Transpireerende Voeten en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 et. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. I I 4- wo- nog In een ijs- i X k d 10.21.41 10.21.35 10.21 19 10.21 45 10.21.39 10.22.36 10 22.36 m.22.17 io 28.30 10.23.40 10.23.51 8. 9. 10. 11. 12. 13 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20 1. 2. 3. 5. 6. 7. 8. *9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 1. 2. 3. 4. 3. 4. 5. 6. 10 14.52 10 16.33 10 16.54 10.17. 6 10.16.54 10.18. 3 10.18. 1 10 18.44 10.20.10 10.19.52 10.20. 6 10.21. 6 10.20 23 10.20.30 10.20 30 10.20.45 10.20.37 10.20.40 10.16.34 10.17.59 10 19 51 10.21.27 10 21 27 10.26.13 10.23.18 10.23.55 1024.32 10 24.48 10.25 5 10 25 10 10.25 10 10.25.25 10 25 44 1025.51 10.26.31 10.26.31 10 29 51 10 30 49 10.30 51 10 2 7. 5 20 2 7 32 KUNST EN KENNIS. Klein Allerlei. Hoe het er vroeger in deze streken uitzag. LUCHTVAART. LANDBOUW EN VEETEELT SPORT EN SPEL. I?’1'': GEMENGD NIEUWS. 10.27.35 t leven, of wel uit onkunde, of wel O de •S diep vischrijk streng onder- J J van was 1 i 1 1 1 1 1 POSTDUIVEN-NIEUWS. De postduivenvereeniging „Steeds in Spanning" hield Zondag 22 Juli een wed vlucht vanuit Lier (België) afstand 167 K.M. Gelost om 8 uur 5 min. met Westen l) g k 10.21.51 10.19.5? 10 20. 1 10.20.38 10 2:28 10.23.34 10 2122 10.24.35 10.24.45 10 24 53 10.25 54 10 25.55 10.25 56 10’6.11 10 26.25 10 26 33 10.26 55 10.27.55 10.27.39 HET GEZELSCHAP JAN MUSCH. Vertrek naar Indië. Gistermiddag kart over twaalven vertrok ken de heer en mevrouw MuschSmithuy- zen van het Centraal-Station te Amsterdam om zich naar Rotterdam te begeven en daar met de „Indrapoera’k’ de reis naar Indië te aanvaarden. Er was bij het vertrek een kleine schaar familieleden en goede bekenden aanwezig, die een liartelijk afscheid van de vertrekkenden na men. Vermoedelijk tengevolge van afvalwa ter van fabrieken is het water in dé Zaan dermate verontreinigd, dat de visschen be wusteloos aan de oppervlakte komen en kor ten tyd daarna sterven. Het lyk dat de vorige week uit^den dween. achtjarige S., verpleegd in het gezin van zijn oom O. te Tiel is, nadat hij naar de kerk ging niet meer teruggekeerd. Men meent dat hef jongentje een ongeluk is overkomen. De vrouw van den veehouder R. Dou- ma te Kollum (Friesland) heeft Dinsdagmor gen in den turfbak van de stookhut een.Tn linnen gewikkeld pasgeboren kind gevonden, dat daar ’s nachts moet zijn neergelegd. OUD-SCHAGEN. Schagen of Scagen is een der oudste plaatsen van het Noorderkwartier van Hol land. Hoe oud de plaats is, is niet te zeggen, Wel geeft Dirk Kuyper van Schoorl, die •one geschiedenis van de plaats heeft ge schreven het jaar 334 op als stichtingsjaar Mi noemt dan de Noormannen als de stichters daarvan, maar verschillende feiten zijn daar mede in strijd. Wy kunnen niet aannemen, t de Noormannen, hier meer in ‘t bijzonder Denen, zoo diep door de poelen, plassen moerassen van Holland’s Noorden zijn doorgedrongen, om zich daar te vestigen Daar was voor de Noormannen niets te kalen, beter te rooven. Daar waren steden noch k^jsalen, kloos ters noch kerken, waar rjjken buit te plun deren was, daar waren zelfs geen half en geheel wilde menseben, die in de rijen der teeroovers opgenomtA werden. De heer Burger is als geschiedschrijver •tocht te vertrouwen, daar in zyne kronieken yan Schagen en Medemblik wel meer mede- deelingen voorkomen, die een i •ook niet kunnen weerstaan. Een jaartal, dat op werkelijke gegevens fust, 989 is wel niet als stichtingsjaar, maar •oker als bewjjs van bestaan, als juist te beschouwen. Kerkelijke oorkonden melden, dat Dirk II de tweede graaf van Holland, aan de Alxlij .van Egmond een stuk land in leen of ten geschenke gaf, de giftbuit is or gelegen nabij Schagen. Dit etui LADY HEATH EN DE K. L. M. Lady Heath, wel bekend door haar vlucht Londen—Kaapstad en terug en de Rotter- daiWsche vliegfeesten, zal eenigen tijd als tweede bestuurder by de K.L.M. dienst doen. Z|j heeft reeds gistermorgen de reis van Schiphol aanvaard naar Prijs met een K.L.M.- toestel en keerde gistermiddag daarmee terug naar Amsterdam. De K.L.M. is hiermede de eerste maatschappij ter wereld, welke een' vrouwelijke bestuurster in dienst heeft. EEN JUNKER-VUEGTUIG OP ZOEK NAAR AMUNDSEN. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de nieuwe Russische ijsbreker „Sedow met be stemming naar Frans Jozefland in zee ge stoken om het zoeken naar Amundsen en de ballongroep voort terzetten. Aan boord bevind zich een Junker-vliegtuig, dat reeds Donderdag den eersten verkenningstocht ter opsporing der vermisten ondernemen zal. Nara verder gemeld ordt is de ijsbreker „MalygTh” in Archangel binnengeloopen. De leider van de expeditie Prof. Wiese is on middellijk doorgereisd naar Maskou om per soonlijk rapport uit te brengen aan de Sovjet -regeering. PLUIMVEETEELT. Het afslachten en opruimen der oudere kippen. Nu de tijd nadert, dat de kippen gaan ophouden met leggen, om in den rui te val len, is liet gunstige tijdstip’’aangebroken om de oudere kippen af te slachten of op te ruimen. Reeds meermalen hebben w|j er op gewezen, dat het niet voordeelig is de kip pen ]ang aan te houden. Toch zijn er nog veel kippenhouders, die hetzij u>4 onwetend heid. hetzij uit sleur de kippen voel te lang aanhouden. Zij schijnen er niet van doordron. gen te kunnen worden, dat een oude kip den kost niet waard is. Wil de pluim veestapel werkelijk voordeel opleveren, dan moet hij bestaan uit krachtige, jonge dieren. Een beetje meer controle in deze richting, was misschien hij menigeen niet overbodig. Vele landbouwers, die honderd en meer kippen op het erf hebben loopen, weten van de pro ductie van elke kip afzonderlijk niets af. Dit i- niet te verwonderen: op de .boerdery is gewoonlijk voor valncstencontrole geen tijd en alleen het valhësl kan met juistheid de productie van elke hen aangeven. Maar dat zij vaak ook niet weten, hoe oud de mees te dieren zijn, is niet goed te praten. Het zou naar onze mcening de moeite best loo- nen de kippen door- het aanleggen van rin gen of op een andere manier te merken. Op vele boerderijen zien we de hoenders dan ook reeds rondloopen met pootringen van verschillende kleur. De jonge hennen hebben een ring van een andere kleur dan de overige hennen. Zoodoende kan men de oude hennen gemakkclijk herkennen en kun nen ze opgeruimd worden, als de tijd daar voor is aangebroken. Hoe lang moet een kip dan worden aan gehouden. hoor ik dezen of genen reeds vragen. Deze vraag is niet met een enkel woord te beantwoorden. Wy lazen hierover in een oud nummer van de Klein veeteelt een artikel van den heer W. Hierin vonden we: Bij het beantwoorden van de vraag, hoe lang de kippen moeten worden aangehouden, dienen we ons wél degelijk af te vragen voor welk doel de hennen gehouden worden. Het geen hieronder als antwoord op boven staande vraag volgt, heeft alleen betrekking op <le hennen, die zonder stoornis in den kortst mogelijken tijd ontwikkeld zijn. Alle andere hennen zijn minderwaardig en zullen steeds schadeposten zijn én voor de eier- productie en voor de teelt. Hij een oordeel kundige opvoeding zijn al deze dieren reeds bijtijds opgeruimd. Na afloop van een oordeelkundige opvoeding der kuikens blij ven er twee soorten hennen over: le. de hennen, die uiterlijk voldoen aan de eisehen aan het ras te stellen; 2e. de hennen, die uiterlijk daaraan niet voldoen. Deze laatste moeten derhalve voor de teelt worden uitgesloten, maar omdat zij krachtig ontwikkeld zyn, kan verwacht wor den. dat zy gedurende den eersten leg met goed gevolg alleen voor de eierproductie kunnen gebruikt worden. Beide soorten hen nen zijn nog maar vermoedelijk geschikt, omdat zy gedurende den eersten leg moeten bewijzen in dat opzicht geechikt te zijn. De controle'op den eersten leg toont altyd de onkosten en de moeite daaraan verbonden waard te zijn. De hennen, die half, uiterlyk eind November nog niet aan den leg zyn, moeten worden ojigeruimd. Al beantwoor den zulke hennen nog zoo goed aan de uiterlijke eisehen, toch blijkt er een of an dere reden te bestaap^wellicht een inwen dig gebrek dat zij niet aan haar verplich tingen kunnen voldoen. Ook dergeljjlke hen nen zullen schadeposten worden en mogen voor de teelt evenmin gebruikt worden. Tal- van dergelijke hennen blyven niettemin in klooster betrouwbare overblijfselen aan het licht komen. Daai* zijn nog meer terpen in Schagen. die de aandacht der oudheidkundigen hebben getrokken. Wij noemen de Oude Kaag, ge legen tusschen den Groote waterweg en de Hoep. Het Kaag, nabij het Noord, de Haler- weg tusschen de Hale-Kaag en de Lagedyker- Kaag. Kans, dat die terpen voorwerpen van wetenschap bezitten bestaat er zeker, maar hoe en waar is onzeker. Zoo is bet ook met Eenigenburg, waar Floris V in 1285 een kas teel heeft gebouwd, om den heerweg langs het duin te beschermen, dat evenwel in 1297 al weer door de West-Friezen werd belegérd, genomen en met den grond gelijk werd ge maakt. Er zijn schrijvers geweest, die ook de hoogten op De Dorpen in Schagen gerang schikt hebben bij de terpen. Het zijn die hoogten, waarop de boerenplaatsen van A. Kooy, D. Timmerman en het hui? van Th. Roep zijn gebouwd. Wij zijn echter eene andere meening toegedaan. Wij beschouwen ze als deelen van den ouden Meerdyk, die in vroeger eeuwen, met Grootewal, de Bonke- laarsdyk Breekom, de Halerdyk en de dijk der Kaagzijdevan Schagen, de Schagenneer- polder tegen overstroomingen beschermde. Dat de Kaagzijde van Schagen, thans eene winkelstraat, een djjk is geweest, is duidelijk zichtbaar. De erven achter de huizen, loopen allen, halve cirkels-gewyze langs de Zuid zijde van •renoemde straat en sloten vroeger aan by den Laterdyk en de Dorpen. Deze wijze van bouwen, een straat op een dijk, komt in West-Frieland meer voor, w|j wijzen maar op den Langedjjk, dat grooten- deels is gebouwd op den dijk, dien Geestmer- Ambacht teeen de golven van de Heer-Hugo> waard moest beschermen. Alle genoemde dijken Grootwal, Bonke- laarsdyk, Breekom, eene verbinding van den Looeterdyk over Avenhorn en Tjallewal met den Bonkelaarsdjjk zjjn thans verdwenen en in goede verkeerswegen herschapen. Ook de dijk Cagen, die de vele kleine poldertjes on derling moesten beschermen zjjn in polder wegen veranderd. Geen wonder, dat Schagen den naam van Cagen heeft gekregen, wat tot heden geble ven is. de Wiel, ook wel Waal of Wiel ge- Zondag 22 Juji hield de Postduiven ver- eeniging „De Postduif" een wedvlucht met jonge duiven vanuit Lier (Beglië) afstand 167 K.M. Gelost 8 uur 5 min. Aan komst als volgt: O. D. Huibert Idem Idem Idem Th. v. d. Kamer Edm. Kratz (Bergen) J. Huiberts Idem Jos. v. Seggelen Idem A. J. de Wit Th. J. Buissink Idem A. J. de Wit Jos v. Seggelen J. Huiberts 't Idem Idem Jos. v. d.Kamer (Bergen) A. J. de Wit Edm. Kratz (Bergen) Th. v. d. Kamer A. J. de Wit noemd, eene klinkverwisseling die in West- Friesland wel meer voorkomt, is er nog. Deze Sehagerwiel is een meertje van 5 II.A. grootte. Liefhebbers van karpervisschen, er nen ware monsters van 10 pond en zwaarder in, vind enhier hun eldorado, den winter, wanneer het water, door sterke ijsvloer is bedekt, worden er feesten op gehouden, terwyl het zomers een prachtige gelegenheid tot zwemmen en baden geeft. De vereeniging ,,De Wiel” heeft er eene zwemtent met afgesloten kamertjes gebouwd, terwjjl „Het Witte Kruis” er een volksbasin heeft aangelegd. Ook worden er soms zwemwedstrijden georganiseerd. De Wiel heeft haar ontstaan te danken aan een doorbraak van de Noordzee. Door een duiker staat zjj in verbinding met den polder Burg- horn, ingepolderd door Heer Willem van Beyeren in 1456, groot ruim 293 H.A.. Burghorn is ingedijkt in den hoek, die de oude Westfriesche dijk vanaf Sint Maarten over Valkoog, langs de Schager Wiel, de Haler tot nabjf den Lagedijk maakte. De'güÉuw^. buitendijk van Burghorn. tegen de Zypèr 'gelegen, werd opgenomen in den Westfrieichen omringdijk voor het behoud van Geestmer-Ambacht en de inpoldering van Burghorn, van groot belang. De bewoners van Schagen hebben later in de vrij heids-oorlogen, daarover later tegen de Hollandsche graven, in ’t bijzonder tegen Dirk VII, Willem II en Floris V een belangrijk aandeel gehad. Op de Winkeler mieden, vochten zij tegen graaf Arnoud. bij Hoogwoud tegen Willem II. Beide genoemde graven lieten in die veldslagen het leven. Omtrent de bevolking van Schagen be zitten wij weinige betrouwbare gegevens. Die werkelijk officieel zyn hebben wij ontleent aan de registers der Roomsche Kerk. Die Kerk hield aanteekeningen van de huwelij ken, geboorten en sterfgevallen. ’t Volgende hebben wij genomen uit: „Bij zonderheden uit de Geschiedenis der Pa rochie van den H. Christophorus te Schagen” door Deken Chr. Philippona. Deze schrijft: „Als in 1544 onder de regee ring van Graaf Karel V verschillende or ganen moeten gedaan worden, om ieders Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad nr. 1102 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 10 eene0" 12 JuH 1928’ waarb$ is vastgesteld Verordening tot wijziging der verorde ning, regelende, de aanstelling, het getal der lesuren en de jaarwedden van het on derwijzend personeel ana het Gymnasium te Alkmaar. Deze yeroniening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter secretarie ter lezing neergelegd en is aldaar in afdruk te gen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar. 26 Juli 1928. Burgem. en Weth. voornoemd: WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat by hun college is ingekomen een verzoek van H P. L. van I„-uir, alhier, om verlof tot den ver koop van alcoholhoudende dranken, anderen dan Sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in hot perceel Dyk no. 13. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelyk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof bij hun college in- ■dienen. Alkmaar. 24 Juli 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretarie. PAARDENSPORT TE HOORN. Aan de gisteren te Hoorn gehouden hard draverij namen acht van de twaalf ingeschre ven paarden deel. De uitslag was: „Quo Vadis”, eigenaar D. A. van Stralen, Den Haag, berijder A. Witteveen! „Prinses Olga”, eigenaar en beryder J. de Vlieger; te Nieuw Vennep; „Old Gin”, eigenaar en berijder D. Klomp. Voor de handicap-dravery was de belang stelling zeer groot. Van de 25 ingeschreven paarden namen 19 deel. De uitslag was: „Miss Nolda Tetor”, eigenaar en berijder V. d. Oord te Haarlemmermeer „Hector”, eigenaar D. Davidsen, Hoorn, berijder M. Kout; Marie P.”, eigenaar D. van Stralen, Den Haag; berijder A. Witteveen, „Patrick Duluth”, eigenaar en berijder, als voren; „Koosje W.”, eigenaar en beryder T. Vos, uit Mi lwoud. gaf, de giftbuit is ons onbekend, Diby Schagen. Dit stuk land, een terp of vluchthoogte, is nog by ieder bekend. De bekende archeoloog, prof. Holwerda, heeft nog onlangs een bezoek aan deze hoogte gebracht en heeft daarbij naar baar oudheidkundige waarde een onderzoek inge- Meld. De hoogte draagt den naam van Ave- dorp. De boerenplaats, die er op staat, be hoort aan de familie Kant. Men weet zelfs, jSat hierop een klooster heeft gestaan, dat gewijd was aan Maria. Ate hetyn^torzoek fran prof. Holwerda tot opgraving mocht leiden, dan zullen er zeker omtrent dat leien, ot wel uit onkunde, of wel uit mis plaatste zuinigheid der hoenderhouders. Het gezegde, dat het goed gebruikte slachtmes het peil van dcti hoenderstapel verhoogt, is nog steeds van kracht. Wanneer de hennen, bedoeld onder 2, na genoeg aan het einde van den eersten ieg zyn, moeten zij worden opgeruimd of gq, slacht, al hebben zy nog zoo goed gelegd en al zouden ze in het tweede legjaar ook goed leggen, omdat het aanhouden toch niet loo- nend is, daar de tweede legperiode aanmer kelijk minder lan de eerste rs. Bovendien was de opzet, die hennen alleen maar in het eerste legjaar voor de eierproductie aan te houden. Het streven moet langzamerhand worden alleen rashoenders in het leven te laten, die aan de gestelde eisehen voldoen. Wat betreft de hennen van soort 1, daar van zullen alleen zijn overgebleven de hen nen, welke als w interlegsters begonnen, het eerste jaar goed hebben gelegd. Van die hennen worden in d«i tweeden leg en dan als fokhennen alleen aangehouden, die exemplaren, die goed door den rui zyn gekomen en zich in den rysttyt^ na dien rui wederom krachtig hersteld hebben. Alle an dere hennen van soort 1 moeten bytjjds zijn of worden opgeruimd, ook voor den slacht. In den derden of verderen leg worden alleen aangehouden die iiennen, welke buitenge wone eigenschappen hebben doen overerven. Al zouden zulke fokhennen in het volgende broedjaar maar één broedsel eieren leggen^ dan nog zou dat loonend zyn. Alle anaeirv hennen worden door den slacht opgeruimd. Wy kunnen ons met bovenstaand artikel best vereenigen, ofschoon het vooreerst voor de meeste kippenhouders ondoenlyk zal zjjn de eteohen daar gesteld zoo streng op te volgen. Wy hebben bovenstaande allen gegeven als het ideaal, waarnaar gestreeft moet worden. Wy zouden daarom aan alle kippenhou ders den raad willen geven de hennen niet langer aan te houden dan tot het einde van het tweede legjaar. Elk jaar wordt dus de helft van den pluimveestapel opgeruimd en door jonge dieren vervangen. Wie op tyd de oudere kippen weet op te ruimen en voor jonge, krachtige hennen zorgt, zal het meeste voedsel van zyn hoen ders trekken. v dat is 1700 tonnen. ERNSTIGE VAL. Dinsdagmiddag had te Nes a. d. Amstel een jongen de onvoorzichtigheid aan een resrveautoband te gaan hangen, achter een snelrtfdende particuliere auto. Op een ge geven moment schoot de band los, waarby de jongen zoodanig kwam te vallen, dat hij zyn schouderblad brak, alsmede eenige andere verwondingen bekwam, voornamelijk aan het hoofd. De bestuurder der auto, die een en ander bemerkte, nam de knaap op en bracht hem naar de ouderlijke woning, vanwaar hy naar een ziekeninrichting te Amsterdam werd overgebracht. VELG VAN AUTO-WIEL GESPRONGEN. Gistermorgen omstreeks half tien had in de auto-garage Avanti aan de Heerenstraat te Leiden een ernstig ongeluk plaats. Toen de 90-jarige P. P. Devilee in die garage bezig was een automobielb'and op te pompen, is door onbekende oorzaak plotseling de band- velg weggeschoten met het gevolg, dat deze den jongeman over zyn geheele breedte in het voorhoofd trof, waardoor een ernstige diepe snywond ontstond.Hy is in zorgwek- kenden toestand naar het St. Elisabeth- gesticht vervoerd. G. Hijmans s. Dingerdis B J. Ban M. Kroese S. Dingerdis M. Kroese C. J. Pijper Idem M. Boekel Idem C. J. Pijper M. Kroese P. de Jong C. J. Pijper P. de Jong Idem C. J. Pijper M. Boekel De Postduivenvéreeniging „Alcmaria 4 ictrix" hield Zondag 22 Juli een wed vlucht met jonge duiven vanaf Lier Bel gië, afstand 166 K.M. Gelost 8 uur 5 min. Wind West, aankomst: W-.Godschalk C. de Moei Theo v. Gijzen C. II. Noome 5. R. Thie L. v. Vuure R. Thie C. de Moei A. J. Dekker W. Godschalk Idem H. J. Caarls W. Godschalk A. Haring Idem Ant. de Wit C. Korver M. Pauw C. H. Noome A. J. Dekker II. J. Caarls C. Korver P. C. Weel W. Godschalk C. H. Noome Idem C. de Moei A. J. Dekker J. B. de Looze B. Termaat aandeel in de landsbelasting te betalen, ver klaart de pastoor van Schagen van dien tyd, dat er in zijn dorp 220 haardsteden zijn, waarvan 9 toebehooren aan geestelijke per sonen, door wie zij ook bewoond worden. l>e parochie telt 997 Communicanten, een tien tal jaren vroeger waren er elf- a twaalf honderd”.. Dat maakt in weinig jaren een groot ver schil voor dien tyd. Doch daar waren dan ook ingrijpende oorzagen voor. Soms werd een dorp door vijanden overvallen. D® plaats werd geplunderd en in brand gestoken, on wie zich aehter de beschermende muren van het kasteel wist te redden, werd gedood. Er verliepen dan jaren voor dat het dorp weer eenige beteekenis had gekregen. Men moest feitelyk weer van nieuw af beginnen. Het waren Egmond en Schagen, die nog al eens zoo n vernietigings-oorlog tegen elkan der hebben gevoerd. Een andere oorzaak in de vermindering de; bevolking moeten wy zoeken in het heerschen van besmettelijke ziekten, vooral de zwarte pest, door de Kruisvaarders uit Azië naar Europa overgebracht, bracht soms in weinige weken een groot gedeelte der bevolking ten grave. Zelfs in Amsterdam werden eenmaal in de Middeleeuwen meer da* de helft der bewoners, door de Pest, of de Zwarte Dood, zooals zy door het volk werd genoemd, naar het kerkhof gebracht. Een minder betrouwbare opgave omtrent het aantal inwoners te Schagen luidt: In Schagen waren 432 huisgezinnen met 1619 menschen, zoo jong als oud, inde buiten buurten 252 huisgezinnen met 116 menschen, samen 2735, behalve, dienstboden, kost gangers en slaper, eene telling van haar Eldelmqgende gecomitteer/le Raden van het Noorderkwartier in 1673 meldt 1808 perso nen. In de oorlogen met Holland vonden ook velen den dood op het slagveld. In de slag bij Heiloo, daarvan later, vielen 800 West- friezen, waarby velen uit Schagen, aan Hol landsche zyde minstens 500, meestal ridders. Omdat het volgende in nauw verband met de geschiedenis van Schagen staat, moeten wij thans stil staan by den strijd tusschen de Hollandsche graven en de vrije Westfne- zen. Na den slag b(j Egmond. waarbij de ge- men, meldt de ,.N. A. C.”. afkomstig van een bewoner van Washington. „Ingesloten vindt u een money order groot 4.00 in Hollandsch f 10. Wil s.v.p. zoo goed zyn, bovengenoemd bedrag te over handigen aan mr. Bisselingh. genoemde heer had ongeveer 50 jaar geleden een schoen winkel in een straat, genaamd Ketelstraat. Rijnstraat en nog een 3de naam but vergat the naam. Ik herinner mij echter dat de winkel was ongeveer tegenover de Poort van Cleve. Toen ter tijd ontving ik van mr. Bissc- lingh een paar laarsen and he never sendet hie a bill. Het bedrag was f 5. Kort daarop ben ik vertrokken naar de ff. S. A. of Amerika en vergat all about it knd refiiembred just a wile ago. Indien mr. B. is niet meer in het land der Jevende, please give it one of his relations Uid if there are no relations of him, give to v poor famielle or boy can give it to the Missionaires of liever gezegd zendelingen ier Gereformeerde Kerk. Thanking you." Volgt onderteekening. Bij een brief waren inderdaad vier dollar biljetten gevoegd. De burgemeester heeft be- Srag en brief doen toekomen aan den ouden heer Bisseling. die zich van dozen eerlijken klant niets meer kan herinneren. OVERVLOEDIGE HARINGVANGSTEN. Met de haringvangst gaat het thans zeer ■roorspoedig. Te IJmuiden, Scbeveningen cn Vlaardingen werden groote hoeveelheden pekelharing aangevoerd. Vooral in Engeland moeten er ontzaglijke hoeveelheden aan de markt komen. Het stoomharingvisschersvaartuig „Petrus Paulus” van IJmuiden bracht in 3 reizen 100 last haring aldaar aan de markt, slepen gemalin van Dirk VH, Adelheid Cleef, daarom de overhand behield, er eenige jaren rust. Deze rust was evenwel de rust, die een nieuwe stryd voorafging. De Westfriezen herstelden zich weer spoedig. Hunne ver handde woningen en verwoeste velden, wa ren spoedig weer hersteld. Toen namen de plundertochten tegen Holland weder een aan- vang. Graaf Willem U besloot daarop aan dien toestand een afdoende einde te maken. Een nieuwe krygstocht, die vele jaren van voorbereiding eischte, moest met verplette rende overmacht de gouwen der Westfriezen aan de Hollandsche héérschappen onderwer pen. Honderden edelen en ridders uit allen deelen van Holland, Utrecht, Gelderland, Brabant, sloten zich vrywillig by hun grave- lyke heer aan. Zoo n tochtje tegen de knup- pelbarbaren, was net iets naar hunnen zin. De graaf, die net wist, dat de West-Frie- zen tusschen hunne poelen en plassen vrij wel ongenaaktbaar waren wachtte den stren gen winter van 1255 af om zyn plannen uit w te voeren. Op den 28sten Februari 1256 trok hij met zyn wie toegerust leger op de Friezen los. Over den bevroen Heerhugowaard had hij spoedig Westfriesland bereikt. Toen werd zyn leger in tweeën gesplitst. Willem van Brederode trok naar het Oosten om met de Dreohtenlanders af te rekenen. Willem trok, met de hoofdmacht naar het noorden om de Friezen in het hart van ’t land aan te vallen. By Hoogwoud kwam bet tot een treffen. De Friezen stonden de vijand op het ijs af te wachten. Na eenig stryden maakten zy van een krijgslist gebruik, door haastig terug te trekken. De graaf wilde daarvan party trek- ken en zette hen haastig achterna. Doch de graaf en zijn in ijzer en staal gegespt paard zakten door het ijs, op zijn spartelend paard van alle kanten aangevallen. Zoo vond de graaf, die voor Duitsch Kefc zer was bestemd, een ontijdigen en roemloo- zen dood. 10 16.54 EERLIJKHEID DUURT HET LANGST. Bij den burgemeester van Arnhem is dezer bruinkoolvijver te Rumpen werd opgehaaiu. en in-zoo n verren staat van ontbinding ver keerde, dat het niet kon worden geïdentifi ceerd. is thans herkend nis te zyn van Wil- wind en bewolkte lucht. Aankomst als .volgt S. Dingerdis J. J. Veel

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 8