I Vriesla's Verdelglngsgogder Hoord - Hollandsch Dagblad. alkmaar. tegen verdelging van Vlooien bij mensch en beest Kippenluis, Mieren, Torren, Motten enz, Per flacon 50 ct*. Ghem. Fabriek „Vriesia”, JAN DE VRIES. Tweede blad ZATERDAG 18 AUG. 1928. PURMEREND. Telefoon 324. I DE LANGE DE MORAAZ 1 ALLE BANKZAKEN. NIEUWS. L. FRANKENBERG. De a.s. Koninglnnedagvierlng. Officieels Mededeellngen. PROVINCIAAL I 11* WEERBERICHT. HANDELZEN MARKT. Zaadmarkt 58, Alkmaar. LANDBOUW EN VEETEELT PLUIMVEETEELT. KUNST EN KENNIS. V w. - e geldleening Neutraal Zii ALKMAAR. I Aller opkomst verzocht, daar er mededee- GEVONDEN VOORWERPEN. in voor teKS lingen sullen worden gedaan over de film avonden tijdens de kennisweek. ST. JOSEPH PATRONAAT. Zondagavond om 7 uur bijeenkomst leden van bovengenoemd*- patronaat in gebouw aan het Varnebroek. TWEE-EN-TWINTIGSTB JAARGANG. der het andêrd. Aaavi 1100 K.G. CITY RAGS, uitsluitend gegarandeerd leder. LAN GESTRA AT ALKMAAR. Stationsweg 7 van Bergen Diehl, (jzerwerker, rju Bierl verwijk. C. P. H. tafelen, conducteur N. rdc. Eikelenbergstraat 38 van Maastricht. propaganda te maken voor Alkmaar als tik’ ristenplaats. Een subsidie aan deze film besteed la dan ook in geen enkel opzicht gebruikt besteed geld. De Alkmaarsche Oranjevereeniging heeft thans het feestprogramma voor de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. vastgesteld. 's Morgens zijn gezamenlyki m de Bergerhout, daarna feesten voor de kinderen in den Muziektuin. De 3000 Alkmaarsche schoolkinderen zul len daar aangenaam en prettig worden be- zig gehouden, terwijl natuurlijk de onont beerlijke tractatie niet achterwege zal blij ven. Voor alles moet de jeugd feest hebben en de verjaardag van haar vorstin medevie ren. ’s Mid<’ Gemeentel :eheel nieuw, programma. voor werkgevers van 9t uur en IN HOOGER BEROEP. Naar wij vernemen, zijn de leden van den Raad, de heeren Mr. H. A. J. M. Kusters, S. J. A. Keesom en G. v. Slingerland by het college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland in hooger beroep gegaan tegen het besluit van den Raad der Gemeente Alk maar tot het aangaan van de veelbesproken met de Stichting „Alkmaarsch iekenhuis”. GROOTE PAARDENMARKT. De Directeur van het Marktwezen, maakt bekend, dat de Groote Paardenmarkt te Alkmaar zal gehouden worden op Maandag 3 September a.s. BERGEN. Geslohpd- Mej. G. M. M. de Wit, al hier, slaagde gisteren te Haarlem voor het Hoofdaote-examen. MONNIKENDAM. Viseckerijberkht. In de afgeloopea week werd aan de gemeentelijke yischafslag alhier aangevoerd: 4000 pond Zuiderzeeaal. van 35 tot 86 et. per pond; 1000 pond bot van 25 tot 37 ct. per pond; Baan gold vaa 15 tot 20 eent per pond. INGEKOMEN PERSONEN Kujjper, echtgen. van Jac. Met, c.g. Kenn. straatweg 125 van Heiloo. G. J. Verhoeff, huishoudster n.h. Oosterkolkstraat 19 van Enkhuizen. W. M. Lobac.h, r.k. Lindenlaan 121 van Zutphen. D. Hoogland u.h. Bagijnen- straat 1 van Meppel.. J. de Bruin, beambte N. S. n.h. Hoeverkade 13 van Maurik. C. de Boer, Nieuwpoortslaan 117 van Westzaan. M. HonsbeekGroen, o.c. Hoeverkade 9a van Helder. N. GroenKok, idem. A. J. Velt- kamp, stucadoor, Tulpstraat 4a van Bergen N.-H. N. Rampen, dienstbode, n.h. Heeren- straat 1 van Zype N--H. G. M. Bakker, ver pleegster ri. v. Everdingenstraat 18 van Voorburg. M. van DalenBos n.h. Krelage- straat 37a Haarlem. A. Everaars, bakkers knecht r.k. Grensstraat 16. van Beemster. Ch. H. Bosch, geh. met T. Fahner, n.h. Huig- brouwerstraat 4 van Zwartsluis. W. Greve- link, conducteur N.S. n.h. Tulpstraat 14a van Maastricht. P. Bot, uitvoerder wegenbouw, n.h. vaartuig afgesn. kanaalvak, van Haar- lommerliede. J. Bot, voorman wogenb. n.h. idem. C. Wagenaar, groentenhandelaar, n.h. Kennemersingel 2 van Broek op Langend ijk. J. H. de Jager, dienstbode, n.h. Paterposter- straat 16 van Corssel. M. Mante, verpleegster, Koorstraat 33 van Castricum. T. O. Terluin, onderwijzer, g.k. Stationsweg 20 van Nijme gen. E. van Engelenhoven, monteur, n.h. Friescheweg 44 van Oudorp. W. A. J. Ruiter, smid, r.k. Verdronkenoord 12 van Hoorn. S. J. Hillinga, kantoorbediende, n.h. Groene- laantje 19 van Ierland. W. A. van Gisteren, winkeljuffr. r.k. Nieuwl.singel 70 van Tilburg. M. J. PoolVisscher, n.h. van der Kaaijstr. 25 van Helder. T. Fray, huishoudster n.h. - - - N -H. R. Pb. K. •kade 10 van Be- S. Hoogste barometerstand 766.6 te München. Laagste barometerstand 751.6 te Vest- manoeur. Verwachting: Zwakke tot matige Weste lijke tot Zuidelijke, in het Zuiden, Zuid-Ooste- lijke wind, waarschijnlijk licht tot half be wolkt, droog weer, warmer overdag in het Zuiden. R. K. VERPLEGINGSFONDS ALKMAAR. Ter herdenking van het le Lustrum wordt Woensdag a.s. om 8' uur een belangrijke ledenvergadering gehouden in het Gebouw der St. Jozef-Gezellen. Men de advertentie in dit nummer. 'BTEDEL1JKE MUZIEKTUIN. Wy vestigen zeer gaarne even de aandacht op de advertentie van de verschillende con certen, die tegenwoordig weer in den mu ziektuin worden gegeven. De heer Timmerman is een vooruitstrevend man. Hij begrijpt, dat het er voor alles om gaat om den tuin zoo populair mogeljjk te maken. Hij heeft nu voor Donderdag a.s. een ]>opuliar concert gearrangeerd, dat hij geheel gratis aan alle inwoners van Alkmaar en Omstreken aanbiedt. Zelfs het trucje van een verplicht programma wordt hier niet ge bezigd. Men is geheel vrij, zich al dan niet een tekstboekje i 10 cent aan te schaffen. Medewerking aan dit concert verleenen: Het Alkm. Dubb.-Mannen-kwartet „Zang en Vriendschap’’ (Dir.- Corn. Jonker); Mevr. Ph. M. Kuygh-Krcns, sopraan en de jeugdige pianist Gerrit Hekket, piano-solo. We hopen in een volgend nummer nog eenige bijzonderheden omtrent dit concert te vermelden. de kinderfeesten. Eerst e zang van alle schoolkinderen UITSLAG LOTING MILITIE. Heden had hier de loting plaats voor de nationale militie, lichting 1929. De uitslag was: 1. C Beukenkamp. 2 Jb. Kruijer, 3. I, J. C. Flipse, 4 J. A. Bakker, 5 K. S. Kos sen, 6 A. G. F. Kroon (voorloopig vrij gesteld), 7. Jb. de Boer, 8. G. J. Kuijper, 9. G A. Bijman, 10 Jb. van Eijk, 11. M- P. Nootebos (voorl. vrijgesteld), 12 J. W- Vermeulen (voorl. vrijgesteld), 13. S. Vos, 14. J. J. A. Ploos van Amstel, 15. G. Groeneveld, 16. J. M M van Langen, (voorgoed vrijgesteld), 17. J. F. ten Hove 18. C. Schot, 19. E J. Jansen, 20 S. Oly, 21. M. v. d. Veen, z2. A. J. Oudejans, 23. C. Nieuweboer, 24. P. Ruig 25. H. G. Eggers, 26. J. Beets, 27. M. A. Provily, 28 A. J. Bakker, 29. L. F. Kersloot, 30. G. L. Rupert- AFWIJZEND BESCHIKT. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Voetbalvereeniging „Purmer- steijn" afwijzend beschikt op het ver zoek van de Rijvereeniging „Purmerend Omstreken", om op haar terrein een AMSTERDAM, ƒ8 Aug. Aardappelprijzen. De aardappelprijzen waren heden onver- 3 ladingen, wegende totaal GEMEENTELIJKE DIENST DER WERK LOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDS BEMIDDELING. DISTRICTS-ARBETDBEURS. Kostelooze bemiddelin en werknemers. Geopen* van 25 uur.' Voor werknemers uitsluitend van 912 uur en Maandag- en Donderdag avond van 78 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Mannen. Aangeboden: 2 chauffeurs, 2 grondwerkers, 1 kellner, 1 kleermaker, 2 magazijnbedienden, 9 metselaars, 2 meubel makers, 1 mach, houtbewerker, 4 opperlie den, 3 pakhuisknechts, 1 scheepstimmerman, 43 sigarenmakers, 3 smeden, 4 stucadoors, 1 suikerwerker, 9 timmerlieden, 1 tuinman, 3 voegers, 29 losse arbeiders. Geplaatst: 11 grondwerkers, 1 kantoorbe diende, 4 metselaars, 1 meubelmaker, 1 op perman, 1 pakhuisknecht, 4 sigarenmakers, 1 sig. sorteerder, 1 schilder, 4 timmerlieden, 22 losse arbeiders. Vrouwen. Aangeboden: 1 huishoudster, 2 werksters. Geplaatst: 1 werkster. en Omstreken om op haar terrein een demonstratie te mogen geven door d« N. H. Rijvereenigingen. Dit moet tot gevolg hebben, dat het bestuur van bovengenoemde vereeniging heeft besolten thans deze demonstraties □iet te doen houden. MEDAILLES VOOR DE TENTOON STELLING. Behalve de reeds vermelde eereblijken zijn nog beschikbaar gesteld: Fa. wed. G. Oud Pz., en Co. te Haar, letn Verg. ziiv. medaille, den Edelachtb. heer P A. Romijn, burgemeester van de Rijp en Graft, rilveren med. In totaal zijn thans voor elke tentoon stelling 33 medailles beschikbaar gesteld Voorwaar een mooi getal. PUBLIEKPR1JZEN VAN DE TENTOONSTELLING. Evenals bij elke andere gelegenheid, zal er ook nu vpor de bezoekers van het Groote Tuinbouwtentoonstellinggebouw iets-te winnen zijn. Reeds zijn daarvoor belangrijke aan biedingen bij het bestuur binnengekomen en wel: Fa. J. de Haas, prima Leidscbe wollen deken. Fa. Apken, twee taarten naar keuze. Fa Nooy, vulpenhouder. DE RADIO-STEDENAVOND. Op Dinsdag 4 September heeft in „de Doele" alhier de Purmerender Radio Stedenavond plaats waarvan thans het programma definitief is opgemaakt Medewerkenden zijn: „Stedelijk Orkest”, het R K. Harmo- niegezelschap „Crescendo". De Stedelij ke Zangschool, onder leiding van den heer A. C. Provily, een jongenskoortje onder leiding van den heer B Leers, hoofd der R K. Jongensschool, de beer Martin Wolters, viool, begeleid door den heer Jan Bouwes alhier en mej S. Mul der, alhier, solozang De clou van den avond is natuurlijk de korte rede van den Burgemeester, ter wijl de avond zooals reeds eerder is be kend gemaakt, zal geleid worden door den heer Corns. Koning, voorz. van den Algem. Middenstand. De uitzending heeft plaats over de zen der te Huizen en vangt aan 's avonds 8 uur Stemt dus op 4 September a.s. af op Huizen. AGENDA R. K. VOLKSBOND. Heden Zaterdagavond geen spreekuur voor het Bureau voor Arbeidsrecht. DINSDAG van 12 tot 1 uur en van 7 tot 8 uur is de Secretaris van den Volksbond in St. Willibrord te spreken over alle zaken den bond betreffende. Ook voor Arbeids recht. MAANDAG 8 uur Bestuursvergadering Me taalbewerkers. 8 uur Ledenvergadering St. Raphael. OENSDAG 8 uur Ledenvergadering afd. Gewone Leden. ZATERDAG contributie betalingen op de gewone jiren. 56 uur gelegenheid om te sparen. 67 uur zitting voor de Voorschotbank. Voor het Ondersteuningsfonds hebben op Zaterdag 85 Augustus zitting de heeren Vlaming en Telleman. ’b Middags zyn de groote feesten op het Gemeentelijk Sportpark. Het Bestuur heeft inderdaad voor iets bijzonders gezorgd. Allereerst zal de bekende luchtvaarder van Pottum met zijn ballon opstijgen, iets wat in jaren in Alkmaar niet is geschied en dus zeker buitengewoon veel belangstelling zal wekken. Tijdens het vullen van den ballon zal voor de jeugd een ballonwedstrijd worden gehou den, zoodat ook de jeugd by de middagfees- ten belang heeft. Vervolgens heeft de bekende landelijke Rijvereeniging uit Heiloo hare medewerking toegezegd. Deze Vereeniging zal bjj die ge legenheid optreden met een g1 daartoe speciaal ingestudeerd En tenslotte zal er een estafette wedstrijd worden gehouden door verschillende ploe gen, welke estafettewedstrijd begint en ein digt in het Sportpark en door een deel der ^tad zal gaan. Meerdere mededeelmgen en aankondigin gen zullen spoedig volgen. Thans reeds kan worden medegedeeld, dat de leden de mid- dagfeesten tegen sterk verlaagde entreeprij zen zullen kunnen bijwonen. Dit geldt echter alken voor hen, die voor 22 Augustus zich als lid beblten aangemeld. Mocht men dus nog geen lid zijn, dan haaste men zich en melde men zich als lid aan. Echter feestvieren kost geld en de nog jonge Oranjevereeniging heeft nog niet vol doende kas om alles zejf te kunnen betalen. De middagfeesten neemt zy geheel voor haar rekening, maar voor de feesten en trac tatie voor de kinderen zal zQ met toestem ming van den waarnemend Burgemeester lijsten bjj de burgerij doen clrculeeren. Wij vertrouwen, dat de burgerij voor dit goede doel voor kinderfeesten offert men steeds gaarne met mime hand zal geven. GESLAAGD. De dames F. Dijkers en A. Kraakman, beiden alhier, slaagden gisteren te Haarlem voor het Hoofdakte-cxamen. DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. In het bijzjjn van enkele genoodigden werd gisteren middag in de Schoolbioscoop aan de Doelestraat de film vertoond, welke 27 Juli en 3 Augustus door do Haagscbe Filmmaat schappij van de Alkmaarsche Kaasmarkt werd opgeuomen. Deze film, die een onder deel wordt van een groote cultuurfilm van Nederland, welke door een groote Duitsche Filmmaatschappij wordt vervaardigd, geeft in enkele fraaie beelden een duidelijk over zicht van de drukte tijdens de kaasmarkt op de Vrijdagen in het drukke seizoen. Onder de aanwezigen waren vertegenwoor digers van het Gemeentebestuur, van de K. v. K. en van de Ver. van Kaashandelaren, welke lichamen de totstandkoming van deze film door subsidies steunen. Na eenige mooie opnamen vanaf den toren van de Waag, vertoont de film de kaasmarkt tot in de kleinste bijzonderheden; het appid der kaasdragers, het keuren en koopen van de kaas, het wegen en bet verzenden per boot. Vooral de opnamen van het Waagge- bouw-interieur tijdens het wegen, waren zeldzaam schilderachtig. Verschillende be kende kaasmarktfiguren, die wy tijdens het opnemen van de film in actie hadden gezien, zagen we nu alg eendags-filmartisten de kaas keuren en koopen. Vergeleken met de film die een 10-tal ja ren geleden van de kaasmarkt werd ge- maakt, en die door den Directeur van het A B. T. vooraf werd afgedraaid, geeft deze «m een veel duidelijker beeld van de groote beteekenis van Alkmaar als kaasstad, van de kaasmarkt zelf en van het enorme vreemde- Hngenbezoek in de Vrydagochtend-uren. Als onderdeel vaa een groote cultuurfilm van ons land, die in niet minder dan veertig copiefln de wereld wordt ingezonden, zal deze kaasmarktfilm ongetwijfeld niet nalaten ALKMAAR, 18 Aug. Eierveiling Hollands Noorderkwartier. Aan voer-95000 kipeieren. Prijzen 58/60 K.G. f 7—f 740, 60/62 K.G. f 7.40—f 7.70, 62/64 K.G. f 7.60—f 8, Bruin 60/66 K.G. f 7.70—4 8.40 per 100 stuks. Aan voer 8000 eendeioten. Prijs f 6.30. seerde zijn het gelijkluidend kraaien der banen en het feit, dat bastaarden uit kruisingen van Bankiva’s met onze tam me hoenders volkomen vruchtbaar zijn. De hanen van het Ceylon-, Sonnerats- en Vorkstaarthoen maken bij het kraaien een ander geluid, terwijl bastaarden van deze rassen gepaard met onze bekende soorten niet dan bij uitzondering vruchtbaar zijn. Aanwezig aau het Bureau vau politie, I^ingestraat en aldaar te bevrageu op alle werkdagen tusschen 11 eu 1 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 15, 16 en 17 Aug. 1928: Zakmes: pincet, manchetknoop en porecleineu lan- taarnkap. Aanwezig en te bevragen by de navolgende ingezetenen onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op 15, 16, 17 Aug. *28: reticule met inh. 8. Jonker, Landstr. 30; ry- wielbelastingpl. Concierge Badhuis, Kweeren- pad; troffel, C.J.W. Maas, Geest 38: honden penning 483; J. Timmerman, Molenkade 32; hondenhalsband met 4 penningen; N. Faas, Friescheweg 30; Melkbus gem. J. Houtkoo- per, Gem. Reiniging, Zeglis; contactslot met 2-sleutels, W. Bottemanne, Snaarmanslaan 60 bus Ford-olie, A Kersten Middenstraat 25; ry wielbel. merk, J. Ekhardt, Noorderkade noodw. 1; riem van een regenjas; N. Put, Wolfspad 1; zilveren broche, R. Pijper, Lin denlaan 91; teddybeer, M. Boots; Achter- dam 7; manchetknoop, J. Boerboom, Pay- glop 15; vulpen, G. Jongkind, Hulststr. 20; vulpotlood; G. N. van Buren, Egmonder- straat 15; lorgnet, firma Daalhof Payglop 2; Kinderhoedje. T. Keesom, Mient 25; porte- monnaie met inh. C. Geels, Snaarmanslaan 27 groene gummibal, Grada Ris, Breedstr 31; h.rywiel, P. Blankendaal, Omval 32; jongens legenjas, A. J. ter Horst, Kinheimstr. 45; kopergewic.ht, N. Kieft, v. d. Woudestr. 54; hondenpenning 821, L. Smit, I.aat 173; zwem pak met handdoek, A. Klugt, Omval 15; sleutel melkbus, H. v. d. Stal, Overdiestr. 62; zwarte pet, J. Duin, Hoflein 55. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. De herkomst onzer huishoen- den-Indië en China de ba kermat Het vermoedelijke stamras is het Bankiva-hoen. De geschiedschrijvers vertellen ons, dat het houden van hoenderachtige vo gels als huisdieren zoo oud is, dat men niet kan nagaan waar en wanneer met het domesticeeren is aangevangen. Vele nasporingen zijn ook gedaan aai te ontdekken uit welke oertypen onze hedendaagsebe rassen zijn ontstaan, doch ook hieromtrent kan men weinig met zekerheid zeggen. Wel is bekend, dat meer dan 1000 jaar voor Christus in China en Indië tamme hoenders werden gehouden, eensdeels als sieraad ander deels voor de levering van vleesch en eieren. Vanuit dat verre Oosten schijnen de hoenders via Perzië en Egypte naar de landen aan de Middellandsche zee te zijn overgebracht. Zoo staat vast, dat meer dan 5 eeuwen voor onze jaartelling in Griekenland huisdieren voorkwamen on der den naam Perzische vogels, die iden tiek zijn met de dieren, die bij ons kippen heeten. In Grieksche geschriften uit dien tijd wordt in verschillende vormen de aanwezigheid van pluimvee gemeld; in enkel* gevallen zelfs op een wijze, die met reent doet vermoeden, dat de hoen ders daar reeds veel vroeger ingeburgerd waren. Onder meer is een manuscript gevonden, waarin typische bijzonderhe den omtrent deze Perzische vogels wer den gemeld, niet alleen wat hun leefwij ze betreft, maar zelfs beschrijvingen van kleur en type en wat wel het meest frap pant is mededeelingen over het kunst matig uitbroeden der eieren. Ook Griek sche Kunstwerken uit die periode ver- toonen afbeeldingen van bhnen eh hen nen. Daar uit geen enkel ander land van Europa zoovele en zulke betrouwbare en volledige, tot' in den verre oudheid terugvoerende, gegevens bekend zijn mogen we met vrij groote zekerheid aan nemen, dat de hoenders via Griekenland in ons werelddeel zijn ingevoerd. Nadat ook Italië deze huisdieren leer de kennen en waardeeren, volgde spoe dig de groote verbreiding over de meer noordelijk gelegen gewesten waaraan de invloed van het Romeinsche Rijk, die in vrijwel geheel Europa gevoeld werd, ze ker niet vreemd zal zijn. Toen men ongeveer kon nagaan welke richting de bakermat van onze huishoenders gezocht moest worden heeft men in Azië en Indië nasporingen gedaan naar dieren, die in type en leef wijze het dichtst bij onze hoendersoor- ten stonden, In Indië ontdekte men een viertal wil de hoenrferachtige vogelrassen n-L het Bankivjuioen, Ceylonhoen, Sonnerats- hoenen Vorkstaarthoen, waarvan eerst genoemde in zoo menig opzicht over eenkwam met onze hoenders, dat men concludeerde; het Bankivahoen is wel 'het stamras, hoewel het zeer wel moge lijk is, dat ook de andere bovengenoem de wilde hoendersoorten min of meer hebben bijgedragen tot het ontstaan van de verschillende typen en kleurslagen. Het Bankivahoen, dat nog heden ten dage als wild ras in de Oost-indische Archipel wordt aangetroffen vertoont reeds in den natuurstaat een groote nei ging tot rassenvorming. Zoo verschillen de Bankivahoenders welke op Java, Bor neo en Celebes gevonden worden on derling in grootte, kleur van gevederte en pooten, zij het ook dat deze verschil len klein en slechts door een nauwkeu rige opmerker waar te nemen zijn. Het Leidsche Museum van Nat. Historie be vat een paar dozijn exemplaren van uit bovengenoemde streken afkomstige Ban- kivas/di* deze bewering staven. In kleur en teekening komt het Ban kivahoen veel overeen met een aantal rassen en kleurslagen van ons huishoen, n l. de donker-patrijskleurige soorten. Andere punten van overeenstemming tusschen Bankiva en onze hoenders, waarop men de stamverwantschap ba- STEDELIJKE MUZIEKTUIN. f/aorfe-zwcAe Orkest-Vereeniging Dirigent: Eduard van Beinum. Op dit laatste concert een bij uitstek ar tistiek programma, waarvan wel de „vijfde Sinfonie” van den Russischen componist P. Tschaikowski, in het brandpunt onzer be langstelling stond, en voor welker uitvoering w(j de H O.V. zeer erkentelijk zyn. Dit pracht-werk vol hevige emotie s en boeien de orkestrale effecten, werd niet een vitali teit gespeeld, die de spanning bleef behou den tot het einde toe. In langzame deelen een opvallend doorzichtige instrumentatie en prachtig uitgesponnen mekxlihn. in de vlug gere deelen volgt de eene climax den an deren en bet klank v olume bleef steeds, ook bij het koper, beschaafd. Van Beinum had hier volop gelegenheid zyn kunstzinnige op vatting te demonstreeren, wat hy dan ook voortreffelijk deed. Na de pauze twee werken van een wat lichter genre, die om bun karakteristieke eigenschappen ook al op instrumentatie- gebied blijven bekoren. De Suite „Scène Pittoresque" van Massenet, een serie stuk ken, die ieder een apparte stenuming geven, waarvan vooral Angelus en Fête Bohème, su bliem werden uitgevoerd. Als programma muziek maakt toch Capric cio Espagnole, van Rimsky Korsakow een v'eel sterkeren indruk. Alles is hier in feller klank klein geteekend, en het geheel wordt door een levendig rythme beheersdht. De sympathieke dirigent liet de orkest-leden in het welverdiend applaus deelen. De belangstelling was zeer majtig, niet al te mooi weer en vacautietyd bbbben hier wellicht invloed op gehad. Eeif woord van hulde voor de H. O. V., die vooral in dit sei zoen keurige programma's uitvoerde en ook noviteiten bracht, is by dit faatste concert zeer zeker op zyn plaats. V Laten we hopen, dat we /en volgend jaar dit uitstekend orkest wedèrom op het po dium, in den Muziektuin, gillen aantreffen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 5