I SCHAGEN. KERK EN SCHOOL. De Bisschopswijding van Mgr. J. O. J. Aengenent Klel n Allerlei. PROVINQIAAL' NIEUWS. ENKHUIZEN. BOVENKARSPEL. EGMOND AAN ZEE. HAUWERT. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW EN VEETEELT I I <1. «lieren goed had de Gemeente- Kon. Ned. noemen: de geestelijken in de groote lisdom, die sober, maar voor- aange- uit ter- I a. b. men; «spelingen, vervat in deze Hjwielwet aal ten strengste gehouden en zullen over- heeterdaad worden betrapt, te bjj Aengenent naar het seminarie „Hageveld” te r»r». 1 slagen. De aanslag is echter mislukt, want ling zou hebben georganiseerd, dié een beeld gaf van de zoo vele verschillende bedrijven, welke onder het algemeen begrip van land bouw plegen samengevat te worden. Ver- deze VERKEERSBOEKJE WESTFALEN. Welke Hollander zal niet gaarne het ge bied willen bezoeken, dat bij het achterland van de Hollandsche havens noemt. Het land, vanwaar via den Hollandscben zooveel goederen komen en waar goederen naar toe gaan. Wie wil niet het gebied zien, dat zoo geheel van 1 Benoemd. Tot Bode van de Ver. „Onder steuning bij Ziekte" alhier, is door het be danken van den beer J. Strujjf, die ruim 37 jaar die functie trouw en eerlijk heeft ver diend, benoemd de beer C- Melker, die *1 reeds als hulpbode was aangesteld STEVIGE ROEIERS. In een roeiboot arriveerden dezer dagen te Meppel een dame en twee beeren, die een tocht van 15.000 K.M. ondernomen hebben. Begonnen in de Rijnstreek zijn zij over de Wcst-Duitsche kanalen naar Emden gevaren en bereikten over den Dollart ons land. Doel var. deze vaart is Antwerpen. tusschen een het borstbeeld POLITIE-DE.MONSTRATIE. Dinsdag is op het gemeentehuis te Zsan- dam in tegenwoordigheid van burgemeesters en politieautoriteiten uit de Zaanstreek door een Duitscher een demonstratie gehouden in het aanhouden en opbrengen van arrestan ten naar politiebureelen, zonder dat den aan- ehoudene lichamelijk letsel werd toege- racht. De Duitscher gaf allerlei interessante ge vallen te zien op welke wijze één politieman den meest verwoeden verbalisant kan over meesteren en naar het bureau geleiden, zon der dat hjj vooraf door middel van gummi stok of blanke sabel „murw” wordt gemaakt. Een der Zaandamscbe politie mannen en wat lichaamsbouw en kracht betreft niet de eerste de beste fungeerde ah arrestant. Ondanks zijn krachtig verzet slaagde de Duitscher er binnen den kortsten tijd in, b«Mn op te leggen. Zelfs kwam het zóó dat h(j, ah gold het een gezellige wan- ig, hem gearmd naar het bureau bracht, rbjj de verbaliseerde niet bij machte om den pseudo-politieman met den vrijgebleven arm letsel toe te brengen. Met deze methode is het mogelijk een ge weldenaar, die zich, met een ijzeren staaf in de deuropening heeft geplaatst en ieder, die het waagt te naderen, aanbiedt de hersen-, pan in te slaan, te ontwapenen en hem op te brengen. Een kwaadwillige, die op straat gaat lieren, waarbij soms 4 a 5 politieagenten te pas koihen, laat de Duitscher zonder eenige hulp opstaan. De aanwezige autoriteiten toonden zich zeer voldaan over de gehouden demonstra tie en overwegen, hem als instructeur voor de Zaandamsche politie aan te stellen. Receptie in het Bisschoppelijk Paleis. Van half twee tot half drie werd door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent receptie ge houden voor de geestelijkheid. De nieuwe Bisschop stelde er prijs op, dat de talloos vele geestelijken, die de plechtig heid in de Kathedraal bijwoonden, Haarlem niet zouden verlaten zonder in de gelegen heid te zijn geweest even met hem te spre ken. Tegen half twee ging er een groote stroom belangstellenden de hardsteenen trappen van het Paleis op. Mgr. ontving zaal van het Bi naam met bloemen en planten was kleed. In een der hoeken prijkte eenvoudige palmversiering, van wijlen Mgr. A. J. Callier. De belangstelling was overweldigend. Het was een harteljjk onderhoud van Mgr. met elk der bezoekers, ongedwongen, zoodat er zelfs menig „bon mot” werd geplaatst. Het feestmaal in het Seminarie Hageveld. Nadat de deuren van het Bisschoppelijk Paleis om half drie achter de laatste recep- tiegangers waren .dichtgevallen en Mgr. eenige oogenblikken rust genomen bad. reed om drie uur de auto voor om Mgr. J. D. J. Benoemingen. Aan het einde van den feestmaaltijd nam Z. D. H. Mgr. Aengenent het woord en zelde van den Heiligen Vader een opdracht te hebben gekregen, tot benoeming van den ZeerEerw. Zeergeleerde» Heer dr. Th. Vla ming. pastoor te Berkel, tot Kanunnik-theo- logaal van het Hoogwaardig Kapittel van Haarlem. Verder deelde Mgr. mede, dat tot Kanunnik van het Hoogwaardig Kapittel ia betioemd. de Hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam. Deken van Den Haag en tot regent van het seminarie Hageveld de Hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, Deken van Hoorn. (Re gent Ebbinkhujjzen zal gaan rusten.) Hierop volgden harteljjke ovaties aan het adres van de benoemde geestelijken. Vooral voor den nieuwen Regent in zijn eigen huis. brengen. Mgr. had verschillende gasten op een enkele uitzondering uitsluitend geestelijken aan een feestmaaltijd genoodigd. Ondanks de opgelegde beperking beliep het aantal dischgenooten toch nog 140 gas- ten. In het Bisschoppelijk Paleis was geen zaal groot genoeg om daarvoor plaats te bieden, maar het klein seminarie ..Hageveld te Heemstede, verscholen in de mooie bosschen van ’t Clooster, was er met zijn pracht igen studentenrefter een uitgelezen oord voor. Vele wandelaars langs den weg. die Mgr. herkenden, groetten den nieuwen Kerkvorst eerbiedig, welk» groet, zoo opgemerkt en zoo mogelijk, ook beantwoord werd. Ook op de zen weg kon Mgr. zich overtuigen, dat velen zich de moeite hadden gegeven de vaderland- sche driekleur ufy te steken. Zonder feestelijk vertoon de officieele ontvangst van Mgr. op „Hageveld” zal later plaats hebben werd Z. D. H. Mgr. J. J. Aengenent nabij den hoofdingang opgewaeht door den hoogeerw. heer Ebbinkhuysen, re gent van het Klein-Seminarie, met de leera ren, familieleden van Mgr. en vele der gas ten. De studenten van het seminarie zijn reeds met vacantie. Na eenige oogenblikken in de ontvangzaal van het seminarie vertoefdi te hebben, togen de gasten naar den refter der studenten, die, door de zorgen van den zeereerw. heer Brüg- geman. oeconoom van het seminarie, keurig aangekleed was. In het midden van de zaal stond overlangs de hoofdtafel, waaraan een dertigtal gasten was gezeten. Links van de hoofdtafel stonden drie en rechts twee bjjtafels, zoodat de tafel- genooten elkander gemakkel|jk konden zien. Voor de planten- en bloemenversieringen was ook hier, evenals in de Kathedraal, door de firma C. R. van Empelen, te Heemstede, gezorgd. In de hoeken was een palmversiering aan gebracht ter maskeering van de dienluiken en diendeuren. De tafelversiering was extra mooi en in de bisschoppelijke kleuren gehou den met roode en paarse bloemen, in hoofds zaak rozen. zjjn wil ver, del in waai was, De genoodigden. Tusschen Z.Exc. Mgr. L. Schioppa, conse crator van Z. D. H., die als tafelpresident fungeerde en Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aenge nent, die tegenover zjjn consecrator zat, stond een meesterlijk bloemstuk als midden stuk op tafel. Rechts van Z.Exc. LA Schioppa zat Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, links Z.Exc. Mgr. J. Gjjlswjjk, rechts van Mgr. Aengenent zat de oudste der bisschoppen, die bjj de wjjding assisteerden, Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, links de andere hulpconsecrator Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Aan de hoofdtafel zaten voorts nog H.H. D.D. H.H. Mgr. F. A. Diepen, Mgr. J. Bier mans, de vicaris-kapitulaar van het Bisdom Mgr. H. J. M. Taskin, de nieuw-benoemde Vicaris-generaal Mgr. M. P. J. Mölhnann, de algemeen overste der Kruisheeren de hoog waardige heer Mgr. van Dinther, de boog- eerw.jkanunnik Bootsma, vertegenwoordiger van Z.D.H. Mgr. Heylen, bisschop van Na men, eere-kanunnik van bet Haarlemsche ka pittel, Mgr. Hensen, Mgr.'B. Eras, Mgr. de Gruyter, de hoogeerw. beeren Mgr. P. Stroo- mer, H. J. L. Ebbinkhuysen, L. A. A. M. Westerwoudt, L. Dessens, G. van Noort, allen leden van bet Hoog waardig Kapittel van Haarlem. Verder noemen wjj van de aanwezigen zoo goed als alle hoogeerw. heeren Dekens van het Bisdom, verschillende Provinciale Over sten van Religieuss Orden en Congregaties, de Provisoren van de Seminaries Hageveld en Warmond, de zeereerw. heeren Pastoors en Rectoren van Haarlem en Heemstede, de zeereerw. heeren professoren van het Semi narie te Warmond, de directeuren van de Bisschoppelijke Congregaties, de kapelaans der Kathedrale Kerk en van de parochie van den H. Jozef in de Jansstraat. de secretaris sen van het bisdom Haarlem en van de aan wezig» bisschoppen, de klasgenooten van Mgr. Aengenent, die wjj hier even willen ;eerw. heer Deken H. A. Tb. en van *»47ravenhag», J. Dan- Te Buitenpoort is Dinsdag een S-jarig jongetje van H. S. in het land door een koe op de horens genomen, tegen den grond ge worpen en op het hoofdje getrapt. De toe stand van den kleine, die een hersenschud ding heeft gekregen, is zorgwekkend. 'tierhaling gewaarschuwd1 is en toch op dien weg voortgaat, medewerkt om hem door het onthouden dezer artikelen, te dwingen zjjn handelspolitiek te herzien. Verder heeft de bond opgericht een onderlinge risico-veree- niging, een ondersteuningsfonds voor het verleenen van hulp, bjj overlijden der leden, aan de nabestaanden, en een incassobureau. UITKEERINGEN AAN ZUIDERZEE- Tp VÏSSCHERS. Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft aan den betreffenden minis ter gevraagd: le. Is het bericht in de bladen juist, dat een aantal Zuiderzeevisschers van 65 jaar en ouder vanaf 3 Juni een uitkeering van f 1 tot f 5 per week ontvangen? 2e. Zoo deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededee- len. verdeeld over de verschillende Zuider- zeeplaatsen: hoe groot dit aantal is; hoeveel aanvragen zjjn binnengeko- Geslaagd. De heer P. de Boer, uit deze gemeente slaagde te Haarlem voor het exa men hoofdakte. Excursie van zaadhandelaren. Woensdag bracht een honderdtal leden van den Neder- landschen Bond van Zaadhandelaren en Zaadtelers een bezoek aan Enkhuizen. Het doel van den tocht is een tweedaagsche ex cursie naar Enkhuizen en Omstreken met een bezoek aan de verschillende inrichtingen van Zaadtelers en een bezoek aan de proef- poldera te Andjjk en Medemblik. Nadat het gezelschap te ongeveer twee uur was samengekomen in het Hotel „Die Port van Cleve”, ging men opwaarts ten ge- meentehuize, alwaar de officieele ontvangst plaats had door den waarnemenden Burge meester, den heer G. P. de Vos. Het gezel- sheap werd ontvangen op de witte of Bur gerzaal. De waarn. ubregmeester sprak het gezelschap toe. Spr. verklaarde het op hoo- gen prjjs te «tellen, dat bet gezelschap aan het gemeentelijk bestuur zjjn opwachting wilde maken. Enkhuizen is een zeer oude stad en eertjjds bloeide alhier de visebvangst. Dit bedrjjf ral binnen afzienbaren tjjd geheel zjjn verdwenen. Gelukkig opent de tuinbouw en zaadteelt een geheel ander perspectief. Dit bedrijf is voor onze streek van zeer veel belang. Het verheugt spreker, dat zoovelen uit-dit bedrjjf uit den lande hier vertegen woordigd zijn en wenscht de éxcursie allo mogelijke succes. De Voorzitter van den Bond, de heer D. J. van der Have, beantwoordt den burgemees ter en verklaart, dat zeer zeker de droogma king der Zuiderzee voor den Zaadteelt heel wat perspectieven opent en wenscht in deze voor Enkhuizen alle mogeljjke succes. Het gezelschap wordt hierna een verver- sching aangeboden, waarna het voornaamste van het gemeentehuis wordt bezichtigd. Hierna volgde een wandeling door Enk huizen, waarbjj de kweekerjjen werden be- ziéhtigd van dé Firma Sluis en Groot, Gebr. Sluis en A. Sluis. De laatstgenoemde bood den bezoekers eveneens een ververschüig aan. Vermeldensw aardig is nog, dat door den heer A. Sluis was geëxposeerd een collectie fraaie tuinbouwvoortbrei^selen, die de be zoekers groote belangstelling inboezemden. Donderdag wordt de tocht ondernomen naar den proefpolder en enkele zaken in Bovenkarspel bezichtigd. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. De afdeeling Enkhuizen van deze Maatschappij vergaderde Woensdagavond in het Hotel ..De I)oele”. Als de voorzitter, de beer A. J. Koolhaas, het openingswoord heef» i en de notulen zjjn gelezen, komt in bespreking de candidaatstelling voor le den van het Hoofdbestuur. Door den secre taris worden verschillende namen gelezen. Do heer van Veen stelt voor, .dit jaar eena blanco te stemmen, omdat men altijd onzen candidaat heeft genegeerd. De Voorzitter acht het beter dat deae zaak' wordt besproken op de vergadering. Men begrijpt daar niet goed, wat voor belang de zaadteelt is voor den Tuinbouw. Besloten wordt van deze kwestie een agendapunt te maken, dan moet deze kwes tie worden besproken. Als candidaten zullen worden opgegeven de heeren Baron van Pallandt van Roosen daal en van Es. In bespreking komt de aanvrage: oprich ting eener Tuinbouw-lagere-school hier ter stede. De Voorzitter licht toe, dat deze kwestie reeds lang aanhangig is. Voor veertien dagen is een vergadering gehouden met het bestuur der gemeente, waarbjj aanwezig waren be sturen van verschillende vereenigingen, die belang hebben bjj deze zaak. Ook was aan wezig het bestuur der Visschersvereeniging. Op deze vergadering is het bestuur opge dragen, alle belanghebbenden uit den om trek tot een bijeenkomst uit te noodigen en het gemeentebestuur rapport uit te brengen. Wordt een dergeljjke school hier opgericht, dan komt deze geheel voor rekening van het Rjjk. alleen moet de gemeente zorgen voor een lokaal. Het gemeentebestuur zegt alle mogeljjke medewerking toe. Het bestuur wordt opgedragen in des» richting verder te werken en al het noodige te doen om de zaak te doen slagen. In bespreking komt de excursie naar Velp ter gelegenheid van de vriendschappelijke bijeenkomst op 6 September aj«. Opgemerkt wordt, dat de afstand van hier ver is, het is bijna niet doenlijk om dit in een dag te bewerkstelligen. Enkele aanwezigen geven zich als deelne mer op. De rondvraag levert verder geen bijzonderheden op. waarna op de gebruike lijke wjjze wordt gesloten. Loting. De loting voor deze gemeente voor de lichting 1929 voor deze gemeente ■ei plaats hghben te Enkhuizen in de voor» malige kostelooze school aan de David- Vlugstraat achter de Westerkerk en wel op Maandag den 6en Augustus 1928 des voor- middags te 10.35 uur (nieuwe tjjd); voor Grootebroek om 10.50 uur, voor Hoogkarspel om 11.10 uur en voor Venhuizen om 11.29 u. Geslaagd. Dezer dagen slaagde de Eer waarde Zuster Ludwina voor de akte nuttige handwerken. Nieuwe verordening. Reeds eenige dagen geleden is de nieuwe motor- en rjjwiel- wet in werking getreden, welke verschillende verkeersregelen bevat. Zoo is o.m. een be paling opgenomen, dat men rechte en links op de wegen moet houden en dat het ver boden is zich aan oen auto of andere voer tuigen vast te houden. Aan al deze b nieuwe motor- en de hand worden traders, welke op verbaliseerd worden. Geslaagd. Dezer dagen slaagde voor het staats-examen le gedeelte de beer F. Mensen. Bloeinbollenveiiing. Daar de aanvoer van bloembollen thans te groot is om deze op éér dag te verveikm heeft het bestuur be sloten om niet alleen Woensdags maar ook tot nader aankondiging op Zaterdag te veilen. Ongetwijfeld zal op beide veilingen een groote hoeveelheid worden aangevoerd. Feestdag V. Z. O. D. Egmond mocht zich Zondag in een buitengewone drukte verheugen. Naast het uitgezóchte weer was hieraan debet de Amsterdamsche vereeniging van werklieden en jongelieden in openbaren dicn.it; Verbetering r.jj ons doel”, die met pl.m. 1700 feestgangers de badplaats bezocht. Bij het station Was aan de Wilhelminastraat een terrein met een muziektent en ongeveer 2000 zitplaatsen gereserveerd. Om half tien in Egmond aangekomen, was de eerste tocht naar het strand, vanwaar men om 12 uur in optocht naar het feestterrein trok. Daar voerden verschillende sprekers, onder wie de leider, de heer Siebelink, het woord. Het muzikale gedeelte van het programma werd verzorgd door het Harmoniekorps „Steeds Voorwaarts”, het zangkoor V. Z. O. D., de accordeon-band „Tocoso” en het humoristisch dubbelmannenkwartet „Octavo” De gegeven nummers waren alle keurig verzorgd en vielen dan ook zeer in den smaak van het auditorium. Een acrobaat en een goochelaar lieten staaltjes van kracht en handigheid zien. Omstreeks half drie was het officieele ge deelte van het programma afgeloopen en trok men weer naar het strand om daar ver koeling te zoeken tegen de warmte. Als aardige attractie wapperden daar, naast het oranje-blanje-bleu de Amsterdamsche- en de Olympische vlag. Zeer voldaan over den zeer geslaagden dag gingen de feestgangers om half acht „huistoe”. DOOR EEN KRAAN OVERREDEN. Gistermiddag is de 25-jarige P. Hagen de Egelantierstraat te Rotterdam, op het 1 rein der steenkolen-Handetevereeniging, der een rijdende kraan gekomen, toen hjj de rails zat te rusten. Met zware verwondin gen aan buik en heupen is H., nadat hjj in hoeveel aanvragen werden afgewezen; tot welke bedragen de uitkeeringen worden verleend? 3e. Hoe moeten de bedragen, in de eerste vraag genoemd, beschouwd worden: als uit keeringen wegens armenzorg of als tege moetkoming wegens de schade, welke de afsluiting der Zuiderzee dezen visschers heeft berokkend? 4. Zoo dit laatste liet geval mocht zjjn. op welke wijze is de schade dan berekend en naar welken maatstaf zjjn de uitkeeringen van f 1 tot f 5 vastgesteld geworden? Schoolreisje. De jongeren hebben bun jaar- lijksch uitstapje gehad. Met de autobus van Akkerman en Heertjes ging *t naar Hoorn, waar een kindervoorstelling in de bioscoop van Wilson werd bjjgewoond. De kinderen hebben naar hartelust genoten. Ook werd een wandeling door de Hoornscbe straten ge maakt, om ten slotte een kijkje te nemen aan het Zuiderzeestrand. Hoogst voldaan kwamen ze om half acht Hauwert weer bin nen. Het weer werkte aangenaam mede. kelman. Rector te Delft, en de zeereerw. heeren Pastoors J. Nieuwendjjk, H. J. L. Wentzel, J. M. C. Nuyen. A G. Rhee, H. J. G. van Baaren.-J. J. M. Vastenhoven, J. G. Snel, P. J. de Kok. L. Dolle» en nog enkele pastoors uit het Bjfdom. die om bijzondere redenen genoodigd waren. Tenslotte dient vermeld te worden Z.Exc. oud-minister P. J. M. Aalberse als bjjzonder vriend van Mgr., de twee broeders en de zuster van Mgr. Aengenent, kapelaan A. Hendriks uit Amstenlam, neef van Mgr. Aen genent, de eerw. fr. Aengenent en eenige andere familieleden. Totaal 140 gasten. Danklof in de Kathedraal. Gisteravond om half acht werd in de ka- tht'drale kerk te Haarlem een danklof gece lebreerd om God te bedanken voor de groo te genade, welke het bisdom Haarlem heden heeft ontvangen. Zwartbont Hollandsch veeslag, ingezonden f gesproken door het Nederlandse)) Rundveestamboek. - Afd. C. Stieren, geboren na 1 October 1926 en vóór 1 Mei 1927. le prijzen: Jan Wodan van firma Ruyter te Ooster Blokker en Zwarte Wodan van dezelfde eigenaar; 2e prjjs Wodan Jan van dezelfde. Afd. D. Melkgevende koeien, geboren vóór 1 Octoer 1923. le prijzen: Sophie 10, van firma Ruyter te Ooster Blokker; Aziana 3, van dezelfde; Anna 12, van P. Jongos te Beemster: Jacoba 2, van firma Ruyter; 3e prijzen: Blok 35, van C. Stapel Pzn. te Hoogkarspel: Jimminke Klaasje van H. Jim- mink te Barsingerhorn (N.-H.); Trien 10 van P. Wjjdenes te Twisk. Afd. E. Melkgevende koeien, geboren na 1 October 1923 en voor 1 October 1925. le prijzen: Antje 13 van firma Ruyter te Ooster Blokker; 2e prjjs: Blok 55 van C. Stapel Pzn. te Hoogkarspel. Eervolle vermeldingen: Wilhelmina 16 van firma Ruyter; Juliana 12 van W. Zilver te Binnenwijzend; Vel 3 van G. Dekker te Ooster-Blokker. 3e prjjs: Aafje 12 van C. Stapel Pzn. te Hoogkarspel. Afdeeling H. Drachtige vaarzen, voor het eerst drachtig, geboren tusschen 1 Juli 1923 en 1 October 1926: le prijs: Ensius 16 van C. Stapel Ijzn. te Hoogkarspel; 2e pri.is: Rika 7 van W. Kool te Venhuizen. 3e prjjs: Pias 9 van firma Ruyter. Groot-Yorkshire varken. Afdeeling A. Beeren. geboren vóór 1 Mei 1926: Derde prjjs: 326 S van P. Nooy Czn. te Midwoud en 309 S van K. Boots te Ursem. Tweede prjjs:«352 S van H. Nierop te Kwa- djjk. Derde prjjs 368 S van P. Nooyen fk Midwoud. Afdeeling C. Dragende zeugen, ouder dan 2% jaar. Eerste prjjs: 891 8 van H. Nierop te Kwadjjk. Derde prijs: 932 S van P. Blan- kendaal te Stoiiipetoren. Schagen, ingezonden door de hjj het Cen traal Bureau voor de Schapenfokkerij in Ne derland aangesloten organisaties in de pro vincie Noord-Holland, Groningen, Friesland, Gelderland. Limburg, Noord-Brabant en Zee land. Type Texelsch. Klasse I. Lichte grond. Afdeeling A. Rammen geboren in 1926 of vroeger. Eerste prijs: F 544 van J. Eelman te Eierland. Tweede prjjs: F. 756 van Gebr. Bakker te Spijk, en F. 548 van B. Dros te Eierland. Afdeeling D. v iCTfSnSIfOoien, geboren in 1927. Tweede prijs: 5057 F. van H. Eelman Gzn. te Oosterend. Afdeeling E. Ooien met lammeren. Eerste prijs: F. 6034 en F. 6837 van W. S. Keyser to De Waal. Klasse H. Zware grond. Afdeeling B. Rammen, geboren in 1927. Tweede prijzen: F. 733 van A. Dekker Co. te Oterleek en F. 731 van M. Kant te Schagen. Afdeeling D. Viertallen ooien, geboren in 1927. Derde prjjzen: F. 7451 van A. Dekker Co. te Oterleek en 7339 van A. Brak Jr. te Start Maarten. Afdeeling E. Ooien met lammeren. Eerste prijzen: F. 3733 van C. Stapel te Hoogkar spel en F. 1515 van P. Kon|Jn te Venhuizen. Tweede prijzen:.F. 5520 vap/C. Wit te Mid woud en F. 4504 van O. Kigbter Jr. te Mid woud. In verband met den ‘uitslkg der bekronin gen moet nog worden meegedeeld, dat het rundvee van het Friesch Rundveestamboek op de tentoonstelling buiten mededinging is ingezonden. Waterweg zoovele t gaarne Holland verschilt en dat door vele economische rela ties zoo nadw met Holland verbonden is. Wjj meenen Westfalen. Teneinde het bezoek aan dit land, dat niet alleen een industrieland bjj uitnemend heid.' is, maar ook wondermooie streken voor toerisme heeft, te bevorderen, heeft de Reiehsbahnzentrale fuer den Deutschen Reiseverkehr haar verkeersboekje Nr. 14 Westfalen” in een derde oplage opnieuw met vele verbeteringen uitgegeven. De kaft wordt versierd door een karakteristieke ge kleurde teekening door den bekenden schil der Dzubas, terwjjl het boekje zelf verduide lijkt wordt door talrijke mooie foto’s, die den tekst verluchten. Achterin bevindt zich een register met alle in het boekje opgenomen plaatsen. Ook dit boekje is, zoom Is de andere reeds uitgegeven Duitsche verkeersboekjes gratis verkrijgbaar bjj alle reisbureaus evenals bjj de Generalvertretung der Reiehsbahnzentrale fuer den Deutschen Reiseverkehr, Parklaan t8, Rotterdam. AANSLAG OP EEN TREIN. Gisterennacht is een poging gedaan om den trein tusschen Amstelveen en Uithoorn doen ontsporen. Op twee plaatsen was den lasch een stuk ijzer tusschen de rails ge- de trein reed ongehinderd verder5'De zaak is in onderzoek. Hhld. NATIONALE VEE-TENTOONSTELLING Dinsdagochtend was het al vol bedrijvig heid op het Malieveld te Den Haag, in ver band met do groote nationhle tentoonstelling van paarden, rund- en kleijivee. welke tot en met heden daar wordt gchbuden. Op het terrein zijn tal vn|n tenten verrezen, welke bewoond zijn door het puikje van Nederland s paarden, runderen en kleinvee. Met tal v:in dxtra-freïnen kwamen onge veer 1200 dieren in den voprafgaanden nacht aan.de beide Haagsche stations aan en het duurde tot bijna den middag, voordat alle dieren goed en wel gestild waren. Zoo kwam er een extra-trein met 85 Zeeuw- sche paarden heelemaal uit Zceuwsch-Vlaan- deren. via Breskens-Vlissiigen. die bijna een etmaal onderweg waren geweest. Door het broeierig weer hadden vele bees ten het erg benauwd en er was veel zorg noodig om ze frisch en monter te presen- teeren. Uit Brabant en Limburg kwamen ook fraaie dieren, terwjjl Friesland en Groningen eveneens goed voor den dag kwamen. Een extra-drukken Ijjke Reinigingsdienst in de keurige omgeving van Dierentuin en.Boorlaan. De vreemde dieren stoorden zich niet in ’t minst aan de spreekwoordeljjke reinheid der Haagsche straten! Dinsdagochtend hadden de voorkeuringen plaats van de landelijk» rjjvereenigingen, waarbij bjjzonder fraaie exemplaren waren te zien. Ook hadden dressuur-wedstrijden plaats voor een ruiter van elk der deelnemende rjjvereenigingen. Hiervoor bestond reeds vrjj groote belang stelling. In den middag had de officieele opening plaats. De voorzitter van de tentoonstelling, mr. J. F. Linthorst Homan hield daarbjj een toe spraak waarin hij in het bijzonder <len Minis ter van Binnenlamlsche Zaken en Landbouw verwelkomde en allen dankte, die tot het totstandkomen der tentoonstelling hadden bijgedragen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Mr. J. B. Kan hield hierop de ojteningsTede. De Minister zeide o.m.: Dat men zoo gaarne thans een tentoonstel- bouw plegen samengevat te worden, schillende omstandigheden hebben Universitas in haar groei belemmerd. Maar toch wordt het beoogde doel benaderd door hetgeen thans hier is tentoongespreid. Ons rundvee is wjj kunnen 't zonder groot spraak zeggen wjjd' en zijd beroemd. Daar nevens mogen onze paarden én kleinvee wor den gezien. Het is dus voor de vreemdelingen, die zich 'n indruk willen scheppen van onze volkswelvaart, van veel belang zich hier ter plaatse te komen overtuigen. Maar ook onze eigen landgenooten kunnen hier veel leeren. Dank zij vooral den onverdroten jjver en energie van den voorzitter Mr. Linthorst Ho man en den Secretaris Ir. de Jong, is een schitterende stoet samengesteld. Het ver blijdend verschijnsel, dat de beide stamboeken het Aederlandsche en het Frie.che Rundvee stamboek, samenwerkten om deze tentoon stelling te doen slagen, voorspelde reeds een blinkeznf' perspectief. Nu aldus een waarljjk nationale tentoon stelling is georganiseerd de eerste sedert 1913 waar zoowel rundvee, als paarden en kleinvee is ■■'amengebracht komt de vader- landsche fokkerij in het juiste licht. Met vol vertrouwen dat deze keur-collectie aan de verwachtingen zal beantwoorden, ver klaart de minister de tentoonstelling voor geopend. Om 8 uur gisterochtend werd reeds een betrin gemaakt met de keuringen. In de afdeeling, Zwartbont Hollandsch Veeslag, ingezonden door het Nederlandsche Rundveestamboek, Klasse I, individueel» klasse, zware grond werden o.m. de volgende prjjzen behaald: Afd. A., stieren, geboren vóór 1 Oct. 1925; 2e prijs Gerard 7, 7886 3, eig. D. Gljjnis, Stompetoren. Afd. drachtige, koeien geboren ni 1 Oct. 1923 en vóór 1 October 1925: le prjjs Prinses 7, 104053 JV eig. Eirma Ruyter, Ooeter- JMokker. i - >t ziekenhuis was opgenomen, overleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2