Noord - Hoilandsch Dagblad. ALKMAAR. IH. VHH SIJZEN ito. - Paygloii, Hikmaat Dames- en Heeren-üleermakers Moderne Najaars-Mantels eo Jassen, Regenmantels en Regenjassen in Tiroler Loden, Peau de Suède, Whipcord en Fantasie Stoffen, j Chiqiie. aparte modellen - Zeer billijke prijzen. drogisterij, genees- of verplegingsmiddelen I mocht verkoopen na besloten tijd, zonder dat I daarvoor een briefje van den dokter noodig I De heer VAN BAAREN (Enschede) ondor- I steunt het betoog van den heer Korff en I legt er den nadruk op, dat men wat moet I geven en nemen, om tot overeenstemming I te komen. Een argument voor de winkel sluiting ziet spr. nog in het feit, dat de jeugd anders niet in het winkelbedrijf wil I opgeleid worden, omdat dit veel van slaver nij weg heeft. Tweede blad Veetbil Ver. Alcmaria Victrii. Zondag a.s. 2 uur Competitie Chemische Fabriek Alcm, Victrix I DE EANGE DE MORAAZ ALLE BANKZAKEN, VRIJDAG 7 SEPT. 1928. Berichten opgenomen In een gedeelte onzer vorige oplage. VULPENHOUDERS L. FRANKENBERG. FINANCIëELE RUBRIEK. 25ste Nationaal Midden- standscongres HANDEL EN MARKT. Ernstig ongeval. 6166 2000.—. TWEE EN-TWINTIGSTE JAARGANG. (Opgave 249 X ALKMAAR. schedel- J 268 1785 3593 4734 6563 FAILLISSEMENTEN. Alkmaar, 0 Sept. ALKMAARSCHE VRIJWILLIGE BRIGADE TOT REDDING VAN DRENKELINGEN. Gisteren slaagde Mej. Agnes Kösters voor het technisch gedeelte van bet brigade diploma A. NOG STEEDS GEVECHTEN IN MEXICO. 27 rebellen gedood. 59.42 'A 12.10 9.74 34.67 'A 66.55 66.75 66.55 35.16 48.03 S elke prjjs en uitvoering onder garantie gelegerd. ALKMAAR. Degenen, die inlichtingen kunnen verstrek ken omtrent de directe oorzaak van het ongeval, worden verzocht .zich tot de politie te wenden. Berlijn Londen Parijs Brussel Kopenhagen Stockholm Oslo Weenen Bazel Rome New York Praag art- 4—lc is het, mede met het oog op melk- winkels, noodzakelijk geen speciaal aan- WISSELKOERSEN. van de Nederl. 1 Jindbouwbank). Bijkantoor Alkmaar. 59.40 S 12.09 7A 9.73 K 34.67 66.55 66.67 X 66.55 35.15 48.02 13.05 2.49» 7.38 (Vc volgt. TWEEDE DAG. Gistermorgen te half 10 werd gres voortgezet. Aan de orde was de bespreking van het W etsontwerp op de. winkelsluiting. Het bondsbestuur had zijn advies beli chaamd in het volgende adres, dat het voor stelde te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal: Het Bestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond, gevolg gevende aan de opdracht van het Congres, gehouden te Alk maar op 6 September 1928, heeft de eer zich naar aanleiding van het ingediende Ont werp van Wet regelende de Winkelsluiting tot üwe Kamer te wenden, en veroorlooft zich de navolgends opmerkingen over ge noemd Ontwerp in overweging te geven. Hoewel het tijdstip voor afkondiging van het Werktijdenbesluit voor Winkels, waar mede de wet op de Winkelsluiting zoo nauw verband houdt, verre van gunstig mag wor den geacht, stelt de Bond zich op het stand punt, dat een wet op de winkelsluiting moet worden aanvaard, ru de Minister in de Me morie van Antwoord op het voorloopig verslag van de begrooting 1928 heeft mede gedeeld, te vertrouwen, dat de bepalingen omtrent arbeids- en rusttijden voor het win- kelpersopt "l op 1 Januari 1929 in werkiog zullen kunnen treden. Uitgaande van dit standpunt zullen wij ons, behalve ten aanzien van de Zondags- sluiting, onthouden van algemeene en prin- cipieeïe beschouwingen en ons bepalen tot het aangeven van door ons noodzakelijk ge- r.chte wijzigingen ten opzichte van de hierua te noemen artikelen van het Wetsontwerp op de Winkelsluiting. Art. 2a. Tn den loop der jaren is langs evolutionairen weg en zonder dwang een toestand ontstaan, waarbij de overgrooto meerderheid der winkels op Zondag gesloten is, terwijl dit proces zich nog steeds op na tuurlijke wjjze voltrekt. Wat de wet dwingend wil voorschrijven, is reeds grootendeels in de practijk tot stand gekomen zonder stooten en zonder moeilijk heden te hehlien veroorzaakt. Over het algemeen zijn op Zondag alleen die zaken open, die uit den aard van hun clientele en artikel, alsmede om redenen van bijzonder publiek en persoonlijk belang, daar toe worden gedwongen. Zij voorziet daar door in duidelijk aanwijsbare behoeften van den consument. Daarom ook stelt het wetsontwerp zich terecht op het standpunt da een algeheels Zondagssluiting onmogelijk moet worden ge acht. waarom dan ook in art. 4 uitzonderin gen worden voorgesteld. Deze uitzonderingen echter scheppen reeksen onbillijkheden en on- reentvaardigheden, welke op geen enkele wjjze zijn te ondervangen. Principieel kan er dan ook geen bezwaar zjjn om de Zondagssluiting te schrappen, omdat de Zondagsheiliging buiten deze wet valt en men ook niet van een principe kan spreken, wanneer talrijke uitzonderingen worden toegelaten. Gedachten wisseling. ROTTERDAM acht het wetsontwerp zoo slecht, dat het niet met amendementen te verbeteren is, want het is en blijft lapwerk. Alles en alles gaat in ons land verboden worden. Het wordt een echte polizeistaat. Do Minister heeft het wetsontwerp ingediend om de groot-kapitalen, die in gebouwen als „De Bijenkorf” gestoken worden te redden. En dat noemt men dan gelijkwaardige concurrentie. DEN HAAG heeft verschillende bezwaren tegen het ontwerp-adres. De tijdsomstandig heden zijn er niet toe, om een wetsontwerp in te voeren, dat niet te aanvaarden is voor den middenstand, terwijl bovendien het plat teland er heelemaal geen behoefte aan heeft. Verkeerd acht spr. ook, dat de vrouwen in deze materie niet zijn gekend. Beter acht spr. een gemeentelijke- dan een rjjkswetge- vmg, die veel te veel reglementeert. Het ver heugt spr., dat de Amsterdamsche Kamer van Koophandel zoo’n geargumenteerd adres aan de regeering heeft gezonden. Spr. mist intus- schen in het bondsadvies de meening, welke vorig jaar op het congres is uitgesproken. Spr. wil, dat in het adres aangetoond wordt dat, deze wet niet doorgevoerd worden kan. AMSTERDAM brengt hulde aan het bonds bestuur, dat tracht leiding te brengen in de besprekingen over een onderwerp, dat al ja renlang de gemoederen in beweging heeft ge bracht. Spr. wijst erop, dat de Amsterdam sche winkelsluiting vrij goed voldoet en dat het maken van uitzonderingsbepalingen slechte tot moeilijkheden leidt. Spr. licht een 3-tal amendementen toe, n.L betreffende den verkoop van tabaksartikelen in café’s, het sluitingsuur op Zaterdagavond en het venten op Zondag. Spr.'acht bet ónmogelijk, de wet op de Zon dagsluiting in te voeren. Daartegen moet dan ook met kracht worden opgekomen. UTRECHT dankt het bondsbestuur, dat het gekomen is met een uitgebreid voorstel. Utrecht stelt zich op het standpunt, dat er geen Zondagsluiting moet zijn of een alge meene sluiting met geen uitzonderingen. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat de veel geroemd vrijheid grooten dwang inhoudt, om dat degenen, die op Zondag willen sluiten, hun zaken geopend moeten houden om de enkelen, die niet willen sluiten. Spr. ontkent ten stelligste, dat de wet is ontworpen ten bate van het groot-kapitaal. Ze zal zjjn in het belang van den geheelen middenstand. De VOORZITTER verwelkomt thans den burgemeester van Alkmaar (applaus). ROGGEVEEN betoogt, dat de middenstMd een kleine bescherming noodig heeft» en, spr. werktijdenbesluit en vereenigt zich eveneens met een wet op de winkelsluiting. Spr. vooral op voor de belangen van de winkeliers. LEEUWARDEN gaat mee met veel van wat de heer Koopmeiners heeft gezegd en verklaart zich ook accoord met het advies van het hoofdbestuur. De heer SW1ER (drbgistenbond Amster dam) zou gaarne wille», dat een apotheek of failliet verklaard: P. Appelman, Nieuwe Niedorp. Mr. A. K. Ledeboer, r.e.; Mr. Eecen, cur. Het faillissement van C. den Hartog, café* houder te Berkhout is opgeheven, na gedaas verzet 1077 4003 6134 7824 9916 10040 10055 12249 13153 13342 13385 13415 "r" 15371 16019 16154 16462 170’6 17156 181)97 18411 18915 I 895S 19032 19058 l~~Z :~~7 19588 19803 19907 20105 20109 20519 20623 Wfl kunnen dan ook niet anders dan ern stig aandringen om art 2a te schrappen. Art 3la: te lezen: 'Apothekers en winkels, voor zoover betreft den verkoop van genees- en verbandmidde len en andere artikelen, uitsluitend op voor- schrift van een geneesheer. Art. 32: In den zesden regel achter de woorden: „spijzen of dranken” in te voegen de woorden „en tabaksartikelen”. Art 4: In den aanvang van dit adres,heb ben wij ons uitgesproken tegen het opnemen van den Zondag in deze wet Wanneer Uwe Kamer hiertoe zal besluiten, dan kan dit ge- heele artikel als overbodig worden geschrapt Rekening houdende met de mogelijkheid, dat >ndanks ons verzet de Zondagssluiting zal blijven gehandhaafd, stellen wij voor, dat de in dit artikel onder a en b genoemde uitxon- deringsdata zullen gelden voor alle winkels. Art 4lc: In verband met de wijzigingen voor te stellen bij Art 4ld geven wij in overweging art. 4lc te schrappen. Art 4ld: Nu ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak, brood, ban ket, suikerwerk en chocolade wordt ver kocht ons inziens terecht uitzonderingen wor den voorgesteld, komt het ons voor, dat die zelfde uitzonderingen ook dienen te gelden ▼oor slijterijen en melk-, visch-, fruit- en sigarenwinkels. Verder achten wjj den tjjd van vier achter eenvolgende uren te kort en stellen wjj voor deze op zes uren te bepalen. In verband met de door ons voorgestelde, schrapping van Nieuwe Donateurs- en Seizoenkaarten niet aan de loketten verkrijgbaar, zjjn evenwel tot en met Zaterdag bij den Penningmeester M. OLIE af te halen. Voorverkoop Tribune f 0.80, le rang f 0.55, 2e rang f 0.35 met inbegrip bel. bij de firma's HARTLAND en PORSIUS. Bij niet doorgaan of staking van wedstrij den voor de rust, blijven de kaarten echter geldig tot den volga. uien wedstrijd. Leden zonder vertoon hunner Diploma geen toegang n f tS_. 875 2782 3884 5090 76S5 9722 I1908 HOORN, 6 Sept, Kaasmarkt. Aanvoer: 50 stapels, wegende totaal 41069 K.G. 194 1647 3492 4195 6466 8338 8974 10706 10806 12716 12840 13062 13801 14092 18915 18958 19032 20979. winkels, noodzakelijk geen speciaal vangsuur te bepalen. Art. 42d: te schrappen en in de plaats daarvan art. 42c aan te vullen met 30 en 31 December. Art. 43: Wenschelijk wordt geacht „10 uur” te wijzigen in „11 uur”. Wordt aan de zen wensch tegemoet gekomen, dan kan art. 44 vervallen. Art. 81. De Bond acht het noodig dit artikel in overeenstemming te brengen met de bepalingen in art. 5 ten opzichte van de Israëlieten en hen die den zevenden dag als rustdag vieren. Art. 82: Deze bepaling dient uitgebreid te worden tot „geringe eet- en drinkwaren”. Art. 95: Hieruit behoort geschrapt te worden het woord „Tentoonstellingen". De overige artikelen ontmoeten bij den Koninkl. Nederlandschen Middenstandsbond geen bezwaar. Do, VOORZITTER heropent te 10 uur het Congres en deelt mede, dat 13 sprekers zich hebben laten inschrijven. Spr. stelt voor, eiken spr. 10 minuten toe te staan. Aldus besloten. De heer J. J. KORFF (bondsbestuur) licht het ontwerp advies toe, dat beschouwd moet worden als een soort compromis van de ver schillende meen'mgcn. die in de Midden- standskripgen heerschen. Het adres zal ver gezeld gaan van een memorie van toelich ting, welke nog nader zal worden opgesteld. Eenparig was men van oordeel, dat de Zon dagsluiting uit de wet moet vervallen (ap plaus). Den tijd voor invoering van het werk tijdenbesluit acht spr. nog lang niet gekomen. Spr. gaat hierna het ontwerp-adres punt voor punt na. Afwijzend staat spr. tegen een avondsluiting van 9 nur. Spr. wil 8 uur hand haven. Het meeste verzet verwacht spr. te gen het artikel betreffende de sluiting van sigarenwinkels. In verband met het vreemde lingenverkeer moet men zich niet op een te eng standpunt plaatsen. Het moet mogelijk zjjn, na 8 uur in een-café sigaren of sigaret ten te koopen voor gebruik ter plaatse. Als belangrjjk noemt spr. nog het voorstel, om te verbieden, dat op tentoonstellingen na 8 uur verkocht wordt. De heer TNGENOOL doet voorlezing van een telegram van het Joodsch landelijk co mité, waarin verzocht wordt, er rekening mee te willen houden, dat Joodsche winke liers op Zondag hun winkels mogen openhou den, als ze Zaterdags sluiten. Besloten wordt, een telegram to zenden aaji H. M. de Koningin, waarin eerbied en gehechtheid betuigd wordt jegens H. M. en Haar Huis. LONDEN, 6 Sept. Volgens een telegram uit Mexico City wordt in een officieel bericht van de Mexi- caansche regeering medegedeeld, dat in een gevecht tusseben rebellen en regeeringstroe- pen in Penjamo in den staat Guanajuato, 27 rebellen werden gedood. GROOTE BRAND. PARIJS, 6 Sept. In de fabriek van dwarsleggers en masten van de Fransche staatsspoorwegen in Bre tagne heeft een groote brand gewoed, die met groote snelheid om zich heen greep. Meer dan honderd duizend dwarsliggers en zes duizend telegraafpalen, benevens groote hoeveelheden teer en ander materiaal wer den een prooi d< r vlammen. TREINVERTRAGING. De electrische trein no. 1061, die te kwart voor één hedenmiddag uit Amsterdam ver trok, heeft bij Halfweg een ongeluk gehad. Vermoedelijk door bet breken van een as van een der wagens ontspoorde de tram, waardoor de Ijjn Amsterdam—Haarlem werd versperd. De Parjjsche trein die 10 minuten later uit Amsterdam vertrok, bleef achter de gederailleerde trein op den spoorweg staan en had groote vertraging. Het spoorwegver keer Haarlem—Amsterdam is met groote ver traging over enkel spoor gaande, hersteld. Onmiddelljjk zjjn maatregelen genomen, den spoorweg vrjj te maken. kan dan ook volkomen accoord gaan met het advies van het bondsbestuur. Spr. komt er tegen op, dat de klanten voorschrijven, hoe Iaat de winkels geopend moeten zjjn. Spr. wijst erop, dat men in Duitschland algemeen voldaan is over de daar irgeerende wet. Spr. wil het congres opwekken, de thans aanhan gige wet dankbaar te aanvaarden, omdat ze een zegen is voor den middenstand. BERGEN aoht het niet gewenscht, dat de overheid zich bemoeit met het particuliere leven. Dit geldt vooral op plaatsen die het moeten hebben van het vreemdelingenver- keer. Met tal van voorbeelden is aan te too- nen, dat ’s avonds na half acht daar het meeste verkocht wordt. Spr. verzoekt met nadruk ervoor te willen zorgen, dat in sei zoen plaatsen van Mei tot September geen winkelsluiting voorgeschreven wordt, DORDRECHT wil het goede van een win kelsluiting aanvaarden en het kwade tot zoo klein mogeljjke proporties terugbrengen. Vooral wil spr. niet missen de zegeningen van de Zondagsluiting, terwijl de 8-uur- sluiting ook in grootere steden mogelijk zal zijn. Spr. komt ervoor op, dat ook de auto maten onder de wet vallen. Volgens spr. is het ruim voldoende als men ’n kwartier tijd krÜgt> on' na 8 uur een klant af te helpen. Eventueel zou ook de klant geverbaliseerd moeten worden. AMSTERDAM pleit voor de mogelijkheid tot verkoop van sigaren en sigaretten in eafé’s en tegen een vent-verbod op Zondag. Het „Bijenkorf” argument kan komen te vervallen, als de winkeliers beter bun be lang begrijpen, en overgaan tot coöpera tief inkoopen. Dan kunnen zij even goed koop verkoopen als de groote zaken. Als cultureel argument voor de winkelsluiting voert spr. aan, dat de winkelier zieh dan kan ontwikkelen. Spr. komt tenslotte op voor het recht der joodsche winkeliers, om op Zondag geopend te zijn, als zjj ’s Zater dags sluiten. De heer LEVÏSON (Amsterdam) komt er tegen op, dat het Rijhsomnité tegen de win kelsluiting niet gehoord is door het bonds bestuur. waarin bovendien de groepsbestu ren A en B niet evenredig vertegenwoordigd zjjn. Voorts betreurt spr. dat de midden- I standsbond het werktijdenbesluit niet .!<*- I gemaakt heeft van het winkelshntingsbesluit. I Spr. acht een Rjjkswinkelsluiting niet noodig I omdat de gemeentelijke verordeningen ruim- I schoots voldoen. Een voordeel van deze laat- ste is. dat de plaatselijke vereenigingen I er meer invloed op kunnen uitoefenen. Den toestand te Alkmaar noemt spr. ideaal, om dat hier iedereen vrijgrelaten wordt. Spr. voorziet, dat veel srhade zal worden toege bracht aan banofide sigaren winkeliers, als de verkoop van sigaren en sigaretten wordt toegestaan in café’s. Ook deze spr. komt ten slotte op voor de belangen der joden, die ook staatsburgers zijn en dezelfde rechten en plichten hebben. Spr. eindigt met de op- I wekking, van de gemeentelijke verordenin gen te maken het beste wat er van te maken is, doch nooit een Zondagsluiting en een Rjjkswinkelsluiting. De heer KOÖPMETNERS (Rotterdam) meent, dat het vraagstuk steeds uit een verkeerden boek is bezien en beoordeeld, n.I. uit den utiliteitehoek van enkele groote gemeenten. Maar Nederland telt 1100 ge meenten. Deze kwestie dreigt tweespalt te brengen in den middenstandsbond. Plm. 9000 leden zjjn winkeliers, gn hiervan ij een be langrijk deel tegen de winkelsluiting. Spr. voorziet, dat de bestaanszekerheid der win keliers steeds op losser gronden zal komen te staan. Men heeft geheel losgelaten het beginsel, dat de winkelier zijn zelfbeschik kingsrecht moet houden. Tegen het grootwinkelbedrijf kan de winkelier alleen maar aanwenden zjjn jjver en winkelduur. Voor het pntwerp-wet is geen enkele rechtsbasis aan te voeren. En toch wordt men bedreigd met straf, als men na bepaalden tijd nuttigen arbeid wil ver richten. Zelfs heeft de politie bet recht, ten allen tijde een inval te doen in de winkels, om te zien of er zich geen klant ophoudt. Het is spr. dan ook onbegrijpelijk, dat het bondsbestuur hiertegen niet is opgekomen. De heer BLOEMKOOPER (Den Haag) be schouwt de wet als een aanslag op de vrijheid ons gewaarborgd bjj de grondwet. Spr. is teleurgesteld, dat het bondsbestuur niet is opgekomen voor de belangen van de joodsche winkeliers. Spr. vraagt zich af, wat men be reikt, als men de godsdienstig levende joden blijft bestrijden. Aan de hand van verschil lende argumenten toont spr. aan, dat men niets zal bereiken. Spr. eindigt met een op wekking, niet in te grijpen in het joodsche zieleleven. De1 heer HELMERS (Amsterdam) gaat accpord met den tijd van invoering van een komt kleine het Con- De heer KORFF beantwoordt de verschil lende sprekers. Een ingestelde enquête onder 43 aangesloten vereenigingen wees uit, dat 35 voor winkelsluiting waren. Noodig acht spr., dat het winkelsluitingsbesluit gekoppeld wordt aan het werktijdenbesluit. H'( bonds bestuur meent, dat men rekening moet hou den met de meening van het publiek. Zou deze de winkels langer willen openhonden, dan zouden wij daarnaar moeten streven. Voor forensen- en seizoe plaatsen kunnen uitzonderingen worden toegestaan door het gemeentebestuur, met goedkeuring van de Kroon. Tegen de automaten wil spr. zich niet ver zetten, omdat de verkoop door middel van automaten niet zooveel beteekent. Als de Zondagssluiting buiten de wet valt, zjjn de moeilijkheden voor de joodsche win keliers 'eg Maar komt de Zondagsluiting er wel, dan bedenke men, dat ook andere winkeliers moeilijkheden hebben. Er zijn b.v. plaatsen, waar Zondag de beste dag is. Hier zouden dan de Joodsche winkeliers in een bevoorre-hte positie verkeeren. Ten aanzien van den verkoop van sigaren in café’s merkt spr. op, dat dit is in het belang van het vreemdelingen -keer, dat uiteindelijk weer in het belang van den middenstand is. De VOORZITTER noemt het een onder werp, waar men het nooit allen over eens zal worden. Maar brengen wij niet een of ander advies, dan zal men over ons beslis sen. zonder dat wij zelf gehoord worden. Met kracht wil spr. aandringen bij de regeering op vrglatinc van den Zondag. Onder luid applaus wordt besloten, hier op bij de retreeriner aan te dringen. Alleen Dordrecht «temde tegen. Het voorstel om de winkelsluiting op 8 uur te bepalen, wordt aangenomen. (Wordt vervolgd). Omtrent het ongeval op den Waagtoren kunnen wij nog het volgende melden: De eerste hulp werd verleend door den heer Stoutjesdijk, die een noodverband legde, terwjjl ook de heer C. Belogne, semi-arts, mede spoedig ter plaatse was. Ook de Z.E. heer Pastoor H. J. Mickling- hoff en de W.E. Pater N. van Rjjn, waren spoedig aanwezig om in ’t geval, dat de zwaarst getroffene, de ongeveer 26-jarige P. Wassenberg, Katholiek bleek te zijn, zoo noodig van de Laatste H.H. Sacramenten te voorzien. De 31-jarige M. J. Blommaert kon, na te zijn verbonden, het St. Elisabethziekenhuis weer spoedig verlaten. De getroffene Wassenberg is in het St. Elisabethziekenhuis van de Laatste H.H. Sa cramenten voorzien. Zjjn toestand is zeer ernstig. Dr. van Dam constateerde een breuk en een hersenschudding. Omtrent de oorzaak van het ongeval ver nemen wjj nog, dat de werklieden twee lad ders rechtstandig op elkaar geschoven had den, en dat een der ladders wegschoof, met het bekende gevolg. De burgemeester heeft zich onmiddelljjk na het ongeval door de politie en door het bn- reau van Gemeentewerken over de oorzaak en den aard van het ongeval laten inlichten. Ook aan het St. Elisabethziekenhuis heeft de burgemeester zich omtrent den toestand der gewonden laten Inlichten. 1326 33601 3454 4117 6330 8116 12693 13697 15928 18609 20941 (NI SA-O f fl cl ee I). 448e STAATSLOTERIJ. kl«». 4e m»L Drijzea: Prijzen vi 674 2530 3799 4986 7601 9696 11751 14543 15078 17156 19058 937 3109 3975 5591 7715 1213Ï 15271 19072 19217 19256 19272 Trekklnc van Donderde* 6 September 1978 4e klas '- - Hooee 2811 2895^7!(»- r.; 581 2133 3721 49 56 6588 9309 168)8 14185

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 20