llSsX PURMEREND S'J bruikel/jk het gegil niet van de lucht w Tweede blad ZATERDAG 15 SEPT. 192B. VAN PROVINCIAAL NIEUWS. ZWAAGDIJK. Wh c -< 18 September a.s. zal de houden. DEN HELDER. X7óórdat het zulk weer wordt, kom dan UW REGENJAS uitzoeken bij GEMENGD NIEUWS. c c k- c dagen haar c c 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 on des het r Op Zondag 22 September as. wordt een hengelconcours gehouden voer jon gens van 10 tot en met 14 jaar. DE K. S. A. de keuze Die liep ’t op. Een onzer landbouwers was op den akker werkzaam en wilde zich even naar zijn woning begeven. Daartoe bediende hij zich van de fiets van zijn werkman. On derweg werd hjj aangehouden en op de bon geplakt door de politie, omdat hjj geen fieta- plaatje had. Toen hij zijn wedervaren ver telde, wees de werkman hem lachend op 'n verborgen plekje onder het zadel, waar het plaatje in volle glorie prijkte. Hij weder naar de politie, doch niets baatte. Zij wilde niet gelooven, dat het plaatje er steeds op geze ten had.,., en dat kon zjj ook niet. De weinig bewoonde kust van Florea is weinig geteisterd. Er zijn daar slechts acht dooden De even Z. V. V.—HELDER. Helder trekt naar Z. V. V. met een gewij zigde voorhoede. Ran en Burger zijn niet van de partij; de laatste is vervangen. Het elftal is nu: doen dan maar weer onze toevlucht men tot het Potez 29 vliegtuig, een ontwerp, dat wij moeten gebruiken gens gebrek aan beter, zoolang zul* bhiven v»-bie^en 4ebruik te GESLAAGD. De heer P. van der Tas, alhier, slaagde voor het examen politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond. SPORT. H. R. C—ALCMARIA VICTRIX. Op het terrein Tuindorp heeft Zondag b.g belangrijke wedstrijd plaats, waarvan wij verwachten, dat deze een mooien strijd zal opleveren. Beide ploegen hebben in hun eer ste optreden geen buitengewone prestatie geleverd en we achten dan ook een tegen elkaar opwegen van beide partijen niet uit gesloten. Een handicap voor de Racers is, dat Jan Augustein niet van de partij zal zijn. Het elftal komt als volgt uit: - W. Goudswaard. J. van Til. Hoenderdas. P. Goudswaard. S. Diedenhoven. W. Lult. Steffens. Roobol. Beneken. Kapel. Prins. Scheidsrechter is de heer Weber. Aanvang 2.30 uur. DE FOKKER-VLIEGTUIGEN. Een schitterend attest van een Fransche luchtvaart-autoriteif. Het Fransche dagblad „rAutorité" be vat, naar het Hbl. meldt, het afschrift van een tweetal brieven, die generaal Duval, de president van de Compagnie Internationale de Navigation Aérienne, aan welke maatschappij het vliegtuig be hoorde waarmede minister Bokanowski het leven verloor, kort geleden aan Bo kanowski gericht heeft. In de eerste van deze beide brieven, verklaart generaal Duval onomwonden, dat zijn maatschappij, die het verkeer onderhoudt van Parijs op Polen en de Balkanstaten, zich in zeer kritieken toe stand bevindt, daar ze niet in staat is in Frankrijk het materiaal te vinden, dat ze noodig heeft om met succes te kunnen werken. „Van alle kanten", al dus generaal Duval, „uit Tsjecho-Slowa- kije, Polen, Roemenië, Joego-Slavië etc., zijn wij gewaarschuwd, dat, wanneer we niet binnen zeer korten tijd toestellen in dienst brengen, welke aan de eischen welke onze exploitatie stelt, beantwoor- den, wij het gevaar loopen, dat niet al leen het door deze landen aan ons ver leend subsidie zal worden ingetrokken, maar dat wij ook de ons verleende con cessie kwijt zullen raken." Na de opeenvolgende échecs met de Avimeta, Dewoitine, Blériot en andz. re vliegtuigen, kunnen wij niet anders ne- ond we- J u ons -bieden «ebruik te maken Wij leggen ons bij uwe weigering evenwel kan ik niet gelooven, da alleen uit overwegingen van eigenliefde, in een gevaarlijke verblindheid moeten vervallen en dat ons moet worden ver bóden een buitenlandsch vliegtuig in studie te nemen, waarmede wij, volgens onze ernstige onderzoekingen, betere exploitatie-resultaten kunnen bereiken”. „We zien af van het verzoek, dat wij u 25 Juli deden, maar verzoeken u ons dan tenminste toe te staan, om bij wijze van proef 10 vliegtuigen van het type Fok ker VII in exploitatie te nemen op ons traject Partis—Praag. Wij «uilen deze No. 2 Oiiveture Kftnlg Mydas No. 3 Joli Minois, Vake, No. 4a. A Perfect Day; b. Si vous L' Aviez Op Dinsdag K. S. A haar jaarvergadering Als dan komt aan de orde van een voorzitter in plaats van den heer E. Wikke, die zich niet meèr herkies baar stelt. MOND- EN KLAUWZEER Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in onze gemeente breidt zich nog steeds uit Wederom zijn in de laat ste dagen enkele nieuwe gevallen gecon stateerd DE HANDELSCURSUS. De handelscursus vangt in den loop van deze week met zijn lessen aan. Voor de afdeeling boekhouden, han- delsrekenen enz. is als gebruikelijk de belangstelling uitstekend, voor den cur sus in de Engelsche taal bevredigend, doch indien de belangstelling voor Duitse niet beter wordt, zal deze in de toe komst niet meer worden gehouden. Wie zich daarvoor zou willen opgeven, doet goed dat onmiddelliik te doen. R.K.VV. „PURMEREND Zondag a s speelt Purmerend 1 een vriendschappelijken wedstriid tegen het bekende N V A. 1, welk elftal de laat ste competitie naar de 2e klasse promo veerde en evenals Purmerend 1 nu zijn debuut zal maken. Velen zullen zich nog bij den wed strijd herinneren, in de voorlaatste com petitie. Intusschen is het spelpeil bij N. V. A. en Purmerenfl aanmerkelijk ver hoogd, zoodat een mooien wedstrijd ver wacht wordt Aanvang 2 uur. Terrein O. W P >lder. warme vloedgolven waren hier hoog als op Paloeweh, namelijk circa tien meter. Zes prauwen zijn op de kust tot wrak geslagen. De bemanning is gered. De zee om Paloeweh is een groot puin steenbed De resident verliet Paloeweh op 11 Aug., de weinig zorg gevende verzorging van de bevolking aan de missionarissen Flint en George overlatend. Op zee pikle de resident een prauw op met vier missionarissen en twee zuster- verpleegsters die op we^( waren naar Paloeweh om hulp te bieden. De resident heeft hen te Maoemere gedebarceerd Hij waardeerde hun menschlievendheid zeer, doch achtte de ze hulp echter niet noodig. Wit. Janmaats. Sporken. Grosfehl. Tiesson.. Dijkshoorn. Bak. Helder. Rijkers. H, te Boer. B. de Boer. W|j wenschen <Ht elftal goed succes; in de verdediging hebben we vertrouwen. Dat de voorhoede nu meevalle. HARMONIE-KAPEL „WINNUBST”. Vijfde Zomerconcert, te geven op Dinsdag 18 September (bjj gunstig weder Woensdag 19 d.a.v.,) avonds van half negen tot tien uur in Juliana park. Directeur de heer H. B. Schenkels. Programma: No. 1. Salut a' Saint Jeoire. Marsch E. Rubin. R. Eilenberg. M. Ary. - - Compris L. Denza. No. 5 Ouverture La Dame de Trefle L. Langlois. No. 6 Faust, Fantasie sur 1’ Opera, de Gounod. No. 7 Tou jours en Fête, Marsch S. P. van Locwen. HENGELSPORT. Zondag a* wordt het groote nationale hengelconcours, dat vorig jaar is begon nen, voortgezet Daarvoor is een wis- «elbeker beschikbaar gesteld door de Stoomboot «Mij. „Eensgezindheid" en Jtenige medaailles door plaatseliike na zin <»on<»nd*n. V I van Fokkervliegtuigen, waar wij reeds I vijf jaren om vragen. Deze vliegtuigen I behaalden nog op de wedstrijden van Rheims en Lyon een eersten prijs, zijn bij twaalf verschillende Europeesctie luchtvaartmaatschappijen in gebruik, als mede op een groot aantal luchtlijnen in Amerika.’* „In dit verband veroorloof ik mij u 't volgende voorstel te doen: De directeur van de afdeeling luchtlijnen en luchtver. bindingen heeft mij kortgeleden medege deeld, dat op de begrooting voor 1929 aan onze maatschappij een subsidie is toegestaan van 32 millioen francs, om ons in staat te stellen gedurende een ge heel jaar op onze lijnen een dagelijksch verkeer te onderhouden." „Wij hebben onze berekeningen ge maakt. Welnu, op het tijdstip, dat de eerste minister en de minister van Finan ciën zich moeite geven om door bezuini gingen het budget in evenwicht te bren gen, verklaren wij, dat wij bereid zijn het ons toegestaan bedrag van 32 mil lioen francs te doen verminderen tot 24 millioen, indien u ons toestaat ons lucht verkeer te onderhouden met dertig vlieg tuigen van het type Fokker F. VII, on middellijk te bestellen." „Met de bezuinigingen die wij met dit materiaal kunnen bereiken op onze ex ploitatiekosten en op de afschrijving, als mede door de aanzienlijke vermeerde ring van ons commercieel rendement, zijn we er zeker van, in elk opzicht be tere resultaten te bereiken terwijl wij tegelijkertijd in één slag in Europa onze positie zullen herstellen, die thans zoo ernstig wordt bedreigd.” Dezen brief richtte generaal Duval aan minister Bokanowski dato 25 Juli 1928 Naar aanleiding van dit schrijven had ge neraal Duval eén onderhoud met den mi. nister. Het resultaat van die bespreking blijkt uit eeu tweede schrijven van den president der C I. D. N. A. aan den mi nister, aan welk schrijven we nog het volgende ontleenen: - „Ik heb lang nagedacht over het onder houd, dat ik gisteren met u had. Ik be grijp volkomen uw tegenzin om een door den staat gesubsidieerde onderne ming toe te staan, een luchtverkeer over geheel Europa te onderhouden met een vloot van 30 buitenlandsche vliegtuigen neer, lat wij, de exploisie zijn drie elkaar zeer warme vloedgolven rondom het eiland opgeloopen Vele personen, vooral van de niet geteisterde helft, zijn het water ingeloopen, ten ein de aan het vuur te ontkomen. Dezen zijn in de vloedgolf omgekomen. Hun aantal, wordt op tweehonderd geschat Het aantal menschen, onder puin be dolven of verbrand en door neerkomen de steenen gedood, wordt op dulzettd geschat. Het aantal gewonden bedraagt vier honderd. De bevolking is kalm, maar versuft en niet tot het geven van juiste inlichtingen in staat. Zij werkt niet mee tot aanwij zing van de plaats der gewonden. De dokters, gesteund door den contro leur en Pater Flint, moeten de gewonden in de dorpen zoeken. Ruim tweehonderd personen zijn reeds verbonden, zij die veelal huidc-ntvellingen hadden beko- men- De vrouwen op het eiland zijn paraat en tot helpen bereid. Zij dragen kleine vrachten voedingsmiddelen naar de plaatsen, waar daaraan behoefte bestaat terwijl de mannen tot arbeid gedwongen moeten worden bij het helpen van het begraven der lijken De drinkwatervoorziening is uiterst moeilijk, aangezien op *t eiland geen bron, noch een rivier aanwezig is, ter wijl de putten door de bevolking zijn dichtgegooid, tengevolge van de om standigheid, dat volgens de opvatting dezer primitieven, het graven van een put de oorzaak van een eruptie kan zijn. De watervoorziening voor de 5000 in leven gebleven menschen is thans ge regeld. De weinig bewoonde kust le pr. C. Bakx stuks (b.xarsi 2e pr. N Beumkes en H Honijk 8 stuks 3e pr. G. Roelofs en A. Prins 6 stuks 4e pr. C. de Boer est G'. de Breeuwer stuks t De eerste baars werd gevangen door G de Breeuwer en de zwaarste baars door H. Honiik. De tweede zwaarste baars ving G Roelofs, die daardoor be slag legde op de wisselmedaille. Vermel den wij nog, dat de vereeniging den len October a.s. 25 jaar bestaat en dat tevens de heer C. Gradadam op dien datum ook 25 jaar Voorzitter van de vereeni ging is DE WINKELWEEKLOTEN. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat alle winkelweekloten Maandag a.s. voor 12 uur geworpen moeten zijn in de daarvoor bestemde bus op de Kaasmarkt hij den heer Jan de Heer. HET TENTOONSTELIJNGS-GEBOUW. Sloopen gaat vlugger dan opbouwen, dat tien wij ook weer met het groote houten tentoonstellings-gebouw op het Schoolplein Tram plein. Had men enkele weken noodig om het op te bouwen, voor het wegsloopen heeft men reen week noodig gehad. Giateavond was dat wegsloopen reeds zoover gevorderd, dat er niets meer van te zien was. Het mooie pleinenoomplex heeft zijn volle ruimte her kregen. MEER BRIEVENBUSSEN o Door den directeur der Posterijen én Telegrafie alhier zal een dezer dagen •ap verschillende burgers een circulaire worden gericht met het verzoek om aan huis huisdeur of iets dergelijks een brie venbus. of althans een brievenbus front, stuk met inwerpgleuf te laten maken, zulks om veel hinder en langdurige op onthoud bij de postbestelling te doen ver minderen. Voor -boerenwoningen of erven wordt gevraagd een bus oi bakje bij den in- t*ng van hei erf of boven aan den dijk te maken. KINDERFEESTEN. De kinderen van de R K. Meisjes school hadden gisteren feest. De hoogste klassen gingen met de on derwijzeressen, Kamptens, van Baar en "ommandeur een reisje maken n-iar Ar tis, waar ze buitengewoon genoten heb ben. Voor de vier laagste klassen werden ->oppenkast-i oorstellingen gegeven in 't .’atronaatsgebouw, waarbij, zooals ge- ruikel/jk, het gegil en schaterlach haast was. Daarnaast werden de kinderen heerlijk onthaald, zoodat zij stellig op een aan- genamen middag terugzien evenals de anderen met hun uitstapje naar de hoofd. »tad. vliegtuigen natuurnjic direct uit Neder land moeten betrekken, daar het ónmo gelijk is een zoo'n klein aantal in Frank rijk te bouwen.” Deze brief van den president der C.I.D.N A. bleef onbeantwoord. DE RAMP OP PALOEWEH. Eenige nadere bijzonderheden. Thans publiceeren de Indische bladen eenige bijzonderheden over de verschrik kelijke ramp op het eilandje Paloeweh, waar de uitbarsting van de Roka Tinda zooveel leed heeft veroorzaakt. Het volgende is er aan ontleend: Gedurende vijf aan de eruptie vooraf gaande dagen, werden drie zeer hevige, ook op Flores waargenomen, aardschok ken gevoeld. Op Timor nam men de eruptie-slagen waar als zware gescbutschoten. De con troleur van Maoemere, alwaar niets di rect werd waargenomen, kreeg 6 Aug. bericht van de eruptie van het hoofd van Flores Walraf, en seinde dit den resident die onmiddellijk afreisde met medicijnen, verbandmiddelen, verplegers en voe dingsmiddelen. Op Larantoeka pikte hij een dokter en te Maoemere den con troleur en een tweeden dokter op en arriveerde 8 Augustus des ochtends op Paloeweh. Geconstateerd werd, dat de Zuidwes telijke helft van Paloeweh absoluut ver nield is. Zes dorpen en de vegetatie zijn verbrand. De dalen zijn gevuld met puim gruis en asch. De Roka Tinda stoot rookwolken uit. Gedebarkeerd werd te Telok Koa, waar de grens van het vernielde gedeelte loopt en van waar de marsch begonnen is, zoo dicht mogelijk langs de grens van de vernielde streek. Op de noordzijde van het eiland be gon de geneeskundige hulp aan de ge wonden De aard der gewonden is in het algemeen licht. Er zijn slechts enkele zwaar gewonden, die o.a. schedel, en beenfracturen hebben bekomen. Dezen zijn naar het hospitaal te Carantoeka overgebracht Kort na opvolgende. BURG. STAND. Geboren: Laura, d. van Antbonius Franciscus Demmers en Grietje Veltrop. Pieter, z. van Pieter Peek en Geertrui- da Christina Elisabeth van Gijn Ondertrouwd: Jacobus Johan nes Antonius Dunselman 25 jaar te den .leider met Maria Agatha van Langen 27 jaar Getrouwd: Jan Lof 24 jaar te Jisp met Maartje Rauw 24 jaar. Herma- nus Uitslager 29 jaar, met Geertje Leurs 25 jaar te Amsterdam. Overleden: Theodora Marra van Munster 85 jaar, wed. van Wilhelmus Buning, levenloos kind van Jacobus Ligt, hart en Meinoutje Roemer. Arian Hartog 59 jaar, achtgen. van Geertje Klink. BE-P.-NIEUWS. De verschillende koribalcompetitielei. Iers schijnen goede weerproieten te zijn, om de Zomersche Zondagen in de eerste helft van September niet met korfbal- werl«trijden in beslag te nemen. H-j 1» en 2e hebben den middag be- nu. oer een kalm oeionpartijtje, dat, zooals het ook hoort, door het eerste werd j^cwo’jpcn. Over hét plaatsen en Tan^a zou neg wel wat te zeggen zijn, Laai een ieder door flink te oefenen toch probeeren, zoo goed mogeliik voor den dag te komen !l A.s. Zondag begint voor H.E.P 1 de bompetiiie wn <*n wel tegen K. Z. II ie Koog Zaandiin y 'AI dadelijk een zwaren wedstrijd Kom aan leden van B.E P. I, stelt uw aanhang niet te' leur en zorgt voor een goed be gin. Dat is immers het halve werk, zegt net spreekwoord en het geeft vertrou wen voor de komende wedstrijden Voor de adsp. is een wedstrijd tegen de K. Z. dito's aangevraagd en B EP- III speelt tegen F. O r. 11 uit de Rijp VISCHWEDSTRIJD. De Vereeniging „Vischlust" hield dezer dagen haar vierden wedstrijd in dit sei zoen, waarvoor weder veel belangstel ling bestond. Gevischt werd in de ringsloot onder de gemeente Schardam. le pr. C. Bakx en W. Visser met 15 3 3 -4 3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 14