Onze gratis Ongevallenverzekering. Maandag 17 September 1928. giro alkmaar hm863 £2e Jaargang „ONS BLAD*' e No. 217 BUITENLAND. NIEUWE ABONNé’S. Gratis en franco. FEUILLETON. De vier gedenkwaardige Jaren van de familie van der Velde door GEMENGD NIEUWS. Heden keerden wij uit aan den heer J. TROMP te Egmond- Binnen, abonné van het „Noord- Hollandsch Dagblad” de som van VIJFTIG GULDEN voor het hem op i o September overkomen ongeval, waarbij zijn been gebroken werd. ÜE DIRECTIE. Advertentieprijs BINNENLAND. Versprelde Berichten. Abonnementsprijs i ^an alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000. f 750. f 250. f 125. f 50. Korte Berichten. A i BureauHOF 6, ALKMAAR - TelefoonO1 GIRO ALKMAAR 104863 ■9 i o audiëntie by den minister-president aan te sloeg o alle DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Duitschland bereid aan de Fran- sche wenschen tegemoet te komen. DE ORKAAN IN DEN WEST-INDISCHEN ARCHIPEL. Zij, die zich per 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers DE ADMINISTRATIE. JAN VAN MERLENSTE1N. aan, een NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ERNSTIG TRAMONGEVAL. Twee gewonden. Zondagmiddag omstreeks 4 uur is in de Plantage Middenlaan te Amsterdam een motorwagen van lijn 21 op een bijwagen van lijn 9 die voor een tramhalte stilstond gere den. Het achterbalcon van lijn 9 en het voor- balcon van lijn 21 werden zwaar beschadigd. 2 passagiers werden gewond. De eene 'n heer bekwam een kwetsuur aan een hand, terwijl de ander, een dame klaagde over pijn in den rug. De beide gekwetsten konden nadat hun gewezen door de zes regeeringen; Se. omtrent het beginsel der vorming eener vaststellings- en verzoeningscommissie, welker werkwijze, doel en duur het onderwerp zullen uitmaken van ondertiandelingen tussehen de regeerin gen. Hermann Müller is in den loop van den avond naar Berlijn teruggekeerd. Briand blijft echter nog te Genève. DE ANTI-PAAPSCHE PERS IN ENGELAND. Drie klappen achter elkaar. De laatste maanden zijn de Engelsche uit gevers van tijdschriften, waar katholieken unfair worden aangevallen, er niet gemakke lijk afgekomen. In Mei werd de „Nineteenth Century7’ ge- rechtelyk veroordeeld wegens laster tegen den bisschop van Oran. Een paar maanden later greep New York’s aartsbisschop Z.Em. Kardiaal Hayes do „Sunday Express” aan en het blad werd ook veroordeeld. Nu weer publiceerde een blad „Christian Herald” een verhaaltje, waarin klaarblijkelij ke lasterpraatjes voorkwamen, die alleen konden slaan op Z.Em. Kardinaal Bornoure den Engelschen primaat. De uitgever heeft nu teruggekrabbeld en verklaard, dat het de bedoeling niet was den kardinaal te kwetsen; deze was niet bedoeld „ofschoon”, erkende men, „het verhaal grond gaf tot zulk misverstand. Daarom werd den Kardinaal nu „verzekering van oprecht leed-' wezen” aangeboden. Het wordt tijd, merkt de „Tablet” op, dat onze uitgevers wat beter op hun tellen passen en bedenken, dat in Engeland „Popish Bis hops arc no longer outaws.” Van 15 regels tU5f elke regel meer f 0.25. Redame pa* regel f 0.75 voor de eerste paginavoor de overige pagina’s f 0.50 Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing f0.60 per advertentie van 5 regels iedere regel meer 0-12. f 40- MGR. Dr. ARIëNS-COMITE. Naar wij vernemen vergaderden dezer da gen de initiatiefnemers tot de vorming van een Nationaal Comité, dat zich het stichten van een gedenkteeken voor Mgr. Dr. Ariëns z.g. ten doel stelt. Een lijst van degenen, die zullen worden uitgenoodigd om als lid tot dit Comité toe te treden, werd vastgesteld. De uitnoodigingen worden dezer dagen verzonden. Mr. PAUL J. REYMER ERNSTIG ONGESTELD. Uit voorzorg bediend. De burgemeester van Hilversum, mr. Paul J. Reymer, lid der Eerste Kamer, is ernstig ongesteld en lijdende aan een dubbele pleu- ritus. Uit voorzorg zijn den zieke de H.H. Sa cramenten der Stervenden toegediend. DE ORKAAN BOVEN WEST INDlë. Ook, zij het in mindere mate, boven de Nederlandsche West-Indische eilanden. Een schip op de reede van St. Martin vergaan. Van den waarnemenden gouverneur van Curasao is d.d. 14 September bij het depar tement van koloniën het volgende telegram ingekomen: Ontvang zoo juist radiogram gezaghebber St. Martin luidende: „Storm van groote in tensiteit die van 12 op 13 dezer deze streek der Antillen geteisterd heeft, ook op Boven winden sterk gewoed; laagste barometerstand 29.56. Maximale kracht hier bereikt in den nacht van Woensdag op Donderdag toen do wind in vlagen woei van minstens 100 mijlen gepaard met regen, ruwe en hooge zeeën. B<4ialve het neerwaaien van hekken, tele foon- en electrische palen van het lichtnet, draadlooze en dergelyke is dit eiland geluk kig gespaard gebleven van ernstige rampen. Toen op de reede liggende boot het slacht offer geworden der golven; van stations en Saba kan nog niet worden gerapporteerd, doch vermoed wordt dat zij er meer gevoeld hebben. Ix>t der Virginia onbekend hoewel ook vermoed wordt dat zij in de reede sta tion ten anker lag. Zal t. z. L verdere bijzon derheden seinen.” Zoodra ik deze verdere bijzonderheden heb ontvangen, zal ik U deze seinen. VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS DER STATEN- GENERAAL tot sluiting van de zitting 1927/1928 op Zaterdag 15 September 1928. De heer VAN VOORST TOT VOORST, voorzitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De VOORZITTER doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Ko ninklijk Besluit van 7 Septeember 1928 no. 34, waarby de Minister van Binnenlandsebe Zaken en Landbouw wordt gemachtigd, he den te drie uur des namiddags zich te bege ven naar de vergadering van de Staten- Accoord bereikt. Gistermorgen had te Genève een bijeen komst plaats van de vertegenwoordigers der zes mogendheden, welke betrokken zijn bij een eventueele ontruiming van het Rijnland. De bespreking duurde van halfelf tot half- twee 's middags en had plaats in het verblijf der Britaohe delegatie, onder voorzitterschap van lord Cushendun. Het communiqué omtrent de besprekingen betreffende het Rijnland verklaart, dat over eenstemming is verkregen le. inzake het ope nen van officieele onderhandelingen over het door Müller gedane verzoek om vervroegde ontruiming; 2e. over de noodzakelijkheid ee-( ner volledige en definitieve regeling van het vraagstuk der schadeloosstelling en over de j vorming, ter bereiking van dit doel, van een j commissie van financieele deskundigen, aan- VIJFVOUDIGE GIFTMOORDENARES? Zonderlinge bekentenis van een meisje. De Berlynsche politie houdt zich op het oogenblik onledig met één der zeldzaamste gevallen, die zij tot nu toe te behandelen kreeg. Een jong meisje is zich namelijk komen aanmelden met de mededeeling, dat ze in den loop der laatste jaren niet minder dan vijf giftmoorden heeft gepleegd. Het meisje werd in verhoor genomen. Het bleek de 26-jarige Anni Klein uit Nemmin- gen te zyn, die het vorig jaar naar Berlijn was gekomen en sindsdien bij verschillende families als dienstbode werkzaam was. Het meisje behoorde sinds lang tot een godsdienstige secte. Dezer dagen legde zij aan haar sectegenooten de bekentenis af, dat zij in Baden en Beieren de verloofde van haar vriend, vervolgens een vrouw, die van de daad kennis had gekregen, een kind en haar grootmoeder door vergift om het leven heeft gebracht. Iq al de bedoelde gevallen zou zij den betrokkenen heimelijk cyankali in spijzen en dranken hebben toegediend. Het meisje deelde over ieder geval afzon derlijk nauwkeurige bijzonderheden mede, zoodat de politie zich genoodzaakt zag, bij de betrokken autoriteiten in de verschillende plaatsen telegrafisch om inlichtingen te vra gen. Tot in de kleinste details schilderde Anni Klein den vijfden moord, dien zij het afge- loopen jaar op een jongen man in het Grüne wald zou hebben gepleegd. In de buurt van Westend zou zij in Augustus van het vorige jaar een buitenlander hebben leeren kennen, die met haar herhaaldelyk tochten in zyn auto naar het Grünewald heeft ondernomen. Tussehen de beide jongelieden kwam het dan op zekeren avond tot een twist, die echter weer werd bygelegd, zoodat ze den volgenden dag weer naar het Grünewald reden. Daar heeft Anni Klein haar vriend, die een flesch wijn meegebracht had, onbe merkt cyankali toegediynd die zij in de flesch wist te doen. De jongeman was met een gil in elkaar gezakt. Daarna zou het meisje ver scheidene honderden marken uit de porte feuille van den jongeman gehaald hebben en van het station Grünewald uit per trein naar Berlijn zyn teruggekeerd. De politie gaat alle bijzonderheden door het meisje verteld, nauwkeurig na. Anni Klein wordt in arrest gehouden. Bij een nieuw verhoor poogde ze baar vroe gere verklaringen ten deele te herroepen. hoogachting voor den persoon van mr. Li- der zeer, dat deze buitenstaanders met de zaak bekend gemaakt had, al waren bet dan ook, zoo voegde hij er verontschuldi gend aan toe, zulke uitstekende burgers „van onzen Staat als mynheer Van der Velde. Ik had vader eigenlijk nooit in een ernsti ge en gewichtige conferentie kunnen gade slaan. Dit was dus de eerste keer, en het onthulde my een gedeelte der geheimen van de talrijke successen die vader in zijn leven had bereikt. Het was een waar genot er naar te luisteren, met welke hoffelijkheid en toch met welke onweerstaanbare kracht hij de leiding van het gesprek in handen nam. ,Jk begrijp zeer goed, Excellentie, dat het gedrag van mr. Lider u vreemd toesehijnt. Ik wil glechts opmerken, dat hij zich ook tegenover my niet zonder meer heeft laten gaan. U vergeet, dat wij misschien de oeni- ge buitenstaanders in ons land zijn, die reeds een vermoeden van den stand der zaken konden hebben. Daar heeft de plotselinge afreis van de familie Humberton ons toe gebracht. Sedert onze jeugd zijn mr. Lider en ik vrienden. Ik acht hem zeer hoog en toen ik hem verklaarde, dat, als de zaak In een gevaarlijke bedreiging van onzen Staat bestond, ik hem misschien zou kunnen hel pen, besloot hij te spreken. Ditzelfde, Ex cellentie, herhaal ik nu”. (Wordt vervolgd^ Fcr kwartaal voor Alkmaar. Foor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad t f 0.60 hooger nierskamp staan onder water. De laatste 24 uur is 18 c-M. regen gevallen. Te St. Petersburg is een groote woon kazerne geheel door brand verwoest. Een uit zeven personen bestaande arbeidersfamilie kwam in de vlammen om. De brand werd veroorzaakt door een dronken arbeider, die tijdens een woordenwiseling zyn vrouw een brandend spiritusstel naar het hoofd wierp. Op bevel van de autoriteiten te Madrid zyn de 50 personen, die te La Linea zyn ge arresteerd in verband met de revolutionnaire samenzwering in Spanje, in vrijheid gesteld. Even vóór tien uur 's morgens belde mr. Lider op, dat vader om elf uur bü den mi nistér-president werd verwacht. Om kwart voor elf reed vader naar Den Haag. Ik ver gezelde. hem terwijl Gerard thuis bleef. Wij onderschatten n.l. de moedigheden niet die dit gesprek met zich mee zou brengen en Gerards aanwezigheid zou deze moei lijkheden nog vergroot hebben. Het is n.l. een eigenschap van vele oudere mensehen dat zy niet in staat zyn, jongeren voor vol aan te zien. Daarmee had men zeker Gerard onrecht gedaan; want hy was zich nu het vérstrekkende van zyn uitvinding ten volle bewust. Hy was door zyn eigen werk rijper geworden. Hiervan echter een minister-pre sident in de weinige minuten van een audi ëntie te overtuigen, was een moeilijk iets. Gerard begreep dit en bood vrijwillig thuis te blijven, wat op zichzelf reeds bewys van zijn geestelijke rijpheid was. De minister wachtte ons In zijn werkka mer. Het gesprek begon, zooals het te ver wachten was. Zijne Excellentie betreurde bet bü Generaal, ten einde in de vereenigde verga dering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De VOORZITTER benoemt een commissie, die den Minister in het gebouw zal ontvan gen en uitgeleide doen. De Commissie bestaat uit de leden der Eer ste Kamer de heeren Diepenhorst en Gelder- man en de leden der Tweedo Kamer de hee ren Van Vuuren, Van Schaik, Van Gijn en Til anus. De heer KAN, Minister van Binnenland- ,sche Zaken en Landbouw, plaatst zich achter de ministerstafel en houdt de volgende rede: Rede Minister Kan. Hare Majesteit de Koningin heeft my op gedragen do Zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Het gemeen overleg door de Grondwet ge boden, heeft ook in het af te sluiten zittingj- jaar menige vrucht afgeworpen. Dank zij uwe medewerking, kon onder meer een verminde ring van belasting plaats vinden, die aan de volkswelvaart slechts ten goede kan komen. De Koningin heeft my opgedragen U Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en ^aartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze Zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. Den minister wordt door de Commissie uitgeleide gedaan. Nadat do Commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de VOORZITTER de ver- eenigde vergadering. NEDERLAND EN BELG1C. Daar minister Hymans Zaterdag om vijf uur te Genève aankwam en minister Bee- laerts van Blokland Genève om zes uur van denzelfden dag Genève verliet, hadden de mi nisters niet de gelegenheid de besprekingen over de Nederlandsch-Belgische kwestie te hervatten. In kringen der Belgische delegatie gelooft men, dat de oplossingen, die door de twee ministers werden onder bet oog go- zien, het voorwerp van een grondig onder zoek zullen uitmaken, dat waarschijnlijk zal kunnen leiden tot een hervatting der onder handelingen. COOLIDGE OVER DE EUROPEESCHE VRAAGSTUKKEN. De Fransch-Engelsche vlootover- eenkomst De ontruiming van het bezette gebied. Reuter meldt uit Washington, dat Coolid ge het duidelijk heeft gemaakt, dat ofschoon hij van oordeel is, dat een overeenkomst tus- schen Frankrijk en Engeland over de beper king der wapening op zee zeer tevredenstel lend zon zjjn voor de Amerikaansche regee- ring, zoo'n overeenkomst toch in geenerlel wyze van invloed zou zyn op de vïootplan- nen van de V. St. Verder betoogde president Coolidge, dat een overeenkomst enkel kan tot stand ko men met het volle besef van het standpunt, dat de Amer. regeering inneemt ten opzichte van de kleinere oorlogsvaartuigen, zooals dat standpunt op de conferentie te Genève in 1927 was uiteengezet. Coolidge is van oordeel, dat het Europee- sche voorstel voor het instellen van een com missie, die de mogelijkheid moet nagaan der ontruiming van het nog door geallieerde troe pen bezette Duitsche gebied, buiten de Ver. Staten behoorde om te gaan. Ook het streven om te komen tot een nauwkeuriger bepaling van de door Duitsch land te betalen schadeloosstelling, ligt buiten het directe belang van de Ver. Staten. Het is meent de president in hoofdzaak een Europeesch vraagstuk. Echter had de Amerikaansche regeering nóg niet definitief haar gedragslijn vastge- steld, wyl zy nog geen uitnoodiging had ont vangen om dat te doen. President Coolidge meent, dat het al of niet aannemen van zoo’n uitnoodiging afhangt van den vorm en de voorwaarden waaronder zy zal worden ge daan. Volgens de laatste berichten over den or kaan die, over Rockford in den staat Illinois is gegaan, bedraagt het aantal dooden waar schijnlijk ongeveer 75 en het aantal gewon den ongeveer 300. Meer dan 300 huizen zouden zyn verwoest. Het departement van oorlog te Washing ton heeft bericht ontvangen van den gouver neur van Porto Rico, waarin deze rapporteert dat vele duizenden mensehen dakloos zijn en dat de hulpverleening verscheiden millioenen zal eischen. Van tachtig percent van de wo ningen in San Juan is het dak afgerukt. TYPHOON TEISTERT SHANGHAI. Talrijke slachtoffers. Een typhoon heeft de laatste twee dagen enorme schade aangericht langs de kust in de streek van Sjanghai. Talrijke Chineezen zyn verdronken. Tcu gevolge van de slag regens zijn alle verbindingen volkomen ver- I broken. Sinds 1905 is Sjanghai niet door een I dergelijke overstrooming geteisterd. De Fran- sche concessie en het Amerikaansche Mari- „Ja, gisteren had een zitting Ministerraad plaats, waarin na debat tot afwijzing werd besloten. De ge- heele zaak is tot nog toe strikt geheim ge bleven”. „En wat is er gebeurd na de afwijzing?” „Nog niets. Maar toch heel veel. Ik kon mr. Lider mededeelen, dat mevr. Humber ton en haar zoon onverwachts naar huis zyn geroepen. Na deze mededeeling verliet hij my terstond en reed naar Den Haag te rug”. „En de andere landgenooten van de fami lie Humberton?" „Zijn allen nog in Ons land en gaan rustig met hun bezigheden door. Maar je vergeet, dat sir Arthur Humberton niet meer comman dant van den dreadnought „(Bulwark’’ ie, maar admiraal van de vloot. Dat terugroe pen van zyn vouw en zoon zegt veeL Ik leunde voorover. „En wat nu, vader?" Zyn hand opende en sloot zich. Dan streek hij zich als vermoeid over het voorhoofd. „Wat nu? Als ik daar maar antwoord op kon geven. Ik weet heb niet. Ik heb mr. 1^- der verzocht, morgenochtend voor ,mij een 19. „Misschien deed hy dit ook wel, omdat die aangelegenheid zoo geweldig groot is, dat het een opluchting voor hem was, te spreken met iemand dien hy ten volle ver trouwen kon. Zoodoende vernam ik een zaak, waarvan op het oogenblik slechts zoo- wat 7 of 8 personen in ons land iets afwe ten. Je weet, dat de grootheid en het welzijn onzer nAtie van bet bezit der koloniën af hangt. Het is voor ieder van ons duidelijk, dat dit bezit iets is, wat wy niet verdedigen kunnen, maar dat wy slechte bewaren door het feit, dat de machtsverhouding van an dere naties een ^verandering de situatie tot yen gevaarlijke twistappel zou maken. Die machtsverhouding is echter nu verstoord. Het Japansch-Amerikaansoh conflict heeft twee groote machten uitgeschakeld, vast gelegd en gebonden. En de gevolgen zijn niet uitgebleven”. Ik begon te begrijpen. Het bloed steeg my naar het hoofd en «onder bet. te weten bal den ffittn handen zich tot vuisten. Vader zag Naar men uit Berlyn meldt is de kabinets raad Zaterdagochtend bygewoond door mi nister Groener, lie voorzat en de ministers Curtlus, Hilferdin ^Dietrich von Guérard, Wissel en Schatzl en Minieterialdirektor Koepke, van het departement van buiten- landeche zaken. De bespreking liep over de twee schriftelyke rapporten, die de regee ring Vrijdagmiddag en Zaterdagochtend uit Genève van den rykskanselier had ontvan gen. Minister Stresemann, die nog steeds te Baden-Baden vertoeft, is op de hoogte ge steld van den inhoud dezer rapporten. Do kabinetsraad besprak in hoofdzaak het Fran sche voorstel tot benoeming van een vaet- stellings- en verzoeningscommissie. Uitvoe rig werd dit voorstel besproken, waarbij te vens de vraag werd opgeworpen, hoelang het bestaan dezer commissie zal moeten duren en welke haar bevoegdheden moeten zijn. Ook besprak men de betrekking tussehen het Fransche voorstel en art. 4 alinea 1 van het verdrag van Locarno. Duitschland zou volgens enkele bladen wel bereid zyn een tegemoetkomende houding jegens het Fransche voorstel aan te nemen, zonder hiermede echter zyn eigen beginsel pry's te geven. Het Duiteche standpunt is samengevat in de rede, die dr. Stresemann 31 Januari gehouden heefteen waarin hy te kennen gaf, dat Duitschland m beginsel niet ongeneigd is tot hei voeren van een gedach tenwisseling over een zeker toezicht in het besefte gebied tot bet tijdstip, waafop an ders de bezetting van het Rijnland zou zyn geëindigd. Intusschen mocht daarby geens zins de indruk worden verwekt, dat Duitsch land bereid zou worden gevonden verkorting van den duur van de bezetting te koopen voor maatregelen, die de bepalingen van het verdrag van Versailles te boven zouden gaan. In den kabinetsraad is ook volgens het Berliner Tageblatt het voorstel besproken tot het benoemen van een commissie van deskundigen, die een nieuwe regeling inzake het herstel zal moeten voorbereiden. Ty Ge nève zou men gaarne, behoudens goedkeu ring van de rjjksregeering, reeds de werk zaamheden der commissie in algemcene lij nen omschryven. het en vervolgde: „Zoo ver zyn we nog niet Voorloopig heeft onze Staat het aanbod ontvangen de koloniën te verkoopen”. ,vDat aanbod is toch zeker afgeslagen?" van den een heftig De ge- gen heb”. Vader stond op, wy zeiden elkaar goeden nacht en gingen naar onze kamers. Ik denk niet, dat een van ons dien nacht veel gesla pen heeft. Ik tenminste heb tot aan den morgen geen oog dicht gedaan. vragen, wat hij my ook beloofd heeft. „En als je me>nu vraagt, wat ik den man morgen zeggen zal, dan moet ik weer ant woorden: Ik weet het niet. Slechts één ding weet ik zeker”. Vaders gezicht werd rood en hy krachtig met zyn vuist op tafel: „Ik laat den concentrator niet tot een moordwapen maken. Dan nog liever....” Hy vxdeiudde den zin niet. Maar Gcrard, die tot nu toe gezwegen had, viel in: „Men kan het ook zonder mensehenoffers volbrengen”. „Ja en dan is het bestaan van het appa raat verraden. Welke gevolgen zal dit na zich slepen?” „Ik weet het niet", zei Gerard, maar het scbynt my toe, dat we nu handelen moeten zonder ons om de gevolgen te bekommeren”. „En wat denk jjj ervan, Dirk?" vroeg ▼ader. Ik dacht een oogenblik na en antwoordde toen: „Ik geloof, dat Gerard gelijk heeft”. „Ik weet het niet. Het is mogelijk. Ik twij fel er aan. Maar een mensch komt geduren de zyn leven dikwyls in toestanden, waar in bij twijfelt. Maar liever twijfelen en han delen, dan de handen in den schoot te leg gen. Ik neem jullie beslissing aan en weet nu ook, wat ik den minister morgen te zeg-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1