direc te ooderhandelingen met de .Japansche re geering te voeren in plaats van'door bemid deling van den Japanscben consul-generaal te Moekden. Moskou steunt de Japansche revolutionnairen. Volgens berichten uit Tokio zjjn de be trekkingen tusschen Japan en de Sovjets weer meer gespannen. De Japansche regeering heeft een uitge- breider onderzoek ingesteld naar de rela ties der sovjeUvertegenwoordigers te Tokio met eenige Japansche politieke leiders, die tegen de regeering ageeren. Uit dit onderzoek is thans formeel geble ken, dat sedert de jongste arrestaties van Japansche communisten, aanzienlijke som men gelds door de regeering van Moskou zjjn beschikbaar gesteld voor de leiders van een geheime partij, die in Japan eenige honder den aanhangers telt De Amerikaansche strijdkrachten in China. Het departement van staat is van plan de Amerikaansche fuseliers, die zich op het oogenblik in China bevinden terug te trek ken op 1500 man na, daar de Amerikaansche autoriteiten in .China medegedeeld hebben, dat de toestand verbeterdja. VERSCHERPTE SPAN1WNG TUSSCHEN JAPAN EN NANKING. De oneenigheid tusschen Japan en Nan- king neemt toe in scherpte. De Nanking- regeering zal de Japansche protest-nota tegen het opheffen van het verdrag en de inmen ging van Japan in Mandsjoerjjsche aange legenheden met twee maatregelen beairt- woorden. Ten eerste wordt in geheel China ITALIë EN ZUID-TIROL. Een memorandum aan Z. H. den Paus. Naar aan de bladen uit Innsbrück wordt gemeld, heeft de Duitsche geestelijkheid in het diocees Triënt aan Z. H. den Paus een memorandum doen overhandigen, waarin met een beroep op de in 1912, dus vóór den oorlog, uitgevaardigde instructies van den prins-bissebop, volgens welke de moedertaal het onontbeerlijke middel is om den kinde ren de verhevene godsdienst-waarheden van dc catechismus te leeren, het bezigen van de moedertaal bjj het godsdienst-onderwjjs in Zuid-Tirol wordt verlangd. Het Duitsche deel der bevolking in het diocees Triënt, aldus wordt in het memo randum gezegd, telt in totaal 171 geeste lijke ressorten met 170.325 inwoners, vol gens de laatste Italiaansche volkstelling van 1921 141.238 Duitschers, 21.731 Italianen en 4351 Ladinen. Het aantal leerplichtige kin deren bedraagt 20.359, waarvan 17.820 of 87% procent Duitschers en 2573 Italianen zjjn. In 79 geestelijke ressorten is zelfs geen enkel schoolkind met Italiaansch als moe dertaal en in die ressorten, waar sedert ver scheidene jaren het godsdienst-onderwijs in de moedertaal verboden is, valt een schrik barende toeneming van onwetendheid ten aanzien der godsdienstkennis en een zede lijke verwildering onder het opgroeiend ge slacht waar te nemen. In het memorandum wordt geëischt, dat den ouders het recht wordt gegeven te be slissen, of hun kinderen in het Duitsch dan wel in het Italiaansch godsdienstonderwijs zullen genieten. Mocht deze eisch niet ver vuld worden, dan moet, zoo wordt gezegd, door het algemeen invoeren van godsdienst onderwijs door geestelijken buiten schooltijd voor het godsdienstig onderricht der jeugd worden gezorgd. Den Heiligen Stoel wordt verzocht, aan de geestelijkheid instructie te ge- het toezicht op de Italiaansche kinderen te beperken, terwijl ten slotte ge vraagd wordt een apostolisch delegaat te zenden, die onderdaan van een neutralen staat moet zijn ten einde de godsdienstige situatie in Zuid-Tirol te bestndeeren. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Arrestatie van 50 katholieken. Te Mexico City werden weer 50 leden eener katholieke vereeniging in hechtenis genomen, onder voorwendsel, dat zjj dr godsdienstige wetsverordeningen hadden overschreden. DE BURGEROORLOG IN NICARAGUA. Sandino heet te zijn gevlucht. De New York Times meldt, dat de mi nister van marine, Wilbur, bij een recent be zoek aan president Coolidge dezen had mee gedeeld, dat er aanleiding is om aan te ne men, dat generaal Sandino, de leider der re-» bellen, in Nicaragua, de wijk heeft genomen naar Honduras. De toestand in Nicaragua is intusschen veel rustiger geworden. Men vreest dan ook niet voor moeilijkhe den b|j de komende verkiezingen in Nicara gua. EEN SAMENZWERING TEGEN KONING ALFONS? Uit het verhoor van de vier Spaansche anarchisten, die zich te Carcaesone in hech tenis bevinden, zou het bestaan gebleken zjjn van een revolutionnaire vereeniging voor de oostelijke Pyreneeën, die den val van ko- ning Alfons beoogt. Een Spaansche generaal zou als leider van de revolutionnaire bewe ging worden genoemd. DE INCIDENTEN TE BRUGGE. Een interpellatie. De Fronter Van Severen heeft de regee ring geïnterpelleerd over de incidenten te Brugge ter gelegenheid der blijde intrede van prins Leopold en prinses Astrid. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger een boycott uitgesproken over Japansche waren. Men hoopt, door dezen economischer* oorlog Japan in een half jaar tot toegeven te dwingen. De Japansche regeering heeft reeds verscheidene van hare consuls in China ter beraadslaging over tegenmaatregelen naar Tokio geroepen. Verder zal in Mand- sjoerije een anti-Japansche agitatie doorge voerd worden om de Moekden partij door innerlijke onrust ten val te brengen. Rij aan komst. te Dairen werd een aantal afgezanten van de Nanking regeering door de Japan sche politie gearresteerd. Ter doorvoering der agitatie bevinden zich echter reeds tal rijke Kwomintanleden in Mandsjoerjje. Tsjan Kai Tsjek begeeft zich een dezer dagen naar den Nankin-partjjdag, die tot verdere maatregelen besluiten wil. EEN AANSLAG OP DEN OUD MINISTER MORONES. De ..Associated Press” deelt mede, dat op den afgetreden minister van Arbeid. Moro- nes, toen deze gisteren den schouwburg te Mexico-City verliet, een schot is gelost, waar door hij aan het dijbeen gewond werd. 150. Het gezicht van deze twee mannen zeido kapitein Copplestone, dat zjjn vrees maar al te zeer bewaarheid was. Er was iets gebeurd BRUTALE BANKOVERVAL. Dinsdagmiddag betrad een onbekende man de kasafdeeling van een filiaal van de Sted. Spaarbank te Chemhitz. De bezoeker, dien men oorspronkelijk voor ’n klant hield, haalde uit zjjn actentasch een revolver te voorschijn, waarmede hij de beide bankbe dienden bedreigde. Met medeneming van een bedrag van M. 5000 is hjj verdwenen. EEN MISLUKTE, TOCHT. Over het Kanaal. De Duitscher Gerhard Günther is bjj een poging om het Engelsch kanaal in een rubber-kano over te steken, acht m|jl van Kaap Pris Nez door een storm verrast. Een Fransche motorboot heeft hem gered. DE MACHT VAN DEN MAMMON. i' Moord in het gebergte. Twee jaar geleden verongelukte de vrouw vat; den Dresdenschen koopman en fabrikant Treiber, mevr. Ilse Treiber, in de nabijheid van Heiligenblut in het gebied van den berg Gross-Glockner in Karinthi?. Deze dame stortte van een drukbewandeld bergpad in de diepte en kwam daarbjj om het leven. Den volgenden dag werd het lijk geborgen. De echtgenoot verklaarde dat zijn vrouw op een gegeven oogenblik door een duizeling be vangen was en omlaag stortte. Destijds werd op booze vermoedens, een proces tegen den man begonnen, doch weldra weer opgegeven, daar men geen voldoende bewijzen van zijn schuld kon construeeren. Het bleek naderhand, dat Treiber kort vóór hij met zijn vrouw naar de Alpen reis de, een levensverzekering van 100.900 Mark op haar leven had gesloten. In die twee jaar heeft de zaak ook niet meer gerust. Kort ge leden werden de verdenkingen tegen Trei ber zóó sterk, dat het parket te Dresden het onderzoek begon wegens huweljjksmoord en verzekeringsbedrog. Treiber werd daarop eenige weken geleden gearresteerd. Thans wordt een onderzoek ter plaatse verricht. Te Spittal in Karinthië zijn Duit sche justitieambtenaren aangekomen, die Treiber met zich meevoeren. Het Ijjk van mevrouw Treiber is opgegraven, de Oosten- rjjksche justitie verleent volledige medewer king om dit moorddrama tot oplossing te hoven betreffende de verhouding van ver- keerregelende bevoegdheid van personeel van den Rijkswaterstaat en van de Zuider zeewerken tot die van politie. Deze verhouding is thans als volgt be paald Op de Rijkswegen heeft in het algemeen ook het personeel van den Rijkswaterstaat de bevoegdheid verkeerregelend op te treden. Is verkeerregelende politie afwezig, dan oefent dat personeel desnoodig die bevoegd heid uit. Op plaatsen waar de verkeersrege ling samenhangt met de werken die Rijks- waterstaatpersoneel bedient, zooals bruggen, of met aanleg- en herstel-werken, moet het optreden van dat personeel boven dat van de politie voorrang hebben en zal de politie bij haar optreden zoo dat optreden van haar in casu nog noodig is met de door het betrokken waterstaatspersoneel gege ven of klaarblijkelijk voorgenomen bevelen hebben rekening te houden. SPOORWEGVERVOER. Vijf millioen méér dan in 1927. De Nederlandsche Spoorwegen hebben dit jaar van 1 Januari tot en met Mei 1928 een ontvangst gehad (naar schatting) van 66.975.931. Hetzelfde tijdvak (5 maan<k*i) in 1927 leverde aan ontvangsten op 61.880.457. •Het verschil, ten gunste van 1928, is niet minder dan ruim 5 millioen gulden. Het reizigersvervoer leverde volgens de schattingscijfers ruim één millioen gulden méér op. De algemeene abonnements- en groepkaar- ten rond 22.000 méér. Maandkaarten derde klasse 14.000 méér. Bagage ruim 11.000 méér. Bestelgoederen ruim 20.000 méér. IJ1- en vrachtgoederen etc. een half mil lioen méér. Het goederenvervoer naar Duitschland en België nam aanzienlijk af, het goederenver voer naar Fiankrjjk nam belangrijk toe. Deze f jgevens zijn ontleend aan het Tijd schrift „Spoor- en Tramwegen". Ter herdenking van het 25-jarig bestaan van den Bond van Smedenpatroons in Ne derland wordt te Utrecht een feestweek ge houden, waar het aangename aan het nut tige wordt verbonden. Ter inleiding hiervan had het bestuur van den Bond de pers tot een bespreking uitge- noodigd, waar de beer P. H. Hörfnann Sr. in het tentoonstellingssecretariaat een en ander over het feest en de aanleiding daartoe heeft medegedeeld. Op aanstichting van wjjlen den heer W. L. J. de Mie, den secretaris der Leidsche Smeden-vereeniging, werd 15 Juli 1903 te Amsterdam een landelijke bond ge sticht, waartoe aanstonds de bestaande orga nisaties te Amsterdam, Haarlem, Leiden, Utrecht, Assen en Groningen toetraden met tezamen.217 leden. Het gedenkboek geeft een volledig overzicht van den arbeid van den Bond in die 25 jaren, een arbeid die in vele kringen waardeering vindt Thans omvat de bond van de ongeveer 6000 smeden-patroons ,die in ons land zijn gevestigd, er ruim 2600. gedeeltelijk geor ganiseerd in 130 afdelingen, welke weer vereenigd zjjn in provinciale combinaties, zoodat ruim 42 pCt. van de smeden in den Bond zjjn georganiseerd. De bond waakt tegen prijzenknoeiers, die niet alleen hun eigen bestaan bedreigen, doch ook, aldus de Heer Hörmann, een ern stige belemmering zjjn voor de welvaart hun ner collega’s in de onmiddellijke omgeving. Spr. wees er nadrukkeljjk op. dat de bond er niet naar streeft een kartel te vormen, dat dwingend de prijzen voorschrijft, doch wel er voor jjvert aan de leden te leeren den juisten prijs te laten betalen voor hun ar beid. Medewerking ondervindt de bond hier bij van den handel in grondstoffen en half fabrikaten, die, indien een prjjzenknoeier bjj

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1