UIT ONZE OOST. SPORT EN SPEL. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN KERK EN SCHOOL. Klein Allerlei. HEER-HUGO WAARD. FINANCIEELE RUBRIEK. PROVINCIAAL NIEUWS. NOORDSCHARWOUDE. GEMENGD NIEUWS. i NEDERLAND. i VERMOORD. Twee personen, die op 31 Augustus jJ. sis gevangenen gegratieerd waren kregen te Tandjong-Priok tijdens hun doorzending naar hun plaats van herkomst, woordentwist om twee centen, met het gevolg, dat de een den VOETBAL. HET N. V. B. PROGRAMMA. Het programma van den N. V. B. voor Zondag a.s. luidt: Afdeeling L le klasse 2e klasse A W est-F risiaAFC HRCAlcmaria Victrix WFC— Hol land ia ZVV—Helder KFCZeeburgia 2e klasse B BaarnDe Spartaan HaarlemVelox HVCZand voort WABloemendaal DEC—BFC VUC—Ajax HFCStormvogels Hermes-DVSSparta RCHHilversum UW—A DO tuiging aan een request aan Ged. Staten, tot openstelling vi Bond van Bed: met de actie der Provinciale Commissie u geacht voor een volgend jaar deze zaak in de Prov. organisatie grondig te bespreken en zoo noodig maatre gelen te nemen. Volgt sluiting. Paul Hjjsaans over het Nederlandsch- irdrag. Van Belgische zijde ver- de „N. R. Crt.", dat dee indruk van den Sen bedreigd door een plan van algeheels ontwatering van voering Gedepul yiitgeven. L. J. M. FEBER. Opnieuw lid van de Tweede Kamer. Voor de Tweede Kamervacature, ontstaan door de benoeming van mr. A. van Rjjcke- vorsel tot commissaris der Koningin in Noord-Brabant komt op de eerste plaats in aamerking het lid van den Haagscben ge meenteraad en oud-lid der Tweede Kamer ir. L. J. M. Feber, die zijn opvolger is op candidatenlyst. De heer Feber zal deze func tie aanvaarden. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 'Zandvoort, den W.E, Heer S. Ligthart en te Kwakel den W.E. Heer H. Tabink, neom., alsmede tot ka- KOLVEN TE OUDKARSPEL. s De door den Ned. Kolfbond uitgeschreven wedstrijden zyn Zondag alhier begonnen. De vele vlaggen door de burgerij uitgestoken, maken het heel gezellig. Om 1 uur had de officieele ontvangst in het Gemeentehuis plaats. Bi] het zwemmen onder Oostkapclle is de 28-jarige M. v. N., wonende te Etten en Leur, verdronken. Het Ijjk van den overle dene, die een vrouw en vjjf kinderen ach terlaat, is aangespoeld. Zondag is het driejarig zoontje van de familie B., te Aalsmeer, dat op het erf speel de, in een onbewaakt oogenblik in de Ring vaart geraakt en verdronken. Te Westkapelle is gisternacht een voor raad vlas in vlammen opgegaan, men denkt aan brandstichting en de politie stelt een on derzoek in die richting in. Zondagavond is de 25-jarige H. de B. uit Beverwijk, die in beschonken toestand bij de ponten te Velsen liep, te water geraakt en verdronken. Zaterdagavond is het 10-jarige meisje Cath. de Vreede te Oegstgeest aangevallen door een hond. Het dier heeft heele stukken vleeech van de beentjes van het kind afgebe ten. Ernstig gewond is het naar het acade misch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Aan het Scbeveningsche strand is aan gespoeld het Ijjk van den 30-jarigen timmer man F. de J. uit de Neptunusstraat te Sche- veningen, die Zaterdagmiddag by het groene huisje is verdronken. Het jongetje Limmera, dat Vrijdagna middag in de Hoogstraat te Hoensbroek door een bakkerswagen werd aangereden, is aan de bekomen verwondingen overleden. Proces-verbaal. Door de politie werd tegen P. procea-verbaai opgemaakt terzake visschen zonder vergunning. Mond- en Klauwzeer. Thans komen de gevallen van mond- en klauwzeer in onze gemeente niet zoo veelvuldig meer voor. In totaal hebben zich echter niet minder dan N. K. B. opende om 8 uur officieel de feetb ten. waarna met de wedstrflden werd be gonnen. Maandagmorgen werd de Houtzagerij van de fa. Eecen bezichtigd en werd er een boot, tocht gehouden. Des namiddags om 4 uur werd de alge meene vergadering gehouden. Dr van Balen Blanken opent de vergadering. Het doet spr. genoegen, dat de kolvers weer in zoo groo- ten getale zijn opgekomen; het is dan ook voor my, zegt spr., een groot voorrecht, allen een welkom toe te mogen roepen. Op aller gelaat leest spr. een ernstig stre ven om deze vergadering zoo gauw mogelijk tot een einde te brengen. Met leedwezen her. denkt spr. den heer van Kaïhen die in de Kolf be weging een zeer sympathieke figuur was? .Ook de heer Klokke kan hier wegens familie-omstandigheden niet aanwezig zjjn. I>it gemis wordt dubbel gevoeld, daar anders het feit herdacht kon worden, dat de heer Klokke 25 jaar lid is geweest van het Hoofd bestuur van den N. F. B. Ook de heer Paarl- berg, die verleden jaar zoo’n ernstig pleidooi hield om de feesten in Oudkarspel te houden, kan wegens ziekte niet aanwezig zjjn. Spr. hoopt op een spoedig herstel. De notulen worden hierna onder dankzeg ging goedgekeurd. Hierna worden enkele ingekomen stukken behandeld. De rekening van den Penningmeester wordt niet behandeld, daar deze niet aan wezig is. Als Hoofdbestuursleden worden herkozen de heeren F. Q. C. den Hollander, C. F. H. Klokke, R. Slot en T. P. v. d. Berg. De vaststelling van de plaats voor de vol gende algemeene vergadering lokt nogal wat discussies uit. Koog a. d. Zaan denkt er recht op te heb ben, daar zij bovenaan op het lesrooster staan, en „Vriendenkring” uit Noord-Schar- woude. omdat zij dezen keer als plaatsver vanger stonden. Koog a. d. Zaan neemt er ten slotte ge noegen mee, dat volgend jaar de feesten in Noord-Scharwau^e worden gehouden en over twee jaar in Koog a. d. Zaan. Bij de rondvraag stelt Barsingerhorn voor, om de z.g. „snyballen” niet meer te tellen, daar dit louter geluk is. Het punt zal de volgende vergadering op de agenda geplaatst worden. Hiertia sluiting. ST. JOSEPHSVEREENIGING. De St. Josephs Vereeniging te Langen- bruecken werd op 27 Januari 1927 opgericht met het doel aan de Barmhartige Zusters in de Parochie te Langenbruecken een geschik te woning te geven. De vereeniging heeft op een geschikt ter rein, hetwelk haar by oprichting door de Vroede Vaderen van Langenbruecken werd geschonken, een zeer ruim woonhuis opge trokken. De gemeenteraad van Ijtngenbniec- ken heeft op 9 Maart 1928 dit bezit geschat op M. 60.000. Voor den nieuwbouw zyn restvorderingen gebleven en wenscht de vereeniging ter vol doening dezer schulden eene leening groot f 21.000.aan te gaan. Tot onderpand voor deze leening werd eene Eerste Hypotheek op goudbasis ver- 1 strekt aan de N.V. Trustkantoor voor Be legging en Administratie te 's-Gravenhage op het Zusterswoonhuis gelegen te Langen- brnecken aan de Kirchstrasse No. 69, kadas traal bekend by het Ambtsgericht Bruchsal im Grundbuche voor Langenbrücken Band 36. Heft 11, Abt. 1. O. Z. I. Nos. 293 en 294. Bestuursvergadering Noorderaiarktbood. Afwezig de heeren Jb. de Boer, C. de Boer, P. Wyn en P. Bakker. De notulen worden ongewijzigd vastge steld. ingekomen een verzoek om adhaesiebe- tuiging aan een request aan Ged. Staten, tot openstelling van den Twnfjverweg, van den Bond van Bedrjjfsautohouders. Besloten wordt adbaesie te betuigen. H:?rna worden enkele opgaven gedaan voot deelname aan de Tuinbouwtentoonstelling te Utrecht. Ingekomen zijn enkele amendementen van de afd. Nieuwe Niedorp op de ontwerp statuten. Deze afd. wenscht een booger scheidsgerecht voor geschillen. Het Bestuur spreekt zich uit, dat hiervoor het Bestuur de hoogste instantie moet bljjven. Het voorstel om alle leden, ongeacht hun omzet, mede te tellen voor aanwijzing van bestuursleden en afgevaardigden, wordt ver worpen, evenals dat, hetwelk degenen met een lageren omzet dan f 300.van aan sprakelijkheid zou ontlasten. Enkele ondergeschikte punten worden nog aan het concept toegevoegd, terwijl op voorstel van den heer J. Groen nog besloten wordt, om de vereenigingen, die nog niet koninklijk goedgekeurd waren, de helft der kosten van deze goedkeuring te vergoeden. Dit voorstel werd aangenomen met 11 tegen 10 stemmen. De heer Van Langen vraagt of er contrao- ten zyn voor verkoop van sneezenkool. Geantwoord wordt, dat men hiervoor zeh moet zorgen, doch dat het kantoor zich hier mede wil belasten. Op een vraag van den heer Jonge jan. deelt de Voorzitter mede, dat bij afwezigheid van een bestuurslid, wel een plaatsvervanger kan gezonden worden, doch dat deze geen stem recht heeft. De heer Ootjers deelt op een vraag van den heer Dekker mede, dit men niet ver plicht kan worden, als het te lang duurt, aardappelen over de. hort te lossen. Met be trokken handelaren is hierover gesproken De heer Kostelijk informeert naar de in structies voor de beambten. Besloten wordt, dat de Commissie van Beheer deze tegelijk met de reglementen, ter voordracht aan het Bestuur, zal samenstellen. Nog komt in bespreking het weegstelsd en wordt aangedrongen op systematisch nazien, controleeren en zorgen dat volgens de beslui-, ten wordt opgetreden. Inzake wegen per krat zal nog met den handel gesproken wor den. Tenslotte vraagt de heer Ootjers hoe het Bestuur denkt over het optreden dfr orga nisatie in de kwestie der inhouding van 20 per wagon aardappelen door den handel. Enkele leden achten de argumentatie van hot stuk in de „Tuinderij” minder gelukkig gekozen. Overigens is bet Bestuur het geheel eens i___ _Z__ en wordt absoluut noodig Verschenen is het keurig verzorgde en geïllustreerde jaarboek van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten iu Ne- derlaiMj. over <’e jaren 19231928. In du rwbriek „Wat reeds behouden is” lezen wy o.m.: De Staart, het Ooster- en Westerkooistuk en het Jan Koornsland op Texel Samen groot 19 H.A., in de jaren 1916, 1917 en 1926 deels geschonken door vrienden der vereeni- iging, deels door de Vereeniging zelve aan gekocht. De terreinen zijn gelegen aan het Kil in Waalenburg, midden in Texel. Het is alles hooiland, met de karakteristieke flora der brak waterpolders, o.a. veel Engelsch gras en fraaie orchideeën. Alle soorten van •Toxelsche weidevogels broeden er. De Staart Is vooral dicht bevolkt met kokmeeuwen; Van tyd tot tyd vestigt er zich ook weer een kolonie van de elders op Texel niet meer oorkomende groote stern; in 1923 waren r 150 paren. De Petten op Texel. Groot 4 H.A.; in 1912 eveneens geschonken door natuur vrienden. Grootendeels is het een modder plas, waarin eilandjes liggen, die velen klu ten en stems nestgelegenheid verschaffen. De randen van den plas bestaan ten deele pit orchideeën-weiland. Het terrein ligt in het Zuidelijk deel van Texel, hy don Mok. Het Molenmieland op Texel. Grootte 9 P-A-; in 1925 aangekocht voor f5100. Dit perceel drassig hooiland is gelegen naby de haven van Oudeschild en is een broed- laats van tureluurs, kieviten en andere wei- evogels; by den modderplas nestelen kluten. Het Bflttikofers Mieland op Texel. Groot 6 H.A. In 1924 geschonken door de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming yan Vogels, ter huldiging van haar vroegeren voorzitter, nu wylen Dr. J. Bdttikofer. Laag gelegen hooiland met rietvegetatie. Broedge bied van weidevogels, kokmeeuwen, eenden, enz. Ten deele begroeid met Engelsch gras. De Zandkuil op Texel. Aangekocht in 1923; de koopsom werd door enkele leden geschonken. Een deel van den Hoogen Berg, met een prachtig uitzicht over de Zuidoost kust en de zee. De kuil zelf geeft een mooi profiel te zien van de diluviale kern van het eiland en wordt bewoond door een groot aantal soorten van merkwaardige graafbyen en graaf wespen. In den steden zandkant nes telen oeverzwaluwen. Ia het verslag over 19221923 treffen wy o.m. aan: Texel. Onze terreinen ia Waalenburg wor- van dien polder, op welks uit- iteerde Staten aandringen. Met grondeigenaren van den polder, die de sen maatregel al evenmin wenschen als wy, zjja wjj daartegen in verzet gekomen. De be volking van de broedgebieden bleef dezelfde; ook dit jaar kwamen een paar dozjjn groote stems op de Staart en er is wel kans, dat Texel dezen zeldzamen broeder nog eens .voorgoed mag herbergen. Het betreden van de Petten is definitief Verboden. Men kan het terrein zeer goed overzien, als men gaat zitten tusschen de 'duinroosjes aan de Zuidzijde en men ziet dan meer van het leven der vogels, dan wan neer men rondploetert tusschen de nesten en 'de vogels self verjaagt. In het volgende jaarverslag o.a.: Op TexëTl verwierf onze Vereeniging den welbeken den Zandkuil, een stuk van den Hoogen Berg, die ons ten geschenke werd gegeven door enkele onzer leden, die wy zeer dank baar zjjn, niet alleen om het geschenk zelf, maar ook om het goede voorbeeld. Dit na-* tuunnonument geeft een mooi profiel te zien van de hoogste verheffing van bet eiland en geeft een buitengewoon, schoone gelegen heid voor het bestudeeren van een zeer groot aantal graafbyen en graaKespen. Er groeit ook wel witte hei cn dat brengt geluk. Een zeer belangrijk novum was het over leg, dat onze Vereeniging pleegde met het Staatsboschbehee- om te geraken tot defini tieve vaststelling van natuurmonumenten in bet Staatsdomein. Onze Ondi voorzitter en de Secretaris bezochten met den Directeur van het Staatsboschbeheer de eilanden Ter schelling en Texel en het overleg had ten gevolge, dat zeer binnenkort voorstellen aan den Minister gedaan zullen worden voor het reserveeren van uitgeetrekte duin- en strandcomplexen op de genoemde eilanden. Officieus is het Staatsboschbeheer reeds se dert lang in deze richting werkzaam, getuige de bescherming van de Muy op Texel en het behoud vai e«-nigre Drentscbe hei plassen. En het verslag over 19231924:’ Op Texel konden we een nieuw kluten terrein in pacht krijgen bij den ouden Molen- kolk van den Prins Hendrikpolder. Hier hui zen tegenwoordig nog meer kluten dan bij de Petten. De meeuwen-kolonie op de Staart werd zeer talrijk en er kwamen klachten, dat onze meeuwen nesten van andere vogel soorten verstoorden. Deze zaak behoort met kalm overleg behandeld te worden. Het verslag over 19241925 vermeldt o.a.: Met bet Staatsboschbeheer bleven wy in Voortdurend overleg omtrent het reserveeren van natuurmonumenten in het Staatsdomein. Wij ondervonden daarby de grootst mogely- ke medewerking van de Directie, en wy kun nen nu mededeelen, dat op Terschelling drie uitgeetrekte duinterreinen zyn aangewezen als natuurmonument, terwijl ook op Texel de aanwijzing van het onvergeljjkelyke na tuurmonument van Muy en Slufter en van bog een paar terreinen in overweging is. Voorts lezen wy o.a.: Van gemeentebemoeiïngen bleek ook in ■het afgeloopen jaar het een en ander. De Gemeente Velsen kocht het landgoed Vel- serbeek, met de ernstige bedoeling een zoo groot mogelyk gedeelte daarvan te behou- ét Paul Hl, elgisch verdrag. Van Belgische zijde ver- im de „N. R. Crt.”, dat dee indruk van den ser Hymans omtrent dit onderhoud uitne* end is geweest. De Nederlandsche en de (Belgische minister van buitenlandsche za- Iten zullen hedenochtend een communiqué Tnntrsat den afloop van hua besprekingen op de openingsplechtigheid vertegenwoor digd door haar ondervoorzitter. Ten kantore van onze vereeniging hadden ook besprekin gen plaats met leden van het Gemeentebe stuur van Heilbo en de eigenaars van het Ileilooër Bosch, in het belang van het behoud van het landschep. Over 19251926 lezen wy het volgende resultaat: Op Texel kochten wy het zoogenaamde Molenmieland, een venig hooiland met slyke- tige plassen naby Oudeschild. Vlak in de buurt, meer naar het Noorden, ligt Bütti- kofers Mieland, een dergelyk terrein, dat door de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Vogels is aangekocht om haar afgetreden voorzitter Dr. J. BOttikofer te eeren en daarna door haar is overgedragen aan de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland. De Zandkuil op Texel, ons eenig en onver- gelykelijk entomologisch natuurmonument, als het ware een openlucht-museum van graafbyen en graaf wespen, heeft door zyn open ligging wel te lijden van de omwonende boeren en kinderen. Daarin kunnen V’e mis schien wel verbetering krijgen. Met de gemeentebesturen van Heiloo en Alkmaar on de eigenaren van het Heilooër Bosch hadden wy weer langdurige onderhan- delingen over het behoud van dat bosch. Door bemiddeling van den heer A. H. Bijle- veld te Alkmaar werd de bewaking van den koraal wortel, Corall iorrhiza innata by Ber gen hernieuwd en bevestigd. Een Ministerieele beschikking bepaalde, dat drie groote perceelen van de Texelsche Duinen voortaan als natuurmonument zullen worden beschouwd: le. het Natuurmonu ment van den Mok en de Geul; 2e. het Na tuurmonument van de Westerduinen en 3e. het Natuurmonument van de Muyen en den Slufter. Reeds eerder kwamen in het Ter- schellinger duin ook drie uitgestrekte Natuur monumenten tot stand en wy mogen ons er in verheugen, dat daardoor enkele voorname phasen van het duinlandschap behouden worden met al hun rykdom aan planten en dieren. Ons bezit op Texel werd uitgebreid met een perceel, het Jan Koornsland, gelegen aan het Kil in den polder Waalenburg. In het jaarverslag 1927—1928 staat o.a. vermeld De groote gebeurtenis van het afgeloopen vereenigingsjaar is de aankoop van de bos- schen van Heiloo, die 28 Februari tot stand kwam, na langdurige onderhandelingen tus schen ons Dagelijksch bestuur, de eigenares se de Maatschappij Njjenburg, de gemeente besturen van Alkmaar en Heiloo en de Pro vincie Noord-Holland. Het resultaat was, dht de bosschen overgingen in het bezit van onze Vereeniging en dat de koopsom van f 300.000.oub renteloos werd voorge schoten door de gemeenten Alkmaar en Hei loo elk f 100.000.terwyl wy hopen, dat de Provincie Noord-Holland de; resteerende f 100.000.beschikbaar zal stellen. De kos ten van overdracht en verdere kosten neemt de vereeniging op zich. De gemeenten toon den haar vertrouwen en waardeering door zulke belangrijke bedragen te verstrekken, zonder eenige voorwaarde, en zy kunnen er ook van verzekerd zyn, dat onder ons beheer het bosch een sieraad zal bljjven voor noor delijk Noord-Holland. een lustoord niet al leen voor Heiloo en Alkmaar, maar ook voor alle minnaars van natuurschoon en historie. Het is voor het. eerst, dat onze Vereeniging op deze wjjze haar medewerking verleent aan en steun krygt van overheidslichamen. Wij hebben van deze werkwijze de beste ver wachtingen voor de toekomst en gedenken dankbaar de heuschheid en ernst, die wy by deze gelegenheid mochten ervaren. Bij deze, zoowel als bij andere aankoopen, genoten wij weer de belanglooze medewer king van verschillende notarissen, die daar door de Vereeniging groot geldelijk voordeel brachten. Hun zy hiervoor dank gebracht, niet alleen om het uitgespaarde geld, maar vooral om de goede gezindheid. Zooals uit het Jaarverslag, uitgebracht op de Algemeene Vergadering van 17 Maart 1928. blykt. werden op 28 Februari 1928 aan de Vereeniging overgedragen de bekende Heilooër bosschen. In verband met dezen aankoop kan de lijst der natuurmonumenten aaneevuld worden met: Heilooër Bosschen. Groot ongeveer 70 H.A. De aankoop werd mogelyk gemaakt door financieelen steun der gemeenten Alk maar en Heiloo, 'die elk een bedrag van f 100.000.als rentelooze leening beschik baar stelden. Over het verstrekken van het ontbrekende gedeelte van de koopsom, wel ke totaal f 300.000. beliep, zal door de Provinciale Staten van Noord-Holland in de zomerzitting van dit jaar een beslissing wor den genomen. De bosschen bestaan ten deele uit hakhout, ten deele uit opgaand geboomte; de hulp van overheidslichamen bewijst wel, hoe het behoud in de streek gewaardeerd wordt. De Provinciale Staen van Noord-Holland hebben op 19 Juni 1928 het voorstel van Gedeputeerde Staten aangenomen, om aan de Vereeniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland een rentelooze lee ning te verstrekk<m, groot f 100.000, ten be hoeve van den aankoop der Heilooër Bos schen. der Vlugt, O.F.M., te Delft (H. Jozef), fr. A. Vergeer, O.F.M te Hage (H. Ant. van P.), fr. F. Janssen. O.F.M., te Delft (H. Jozef), fr. A. Goldenberg, O.F.M. en te Rotterdam (H. Ant. v. P.) fr. W. vao Scheyndel, O.F.M. KAPELAAN KONIJN. Vele jaren is de weleerwaarde heer Konijn met noeste werkkracht en taaie volharding als directeur van het Jongens-Patronaat der Parochie St. Bonifacius te Amsterdam, werk zaam geweest, totdat hij de vorige maand werd benoemd tot Pastoor te Hoogkarspel. Het was dan ook niet te verwonderen, dat Zondagavond een groot gebruik is gemaakt van de geboden gelegenheid om afscheid te nemen van den beminden directeur. De ruim 200 patronaatsleden, die iederen avond op nuttige en aangename wijze worden bezig gehouden in het geriefelijk patronaatsge- bouw dat tydens bet directeurschap van ka pelaan Konyn meerdere malen moest worden uitgebreid, imcn deze gelegenheid gaarne te baat om hun dank en waardeering ken baar te maken. Na een korte t spraak van een der pa tronaatsleden, die namens alle leden den direct ur dankte, werd Z.Eerw. een geschenk onder couvert aangeboden. De scheidende directeur sprak bartelijke woorden van dank en uitte den wensch, dat het Patronaat mag blyven bloeien. Daarna werd door de leden een revue opgevoerd, waarin de avonden der week met hun verschillende bezigheden werden voor gesteld. De Maandag met zijn timmercursus, De Dinsdag met zijn berhailngsonderwys, de Woensdag met zyn houtzagerij, houtsny- dery en boekbinderij, de Donderdag met zyn herhalingsonderwys cn zangrepetitie, de Vrij dag met zijn monorgelonderricht en tooneel- spel en tenslotte de Zaterdag met zyn gym nastiekonderwijs werden ten tooneele ge bracht, en wat niet door middel van het woord of zang kon worden overgebracht werd door de projectielantaarn aanschouwe lijk voorgesteld. Dez avond mag zeer goed geslaagd hee- ten en zal ongetwijfeld den scheidenden directeur, alsook bestuursleden en leden in het eugen blijven. PROTESTDEMONSTRATIE BIJ DEN TOL TE MUIDEN. Een verkeen-chaor. Omstreeks half vyf uur is Zondagmiddag de Muiderstraatweg tot bjj de Hakkelaars- brug het beeld geweest van een chaotische verkeersverwarring. Het gold hier n.ï. een protestdemonstratie tegen de tolgeldheffing aan den tol van het hoogheemraadschap van Miiiden. Er is daar een overwinning behaald op deze heffing, want.... één voor één hebben honderden automobilisten geweigerd te beta len, nadat zy hiertoe door de daartoe opge- stelde mareehaussee’s waren gemaand. Het begon met den Chrysler van den heer F. Vos uit Naarden, welke automobilist geregeld den tol passeert en reeds eenige jaren geleden het hoogheemraadschap heeft laten weten, dat hy geen tolgeld wenschte te betalen. De tolboom viel neer, de heer Vos kon niet ver der rijden eneen file van honderden wagens begonnen zich achter hem te vormen. Daar hy het verkeer belommerde, werd hy van oen proces-verbaal voorzien. Vervolgens mocht hjj doorryden, hetgeen eerst gelukte nadat de motor na eindekmze proefnemingen weer op gang gebracht was. Toon steeg een luid gejuich op en passeerde de heer V. den beruohten Muidenschen tol zonder betalen. Het leek er op of zioh dat spelletje met alle volgende automobilisten zou herhalen. Mr. Goedhart uit Bussum werd eveneens gever baliseerd doch ten slotte begon burgemeester De Raadt uit Muiden de situatie ernstiger in te zien. Daartoe was alle reden. De auto’s stonden tot op de tramrails en weigerden de Gooische stoomtram te laten passceren, on der mededeeling der bestuurders: dat de tram nu maar haar gewonen weg als in der- geljjke gevallen moest nemen! De Chandler van den heer Simons uit Amsterdam werd het derde verkeers-obstakel, maar niet zoo- dra was deze langs den boom gereden of het hek bleek in letterlijken zin van den dam. De stroom fietsen en auto’s blééf aanhouden, zoodat de burgemeester wel tot doorryden moest last geven en.de tolgaarders vrij- wel machteloos stonden. De overgang van den Muidertol bleek met succes geforceerd en reeds moest er een nieuwe campagne voorbereid zyn om zich door herhaling dat succes blijvend te verze keren. Betwijfeld wordt zelfs of de gemaak te processen-verbaal voortgang zullen heb ben. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester van Muiden, de heer De Raadt, den Minister van Waterstaat, den heer van der Vegte, telegrafisch verzocht maatregelen te willen nemen om te voorkomen, dat zich opnieuw verkeersstagnaties te Muiden voordoen door weigering van automobilisten dea tol te be talen, zooals Zondag- is geschied. De burgemeester heeft den minister van de gebeurtenissen van Zondag uitvoerig op de hoogte gesteld Verder vernemaa wij, dat de heer De Raadt al« eenige mogelijkheid ziet de ophef fing van den tol. DOOR DE GLADHEID VAN DEN WEG. Gisternacht omstreeks 12 uur reed de 22- jarige J. F. Roodenbrug, bloemist te Sant poort, per fiets op den rijksstraatweg te Haarlem, ter hoogte van de Spaamhoven- straaL Hij reed vrijwel in bet midden van den weg en rechts naast hem reed een andere wielrijder, toen de heer B. uit Wijk aan Zee en Duin hen achterop kwam rijden in een luxe-auto. Op dit oogeriblik regende het nog al hard, en de voorruit van den auto was be slagen, waardoor de heer B. de fietsers eerst op zeer korten afstand opmerkte. Hij gaf sig nalen, maar de wielrijders bleven kalm door rijden. zoodat hjj om een aanrijding te voor komen, genoodzaakt was uit te wijken. Dm dit te kunnen doen, begon de autobestuurder de remmen aan te zetten, dat tot gevolg had dat de auto slipte en de heer Roodenburg een klap kreeg. Hij bloedde uit neus en mond en verloor het bewustzijn. Twee minuten na zijn overbrenging in het St Elisabethgast- huis was hij reeds overleden. De politie heeft den auto in beslag geno men. Afdeeling II. le klasse Excelsior—ZFC ’t GooiEDO Blauw-Wit—DFC VSVFeijenoord. Afdeeling III. le klasse ZACRobur et Velocitas AGOWWageningen Go AheadEnschedesche Boys EnschedeVitesse Tubantia—Heraclet Afdeeling IV. le klasse Willem IIEindhoven MVV—Wilhelmina LOXGARoermond PSV—NAC Afdeeling V. le klasse VelocitasAchilles GV AVLeeuwarden Be QuickAlcides FrieslandGW WWVeendam

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2