De Olympische Spelen SPORT EN SPEL'. BINNENLAND. MR. A. E. J. BARON VAN VOORST TOT VOORST, f Korte Berichten. M 1 in tweehandig S. Sehin veld bedroeg L. Hoogspringen. Wykoff het middenveld opgestelde ^^Amcrika-), 11 sec. 2. P. Brochart (België). (Duitschland! t - '^*3 i^HRa geen deelt „de Vrijheid” mede, dat de heer van Gijn zich wellicht nog zal laten vinden voor een on zekere kansplaats. Meer echter wenscht hij niet. VOOR HET DR. SCHAEPMANSFONDS De Athletiekwedstrijden. Zondagmiddag te ruim twee uur is in het Olympisch Stadion het^iihletiektournooi aan gevangen. Het weer leende zich uitstekend voor deze zomersport bij uitnemendheid. Het Stadion is goed bezet voor dezen eer sten dag; Het aantal toeschouwers werd op 15000 geschat. 1200 zangers. Ruim twaalf honderd zaïgers geven dan een glorieuse demonstratie van massazang, onder leiding van Fred. J. Roeske en klinkt statig door het Sportpark: „Wilt heden nu treden voor God den Heere”, het oude Geuzenlied uit Valerius’ Gedenck- clanck. De leden van het Internationaal Olympisch Comité en van het NederL Olympisch Co mité (Comité 1928) stelden zich in een hal ven cirkel op vóór de Koninklijke eeretribunes. Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, president van het NederL Olympisch Comité, en voorzitter van het organiseerend Comité, hield voor den microfoon een rede, waarin hij er o. m. op wees, dat de verwach ting wel mag uitgesproken worden, dat de Spelen der IXe Olympiade bjj vorige Spelen niet ten achter zullen staan; wjj achten het een bewjjs van groot vertrouwen, dat het In ternationaal Olympisch Comité deze Spelen aan Nederland beeft toe vertrouwd en wjj heb ben er naar gestreefd ons dit vertrouwen waardig te betoonen. Wjj roepen een welkom toe aan alle athle- ten en wenschen hen een schoonen en eervol- len kamp toe. Wjj doen een beroep op allen, die het wel meenen met ons streven om de Spelen te doen beantwoorden aan hun doel. En wy richten dit beroep in het bijzonder tot onze landgenooten, omdat het voor ons Nederlanders, behalve dit alles, tenslotte gaat: Om de eer ran het land. Namens het Nederlandsen Olympisch Co mité verzocht de voorzitter den Prins der Ne derlanden uit naam - an H.M. de Koningin de Soelen te willen openen. Plechtige proclamatie. Toen kwam het eigenlijke moment: Prins Hendrik opende de Spelen met de volgende woorden: „In naam van Hare Hajesteit de Koningin verklaar ik voor geopend de Spelen van 1928 tor viering van de IXe Olympiade, volgens moderne tijdrekening”. Onmiddellijk daarop klinkt trompetgeschal door de arena, kanonschoten donderen, en zwermen van honderden duiven worden los gelaten. Hun vleugels klapperen boven het groene veld en de eivolle tribunes, zy zwer men een oogenblik zoekend boven de arena, dan vliegen zij klapwiekend weg als bood schappers naar de vele en verre landen, wier zonen en dochteren mededingen aan de Spe len. In de finalé' komen: Eerste serie: K. KesmArki (Hongarije); P. Lewden (Frankrijk); H. Osborn (Amerika), S. Toribio (Philippjjnen); C. Cordon (Enge land). Tweede serie: W. Bonneder (Duitschlandy, A. Cherrier (Frankrijk), B. Hedges (Amerika). Derde serie: K. Kimura (Japan); F. Huhn C- Ménard (Frankrijk! Mc. De 1200 zingen opnieuw. Terwijl langzaam de Olympische vlag met de symbolische vjjf ringen vjjf werelddee- len door de sport vereenigd! aan den eere-standaard geheschen wordt, zingt op nieuw het koor van Fred. Roeske’s 1200 zan gers. Thans klinkt Joh. Vertiulst’s melodieuze vlaggenlied door het stadion: „O schitterende kleuren van Nederland’s vlag Wat wappert gij fier langs den vloed”. Na het zingen dezer cantate treden de vaan deldragers der lauden naar voren. Zy stellen zich op in een halven cirkel voor de Konink lijke tribune, waa»na overgegaan wordt tot de plechtige eedsaflegging. De Olympische eed. Ir. Harry Denis, aanvoerder van het Ne- derlandsCh voetbalelftal, komt naar voren als vertegenwoordiger der Nederlandsche sports men. Met de linkerhand houdt hij den natio- nalen driekleur vast en spreekt de voorge schreven Glympischen eed in de Fransche taal, die vertaald als volgt luidt: „Wjj zweren, dat wy by de Olympische Spelen eerlijke tegenstanders zullen zyn, en de voor de Spelen geldende reglementen na leven zullen. Ons deelnemen zal geschieden in een ridderlijken geest, tot eer van ons vaderland en tot glorie van de sport". Terwijl deze eed plechtig wordt afgelegd, heffen alle in I DE OFFICIEELE OPENING. EEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIG- HEID. In het Olympisch Stadion vond Zaterdag middag de officieele opening van de Olym pische Spelen plaats. Ongetwijfeld was dit een gebeurtenis, zon der weerga op sportgebied. Het is dan ook geen wonder, dat voor deze officieele openings-plechtigheid groote be langstelling bestond. Het weer, dat zich in den morgen allesbe halve guastig liet aanzien, klaarde tegen den middag op en tjjdens de openings-plechtig heid, mocht het uitstekend genoemd worden. Amsterdam was in feeststemming. De vlag gen wapperden, ouze driekleur, het Oranje- blanje-bleu, de Olympische banier en tal- looze vreemde vlaggen sierden de hoofdstad, hier en daar was de stad versierd, o.a. wa ren de bruggen in de Leidschestraat op kleu rige wijze getooid met oranje en groen. Van twaalf uur af begon de uittocht naar het Olympisch Stadion; alle taxi's, die Am sterdam ryk is, waren te voorschijn gehaald en nog kwamen de chauffeurs wagens te kort -om de duizenden naar de arena aan den Am- stelveenschen weg te vervoeren. Op het groote Van Tuyllplein voor het Olympische Stadion, was de drukte imponeerender dan ooit. Te twaalf uur openden zich de poorten van het Stadion: geleidelijk vulden zich de tribunes, de officieele het laatst. De aankomst van Prins Hendrik. Tegen tweeën ongeveer bereikte het gala- rijtuig. met vier paarden bespannen, het Sta dion. Inzittenden waren Z.K.H. Prins Hendrik die als vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin de spel enzou openen en de vice-admi- raal Bauduin. adjudant-generaal van de Ko ningin en chef van haar Militaire Huis, die bij deze gelegenheid aan den prins is toe gevoegd. Het galarytuig werd voorafgegaan door een met twee paarden bespannen hofrijtuig. waarin de kamerheer-ceremoniemeester der Konierin. baron van Hardenbroek van Look horst. Daarvoor reden de rijtuigen van den hoofdcommissaris der Amsterdamsche poli tie, den heer A. J. Marcusse en van den bur gemeester van Amsterdam. W. de Vlugt, in Ambtscostuum. Onder gejuich reed de stoet over het Van Tuyllplein en bereikte via de monumentale middenpoort de ingang der koninklijke loge. Daar wachtten de leden van het Internatio naal Olympisch Comité, die door hun resp. presidenten, graaf de Baillet Latour en mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye aan Prins Hendrik gekleed in admiraalsuni- form werden voorgeseld, waarna Z.K.H. naar boven geleid werd, naar de met tapijten en planten versierde Koninklijke loge. Terwjjl de koninklijke standaard geheschen wordt, zet de muziek het Wilhelmus in. Een aantal vliegmachines cirkelen gedurig boven het Stadion-veld. plaatst in de halve beslissing. Halve beslissing. Eerste serie: 1. Lord Burghley, Engeland; 2. R. Viel, Frankrijk; 3. F. C. L. Chauncey, Engeland; 4. M. Taylor, Amerika; 5. S. Kostrziewski, Polen; 6. F. J. Cuhel, Amerika. Tweede serie: 1. R. Maxwell, Amerika; 2. Livingstone Yearmouth, Engeland; 3. J. Gibson, Amerika; 4. E. W. Wilen, Finland; 5. I. Petterson, Zwe den; 6. L. Facelli, Italië. 100 M. hardloopen. Wereldrecord C. W. Paddock (Amerika), 10.4 sec.; Olympisch record D. F. Lippincott (Amerika) 10.6 sec. Nederlandsch record van den Berge 10.6 sec. Zestien series; de beide eerst aankomenden van elke serie komen in de volgende ronde. Eerste serie, vyf deelnemers: 1. J. Fitzpa trick (Canada) 11 sec., 2. R. Corts (Duitsch land). De Nederlander W. H. Hennings werd vierde en is dus uitgeschakeld. Tweede serie, vier deelnemers: 1. S. J. M. Atkinson (Zuid-Afrika), 11.2 sec.; 2. A. Mour- üon (Frankrijk). Derde serie, zes deelnemers: aeelr.emers de rechterhand omhoog, ter be krachtiging van Denis' woorden. Dan valt het zangkoor der 1200 ten vierde I male in met het zingen van Richard Hol’s krachtige „Holland’s Glorie”. Dan verlaten de duizenden deelnemers met hun vlaggen door de Marathonpoort het Sta dion. Als eindelijk de laatste Nederlandsche athleet het sportpark verlaten heeft, begint de uittocht der bezoekers. Vroeger dan men verwacht had is de offi cieele opening beëindigd. Hopen we, dat de strjjd, welke de verschil lende landen onderling om de sport-eer zul len stryden. in denzelfden geest moge zijn, als die welke tjjdcns de opening heerschte. Waarom de Franschen niet mede defileerden. De Fransche deelnemers aan de Olym pische Spelen hebben Zaterdagmiddag op het laatste moment, toen zy reeds voor het Olympisch Stadion opgesteld stonden, be sloten niet te defileeren. Van Fransche zijde werd een communiqué verstrekt, waarin mededeeling van het inci dent met eensuppoost van het Stadion werd gedaan, welk communiqué later werd be vestigd, door het volgende bericht van het Olympisch Comité: Een employé van het Stadion heeft zich naar aanleiding van slecht begrepen en slecht uitgevoerde bevelen schuldig gemaakt en handtastelijkheden ten opzichte van den heer Paul Méricamp, secretaris-gcneraal van de Fransche Athletiekfederatie, lid van het Fransche Olympisch Comité, toen deze toegang verzocht tot het Stadion. In een Zaterdagmiddag plaats gehad heb bende conferentie is men er echter in ge slaagd dit incident geheel tot een goed einde te brengen. DE EERSTE WEDSTRIJDEN. Op den avond van den Openingsdag werd de. Olympische wedstrijden-rceks geopend met Dinsdag half elf wordt de plechtige uit vaartdienst voor den overleden commissaris per Koningin in Noord-(Brabant gehouden, tn de kathedrale kerk in Den Bosch. Daarna «eeft de begrafenis te Vught plaats. TWEEDE KAMER. Bij besluit van den waamemenden voor zitter van het centraal Stembureau is be noemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer, in de plaats van wijlen mr. S. J. L. yan Aalten, mevrouw H. W. B. van Itallie geb. van Embden, te Leiden. DR. A. VAN GIJN. Geen ->euwe candidatuur voor de Tweede Kamer. In verband met berichten in de pers vol gens welke de leider van den Vrijheidsbond m de Tweede Kamer de heer van Gijn nieuwe candidatuur zal aanvaarden, Hoogspringen met aanloop. In de beslissing zijn verder geplaatst: H. Kimura (Japan), F. Huhn (Duitschland), C. Mnard (Frankrijk). C. Mc. Ginnis (Amerika), E. Tommclstad (Noorwegen), A. Munroe (Canada). De Nederlander H. Thesingh is niet geplaatst. Naar uit New-York gemeldt wordt, vond in den nacht van Zaterdag op Zondag to Coquimbo in Chili een zware aardbeving plaats. Onder de bevolking is een hevige paniek uitgebroken. De Mexicaansche president Calles ver klaarde naar uit Berlijn gemeld wordt, den Ion December te zullen aftreden. hoogte van 18 M. bedekt. Vele blokken rol den een eind ver weg, maar niemand werft gedeerd, hoewel vele toeristen op een afstand bet merkwaardige voorval gadesloegen. BEN EIGENAARDIGE ZIEKTE ONDER DE LONDENSCHE AGENTEN. In een week tijds zyn er bjj het politiecorps ie Ixmden meer dan honderd leden van het corps door een eigenaardige ziekte aangetast, net eerst openbaarde de ziekte zich in Bow- Street, waar 42 politiemannen onwel werden, daarna verbreidde het zich geleidelijk naar le andere bureaux. De doktoren hebben den aard der ziekte niet kunnen vaststellen, doch vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een soort vergiftiging, veroorzaakt door buitenlandsch spek, dat in de politiecantines wordt verstrekt en ten gevolge van de warmte bedorven zou zyn. Scotland Yard heeft een onderzoek gelast. VREESELIJK AUTO ONGELUK IN FRANKRIJK. Bjj Irun aan de Baskische grens heeft een vreeselyk ongeluk plaats gehad, waarby een meisje geheel verbrandde. Een verkeersauto reed op den weg van St. Joan de Luz naar Loyola: tengevolge van het breken van een as reed hjj tegen een boom, viel in een gracht en begroef 14 Engelsche dames en meisjes onder zich. Door de explosie van den motor raakte de wagen in brand. Een deel der inzittenden bekwam schedelbreuken, sleutcl- beenfracturen en gebroken ribben. De orga nisator van den tocht. Dr. Denvry werd zwaar gewond. De chauffeur, die slechts licht gewond werd is geheel overstuur. Hij schreit onafgebroken. - De bond van katoenspiynerjjen te Lon den besloot met ingang van 11 Augustus a.s. de uitsluiting af te kondigen. Door dezen maatregel worden een half millioen arbeiders getroffen. Een influenza-epidemi onder de Indianen van Noortf-Canada heeft honderden men- schenlevenS geëischt. De blanken zijn be vrijd gebleven van de ziekte. 1 Naar de Montag” uit Constant inopcl meldt, staat sinds Zaterdagmorgen een geheel stadsgedeelte van Constaninopel in brand. Op een spoorwegoverweg op den lijn Roubais—Lille werd een auto door een loco motief gegrepen en 50 M. medegesleept. De 4 inzittenden van den auto, waaronder een priester werden gedood. Kogelstooten. Finale: 1. J. Kuck (Amerika), 15.87 M. (nieuw wereldrecord), 2. H. Brix (Amerika), 15.75 M. 3. E Hirschfeld (Duitschland), 15.72 M. 4. E. Krenz (Amerika), 14.99 M. 5. A. I. Wahlstedt, (Finland), 14.69 M. 6. W. Uebler (Duitschland). 14.69 M. De eerste Olympische athletiekoverwinning is dus voor Amerika. 800 M. hardloopen. Wereldrecord: Sera Martin, Frankrijk, 1 min. 50,6 sec.; Olympisch record: J. E. Mere dith, Amerika, 1 min. 51,9 tfic.; Nederlandsch record A. Paulen, 1 min. 58,6 sec. Acht series, de drie eerstaankomenden van elke serie komen in de halve beslissing. De Nederlandsche deelnemers zijn Guus Zeegers, le serie, A. Paulen, 2e serie en H. A. Hooge- werf, 3e serie. Eerste serie: 1. A. Wilson, Canada, 1 min. 59,2 sec.; 2. E. Bjjlehn, Zweden; 3. J. Sittig, Amerika. Na 200 M. zit Zeegers op de derde plaats, hij zakt af tot de zesde plaats, komt naar voren, wordt tweede, doch 200 M. voor het einde, passeeren hem de Canadees Wilson en de Amerikaan Sittig. Zeegers eindigt als goede vierde, doch is daardoor uitgeschakeld. Tweede serie: 1. Dr. O. Peltzer, Duitschland, 1 min. 57,4; 2. B. Little, Canada; 3. W. G. Tathem, Enge land. Aan den start verschenen Peltzer, Duitsch land; Whyte, Australië; Paulen, Nederland; Larsen, Denemarken; Little, Canada on Ta tham, Engeland. Paulen heeft de binnenbaan en aanstonds den kop, dien hjj houdt tot 350 M., wanneer Peltzer en Little hem passeeren. Ook Tatham gaat hem voorbjj, die een razende spurt inzet. Vervolgens loopt ook Whyte voorbij Paulen, die op de vjjfde plaats eindigt. Inmiddels is een felle strijd ontstaan tusschen Peltzer, Tatham en Little. De Duitscher wordt goede eerste. Derde serie: 1. P. Kellner, Frankrijk, 1 min. 59 sec.; 2. P. Martin, Zwitserland; 3. R. Watson, Ame rika. Aan den start verschijnen Kellner, Frank rijk; Tarnogrocki, Dutschland; A. Mangus, Griekenland; A. Hoogewerf, Nedcerland; Martin. Zwitserland; Garcia, Mexico en Was son. Amerika. De Nederlander loopt direct op de laatste plaats waar hjj tot 500 M. bljjft. Dan loopt hij voorbij Garcia en Mangos en eindigt als vijfde. Vierde serie: 1. G. Baraton, Frankryk, 2 min. 3,4 sec.; 2. E. Fuller,, Amerika; 3. O. Strand, Noor wegen. Vjjfde serie: 1. L. Hanh, Aemrika, 1 min. 56,8 sec.; 2. H. Engelhard. Duitschland; 3. V. Sindier, Tsjecho-Slowakye. Zesde serie: 1. 8. Dengra, Argentinië, 2 min. 1,2 sec.; 2. D. G. R. Lowe, Engeland; 3. G. Cominotti, Italië. Zevende serie: 1. S. Martin, Frankrijk, 1. min. 58,8 sec.; 2. L. Barsi, Hongarije; 3. F. Müller, Duitsch land. Achtste serie, zes deelnemers. 1. P. Edwards (Canada), 1 min. 59. 4sec.; 2. R. M. Starr (Engeland); 3. Mc. Eachern, (Ierland). Defile der deelnemers. Geruimen tjjd reeds zyn de deelnemers pre sent, ze voegden zich rondom den vaandel drager van hun land en als de honderden athleten, zwemmers, gymnasten enz. enz. allen verzameld zyn, wordt met de opstelling der stoet begonnen; voorop komt de Griek- sche groep als een hulde aan het land van oorsprong der 01. Spelen en geheel achter aan komt Nederland, die zich als gastheer geroepen voelt om de bescheiden laatste plaats in te nemen. Tusschen Griekenland en Nederland stellen de andere landen zich op, alphabetisch volgens de Nederlandsche taal en dus niet zooals in St. Moritz by de win terspelen, alphabetisch volgens de Fransche taal. Het was een indrukwekkende stoet, welke voorbij de tribunes marcheerde. De keur van athleten uit alle landen, waaronder wereld bekende sterren als Fin Nurmi, bekende Duitsche loopers Houben, Körnig en de zwemmer Rademaker. Amerika kwam met een leger van athleten, w.o. de bekende Weismuller en Paddock. By de Zweden werd opgemerkt Europa’s beste zwemmer Arne Borg. Zooals reeds opgemerkt sloot Nederland de rij. Niettemin kwam Nederland met wel de grootste groep. Het behoeft geen betoog dat de Nederlandsche groep hartelijk toege juicht werd.”* We mogen wel even constateeren, dat twee Alkmaarsche Sportsman in den stoet mee liepen en wel Jan Elfring en Huug Licher. Alle deelnemers groepeeren zich op het groote grasveld, dat door vertegenwoordi gers der internationale sportwereld vrjjwel geheel gevuld wordt. De vaandeldragers der landen, die aan het difilé hebben deelgeno men, stellen zich op voor de eeretribune en de duizenden sportmenschqn maken in lange rjjen daarachter front voor de eereloge, waarin zich prins Hendrik en de buitenland- sche vertegenwoordigers bevinden. Dr. de Visser houdt voor den microfoon de in diepe stilte aangehoorde wijdingsrede, die door middel van luidsprekers in heel het Stadion gevolgd kon worden. Als wjj, aldus zeide Dr. de Visscher o.m., eens nauwkeurig konden nagaan, wie er alzoo in deze maanden het Stadion hebben bezocht, zouden wy inderdaad tot de slotsom komen, dat de Olympische Spelen werkelijk populair zyn geworden. Want een mooi werk waren eertijds de Olympisch Spelen en is de herhaling daar van. Pindarus, die in zijn onsterfelijke ('den eens den roem der overwinnaars in de Griek- sche worstelspelen en wedstrijden zoo heer lijk bezong, zegt van deze laatste, dat zy alle andere overtreffen, geljjk het bronwater alle andere schatten der aarde overtreft. En dien lof verstaan wjj, als wjj ons goed indenken, waarom het daarbjj eigenlijk ging. Werkelijk niet om stoffeljjken rjjkdom of winst De prjjs, die den triomfator werd uitgereikt, bestond immer slechts uit ’n vergaukelyken blade- ren-krans. Ook ging het niet om 't verkrij gen van bijzondere eer-ambten. Hjj, die de zege had behaald, trad straks als gewoon 400 M. Hordenloop Te 2.15 uur begint de 400 M. hordenloop, (wereldrecord) F. M. Taylor, Amerika 52 sec., Olympisch record Taylor, Amerika 52,6 sec., Nederlandsch record P. Huybers 57.9 sec. De beide eerstaankomenden van iedere serie worden geplaatst. Eerste serie: 1. Lord D. G. Burghley, Engeland 57 sec. 2. R. Maxwel, Amerika. Tweede serie: 1. J. Bibson, Amerika, 57 sec. 2. F. C. L. Chauncey, Engeland. Derde serie: 1. R. Viel, Frankrijk, 56,2 sec. 2. Living stone, Learmouth, Engeland. Vierde serie: 1. M. Taylor, Amerika, 55,2 sec. 2. E. W. Wilen, Finland. Vjjfde serie: 1. S. Petterson, Zweden, 55,8 sec. 2. Kostrziewski, Polen. Zesde serie: 1. F. J. Cuhel, Amerika, 54,6 sec. 2. Facelli, Italië Al de bovenvermelde athleten worden ge- burger in de ry der burgers terug. Neen, het was alleen en uitsluitend te doen om het grijpen naar een ideaal, hetwelk de Griek- sche Wereld als een hoogst menschelyk ide aal vereerde; de volkomen harmonie tus schen zjjn geestelijke en lichamelijke ontwik keling; het bezit van een schoon gevormd en gespierd lichaam als tempel van een rjjk ge- storfeerden geest; de eenheid in het Individu, het zuiveren kenmerk zijner persoonlijkheid. Zoo is eens da Grieksche Olympiade opge zet; daardoor is zy beroemd geworden, en als de negentiende eeuw het gewaagd heeft, haar opnieuw een plaats, en nog wel een inter nationale plaats, in de huidige samenleving te geven, dan ontzeg ik haar het recht, den adel harer geboorte te verloochenen en her inner ik haar aan haren duren plicht den naam hoog te houden, dien zy draagt. Ook bier moet, geljjk op elk ander gebied, de schoonheid van het ideaal eerst het bin nenste zuiveren, zal er naar buiten een schoone daad kunnen worden volbracht. Vooral bjj de Olympischee Spelen komt het op de meiis sana in corpore sano aan. Toen kardinaal Mercier in 1920 te Ant werpen de Spelen wjjdde, sprak hjj dit ware woord: ..Les exercices du Stade ne sont un jeu vaniteux et sterile. Ils sont une école.” En als de rechtzinnige predikant Monod in 1924 te Parijs hetzelfde doet, roept hjj den strijders zoo schoon toe: „En realite, l’ener- gie animatrice des Jeux Olympiques ctait un ideal de l'honneur et de la beauté, une vision, une ambition, un rêve patriotique et social une idee”. Juist: een idee, een ideaal zelfs van uitbeelding in het lichaam van wat de geest des menschen vermag. En hoe reiner die geest is, des te zuiverder zal ook die uitbeelding zyn. Hier is het punt, waar de religie de sport raakt. Want hoe meer de geest des inenschen het Hoogste zoekt, des te vuriger zal hjj wenschen zijn lichaam in harmonie te brengen met dit geestesleven. Vlamme dan die diep religieuze passie in L’we zielen hoog op, welke alleen de tra ditie der Olympische Spelen hoog houden en haar verheven ideaal tot verwerkelijking brengen kan! Een emoilom ele race, daar zy het Europee- I sche debuut I rac^t van den Amerikaanschen sprinter Wykoff, een student van 18 jaar Een zijner tegenstanders was de Nederlandei I Boot, die vier werd. Vierde serie, vyf deenlcmere: 1. Fr. Gerö (Hongarije) 10.8 sec. 2. A. 8. Burton-Durham (Zuid-Afrika). Vijfde serie, vjjf deelnemers: 1. J. E. Lon don (Engeland), 10.8 sec. 2. G. Hester (Ca nada). Zesde serie, vyf deelnemers: 1. J. Pin» (Argentinië), 11 sec. 2 R A. Adams (Cana da! Zevende Serie, drie deelnemers: 1. W. B Legg (Zuid-Afrika), 11 sec. 2. C. W. Gil’ (Engeland). Achtste serie, vier deelnemers: 1. H. Hou ben (Duitschland), 11 sec. 2. J. H. Viljoen (Zuid-Afrika). De Nederlander A. F. de Benz werd vierde. Negende serie, zes deelnemers: 4. G. Lam mers (Duitschland), 10.8 sec. 2. V. A. Theard (Haiti). De eerste valsehe start! Tiende serie, vier deelnemers: 1. W. Ran- gelcy (Engeland), 11 sec. 2. M. van den Ber ge (Nederland). Alle belangstelling was ge richt op Van den Berge. Zal hy de eenige Nederlandsche 100 M. looper zyn, die het verder brengt dan zyn serie? Na een valsehe start is van den Berge goed weg en plaatst zich, na flinken strjjd met Bart!, tweede. Van den Berge komt dus in de kwart-finale. Elfde serie, zes deelnemers: 1. S. Raggambl (Hongarije) 11 sc.; 2. J. A Carlton (Austra lië). Twaalfde serie, vjjf deelnemers: 1. P. Wil liams (Canada) 11 sec. 2. J. Vykoupil (Tsje- cho Slowakije). Dertiende serie, drie deelnemers: 1. J. E. Barrientos (Cuba), 11 sec.; 2. A. Cerbonney (Frankrijk). Veertiende serie, zes Bracey (Amerika), (Frankrijk). Vijftiende serie, vyf deelnemers: 1. H. Rus- ssl (Amerika), 11 sec.; 2. D. J. Cussen (Ier land). Zestiende serie, drie deelnemers: 1. R. Mac- calister (Amerika), 10.8 sec.; 2. A. Gonzage (Philippjjt^n). deelnemers: 1. C. 11 sec.; 2. Auvergne Gewichtheffen. De belangstelling was slechts matig toen tegen half zeven aangevangen werd. Van 19 landen dingen ahleten mede, n.l. in vedergewicht 14, 14 in luchtgewicht, 14 in midden A gewicht. 11 in halfzwaargewicht en 11 in zwaargewicht. De oefeningen bestaan drukken, trekken en stooten. De volgende landen dingen mede: Nederland, Duitschland. Argentinië, Oos tenrijk. België. Estland, Frankrijk, Engeland, Italië, Portugal, Zwitserland, Tsjecho-Slowa- kije, Turkije, Denemarken, Luxemburg, Egypte en Zweden. De uitslag was: Vedergewicht: Kampioen F. Andrysek (Oostenrijk), met 287 Yi punt; 2de prjjs H. Wöpert (Duitsch land) en P. Gabetti (Italië) met gelijk pun tental 282J4, 4e prijs G. Cona (Italië) 227 punt. Lichtgewicht: Kampioenen, K. Helbig (Duitschland) en H. Haas (Oostenrijk), ieder met 322 punt; 3de prjjs F. Arnout, (Frankrijk), met 302% punt. Zondagmiddag werden de gewichthef-wed- strjjden voortgezet met de afd. Midden-A. In genoemd gewicht werd deelgenomen door twintig athleten, vertegenwoordigend veertien landen, te weten: Duitschland, Ar gentinië, Oostenrijk, België, Egypte, Estland, Frankryk. Engeland, Holland, Italië, Li- thauen, Zweden, Zwitserland en Tsjecho- Slowakjje. Olympisch Kampioen: R. F. Roger, (Frank rijk) 335 punten. Tweede werd C. Galiberti (Italië) 332% p. gevolgd door den Nederlander Scheffer met 327 punt. Schitterende resultaten. Een n/ool resultaat is voor het boven staand doel bereikt te Tiel, tellende 1600 R. K. .Keizers, waar f 2867.35 is ingezameld door vjjftig propagandisten. Moge hetgeen te Tiel werd bereikt eeno krachtige aansporing zjjn voor anderen. Te Made is f 360 voor dit fonds bijeenge bracht. De opbrengst te f 207.70. GELUKTELEGRAMMEN OP 2 AUGUSTUS. Het Bestuur van het Nederlandsch Jeugd leiders Instituut heeft de Besturen der groote landelijke Jeugdvereenignigen ge vraagd, om propaganda te maken voor het gebruik van Geluktelegrammen, o.a. bjj ge legenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder. Nu bljjkt evenwel, dat men in veel kringen onzer bevolking van het bestaan der Geluk telegrammen niets weet. Geeluktelegramformulieren zijn op oud- Hollandsch paprier gedrukte, door George Rueter ontworpen, fraai uitgevoerde biljet ten, die de ontvangers van telegrammen .toegezonden krijgen inplaats van de gewone groene ijienstbiljetten, indien de telegram- verzender na betaling van f 0.40 extra, hier toe opdracht heeft verstrekt bjj de aanbieding van zyn telegram. De helft van de extra kosten wordt aan het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut ge weven, dat hiervan o.a. een gedeelte doet toekomen aan de Academie voor Lichame lijke Opvoeding te Amsterdam, een ander 'gedeelte aan der groote Jeugdvereenigingen van allerlei richtingen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2