HOORN KERK EN SCHOOL. Velllngoverzlclrt. LUCHTVAART. BURGERLIJKE STAND. HANDEL EN MARKT. BINNENLAND. ge- 1 t volle Joh. o en Elisabeth Guurtje van en Catharina Staten-Generaal, die over en het met den oisch van een ter markt, veel nog afwijkende kwaliteit. Wï noteerden van' f 2.— tot f85.—. „PETRUS CANISIUS.” De jaarvergadering van de Apolo getische vereeniging te Utrecht. Onde- leiding van Dr. W. G. J. van Koe- verden, pastoor te Maarssen, had dezer da gen te Utrecht de jaarvergadering plaats van de Apologetische Vereeniging ..Petrus Cani- sius.” De voorzitter redacht Mgr. Dr. A. Ariëns. Een hulde-telegram werd gezonden naar Mgr. Aengenent, den nieuwen bisschop van Haarlem, die zoo dikwijls aan de bestuurs tafel plaats nam. Aan het jaarverslag ontleenen we het vol gende: Afslagvereen. „Beetnster, Purme- rend en Omstreken”. Hoewel op den 29en Aug. in de Augurken- pryzen een flinke daling intrad, gaf de af- geloopen week voor den augurkenteler toch volkomen reden tot tevredenheid, vooral daar de aanvoeren ruimer waren. Op Woens dag 29 Aug. bedroeg de.aanvoer totaal plm. 240000 K.G. waarvan ruim 120000 K.G. grof en ruim 50000 K.G. Basterd. Op den len Sept, bedroeg de aan voer ruim de helft n.l. goed 120000 K.G. en waren de pryzen uitgezonderd voor stek bij voorgaande vei ling goed prijshoudend Op den 29en liep de prys van grof van plm. f 14terug tot f 10.50 met een middenprys van f 11.50 met op den len Sept van f 11.70. De midden- prjjs van Basterd kwam op de resp. dagen -van f 20.50 op f 21.90 per 100 K.G. De stek- aanvoer kreeg meer en meer omvang, zoo- als trouwens een heel gewoon verschijnsel is. Den 1 Sopt, bedroeg die plm. 30000 K.G. De stekprjjs varieert de laatste veilingen tus- schen 7 en 8 gulden. De kwaliteit van het stek is uitstekend. Verschillende partijen konden weer verwonden worden met het U.C.B. label. Meer en meer gaat de handel in deze richting zijn eischen stellen, waarmee Je aanvoerder rekening dient te houden, door het artikel aan te voeren, zooals de handel dit vraagt. Bij eenigszins goed weer kunnen wy de eerste veilingen nog beduidende aan voeren etgemoet zien, daar bet gewas nog aardig goed ia. Zoo goed als het met de Augurken gaat, zoo slecht gaat het de laatste weken met de Tomaten. Deze prijzen zyn voor een eenigs zins loonenden teelt absoluut onvoldoende. Op den 31en Aug. kwam de prijs voor A en B op f5.per 100 K.G. terwijl voor C en Bonken f 2.en f 3.werd betaald. Voor CC liep de wijzer op den minimumprijs door. Den 3en Sept, scheen evenwel eenige verbe tering merkbaar en waren de noteeringen 2 A 3 gulden hooger. Wy willen hopen, dat deze verbetering voortgang vindt De slaboonenaanvoer, die afnemende is, bedroeg de laatste dagen gemiddeld nog zoo’n 1300 zak A 15 K.G. De aanvankelijk oploopende prijzen werden gevolgd door eenige inzinking. Werd op den 29en voor gewone dubb. boonen met draad nog gemid deld f 22.per 100 K.G. betaald, den 30en en 31en liep dit terug tot f 17A f 19. Voor dubb. zonder draad werd als gewoonljjk f 2 A f 3 hooger betaald. Enkele boonen met draad gingen bij een dagaanvoer van 1500 A 2000 K.G. voor prijzen van f22.tot f 25.met voor enkele zonder draad een paar gulden hoogere noteering. Voor snjjboonen werd ook nog stoeds een zeer goede belangstelling aan den dag ge legd. Mooie stokboonen liepen in prijs gere geld om de f 30.per 100 K.G. Stamsnjj- boon met veel variatie in kwaliteit en even- zoo in prjjs, noteerden van f 8.tot 22. De aardappelaanvoer bestond vrijwel ge heel uit blauwe eigenheimers, die voor prij zen van f 3.50 tot f 4.50 koopers vonden. De handel toonde zeer matige belangstelling. En kele partijtjes winteraardappelen als blauwe en bonten kwamen in dezelfde prijzen, wat ons voor den teler nu juist niet bijzonder aannemelijk schijnt. Een ding heeft de aard appel verbonwer dit jaar bij uitzondering voor, er zijn tot dusver zoogoed als geen zieke knollen en het gewas komt tot vollen wasdom. Fruitaanvoer en prijs gaven niet veel ver andering te zien. Vele partijen wjjken in kwaliteit iets af, wat uiteraard in prijs tot uiting komt. Claps favorite noteerden van f 10.tot f26.--; Seigneur d’Eepeer van f 10.tot f 24.Dirkjes, Diamanten en nog enkele partijtjes suikerperen en goud- ballen liepen in prys van f 4.tot f 14. al naar de kwaliteit. De appelaanvoer be stond voor het meerendeel uit de Codlin kes- wick en Roode tulp waarvan de eerste van f 6.tot f 18-noteerden en de laatste van f 12.tot f 26.Diverse soorten zoet en zuur gingen voor 4 A 18 gulden. Druiven, konden bij beperkten aanvoer f 60.A f 65 per 100 K.G. gelden. Voor Pruimen bestond goede animo en werd nog tot ruim f 60. betaald voor de mooiste kwaliteit. De aanvoer van meloenen was weer ruim en deze varieerden in prjjs naar grootte en elkander, maar wjj weten niet hoelang het zal duren?” Nooit is het uiteenrukken van den huwe lijksband te wettigen. De waarachtige lief desvlam slaat juist uit de onontbindbaarheid. Geen schitterender prestatie van huwe lijksliefde dan trouw in armoe, trouw in leed, trouw in teleurstelling. Nu al, nu de Christelijke gedachte toch nog leeft in de wereld, nu al: wat een once luk, wat een boosheid! Staart u toch niet blind op de pikante schoonheid der veile deernen, die leven in vrye liefde. Ik vraag my af: Waar zullen zij sterven? Ze zullen worden jveggevoerd als verflenste bloemen op een vuilniskar. O. wereld, houd toch de moraal van het Christendom, want de ontbinding van het huweljjk is de ontbinding van het organisme der maatschappij! De vruchtbaarheid des huwelijks moet ge richt zjjn op de verheerlijking Gods. I Vrijwillige beperking is de besnoeiing van net moederschap, de beperking van het hu welijksdoel. de zelfmoord der samenleving. De ouders zjjn zaakwaarnemers van God, zy hebben niet eigen oordeel te volgen, maar de bedoeling van God. God kan eischen, waar Hij ook beloonen en helpen kan. Men moge zich voor een oogenblik ont trekken kunnen aan de miserie, men ontkomt niet aan de verantwoording voor den God van levenden en dooden. Als ge de groote gezinnen zoudt byeen- bouwen. dan hebt ge een stuk aarde bjjeen- gebouwd, waar het grootste geluk heerscht. De bovennatuurlijke schoonheid van het Christelijk huweljjk moet het winnen van de jjdele, broze schoonheid van een verliefd menschenpaar. Heer Jezus, red ons, want wy vergaan. En gy, Christenmensehen, vlucht in de arke van het Christelijk huwelijksleven, want de zond vloed stygt Een storm van applaus stak op na deze heerlijke rede. Hierna nam Mgr. A. F. Diepen het woord. Na de gelukwenschen aan de organisatoren van dit mooie congres wjjst Z. D. H. er op, hoe hij des morgens in de H. Mis in het Epistel las: Met Christus zullen wy ons vleesch met al zjjn ongerechtigheden kruisi gen. Spr. heeft ze op dit Congres en op de rede van pater Borromaeus toegepast. Daarin zag Mgr. de rechterhand van den Christen gekruist met den gulden nagel der eenheid van het huweljjk. de linkerhand met den gul den nagel der onverbreekbaarheid en de voeten met de gulden nagelen der heiligheid. Als vrucht van het congres verhoopt de spr. naast de verbetering van sociale en moreele zedelyk heil der maatschappij door toepas sing der katholieke beginselen in het huwe lijk. Tenslotte gaf Mgr. aan de geknielde aan wezigen zijn bisschoppelijken zeg en Het jaarverslag. Het aantal werkende leden klom van 809 tot 903. Het aantal beschermers klom van 191 tot 194. Op 1 Juli 1927 bedroeg het aan tal abonnementen op Het Schild 5015. Op 30 Juni 1928 was het aantal gestegen tot 6054, waaronder zich 822 gratis abonnementen be vinden* De aanwinst nieuwe abonné’s be droeg in het afgeloopen jaar 2031. Het is wel bemoedigend dat meer dan f 1600.— voor gratis-abonnementen werd toegezonden. De geldelijke steun aan apol. acties bedroeg dit jaar f 3416.92. Door de benoeming van Mgr. Aengenent verloor de vereeniging een van haar be kwaamste medewerkers, doch ontving in ruil een bisschoppelijken protector, dien Gods Geest moge bezielen tot nog vruchtbaarder apostolaat. Over de resultaten mogen we vermelden, dat elf personen Kath. geworden zijn, 14 worden nog Kath., 3 koeren terug tot de Kerk. 26 ontvangen geregeld onderrieht, met 46 wordt nog gecorrespondeerd. Veel aan vragen komen uit de onderwijs wereld, een der gedoopten is een Dr. in de Klassieke Let teren, onder hen, die leeren een Mr. in de Rechten en een med. student. lu plaats van Dr. W. van Koeverden, die niet als zoodanig herkiesbaar was, werd ge kozen Prof. Dr. J. Hoogveld, rector-magni- ficus' der R. K. Univorsiteit te Nijmegen. Tot bestuurslid in de vacature-Corbière werd gekozen de Zeereerw. heer past-o r G. van Noort te Amsterdam, waarna werd goed gekeurd dat het bestuur zal bestaan uit ten minste 5 en ten hoogste 9 leden. De Priester en het Socialisme. Vervolgens heeft prof. H. T. Heezemans uit Haarlem een inleiding gehouden over „De priester en het socialisme”. Een goed geregelde zielzorg en een goed parochiaal verband staan voor spr. onaan gevochten voorop om het socialisme tegen te gaan en hen, die heengingen, terug te winnen. Een heilige, hoogstaande en ijverige priesterstand is daarvoor absoluut noodig. Zooals de priester is, zoo is immers ook het volk. Het heeft spr. meermalen getroffen, dat de menschen zulk een scherpe critiek op de geestelijken uitoefenen. Het getal van hen, HET LOT VAN AMUNDSEN. De Russische vlieger Tsjoeknowski zal naar de Zeven Eilanden vliegen. De Russen zjjn absoluut van plan de opsporingen naar Amundsen door te zetten. In Noorwegen heeft men alle hoop opgegeven hem nog ooit levend terug te vinden. De Russen zjjn ook van meening, dat de Alessandrini-groep nog in leven is. Nog meer deelen van het vliegtuig van Amundsen. By Tromsö zjjn nog meer wrakstukken van het vliegtuig van Amundsen gezien. Naar wij vernemen hebben de Fransche en Noorsche autoriteiten gister besloten het opsporen van Amundsen op..te geven, aan gezien dit thans hopeloos is. Verder wees spr. op de verderfeiyke dag bladpers en op het N.-Malthusianisme. Daar na vroeg spr. zich, af of de priesters en de toonaangevende leeken wel voldoende op da hoogte zyn van het Communisme en Mos- kou’s werk. Uit tal van opgedane ervaringen meende spr. dat te modten betwijfelen. Thans is meer dan het dat ooit was, gewenscht een bloeiende arbeiders- en boeren-beweging op katholieken grondslag. Dat zal leiden tot ver. mindering van het socialisme. Mede wees spr. op het verschijnsel dat bij velen de invloed der kerk bedenkeljjk daalt, als gevolg van de meening, die vaak wordt gepropageerd, dat de kerk, de geestelijkheid, staat aan de zjjde van het kapitaal. Evenwel mag nooit iemand denken dat de kerk het mammonnistisch productie-systeem zal toejui chen of toelaten, tenzy noodgedwongen, niemand mag denken dat de priesters niet nauw nemen rr.:t 2“ rechtvaardig loon. Tenslotte verklaarde spr. te meenen, dat de tijd in Nederland komen zal, waarin men het. socialisme zal beu worden en hij wee? daarbjj op een merkwaardige strooming on der de roode Waalsche jeugd, die openlijk erkent van het socialisme genoeg te hebben. Kerk en Politiek. Daarna hield de heer P. Kasteel, hoofd redacteur van „Het Nieuwe Dagblad” te Rot. terdagi. een inleiding en zette uiteen dat de Katholieken in ons land wel sterke aanhan kelijkheid toonen aan een bepaald politiek party-verband, doch zien geen verschil met wat ze grof gezegd „politiek” noemen en de kerk. Vervolgens betoogde spr. dat het ver luidt dat de socialisten het huwelijk aan tasten, doch de liberale kapitalisten doen het ook. Het gezag wordt aangetast door de socialisten, doch ook door de anderen. De moeilijkheden, op staatkundig terrein steods gecompliceerder, spruiten veelal voort uit het scheiden van politiek en kerk. In dit ver band haalde spr. vele vraagstukken aan die de jongere Katholieken van vandaag met moeilijkheden als overleden en deed daarbij de revue passeeren allerlei merkwaardige eigenschappen, welke in de socialistische partjj naar voren treden. Hun tactiek om als er in eigen huis ruzie dreigt, op anderen te gaan kankeren stelde spr. aan den kaak en hij wees terloops op hun doodzwyg-taktiek b.v. bjj de lijkbaar van een man als Mgr. Ariëns. Vervolgens waarschuwde spr. met klem te gen den aanwas van het socialisme in amb tenaren- en univorsiteitskringen en besprak allerlei toestanden, welke zich in het bijzon der in het Zuiden van ons land voordoen en waarmee de geestelijken stipt bekend dienen te zijn. Na een korte gedachtenwisseling, waarin o.a. de wenschelykheid werd bepleit, werd de vergadering gesloten. HEILOO. Over de maand Augustus 1928. Geboren: Cornelia Maria, d. v. Andries Ol gers en Frederika Maria Mulder. Maria Catha rina, d. v. Nicolaas van Dyk en Catharina Overman. Johannes, z. v. Nicolaas Schouten en Anna Min. Emma, d. v. Gerardus Lieftlng en Jacoba Kool. Nicolaas Theodoras, z. v. Theodoras Baltus en Maria Twisk. Willempje, d. Aalbertus Vorst en Grietje de Jong, Simon Maria, z. v. Adrianus Hoetjes en Maria Vermeulen. Johanna, d. v. Petras Nicolaas Hubertus Onderwater en Cornelia Petronella Kempen. Johannes Cornelia, z. v. Gerardaa Willebrordus van Lieshout en Johanna Jon ker. Ondertrouwd: Nicolaas Strooker, 25 j**r, handelsreiziger te Amsterdam en Antje Reik, 28 jaar. te Heiloo. Cornells Jacob de Bruyn, 29 jaar, koopman te Alkmaar en Grietje Blok ker. 21 jaar, te Heiloo. Klaas van TH. 28 jaar, meubelmaker te Alkmaar en Grietje Frans, 21 jaar, te Heiloo. Johannes Antonius Pieters, 39 jaar, arbeider, te Heiloo en Geertraida Janssen, 28 jaar, te Heiloo. Pieter van der Velden, 27 jaar, te Aflffnaar en Elisabeth Ma ria Ligthart, 24 jaar te Heiloo. Jan Godyn. 25 jaar, te Alkmaar en Anna Maria Cornelia Kroon. 22 jaar, te Heiloo; Comelis Zonneveld 22 jaar, te Uitgeest en Maria Catharina Adri- chem 25 jaar te Heiloo. Getrouwd: Comelis Kamer en Gerarda van Os; Jan Madderom en Aaltje Catharina Bou- wes; Cornelia Jacob de Brayn en Grietje Blokker; Nicolaas Strooker en Antje Reik; Klaas van Til en Grietje Frans; Johannes An. tonius Pieters en Geertraida Janssen. Overleden: Grietje Zwart, wed. van Jaoob van den Burg, 60 jaar; Petrus Kabel, 43 jaar; Leentje Mooy, wed. van Comelis Muys, 68 jaar; Christina Maria Polak, wed. van Johann „OUD HOORN”. ReetauraYies van oude gebouwen. Verschenen is het plfde jaarverslag van de Vereeniging „Ouf-Haörn**, ifearaan het vol gende ontleend is: In de samenstelling van het bestuur kwam dit jaar eenige verandering. Op de Algemee- ne Leden-Vergadering werd in de vacature Jb. Faber gekozen de ZeerEerw. Heer L. A. Roozen, terwyl de Heer M. Storm om ge zondheidsredenen meende te moeten l>edan- ken. De restauratie van den gevel van „De Witte Engel”, Groote Noord 138, is nog steeds niet tot uitvoering kunnen komen. De plannen zijn gereed; de begrooting is opge- madkt. Van Rijkswege was voor een vroeger plan f 200.subsidie toegezegd. Daar het perceel na dien in andere handen is over gegaan en het subsidie stond op naam van de vroegere eigenares, moest deze machti ging verleenen dat de tegenwoordige eige naar of de Vereeniging „Oud-Hoorn” dit be drag zou mogen ontvangen. Deze machtiging koi| wel verkregen worden mits een bedrag van f 25 werd betaald voor indertijd ge maakte onkosten. Het Bestuur was zich ech ter niet bewust, dat de eigenares vroeger on kosten had gemaakt. Een nieuwe aanvrage om subsidie is gericht aan Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen, op welke aanvrage echter nog geen antwoord is ingekomen. Ook aan de restauratie van den Maria- of Kruittoren kon dit jaar nog niet worden be gonnen. Geruimen tijd is gemoeid geweest met het opsporen van gegevens, die noodig waren om den vroegeren toestand vast te stellen. Voor het gootste gedeelte waren deze gegevens te vinden. De plannen zijn ge heel gereed gekomen, evenals de begroetin gen. Subsidie werd aangevraagd aan de Ge meente Hoorn, de Provincie Noord-Holland en het Rijk. Moesten we dus- dit plan en dat voor „De Witte Engel” nog aanhouden, toch kunnen we nog wijzen op twee restauratiewerken, die dit jaar ter hand konden worden geno men, n.l. van ons perceel Bierkade 10 en de gevels no. 17, 19, en 21 aan de Doelenkade. Nadat was gebleken, dat voor de herstel ling van het huisje aan de Bierkade een Rykssubsidie kon worden verkregen, zijn de zijmuur en de achtergevel grondig hersteld, waardoor een groote verbetering werd be reikt, doch wat tevens aan de kas der veree niging een niet onbelangrijk offer vroeg. Het werk aan de Doelenkade kan als prachtig geslaagd beschouwd worden. Deze mooie 17e eeuwsche gevels, waarvan vooral no. 19 zeer in verval was, konden tegelijk onder handen worden genomen, doordat de eigenaar van de perceelen no. 17 en 21, de N.V. K. H. de Jong’s Exporthandel, zich be reid verklaarde, de kosen van restauratie voor deze perceelen geheel te willen dragen. Voor no. 19 is een Rykssubsidie gevraagd en verkregen van f 400.terwyl de overi ge kosten door den eigenaar en de Vereeni- ouzer oestuursieden bleek ons, dat de heer Kloppenburg er wel voor voelde van bepleis tering af te zien en mee te werken, óm op andere wyze afdoende verbetering aan te brengen. Plannen tot restauratie zjjn gereed In het najaar van 1928 zal hulp aan het Rijk worden aangevraagd. Wy vernamen, dat de perceelen Munt straat 6, het huis, grenzende aan de Oostzij de van het gebouw der O.-I. Compagnie, welk huis Rykseigendom is, in domeinveiling zou komen. Onze voorzitter wendde zich hier omtrent tot de Ryks-Comm. voor Monumen tenzorg en Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, ten einde verkoop te voorkomen. Het resultaat is geweest, dat de verkoop niet is doorge gaan. gelet: n.l. op den bouw van een behoorlijk aantal woningen voor het grootere en groote gezin. In dit opzicht waren de Rijksvoor- •chriften dikwijls te beperkend. Thans moet hier meerdere, ja de aandacht op gevestigd. Bouwvereenigingen en gemeentebesturen hebben hier een mooie taak te vervullen. Temeer wijl de Regeering bereid is aan het vraagstuk van de woning voor het groote ezin, meer aandacht en meerdere tegemoet- oming in financieel opzicht te betoonen. De huurkazerne dient met kracht geweerd te worden. Want zij is uit het oogpunt van. volksgezondheid en -moraliteit een wezen lijke ramp. De vraag mag echter gesteld of het ©ogen blikkelijk moreel verval en de beperking der geboorten in geheel Europa en ook in ons land uitsluitend het gevolg zyn van slechte woningtoestanden. Spreker betwijfelt dit. Hy is van meening, dat het godsdienstloos onderwijs, de vrijzin nige levens- en wereldbeschouwing, het den godsdienst vijandige socialisme, °n tal van andere oorzaken, het moreel verval der massa sterk in de hand hebben gewerkt. De heer Moubies (Maastricht) pleitte In een hierop volgende gedachten wisseling voor opname in het katholiek program van de punten: woningbouw voor groote gezinpen; bevordering van de opruiming der krot woningen. WOL. SYDNEY. 4 September. Heden waren 10.645 bn. aangeboden waarvan 9730 bn. werden verkocht. De sor- teering was middelmatig. De markt was zeer vast en de prijzen gelijk aan die van giste ren. Er bestond levendige concurrentie van Japansche zyde terwijl alle andere landen opgewekte biedingen deden. De verkoop van gebrekkige soorten gaat nog steeds moellyk. Vette merino bedong tot 25 K d., comeback tot 21 en crossbred tot 20 H d. Avondbijeenkomst. In de groote zaal van het Concertgebouw werd des avonds een feestelijke bijeenkomst gehouden, aangeboden door de plaatselijke afdeelingen van „Voor Eer en Deugd”. Doze vergadering werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z.D.H. Mgr. A. Fr. Diepen. Als feestredenaar trad op Pater Borro- maeus de Greeve O.F.M., die zijn onderwerp „Het Ideaal van *t Christelijk Huwelijksle ven” in den gloed van zijn machtige welspre kendheid zette. Het huwelyksvraagstuk is in dezen tijd geworden een logge massa van zingenot en yeldelyk belang. Maar ik gevoel in mij tldus de gewyde spreker den drang om iet ideaal er uit los te slaan als een Michel Angelo deed uit het koude marmer. Het huwelijk is een godsgedachte, vrucht baar voor God. Het is de voltooiing, de be kroning van Zjjn schepping. Weg met die ruwe opvatting van het hu welijk als ware het een burgerlijk contract, het ia een instelling uit het Paradijs. Nooit kunnen twee zielen huwen, als God ze niet heeft gehuwd. Het huwelijk is een sacrament en daardoor ia het een liefdegolf uit het Goddelijk hart van Jezus, *t is een juweel onder de kost baarheden door Christus aan Zijn bruid ge schonken. Het is de hoogste daad in het koninkrijk Christiaan Kröner, 90 jaar. UITGEEST. Over de maand Augustus 1928. Geboren: Bancratius, z.v. B. Neyland en A. Brandjes; Anna Maria, d.v. J. H. Smit en A. M. Zyp; Anna Catharina, d.v. J. Witte brood en D. Glas. Ondertrouwd: Lucas Vlottes en Anna Way. Baltus Baltus en Antonia Bchavemakers; Petrus Anthonius van der Laan en Johanna Comelis Nyman Maarten Hos en Twuyver; Johannes Koning Wouter Kloosterman en Maria Jansen; Baltus Baltus en Antonia Schave- maker; Lucas Vlottes en Anna Way. Overleden: Jozef Voormeer, oud 14 dagen. Comelis Deyle, oud 77 jaar, wed. van Petro nella Weyper; Duifje Stey'n, wed. van Jacob Wittebrood, oud 89 jaren; Jacoba Johanna Torenburg, oud 1 jaar. KOEDIJK. Geboren: Johannes Gerardus z. v van Zelm en G. Groen; Gerritje, d. Dekker en A. Groen; Berto, z. v. R. Koorn en E. Wiedijk. ZUID-SCHARWOUDE. Geboren: Christiaan Fritz, z. v. Arie Scho ne en Gerarda Böttger. Maria, d. v. Willem Sneekes en Elisabeth Groen. Overleden: Neeltje Kaper, 67 jaar, echt- genoote van Cornelis Leyen. Ondertrouwd: Nicolaas Comelis Bes en Catharina Leek. Getrouwd: Lourens Kleverlaan en Anna Dieuwera Buur. Nicolaas Cornelis Bes en DOODELIJK ONGELUK. Na het uitgaan der scholen speelden gis termiddag een paar jongens op de stoep van het Raadhuis alhier, toen uit de richting van de Gouw de vrachtauto van Beemster te Hoogkarspel naderde. De jongens sprongen van de stoep af en liepen naar den overkant va nde straat met de bedoeling op den vrachtauto te klimmen en mee te rijden. De 9-jarige Schouten, Gravenstraat alhier, kwam daarby te vallen en kreeg het achter ste gedeelte van den auto over het hoofd, zoodat het knaapje onmiddellijk dood was. Den chauffeur treft in deze geen schuld, want de wagen reed kalm'. WARMENHUIZEN, 6 September, Gele nep f 17.20—f 17.70; drielingen f7.20 f 7.70; uien f 5.20f 5.40; grove uien 4 60 Slaboonen m.dr. f 19.50—f 22.10- id. z.dr f 22.10f 27.30; Princesseboonen f 84 10- Roode kool f 3.50—f 5.50; Gele kool f 8.60: Aardappeei: Eigenheimers f 3.40f 5.50'. Schotsche muizen f 4.70—f 5.40; id. gróve f 4.50f 4.60; kriel f 1.40; Bloemkool f 21.00 f 31.30. Alles per 100. R. K. DIOCESAAN CONGRES OVER HET HUWELIJK TE DEN BOSCH. Wjj hebben gisteren reeds melding ge maakt van hetgeen er in de eerste congres zitting werd behandeld. In de middagzitttng, welke om 2 uur be gon heeft allereerst Mr. F. F. J. B. van de Ven, Kantonrechter te Hulst de positieve bestriding van het Neo-Malthnsianisme behandeld. Wat de bestrijding door de overheid in ons land aangaat, daarover was de heer v. d. Ven niet zoo erg te spreken. Er zyn nu strafbepalingen tegen het driest optreden van het Malthusianisme. De jurisdictie is op ’t oogenblik vry gunstig, om het openlijk tentoonstellen van anti-conceptioneele mid delen tegen te gaan Maar in dat woord „middelen” zit nog een lek, dat moest ge stopt worden door het te vervangen door zelfstandigheden of voorwerpen. De recherche doet goed werk door achter de moordenaars en boeven te zitten, maar achter de gangmakers van het Nieuw-Malthu- sianisme, den grooten boef en moordenaar, zit zy nog niet genoeg.” De Overheid kon ook nog heel wat meer controleeren op de fabricage en invoer van sanitaire artikelen in ons land. En als ideaal stelde spr. op, dat er een regeering kome, welke den handel in voorbehoedmiddelen eenvoudigweg verbiedt. Verder moet de Overheid door kinderbijslagen, bescherming van de moeder enz. den druk voor de groo te gezinnen verlichten. En in dit verband beval spr. aan den bijslag te beginnen by bet eerste kind, opdat het één- en tweekinder- stelsel niet nog beloond worde. Het werk van Directeur Frencken, dat het fabrieksmeisje voor het moeder-zijn opvoedt, <verd byzonder geprezen. En het slot der lange, bloemrijke rede was een vermaning tot de hoogere standen, om geen compromis te sluiten met de beginselen der wereld, want dan wordt men allengs gebracht tot de zede loosheid van het Malthusianisme. In iedere plaats vorme zich ’n kern, welke zich te weer stelt tegen de zedeloosheden der wereld. Daarna was het woord aan den heer A. H. J. Engels, lid van de Tweede Kamer der eene inleiding hield woning en gezin. Spreker vestigt er de aandacht op, dat het een goede gedachte is geweest, dit onder werp op de agenda van het Congres te plaat sen. In den stryd tegen het Neo-Malthusianisme „a4lol uo >CIWlrrl„B VBI1 8Wlalc CI1 is de goede woning eën belangrijke factor. toestanden verdieping van het godsdienstig Dank het kabinet-Ruys de Beerenbrouck i._si a-1-1: dank vooral het krachtig werken van den Minister van Arbeid, Mr. Aalberse, is in de jaren na den oorlog de volkswoningbouw weer met groote kracht ter hand genomen. De oplossing van het woningvraagstuk na dert hier te lande haar voltooiing. Arbeiders- en middenstandswoningen zijn hier te lande, met Rijksvoorschotten, by dui zenden gebouwd. Slechts op een zaak is niet, of te weinig Admiraal; Bourgonje; Vrouwe. Gehuwd: kwaliteit (soort) van f 12.tot f 36. Sla en andijvie prijsden reep, van f 2.—» tot f 4.en van f 3.tot f 5.40, Uien gingen voor prjjzen van f 4.tot f 6.per 100 K.G. Bloemkool kwam weinig Dezelfde, Die de sterren roept, Hü roept bok bruid en bruidegom, zjj zijn kinderen yan Gods gedachte. Vloekt het niet met de natuur van echte gefde als man en vrouw denken: „Wii huwen De gevel Kerkstraat no. 1 eigenaar de heer Kloppenburg vertoont ook ernstige gebreken. Ons was ter oore gekomen, dat de eigenaar opdracht had gegeven dezen gevel te bepleisteren. Na een onderhoud met een neemt jaarlyks toe. En in de groote steden is het getal dezer inderdaad huive ringwekkend. hi een kwart eeuw heeft Ne derland het klaar gespeeld voor een kwart socialistisch te wordau.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 8