'I 'I i, I II „ONS BLAD” I 'Ijl UIT DE PERS. Dr. Arlëns en do voetbal. I I FEULLETON. Gestrafte misdaad. r 1 ko. 194 Maandag 20 Augustus '28. giro alkmaar i«4863 22e Jaargang I Abonnementsprijs t 1250.—, f125.—, f50. Advertentieprijs Alan alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.f 750.f250.—, f 125.—f50.—f40.— I Verspreide Berichten. Bureau: HOF 6, ALKMAAR - Telefoon453 BUITENLAND. BINNENLAND. TUNNEL ONDER DE SCHELDE. Korte Berichten. GIRO ALKMAAR 104863 Ml h 6 van NA-OORLOGSKLANKEN. .era getrok- doen, niet waar, om er geld uit te Hoofdstuk XXXVI. ERGER DAN DE DOOD. 170. 4 Jer- n< :n (Wordt vervolgd^ rustig en dankbaar nedergelegd als i i NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ft* kwartaal voor AlkmaarX— Voor buiten Alkmaar t i i i i f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger de wetgevende ing een motie ingediend, waarin aan ingelsche regeering wordt te kennen ge- dat het volledigen dien avond, toen zy sliep onder het nederig dak Van kapitein Jerman’» tante. Op het graf van den Onbekendend Soldaat onder de Triomfpoort te Parijs kon men dezer dagen een grooten krans zien liggen. Hij was gevlochten uit koren-aren en groote druiventrossen waren de schoone versiering. Op het drie-kleurige lint, waarmede de krans was afgemaakt, stonden deze woorden: „Boeren bieden den Onbekenden Soldaat den oogst, dien zij danken aan zijn zelf opoffering. In plaats van tralies voor de ramen van de cellen zullen er kleine ruitjes in ijzer gevat worden aangebracht. In elke cel komt stroomend water en een werkelijk bed in plaats van een krib. In plaats van de hoog ommuurde open plek, waar de gevangenen gelucht worden, komen er op elke verdie ping ontspanningslokalen, waar de gevange nen mogen lezen, kaart spelen, brieven schrijven en rooken. Lessen in lezen, schrij ven en rekenen zullen verplicht worden. Het lijkt haast al te mooi, en men vraagt zich af, of na de opening van dit gebouw niet heel Chicago pogingen zal doen om gevangene te worden. Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Redan* pw regel 0.75 voor de eerste paginavoor de overige pegine^f Rubriek „Vraag en aanbod" bq vooruitbetaling per plaatsing f 0-60 per advertentie van 5 regels iedere regel meer f 0.12. stort, waarop eenige arbeiders werkzaam waren. Drie werklieden verdwenen met het dak, dat door het plafond van de derde en tweede verdieping heenviel, in de diepte. Zij kwamen terecht op de eerste verdieping tus- schen een groep soldaten. Onder de puin- hoopen werd het lijk van een der dakbedek- kers gevonden. De overige twee arbeiders, alsmede een 7-tal Alpenjagers, werden ern stig gewond. EEN VROUWELÏJKE LANDRU. Naar de Duitsche bladen uit Czernowitz vernemen, heeft de politie aldaar een vrouw gearresteerd, omdat in haar woning niet min der dan negen paar ooren en een aantal menschelyke ledematen zijn gevonden. De vrouw moet bekend hebben dat zij gedurende vier jaar negen mannen in haar woning heeft gelokt en vermoord. Griekenland 2000, België 1500, 1400, Denemarken 1400, Mexico Australië 50 en Portugal 70 leden. Naast de communistische party van Rus land, welke thans ongeveer 1.300.000 leden heeft, omvatten de communistische partijen in de geheele wereld 375.000 georganiseerde leden, tegenover 6.000.000 der socialistische arbeidersinternationale. VOOR DE MISDADIGERS VAN CHICAGO. Een modelgevangenis. Met hardheid is het niet gelukt, nu zal men het met zachtheid probeeren. De correspon dent van de Daily Telegraph te New York meldt, dat* men to Chicago een nieuwe ge vangenis gaat bouwen, die alle mogoljjke gemakken van een modern hotel bevat en bovendien er op ingericht is om de gevan genen te ontwikkelen en hen voor een vak geschikt te maken. i EEN CYCLOON IN ALGIERS. Zaterdagochtend is tusschen 5 u. 15 en 5 u. 30 een uiterst heftige cycloon, gepaard met regen en hagelslag, over de streek van Dgidjelli, in Algiers, gegaan en heeft in het byzonder'de stad zelve geteisterd. Vele da ken werden afgerukt en wanden van huizen ingedrukt. Alle electrische installaties zijn vernield en vrijwel alle boomen afgebroken. De tirailleurskazerne en het ziekenhuis lig gen in puin. In de buurt van de haven plaats Bougie heeft een baggermolen schip breuk geleden. In het geheel wordt gesproken van acht of tien dooden en 150 gewonden. De materieele schade is nog niet te begroo- ten. De cycloon ging vergezeld van een spring vloed en aardbeving. ERNSTIG ONGEVAL IN EEN KAZERNE. Uit Parijs wordt gemeld, dat in de kazerne van Villafrance een deel van het dak is inge- George Jerman, zjjn vrouw en kapitein Duncombe vertrokken den volgenden och tend vroeg naar Londen. Zy waren een stemmig tot het besluit gekomen, na me vrouw Miller geraadpleegd te hebben, dat er een geheim bestond betreffende dat kind, en dat het ’t beste was dadelijk de politie met de zaak in kennis te stellen. „Daarenboven”, zeide George, „ik moet mjjn heer Larkspur spreken, en hem zeggen dat hjj zich verder geen moeite behoeft te geven, nu de Voorzienigheid gedaan heeft wat al zyn bekwaamheid niet kon doen”. Toen George Jerman zich aan Larkspur’s kantoor aanmeldde, onderging hy een streng verboor, maar kreeg eindelijk het adres van „mijnheer Andrews” in Persy-streeL „Dus u ziet, dat ik mijn 500 pond niet krijg, want ik heb kapitein Jennan’s moor denaar niet gevonden”, zeide Larkspur, na een lange verklaring, die lady Eversleigh op da hoogte bracht van alle omstandig heden. „Daar komt nu kapitein Jennan’s broeder en vindt de kleine jongejuffrouw; neemt mti gewoonweg mijn werk uit de ban- „Maar ik wist niet dat de kleine Geertje de jongejuffrouw Eversleigh was, mynheer Larkspur”, zeide Gé'orge. „Dat hebt gij toch gevonden uit hetgeen ik u mededeelde”. „Alsof dat iets beteekende”, zeide Lark spur lachend. „Goede vriend’, zeide lady Eversleigh, „al heb ik uwe hulp niet meer noodig om myn kind terug te krygen, dan moet ik die toch nog eens inroepen om my myn moeder te doen terugvinden. Dat is dus het eerste werk dat gij moet doen, mynheer Lark spur”. „Dat werk zal niet veel tyd vorderen”, zeide Larkspur vroolljk. „U hebt toch niet vergeten dat ik u van een dame scprak die by Richmond woont en wier gunst sir Re ginald Eversleigh tracht te winnen? U her innert u toch nog wat ik u over haar zeide en hoe ik te weten ben gekomen dat zy mynheer Dale’s tante was?” „Ja, ja”, zeide lady Everleigih, ademloos, „dat weet ik nog”; „Welnu, mylady, die dame is lady Ver ner, uwe moeder”. Lady Eversleigh viel bijna In onmacht, vergeten dat ik u van een dame sprak die de verachte parvenue, was de nicht van den man, die haar bad beleedigd, zy behoorde zelve tot de familie, waarin zjj gehuwd was, zy was de gelyke van haar overleden echt genoot in rang en in vennogenl Zij, de vrouw: van wier schoonheid gebruik gemaakt was om Valentijn Jerman te kunnen vermoorden; zy, die bijna getuige was geweest van zyn dood; zij dankte aan Valentijn’s broeder de ontdekking van haar afkomst. Voorwaar, do Voorzienigheid had groote dingen aan haar gedaan door de hand van dezen vreemde. „Kunt gij my ooit vergiffenis schenken, kapitein Jerman?” vroeg zij, „voor myn aandeel in het lot uw broeder? Of moet ik u altijd gehaat blijven? Zal uw vrouw mij ooit toestaan dat ik haar bedauk voor de vriendelijkheid, die zy mijn kind heeft be wezen?” Als eenig antwoord bukte George man zich en kuste hare hand. Lady Eversleigh gevoelde dat zy een vriend gewonnen had waar zjj gevreesd had een meedoogenloozen vijand te zullen ont moeten, LASTERLIJKE BERICHTGEVERIJ OVER. EEN PRIESTER. De dader veroordeeld. In „La Croix” lezen we het volgende: De afgevaardiged van Savoie, M. Falcoz, had in zijn blad de „Progrès de la Savoie” een lasterlijk belacht gepubliceerd over den pastoor van Saint-Léger onder den titel: „Een schandaal iai de kerk en op het kerk hof van Saint-Léger”. De redacteur van het blad is door het ge rechtshof van Chambéry veroordeeld wegens lasterlyke berichtgeving tot 1050 francs schadevergoeding, verder tot publicatie van de rechterlijke uitspraak in de gemeente van SainuLéger, in de „Progrès” zelf en in de volgende kranten: ,,1’Echo de la Maurienne. „la Croix de Savoie” en „le Petit Dauphl- nois”. ONGELUK IN DE BERGEN. In de bergen van het Montblanc-gebied heeft zich het volgende drama afgespeeld. Van twee Franschen, die Dinsdag te Aiguille du petit Dru beklommen, bezeerde de eene zich zoo leelijk bij een val, dat hij niet meer kon loopen en op hulp moest wachten. Zijn vriend bleef bij hem. Terwijl zy wachtten, is er -een hevige sneeuwval gekomen, die het verblijf van de twee alpinisten op den smal- len rotsrand op 3700 meter hachelijk maakte. Een hulp-karavaan gidsen uit Chamonix kon de beide mannen door de versche sneeuw niet -bereiken; wel slaagden drie alpinisten uit Genève daar in. Op den terugweg zyn deze redders echter door een woedenden sneeuwstorm overvallen. Een van hen ver loor het leven; de beide anderen wisten een hut te bereiken, maar van den eenen man zijn de been en bevroren. Er werd nog lang beraadslaagd. George Jerman bood lady Eversleigh aan, haar kind van Allanbay te gaan halen, maar deze be sloot zelve naar Allanbay te gaan. Suze legde by haar aankomst de kleine Geertje in haar armen, en nog zelden in haar leven had lady Eversleigh zich dee avonds zoo Sir Reginald Eversleigh had Victor Car rington een langdurig bezoek gebracht op den dag, die getuige was van het treurige gesprek tusschen Douglas Dale en mevrouw Durski en hun scheiding. De beide heeren hadden vrij wat met elkaar te bespreken, en Reginald wend daarby getroffen door de vreemde opwinding, de byna koortsachtige spanning, waarin Carrington scheen te ver- keeren. Hij was niet mededeelzamer dan gewoon- lyk over de détails zjjner plannen, maar hij drukte zijn verwachting van hun succes uit op een wijze, die Eversleigh nog nooit zoo gehoord had. ,Je schynt vroolyk, Victor”, wide sir Re id. „Ik zal je geen vragen doen, maar je er wel zeker van dat allee goed gaat?” „Het gaat goed, vriend. En speel ie je rol goed by de oude dame te Richmond?” „Het kan niet beter gaan, en dat moet het ook, want het is een vervelend werk vooral als zy begint te praten over een kind dat haar ontstolen is, eenige eeuwen geleden, en haar hoop om het nog eens in een betere wereld terug te zien. Vreeset ijk vervelende praatjes, maar men moet wal JAPAN EN CHINA. Een dreigend antwoord van Japan. Een dubbelzinnig wederantwoord van China. De Japansche regeering beeft in antwoord op de recente kennisgeving van de Chtnee- sche Nationalistische regeering, dat hangen de de totstandkoming van de verschillende nieuwe bedragen, speciale regelingen zouden worden toegepast op de buitenlanders in China, deze handelwijze van China als „een schandaal” gebrandmerkt. Japan verklaarde daarmee ónmogelijk genoegen te kunnen ne men. Het voegde er aan toe, dat indien mocht worden gepoogd, zulke speciale rege lingen toe te passen, het verplicht zou we zen, maatregelen te nemen om de verdrags rechten te handhaven. Hierop is weer een antwoord ontvangen van Cbineesche zijde, doch dit is niet bekend gemaakt. Naar men verneemt zal Japan het niet be antwoorden, dat men ’t Chineescbe antwoord dubbelzinnig acht. Japan zal een afwachten de houding aannemen. Een nieuwe inval der Mongoolscbe cavalerie. Naar de „New-York Times” uit Peking ver neemt, beeft de Mongoolscbe cavalerie den Chineeschen Oosterspoorweg in de nabijheid van Hailar in West-Mandsjoerjje in bezit ge nomen. De Mongolen staan onder bevel van den Russisscben generaal Sulkofsky. Een Chineesch leger trekt tegen de Mongolen op. Zooals men weet beeft Sovjet-Mongoiië, dat wel het sovjet-systeem aanhangt, doch geen deel uitmaakt van de 8ovjet-Unie, den oorlog verklaard aan den staat Barga, welke op de Westgrens van Mandsjoerije is gele gen. Barga maakte zich onafhankelijk van China in 1912 en sloot zich by het nieuwe gebied van Oerga aan. Toen in 1921 een nieuwe regeering te Oerga zich bij de Sov jets aansloot, scheidde Barga-zich van Sov jet-Mongolië af. Thans zoekt het aansluiting b<j China. Verklaring van Tsjang Kal Tsjek over China’s oorlogsvloot. Generaal Tsjang Kai Sjek verklaarde bij het van stapel loopen van een. kleine Chi- neesche kanonneerboot: „China moet in de toekomst een zeemogendheid worden van den eersten rang om zyn volkomen zelfstan digheid te bereiken. Daarom moet het een oorlogsvloot krygen van 600.000 ton. HET NATIONALISME IN ENGELSCH-INDIë. De Engelsch-Indische nationalistische lei der Halalaj-patrai heeft in vergaderii de Ei geven, dat de vergadering meent uur gekomen is om Indië den staat van dominum te schenken en dat niets minder Indië bevredigen zal. HET COMMUNISME BUITEN RUSLAND. Het socialistisch orgaan de „Vorwirts” geeft omtrent de sterkte der communistische organisaties in het buitenland de volgende cijfers: Tsjecho-Slowakjje 150.000, Duitsch- land 124.729, Frankrijk 52.376, Zweden 15.479, Amerika, 12.000, Engeland 9.000, Oostenrijk 10.000, Noorwegen 8000, Canada 5000, Zwitserland 3500, Joego-Slavië 3000, Griekenland 2000, België 1500, Nederland 1000, NED. CHR. BOUWVAKARBEIDERSBOND. Congres Nijmegen. Vrijdag, den tweeden dag van het congres van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond, welke te Nymegen zyn twintigjarig bestaan herdenkt, werd in de morgenvergadering het beleid van het bestuur over de afge- loopen vijf jaar goedgekeurd. Een statutenwijziging werd goedgekeurd. Het kantoorpersoneel van den Bond bood het Centraal Bestuur ter gelegenheid van het twintigjarig bondsfeest een schilderij De heer Andriessen, voorzitter van den "Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond, wenschte het Ned. Chr. Bondsbestuur geluk met het vierde lustrum, wees op de Christelijke geest verwantschap en hoopt, dat de goede ver standhouding tusschen beide bonden zou mogen bestendigd blijven in den strijd tegen revolutionnaire en communistische macht. De vertegenwoordiger van den Belgischen Bouwvakarbeidersbond wees er op, hoe in Nederland de verstandhouding tusschen werklieden en werkgever gunstiger is dan in België, waar de wet van vraag en aanbod nog veel meer heerscht. Spr. waarschuwde tegen onwettige be- dryfsconcurrentie en prees de internationale christelijke arbeidsverbroedering. Verschillende christelijke vakbondafge- vaardigden voerden nog het woord. Vrijdagmiddag werd na een gemeenschap- pelyken maaltijd, waar 200 leden aanzaten, een excursie door Nijmegen’s omgeving ge maakt. DREIGENDE STAKING TE GOUDA. Een week opgeschort. Vertegenwoordigers der partijen, betrok ken by het dreigend conflict in de Goudsche aardewerkindustrie, hebben geconfereerd met den rijksbemiddelaar, den heer van IJssel- steyn. Het resultaat van deze conferentie is. KONING ALFONS VAN SPANJE NAAR BUENOS AYRES. Naar uit Madrid wordt gemeld zal Konihg Alfons zich in September naar Buenos Aires begeven, peze reis zal een grooten indruk maken in geheel Latynsch-Amerika, aange zien totdusverre nog nimmer een Spaansch monarch een reis naar de voormalige Spaan sche koloniën heeft gemaakt, sinds deze hun onafhankelijkheid verwierven. HET FASCISME BUITEN ITALIC. Volgens een nauwkeurige statistiek be draagt het aantal Italianen in het buitenland 9.168.367, waarvan meer dan 7.500.000 woonachtig zyn in Noord- en Zuid-Amerika, dus byna 84 procent van het totaal. Daar waren 1.267.841 van gevestigd in Europa, waarvan 962.593 in Frankrijk. De statistieken geven aan, dat er 580 fascistische organi saties in het buitenland waren met een leden aantal van 120.000. Een ander belangrijk feit is, dat het aantal uitgaven, in de Itali- aansche taal, bedraagt 278. bestaande uit 20 dagbladen, 166 wekelyksehe. 18 veertien- daagsche en 59 maandelijksche tijdschriften. De Belgische ministerraad heeft het plan inzake den bouw van een tunnel onder de Schelde te Antwerpen goedgekeurd. Nog vóór het einde van dit jaar zal het plan aan het parlement worden voorgelegd. De uit voering zal ongeveer 500 miliioen francs ver- eischen hierbij inbegrepen de bedragen noo dig voor de onteigening der terreinen aan den linkeroever van de Schelde. LORD HALDANO OVERLEDEN. In den leeftyd van 72 jaar is te Cloan in Schotland overleden de welbekende staats man Lord Haldano. Lord Haldano was mi nister van oorlog van 1904 tot 1912. Gedu rende dien tijd heeft hij groote verbeterin gen gebracht in het voor het buitenland be stemde leger en veranderde hy de oude vrij willigers in een territoriaal leger mét een oefen-organlsatie en uitrusting, welke dit leger in staat stelde een belangrijken rol te ■pelen in den grooten «wnhog. PANGALOS SCHIET OP DE MENIGTE. Na een vredelievende rede van Venizeloe. Venizelog heeft te Athene een rede ge houden, waarin hy o.a. verklaarde, dat de regeering niet den oorlog wenscht, maar het binnenlandse^ herstel des lands op het oog heeft. Na de rede van Venizelos trok een deel der menigte door ds Universiteitsstraat en langs de club der aanhangers van Pangalos. Op dit moment losten generaal Pangalos en twee van zjjn vrienden opeens schoten op de me nigte, waardoor vyf personen werd gewond, van wie één ernstig. noen, uiei waar, vui er gciu u»l ui slaan; echt, solied geld. Ik geloof dat het my goed zal doen, weer eens geld te zien; bankno ten en goud en zulk soort van dingen. Wat zal ik bly zyn als alles in orde komt, uw spel en het mjjne”. vervolgde de baron. „Myn plannen zyn zeer eenvoudig. Ik zal mijn ellendige kamers in het Strand verwis selen voor mooiere in Piccadilly, met uit zicht op het park natuurlijk. Ik zal mijn oude positie weer innemen onder mijn vroegere kennissen en een leven leiden zooals ik dat gewoon was, en als ik dan bezitter ben van eenflink vermogen, dan zal het mij geen moeite kosten een rke vrouw te krijgen. En gij Victor, hoe zult gij uw rijkdom gebrui ken?’' Roomsche clubs noodzakelijk. Er is in den laatsten tijd zooveel over de- Sen grooten doode gesproken, maar we heb ben met geen enkel woord gehoord, hoe Dr. Ariëns dacht over den voetbal, aldus schrijft j. B. o.m. in „Het Centrum”. En toch heeft Ml eens, misschien meermalen, duidelijk zjjn Standpunt aangegeven. Hy had aan den Re dacteur van „De Gelderlander” een paar woorden over den voetbal gezegd, en „die paar woorden hebben meer stof opgejaagd dan ik dacht en.... me lief is”, schreef Z. Éerw. in Het Centrum van 31 Juli 1922. „Een beetje stof vond ik wel goed. Elke «aak heeft veel zijden en die komen pas aan het licht, wanneer iets gezegd wordt, wat tot tegenspraak lokt. Maar hier is te veel stof opgejaagd. Mijn woorden zjjn door sommi gen misauid en dat heeft geleid tot conclu sies, die nietduist en ook niet goed, niet heil zaam zyn. Tegen den voetbal op zich zelf heb ik niets. Ik vind ’t zelfs een heel mooi spel. Ik höb alleen een hekel aan de competities om de spelers on de kijkers evengoed, als ik een tooneelcluh verderfelijk acht, die geen onderdeel Is van een ernstige vereeniging en niet alleen voor die vereeniging nu en dan optreedt, maar herhaaldelijk er op uit trekt om.zich te laten bewonderen. Als overal van die clubs bestonden, zou ik dat evenzoo een ramp achten voor onze jongens en ook voor ons volk, indien dat mal genoeg was om telkens het huis uit te loopen als zoo’n club ergens optrad. Intusschen, men kan geen yzer met han den breken. We zitten er eenmaal mee. Met de competities én.met de neutrale clubs. En ook met die in alles merkbare verslap ping van het „maatgevoel”, waarover Prof. Pel zich indertijd beklaagde in zyn Eubiotiek. Men weet van geen maathouden meer. Men wordt niet opgevoed tot Christelijke zelfver loochening, omdat de wereld „verheldensctrt” is. En nu de zaak er eenmaal zoo ligt, zyn ook volgens my Roomeche voetbalclubs op tal van plaatsen eenvoudig noodzakeljjk en moet men onze jonge geestelijken toejuichen, die dezen als voethalkapelaaus ter zjjde staan Hoe het zy, al zjjn de gevaren bij den Roomschen voetbal ongetwijfeld veel gerin ger, vooral wanneer de dub onderdeel is eener ernstige vereeniging de gevaren zijn er. Zy zyn inherent zitten vast aan den voet bal met wat er feitelyk bijkomt, evenals bij den drank. Zy zjjn tendeele van denzelfden aard ook de voetbal werkt bedwelmend. Zy worden nog erger door de omgeving; de algemeene manie, zooals de drank door de dringende, dwingende drinkgewoonten. Daarom zullen slechts zjj veiliger ais leider optreden, die' die gevaren begrijped en in men, dat de Christelijke matigheid by voetbal en drank veel engere grenzen heeft dan door de meeste gebruik* - ken worden. Maar doen zij dat, en ik mag daar niet aan twijfelen, dan acht ik hun werk gezegend, alle lof en eer waardig. Gemeld wordt dat een aantal personen gedood zyn, vele dorpen verwoest, onbere kenbare schade aan den oogst is toegebracht door tropische stormen, welke gisteren over Haiti gegaan zyn. Er wordt gesproken van 300 dooden en 10.000 dakloozen. Spelende kinderen hebben brand ge sticht in het dorp Belgoraj, in de buurt van Kattowitz, met het gevolg dat 37 boerderijen zijn afgebrand. Een jongetje van zes jaar is in de vlammen omgekomen. Een spoortrein botste tft Calgary, Canar- da, tegen een auto, waarin eq^echtpaar met drie kinderen gezeten waren. De vijf inzit tenden werden gedood, de lijken waren vree- selijk verminkt. Hevige stormen hebben in den staat Georgië ernsitge overstroomingen veroor zaakt, die een schade van ongeveer 1.000.000 dollar hebben aangericht. Tot nog toe telt men twaalf dooden en vijftig gewonden. Miss Ivy Hawkes is er gister In ge slaagd het 'Engelsche Kanaal over te zwemr men.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1