Noord - Holbndsch Dagblad. limonade Sirenen en Essences. Bronwateren. JAN DE VRIES alkmaar, Zaadmarkl Chemische Fabriek „Vriesia” Tel. 324 Hikmaat L Tweede blad MAANDAG 30 Juli 1928. twee ëntwintigste jaargang. w. s. NIEUWS. DE CANGE A DE MORAAL ALLE BANKZAKEN I KUNST EN KENNIS. -- CONCERT IN HET KERKJE TE BERGEN AAN ZEE Bioscopen te Alkmaar. GROOTE COUPéKOFFERS. REIS- EN VACANTIEKOFFERS. GEPANTSERDE HUTKOFFERS. L. FRANKENBERG. Berichten opgênomen In een gedeelte onzer vorige oplage. TREINONGEVAL. PROVINCIAAL BERGEN. IN EN OM ALKMAAR. Uit den Alkmaarschen Raad. HANDEL EN MARKT TEXEL. EGMOND-BINNEN. ENKHUIZEN. HEILOO. meerdere Inge- f43.800 2 en Vissehers- - ALKMAAR. bezorgen. de Geslaagd. De noordelyke rijweg van den Stationsweg mot de heer te Haarlem Het voorstel tot het heffen van precario rechten is voor de tweede maal aange houden. Wat ons betreft moge het tot een eeuwig uitstel komen! EUCHARISTISCHE DAG. In ons Kerkbericht van Vrydag j.l. worden de leden van den Vriendenkring van bet H. Sacrament herinnert aan den Donderdag a.s. iit^de St. Laurentiuskerk te houden Eueha- ristischen dag. Beedoeld is hier echter de Eucharistischen dag van Zondag 5 Augustus in de St. Josephkerk. Victoria-Tl^ater: Goedgekeurd. het bÜ den LANGESTRAAT ALKMAAR. f 49.479 f 56.320 f 64.625 f 43.900 f48.114 f 44.940 f 49.655 f51.400 f44.440 f 45.555 geel 4 F. A. Schoorl, Haarlhm P. Kleerebezem. Beemster P. den Das Jacz. Schoorl, Matser en Hamstra, De Rijp Aafje en Boon, Assendelft Ulfert v. Meekeren, Hindeloopen (laagste inschrijver) Er was veel belangstelling voor deze aan besteding. De gunning tal nader worden be kend gemaakt. 2 Dooden, 15 gewonden. PARIJS, 28 Juli. Bij een trein botsing by Nancy werdea personen gedood en 15 gewond. De schade is zeer belangrijk. Elke gelegenheid grijpt de roode woord voerder aan, om te doen blijken hoe onbillijk zijn opvatting omtrent de gelijkstelling op onderwijsgebied is. Zoo ook nu weer, toen het voorstel, be treffende de invoering van het vak „lichame lijke oefening” in bespreking kwam. Met alle geweld door dik en dun verlangde de heer Westerhof gymnastieklo kalen, die bij de huidige regeling absoluut niet noodig z(jn. En dat enkel en alleen, 'omdat de Katho lieken over een zeker aantal beschikken. De heeren Kusters en Vogelaar hebben het roode opperhoofd echter danig de les ge lezen. Daarmee kon hij het voorloopig stellen. Collecte. De deser dagen alhier gehouden collecte ten behoeve van de alleenstaand* blinden te Wolfhezen heeft opgebracbt GELDLEEN1NG NUTSSPAARBANK. Het gemeentebestuur van Warmenhuizen heeft eene geldleening gesloten met de Nuts- spaarbank alhier, ten bedrage van f 16.960. De gelden zullen dienen o.m. tot aflossing van een gedeelte eener reeds bestaande leening, voorts tot dekking van de kosten der uitbreiding van de bestaande dokters- wonig, en ten slotte tot het nemen van aan- deelen in de centrale veilingvereeniging Warmenhuizen en Omstreken, welke vereeni- ging deze gelden zal aanwenden tot gedeel telijke dekking van de bouwkosten van een nieuw te stichten veilinggebouw. ramma veel plaats, <lit is een voor veel Hollandsche so- Er heerschte dezen Donderdagmiddag in Alkmaar's Raadszaal een stemming, als in sen schoollokaal op den laatsten middag vóór de groote vacantje: het is er een beetje rumoerig, de leerlingen zitten een beetje met elkaar te babbelen, en de vele tikjes, die meester met zijn stokje op den katheder ift, helpen niet veel: de vacantie zit de gd in bet hoofd. ?oo was het Dondedag ook in de stedelijke - vergaderzaal. Mét dit onderscheid, dat waar op de scholen op den laatsten dag niet veel uitge voerd wordt de vroede vaderen mogen te rugzien op een wélbesteden middag, waarin zeer belangrijke besluiten zijn genomen. Wat nu het betoog zelf van den heer Kla ver betreft, t— met den burgemeester mee nen wy, dat de heer Klaver zich al te zeer blind gestaard heeft op de belangen van land- en tuinbouw. Van den totalen export beslaan de land- en tuinbouwproducten slechts een derde deel'. En de heer Klaver heeftuiiet kunnen tegenspreken, dat het deel van dóff export hetwelk betrekking heeft op Engeland wel degelijk belang heeft by een goede kanalisatie. De producten zullen dan veel spoediger de havenplaatsen kun nen bereiken, terwijl het overige vervoer veel gomakkelijker en due goedkooper zal kunnen geschieden. Voor Alkmaar zjjn de voordeelen van de kanalisatie vooral gelegen in de toekomstige drooglegging van de Wieringermeer, welke in 1929 reeds een feit zal zijn. Alkmaar zal dan een zeer groot achterland krijgen en nog meer dan tot nu toe het ge val was, centrum(?) van een belangrijk deel van Holland's Noorderkwartier worden. Reeds hierom alleen is de bijdrage al ge wettigd. Wat tenslotte nog de gehouden besprekin gen aangaat, we willen volstaan, met te zeggen, dat 's heeren Westerhofs bestrijding van den heer Klaver alle reden miste. EERVOL ONTSLAG. Burgemeester en Wethouders hebben aan H. P. Wennips op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1.1. eervol ontslag verleend als hooisteker. BOUWPLANNEN NIEUWE SCHOOL VOOR ALGEMEEN VOORBEREIDEND ONDERWIJS AAN DE MOLENBUURT. In verband met een brief van het bestuur der vereeniging voor algemeen dend onderwijs, waarbij dit t Burgemeester en Wethouders heeft zal stofvrij gemaakt worden met een silicaat- bedekking. Bij de behandeling van het voorstel hiertoe hebben we met eenige deelneming verbomen, dal onze wakkere directeur van gemeente-’ werken, de heer Margadant, onlangs een dienstreis heeft moeten maken naar 't Zand. Een pleister op de wonde was het evenwel, later te vernemen, dat hij tot hetzelfde doel ook een studiereis naar Noord-Frankrijk had gemaakt. Het resultaat van die onderzoekingen verre en dichterbij is geweest, dat hjj sterk geadviseerd heeft tot de silicaatbedek- king, welke zal aangebracht worden op den Stationsweg. De heer Sietsma kon het met andere, door hem bevoorkeurde procédé’s we zullen den lezer de haast niet uit te spreken bena mingen besparen wiet winnen, aangezien Wethouder Leesberg bewijzen kon, dat deze veel te duur werden. van ,,De Lange Weg” van Vredenburg. Niet onbelangrijk is ook het werkje van Paula Moes de Clerq-Zubli „Het is volbracht”, waarin de droevè stemming goed is getrof fen. Van de algemeen bekende Hollanders waren er nog liederen van Mortelmans, Jan Rqken en Arnold SpoeL De begeleiding der liederen was by den heer A. Kooger in goede handen. Als solo- instrument is een harmonium niet zeer aan- bevelenswaardig, en vooral niet, om er werken van Bach mee ten gehoore te bren gen. Nummers als „Andante” van Anna LambrechtsVos voldeden dan ook veel beter. Voor dit kerk-concert waren slechts ruim dertig toehoorders aanwezig. AANBESTEDING. Zaterdagmorgen werd ten stadhuize te Alk maar aanbesteed door het bestuur van het Waterschap „De Schermeer”: Het maken van bruggen en duikers met alle hiermede in verband staande werkzaam heden, alle gelegen in het waterschap de Schermeer, voor de Polders I en II. Ingekomen waren 11 biljetten, schreven was als volgt: S. C. Spierenburg, Alkmaar G. Kuipers, Hoogwoud H. A. Bloemes, Winterswijk Fa. Boltje en Buwalda. Heerenveen Fa. A. Groot Zn., Akersloot 1 yuri terecht dc overtuiging bestond, dat de néér Klaver legém-temmen zou. Maar waartoe dient dit napleiten? Een feit is het, dat de Raad nog wel zonder hoofdelyko stemming de voorstel len van B. en W. inzake de kanalisatie heeft aanvaard. Wij meenen. dat hiermede een goede daad gesteld is. Zij het dan ook zooals Mr. Kusters opgemerkt heeft dat er niet veel enthou siasme voor behoeft te bestaan. 't Is en blijft een dure etap, in „uiterste noodzaak” gezet. Slechts uit noodweer zullen raadsleden voorgestemd hebben. WAARSCHUWING Het blykt ons, dat meerdere Katholieke organisaties een opwekking hebben ontvan gen, om deel te nemen aan een optocht, welke georganiseerd wordt vanwege den Bond voor Staatspensionneering. Onnoodig te zeggen, dat de betreffende bestuurders goed zullen doen, de uitnoodi- ging voor kennisgeving aan te nemen. VOLKSRAAD-GEDELEGEERDE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Ten Berge, thans verblijvend te Weltevreden (Ned. 0. I.) s in de vacature-Schmuzter ge kozen tot lid van het college van gedele geerden van den Indischen Volksraad. - AMSTERDAM, 28 Juli. Zeeuwsche blauwe Eigenheimers f 3.40 tot f 3.80 per H. L. Langedyker 5% tot 6 ct. per kg. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 5 ladingen 869 H. L. ALKMAAR, 28 Juli. Eierveiling. Aanvoer 110.000 kipeieren. Prijzen: 56-58 K.G. f 6.50—6.80; 58-60 K.G. f 6.70—7.10| 60-62 K.G. f 6.80—7.30; 62-64 K.G. f 7.10— f 7.80; bruin 60-66 K.G. f 7—780. Aanvoert 14000 eendeieren f 5.20, per 100 stuks. door Mej. Victorine v. d. Werft (zang). Deze zangeres, voor ons geen onbekende, was ook ditmaal weer zeer goed gedispo neerd; goede stemkwaliteiten en muzikale voordracht gaan hier voortreffelijk samen. Het klankvolume der stem was soms voor bet kleine kerkje wat te groot, doch daar stond weer veel goeds aan nuanceering te genover. Het programma was zeer afwisse lend, en bracht ook enkele noviteiten. En kele geringe onzuiverheden buiten beschou wing gelaten, werden de liederen van Bach stylvol gezongen, vooral in de diepere lig ging klonk hier de stem subliem, bijv, in het zoo bekende „Konun Süsser tod”. Een goede keuze was gedaan met Fransche liederen, de zangeres wist een Mevote sfeer te scheppen in het fyne werkje van Ch. Lecocq „La Berceuse des Anges” en „La Priere" van Aug. de Boeck. Victorine v. d. Werff is een bekend pro pagandiste voor het Hollandsche lied, alzoo was er ook voor de Hollandsche componis ten op het progi goed voorbeeld listen. Indrukwekkend was de voordracht Zonder hoofdelyke stemming vereenigde de raad zich met een voorstel van B. en W., dat als met de Langedfjker gemeenten te dier zake overeenstemming wordt bereikt den Twuyv„erweg een algeheele verbetering zal doen ondergaan. Het groote struikelblok hierbij is de uit- keering uit het wegenfonds. De wet bepaalt n.l., dat de onderhoudsplichtige gemeente In dit geval St. Pancras bedoelde uitkee- ring zal ontvangen. Alkmaar, dat op zich genomen heeft, voor de verbetering te zul len zorgdragen, waarbij het onderhoud van den weg zal worden overgelaten aan St. Pancras, en dat zich voor de verbetering be langrijke finantieele offers getroost, zal zich de uitkeering dus zien ontgaan. De onbillijkheid van deze regeling springt daelyk in het oog. Èvenwel de wet schrijft het eenmaal zoo vóór qn dus is er niets aan te doen, tenzij St. Pancras zoo loyaal en royaal ie, vrijwillig een gedeelte naar verhouding van het door Alkmaar te storten bedrag van de uitkeering aan laatstge noemde gemeente af te staan. Alle hoop is dus thane gevestigd op St, Pancras. Ongetwijfeld zal de Raad dier gemeente het billijke van het verzoek willen inzien *n Alkmaar het haar redelijkheidehalve toe komende deel geven. Gebeurt dat, dan is er alle reden, om aan te nemen, dat eindelijk de heele Twuyver- weg-mieerie binnen afzlenbaren tijd tot de historie behoort. i voorberei- bestuur aan mede gedeeld dat het vooralsnog geen prys stelt op behandeling der aanvrage om crediet voor den bouw eener nieuwe bewaarschool, heeft het gemeentebestuur besloten, deze aanvrage buiten behandeling te laten totdat "het schoolbstuur nader op deze zaak terug komt. ONBEHEERD LATEN STAAN. In den afgeloopen nacht heeft de politie vanuit de. Marktstraat meegenomen een paard met wagen, welke daar onbeheerd stonden. Voorts is in de afgeloopen week meege nomen een handkar, welke onbeheerd op den Achterweg stond. Omtrent een en ander zyn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau. f 110.20. Schoolfeest. Met de jongens de hoogst* drie klassen der St. L'rsulascbool alhier, werd Donderdag met autobussen van de firma Kok, Tuinman en Wilke uit Oudkarspei een autotocht gemaakt over Haarlem naar Am sterdam. Onder begunstiging van mooi weer werd om ongeveer 8 uur afgereden. Het eer ste wat bezichtigd werd was de ruine van Brederode, waar door den bewaarder een geschiedkundige uitleg van een en ander ge geven werd. Vervolgens werd over Zand- voort gereden naar den bekenden speeltuin Kraantje Lek, waar de jongens zich naar hartelust hebben vermaakt. Vervolgens werd de St. Bavo te Haarlem, die vanwege de Bis schopswijding nog mooi, versierd was, in, oogenschouw genomen. Het meest interes sante voor 4p jongens was wel het daarna gebrachte bezoek aan het vliegveld Schip hol te Amsterdam. Het bezoek was te voren aangekondigd en een der heeren van hel personeel, was zoo welwillend in de groote hangar een groot vliegtuig van naby te la ten zien en daarby uitleg te geven. Zelfs mochten de jongens met acht tegelyk even plaats nemen in de ruime cabine, waarin zich een gelijkaantal gemakkelijke stoelen be vond. Verschillende vliegtuigen, ook meer dere buitenlandsche, kwamen aan, terwyl an dere vliegtuigen, welke steeds vol passagiers waren, het luchtruim kozen met bestemming Parys of Londen. Dat de jongens oogen te kort kwamen om alles te zien, behoeft geen betoog. Na Schip hol werd gereden naar een speelplaats on der Purmerend, waar nog eenigen tyd werd vertoefd. Ten slotte werd de terugreis naar Bergen^anvaard, waar men te ongeveer 9 uur in goéde orde arriveerde. Geslaa'jd. De heer P. B. Riters slaagde te Den Haag voor het examen Handelskenni» L. O. BROEK OP LANGENDIJK. Indische dienst. De Eerw. heer Ds. K. Kos telijk, predikant bij de Protestantsehe ge meente te Medam (Ned. O. I.) is met'verlof in Holland aangekomen. KOLHORN. Geslaagd. De heer W. J. Blaauboer slaagde dezer dagen voor het te Haarlem gehouden examen hoofdakte. Geslaagd. De heer H. W. Falke slaagd® dezer dagen voor het examen hoofdakte. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer C. H. R. de Jong slaagde dezer dagen voor het te Haarlem gehouden examen hoofdakte. Geslaagd. Onze plaatsgem T. C. de Raad, slaagde voor het gehouden examen hoofdakte, v By het voorstel tot het verleenen van een iaarlijkscbe subsidie ad f 22.000 voor de totetandkommg van het West-Friesche kana lenplan heeft de heer Klaver ongetwijfeld een belangwekkend betoog gehouden. We begrijpen echter niet, waarom hjj beginnen gtoeet met te verklaren, dat hy aan zyn eigen blad eigenlijk verschuldigd was, tegen te ■temmen. Deze verklaring wil er by ons niet best in, daar we in ons artikeltje „Alkmaar en de Kanalisatie" inderdaad de hoop hadden uit gesproken, dat de heer Klaver alsnog -juist ▼óór zou willen stemmen. De heer Klaver zal het toch wel niet aan «ijn eer als raadslid verplicht achten, een in ons blad uitgesproken verwachting enkel en alleen, omdat die verwachting uitgespro ken werd jjdel te doen bljjken? Alleen de vraag, of de heer Klaver iets >1 dan niet in het gemeentebelang acht, zal Mi hem toch zeker wel den doorslag geven. Overigens willen we wel verklaren, dat een radicaal tegenovergestelde houding van den heer Klaver ons evenzeer respect voor zyn inzicht had kunnen afdwingen. Wy mógen zulke palstaanders wel, die, na eerlijken en forschen strijd, desnoods sneven. En het was heel^maal niet wonderlijk ge weest, als de heer Klaver na zijn in vele opzichten goed-geoutilleerd betoog de eind conclusie had geeteld: ik ben en bHjf mor dicus tegen! De heer Klaver eohjjnt deze consequentie achter niet aangedurfd -te hebben en het pleit alweer voor hem, dat h$ eerlijk en moe- dag genoeg was, om nadat van hem ver wacht was, dat hy zou tegenstemmen lioh op het laatste moment toch nog vóór te verklaren. Wanneer het inzicht van den heer Klaver eigenlijk gowjjaigd Ie, Ugt voor one in het duister, maar wei staat hei voor ons vast, dat op het ©ogenblik, toen w|j one gelncri- MMteerd arikeïtje schreven, algemeen en GESLAAGD, Onze plaatsgenoot, de heer M. Langhorst, slaagde voor het te Haarlem gehouden examen hoofdakte. Dit toch gaat niet op: er is zeer terecht naar gestreefd, om den Twuyverweg einde- Qjk eens de hoogstnoodige verbetering te doen ondergaan. Het kan niet anders dan den bloei van Alkmaar en de andere belanghebbende ge meenten bevorderen. Met de stichting „Alkinaarsé'h Centraal Neutraal Ziekenhuis met klassenverpleging” zal dus een leeningsovereenkomBt worden aangegaan. Volkomen deelen wjj het standpunt van Mr. KuXers in dezen, dat het heele geval niet in orde is; de Raad heeft hier een houding aangenomen, welke beneden de waardigheid van een gemeentebestuur is.' De bijdragen zijn door de gevers bedoeld als een sehenking-zonder-meer en het ge meentebestuur is eigenljjk een beetje afge dwaald, toen het tenslotte aan dergelyke eischen van het stichtingsbestuur heeft toe gegeven. Hoe_fout ook gemeento-rechtelyk het besluit is, bleek ten overvloede ook uit het zeer interessante betoog van den heer Keesom, die, met dö gemeentewet in de hajid, verklaarde, dat de. gemeente een dergelyke leening, juridisch genomen, niet een» zou kunnen aanvaarden. In de gemeentewet heeft men nooit kunnen voorzien, dat in Alkmaar nog eens ooit zoo'n zot leenings-schenkings-statuut aan de orue zou komen. De gemeentewet voorziet niet in dit geval. En we- begrijpen eigenljjk niet, dat som mige raadsleden ook b.v. de heer Wolden- dorp er zoo licht overheen konden wippen. Intusschen was het wel komisch, dat do heer Keesom die enkele seconden tevoren zoo'n scherpe philippica hield tegen het lee- ningsvoorstel zijn stem toch vóór het voorstel uitbracht. Het was natuurlijk niet zoo bedoeld en het berustte op een vergissing. Van invloed op den uitslag was deze ver gissing wel is waar niet Doch een drietal tegenstemmers (in plaats van twee) had in ieder geval nog ietwat dui delijker doen uitkomen, dat de Katholieken van Alkmaar nu juist niet geheel en al inge nomen zijn met de oplossing in het algemeen van de ziekenhuis-kwestie in haar laatste phasen. Dat moeht gerust nog eens naar buiten bljjken. De heer Klaver heeft by het voorstel tot steunverleening aan de verbetering van den scheepvaartweg bij Knollendam de vrees geuit, dat die betere» verbinding wel eene aanleiding kon geven tot grootere con currentie van de zjjde van Amsterdam, m. w. in twyfel getrokken of betere wegen leiden tot economisohen'Vooruitgang. We gelooven, dat de heer Klaver de on houdbaarheid van zyn meenlng zelf zal Mi men, als hy bedenkt, dat het t=s jls zijn meening waarheid bevatte over het alge meen zaak zou z(jn, de wegen in zoo deso laat mogelyken toestand te houden of te brengen. Aan het eind van do Uitenboschstraat komt geen» kinderspeelplaats, maar een plein. De koetjes, die daar in de omgeving gra zen, behouden dus faun mooi uitricht. Tot groote vreugde van Mej. Carels van den heer Go vers!. Het onderwerp gaf den heer Westerhof intusschen nog gelegenheid tot het afleggen xan 'n belangrijke verklaring inzake het bij wonen der commissievergaderingen door de leden van de 3. D. A. P.-raadsfractie. Hjj ver klaarde den heer Kusters n.l.: „als van Uw kant de verklaring kan komen, dat de com missievergaderingen zullen zijn in waarheid: georganiseerd overleg, dat wij niet komen met die stem eens roependen in de woeetyn, dan zullen wy beraadslagen, om de commis sievergaderingen wèl by te wonen.” Ieder ingewqde zal begrijpen, dat achter deze verklaring meer steekt dan een. gewoon terugkeeren op de dwalingen zjjns weegs. De stemming in de laatste vergadering van de (>arty-afdeelii)g toen met slechts een heel geringe meerderheid de houding van de fractie in deze kwestie werd goedgekeurd zal den heer Westerhof hebben doen inzien, dat het verstandiger is, zélf een zwenking te nemen, dan daartoe gedwongen te worden door degenen, die hem hebben afgevaardigd. Dit laatste zou er wel eens hebben toe kunnen leiden, dat aan 's heeren Westerhofs tyrannie zonder pardon een einde werd ge maakt en hjj de leiding aan anderen moest afstaan. De verklaring beteekent dan ook ntets anders, dan zichzelf een veiligen terugtocht-, Op de kwestie tot het invoeren van oen vastrechttarief voor elektriciteit komeji wij nu het betreffende voórstel van B. en W. is aangehouden binnenkort terug. Evenals ook op de regeling van den gas- prijs. Voor de verbreeding van de laan is een perceel op den hoek van den Westerhof aangekocht, dat zal worden afge broken. Bedoeld perceel vormde een hinderlijken, uitspringenden hoek, welke nu geamoveerd zal worden en dan verkeersopstoppingen en -ongevallen zal voorkomen. Jammer, dat de meerderheid van den Raad aan Wethouder Leesberg niet f 400 heeft willen toestaan, benoodigd voor de ver betering van een gedeelte van den trap in den Waagtoren. t Wjj, die den toestand ter plaatse uitste kend kennen, zyn ervan overtuigd, Jat een vernieuwing van dit gedeelte een groote ver betering zou zyn, en dat men zeer onverstan dig handelde, door deze gedeeltelijke vert>e- tering uit te stellen, tot eenmaal do heele trap vernieuwd zou kunnen worden, na re geling van de finantieele zijde der kwestie by de komende gemeente-begrooting. Nu komt er voor dit seizoen van die ver betering natuurlijk niets terecht En dat is méér jammer dan de meeste der tegenstemmende raadsleden waarschijnlijk begrepen hebben. Wij kunnen ons voorstellen, dat enkele raadsleden, die neiging vertoonen tot verkrijgen van een embon-point, zich voorkeur niet in het trappenhuis van Waagtoren wagen. Maar dan hadden zij zich moeten laton voorlichten door personen, die den toestand ter plaatse beter kennen. Het staat voor ons vast, dat een verbete ring, juist van dit gedeelte der trappen, aan de bevordering van het vreemdelingenver keer te Alkmaar ten goede tou zijd geko men. En tenslotte hetzy dan ten gunste van de gemeente hetzy ten gunste van „Alcma- ria” ook wel-wat geld in het laad je zou hebbeugebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 5