GEMENGD NIEUWS. TEXEL. BEEMSTER- ASSENDELFT. HEER-HUGO WAARD. OUDORP, HEILOO. MEDEMBLIK. CASTRICUM. HOOGKARSPEL. HEEMSKERK. o en bers Keysper, lerdkmst; naar Alkmaar, C. J. de Winter naar Bever wijk, J. L. Hoogerhuis naar Uitgeest, A. en van van wyk, J. L. Hoogerhuis naar Uitgeest, A. en J. Stet beiden naar Egmondbinnen, A. J. M. de Groot naar Alkmaar, W. C. Verdaasdonk en J. Kuijt beiden naar Batavia, C. de Moei naar Bergen, J. Hiemstra naar Hilversum, J. van den Ende naar Brielle, A. C. Zentveld naar Egmondbinnen, K. Stet naar Wormer- veer. gezin, Kethel en Spaland. Jo- Koedijk, Simpn Kok. Zype. Helder. Josephina Veronica Loting, Dezer dagen werd alhier de io- ting vooi" de Nat. Militie gehouden. De uitslag was als volgt: I’. Vermeulen 1, J. Huisman 2, D. W. Key ser 3, G. C. Prins 4, K. van der Kooy 5, J. Kuip 6, T- Buis 7, M. Koorn 8, J. Daalder 3, B. F. Paagman 10, C. J. A. Eecen 11, E. J. Bulder 12, M. Bakelaar 13, A. Boon 14, P. A. van der Vis 15, P .Dros 16, J. H. Geerling 17, J. Koopman 18, J. Kiljan 19, S. Zyrn 20, G. Gieles 21, D. Zuidewind 22, J. H. Nieboer 23, P. van Lenten 24, P. D. Roeper 25, I. Bruijn 26, J. H. Kikkert 27, F. Zym 28, F. Visser 29, G. Jurjens 30, P. Maas 31, J. Kwaadgras 32, R. O. G. de Grave 33, J. Zut- phen 34, A. I-agerveld 35, A. Huizinga 36, G. Witte 37, J. S. v. Leeuwen 38, M. Moojen 39, G. C. Vlas 40, J. Verberg 41, J. Brouwer 42, 43. C. van der Werf 43, N. J. Witte 44, J. Gieles 45, N. C. J. Lampers 46, N. de Graaf 47, J. Hin 48, D. Beumkes 49, H. Dob 50, L. Gieles 51. hanna Antonia .Maria Laarman. Gehuwd: Klaas de Groot en Minke Numen. Remmert Huis, Den Haag en 'wksnna Lub- Militie. De uitslag der Vrydag gehouden loting voor de dienstplichtigen, lichting 1929, is als volgt: 1. C. J. Swart; 2. H. Pronk, voorgoed vrij gesteld wegens broederdienst; 3. N. C. La keman, idem; 4. D. Houttuin, voort vrijge steld wegens broederdienst; 5. K. Buurs, voorgoed vrijgesteld wegens broederdienst, 6. S. J. Veen; 7. K. Franzen; 8. J. J. van Baar, voort vrijgesteld broederd.; 9. P. G. Vis; 10. C. P. Wolff, 11. H. D. A. T' voorgoed vrijgesteld wegens broeder: 12. N. C. Smit, voort vr. broederd. 13. R. Middelburg; 14.' R. Jongens; 15 J. Weel, .woorloopig vrijgesteld broederdienst; 16. A. Het Penningfonds. De Commissie van het Penningfonds St Odulpbus, ten behoeve van de schulddelging onzer kerk 'verzoekt ons te willen vermelden, dat de collectanten voor dat fonds op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Augustus zullen rondgaan tot inzameling der toegezegde bijdragen. Dezen keer moeten ook de drie i/iaandelijksche bijdragen worden gestort. Zondag 26 Aug., na de Hoogmis, afdracht der gelden in het R. K. Vereenigings gebouw. Onze Eerw. Kapelaan. Wat eenigszins vermoed werd, is gebeurd. Onze Eerw. Kape laan van Spanje zal Assendelft gaan ver laten. Door Z. D. H. den Bisschop is Z. Eerw. benoemd tot Kapelaan to Rijswijk. De ruil is niet slecht; toch gelooven wy, dat de benoemingsbrief met gemengde ge voelens is ontvangen, want Kapelaan Van Spanje voelde zich thuis onder de parochi anen van St. Odulphus. Op eenige dagen na is Z.Ew. juist drie jaar hier werkzaam geweest. Z.Ew. heeft zich in dien tijd doen kennen als een ijverig pries ter, die vooral zijn liefde en zijn bijzondere zorgen verpand had aan de patronaatsjeugd en de St. Jozefgezellen. Een goede kern van flinke Roomsche jon gens was zijn ideaal, waarnaar Z.Ew. zoo veel zijn krachten toelieten, heeft gestreefd. Z.Ew. kan zich gelukkig prijzen, ^lat zyn arbeid, vooral in die richting, succes heeft gehad. Als adviseur was hij gaarne gezien en zijn welgemeende adviezen vonden steeds een willig oor. Noode zullen wij hem zien gaan, maar wij gunnen hem het inooie Rijswijk. Mcge het hêin daar in allo.opzichten goed gaan. Onze beste wenschen vergezellen hem naar zijn nieuwe standplaats. Dat Kapelaan v. Spanje zijn eerste paro chianen niet aan het Altaar zal vergeten, staat bij ons vast. Nogmaals, het ga Z.Ew. goed, geheel zijn verder leven. Koninginnedag. Wij kunnen reeds vermel den, dat er tijdens de Volksspelen op Ko ninginnedag des middags een Bioscoopvoor stelling voor de kinderen zal worden gege ven, in de zaal van den heer Jb. Wester, terwijl er des avonds een nummer voor de ouderen zal worden gegeven. Wij komen hier nog op terug. bos, alhier, is bestemd voor uitzending Ned. Indië, als ingenieur 3de klas bij Waterstaat en Lands B. O. W. Geboren: Gerardus, z.v. Franciscus Moer- kens en Johanna Jacoba Disco. Ondertrouwd: Cornells Beerepoot en Jo- ST. MAARTEN. Eigenaardig geval. Blijkens het jongste Raadsverslag in de gemeente, komt er voor- loopig geen waterleiding op ’t Rijp je. De R. K. School alhier blijft dus voorloopig van goed drinkwater verstoken. Dit' is jammer, wjjl eenigen tyd geleden het drinkwater door den Geneeskundigen Gezondheidsdienst te Utrecht is afgekeurd. Als straks het schoolbestuur langs den weg van art. 72 der L. 0. wet aan de gemeente gelden zal aan vragen om zyne school van goed drinkwater te voorzien, dan zal die aanvrage beslist als gegrond worden geaccepteerd en toegestaan. Daar aansluiting bij de waterleiding liet mogelijk is, zal op andere wijze in goed drinkwater moeten worden voorzien. Indien Ingekomen: Maria Dapper, Zjjpe. Marga- retha Wever, Alkmaar. David Nouwen en gezin, Amsterdam. Johannes Anthonius Feld- ^berg. Alkmaar. Johanna Volkers, Heerhugo- waard. Petrus Hollenberg en gezin. Alkmaar. Wietses M. Metselaar, Alkmaar. Johannes Th. Metselaar, Alkmaar. Klaas Groot, Alkmaaf. Theodoras Johannes van Houten en gezin, Amsterdam. Johannes H. Ackerman, Uitgeest. Dirk Rook en hannes Tamis, Dirk Hildering, Jorna, Hilversum. Catharina Johanna Bouw man, Haarlem. Hendrik Raap en gezin, Ur- aem. Vertrokken: Adriaan Balk en gezin, Heer- hugowaard. Har men Stoffer en gezin, Alk maar. Adriaan de Best en gezin, Alkmaar. Simon Schram, Schermerhorn. Johanna Maria Leyssen, Bergen. Teunis Heinis, Bergen. An thonius Pool en gezin, Alkmaar. Klaas Kindt, Alkmaar. Ario Baas, Alkmaar. Gerardus Mul en gezin. Alkmaar. David Nouwen en gezin, Amsterdam. H. A. B. Dinsdagavond werd in de raadzaal van het oude raadhuis een gecom bineerde vergadering gehouden van bet uit voerend comité voor de op LI, 12 Wi 13 Sept. a.s. te houden demonstratie, met bet eere-comité. v De voorzitter de heer Jac. v. Gemeren, opende de bijeenkomst en heette allen har- telijk welkom, waarna spr. bet onstaan en het werken van de H. A. B. nagaat. Toen op aanzoek van eenige neringdoenden uit onze gemeente het werk-comité zich ge vormd had assumeerde het zich een eere- comité waarin o.a. zitting namen de Z.Eerw. Heer Pastoor, de Weleerw. predikant, de bur gemeester, de wethouders en eenige andere door hun maatschappelijke positie daartoe aangewezen dames en heeren. De voorzitter zeide in zijn openingswoord dat het uitv. comité zich voorstelde eerst een groot deel van het werk tot stand te brengen alvorens beslag te leggen op den tyd van de dames en heeren van het eere comité. Op dit moment zyn we nu gekomen. En, zegt spr\, het werk-comité mag voor zoover het op het oogenblik te bezien is, grootelyks zeggen tevreden te zyn over de medewerking van neringdoenden en van de leiders van diverse bedrijven. We kunnen zeggen dat op het oogenblik deze demon stratie zoodanig zal zijn dat inwoners van omliggende dorpen genood kunnen worden. Nu is de moeilijkheid te bepalen wat er in die dagen zal gebeuren. Daarvoor is aller medewerking noodig. Dat de eigenlijke ten toonstelling weggedoezeld zal worden in allerlei attracties, wenscht spr. te voorkomen. De demonstratie moet zijn een zuivere de monstratie, losgemaakt van alle festiviteiten. Daarvoor is deze vergadering belegd, daar voor vraagt spr. medewerking. In breede trekken gaat spr. vervolgens het programma na en zegt dat beide fanfare corpsen hun medewerking hebben toegezegd, terwijl op één avond de zangvereenigingen hier ter plaatse een uitvoering zullen geven. Voor de beide andere avonden is nog geen vastheid verkregen. Wel loopen onderhandel ingen met een bekend minstreel, die geassisteerd wordt door een groep jongelui die oud-Hollandsche dansen uitvoert. Bedoeling is het gezellige in de geheele gemeente te bevorderen. Verder stelt spr. vooi op een of twee avonden een schitterende illuminatie te ontsteken en hiervoor 1000 oranjekleurige lampions om en op het terrein te doen hangen. Dit voorstel werd met alge- meene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde vervolgens nog mede/" dat de firma* Holsmuller een Sabina uitstal ling' zal maken, waaraan ecu thee- en koffie- schenkery wqrdt verbonden, terwyl de op brengst voor een liefdadig doel beschikbaar wordt gesteld. Op voorstel van den voorzitter wordt be- aloten deze gelden af te staan aan de wijk verpleging welke tegenwoordig plaatselyk is. Wat de feestcourant betreft, deze zal buiten bezwaar van de finantiën van de H. A. B. gratis worden uitgegeven, door den heer Kalkman te Uitgeest 1% a 2 pagina's worden gereserveerd voor text, te leveren door H. A. B. Eenige aanwezigen zegden hunne medewerking toe. Het punt attractie gaf aanleiding tot heel wat besprekingen, terwijl sommige leden voor wedstrijden, enz. voor schoolkinderen waren, verklaarden anderen zich daartegen, omdat men wenschte zakelyk te blyven. Ten slotte werd aangenomen, dat het comité zich in verbinding zal stellen met de hoofden der scholen om de schoolkinderen in de gelegen heid te stellen de tentoonstelling te bezoeken. Ook werd besloten te trachten iemand te krijgen, die een causerie houdt over de cul tuur van bloemen in Men tuinbouw in Heiloo. Ook kwam ter sprake het geven van een mooie film. De zangvereenigingen zullen eenige mooi-: nummers zingen, afgewisseld door oud-l’oi- landsche liederen, die iedereen mee kan zingen. Voor afwisseling zal ruimschoots ge- zorg worden. Kortom, alles wat de demon stratie zal vertroebelen zal vermeden worden, terwijl zooveel mogelijk zóó zal gewerkt worden, dat wat bijkomstig is toch in ver band zal staan met de demonstratie. Tenslotte dankte de heer v. Gemeren do aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en verzekerde, dat van de zyde van het werk comité alles zal gedaan worden om aan ieders verlangen en wenschen te voldoen. Spr. beval tenslotte de vereen iging bij allen aan. Vertrek. De Weleerw. Heer Kapelaan W. N. Zylstra, alhier, is benoemd tot kape laan te Rotterdam. Ofschoon een verplaat sing wel eenigszins 'werd verwacht, zal het zeker zeer velen spijten, dat de Weleerw. Heer Zylstra vertrekt. Z.Eerw. was alhier een ijverige Geest. Ad viseur voor de vele bonden en vereenigftgeu, op welker vergaderingen Z.Eerw. steeds present was en bovendien vele nuttige leerzame cursussen gaf. Vooral voor het Jongenspatronaat en de Gezellen-vereeniging interesseerde de kape laan zich bijzonder en heeft hij met behulp der Commissie reds veel goeds bereikt. Kape laan Zijlstra heeft zich te Medemblik doen kennen als een ijverig priester. Dat het hem wel moge gaan te Rotterdam, D de wensch van geheele parochie. Indische dienst. De heer Ir. W. H. Doorn- naar den Bevolking. Ingekomen: J. van Gils, H. C. van Tatenhove, B. Ch. Schalekamp, Tb. M. G. W. Geistdörfer, D. J. Rozestraten, J. D. Stuyvelaar, D. Nebig, J. van Ankeren, J. P. Keyzer, C. J. Harms allen van Amsterdam, Q. Blom en G. A. Lengers beiden van Alk maar, A. K. E. Esswein van Haarlem, G. Smit van Texel, L. Egger en gezin van Haar lemmermeer, C. Zonneveld van Bussum, S. M. A. Osch van Egmondbinnen. A. Dekker van Hoorn, A. J. lemenschot en gezin van Diepenveen, E. Deak van Boedapest, G. Ruyter en gezin van Diemen. Vertrokken: A. M. Hollenberg naar Aker sloot, J. W. Brombacher naar Oost en West 'Souburg, A. van Weenen naar Uitgeest, J. Ch. van Veen, A. C. Bosman, W. Uhl, E. van Elven allen naar Amsterdam, M. L. Rigter „THE LUTINE” Pogingen tot berging der lading. De „Luuno” was oorspronkelijk een Fransch oorlogschip, dat in 1793 ouder Eu- gelsche vlag kwam en met 32 kanonnen was uitgerust. Het schip vertrok uit Yarmouth onder be vel van Capt. Skinner met eene lading gou den en zilveren munten ter betaling van soldy aan de Engelsche troepen bij Texel (Engeland was toen in oorlog met het vaste land) en goul- en zilverstaven bestemd voor Hamburg. De goud- en zilverstaven waren van Engeland uitgevoerd, ingevolge het Be sluit van den Bank van Engeland d.d. 3 October 1799. om den handel, die destyds een hevigen crisis doormaakte, welke crisis ver scheidene Hamburger bankiers deed faillee- ren, met IS millioen pond sterling te steu nen. Het ongelukkige schip verging in den storm nacht van 9 op 10 October 1799 in de gron den van Terschelling, waarbij alle opvaren den ongeveer 250, hun graf in de golven von den, behalve één man, die op een wrakstuk aanspoelde, doch van uitputting daarna over leed. Blijkens het rapport van den Engelschen vlootvoogd op de reede van Texel, konden I visschers- en andere vaartuigen geen hulp verleenen en toen liet dag werd, waren er •van het schip slechts wrakstukken te zien. Hoewel zekerheid bestaat, dat de „Lutine” een kostbare lading goud en zilver aan boord had, loopen de berichten van die dagen over het juiste bedrag eenigszins uiteen. De of- ficieele gegevens zijn verloren gegaan bij de groote brand van het Londensehe beursge- .bouw in 1838, waarbij ook de kantoren van Lloyds werden verwoest. Do „Lutine” verviel vogens oorlogsrecht aan het Ncderlandsche Rijk, onder wiens toe zicht in de jaren 1806—1801 ten bate van den Staat voor een waarde van f 669.240. met de destyds bestaande primitieve hulp middelen, werd geborgen. Het wrak ver zandde meer en meer en men was genood zaakt de berging te staken. In 1814 trachtte de Üpperstrandvonder van Terschelling, tegen uitkeering van een ge ringe rykssubsidie, iets te bergen, welke ber ging echter van geen beteekeuis is geweest. In 1821 kreeg genoemde strandvonder de Koninklyke Concessie om mty, uitsluiting van ieder ander, op de „Lutine’’ te werken, tegen Kassenbouw. De broeikassenbouw wordt alhier ook ter hand genomen. Bij den heer P. Groen is dezer dagen door den heer A. J. Zegveld uit Rijswijk een draivenkas ge bouwd, terwyl bij denzelfden tuinder door den heer A. Groen, timmerman alhier, een trekkas voor tulpen zal worden gebouwd, voorzien van centrale verwarming. De cen trale verwarming-installatie wordt geplaatst door den heer A. Rutgers te Wydenes. Bij den heer W. Reus wordt door den aan nemer D. Beemster, alhier, eveneens een trekkas voor tulpen gebouwd; terwijl bij den heer J. Schaper aan het Oosteinde een wa renhuis zal worden opgetrokken, te maken door den heer J. Metselaar van HauWert en naar wjj vernemen wordt nog door een twee tal andere bouwers ernstig overwogen, ook een kas te doen bouwen. Kapelaan Dessing. Slechts een paar jaren was kapelaan Dessing in onze parochie werk zaam. Kort verbleef hij in ons midden en toch zal zyn naam voortleven, na zijn vertrek naar de St. Hyppolituskerk te Delft. Al zijn talenten en de Heer bedeelde hem rijkelijk wendde hij aan tot verheffing van het godsdienstig en zedelyk peil der parochie. Onmiddellyk zag hij in wat Hoogkarspel, met zijn op godsdienstig gebied gemengde bevol- kfhg ontbrak, n.l. een gebouw, waarin de jon gelingschap zich op gepaste wijze kon ver maken niet alleen, maar ook de noo<iige en onmUbare kennis kon opdoen om staande te blijven in de verwordingen van onzen tijd. Het patronaatsgebouw verrees en de jonge lingschap schaarde zich om hem, hing aan zijn lippen, waardeerde zijn pogen en bood de parochianen door fanfare, zang en tooneel avonden van rein en veredelend genot. Niets was hem voor zyn jongens te veel en duide lijk zyn de vruchten waar te nemen van zyn arbeid ten bate van het opkomend geslacht, dat ook de waardeering der ouders in hooge mate Verwierf. Met innig leedwezen ziet men dan ook den begaafden priester vertrekken. De beste wenschen vergezellen hem naar zijn nieuwe standplaats. Bekeurd. Tijdens de ■alhier op Maandag 20 Augustus j.L gehouden controle op de wegenbelasting door den ambtenaar der be lastingen en de gemeentepolitie, werden te gen een drietal bestuurders proces-verbaal opgemaakt. In het geheel zijn er 61 motorrij tuigen aangehouden. Benoemd. De heer H. Wester, onder wijzer. alhier is benoemd tot hoofd der R. a. School te Den Hoorn (gem. Leens, Groning u) Uitslag loting dienstplichtigen der lichting 1929. Klaas Sneekos 1. Nicolaas Zuurbier 2, Anthonius Leonardos Vlaar 3. Cornelia Heinke 4, Petras Wijnker 5, Dirk Appel 6, Klaas Mooy 7, Cornells Groot 8. Simon Adriaan Leering 9, Cornelia Pronk 10. Willem Boers 11. Willem Cornelisse 12, Cornelia Mayer 13. Jacob Brink 14. Johannes Groen 15, Nicolaas Joh. Jonker 16. Panics Petrus Konijn 17. Jac. Adrianus Laan 18. Adrianus Nicolaas Zut 19. Bart. Jac. T. Louwe 20, Theodoras Bijvoet 21, Johannes Ursem 22, Hendrikus Josephus Beers 23. Gerrit de Graaf 24, Wijnandus Joh. Klaver 25, Simon Nic. Snip 26, Jacob Bruyns 27, Petrus Snoek 28, Josephus van Behagen 29, Huibert Reyne 30, Johannes Cornelia Borst 31, Nicolaas Kieft 32, Theodoras van Langen 33, Gerar dus Ottenbros 34, Gerrit Tamis 35. Simon Bakker 36. Jan Leegwater 37, Adr. Petrus Paulus Oudhuis 38, Johannes Boekestein 39, Gerrit van Twisk 40. Personalia. Mej. W. Tromp is benoemd tot tydelyk onderwijzeres aan de R. K. Meisjes school alhier. Mond- en Klauwzeer. Alhier <Joen zich 3 gevallen van mond- en klauwzeer voor, .Verloren: 3 belastingmerken. vergoeding van Ö0 pCL.' der geborgen waar de. Omstandigheden beletten echter toen d« bergingspogingen. Deze concessie werd veA leend by Koninklijk bestoft van Willem I d.A 14 September 1821, No. 65, waarin een vermoedelijke waarde der Lutineladinff van f -8D.OQQ.O9Qcgenoemd werd. By Koninklijk bésl van 23 Mei 1823 No. 8 werd de veor ’t Rijk gereserveerde helft afge staan aan Konig George van Engeland, naar aanleiding van tusschen Engeland en Neder land gewisselde nota’s. Bij deze schenking werd uitdrukkelijk vermeld, dat deze als een bewys van vriendschap moest worden be schouwd, doch niet als erkenning van eenig recht van Engeland op de „Lutine”. Koning George nam hot geschenk In dien vriendschappelijken vorm aan en droeg het over aan het „Committee of Lloyds” om eventueel te verdeelen onder de gedupeerde assuradeuren die blijkens de hierna volgende opgaaf aan de verzekerde goud- en ziiver- verladers 900.00 (f 10.800.000) hebben be taald. Van de boven vermelde 1H millioen pond sterling, door Engeland uitgevoerd, was ook met andere scheepsgelegenheid ver scheept. Door den heer John. Mavor Still, destyds Iloofd-Agent van Lloyds te Amsterdan^ werd aan <te toenmalige Lutineonderneming. in 1858 een nota verstrekt waarin, na nauw*' gezet onderzoek, de volgende specificatie dei lading wordt genoemd. 900.00 van Lloyds aan goud- en zilver* staven, 180.000 voor Hamburger rekening en 140(006 voor betaling van soldy aan da Engelsch? troepen. Dus totaal 1.206.00Q (f 14.406.000). In 18061801, dus kort na de stranding van de „Lutine”, liet de Burgemeester^ Strandvonder van Terschelling met de primh tieve middelen van den tyd, twee tangen, haken en schepnetten, bergingspogingen doen en gelukte het om gouden en zilveren munten op te halen en ook 50 goud- en 8U zilverstaven, totaal voor f 669.240.Het w rak was toen nog weinig verzand.'Er stond ongeveer 18 voet water op. De verzanding nam toe, zoodat men, niet do beschikking hebbende over duikers, zuigers, enz. de ber ging moest staken. In 1814 trachtte men nog wat te bergen, doch de bezwaren waren te groot en die ber» ging bepaalde zich slechts tot bet opftalen van enkele munten. In 1857 ontdekte men toevallig dat de zandbank boven de „laKine” was afgenomen en cr nog slechts 8 voet zand op het wrak zat. Het was toen de Ingenieur Taurel die van de betrekkelyk gunstige gelegenheid wist te profiteeren en er m slaagde om met behulp van een duikerapparaat, dat toen reeds in gebruik was, behalve gouden en zil veren munten, ook 46 goud- en 64 zilversta ven te bergen, totaal voor f 529.487.Ook toen ondervond men nog» blijkens de rappor ten der duikers, veel last van het zand.' Men beschikte ook nog niet over zuigers om het zand te verwijderen, zoodat de duikers tus- schen wrakstukken en roestklompen met hun handen het goud en zilver onder het zand moesten weghalen. Wanneer men onder wa ter in het zand graaft, ondervindt men hoe moeilyk het is om drie voet diep te graven. Het gat spoelt direct weer dicht. Tor plaatse waar de „Lutine” ligt en waar veel stroom gaat, waren de bezwaren natuurlijk veel grooter. In October 1859 werd besloten, in verband met het vergevorderd seisben, de bergings werkzaamheden te staken en het volgende jaar weer met moed te beginnen, blijkens het laatste duikerrapport van 18 October 1859. Het volgend jaar bleek het wrak zooda nig verzand te zijn, dat de berging onmoge- lijk werd geacht. Voor de „Lutine” beteekende dit opnieuw een rustperiode van ongeveer 30 jaren, toen men de lierging met 2 schelpensuigers aan-' ving. Het wrak van de „Lutftie” was toen reeds lang tot de kleilaag gezakt, die ter plaatse op bijna 56 voet diepte zit en die het wrak en de lading belet om dieper te zin ken. Er zat toen 35 voet zand boven het w rak. Men slaagde er meermalen in om het w rak min of meer bloot te zuigen en er wer den veel gouden en zilveren munten, kanon nen, kogels, roestklompen (samengeroeste kogels en krllit), ballastbordjes, wapenen, be zittingen van de opvarenden enz. door de zuigers opgiaogen en doo'/ de duikers boven gebracht. Men heeft echter toen geen goud- of zilverstaven kunnen bergen. Ook latere bergingen hebben niet tot het gewenschte re sultaat geleid. De verschillende bergingspogingen, waar bij steeds van overheidswege het strengste toezicht is uitgeoefïnd, hebben dus tot resul taat gehad, dat totaal voor ruim f 1.206.066 aan goud en zilver uit de „Lutine” is ':or- gen. Er moet dus nog voor vele millioenen gouden- en zilveren staven en munten in de „Lutine” zitten. Alle goud- en zilverstaven zijn genummerd en geletterd en wanneer men de desbetreffende staven nagaat, blykt daar uit-, dat in het eerste bergingstijd 1866'61 van verschillende series nummers zyn gebor gen en diverse aansluiende nummers in 1857 1859, terwyl tal van voorafgaande, tus- schenliggende en opvolgende nummers ont breken. Thans zullen opnieuw krachtige pogingen aangewend worden om de lading van de „Lai- tine” te bergen, welke pogingen zullen wor den gedaan door de bergingsmaatachappijen Dros te Texel en Doeksen te Terschelling. Genoemde reederijen beschikken over het modernste zuiger-, duiker- en ander ber- gingsmateriaal en meenen in staat te zijn, dit speciaal moeilijk bergingswerk met een rede lijke kans op succe» uit te voeren, waarbij zij hun voordeel zullen kunnen doen, met de ervaringen van vorige Lutineondernemingen waarvan tal van rapporten, journaals, kaar ten e.a. gegevens in hun bezit zijn. De bergingsbooten-zuigers „Neptunis” en „Terschelling” liggen thans gereed om het bergingswerk aan te vangen terwijl ook an- I derd booten dezer firma’s gereed liggen oi> I behulpzaam te zijn. Door een der firmanten is een brochure over ..de Lutine” geschreven, die gratis ten kantore van Dros en Co. vecj krijgbaar is. bij de waterleiding i iet op andere wjjze in goed dit geschiedt, dan komt dit de rentabiliteit van eene eventueele watervoorziening door het Proy. Waterl. Bedrijf niet ten goede, want van verplichte aansluiting wegens „af gekeurd” water «al hier dan geen sprake zijn. O.' z<w. dan tsch nog tpt aansluiting ver plicht kunnen wórden o{f grond, dat het water we) goed is, maar niet zóó goed als „leidingwater”?? Zijn dan de aangevraaerde g: Iden verder rentejoos? Uit den Raad. Aan de beraadslagingen van de j.l. raadsvergadering ontleenen wij het volgende: School te Eenigenburg. Nadat eertijds Ge deputeerde Staten den Raad verzocht had den zyn meening mede te deelen omtrent een eventueele opheffing van genoemde school en de Raad van oordeel was, dat deze school moest behouden blyven, waren ook Gedeputeerde Staten voor behoud ervan. Thans deelde de voorzitter aan de raads leden mede, dat de Hoofdinspecteur van het Lager Onderwys tegen de beslissing van Ged. Staten in beroep zal gaan. De school, die destijds 14 leerlingen telde, wordt nu bezocht door 17. Waterleiding op 't Rjjpje. By schryven van 't Provinciaal Waterleidingbedrijf zouden de kosten van aanleg voor deze wijk bedragen f 15660. De opbrengst van het watergebruik kan hoogstens 38 pCt. van de kosten dek ken, zoodat er ongeveer 7660 gulden tekort zouden komen, weshalve van het plan de eerste jaren wel niets zal komen. De heer Glas uitte over deze beslissing van het Provinciaal Waterleidingbedrijf zyn bevreemding, wyl hy uit de verschillende cou rantenverslagen meende te mogen besluiten, dat de Prov. Staten zoowat geheel Noord- Holland van water wilden voorzien. Tevens wees genoemd raadslid nog op de school in genoemde wyk, die dringend behoefte heeft aan goed drinkwater. Ook de heer C. Stoop noemt het geen ruim standpunt, om in deze zaak alleen de rendeerende deelen te nemen. Overigens wordt het schrijven voor kennis geving aangenomen. Verslagen: Verschillende verslagen waren tngekomen o.a. van de Noorderstoomtram, van de Ver. van NederL Gemeentenn, van den Warendienst, van het P.E.N. der provincie Noord-Holland. Verder een dankbetuiging ▼oor de verleende subeidie ter gelegenheid van de Olympiade. De eindrekenmg van de School met den Bybel op de Stroet bedroeg f 20085.43, dat is ongeveer 170 gulden be neden de begrooting. Allerlei. De animo van bet onderwijzend personeel in de gemeente om deel te nemen aan een z.g. applicatiecursus in lichamelijke oefeningen, welke zou gegeven worden te Behagen was al «eer gering. Van de bijzon dere scholen had zich niemand opgegoven en van de openbare scholen slechts één. Van gemeentewege zullen dan verdere stappen tot het steunen of bewerkstelligen van ge- doemden cursuywel niet behoeven gedaan te worden. De gemeenteveldwachter verzocht zijn sa laris als bode te combineeren met dat van veldwachter, met het oog op een eventueele aanvrage (op 55-jarigen leeftyd) om pen sioen als gemeenteveldwachter. Voor de functie van bode is hij eerst-op 65-jarigen leeftyd pensioengerechtigd. Het toestaan der aanvrage heeft voor hem tot gevolg, dat zyn pensioengrondslag verhoogd wordt, en het pensioen kan ingaan op 55-jarigen leeftyd. Als tegenprestatie zou hij het bodeschap gratis verrichten. De Raad zou evenwel niet nu, maar bij de begrooting een beslissing nemen. WIERINGEN. Eervol ontslag. By Kon. Besluit van 16 Augustus is aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Hippolytushoef O. de Graaf, op zyn verzoek, met ingang van 1 September, als zoodanig eervol ontslag ver- v. Petten; 17. H. Ott; 18. J. Waal; 19. E. M. Kuipers; 26 K. Kok; 21. L. van de Nes; 22 P. H. Beeldman: 23 C. T. A. M. Schut; 24. F. A. C. M. van Beek, voorgoed vrijge steld wegens een bijzonder geval. 25 0. Roet voorl. vrygesteld broederd. 26. K. Hoeve, Voorl. vrijstel, broederd. 27. W." v. Doorn, voorgoed vrijgesteld broederd. Tngekomen Helena Goofier van Wognum naar O. 24; Hjlko Giezen van Beilen Dr. naar M. B. 161. P. Felisiak van Duitschland naar J. 167; F. J. D. Kagie en gezin van ’s-Graven- hage naar W.d. .55; A. Hartog van Velsen naar Z. 186: J. H. Boekel van Zijpe naar M. 96, A. J. Schilllemans van Beverwijk naar O. d. 35; A. M. van Diepen van Heiloo naar J. 55; J. Ton van Edam naar Z.p. 52; R. Klein van Purmerend naar W. 13; J. Grin van Blokker naar O.d. 39. Vertrokken: P. J. Stam van Z.p. 52 naar Amsterdam. G. de Boer van M.b. 12 naar Alkmaar. C. Pouw, Cornelis van M.B. 31 naar Oosthuizen. K. van Berge van W. 18b naar Ermelo. B. Kleimeer van N. 18 naar Bussub Brediusweg 35. H. Waterhout en gezin vaJi N. 26 naar Spanbroek. J. Osinga van M.B. 184 naar Oostdongeraadeel. A. Langereis van P. 138 naar Haarlem. J. Noorman cn gezin van M. ijO.5a naar Heerhugowaard. J. .J Kar kof van Z 269 n Amsterdam. C. M. Karhof, van Z 209 naar Edam. H. de Haan van H. 15 naar Warder. C. Hartog, van M.B. 4 naar Vlissingen. J. F. Harrems en echtgen. van Z. 67 naar Haarlem. P. Stienstra van H. 10 naar Haarlemmermeer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 7