De Olympische Spelen I I SPORT EN SPEL'. en Athletiek. de 5 Dubbel scull. maakte een 2. see., >rg (Zweden) 19 min. 2000 een vooi Vier met stuurman. van tweede. i Neder- 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 18. 14. 15. IFtelrennen. In de tandemrace rijden vervolgens Frank- demi-finale 400 Meter vrije slag voor dames. De drie besten worden in de finale ge plaatst. Uitslag eerste demi-finale: 1. Miss Norelius (Amerika) 5 min.; 2. Mej. v. d. Goes (Zuid- Afrika) 6 min. 1% sec.; 3. Stewart (Enge land) 6 min. 6 2/5 sec. Uitslag tweede demi-finale: 1. Mej. Braun (Nederland). 5 min. 54 sec.; 2. Miss Mc. Kim (Amerika) 5 min. 55 sec.; 3. Miss Tanner (Engeland) 6 min. 59 sec. Nederland beeft dus op fraaie wyze dezen wedstrijd met 11=^1 gewonnen. ATHLETIEK. (Zevende dag). Voor een Stadion met meer dan 20.000 lag werd besloten met een row-over Canadeesehe acht in 6 min. 59 sec. (Tweede dag.) In het Olympisch Zwemstadion werd Zon dagmiddag aangevangen met de beide demi-finales 1500 M. vrije slag heeren. De drie besten van elke demi-finale komen in de finale. Uitslag eerste demi-finale: 1. Arne Borg (Zweden) 20 min. 42 sec.; 2. Zorilla (Argen tinië) 21 min. 17 sec.; 3. Ault (Canada) 21 min. 33% sec. Uitslag tweede (Amerika) 20 min. 55 2/5 sec.; (Australië) 20 min. 57 sec.; 3. Buddy (Ame rika) 21 min. 31sec. Daarna volgt de Tienkamp. Het definitieve resultaat van den Tien kamp is: 1. Yrjöla (Finland) met 8.053.290 punten (wereldrecord). 2. A. E. J. Jkrvinen (Finland) 7.931.500 punten. 3. K. Doherty (Amerika) met 7.706.650 punten. 4. J. Ste wart (Amerika) met 7.624.135 punten. 5. F. H. Churchill (Amerika) met 7.417.115 punten, I 6. H. Jansson (Zweden) met 7.286.285 pun- I ten, 7. F. Wessely (Oostenrijk) met 7.274.850 punten, 8. A. R. Anderson (Zweden) mat 7.109.685 punten, 9. H. Lindblad (Zweden) 7 071.425 punten. Wielrennen. Zaterdagavond zouden om 7 uur de Olymp. «ge baan werd het aanvangsuur op 8 uur be paald. Op dat tijdstip waren slechts toeschouwers aanwezig. Begonnen werd met de series van de 1 K.M. sprint, waarvan de uitslagen luiden als volgt: Eerste serie: 1. Falck Hansen (Denemar ken) laatste 200 M. 13% sec., 2. Malvassi. Tweede serie: 1. Beaufraud (Frankrijk), laatste 200 M. 13X sec. 2. Donally (Ierland), 3. Schaffen (Oostenrijk). In de derde serie verschijnt Mazairac (Ne derland) aan den start tegen Cozens (Enge land) en Juillet (Chili). De Hollander begon met de tweede plaats achter den Engelsch- man in te nemen. Na een goede 100 M. even wel krijgt hij een lekke band en starten eerst Svergini (Italic), Stander (Australië en Plume (Le th land). Juist wanneer Standen naar voren gaat, wordt wegens een ongeval afgebeld. De vijfde serie wordt gewonnen door den Belg van Massenhove, terwijl de Pool Kos zutski de tweede en de Zwitser Faas de derde plaats bezet. I-aatjte 200 M. 13% sec. Zesde serie. Aan den start verschijnen Bernhardt (Duitschland) en Davies (Canada). De Duitscher, die in den laatsten bocht nog een kleine 4 M. achter was, wist in een schit terenden spurt met een handdik te te winnen. Laatste 200 M. 13% sec. Juist als het begint te druppelen, komen Mazairac met Cozens en Juillet ten tweede male aan den start. Ook in deze tweede serie van den Hollander rust geen zege, daar we gens een val van den Engelschman wordt af gebeld. Naar de jury ons mededeelt, is Mazairac Van meening, dat de baan door den regen voor verder rijden te glad is geworden. Op het middenterrein wordt intusschen jjverig geconfereerd met het gevolg, dat de wedstrijden Zondagavond te half acht zullen worden afgewerkt. Nederiaadschee dames naar Engeland? De Eagelsche Athletiekbond heeft de De uitslagen zijn: Achtmeter-klasse 1. Holland; 2. Zweden; 3. Amerika; 4. Ar gent ink1. Zesinetc r-k lassc 1. Holland; 2. Denemarken; 3. België; 4. Esthlaud; 5. Frankrijk; 6. Zweden; 7. Italië, 8. Duitschland; 9. Portugal. Nederlandsche estafetté-ploeg 4 X, 100 Meter dames, uitgenoodigd om deel te nemen aan belangrijke internationale wedstrijden te houden op-14 dezer. Ook de wereldrecord - houdster. mej. Gisolf is uitgenoodigd. Nieuw Nederlandscli record 4X100 M. dames. De Nederlandsclie -dames-athleten heblten bij de estafette 4X100 M. dames den tijd van 48.7 sec. genoteerd.' fQud wereldrecord 48.8 seconden). De Zaterdagavond door den regen ontijdig Olympisch record: Amerika 3 min. 16 sec. Nederlandsch record: 3 min. 28.4 sec. Drie series; de beide beste ploegen elke serie komen in de finale. Eerste serie: 1. Amerika 3 min. 21.4 sec. 2. Canada, 3. Engeland. Deze estafette werd ge loopen in stroomenden regen. Tweede serie: Aan den start verschijnen Nederland, Zweden, Duitschland, Tsjecho- Slowakjje en Italië: 1. Duitschland 3 min. 20A sec.. 2. Zweden, 3. Italië, 4. Nederland. De Nederlandsche ploeg bestond uit M. v. d. Berge, A. Hoogerwerff, A. Paulen en H. A. Broos. Men was te langzaam. Ook deze esta fette werd in stroomenden regen geloopen. Groote plassen staan op de baan. Derde serie: 1. Engeland 8 min. 20% sec., 8. Frankrijk. In de finale 4 X 400 M. estafette heeren komen Amerika, Canada. Duitschland, Zwe den, Engeland en Frankryk. De Belgen winnen met 1 lengte in den tijd van 7 min. 55% sec. Tweede heat: Duitschland—Italië. De Italianen winnen. Tijd Italië 7 min. 41% see. Tijd van Duitschland 3 min. 42% sec.» Derde heat: AmerikaZwitserland. Zwitserland wint met 1 lengte vosr- sprongr^ijd Zwitserland 7 min. 46% sec. Amerika 7 min 49% sec. Voor de laatste heat komen aau Frankrijk Polen. Polen wint met een lengte voorsprong in 7 min. 47% sec. Tijd Frankrijk 7 min. 50% soc. Zeilen* demi-finale: 1. Crabbe 2. Charlton 30% sec. van Polen. Daarna verschijnen aan den start de ach ten van Italië en Holland, een ongelijke par tij voor onze Laga-inannen, die ondanks al hun dash en hardnekkigheid geen tegenstan ders zijn voor de donkere broeders uit Italië. De Italianen zijn dan ook op 250 M. een halve lengte en op 500 M. reeds een geheele lengte voor. De Hollanders houden evenwel vol en de Italianen kunnen de Laga-mannen niet kwijtraken. Tot op 1500 M. is de voor sprong niet grooter dan twee lengten, on danks het spurten der Italianen. Dan, op 1800 M. begint Holland een daverenden spurt en de Lagamannen loopen snel in op de Italianen, die gaan trekken zoo hard ze kun nen. De Hollanders kunnen het evenwel niet meer halen en als het schot valt wint Ita lië in 6 min. 54 sec. tegen Holland 6 min. 59 sec. De Lagamannen hebben met eere verlo ren. De d; van de DE MARATHONLOOP. De klassieke Marathonracé is Zondag ge- loopcn en de betrekkeiijk weinigen, die het voorrecht hebben gehad hem te volgen, kun nen niet anders dan getuigen, dat het een waardig besluit, een schitterende slotapo- theose is geweest vgn n uitstekend geslaagd Olympisch Athletiektournooi. De. regeling langs den weg bleek uitste kend. Niet alleen op het v. Tuyllplein. maar vrijwel overal langs den' Weg, voornamelijk echter binnen de grenzen van de Hoofdstad maar ook aan het Kalfje en in Ouderkerk hadden zich in dikke hagen puitenden en nog eens duizenden menschen opgesteld om de loopers te zien passeeren. De weg zelf was overal perfect vrjj gehouden. Om .elf min. over drie viel het startschot binnen de Sta- dionmuren. Het was een historisch moment. Voorop gaan de beide Japanners Isuda en Yamada, die in een schaduw door den Ame rikaan Ray gevolgd worden. Enkele meter* daarachter volgen de overigen van het hoofd- peleton. De beide Japanners hebben zich intus schen van de drie overigen losgemaakt en het verschil beloopt weldra een 50 meter. Zoo nadert geleidelijk de nieuwe Wandel weg, het laatste gedeelte van het geweldige parcours en daar, op het midden ongeveer van dien Nieuwen Wandelweg speelt zich, voor velen onverwacht, de groote sensatie van den strijd af. Tot enkele minuten voor dien dacht men algemeen dat de Japanner Yamada, die de leiding had met een dertig meter voorsprong op Joie Ray zou winnen. Hoogstens had men ook den Fin Martilainen, die ia derde positie lag; nog een kans ge geven. Maar wat was dat? Daar schoot plot seling het kleine tengere kereltje, de Fran- eche Algeryn, El Ouafi, in ongedacht tempo vooruit. Hij passeert den Fin, vervolgens ook Ray en een oogenblik later schiet hy ook langs den leidenden Yamada heen, om in een minimum van tyd een voorsprong van circa 100 Meter te nemen. Dit was echter niet de eenige sensatie. Op een 50 Meter achter den Franschman volgt de stoere Chi leen Plaza en thans wordt het duidelkjj hoe uitermate tactisch hoe welberekend dit tweetal de course heeft geloopen. De volledige uitslag is als volgt: 1. Ei Ouafi (FNMbrijk). Tijd 2 uur 32 min. 57 sec. Plaza (Chili). Martellin (Finland). Yamada (Japan). Ray (Amerika). Isuda (Japan). Korholin Kosti (Finland). Ferris (Engeland). Michelson (Amerika). Bricker (Canada). Wood (Engeland). Laaksonen (Engeland). Payne (Engeland). Rastas (Finland). SipHt (Finland). 16. Krof (Tschecho Slowakije). De Nederlander H. Landheer kwam als 27e binnen in den tfjd van 2 uur 52 min. hoede. By de bel legt Holland er een schepje op en loopt de Oostenrijk er voor de Mara thon tribune voorbij, Holland wint met twee lengten. loon ia, maar Hongarije zal nooit, nooit ver geten. Holland staat als een eenig land aan geschreven. Spr. besloot met een ,.Leve Ne- lerland”. De heer Van de Bilt dankte- namens de „pleegouders" voor hetgeen gezegd is. Hij meende dat de pleegouders een plicht hadden gedaan jegops God en hunne medemenschen. Hy hoopt, dat ook de zon weer zal opgaan voor het Hongaarsche volk. Ten slotte dankte ook nop Ds. Hegmans namens het Huisvestingscomité afd. Amster dam. Aan het slot van de bijeenkomst, die door muziek werd opgeluisterd, sprak de aartshertog nog met de pleegouders, welke Hongaarsche kinderen by zich hadden. MJn hoed. Spr. eindigt In het Nederlandsch Wy Hongaren zullen altyd dankbaar zijn aan de pleegouders. Wjj hopen dat God hun liefdewerk veelvuldig zal vergelden. Monseigneur Meszaros, behoorende tot het gevolg van den aartshertog schetst vervol gens de groote daad van liefde, die Neder land heeft gedaan in een tijd, dat men aan het lot der menschen twijfelde. Gy leerde ons ‘de ware Christelijke »IieNe. Niet alleen Hon garije, maar de gansche menschheid behoort Uw land dankbaar te zijn. Het was een voor beeld van Gods rjjk op deze aarde. De Hongaarsche onder-staatssecretaris Exc. Petto Szandtucc vervolgens sprekende schetst de donkere dagen van de jongste Hongaarsche generatie en de hulp die toen kwam. Wel zegt men dat ondank 's werelds afgebroken series over 1 K.M. werden Zon- dagvond voor een goed bezet Stadion voort gezet, Het weer was uitmuntend. Allereerst verschenen aan den start; Maizarac, Nederland; Juillet, Chili Cozens, Engeland. Na het startschot een gebalanceer met als resultaat, dat Maizarac de tweede plaats achter Cozens inneemt. Er wordt niet ge leden doch gekropen en zelfs de bel brengt in dit tempo vooreerst geen verandering. Tot Maizarac in den voorlaatsten boent er van doorgaat en zonder al te groote inspan ning met wiellengte voor den Engelsch man over de streep gaat. Laatste 200 Meter 13 sec. Volgen Standen, Australië; Severgnöne, Italië, Plume, Letland en Jermo, Spanje. Wegens een lekke band wordt in de tweede ronde evenwel afgebeld. Vervolgens een repêchage rit tusschen den Zwitser Knabenhaus en den Chileen Juil let, vanuit den laatsten bocht door den Zwitser gewonnen. Laatste 200 Meter 14% s. Dan wordt de afgebelde serie overgereden tusschen den Italiaan Severgninl, dén Span jaard Jermo, den Australiër Standen en den Letlander Plume. In een fraaien spurt door Standen gewon nen. Tweede Severgnini. Tijd laatste 200 M. 13% seconden. De volgende rit is de repêchage van den Canadees Davies tegen den Argentijn Mal- vassi en den Italiaan Svergnini. Even voor de eindstreep schiet Malvassie uit de tweede positie naar voren en wint met een band- dikte. Tweede Severgnini. Laatste 200 M. 13% seconden. In de tweede repêchage rijden Donelly, Ierland, Plume Letland en de Pool Koszutsk. In een langen en feilen spurt wint de laatste. Tweede Donelly. Laatste 200 M. 12% sec. Aan den start voor de finale der repêcha- ges verschijnen de Zwitser Knabenhaus, de Argentijn Malvassie, de Pool Koszutski en de Engelschman Cozens. In den zeer snellen spurt weet de Pool Kos- cutski den Argentyn met een half wiel lengte te slaan. Laatste 200 M. 12% sec. De eerste kwart-finale ziet aan den start den Belg van Massenhove en den snellen Duitscher Bernhardt, snel is hier een groot woord, want de eerste en een gedeelte van de tweede ronde worden in zeer langzaam tempo gereden. Voor de Marathon-tribune neemt de Belg een voorsprong van twee lengten. De Duitscher is by het uitkomen in den laatsten bocht gelijk gekomen en wint met een nauwelijks waarneembaar verschil. .Laatste 200 meter 13% seconden. f Standen, Australië en Maizarac, Neder land rjjden vervolgens de derde kwart-finale der 1 K.M sprint, balanceeren langdurig, waarbjj de Australiër den kpp,moest nemen. Kruipend gaat het onder door de bochten, zoo mogelyk nog langzamer en een kunst op zich zelf. Ook de bel brengt hierin voor eerst geen verandering. In den voorlaatsten bocht neemt de Australiër een voorsprong van een lengte. By het uitkomen van den laatsten bocht is Maizarac gelijk om in een schitterend gereden eindspurt den Australiër met een half wiel te slaan. Maizarac de man, die naar men zegt niet „vechten” kan heeft met de laatste 200 M. in 13 sec. een buitengewoon fraaien wedstryd gereden. Vervolgens wint de Franschman Beaufaud de tweede kwart-finale van den Argentyn Malvassie. laatste 200 M. 13% sec. De Deen Falck Hansen slaat daarna den Pool Koszutski met een goed half wiel lengte. Laatste 200 M. 13 1/5 sec. Achtervolgingswedstrjjd over 4 K.M. Allereerst rydt de Belgische tegen de Poolsche ploeg, een interessanten strijd, waarby van een eigenlijken voorspronk van een van beide partijen niet kan worden ge sproken. daar beide ploegen vrijwel even sterk zyn. Wegens een misverstand evenwel wordt deze serie geannuleerd. Frankrijk bindt hierna den strijd aan tegen Chili. Hier zijn de Franschen beduidend ster ker. Beide partijen rijden, wanneer er nog vier ronden te ryden is, met drie man. Zien- deroog enloopen de zeer fraai rijdende Franschen, die om de beurt den kop nemen, in. Het begint er op te gelijken of de Chi- leenen gelapt zullen worden. Terwijl de spanning op zyn hoogst is, loopen in de voor laatste ronde in den bocht voor de staan- tribune de Franschen hun tegenstanders voorby. Hierna komen de Engelsche en Turksche ploegen in de baan. Het rijden der Turken valt niet mee. Zienderoogen winnen de Engelschen terrein en wanneer er nog drie ronden te ryden zijn loopen de Engelschen hun tegenstanders voorby. Italië en Letland ryden de derde serie. Het duurt niet lang of de Letten zijn aan de verliezende hand en in de laatste ronde in den bocht voor de staantribune worden zy zelfs nog gelapt. Dan volgt het groote moment van de zeer interressante wedstrijden: Nederland-Zwitserland. Maas Pijnenburg, van der Horst en Bosch van Drakensteün, zetten., er oogenblikkelyk onder daverende aanmoedigingen een stevig tempo in en loopen bij iedere ronde meer in. In de vijfde ronde valt Pijnenburg in den bocht, dcoh de 3 overigen gaan onvermoeid verder. Nog twee ronden en nog 75 Meter scheiden de onzen van de Zwitsers en terwijl heel het Stadion jubelt en juicht, lapt het subliem rijdende drietal de Zwitsers een paar meter voor de eindstreep. Canada en Duitschland wordt een overwin ning voor de Duitschers. Vervolgens beginnen de wedstrijden: TANDEM OVER 2 K.M. Voor Nederland tegen Oostenrijk komen onze jonge hoop Leene en Van Dyk uit. Oranje zit in de achterhoede en bljjft op zyn ZWEMMEN. (Eerste dag.) 1500 M. vrije slag voor heeren, drie series van elke serie de beide eersten geplaatst worden. Wereldrecord: ArneBoi 7.2 sec. Olympisch record: A. Charlton (Australië) 20 min. 6.6 sec. Eerste serie: 1. Clapp (Amerika) 21 min. 31 sec.; 2. Takabayashi (Japan) 22 min. 30% sec.; 3. Thompson (Canada) 22 min. 56% sec.; 4. Taris (Frankrijk); 5. Gambi (Italië). Aan den start verschijnen voor de tweede serie: Perentin (Italië), Arai (Japan), de Man (Holland) en Lindsay Nieuw (Zeeland). De Hollander De Man, begint niet kwaad en hy houdt het tempo goed vol. Langzaam maar zeker loopen de Italiaan en do Japan ner uit en halverwege den afstand zyn zjj reeds 50 M. voor op de beide anderen. De Man, van tijd tot tijd aangemoedigd strijdt voor de derde plaats, daar de snelste derde uit de drie series nog als zevende in de demi- finale geplaatst zal worden. Wanneer nog 400 M. te zwemmen is, spurt de Hollander en neemt eenige meter voorsprong op den Nieuw Zeelander. De twee anderen liggen op dat moment reeds 75 M. voor. Met een goeden eindspurt eindigt de Hollander als derde, ongeveer 90 M. achter den winnaar. Daar zyn tyd echter iets slechter is dan nr. drie in de eerste serie, komt hij niet in de finale. Derde serie: 1. Takaishi (Japan) 21 min. 20 4/5 sec.; 2. Ruddy (Amerika) 22 min. 12 sec.; 3. Antos (Tsjecho Slowakije) 22 min. 47 sec. Roeien. Skiff. Zaterdagmiddag vingen de tweede voor Wedstrijden skiff aan. De eerste race dezer wedstrijden was Hongarije (B. 8zendey) en Nederland (L. H. F. Gunther. Gunther is zooveel sneller, dat hij op de toeschouwers vangt de laatste midag van V-*-* Athletiek tournooi aan. i Dames Esafetteloon 4 ma al 100 Meter. Wereldrecord 49.4 sec. ten name van (Ca nada) Komen aan den start voor de finale Canada. Italië, Amerika. Duitschland, Ne derland en Frankrijk. Het startschot knalt, doch Italië is te vroeg weg. Opnieuw wordt geschoten. Thans zyn al len goed weg. Nederland heeft de tweede baan, Duitsch land loopt voorop. By de laatste wisseling zit Nederland nog goed, ongeveer op de der de plaats, doch door zenuwen wordt slecht overgegeven en ondanks een feilen eindspurt van Mej. Grooe eindigt Nederland als vijfde. Uitslag: 1. Canada 48,4 sec. 2. Amerika 3. Duitschland. 4. Frankrijk. 5 Nederland 6 Italië. 4 maal 100 Meter heerenestaMteloop. Finale. Wereldrecord: Amerika 41 sec. Oly*- pisch record: hetzelfde. Aan den start ver schijnen Canada, Engeland, Duitschland Frankrijk, Amerika en Zwitserland. 1. Amerika 41 eec. 2. Duitschland. 8. En geland. 4. Frankrijk. 5. Zwitserland. Canada werd gedisqualificeerd. De Amerikaansche ploeg bestond uit Wy koff, Quinn, Borah en Russell. De Duitsche ploeg, die stellig overtuigd was, Opnieuw het wereldrecord te verbete ren. miste Wichmann wegens spierblessuur. Körnig heeft dc laatste 100 Meter op groot- sche wyze geloopen, doch dc Amerikaan Rus sell Was hem te snel. 4 maal 400 Meter estafetteloop heeren. Finale. Wereld- en Olympisch record: Amerika 8 min. 16 Sec. Aan den start verschijnen Ca nada. Amerika, Zweden, Duitschland. Frank rijk en Engeland. Uitslag: 1. Amerika 3 min. 14,2 sec. 2. Duitschland. 3. Canada. 4. Zweden. 5. Enge land. 6. Frankrijk. De gemaakte tijd is een nieuw wereld- en Olympisch record! De Amerikaansche ploeg bestond uit Baird Alderman, Sftencer en Barbutti. Hoogspringen met aanloop voor dames Wereldrecord: Mej. C. Gisolf (Nederland) 1.576 M. In de finale zijn nog aan op 1.54 M. de dames Gisolf (Nederland), Catherwood (Ca nada) en Shiley (Amerika). De Canadeesehe springster Catherwood verbeterde met een eprong van 1.59 Meter het wereldrecord hoogspringen voor dames, dat met 1.572 stond ten name van mej. Gi solf (Nederland). Deze sprong 1.56 M. 1. Catherwood (Canada) 1.50 M. 2. Msj. Gisolf (Nederland) 1.56 Meter. 3. Willey (Amerika) 1.56 5fbter. ROEIEN. ItaliëNederland. Voor Nederland roeien Cox en Pieterse. Met zes lengten door Nederland gewonnen i nden tyd van 7 min. 59 sec. EngelandBelgië. Engeland wint met een halve lengte in 7 min. 55% sec. De derde heat brengt een row over van Zwitserland in den tyd van 7 min 52 4/5 sec. Twee zonder stuurman. Eerste heat: FrankrijkZwitserland. Zwiterland wint met een tijd vaa 8 min. 17% seconden, tijd v. Frankrijk 19 min 1 4/ü. België--Holland. Voor de tweede heat verschijnen aan den start België en Holland. Op de 500 M. zjjn de Hollanders zoowaar een heele lengte voor, terwijl op de 100 M. de Hollanders reeds drie lengten voorsprong hebben. Hun overwinning is thans zeker. Op de 1250 M. is de voorsprong nog met een lengte vergroot.. Tenslotte gaat Holland als eerste door de finish in 8 min. 18% sec; de tijd vol België 8 min. 36 2/5 sec. Twee met stuurman. De Franschen winnen met een lengte voor sprong. Tijd Frankrijk 8 min. 37 eec., tijd Amerika 8 mm. 41 sec. Vier zonder stuurman. Om elf uur vangen de herkansingswed- stryden van de vier zonder stuurman aan. Voor de eerste heat verschijnen aan den start aan boei 1 Nederland en boei 2 Duitschland. Di- strat is gelijk. Al spoedig neemt Duitschland de leiding en heeft op de 250 M. reeds drie vierde leng te voorsprong. Op 500 M. is deze voorsprong een kart lengte geslonken. Op de 750 M. hebben de uitschers hun drie vierde lengte voorsprong hersteld. De Hollandsche vier houdt zich schitterend. Op de 1000 M. echter is het pleit beelist en hebben de Duitschers een lengte voorsprong om deze op de 1500 M. te verdubbelen. De uitschers spurten nog voor den vorm en wflhien met d eirlengten in 7 min. 21% see. Tijd Holand 7 mm. 30% sec. De tweede heat brengt een row over Frankrijk in 7 min. 52 sec. Eerste heat Hongarije —België. (Zevende dag). De athletiek wedstrijden begonnen Zater dagmiddag in stroomenden regen m het Olympisch Stadion met de 4 X 100 M. esta fette voor heeren. Ondanks den regen waren nog ongeveer 12.000 toeschouwers aanwezig. Het Olympisch record staat op naam van Amerika met 41 seconden. Nederlandsch record 42.8 sec. (Haarlem). Deze wedstryden worden door landen- equipes gehouden in drie series. De twee bes- te equipes worden in de demi-finales ge plaatst Eerste serie: 1. Canada, 42.2 sec. 2. Enge land. De Nederlandsche ploeg heeft niet deelge nomen, oin zich te sparen voor de 4 X 400 M. waaraan door dezelfde athleten, die de 4 X 100 M. zouden moeten loopen, wordt deelge nomen. Tweede serie 1. Frankrijk 41.8 sec., 2- Duitschland. De fameuze Duitsche ploeg werd royaal door Frankrijk geslagen. Derde serie: 1. Amerika 41.2 sec., 2. Hon- garye. In deze serie werd de tweede aanko mende Hongarije gediskwalificeerd, waardoor Zwitserland in de demi-finale is gekomen. 4 X 100 M. estafetteloop voor dames. Wereldrecord: 440 yards Engeland 49.8 sec. - - Nederlandsch record: 54.2 sec. (Den Haag). Three series van vier ploegen .De besté drie van elke serie komen in de finale. Eerste serie: Aan den start verschijnen Ne derland, Frankrijk, Zweden en Canada. e 1. Canada 49.4 sec., 2. Nederland, 3. Frankrijk, 4. Zweden. Nederland heeft de tweede baan, doch is reeds na het tweede wisselpant gepasseerd door Frankrijk, dat echter by het derde wis- setount struikelt. Nederland arriveert als zeer g Dese ploeg beeft aanzienlek h laadsch recordtijd geloopen. De Oanadeeeêhe dameeploeg nteaw wereldrecord (49.4 sec.). De tfd der Nederlandsche ploeg b 50.2 see. (nieuw Nederlandsch record). Tweede serie: 1. Amerika 49.8 Dartechland, 8. Italië, 4. België. In de finale 4 X 100 M. estafetteloop da mes komen dus Canada, Nederland, Frank rijk. Amerika, Duitschland en Italië. 3000 Meter hindernisloop heeren. Finale. In eik der zeven ronden 5 hindernissen, n.L een sloot, 3.66 M. breed en lang en diep 76 c.M. en vier hindernissen van 91.4 c.M. hoog. Olympisch record: Ritola (Finland) 9 min. 83.6 sec. Aan den start verschijnen: V. Ritola (Fin land), P. L. Nurmi (Finland), T. A. Loukola (Finland), N. Eklöf (Zweden), M. Dalton en W. 0. Spencer (Amerika), Duquesne en Dar- tigues (Frankryk), Anderson (Finland). De eerste hindernis, de sloot bezorgt Ritola een achterstand van 20 M., die zelfs 40 M. wordt en dien hy niet meer inhaalt. Dc Fin Loukola spurt vervolgens langzaam maar zeker naar voren en als nog 1000 M. moet worden geloopen heeft hy een voor sprong van wel 60 M. Daarachter volgen Nurmi en de beide Franschen Duquesne en Dartigues. Vervolgens zet Nurmi er een vaartje achter, hy spurt de Franschen voor by en neemt 15 M. voorsprong. Als de bel voor de eindspurt klinkt, zit Loukola onbe dreigd met 100 M. voorsprong eerst. Terwyl Ritola opgeeft, spurt de Fin Anderson naar voren, hy passeert het peleton en zonder stryd passeeren achtereenvolgens de drie Finnen Loukola, Nurmi en Anderson de finish. Uitslag 3000 M. hindernisloop: 1. Loukola (Finland) 9 min. 21.8 sec. 2. P. Nurmi (Fin land), 3. Anderson (Finlandd, 4. Eklöf (Zwe den), 5. Dartigues (Frankryk), 6. Duquesne (Frankryk). 4 X 400 M. estafette voor heeren. Daarna worden de series verloopen van den 4 X 400 M. estafetteloop. 1000 M. zes lengten voor is. Gunther wint in 8 min. 38% sec. Tijd Hongarije 9 min. 23% sec. Voor de tweede heat verschijnen aan den start Canada (J. W. H. Wright Jr.) en Tsje- cho-Slowakye (J. Straks). De Tsjech wint in den rijd van 8 min. 36% sec. De tyd van Wright is 8 min. 45 sec. De volgende heat brengt Denemarken en Australië. De Australiër is belangryk sterker en wint met vele lengten in 7 min. 28 sec. De tyd van Denemarken is 7 min. 47% sec. De vierde heat Engeland tegen Amerika. Meyers, de Amerikaansche skiffeur wint in 7 min. 46 sec. De tijd van Engeland was 7 min. 51 sec. De vijfde heat Italië en Frankrijk aan den start. Frankryk wint met vele lengten in 8 min. 38 sec. Tyd van Italië 9 min. 10% sec. In de laatste heat had de Zwitser E. Can- deveau eeij^ row over in 9 min. 6% sec. Achten. Als laatste nummer van den Zaterdag hadden do tweede voorwedstrijden van achten plaats. De uitslagen hiervan luiden: Amerika wint van Denemarken met lengten voorsprong in 6 min. 36 sec. Duitschland wint van Argentinië mot zes lengten in 6 min. 31 sec. Engeland wint met vier lengten in 6 min.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2