I Klein Allerlei. UIT ONZE OOST. PROVINCIAAL' NIEUWS. EGMONDBINNEN. Zilveren Priesterfeest van Pastoor Roovers. DEN HELDER. DEN HELDER—A. G. O. V. V. 4—11. SPORT EN SPEL’. 5. 1 GEMENGD NIEUWS. LIEFDESDRAMA TE HILVERSUM. GROOTE BRAND IN HAARLEM. en H. C. Lind hooger- links, 74. Dan is het met H. ge- j ■oos, backs I ij binnen de toe aan CHINEESCH TERRORISME Dezer dagen is te Makassar de eerste ter- «ristiscbe daad in verband mét den boycot Jer Chineezen van Japansche waren voor gevallen. Een Chineesch winkelier, die Ja pansche goederen verkocht, werd door een rasgenoot een oor afgesneden Zaterdagmiddag is de los-werkman C. B. van Horst, van den Groene Hilledijk te Rotterdam overboord gevallen van de motor boot „Koophandel” van de firma Van der Lugt alhier en verdronken. De rivierpolitie heeft tevergeefs naar het Ijjk gedregd «noest onder narcose worden gebracht om het rampje uit de machine te bevrij den, waarna het kind naar Charitas ter verpleging is overgebracht. DE WANDELENDE HERBERG. De veeboer S. te Dreumel kwam den laaksten tijd tot de ontdekking, dat zijn koeien beduidend in melkgift achteruit gingen, zonder dat hiervoor een be paalde reden aan te geven was. Waar bleef de melk? De rijksveldwachter zou het raadsel trachting op te lossen en een der laatste nachten betrapte deze op heeterdaad iemand, die door de duister nis beschermd de koeien molk zonder daartoe gerechtigd te zijn. DE NEGERDANSERES Anderhalve kolom bespreking in het Haagsche „Vaderland" over het eerste optreden van de Negerdanseres, Jose phine Baker, in „Scala" in den Haagl Het publeik vol geestdrift.... Onder het verslag staat: Gisteren Bond Den Helder onder lei ding van scheidsrechter Dol, den strijd aan tegen de Oostelijke le klasser A. G. O. V. V. uit Apeldonrn, Den Helder miste haar spil Tiessen, voor wien Ver hagen representeerde; dit was wel een handicap. De jeugdige Burger op den middenvoorplaats deed bijwijlen han dige dingen. De beide doelpunten die hij maakte, waren zeer goed. Individueel werd bij Den Helder soms aardig ge werkt, o a. door keeper, middenvoor en linksbinnen, maar het combineeren was slecht; er zullen ook nog wel noodzake lijke verbeteringen moeten gebeuren, wil het Den Helder-team competitie waardig zijn. Vooral kanthalfs en zijn bijzonder zwakke pilden. A. G. O. V. V. verscheen met een 2- tal invallers als volgt: Kluin en G- Landaal hebben meer dan eens in Olympische vertegenwoordigen de Oostelijae elftallen gespeeld. Hun voorhoede was wel het beste gevaar te brengen. Wit heeft het dezen middag hard te verduren, in alle standen stopt hij de ge vaarlijkste schoten. Uit een vrije schop kopt Kluin net over. Bij een H.-aanval maakt Burger, na zich twee backs van het lijf te hebben geschud, onder ge juich 22, wat evenwel weinig bast, daar Kluin direct met 32 antwofdt, gevolgd dor een 4e goal van den links binnen, 42. De voorhoede-öpstelling van H. wordt gewijzigd, wat een verbe tering schijnt, en als de tweede helft een half uur oud is, maakt de Boer fraai H VOETBAL. Het Zilveren Voetbal-tournool. Aan de jaarlijksche wedstrijden om den Zilveren Voetbal, die op de Zondagen 26 Aug. 2 en 9 September zullen worden gehouden, nemen de navolgende tien vereenigingen deel: Excelsior, Feyenoord, Sparta en V.O.C. (Rotterdam), Herraes-D. V. S. (Schiedam), Willem II (Tilburg); H. B. S., V. U. C., en H. V. V. (Den Haag). De aanvang der competitie. De competitie zal op 9 September a.s. aan vangen. In verband met de oefenwedstrijden voor het Nederlandsch elftal, wordt Zondag 7 October geen programma voor de eerste klasse fcastgesteld. ENK HUIZEN. Zondag ontvingen West-Frisia I en West-Frfsia II de beide clubs van Wa tergraafsmeer I en II. De beide tweede ploegen speelden het eerst en in een flink gespeelden wed strijd moesten de gasten in West-Frisia hun meerdere erkennen en wel met sprekende cijfers: 51. De beide eer-te elftallen leverden ge lijk spel, en wel 33. Hoewel het weer eigenlijk geen voetbalweer was, werd toch enthousiast gespeeld. Dj Amsterdammers bleken ploeg. West-Frisia speelde een goede partij, doch verscheen met 5 invallers, vooral de rechtervleugel was door de afwezig heid van Tehus danig gehandicapt. Fro- lisch bleek voor het bezetten van deze buitenvleugel lang niet vlug genoeg en werd later vervangen door Goos, die daar beter op zijn plaats bleek. Overigens een bezienswaardige ont moeting. <si« mei den Kampioen van Amsterdam, den heer Piet Boon, dit deed hem niet afschrik- ken en hij bracht met 5 punten Alkmaar de overwinning. Een daverend applaus brak los en niet het minst bij de vele Alkmaarders, die in het clubgebouw aanwezig waren. Na deze prestatie zouden wjj het Bonds- bestuur adviseeren: blijf op dezen weg voort gaan en wellicht zullen er dan meerdere successen te boeken zijn. Voor Alkmaar kwamen uit de heeren: J. Diepen (Koekoek); A- Kollmann (Op de Lat): H. Bujjs, L. D. Boom en Genefaas (Koekoek); E. Hamburger (Twee Duifjes); W. Scheepmaker (De Burg); P. Oolders (C.U.B.O.); c. V. d. Made (HeMer) D. Oly (Z.E.K.Z.) Voor de beide banen waren nog 2 gouden kegels beschikbaar gesteld, welke op baan C gewonnen werd door den heer J. Diepen roet 73 hout en op baan B door den heer L. Boom met 71 bout. De stand der zes bonden is als volgt: Amsterdam le vijftal Baan B 254 Baan C 320 samen 574; id.nn 2e vijftal Baan B 300 Baan C 304 samen 604, totaal 1J78. Alkmaar le vijftal Baan B 281 Baan C 310 samen 591 idem £e vijftal Baan B 306 Baan C 286 samen 592, totaal 1183. Delft le vijftal Baan B 270 Baan C 296 samen 566; idem 2e vijftal Baan B 282 Baan C 281 samen 563, totaal 1129. Gooi en Eemland le vijftal Baan B 260 Baan C 273 samen 533; idem 2e vijftal Baan B 278 Baan C 278 samen 566, totaal 1089. Den Haag lo vijftal Baan B 284 Baan C 256 samen 540; idem 2e vijftal Baan B 296 Baan C 264 samen 560, totaal 1100. Haarlem le vijftal Baan B 273 Baan C 292 samen 565; idem 2e vijftal Baan B 284 Baan C 287 samen 571, totaal 1136. WIELRENNEN. De wereld-kampioenschappen. Te Boedapest zijn de wereld-kampioen- schappen verreden. De Deen Falck Hansen werd wereld kampioen van de amateurs, die nu wel prof, zal worden. De Italiaan Grandi wist het wereldkam pioenschap op den weg te veroveren. Het sprintkampioenschap voor prof, bracht de voltrende vier renners in de demi-finale Michard- Kauffmann en Moeskops-Faucheux. Moeskops werd in den rit tegen Faucheeux door den Fransehman geslagen, terwijl Mi chard van Kauffman won. De finale ging tusschen deze 2 Franschen Michart en Faucheux, waarin. Michart over winnaar bleef. Wat betreft het wereld-kamproenschap der stayers bereikte de Hollander Snoek de finale, evenals de Belg Linart, alsmede Btéau en Saw'all. Oe heer utnd wees er op, nu do Aopg fja Gemeentebestuur uitgeloofde beker de ste 2 K.M. wedstrijd to Alkmaar zal vWw nr weest. Do belangstelling voor dit soort wodstrft den is geweldig gedaald en spr. vergelecS dozen wedtsrjjd met den eersten wedstrijrt Toen was het kanaal voor de deelnemers ia smal en ook de belangstelling was vee* grooter. Het was wel jammer, maar aller wege is die dalende belangstelling mexltf baar. Vermelden w nog, dat de jury voor decen wedstrijd bestond uit de heeren A. M. Ml® dclhoff, starter, Sabel, bonds-official, Q H Michon en H. C. Lind 3e doelpunt, 4—3. Alg daarna ieder denkt Burger gelijk te zien maken, wordt hij op het beslis sende moment vastgehouden. Het succes komt evenwel aan den anderen kant en in 5 min. weet de A.-voorhoede er 73 van te makezi. D. Bak weet den achter stand nog te verkleinen uit een voorzet I van links, 74. Dan is het met H. ge- j daan. Kluin kopt fraai no. 8 in de tou- wen. Nu geeft ook de H.-doelman er de brui aan en maakte den eervollen nederlaag tot een schande, door naar de laatste 3 doelpunten geen hand uit te steken. Een onwaardig slot voor een sportieve ont moeting. Die de le klassers met 114 verdiend wonnen. H. R. CSPARTAAN 8—1. Ook de 3de nederlaagwedstrijd is een overwinning voor Racers geworden; met een 81 nederlaag stuurden zij een on volledig Spartaan hulstoe. WATERPOLO. Het kampioenschap van Nederland. De beslissingswedstrijd om het water-p>Io- kampioenschap van Nederland te Amsterdam Naar wij vernemen, zal van hooger- hand de directie verzocht worden zulke veranderingen in de costuums aan te brengen, dat zF eischen blijven, die tot nog elke vertooning gesteld werden. Hoewel de feesten ter gelegenheid van het zilveren jubilé voor den Zeereerw. Heer P. Roovers nog niet geheel geëindigd zijn, wil len we niet langer wachten met het gevex van een verslag. Dinsdagmiddag om 6.12 arriveerde Z-Eerw met zjjn familie aan het station Castricum waar hij werd afgehaald door het kerkbe stuur en een viertal auto’s. Bji Aankomst o| de grens der parochie stond daar ongesteld een stoet, bestaande uit meer dan 30 ruiten met kei T dames, aHen gelijk gekleed, in 't wit met gele fietsen, vervolgens het muziekkorps vaandel en eindelijk en rjj auto’s, waarin we o.a. opmerkten den Z.Eerw. Pater De Hart, O.F.M., die a>s assistent aanwezig was, Pas- Stoor Saulenn van Egmond a. d. Hoef en Pastoor Kcrckhoffs van Egmond aan Zee; Burgemeester Bos, Dr. Fischer, het R. K. Armbestuur en de dames en heeren van het feestcomité. Zoodra Pastoor Roovers was aangekomen, werd hij door den edglachtbaren heer burge meester in welgekozen woorden zeer hartelijk verwelkomt, waarna een spontaan: „Hjj leve lang” opklonk. De stoet zette zich in beweging en het werd voor den pastoor een waren triom- fantelijken intocht. Overal stonden menschen in groepen geschaard om hem toe te juichen; van alle huizen wapperde de driekleur. Bjj bet patronaat een sierlijke eerepoort met vlag gen, bloemen, guirlandes en electrische ver lichting. Onder de opgewekte tonen der muziek kwam de lange stoet te Rinnegom bjj de kerk, terwijl de klokken feestelijk luidden. Een mooie versiering was er voor het gebouw en de pastorie aangebracht, waarvan de beschrij ving te veel vaQ onze plaatsruimte zou vra gen en waarvan we dus alleen maar zeggen, dat er geen moeiten en zorgen aan gespaard waren. Een groep bruidjes „en haie” geschaard en een 10-tal misdienaars wachtten met 'n groo- te menschenmenigte Z.Eerw. op. Zoodra deze was uitgestapt, trad één der bruidjes op hem toe en overhandigde hem met ’n lieve toe spraak een bloemstuk. De voorzitter van het feestcomité heette den jubilaris daarpa wel kom en wenschte hem en de familie geluk met dit zilveren feest. Nadat de aanwezigen in de kefk hadden plaatsgenomen en aan elk ’n exemplaar der feestliederen was uitgereikt, trad Z.Eerw. het gebouw binnen, voorafgegaan door de schare witte bruidjes en de misdienaars, terwijl allen het toepasselijk welkomstlied aanhieven. De kerk was door den heer Kehl van Cas- tricum op eenvoudige wijze keurig versierd. Onder het door Z.Eerw. gecelebreerde plechtige lof met assistentie van de beide ge noemde heeren pastoors, hield Pater de Hart een heerlijke toesprak, waarin hij de ver. hevenheid van het priesterschap schetste en den jubilaris vroeg aan de geknielde gelooyi- gen zjjn priesterzegen te geven, wat een in drukwekkend oogenblik was. Na het lof weru weder door allen een fiestlied gezongen. Des Woendags naderden schier alle paro chianen tot de H. TafeL Om half 11 droeg Pastoor Roovers de plechtige hoogmis op, met assistentie van de Zeer Eerw. heeren Prof, de Bont, Pastoor Querelle en Pastoor van Meeuwen, waarbij Pater de Hart als ce- remoniarius fungeerde. Het koor voerde een driestemmige mis van Perosi uit. Pater de Hart, die nog een oud-leerling van Pastoor Roovers was en reeds zijn 12%-jarig feest te Rotterdam had meegemaakt, voerde weder op den kansel het woord, verhaalde in een indrukwekkende predikatie verschillende episodes uit Pastpors leven en schetste diens verdiensten, niet ’t minst als ijveraar voor ALKMAARSCHE KEGELBOND „Van Alkmaar begint de Victorie’’. De Haarlemsohe Kegelbond jubelt en o.a. was een Invitatie Bondenwedstrjjd ingelast, waaraan 7 bonden zouden deelnemen, n.l. Amsterdam, Alkmaar, Delft, Gooi en Eem land, 's-Gravenhage, Haarlem en Leiden. Laatstgenoemde bond bleek echter afwe- «ig- Om kwart voor tien, gistermorgen, trok ken in een 3-tal_ auto's, welwillend door eenige heeren-leden van den A.K.B. afge staan, de Alkmaarsche deelnemers naar de bloemstad. Het tiental was voor het eerst door het Bestuur van den Bond aangewezen en met deze aanwijzing is ’t eerste groote succes >- haakt. De Alkmaarders waren goed op dreef en niet minder de heer v. d. Made uit Den Hel der, welke plaats ook bij den Alkmaarschen Bond is aangesloten. Genoemde heer bleek voor de combinatie de hoogste werper te zijn met 131 hout. Bjj het luttel verschil van den eindstand kunnen wjj concludeeren, dat het voor den afgooier uit Alkmaar een zwaar moment was, doch de heer Diepen heeft aan de ver wachtingen zijner stadgenooten voldaan en al was hjj gelijktijdig aan het gooien tegen Het kampioenschap De beslissingswedstrijd 1- werd door Het IJ gewonnen. Hiermede legden de Amsterdammers voor de achttiende maal beslag op het kampioen schap. ZWEMMEN. DE NATIONALE 2 K M- WEDSTRIJD. De Zaterdagmiddag door „De Alkmaar sche Waterratten” georganiseerde nationale 2 K.M. wedstrijd trok een zestiental heeren- deelnemers en een tweetal dames. De belang stelling langs het kanaal was niet bijzon der groot Welk een groot verschil bij den eersten wedstrijd èn wat betreft het aantal deelnemers èn wat betreft de belangstelling. Ongeveer half drie gaf de starter, de heer Middelhoff, het sein tot vertrek. Op het be slissende moment weigerde het. pistool! Reed» kort na den start lagen Braam, Caarls en de 15-jarige Hemsbergen bjj el kaar en vormden de hoofdgroep. Braam liep echter spoedig iets uiL Caarls en Hems- bergen bleven geruimen tijd bijeen, maar nog voor het keerspunt moest Caarls den Haarlemmer loslaten. Na ruim een half uur kwam de eerste zwemmer'ln zicht. Dit bleek Braam te zijn, die zich een flinken voorsprong had weten te veroveren. Spoedig tikte hij aan, hjj had er 34 min 19% sec. over gedaan. Daar kwamen weer twee zwemmers aan, niet zoo heel ver van elkaar. Het waren Hembergen en Caarls. Hemsbergen werd tweede. Een mooie prestatie van dezen 15- jarigen zwemmer. Caarls, de D.A.W.-man, werd derde. Hij is in Alkmaar nimmer for tuinlijk; verder dan de derde plaats kan hjj het hier niet brengen, in andere plaatsen boekte hij mooiere successen. Toen een zevental heeren binnen was, kwam de eerste dame in zicht Het bleek Mej. v. Galen te zijn, die een tijd maakte van 44.13 Mej. Mariderom werd tweede in 49.23%. De volledige uitslagen luiden: 1. A. J. Braam, H.P.C., Haarlem, 34.19%. 2. J. Hemsbergen, D.W.R., Haarlenjp 35.47%. 3. H. Caarls, D.A.W., Alkmaar, 36.48. 4. C. de Groot, D.A.W., Alkmaar, 38.05%. E Reijers, Z.B. en Z.V., Zwolle, 3928. 6. G. C- v. Elberg, P.Z. en P.C., Purmerend, 4015%. 7. J. Hoogland, D.A.W., Alkmaar, 42.24%. 8. P. Imming, D.A.W., Alkmaar, 44.23%. 9. D. Overtoom, D.A.W., Alkmaar, 44.27. Een tweetal zwemmers was uitgevallen, terwijl eenige niet aan het keerspunt ge weest waren Dames: 1. Mej. M. v. Galen, D.W.R., Haarlem, 44.13. 2. Mej. A. Madersom, D.A.W., Alkmaar, 49.23%. De winnaar Braam, die het vorig jaar ook den wedstrd won, kwam nu definitief in het bezit van den uitgeloofden wisselbeker. Er waren vier prijzen voor de heeren uit geloofd, welke gewonnen werden door -Braam, Hembergen, Caarls en C. de Groot en voor de dames twee prijzen. Bovendien waren er twee prijzen uitgeloofd voor de twee eerst aankomende Alkmaarsche zwem mers. Deze werden gewonnen door J. Hoog land en P. Imming. Na afloop reikte de Voorz. van „De Alk- maarsche Waterratten”, de heer H. C. Lind, de prijzen, bestaande uit medailles, met een toepasselijk woord uit- ledereen is dus nog niet mesjogge in Den Haag! TWEE RANGEERDERS GEDOOD. Nabij den overweg te Delft Op de spoorlijn nabij den overweg aan de Binnenwatersloot te Delft heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een droevig ongeluk plaats gehad De rangeerders J. L, van Okkenburg en C. de Niet waren omstreeks twee uur bezig met het rangeeren van eenige goe derenwagons. Zij bevonden zich op één der hoofdsporen en hebben vermoede lijk niet bemerkt, dat uit de richting Den Haag een goederentrein naderde. Zij werden door de locomotief gegrepen, met noodlottig gevolg, dat beiden zwaar werden verminkt. De N. kreeg een schedelfractuur, ter wijl van Van O. een been geheel werd afgereden. Laatstgenoemde bekwam bo vendien nog een gebroken arm en een hoofdwonde. Nadat dr. Wassink de eerste hulp had verleend, zijn beiden naar het gasthuis vervoerd, alwaar zij eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen zijn overleden. Van O. was 40 jaar, gehuwd en vader van 3 kinderen. De N., 34 jaar oud, laat een weduwe achter. Een tragische bijzonderheid is nog, dat eenigen tijd geleden een broer van Van C. op dezelfde ongelukkige wijze om het leven is gekomen. (De „Crt.") ATHLEET RENT IN EEN SPBER. Een zeer droevig en niet alledaagsch on geval heeft gistermorgen plaats gevonden op een sportterrein aan de Vlaggemanskade te Rotterdam. Door eenige jongelui werd daar de athletiek beoefena. Een der deelnemers hied zich bezig met speerwerpen. Deze speren zijn aan de eene zijde voorzien van een ijzeren punt, terwijl zjj ook aan het boveneinde spits toeloopen. Hjj had een der speren wegeworpen, zoodat de ijzeren punt in den grond stak ert de speer onder een hoek van pl.m. 35 gr. kwam te staan. De 24-jarige kantoorbediende H. Gel- derman, was bezig zich te trainen coor het hardloopen. Hij had de speer echter niet gezin, zoodat hij met groote kracht in de houten punt liep. Het gevolg was, dat de speer hem dwars door het lichaam ging en aan anderen kant eruit kwam. Bovendien brak de speer af. In zeer ernstigen toestand is de jongeman door het personeel can den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Men vreest voor zijn leven. deel, vooral ae vleugels waren zeer ac tief. In den beging was er van krachtsver schil weinig te bespeuren, met dit ver schil, dat A. een tikje vlugger met af geven is. Dit brengt hun al spoedig de eerste goal, als Kluin een voorzet van links onhoudbaar inzet. Vlak dgarop komt Burger alleen voor de A.-keeper (o.i. in buitenspelpositie), lokt deze uit zijn doel en maakt fraai gelijk. Daarna is A. geregeld in den aanval, maar telkenmale belet het goede werk van den H -keeper en het fanatiek op den bal zitten van Sporken, succes. Toch ziet Kluin kans om Wit te passee- ren en met 21 vor A. wordt gedraaid. Na rust pakt A. direct flink aan, toch is het de H.-middenvoor, die kans ziet een goede Louis. Co era. v. Beek E. Landaal. Wilgenhof. Verstegen. G- Lansdaal. v. d. Kraak. Kluin. Nijman. v. d. Kamp. DE VLIEGRAMP TE HEERLEN. Een vijfde slachtoffer. Gisteren is in het ziekenhuis te Heerlen aan de tijdens den vliegramp, welke Zondag j.l. hier plaats vond, bekomen verwondingen Overleden de heer L. Custers. Hiermede heeft dit ongeluk zijn vijfde slachtoffer opgeëiseht. Gistermorgen te ongeveer 12 uur heeft zich te Hilversum een drama afgespeeld, dat twee slachtoffers ten gevolge heeft gehad. Toen de 45-jarige F. W. Schaaf, boekhandelaar, wonende in de Havenstraat te Hilversum en Jijn 22-jarige kantoorbediende Mej. J. W. Kooring, wonende Kerkbrink, gistermorgen de kerk uitkwamen, namen zjj een taxi, die hen naar de HoHandsche Rading zou bren gen. Op den Eikbosscherweg, ter hoogte van het^ Hoogt van het Kruis klonk plotseling een revolverschot. De chauffeur stopte on- taiddellijk en vond het meisje, badende in haar bloed, door een kogel in de hartstreek doodelijk getroffen. De heer 8. richtte daar op den revolver op zich zelf. Een kogel miste en kwam in het chassis van den auto terecht, een tweede kogel trof hem in de hartstreek. Enkele minuten later gaf hjj den geest. De ijlings ontboden geneesheeren dr. Berg en dr. Wessel konden slechts den dood bij beide slachtoffers constateeren. De Ijjken zjjn naar het Ijjkenhuisje op de Algemeene Begraafplaats pvergebrachL De heer S. was gehuwd en laat vrouw en een kind achter. De oorzaak van dit drama schjjnt een liefdesverhouding te zjjn geweest. De politie stelt een onderzoek in. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Haarlem in het perceel Schoterweg 26 een felle uitslaande brand gewoed, die ontstaan is in .den sigarenwinkel van H. J. van Bessem. Het vuur greep zeer snel om zich heen, aangewakkerd door het snel brandbare ta- baksmateriaaL De boven gelegen verdiepin gen werden dan ook door het vuur aange tast. Hierin waren gevestigd een leerhandel, een uitdragerij en een houthandel. De leer handel en de uitdragerij brandden grooten- deels uit; de sigarenwinkel werd geheel in den asch gelegd en de houthandel kreeg be langrijke waterschade. De Haarlemsche brandweer heeft met drie slangen op de waterleiding het vuur ge- oluscht. Verzekering dekt de schade. MET DE HAND IN EEN WORST- MACHINE. Het zevenjarig zoontje van den slager Ü-, Markt, Roosendaal, stak in een on bewaakt oogenblik de rechterhand in een in werking zijnde electrisch gedre ven worstmachine, waardoor den armen kleine de drie vingers tusschen duim en bink werden afgerukt. Verschillende plaatselijke doktoren, alsook dr. van rlilten, uit Breda, waren spoedig aan wezig om hulp te verleenen. De kleine «mt Tietr Weranemtm wem voorgestela hei Ultimatum, dat heden zou afloopen, een week •p te schorten. In een spoideischende ver gadering heeft de Ned. Ver. van Fabrieks- arbeiders op aandringen van het hoofdbe stuur dit voorstel aanvaard. De Rijksbemiddjlaar zal in dien tusschen- tijd trachten partijen tot elkaar te br ”gen. RUSSEN AAN GRENS GEWEERD. Geen reden tot toelating. „Het Volk” heeft te bevoegder plaatse in lichtingen verzocht in verband met het feit, dat in een openbare vergadering van de officieele communistische partij te Amster dam is medegedeeld, dat ongeveer veertig Russen, die zich in opdracht van de Mos- kousche Internationale naar ons land hadde r begeven, teneinde als officieele Russische Sovjet-delegatie deel te nemen aan een inter nationale vredesconferentie te Ommen, inge volge opdracht van de Nederlandsche re- geering dezer dagen aan de grens tegenge houden zijn en hun het binnenkomen in ons land is belet Men deelde aan het blad mede, dat de Nederlandsche regeering een dezer dagen heeft geweigerd visa te verleenen aan veertig Russen uit Moskou, die visa hadden gevraagd in verband met het congres van de Jongeren Vredes Actie in het kamp te Ommen. Op de vraag, welke beweegreden de re geering er toe hebben gebracht, visa te wei geren, antwoordde men, dat de regeering geen reden had gevonden, wél visa te ver leenen. Het is te bevoegder plaatse niet bekend, schrijft het blad, of die Russen zich, ondanks het feit dat zij geen visum hadden, naar de Nederlandsche grens hebben begeven. HET VERKEERSWEZEN IN DE MISSIE. Naar „Het Missiewerk” mededeelt heeft zich onder de auspiciën van het Amster- damsche Priester Missiecomité en met goed keuring van het Haarlemsche Diocesane-Mis- onder leiding van pater L. D. Oor sprong 0. P. een commissie gevormd, die zich ten doel stelt de oprichting van «en nationale organisatie ter verbetering en op lossing van het verkeersprobleem der missie gebieden. Alvorens tot oprichting van deze «ationale organisatie over te gaan, zal ge noemde commissie uitgebreid studie-materiaal verzamelen over de toestanden van het hui dige verkeer in de missiegebieden cn ven- yheljjke en mogelijke verbeteringen naar ge lang van aard en ligging van deze landen, lis ook hier te lande propaganda-actie voeren, noodig ter voorbereiding der orga nisatie. opgesteld 30 ruiten st geel witte sjerpen, voorop een heraut in mng 'costuum, op ’n wit ros; 60 jonge banden en met eenvoudige, gc .-versierde i mei

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2