1 ALKMAAR. m Klein Allerlei. Korte Berichten. BINNENLAND. PROVINCIAAL NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. 25ste Nationaal Midden- standscongres a Nuenen pas- en CONCERT VEREENIGDE ZANGERS. - *-**8*; -r. 1 J den het blijft, dat hy op 1050 raamt. it irand- van Amersfoort, alsmede die van Ede, us^av» L^nAXv a11 aa werd aan- AANGEREDEN. Gisterenavond om 9 uur is in het Kenne- merpark Mej. M. C. alhier op haar fiets aan gereden door den in staat van dronkenschap kind ter gegeven. legenheid zulks te doen. In hun <*igen belang totaal, f 61.930.—. De aflag en combinatiën blijven bepaald op Woensdag 12 September 1928, des avonds 7 uur, in het hotel Toelast aan de Langestraat. laan No. 102 groot 1 5. aan ï.angen ver- van onder- VIER RUSSISCHE BALLINGEN GEWIJD IN FRANKRIJK. De bisschop van Ryssel heeft in de kapel van het Russische seminarie van St Basil vier Russische ballingen gewijd, 2 tot pries ter, één tot diaken en één tot sub-diaken. Het St. Basil seminarie is 5 jaar geleden te Ryssel gesticht volgens den wensch van Paus Pius XI voor verbannen jonge Russen die priester wenschten te worden. Zij zullen werken onder hun landgenooten en zjjn op geleid in den Byzantynsch-Slavischen ritus. Hun opleiding is toevertrouwd aan Domini canen. De kapel waarin de wijding plaats had was versierd op Russische manier. Gedu rende de plechtigheid zorgden Fransche en Russische koren voor gewijde muziek en onder de processie werden de cantica gezon gen in de Russische taal. De» seminaristen vormden een escorte voor het beeld van O. L. Vrouw van Kostrom, een afbeelding van de H. Maagd, welke in Rusland byzonder wordt vereerd. verkeerenden A. G Mej. C. kwam te vallen, en verstuikte haar linkerpols. Tegen G. is procesverbaal opgemaakt. Enkele landbouwers aan het jaagpad onder de gemeente Rijswijk hebben bij de politie aangifte gedaan, dat van sommige hunner paarden, die in de weide liepen, de staarten waren afgesneden. In één gezin onder de gemeente Monster doen zich niet minder dan acht gevallen van diphtheritis voor. De lijders zijn naar de ba rakken van het Haagsche ziekenhuis ver voerd. heeft ons bestaan wetenschappelijk gefun deerd. TOENEMENDE DUURTE IN BELU1C. Verder* stijging van het Index cijfer verwacht. - Men meldt uit Brussel, dat men in ©econo mische kringen aldaar, voor de naaste toe komst, een nogal aanzienlijke stijging der kosten van het levensonderhoud voorniet. Tengevolge Van den goed geslaagden aard appeloogst waren de prijzen van dit product en ook het index-cyfer in Juli j.1. eenigszins gedaald. De toenemende duurte van eieren en boter bracht, in Augustus, een nieuwe Stijging te weeg. Volgens het oordeel van den Leuvenschen oeconomist en senator, prof. Baudhuin, zal het index-cjjfer zeker, in het voorjaar van 1929, tot 888 stggen. Ook verwacht hy, dat, binnen niet al te langen tyd, het cgfer 900 zal worden bereikt, wat dan toch nog bene- gemiddelde buitenlandsche cgfer hij op 1050 raamt. Een bende gewapende Chineezen is te Singapore een juwelierswinkel binnengedron gen en heeft kostbaarheden ter waarde van 70.000 dollar^ meegepakt. Dezelfde bende had zich al verleden week van juweelen ter waardé van 10.000 dollars meester gemaakt. Bij Kielbrug is een Fransche militaire auto van een 30 M. hooge helling gestort in de rivier. De chauffeur verdronk, drie an dere soldaten werden zwaar gewond. Bij Penjano in den Staat Guano zjjn 27 opstandelingen, waaronder de leider van de bende, door regeeringstroepen gedood. Gedurende de maand Augustus is door Duitschhnd een bedrag van 7.223.293 goud- marken aan leveranties aan Belgische in- dustrieele en handelsinstellingen gedaan op rekening der oorlogs-schadevergoedfng. De 17-jarige aviatrice Elconore Smith heeft een nieuw hoogterecord vliegen voor vrouwen gemaakt, door een hoogte te berei ken van 11668 voet Tijdens het hop plukken zijn drie kin deren uit Londen, die met vacantie waren, twee broers en een zuster, Woensdagnacht verast door een brand in een hut bij een boerderij naby Stapleburst in Kent en levend verbrand. Gistermiddag is de D. 180 van de lucht- Ign ErfurtMünchen, bjj een noodlanding in de buurt van Forchheim verongelukt. De bestuurder en twee passagiers zgn gedood. Ede gerequireerd. De schade wordt geschat op ruim 3 ton. Alles is op beurspolis ver zekerd. De oorzaak is nog onbekend. DE SPAARKOUS. Bij een winkelier in de Wijkergrachtstraat te Roermond ontstond brand. Men slaagde er in, het vuur te beperken, doch een bed werd een prooi der vlammen. Dit zou ern stige gevolgen gehad hebben voor den eige naar, want de man verhaalde de politie dat hij zijn legerstede bezigde als safe voor.... een kous met f 4000. Aanstonds trachtte men de kousschat te redden en op het laatste oogenblik is dit nog gelukt. OP DE RIJDENDE TRAM GESPRONGEN. Woensdagmiddag omstreeks 6 uur, wilde de 47-jarige slager B. Dolle uit Zoeterwoude, op den Stationsweg te Leiden op de reeds in beweging zijnde tram naar Katwijk sprin gen. Waarschijnlijk door den haast bemerkte hij niet, dat hij zich aan den verkeerden kant bevond. De man sloeg tegdh de af sluiting terug en kwam met het hoofd terecht tusschen een langs de trambaan staand hek en de treeplank. Zwaar aan het hoofd ge wond werd het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Woensdagmiddag is op den onbewaakten overweg nabg wachtpost 41 tusschen Nuenen en Helmond een ernstig ongeluk gebeurd. De landbouwer Kluytmans uit Beerde met paard en kar den overweg toen op hetzelfde moment uit de richting Nuenen personentrein nr. 655 naderde. De machinist trachtte tevergeefs den trein tot stilstand te brengen De boerenkar werd t ‘aal ver brijzeld. de landbouwer werd «raf geslingerd doch viel naast de treinrails. Met schouder fractuur en twee gebroken ribben werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis te Helmond overgebracht. ZJjn toestand is zeer zorgwekkend. Het paard bleef ongedeerd. Het treinverkeer ondervond tien minuten vertraging. Het ongeluk schijnt te wijten te zjjn aan de onvoorzichtigheid van den land bouwer die in de waan verkeerde nog voor het passeeren van den trein den overweg te kunnen oversteken. BALLON^JEDAALD. In de '’■•meente Asten is Zondagmiddag een Duitsche luchtballon gedaald. De inzit tenden gaven te kennen, dat zü wilden dalen, hetgeen geschiedde op het gehucht Ostade. D ballon was genaamd „Carl Baumler" en eigendom van de Niederd. Luft Verein. te Essen. Hg had een doorsnee van ruim 32 meter. De bemanning bestond uit 4 Duit- sc.hers afkomstig uit Essen, n.l. een dokter, een advocaat, een techniker en de comman dant. De ballon was Zondagmorgen om 9 uur tegelgk met nog een andere als sport beoefening opgestegen te Gelsenkirchen. De andere ballon dreef eenigen tgd later over de gemeente. De luchtreizigers wilden dalen, omdat zg bang waren in België neer te komen, wat zjj liever niet wenschten. Per vrachtauto werd de ballon met de luchtrei- zigezy omstreeks 2 uur naar het tion Venlo gebracht. De belangstelling van het publiek ook uit de omliggende dorpen was enorm. MOTORRIJDER OVER DEN KOP. Op den Rijksstraatweg HaarlemVelsen reed S., opperman, wonende te Wjjk en Duin, per motor in snelle vaart in de richting Velsen, toen hij ’n voor hem rijdenden motor rijder wilde inhalen. Daarbij sloeg hij met den motor over den kop en kwam onder zijn machine terecht. Met een ernstige beenfrac- tuur werd hij overgebracht naar het zieken huis St. Joannes de Deo te Haarlem. Zgn toestand is redelijk. 6. groot 57 c.a. 7. r groot 57 c.a. Spr. acht het niet overbodig een motorspuMi aan te schaffen. De beer Kostelijk kan zich met den heer -- w* w - eventueel onderzoek reken of wel overal water in de ni zijn, dat de belangen van den middenstand parallel loopen met die van de arbeiders. Tenslotte feliciteerde spr; de vergadering met het genomen besluit. Te half drie werd hierop de vergadering geschorst De VOORZITTER heropende te kwart na 3 uur de vergadering. Ingekomen waren meerdere telegrammen met wenschen voor het welslagen van het congres. HONGAARSCH R. K. KINDERCOMITé. De vacantietrein terug naar Hongarije. Het Hongaarsch R. K. Kindercomité (in likwidatie) deelt mede, dat de vacantie-kin- dertrein op 24 Sept. a.s. weer naar Hongarije vertrekt. Met dezen trein moeten alle kin deren, die tgdelijk hier verblijven, terugge zonden worden. Ook voor degenen, die aan de herhaalde oproepen van het comité voor hun pleeg- >rUg te zenden, geen gevolg hebben a, bestaat thans nog een laatste ge- !J 11_ - T_ 1 11 wordt den pleegouders aangeraden, hiervan gebruik te maken. Pakketten voor Hongarije moeten gestuurd worden aan den heer J. Drimms, Duiven- drecht, (vóór 20 Sept.) DE KAMERVERKIEZINGEN IN 1929. Een nieuwe politieke partij. Te Amsterdam is opgericht de „Neder- landsche Volkspartij voor hoofd- en hand arbeiders”. Deze nieuwe politiekd party, die bjj de komende kamerverkiezingen aan den strijd ter verkrijging van kamerzetels zal deelne men, stelt zich ten doel, le. te ageeren tegen het bestaande parlementaire stelsel, 2e. op te komen voor algemeene volksbelangen en 3e te bevorderen de invoering van premievrjj staat>>’'on«ioen. DE ZUIDERZEEWERKEN. Dezer dagen zjjn wederom tachtig man, werkzaam aan het baggerbedrijf bij de Zui derzeewerken, ontslagen. HEER-HUGO WAARD. Raadsvergadering. Woensdag 5 Sept de« middags half drie, kwam de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. Op gebruikelijke wijze opent de Voorzitter de vergadering en leest de notulen voor, welke onveranderd worden geteekend. Naar aanleiding der notulen deelt de voorzitter mede, dat binnenkort een rapport te ver wachten is van den heer Schuurman uit Alk maar omtrent de electriciteita-voorziening van Westdjjk en Harselaarsweg. Verder zegt spr. dat het verslag van het boekjaar van het waterleidingbedrijf en het verslag over Vak onderwijs in Weet-Friesland ter inzage lig gen. Ingekomen was een verslag Inzake het onderzoek door den brandmeester, den heer A. Groot, van de^gemeentelgke brandspui ten. Daar bet oude materiaal nog slechts zeer matig voldoet en reparatie behoeft, leek het den brandmeester zeer nuttig toe, dat een motorspuit werd aangeschaft. De Voorzitter zegt, hoewel B. en W. hier nog niet over gesproken hebben, dat het ook z.i. zeer doelmatig zou zgn; de oude spuiten kosten aan onderhoud en tHdens het gebruik aan handkraoht. De heer Tromp is ook van deze gedachte. Zgn er te veel winkels? Over bovenstaand onderwerp sprak de. HooggeL Heer prof. Mr. J. A. Eigeman te Rotterdam, hoogleeraar aan de Hoogere Krijgsschool, die de volgende stellingen ver dedigde: I. De handeldrijvende middenstand be hoort tot de klasse der. ondernemers. De winkelier, die zorgt dat men het verlangde artikel in elke kleine hoeveelheid op elke plaats kan verkrijgen, verricht productieven arbeid. II. Als ondernemers leiden de winkeliers dus mede de voortbrenging. Zjj brengen de drie productiefactoren tezamen, en bepalen waar en hoe zal worden verkocht, d.i. voort gebracht, III. Waar en boe. Flinke winkeliers trachten voortdurend op hunne productiekos ten te bezuinigen door een doelmatige in richting van hun bedrijf, wat zg doen uit eigenbelang. Dit is gewoonlijk een voordeel voor henzelf en kan ook een voordeel zjjn voor de maatschappij. Dit laatste is het ge val, wanneer de winkeliers door de bespa ring op hun productiekosten tevens bezui nigd hebben op hetgeen bij de voortbrenging de kosten zijn voor de maatschappij, IV. Verschil tusschen individueels maatschappelijke productiekosten. Tot de eerste beboeren: uitgaven voor aankoop van \lottend en afschrijving voor waarde vermindering van vast kapitaal, en boven dien alles wat de middenstander moet beta len aan loon, rente, huur, enz. Tot de tweede behooren: de goederen die bjj zjjn winkel bedrijf worden verbruikt, in algemeenen zin dus het in den bestaanden vorm vernietigde vlottende maatschappelijk kapitaal (verwar ming» en verlichtingsmaterialen enz.) en de slijtage van het vaste (weegwerktuigen, be waar en opslagplaatsen); tevens de aange wende arbeidsmoeite. V. 'Wanneer de winkeliers nu op hun kosten bezuinigen door hun ondernemingen beter en doe'matiger in te richten (zorg voor goede pakhuizen en winkels), bezuinigen zjj tevens'op dat, wat voor de maatschappij zjjn de kosten van voortbrenging; bovendien kan de invoering van nieuwe machine» en gerfbdschappen de mensoheljjke inspanning doen verminderen. Zoodanige bezuinigingen zyn dus ook voor de maatschappij voordeelig wegens bezuiniging op haar productiekosten. VI. Waneer nu door uitbreiding van het aantal winkels en meerdere doelmatige con currentie onder de winkeliers de prijzen der goederen dalen, zooals bjj allerlei zaken in den loop der tijden gebeurd is. komen die goederen onder het betalingsvermogen ook van de mindergegoeden, en heeft bet eigen belang der ondernemers tenslotte bewerkt, dat de maatschappelijke goederen minder on gelijk verdeeld zjjn. VII. Tegen deze stelling verzet zich prin cipieel de leer van de socialistische en com munistische gemeenschap. De taak van den ondernemer en dus ook van den winkelier zou hier verricht moeten worden door het be stuur, hetwelk vooruit heeft te aorgen, dat van alle goederen in de magazijnen der ge meenschap op zeker oogenblik en op de be paalde plaats voldoende voorhanden is ter voorziening in de behoefte. Theoretisch zou dit mogelyk zijn, omdat men door uitgebreide goed-ingerichte natio nale en internationale statistieken de be hoefte kan vaststellen. Practised evenwel staat de gemeenschap hier voor een bijna niet te vervullen taak, ojl omdat schom melingen in den omvang der behoefte niet kunnen worden voorzien. VIII. De kern/ van het vraagstuk onzer voordracht ligt besloten in stelling VI en VII. Het te veel aan winkels moet in het economisch verkeer worden voorkomen of weggewerkt door vrjje concurrentie dan wel door ingrijpen en regelend optreden van het bestuur der gemeenschap. Aan welken fac tor hecht men de grootste beteekenis? Naar onze opvatting zal de vrijheid van bedrijf scherpe mededinging onder de winkelier» tengevolge hebben, wat tevens een voordeel is voor de maatschappij. Bovendien denke men hier aan den regelenden invloed, die uit gaat van een veranderlijken prjjs. In een socialistische maatschappij moet alles van bovenaf geregeld worden, wat gepaard zal gaan met vergissingen en onoordeelkundige inrichting der winkelorganisatie een be zwaar, dat in de hand wordt gewerkt, door dat de noodige goederen aan de magazijnen der gemeenschap verkrijgbaar zullen zjjn tegen inruiling van een vast aantal der zoo genaamde arbeidsbons. IX. De belangrijke, hierboven geschetste maatschappelijke taak der winkeliers, kan alleen naar behooren verricht worden door een klasse van goedonderlegde en flinke on dernemers. Meerdere theoretische en prac- tische ontwikkeling is dus zeer gewenscht. Zóó voorkomt men eenerzijds het bezwaar, dat bij vrge concurrentie vermeerdering van winkeliers alleen tengevolge heeft debiets- 'wersnippering en dus vermindering van den gemiddeld door iederen winkelier, te verrich- 'ten productieven arbeid, terwjjl anderzijds juist door die vrijheid van bedrijf voor deel verkregen wordt, dat de maatschappe lijke belangen, en hieronder dus vnl. te reke nen de belangen del clientele, wel degelijk gediend worden. Van een teveel aan goed georganiseerde winkels is er in onze vrije maatschappij geen sprake. Prof. Eigeman verwierf luid applaus met zijn rede. Hierop ontstond eenige gedachten wisse ling. De VOORZITTER bracht hulde aan Prof. Eigeman voor diens rede. Wjj wisten dat wjj bestonden en wij voelden, dat wij er het recht toe hadden, maar prof. Eigeman De personeele belasting gekeven van winkels, hotels en koffiehuizen. De heer J. Groot, accountant te Amster dam, die bovenstaand onderwerp behandelde, kwam tot de volgende conclusie: le. Invoering van de bedrijfsbelasting heeft het karakter der personeele belasting sterk gewijzigd en haar gemaakt tot een zuivere verteringsbelasting; 2e. Productieve uitgaven als de uitgaven, gedaan voor de installatie van winkels, ho tels en koffiehuizen, mogen door een ver teringsbelasting niet worden verhoogd; 3e. Wil men, wat hotels en koffiehuizen betreft, de bezoekers van die inrichtingen treffen, dan leidt een heffing van personeele belasting in haar tegen woord i gen vorm in het geheel niet tot het gewenschte resultaat; 4e. De afschaffing van de hier besproken personeele belastingen, diene langs den weg van het parlementair initiatief zoo spoedig mogelyk te worden bevorderd. Ook op deze rede volgde een luid applaus. De heer KOOPMEINERS (Rotterdam) hield een uitvoerig betoog hetgeen zich voor een deel richtte tegen het door inleider ge sprokene. Deze ging volgens spr. niet ver ge noeg. u De heer ABR. STAALMAN wees er op, dat een initiatiefvoorstel in dezen zeer wei nig kans van slagen zou hebben, waarna de voorzitter vroeg of het, gezien het gering aantal aanwezigen, niet juister zou zijn deze aangelegenheid in de verschillende organi saties nog een» te doen bespreken. Hiertoe werd besloten, waarna de VOOR ZITTER den inleiders dank zegdb. De VOORZITTER «loot hierna het con gres, na dank gebracht te hebben aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen, in het bijzonder aan de Alkmaarscbe vereeni- ging voor den handeldrijvenden en indus- trleelen middenstand, die de congressisten een paar onvergefelijke dagen had bereid. I POLTTÏED1PLOMA. De heer W. Ambagtsheer. alhier, slaagde te Amsterdam voor het poli tiediploma van den Alg. Ned Politiebond. Tromp vereenigsn ea merkt B. sn W. opbk AtronfiiAAl bOudftll eid fa. De heer Krom zegt o.a., dat de reeds ge plaatste brandkranen toch niet afdoende zjjn en kan zich met het voorstel van den brand meester vereen igen. De Voorzitter zegt, dat het resultaat van brandkraneil soms erg tegenvalt en daar het net alhier onder geen hoogen druk staat, het ook z.i. de aangewezen weg fa. Eenparig besluit de raad, dat B. en W. hieromtrent een onderzoek zullen instellen Verder waren verschillende verzoeken om subsidie ingekomen van den Algem. Politie bond, van de Malariabestrijding, van de N.H. Witte-Kruis-Vereeniging en van de R. K. Militairen-Voreeniging van Amersfoort, Van de Schoolfeesten-Commissie va» Oudorp was een aanvraag' tngekomen om een bijdrage van 'de gemeente, daar 17 kin deren uit de gemeente Heer-Hugowaard al daar schoolgaan en de kinderfeesten mee vieren. De Voorzitter zegt hier niet veel voor te voelen daar de gemeerde ook geen bijdrage eischt voor de kinderen van b.v. Haren karspel en Hensbroek. die hier schoolgaan' en de feesten meevieren. De heer Kostelijk meent ook consequent te moeten blijven maar zag het toch wel gaarne, dat ook die kinderen, In dit geval die van Heer Hugowaard naar Ondorp school gaan, ook deel mogen nemen aan de natio nale kinderfeesten alhier Op het verzoek van de Schoolfeest-Oom- missie van Ondorp wordt dus afwijzend be schikt x Tevens was een verzoek ingekomen van de bewoner» van een der killen om aanslui ting bU het Electr. net Eveneens van den heer C. Mul. Rustenburgerweg, alhier. Over beide verzoeken zal met de licht-commissie onderhandeld worden. Nog een verzot van den heer J Blank, Heer Hugdwaard Noord, om vergunning tot plaatsing eener electr. motor voor een meng machine; ook hierover zal met genoemde commissie onderhandeld worden. Ten slotte had de heer R. Hoogland nog een verzoek ingediend om geldelijken steun voor de besteding van zjjn dochtertje in een instituut voor nog 1 jaar en bracht dank aan de gemeente voor de reed» genoten vergoe ding. De Voorzitter zegt met een en ander op de hoogte te zjjn en de raad stemt ook dit verzoek toe. Hierna brenct de heer K. v slag uit namens de commissie zoek der rekening 1927 en zegt, mede na mens de heeren Quant en Wuis. dat alles in orde bevonden is, waarna de heer v. Langen nog enkele cijfers noemt. De Voorzitter deelt mede, dat een doel matige regeling der administratie tenbeboeve van het magazijn van bet G E B. door behulp van den heer H. Hoogland fa getroffen en vraagd verder de meening van den raad om het batig saldo f 6000.te storten in het re servefonds voor bijzondere doeleinden, waar toe werd besloten. De heer Kostelijk deelt mede, dat dit jaar plm. f 100.was geboekt als inkomsten voor het G.E.B. tijdens de kermissen en vraagt of vorige jaren deze bderagen ook zoo boog waren. l>e Voorzitter deelt mede, dat elk jaar be dragen over de kermis geboekt zjjn en dat bet geboekte nog wel nagegaan kan worden. De beer Kostelijk kan moeilijk accoord gaan met de voqrloopige vaststelling als de boekt* cijfers nniet officieel zouden zjjn. De neer Quant zegt, dat de commissie met het nazien der rekening belast, geconsta teerd heeft dat bedragen hiervoor waren ge boekt, doch dat de commissie het niet noo- dig had geacht het gehalte der cijfers na te gaan, daar vooreerst dit stroomgebrulk ge schat werd, en daar zij ook het bedrag van dit jaar nog niet kenden. Hier werd nog lang over geredeneertl waarna tenslotte de voorloopige goedkeuring wordt aangehouden. Hierna komt het tarief van het electr. licht In bespreking. De heer Tromp heeft zich verwonderd ovei hetgeen in de bijlage hieromtrent den raad is voorgelegd, daar na de vorige vergade ring de raad het in deze zaak zoo goed als eens was met B. en W. over de beraming der cijfers, zij het dan ook in afgeronde cijfers. Spr. merkt op, dat afname kracht en op brengst hiervan niet in het overzicht op de bijlage is vermeld Zal bij de aanvraag van een eventueel nieuwe regeling van tarief, stroom worden bezuinigd, dit zal aldus spr. tot bet huidge verbrnk temgkeeren daar het practised niet meer kost. Na enkele feiten te hebben ge noemd. beweert spr. dat het zijn stellitre ver wachting is, wanneer een tarief-wjjziging plaats zou hebben, dat in de toekomst zelfs de meterhuur nog wel verlaagd zou kunnen worden. Hierna vraagt de heer Kostelijk, hoe groot de opbrengst van het kracht-verbruik fa. De Voorzitter blijft het een gewaagde stap vinden en zegt, dat B. en W. In deze den raad ook niet zullen voorgaan De zaak in kwestie, ofwel afschaffing van vaste kosten per lichtpunt en verhooging van verbruikte stroom, plus tneterhuur of bet huidige tarief te handhaven, geeft aan leiding tot lange discussie». De hear Krom is van gedachte, dat het voor minder-gesitueerden nog duurder wordt. De heer v. Langen zegt het eens te zijn met den heer romp, f Tenslotte zegt de heer Tromp, dat het meest duistere in deze zaak wel is, dat er geen scherpe omlijning bestaat voor de hoe danigheid van een lichtpunt, daar door stek ken en vertakken allerhande moeilijkheden zyn ontstaan. Spr. zou gaarne zien, wanneer er geen beslissing zou vallen, dat hierin dan toch 'n juiste omlijning kwam Hierna wordt gestemd om handhaving vag het huidige tarief ofwel het invoeren van een nieuw tarief. Drie dooden en een gewonde. Gistermiddag is op den onbewaakten over weg te Westerlee een vrachtauto door den locomotief van een trein gegrepen en ver morzeld. De inzittenden Jacob Eikema Sr., zjjn knecht Geert Klungel en zyn kleinzoontje Jocab Eikema werden gedood, terwjjl de 8-jarige Jan Lucas Robertus in een zieken huis werd opgenomen. HEVIGE BRAND TE BARNEVELD. listeravond mstreeks 10 uur is brand uit gebroken in de houtwol- en kistenfabriek van Nico de Boer te Barneveld. Omstreeks half elf wo» de brand zoo hevig, dat n in in Amersfoort een reusachtigen gloed aan den hemel zag. Enkele perceelen in de nabij heid van de fabriek werden mede aangetast Voor het blusschingsv erk werd de brand weer JZ- ZZ-, Lpnteren en Putten, benevens militairen uit (Slot). Het voorstel van het B. B., om verkoop van tabakswaren in besloten tyd in café’s toe to staan wordt aangenomen met 67 voor, 41 tegen en 9 blanco. Het voorstel, om het sluitingsuur op Za terdagavond te bepalen op 11 uur, wordt aangenomen zonder hoofdelyke stemming. Een voorstel Den Haag, om voor de jood- sebe winkeliers den Zondag gelyk te stel len met een werkdag, wordt verworpen met 37 stemmen voor,. 50 tegen en 13 blanco. Een voorstel om den openingstijd op Zondagen te bepalen van 7 tot 4 uur in plaats van 5 tot 2 uur wordt verworpen met 29 stemmen voor, 44 tegen en 18 blan co. Eveneens werd ve<worpep een voorstel Den Haag, om aan d» gemeenteraden de bevoegdheid te ontzeggen, een bepaalden middag voor den vryen middag aan te wfl- zen. Slechts 18 stemmen werden voor het voorstel uitgebracht. Een voorstel Amsterdam, om een vent- verbod in het leven te roepen, tijdens de uren, dat de winkels gesloten moeten zijn, werd aangenomen met 39 stemmen voor, 36 tegen en 4 blanco. Het advies van het bondsbestuur daarna zonder hoofdelyke stemming vaard. De VOORZITTER verheugde zich erover, dat dit punt was afgedaan, omdat het een splijtzwam was en een gevaar voor de een dracht in de organisatie oplevert. Spr. hoopte, dat de Minister thans overtuigd zou Zondagavond a.s. zal bovengenoemd Man nenkoor een concert geven in den Stede- lijken Muziektuin. Men zingt dan voor het eerst onder leiding van den dirigent Jac. Al. Het programma vermeldt o.a. voor mannen koor werken als ..de Jachthoorn” van Bon set en „Les Martyres”. Ter afwisseling zal het Klein Gemengd koor „Harmonie" enkele nummers ten ge- hoore brengen, o.a. „Vlaamsche kermis" van Wierts. Als solist verleent medewerking Joh. Hel- vert, Tenor. UITSLAG VEILING, gehouden bjj opbod op Woensdag 5 Septem ber 1928 te Alkmaar, ten overstaan van Mr. C. J. de Lange, Notaris, aldaar, van de vol gende perceelen te Alkmaar. 1. Het Hotel en Café-restaurant „Toelast" met aanhoorigbeden en erf, aan de Lange straat No. 55, met een uitgang aan de Breedstraat, groot 2 a, 77 ca. t 45500. 2. Een pakhuis met afz. bovenwoning en erf, aan de 2e Tuinddwarsstr. Nos. 11 en 11a, groot 1 a., 6 c.a. f 3875. 3. Een huis en erf, aan de Nieuwpoorts- laan No. 117, groot 91 c.a. f 3100. 4. Een huis en erf, aan de Nieuwpoors- 72 c.a. f 4350.—. Een perceel bouwland of tuingrond, de Nieuwpoortslaan, achter perceel 4, groot 2 a.. 93 ca. f 605. Een huis en erf, op Torenburg No. 8, f 2200.—. Een huis en erf, op Torenburg No. 6, f 2300.—.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2