tf Klein Allerlei. BUITENLAND. 1 X 9 sa. i»PORT EN SPEL. RECHTSZAKEN. ..UNST EN KENNIS. BINNENLAND. Verspreide Berichten. *-»- GEMENGD NIEUWS. i o - Kt3» te Sc en een honorarium van frs. 250.000 HH van zyn rede iet doel der St Gre- EL QUAFI. De Fransche marathon winnaar El Quafl heeft het amateurisme vaarwel gezegd en is beroeps-athleet geworden. Het bljjkt dat hy zich tegu.1ZZZ.ZZ. verbonden heeft in den tijd van 5 maanden in Amerika tien maal aan een wedstrijd over 25 K.M. en 10 maal aan een marathonwed- strjjd derhalve over ongeveer 42.5 K.M. deel te nemen, wat dus ongeveer één wedstrijd per week beteekenL VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 3 September. ’n Oud klusje. Een zekere heer H. G. J. T. S. had op 21 Nov. 1925 een ingezetene van Warmen huizen, met wien hij onderweg had kennis gemaakt, weten te bepraten, hem het rij wiel zyner zuster in bruikleen af te staan. Onnoodig bijna er bij t? voegen, dat hy dit blijk van vertrouwen beloonde door de fiets voor f 25 te verkoopen en er met het geld van door te gaan. Gelukkig voor hem dat- dit delict byna 3 jaar lang ongestraft bleef, aangezien hy tot slechts f 25 boete of 25 dagen hechtenis werd veroordeeld. Van de bootneu en bloemetjes alblijven. De kantoorbediende C. J. O. uit Amster dam kon op 28 Mei te Bergen vertoevende, de verleiding niet weerstaan, eenige bloeien de iysterbestakken van een in het bosch staande heester af te snijden. Deze schen ding van natuurschoon wordt echter heden bjj ontdekking zonder pardon gestraft en werd de heer O. danook heden tot f 2 boete of 2 dagen veroordeeld. Kam en Abet De landbouwer J. C. v. d. S. te Teesel kreeg op 17 Mei met zijn broeder Cornells kwestie over fondsgeld, dat deae hem nog schuldig was en onthaalde hem ten slotte op eenige stompen en slagen. De vriend van Cornells, die zich met het conflict be moeide, kreeg ook nog zyn deel van deze rammeling. Het bleek op de zitting, dat de mishan delde broeder door zijn onhebbelijk optreden ook wel eenige aanleiding had gegeven en de officier zou gaarne deze onverkwikkelij ke zaak in de papiermand hebben gedepo neerd, als de verdachte nu ook maar met zyn handen van den vriend was afgebleven. Thans werd hij dan ook veroordeeld, doch elechts tot t 2.50 boete of 3 dagen hechte nis. van de Achtergracht Z. Z. heeft op TS Juli van d^ze onaantrekkelijke eigenschappen blijk gegeven, door haar 5-jarige buurvrouw mej. Visser te vergasten op eenige klappen en stompen, voor welk feit zy heden tot f 15.boete of 15 dagen werd veroordeeld. Eerbied voor den ouderdom. Volgens dagvaarding zou mej. Trijntje M. gelukkige echtgenoote van J. B. te Enkhui- zen haar 79 jarige en door den last der jaren afgetakelde buurvrouw de Haas ’n oude Sa lamander hebben genoemd. De verdachte ontkende deze leelyke aantijging pertinent, doch daar een anderf Imurjuffrouw de ge tuigenis van het beleedigde oude moedertje bevestigde, trok zjj aan het kortste eindje en werd zii tot f 10 boete of 10 dagen ver oordeeld. DE KERKMUZIEKWEEK TER GELEGENHEID VAN HET JUBILé DER ST. GREGORIUS-VER. TE UTRECHT. I. Korte nabeschouwing. Van eenige belangrijke voordrachten over de muziek, welke te Utrecht zyn gehouden, geven wy de lezers een kort overzicht Prof. v. d. Wiel over: Kerkeljjk muzikale actie. a Spr. nam als uitgangspunt een uiteenzetting van het dot de maand Augustus met 106 toegenomen en bedraagt- thans 14477. (.if Een 64-jarige man is aangehouden, die op den Overtoom te Amsterdam aan een dame een handtasdhje had ontrukt en daar mede de vlucht had genomen»- By de ach tervolging had hy het taschje wegge worpen. Te Abcoud# is het zevenjarig zoontje van den veehouder Z. in een sloot geraakt en verdronken. Te Zutphen is de 23-jarige gehuwde W. S., die lijdende was aan vallende ziekte, by het visschen te water geraakt en verdron ken. Zaterdagmiddag is te Oudewater in de zweminrichting de ruim twintigjarge mej L. van Dam verdronken. In de Florastraat te Rotterdam is een kind van 10 maanden, dat in een kinderwa gen voor een geopend venster was gezet, uit het raam gevallen. Met een gebroken reohter-onderbeen is het kind in het zieken huis aan den Bergweg ter verpleging opge nomen. Bij de Kooy op Texel is Maandagmid dag bij het zwemmen verdronken een 18- jarige jongen, die tydeljjk verbljjf hield ten huize van de familie Ebbinge Wubben al daar. Te Assen is Maandag gevankeljjk bin nengebracht de landbouwer J. H-, wonende te Noord-Sleen, die er van verdacht wordt, aldaar den-koopman Smit herhaaldelijk met een stuk ijzer te hebben geslagen, waardoor deze ernstig verwond is, 'Te Amsterdam is aangehouden P. J. W., wonende te Middelburg, die zioh aldaar o.a. als advertentie-colporteur aan verduisterin gen en oplichtingen heeft schuldig gemaakt. Hy is ter beschikking van de Justitie ge steld. Dr. Ramselaar over: Palestrynsche muziek. Spr. wjjst er op, dat er zooveel muziek voor Palestrynsche muziek doorgaat, waar aan Palestrina part noch deel heeft. Het was best te begrijpen, dat spoedig na zijn dood zyn naam een leuze werd. Nu nog is zyn muziek in staat hevig te ontroeren. Palestrina ging zeer streng te werk om zyn ideaal te bereiken, zijn volgelingen meenden, dat het geheim van zjjn kunst in de strengheid van zjjn middelen lag. Bijna alle kapelmeesters van de groote basilieken te Rome voorzagen hun repertoire van composities in Palestrina- styl. Dat hoorde by hun „standing”. Op het oogenblik is Refice het meest de moderne richting ingegaan. Door de z.g. Pa- lestrina-techniek te willen voorschrijven aan menschen van drie en vier eeuwen later, is aan de kerkmuziek enorme schade toege bracht, men zocht de redding der kerkeljjke kunst in het nabouwen, het na-componeeren, van oude meesterwerken. Zoodoende werd er in de 2e helft der vorige eeuw als Pales- trjjnsche styl geproclameerd een compositie stijl, welke slechts een samenstel was van de regels over streng contrapunt, getrokken uit de theoretische werken van de 16e tot de 18e eeuw. Er kwam kentering. Onder de componisten heeft de Palestrinastyl als al- leen-zaligmakende kerkstyl vrijwel afgedaan. Daardoor wordt- de beteekenis van Palestri na ook veel beter begrepen. Palestrina steekt zóó hoog boven allen uit, dat zjjn werk ook voor allen de aandacht en studie verdient door het majestueuze even wicht, den weelderigen rjjkdom, maar vooral, DE VASTSTELLING VAN HET BEVOLKINGSCIJFER. Staatscommissie lugeateM. De Minister van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw, overwegende, dat het wenschelyk is na te gaan, in hoever, in verband met het betaalde by artikel 1, lid 2 en 4 van het Ko- rznklyk Besluit van 12 December 1922, tot Vaststelling van voorschriften, omtrent het houden van bevolkingsregisters, uitvoering dient te worden gegeven aan het vjjfde lid Van dit artikel; overwegende voorts dat ge noemd besluit op onderscheidene punten herziening en aanvulling behoeft, in het bij zonder in verband met den eisch, dat voor a’e toekomst een juiste vaststelling van het bevolkingscijfer dient verzekerd te zyn; ge let op het advies der Centrale Commissie voor de Statistiek, d.d. 28 April 1928, heeft: A een Commissie ingesteld, aan welke de navolgende opdracht wordt verstrekt: I. Te onderzoeken of het denkbeeld uit voerbaar is, by de Algemeene Tienjaarlyk- ache Volkstelling in 1930 te houden, de tel- kaart tevens dienstbaar te maken aan de uitvoering van het uniforme persoonskaar tenstelsel, met behoud zooveel mogeljjk van het model reeds vastgesteld by Koninklijk Besluit van 12 December 1922; II. Een Koninklijk Besluit te ontwerpen lot herziening van het onder I bedoelde Ko ninklijk Besluit, waarby rekening zal zyn te. houden met het advies der Centrale Com missie voor de Statistiek van 11 November 1911, betreffende de bevolkingsregisters en de daarby behoorende bijlagen, met de strek king o.m. de vaststelling van een zoo nauw keurig mogelyk bevolkingscijfer der gemeen ten te verzekeren; Hl. Na te gaan, welke kosten naar raming zullen verbonden zyn aan de uitvoering van de voorstellen, ingevolge de opdrachten on der I en H gedaan, en welke financieele ge volgen de bedoelde voorstellen zullen heb ben by het berekenen van de jaarlyksche uit- keeringen, ingevolge de wet van 24 Mei ’97. IV. Een rapport omtrent de punten I, II en III aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw uit te brengen; B. benoemd: tot lid en voorzitter der com missie; professor dr. H. W. Methorst, direc- teur-generaal van de Statistiek; tot lid o.m. de heer F. H. van Djjk. hoofd commies ter seer. gem. Alkmaar. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN DINSDAG 4 SEPTEMBER. Knap van postuur, maar te lang van vingen. De varensgezel Hendrikus Jac. M-, vroegte te Den Helder woonachtig, maar laatstelijk te Alkmaar vertoevende, is een groote krach tig gebouwde jonge man, knap van uiterlijk en innemende manieren, welke uiteriyke ei genschappen helaas niet beantwoorden aan zyn innerlijke geaardheid. Reeds van zyn prille jeugd toch maakte dit kind uit een hoogst fatsoenlijk gezin, zich aan oneerlijk heden schuldig en kwam hy in aanraking met den strafrechter. Meermalen kwam zjjn naam als verdachte later voor op de rol der strafzaken en ook heden moest hy, na een voorarrest van pl.m. 4 maanden wegens dief stal van eenige bankbiljetten van f 10. welk geld door hem was ontvreemd uit een kistje, aanwezig in de woning van een fa milie te Alkmaar, waar M. over de vloer kwam. Het jonge mensch, gekleed in een keurig modern oolbertcostuum, erkend» het hem ten laste gelegde misdryf. Hij had van het oneeerlijk verkregen geld o.m. zyn kost geld betaald. De officier vorderde 4 maanden met af trek van 1 maand der voorarrest. Verdediger Mr. Smal, optredende voor Mr. Belogne, die momenteel het vaderland dient waagde het eeu strenge voorwaardelyke straf voor te stellen, met welke propositie de officier zich evenwel niet kon vereenigen. De verdachte toonde zich minder afkeerig van deze oplossing en voegde zyn gebed by dat van zyn verdediger. Ook een bij wien van buiten niet te zien was, wat er van binnen “te koop was. De tweede gedetineerde verdachte, die he den terecht stond, was de 18-jarige kok Ar nold van B., in Duitschland geboren en wo nende te Oosterhout. Dit joggie ziet er zoo bijzonder aangenaam- en kinderlijk uit, dat men hem zyn laatsten cent in bewaring zou geven. Ten onrechte evenwel, want hy had te Medemblik de fa milie, waar hy en pension was, zoo respec tievelijk bestolen voor een bedrag van f 129.25 in bankpapier en zilvergeld, dat hij' uit een geldkistje had weggenomen. De goede menschen, die voortdurend geld misten, kregen ten slotté het lieve ventje in de gaten en droegen zorg, dat hy zyn zachte vingertjes niet aan hun zuur verdiende duit- vingertjes niet aan hun jes blauw zou tellen. Aan zyn jeugdig, tot dusver blanco straf register had hy het evenwel te danken, dat hy er beter voorstond dan zyn voorganger op de zondaarsbank. De officier was hier gaarne bereid mede te werken om het jonge mensch buiten de cel om, op het pad der deugd terug te brengen en requireerde alzoo 4 maanden gev. voois waardelijk met 3 proefjaren. Het spreekt vanzelf dat de verdediger mr. A. Prins Jr. zich daarmede volkomen kon vereenigen, zoodat zyn taak aanvankelijk werd verlicht en het vertrouwen op eeu gun stige uitspraak volgende week in niet gdting< mate werd versterkt. haast-bovenaardsche schoonheid -en verhe venheid. Verder wijdt Dr. Ramselaar uitvoerige be- schouw'ingen aan de melodie en harmonie van Palestrina’s muziek. Palestrina is een meestér in het „registreeren”. Voortdurend maakt hy-andere combinaties. Zoo is Pales trina niet afleen het hoogtepunt der meer stemmige koormuziek, hy heeft ook een der hoogste toppen bereikt van de ware geestely ke. kerkclyke muziek! DE PRINS VAN WALES NAAR OOST AFRIKA. De prins van Wales en zyn broer de her tog van Gloucester zullen Donderdag uit Engeland voor hun rondreis door Oost-Afri- ka vertrekken. Zij worden den 28sten dezer met de stoomboot Malda uit Ismailia te Mombasa verwacht en zullen onderweg een paar da gen te Alexandria en Kairo doorbrengen, waar zij bij koning Foead zullen noenmalen. VERVOLGINGSWAANZIN. In de H. B. S. aan de Pasteurstrasse Berljjn kreeg een leerling onder de les plot seling een aanval van vervolgingswaanzin. Hy trok een revolver en bedreigde daarmee I zyn mede-leerlingen, die hevig geschrokken waren en zich niet durfden verroeren. Alle klassen werden aanstonds gesloten. - De leeraar trachtte tevergeefs den jongen man te kalny(eeren, die maar in dreigende houding bleef staan, gereed om te vuren. De direc teur, de vader van den jongen, stelde alle pogingen in het werk om den jongen tot kalmte te brengen. Een paar ontboden poli tieagenten slaagden er eindelijk door een list in, hem te ontw apenen, waarna hy naar huis werd vervoerd. Hij zal naderhand in een sanatorium worden opgenomen. 90 UREN LEVEND BEGRAVEN.’ Zondagnacht is het de reddingsbrigade ge lukt, den 19-jarigen mijnwerker, in de mijn Maria, gem. Alsdorf, bjj de Nederl. grens gelegen, die enkele dagen geleden onder af vallend gesteente van de buitenwereld was afgesneden, te redden. De mynwerker had slechts geringe verwondingen opgeloopen, doch uit voorzorg is hij naar het ziekenhuis gebracht. VREESELIJK DRAMA TE ZAZZIS. Naby Zazzis in Tunis heeft zich een vree- seljjk urama afgespeeld. De familie van een inlandschen tuinman, Amor Gelite, bestaande uit hemzelf, zyn vrouw, zyn twee zoons en 3e vrouwen dezer laatsten, was juist aan tafel gegaan toen opeens een troep Arabieren de woning bin nendrong en zonder een woord te zeggen met oude sabels en dolken begon los te ■teken op de verbijsterde bewoners. De oude Amor kreeg een sabelslag op het hoofd en viel bewusteloos neer. Zijn beide zoons stortten eveneens weldra ter aarde. Een der vrouwen rende naar een schuur en kwam met een geweer terug. Het werd haar ontrukt, stuk geslagen tegen den muur, waarop een der bandieten haar een vreese- lykcn dolksteek toebracht. Even snel als zjj gekomen waren, vluchtten de boeven ook weer, terwijl zjj een der vrouwen onder de mac’ *elooze woedekreten van haar sterven den man meenamen. Men vermoedt, dat het drama voortgeko men is uit wraakzucht. DE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Het aantal dooden ontzaggelijk. Volgens thans binnengekomen berichten heeft de Taifoen, die op den 30 Augustus vooral de streek van Kyushiu teisterde aan zienlijke schade aangericht. Gelukkig is ech ter met betrekking tot het door den storm beetroken gebied het aantal dooden niet zoo groot. Men schat het aaptal dooden op 500. Nadere berichten geven als aantal van de Hoor den storm en de overstroomiagen ge- g doode personen 900. Ook de materieele scha- Jfla moet ontaaggelfjk zjjn. 'b'1 r’ CIRCUS STRASSBURGER. Zaterdagochtend 1 September j.L, toen de extra-trein van het circus Strassburger te Deventer arriveerde, heeft een der leeuwin nen drie jongen geworpen, twee vrouwe lijke en een mannelijke baby. De laatste w-erd vereerd met den naam „Deventer”. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Zondag werd te Vianen een gehuwde dame, den H. geheeten en wonende te Oude water, door een auto aangereden. Zwaar gewond werd zy opgenomen en met den auto, die het ongeval veroorzaakt had, naar haar woning vervoerd, waar zy by aankomst reeds overleden was. GEVAARLIJKE STIER. Zondagmiddag wilde een landbouwer aan den Amsteldjjk een op stal staande stier (eén bekroond exemplaar) laten photogra- feeren. Voor dat doel werd het dier naar buiten gebracht en door den zoon van den landbouwer stevig vast gehouden. Net toen de photograaf het dier op de gevoelige plaat wilde vereeuwigen, wist het los te rukken en snelde op den helper van den photograaf toe die in een oogwenk tegen een muur ge slingerd werd en daar met een paar gebro ken ribben werd opgenomen. Het dier werd met groote moeite overmeesterd. Het slacht offer is per auto naar een der Amsterdam- sche ziekenhuizen vervoerd. DE HULDIGING TE DELFT VAN MGR. AENGENENT. In opdracht \an de directeur van de Stads Doelen te Delft en de N.V. Filmafdeeling van het Centraal Bureau der K.S.A. te Lei den, was door de Orionfilmfabriek een film vervaardigd van de grootsohe hulde op 21 en 22 Aug. j.l. aan ZjD.H. Mgr. Aengenent door de katholieken van Delft gebracht De eerste vertooning, die ten paleize plaats had, gaf Mgr. zyn groote tevreden heid over deze zoo uitstekend geslaagde film te kennen. Pikante Conversatie. Zekere mej. Maartje K., 'n Heidersche huismoeder, heeft op 2 Juli de veiligheid van haar porteaoonnaie in gevaar gesteld door hare, haar onsympathieke buurvrouw van Drusen te beleedigen. Wy vinden geen vrijheid om hetgeen zy allemaal oplepelde ter kennisee te* brengen van de lozere van dit blad en zullen ons bepalen tot de me- dedeeling, dat de welbespraakte juffrouw K. tot f 5.boete of 5 dagen werd veroor deeld. Pater G. van Kalmthout O.P. over: Ker- kelyk Orgelspel. Het orgelspel en de begeleiding van den koorzang zyn in de kerk geoorloofd en daarmee is het gevaar opgeroepen, dat het orgelspel een overmacht wordt vooral door de moderne vindingen. Anderzijds doet het orgelspel nuttig werk tot opluistering van kerkelijke plechtigheden. Het is te begrij pen, dat daarom^de kerk het orgelspel aan vaardt, doch haar eeredienst, beschermt door voorschriften. Het doel vandiet orgelspel is de stichting der geloovigen. De stichting der geloovigen was voor de kerk aanleiding al lereerst om het orgel te doen zwygen. Het orgel moet zwygen by diensten en op dagen van rouw en boete. Daarom zyn op bepaalde tyden Advent, Vastentijd en Requiem-Mis verboden. Hoe juist dit van de kerk is ge zien, toont spr. aan door te herinneren aan de emotie, die we gevoelen, als op Witten Donderdag na het Gloria het Orgel opeens zwygt en de vreugde, die wordt gewekt, als op Paasch-Zaterdag na den inzet van het Gloria het Orgel weer speelt Spr. wjjst hier den organist op de stemming door het zwy gen van het orgel en vraagt hem, de geloo vigen te sichten, door nu en dan op bepaalde momenten te zwygen, b.v. onder consecra tie, communie-uitreiking, Domine non sum dignum. zegen des Priesters, ook het laatste Evangelie. De Kerk laat tot stichting van de geloovigen ook het QTgel spreken. Als begeleiding, en dit op twee manieren. Als begeleiding van het Gregoriaansch en meerstemmige muziek, als zoodanig, en Vooral by het Gregoriaansch heeft het orgel een zeer ondergeschikte plaats. Gregoriaansch in zyn bloeitijd werd altijd zonder orgel gezongen. Maar omdat het slechts toegestaan, niet noodzakeljjk is, daarom is de plaats van Gregoriaansche be geleiding een heel bescheidene en moet het in alles de melodie volgen en in niets hinde ren. De begeleiding moet daarom zoo zacht mogelyk zyn. Voor de wjjze van hannonisee- ren wordt contra puntstudie bet meest aan bevolen. Voor het gebruik maken van ge drukte Gregoriaansche begeleidingen beveelt spr. aan de werken van Bas, Guermant, en binnenkort Desnoquettes en vooral Potivan. In verband met de meerstemmige muziek merkt spr. op, dat er een voorschrift is in het Motu Proprio, dat in acht genomen moet worden. In de Kerkmuziek is het vocale hoofdzaak; het orgel mag nooit overstem men. Spr. geeft dén raad, den dirigent te la ten controlceren. alzöo onderwerping van dén organist aan den dirigent. Het zelfstan dig orgelspel moet stichten als begeleiding der -ceremonie van den H. Dienst en moet stichten als begeleiding van de plechtigheid van het feest. Een organist moet ook opwek ken naar het karakter van het feest, anders op Zondagen, anders op gewone, anders op Hoogfeesten. Spr- besluit met een herinnering uit het verhaal van den blinden Organist van den Dom. Spaar de vogels en behandel de dieren met zachtheid. Het laatste gedeelte van deze spreuk mag misschien de brandstoffenhandelaarsbediende P. C. D. zich in de ooren kuoopen, daar hjj heden terecht stond ter zake mishandeling van zyn paard door schoppen tegen den buik, slagen met een zweep en een kolen schop, zooals op 21 Juli door een drietal altruïstische daitios met ergernis was ge constateerd. De verdachte paardenmenner heden te rechtstaande, ontkende niet wat ruw tegen zjjn paard te zyn opgetreden, maar hjj kwa lificeerde het dier als een staker die wel kon trekken, maar het vertikte. De getuigen echter voerden eenstemmig aan, dat hét dier met geen mogeljjkhex} de zwaar beladen kar door het mulle zand had kunnen trekken. En daar 3 gewoonljjk meer weten dan 1 stelde de Pol. Rechter hen in 't gelyk en veroordeelde Piet tot f 25 boete of 25 dagen. De vrouw en de criminaliteit Ook op het gebied dér criminaliteit weet de vrouw zich een passende piaate te verze keren, zooals kon worden geconcludeerd uit het feit, dat de bejaarde Mietje 8., ’n schraal oud Huisvrouwtje uit Enkhuiaen de 4e vrouw was, die als verdachte voor den politierechter moeet verschjjnen. Deze oude juffrouw had het gansch niet mooi versierd en haar buurvrouw Lamberta Schults eeni ge zeer minderwaardige insinuaties nant het hoofd geslingerd. De officier eischte f 15 boete of 15 dagen maar Mietje is zoo arm als een kerkrat, aoo- dat op betaling niet kan worden gerekend. De politierechter vond een oplossing en veroordeelde haar tot 2 dagen voorw. ge vangenisstraf met proeftijd van één jaar. Mishandeling. Op de Kermis te Nibbixwoud heerschte op 18 Juli natuurljjk een wereldstadsgedrang en de heer P. Beemster, die zich door de wie; melende schaar kermisgangers wilde heen- wurmen, kwam daarbij in conflict mst den langen Jan D., die geen haast maaktié, 'om uit te wyken en Beemster ’a klap m het ge» laat toediende. Ter zake deze mishandeling stond jan D. heden terecht en werd vereordeeH boete of 25 dagen. y gorius-Vereenigmg. Het naaste of directe princiep ligt in het streven der vereeniging om zoo volkomen mógelijk het Motu Próprio van Paus Pius na te leven. Uit dit princiep ontstond de instelling eener commissie van waarlyk bevoegde musici, en eén bisschop pelijke commissie van toezicht op de uit voering van Kerkmuziek. Door het krachtig steunen van die com missie van toezicht voert de Gregorius-ver- eeniging dit gedeelte van haar program on getwijfeld tot de volle 100 pCt. Spr. memo reert de moeilijke tyden, welke de vereeni ging heeft doorgemaakt en brengt openlijk hulde aan de voormannen van vroeger tyd, die niet slechts aanmoedigden, maar zelf ook voorgingen. De tegenwoordige actie begon in 1919, toen Pater Huigens als nieuwe hoofdredacteur van het St. Gregoriusblad een nieuw wetenschappelijk program, dus actie-program dicteerde, waarvan de resul taten waren, de groei van het aangesloten afdeelingenaantal tot 815, niet medegere- kend religieuze huizen. Verdere resultaten der actie zjjn, de Korenbonden. Het is moei lijk een geestelijke te vinden, die een Koren- bond- ongelegenheid ter harte neemt. Het is niet altijd noodig. dat zulk een geestelijke verstand van muziek heeft. In zyn verdere rede wyst spr. op nog meer resultaten van de tegenwoordige actie, n.l. de opleiding van zangers, directeuren en organisten. Het geven van cursussen, het houden van triduüms en retraites, het in ruimeren kring verspreiden van het St. Gregorius-Blad, de bevordering van den liturgisehen volkszang, en het allermodernste punt van actie; de Kerkmuziek-uitzendingen per radio. Hoe later op dea avond, hoe schooner volk. De landbouwerskneeht J. T. Laan uit H. H. Waard, die ia dea nacht van 9 op 10 Juli zich per rijwiel van Alkmaar huiswaarts be gaf, werd onder Oudorp leeljjk gemolesteerd door 'n paar nachtraven uit St. Pancras. Zyn rywiel werd hem ontnomen, zoodat hy verplicht was per pedes apostolorum huis waarts te keeren en bovendien werd hy door een hunner, Cornells G. uit Sinte Reep afgerost. Met betrekking tot deze helden daad legde de Politierechter heden bedoelden C. G. f 25.— .boete of 25 dagen qp. Rampzalig dier, dat zoo’n patroon beeft. De hondenryder Corn. B. speelt in niet geringe mate den antitrekhondenbond in de kaart door zyn wreedaardig optreden tegen zyn honden. Op 4 Juni was hy ook weer bezig om zyn eigen stommiteit op een van zyn redelooze dieren te wreken. Hjj schopte den hond fel en wreedeljjk tegen het onder lijf, omdat het dier naar links trok, doch gelukkig reed de Hoofdagent Zwart per ry wiel achter de hondenkar en was alzoo in de gelegenheid deze dierenmishandeling te constateeren en proces verbaal op te ma ken. Zulks met het schoone resultaat dat de dierenmishandelaar 'heden tot f 20 boete of 20 dagen werd veroordeeld. Niet d» juiste spaarzaamheid. De chauffeur C. J. A. H. thans te Schoorl eó vroeger te Bergen woonachtig, verkeer de omstreeks 12 Juni in een toestand van financieele zwakte, zoodat het hem niet mo- gelijk was, de nota voor geleverde electri- citeit te -voldoen. Hij werd toen geroyeerd, maar om nu te ondervangen dat hjj versto ken bleef van licht en radiomuziek, maakte hjj een particulier leidinkje en de zaak was weer prima voor elkaar. Maar de chef monteur van het gemeente lijk lichtbedryf te Bergen kreeg de true in de gaten en maakte rapport. De gebruiker van gratis electriciteit stond heden terecht en werd tot f 25 boete of 25 dagen veroordeeld. Een lieflijk avondkoeltje omsuisde zijn slapen. De vrachtrijder P. de Goede uit Egmond- Binnen stond in den avond van 29 Mei zeer genoegeljjk te boomen met zijn zwager te Egmond aan Zee, toen plots een paar alco holisch opgewonden inboorlingen van Eg mond Sur Met, Jacob P. en Willem D. op hem afstoven en hem zonder eenige aanlei ding onthaalden op een rjjkelyke portie sla gen en stompen, zoodat de vrachtrijder met een dicht gemept oog het slagveld moest ontruimen. De losbandige jongelieden werden ter zake mishandeling veroordeeld en wel Jb. P. die reeds meer op zijn kerfstok heeft tot f 30 boete of 90 dagen en de minder beken de Willem D. tot f 90 boete of 20 dagen. Een minder rechtrirtnige Heidersche schoonheid. Mej. Riuurdje B., die gesignaleerd wordt als een nukkige en twistzieke bewoonster Op het stationsemplacement te Nij megen is Maandagavond de 47-jarige sta- tions-ambtenaar J. v. Berg door den snel trein uit Den Bosch gegrepen en onmiddellijk gedood. De 14-jarige S. uit Kerkrade is Maan dagmiddag op het rangeerterrein van de Domaniale myn aldaar door een trein over reden en enkele oogenblikken later aan de bekomen verwondingen overleden. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde L. te Bunschoten wegens moord op een pasgeboren kind tot tien jaren gevangenis straf. Het getal leden van den R. K. Boaw- vakarbeiderebond „St Joseph” is in t"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 8