No. 218. giro alkmaar 104863 Dinsdag 18 Sept 1928. „ONS BLAD" 1 I BureauHOF 6, ALKMAAR - Telefoon £2e Jaargang (Wordt vervolgd^ FEUILLETON. De vier gedenkwaardige Jaren van de familie van der Velde door j e NIEUWE ABONNé’S. Gratis en franco. BUITENLAND. VERZOEK OM HULP VAN TROTSKI. Opening zittingsjaar Staten-Generaal. Advertentieprijs ,f4O.— Verspreide Berichten. 1 11 Korte Berichten. Abonnementsprüs i Aan alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3OOO.—, f 75Q.f 250.—, f 125.—f50. BINNENLAND. Bestrijding der danswoede. De Troonrede. A- 7 NOORD-HOLLANDSCH GIRO ALKMAAR 104863 DAGBLAD t blijft toestand precies JAN VAN MERLENSTEIN. en dat Zij. die zich per 1 October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers DE ADMINISTRATIE. e J Gemeld wordt, dat Trotski die zooals men zich zal herinneren naar het stadje Wjerni tusschen Turkestan en Mongolië, op 200 K.M. van het dichtstbijzijnde spoorweg station, verbannen is onlangs er in ge slaagd is, berichten te doen toekomen aan den Russischen oüd-gezant te Parys, Rakofs- ki, die momenteel eveneens in ballingschap en wel te Astrakan aan de Kaspische Zee leeft. Trotski vroeg daarin zjjn vrienden om hulp, er aan toevoegende, dat de Gepeoe het op zyn leven heeft voorzien. Gedurende verscheidene dagen heeft by, naar hij mede deelde, geen levensmiddelen ontvangen, ter wijl eenigen tyd geleden Roode gardisten uit een hinderlaag op hem hebben geschoten. Hij en zyn zoon hebben toen met hun gewe ren het vuur beantwoord. De autoriteiten te Moskou, van een ander in kennis gesteld, verklaarden, van de zitting der Staten- raing van jeugdige personen en vroiïwen bij het verrichten van landarbeid zijn in voor bereiding, evenals een voorstel van wet tot regeling der werkloosheidsverzekering. De .politieke toestand in Nederlandsch-Indië, hoe wel voortdurende waakzaamheid vereischen- de, is, vergeleken bij dien van het vorige jaar, verbeterd. Het bedrijfsleven verheugt zich over het algemeen in een normalen bloei. De economische ontwikkeling van Suri name, hoewel nog steeds onzeker, vertoont enkele lichtpunten, welke beloften voor de toekomst kunnen inhouden. De cultuur van Liberiakoffie blijft gunstige resultaten op leveren. De bauxietwinning ontwikkelt zich krachtig en het houtbedrijf vertoont een on miskenbare opleving. De economische op leving van Curasao blijft aanhouden. Met den wensch, dat Gods rjjke Zegen op uwen arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Van 15 regels fl.25; elke regel meer t 0.25. Reclame per regel f 0.75 voor de eerste paginavoor de overige pagina’s 10-50 j Rubriek „Vraag en aanbod** bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels iedere regel meer f 0.12. Terre zyn afgerukt. Ook hier zyn dooden e« gewonden. Te St. Claude is het ziekenhuis in gestort en zyn verscheidene gebouwen be schadigd. Op het eiland Montserrat zijn door den or kaan dertig personen gedood en vijftig ge wond. Vele huizen zijn hier verwoest en de watertoevoer is afgesneden. In de nabijheid van Matinique zijn 20 zeilers vergaan doch slechts drie personen verloren hierbij het leven. De oogst op deze eilanden is geheel vernield en de wegen zijn geblok keerd door omgevallen boomen. Op Martini que is do schade aan de huizen echter betrek kelijk gering. DE WERVELSTORM IN WEST-INDIë. Groote verwoestingen op de Virgin- Islands. 6 dooden, 20 gewonden. Volgens op het Amerikaansche departe ment van marine ontvangen berichten, be draagt de schade die door den wervelstorm op de Virgin Islands aangericht is, ongeveer 1 miljoen. 6 personen werden gedood en 20 gewond. Nadere berichten uit Kackson- ville deelen mede, dat op het Westelyk ge deelte van Palmbeach de storm dusdanjg ge woed heeft, dat daken van huizen in de lucht ronddraaiden en boomen als strootjes gebroken werden. De golven van den vloed bereikten een hoogte van meer dan 10 M. Het geteisterde gebied is ongeveer 50 mijlen lang. Uit Miami en Palmbeach, de beide be kendste modebad plaatsen zijn nog geen di recte berichten ontvangen. Guadeloupe geteisterd. De Fransche minister van Koloniën heeft nadere berichten ontvangen over de verwoes tingen, die door den cycloon op Guadeloupe zyn aangericht. De gouverneur meldt, dat de plaatsen veel geleden hebben. Point-a-Pïtre, de belangrijkste handelsstad van het eiland, is verwoest, de regeeringsgebouwen zyn ge heel vernietigd, de voorsteden bestaan niet meer. Het aantal dooden bedraagt vermoede- lyk driehonderd; 235 lyken zyn reeds gevon den. Ook buiten de steden is veel schade aan gericht. Het plaatsje Bourg is door een springvloed geheel weggevaagd. De daken van de meeste huizen van Basso We zijn met alle buitenlanders nog steeds de beste vrienden. Daar mankeert nou hoegenaamd niets aan, behalve dan.... nou ja! dat de Belgen nog steeds een verdag met Nederland verlangen, waarover men het al meermalen.... niet ééns is kunnen worden. Maar wie weet, wat onze wakkere minis ter van buitenlandsche zaken op dit stuk nog zal weten te bereiken; deze minister toch schijnt een heel bijzonder politiek en diplomatiek flair te hetjben. Verheugend is de mededeeling, dat een -voorstel zal worden irigediend, om Nederland te doen toetreden tot het Kellogg-pact Niet, dat we daarvan verwachten, dat dit meteen ertoe zal medewerken, om den oorlog ge heel uit de wereld te helpen, maar het is een bewijs van onzen goeden wil, om alles, wat den vrede maar kan bevorderen, krach tig te ondersteunen. En elke poging daartoe dient te worden toegéjuicht. De herziening van de finantfeele verhou ding tusschen Ryk en gemeenten schijnt in een verder stadium te zijn ekomen.. Laat ons het beste er van hopen. Tot voldoening stemt de mededeeling, dat de toestand in Ned. ladië veel beter is dan verleden jaar, toen in de troonrede gezegd werd: „Op Java en op do Westkust van Su matra zjjn betreurenswaardige onlusten voor gevallen.” De vorig jaar in uitzicht gestelde maatre gelen, om de bevolking tegen aanslagen op haar welvaart en veiligheid te beschermen, blyken dus wel doeltreffend te zyn geweest. Tenslotte mogen wij er ons ook over ver heugen, dat de toestand in Suriname en Cu- ra^au gaandeweg beter wordt. Misschien beleven wjj het nog wel, dat elke tot minder verheugenis aanleiding gevende tirade, wat deze kolonies betreft, achterwege kan blijven. Naar luidt van berichten uit Londen zijn in de Jorigtie-monding by een wervelstorm 20 vissohers vaartuigen vergaan, waarbij 150 visschers verdronken. Maandag is een vrachtauto, waarin zich 25 personen bevonden, in de nabijheid van Brighton aan de Zuidkust van Enge- lad omgeslagen. Twee personen vftrden ge dood, zeven ernstig en negen licht gewond. Naar uit Manilla gemeld wordt zjjn b, het derailleeren van .een trein by Cadiz in Negros 16 personen gedood en 15 gewond. In een huis in de gemeente Bucbkirchen bij Wèls (Opper-Oostenrjjk) heeft een brand vier slachtoffers geëischt. Een 24-jarige vrouw en haar twee kleine kinderen zyn le vend verbrand, terwyl de pleegmoeder der kinderen by de reddingspogingen zulke ern stige brandwonden beliep, dat zij er aan overleed. Op den aangegeven tijd waren vader en ik weer op het Ministerie. Bij den Minister troffen wij een heer aan, die vader terstond als ’n oude bekende begroette. Het waa 1000 dooden op Portorico. Volgens de laatste berichten uit Portorico bedraagt het aantal van de tengevolge vaa - den orkaan om het leven gekomen menschen meer dan 1000. De verbindingen met de Ba- hama-eilanden kunnen voorloopig nog niet gebruikt worden. EEN AANSLAG OP EEN MEX1CAANSCHEN SNELTREIN. Vier man van het personeel gedood. Vier man van het treinpersoneel van den sneltrein Mexico-Guadelagara zijn eergiste ren by Monte Leon omgekomen toen de sneltrein stiet op een hoeveelheid rails, die losgemaakt en over de rails gelegd was. Men meent met het werk van bandieten te doen te hebben en troepen zyn tot hun ver volging uitgezonden. Een half jaar geleden hebben roovers in dezelfde streek een trein aangevallen en in brand gestoken, waarbij toen ongeveer 100 reimgers zyn omgekomen. de generaal der genie, Vermuylen, het hoofd van het artilleriewezen, een uitstekend vak man. Het viel op, dat beide heeren buiten gewoon stil waren. Plotseling wees de Mi nister op het achtergedeelte van de groote kamer. Wij keken om en zagen in een fauteuil een aan ieder Hollander bekendu en door ieder vereerde vrouw zitten, die wij by het binnenkouien niet hadden opge merkt. De dame stond op en trad op ons toe. Wy bogen diep. Vader en ik raakten de hand aan, die ons vriendschappelijk werd toege stoken en hoorden toen de woorden: „Willen de heeren mij slechts als een stil le ooggetuige beschouwen en de conferentie voeren, zonder zich verder om my te bekom meren. Ik ben alleen maar gekomen, om te luisteren en om tezien”. De dame ging weer zitten. „Hier, mynheer Van der Velde, zijn de documenten. Beide zijn reeds onderteékend. Wilt u ze ook onderteek enen?” men hier met de daad van een enkeling te doen heeft gehad, terwijl zij toezegden, een onderzoek te zullen instellen. Op 28 Augustus zijn in Rusland opnieuw 33 leden der oppositie gearresteerd. CHINA EISCHT EEN PERMANENTEN* RAADSZETEL. Bij weigering terugtrekking uit den Volkenbond? De Chineesche delegatie te Genève heeft een telegram aan haar regeering gericht, waarin zy deze aanraadt zich uit den Vol kenbond terug te trekken als protest tegen de niet-herkiezing in den Volkenbondsraad. De Chineesche regeering evenwel zal eerst trachten een permanenten zetel in den Raad te verkrijgen. SERVIë ERKENT HET KONINKRIJK IN ALBANIë. Het Servische departement van buitenland- sohe zaken heeft gisteravond den zaakgelas tigde te Tirana telegrafisch opdracht gegeven de Albaansche regeering mede te deelen, dat de monarchistische regeering van Albanië, door Servië wordt erkend. Dit telegram werd verzonden nadat de Engelsche gezant te Bel grado een lang onderhoud had gehad met Soemenkowitsj, den waarnemenden Servi- schen minister van buitenlandsche zaken. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. De belangen van Polen. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Zaleski, verklaarde aan eenige Pool sche journalisten, dat hij reden heeft aan te nemen, dat bij de aanstaande diplomatieke onderhandelingen over de ontruiming van het Rijnland en over de instelling van een vast- stellings- en verzoeningscoi-vissia ook de be langen van Polen zullen worden behartigd. Aan deze verklaringen wordt van Poolsche zyde toegevoegd, dat het voornemen zou be staan de commissie zoo’n opdracht te geven, dat zy ook geschillen tusschen Duitschland en Polen betreffende de Oostgrens van Duitschland zou te behandelen krygen. Van Duitsche zjjde wordt verklaard, dat de Duitsche delegatie aan een dergelijke functie van de in te stellen commissie noqit gedacht heeft. 20. „Wat is de aard van uw nieuw wapen, mynheer van der Velde? Vader glimlachte. Dat was een erkenning der scherpzinnigheid van zyn tegenstander. „Laten wy den aard van het wapen liever buiten spel laten en ons tot de werking be palen. Excellentie, ik verbind my, het ge vaar dat ons land bedreigt, er mee af te wen den op een manier, die geen vernietiging van menschenlevens met zich brengt. Ik stel evenwel myn voorwaarden”. „Mynheer Van der Velde, tegenover iemand anders sou ik voorzichtiger zyn, daar myn tyd op het oogenblik begrypely- kerwyze oneindig kostbaar is. Tegenover u .vraag ik slechts: Wat zyn uw voorwaarden?” Vader boog zich voorover, zyn hand lag op de schrijftafel van den minister en zjjn wijsvinger klopte rythmisch op het hout, alsof hy het gesproken woord onderstrepen .wilde. „Is uwe Excellentie bereid mjj een offi- Per kwartaal voor Alkmaar *s« X— Voor buiten Alkmaar t f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Welnu: déér komen wy wel overhéén, behooren wy niet altijd „sober” te zijn? Erger is wat in de troonrede terecht geconstateerd wordt dat het juist de zware lasten zjjn, welke een duurzame ver betering van den economischen toestand bo- lenfmeren. Daaraan moet, gezien onze zoo even ge schetste economische positie, toch langza merhand een einde kunnen komen. We zyn alreeds op den goeden weg, er Is reeds belastingverlaging bereikt, doch nieLin die mate, dat deze voor een belang rijk deel ons volledig economisch herstel tengevolge zal kunnen hebben. Gelukkiger zouden wij ons prijzen, wan neer de gemeenten eens op groote schaal tot befastingverlaging konden overgaan: dit zou zooden aan den dijk zetten! De R.K. Bond voor Groote Gezinnen in Utrecht 'verzond dezer dagen onderstaand schrijven aan de besturen van alle R.K. Ver- eenigingen in de stad Utrecht. „Ongetwijfeld is door Uw Bestuur even als door dat onzer Vereeniging met be langstelling kennis genomen van het magis trale schrijven der gezamenlijke Pastoors van de Stad Utrecht, op Zondag 2 Septem ber j.l. in alle kerken ter kennis van de ge- ioovigen gebracht, en behandelend de groote gevaren der moderne danswoede. Het bestuur onzer vereeniging als ver eeniging van R. K. Ouders, mede de eerst aangewezene tot bestrijding dezer moderne danswoede, heeft gemeend een actie te moe ten op touw zetten, waarbij aan dit schrijven der Eerw. Gceselijkheid zoo groot mogeljjke kracht wofdt bijgezet. Wjj ontveinzen ons niet, dat een alge- heele bestrijding een werk van langen adem worden zal, doch zien daarnaast niet over „Er blijft mij niets anders over dan het aan te nemen”. De minister stond op. „Hier is papier en schrijfgereedschap Willen de heeren mij verontschuldigen?” Het duurde zoowat een kwartier vóór tfij weer terugkwam. Vader keek op en vroeg: „Hoe lang, Excellentie?” „Vier en twintig uur”. „Dat is meer dan genoeg. Wilt u deze verklaring doorlezen en onderteekenen, Ex cellentie?” De minister las; toen nam hij de pen en zette er zyn handteekening onder. „Zullen wij dit misschien als een voor- loopige overeenkomst beschouwen, mynheer Van der Velde? Ik zal vandaag nog twee officieele akten laten opmaken. Wat zullen we nu doen?” „Ik rijd naar huis, Excellentie en ik zal zoowat over drie kwartier weer hier zijn om de noodige bewijzen te geven”. „Hier? Is dat mogelyk?” „Jawel, Excellentie. Het staat u vrij, ®eQ vakkundigen ooggetuige ter hulp te roepen”. „Ik zal u verwachten, mynheer Van der Velde”. Als wy de troonrede van heden wèl ver staan hebben het blykt vaak een heele kunst om dit staatsstuk zóó te lezen als het in de hoogste regionen bedoeld of.... niet bedoeld wordt! dan mogen we waarlijk niet klagen over het feit, dat wij in dit tijds gewricht Nederlanders zyn. Het gaat ons nog zoo kwaad niet. Natuurlijk blijft er altjjd wat te betreuren en wat te wenschen over, maar dat is in ieders leven en in iedere huishouding het geval, en dat is, gelooven we, maar goed óók: de mensch moet niet te weelderig wor den, want ,,’t zyn sterke boenen, welke de weelde kunnen dragen?’ 't Is ’n beetje passe-partout-achtig ge zegd: „De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht stof tot voldoening,” doch dan volgt de motiveering: Het voortschrijdend economisch herstel buiten onze grenspalen oefent een gunstigen invloed uit op handel en nijverheid; de toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid, omvang en hoedanigheid van den oogst waren, evenals ook de prjjzen bevredigend, en herinnerd wordt tenslotte_ aan de vreedzame'gebiedsiütbreiding, welke den Hollandschen naam vooral de laatste jaren over de heele wereld beroemd heeft gemaak't. Zie, waar een Koningin In de troonrede den economischen toestand van het land nog zóó schilderen kan, daar mogen wjj dankbaar en tevreden zjjn.' Wel wringt er hier en daar nog iets: onze handel en nijverheid ondervinden nog na deel van „de kunstmatige belemmeringen in het internationale ruilverkeer” zeer juist! en wij zouden wel ‘eens wdbschen, dat men zich wat minder laconiek en wat minder apathisch bij dit feit neerlegde onze scheepvaart kan, tengevolge van te groote concurrentie op de wereldmarkt, niet geheel floreeren, en tenslotte: do fruitteelt is niet meegevallen. Maar daarbjj blijft het dan ook. Neen, somber kan men deze troonrede al lerminst noemen. Hoewel 8e finantieele toestand nu juist niet in vroolyko woorden wordt geken schetst: het^heet nu; „de finantieele toestand blijft tot soberheid manen”. In 1926 klonk het: „De finantieele toe stand van het land blijft voortdurend zorg eischen".... In 1927: „De finantieele zorg eischend”. Wat volgens vele taalkundigen hetzelfde beteekende. Maar thans blijft de finantieele toestand alleen maar tot soberheid (niet tot somber heid!) manen. cieele verzekering te geven, dat de Staat van zyn recht om de uitvinding in beslag te nemen, in dit geval geen gebruik zal ma ken? Ik van myn Kant verklaar, dat wy ik en myn zoons bereid zyn den Staat steeds in ieder geval van gferechtvaardigde verdediging te hulp te komen, maar nooit te helpen by aauvalshandelingen.” De Minister overlegde een oogenblik bij zichzelf. „Ik geloof niet, mijnheer Van der Velde, dat ik zonder den Ministerraad gehoord te hebben, zulk een toestemming geven kan.” „Deelt uw Excellentie myn intieht niet, dat iedere vertraging hier gevaarlijk kan zjjn? „Zeker, mynheer van der Velde. Maar onder de tegenwoordige omstandigheden is de bjjeenroeping van den Ministerraad vlug geschied.” Op dit oogenblik klopte iemand aan de deur. Er verscheen een huisknecht, die op een zilveren blad een visitekaartje bracht. De Minister nain het eraf en een licht rood kleurde zjjn gelaat „Ik kom terstond in de ontvangkamer.” De huisknecht verwijderde zich en Zijne Excellentie wendde zich tot vader. Zyn stem klonk een beetje onderdrukt. „Het lot, mynheer Van der Velde, is u gunstig. De Engelsche gezant is er.” „Om u een ultimatum te stellen, Excel lentie.” „Ik ben er bang voor, mynheer Van der Velde”. Zijn handen verfrommelden het visite kaartje. „Als ik maar wist wat ik doen moet. Ik neem uw woorden ernstig op, mynheer Van der Velde, zeer ernstig zelfs. Maar ik heb bewyzen noodig. Ik kan toch niet. „Wat kunt Uwe Excellentie niet?” „Ik kan het nieuwe besluit van den Mi nisterraad niet plotseling weer teniet doen.” „Ah, ik begrjjp, Excellentie. Toen mr. Lider gisteravond het bericht van het ver trek van de familie Humberton bracht, heeft opnieuw een zitting van den Ministerraad plaats gevonden, die besloot, het aanbod tot verkoop der koloniën toch aan te nemen.” De minister knikte. „Zoo is het, mynheer Van der Velde. Uw verklaringen veranderen den stand van za ken. Wat moet ik nu doen?” „Heel eenvoudig, Excellentie.... Niets. Tjjd zoeken te winnen. Misschien wilt u mij toestaan een voorstel te doen. Uwe Ex cellentie gaat nu naar de conferentie. Ik geloof niet, dat er van u een ©ogenblikke lijk antwoord wordt verwacht. Daarom geeft u er ook geen en keert weer hierheen terug.” „Ik zal intusschen de door mij gewenschte verklarinz opmaken.” By de opening Generaal heeft H. M. de Koningin heden de volgende Troonrede uitgesproken: „Leden van de Staten Generaal, Weder in Uw midden vertoevend, gevoel ik dankbaarheid voor de zegeningen, waar mee ons volk ook in het afgeloopen jaar is omringd en die ons de moeilijkheden en zor gen, welke over blyven, met te meer moed en vertrouwen doen onder het oog zien. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht stof tot voldoening. Het voort schrijdend economisch herstel buiten onze grenspalen heeft, ondanks de kunstmatige belemmeringen in het internationaal ruilver keer, een gunstigen invloed op handel cn nij verheid. Een deel der scheepvaart lijdt ech ter bij voortduring onder een te veel aan **iheepsruimte op de wereldmarkt. De toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid. Weliswaar stelde de fruit teelt teleur, maar zoowel de omvang en de hoedanigheid van den oogst als de prijzen der producten mogen bevredigend heeten. Langs den weg van ontwatering en ont ginning wordt met kracht verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem be vorderd. De financieele toestand blijft tot soberheid manen, niet het minst omdat de zware lasten, door de verschillende publieke lichamen op de bevolking gelegd, een duur zame Verbetering van den economischen toestand belemmeren. De betrekkingen, welke wjj met de andere mogendheden onderhouden zyn van den meest vriendschappelyken aard. Met eenige mogendheden werden arbitrage- en verzoe- ningsvetdragen gesloten. Onze aandacht blyft op dit belangrijk onderwerp gevestigd. Be treurende, dat de pogingen om tot inter nationale vermimjering van bewapening te geraken niet sneller tot tastbare resultaten vermogen te leiden, begroet ik met voldoe ning de toenemende internationale samen werking op velerlei, in het bijzonder ook op economisch gebied. Een voorstel tot toetre ding tot het onlangs te Parys geteekende verdrag tot uitbanning van den oorlog, waar in een nieuwe waarborg mag worden gezien voor de handhaving van den vrede, zal u binnenkort bereiken. Ik vertrouw, dat her nieuwde besprekingen met België zullen lei den tot een voor beide landen bevredigende uitkomst. Naast de in het afgeloopen jaar ingediende en nog aanhangige wetsontwerpen op wel ker afdoening wordt prys gesteld zullen eenige andere aan uw oordeel worden onder worpen. Daartoe behooren ontwerpen tot nieuwe regeling van de arbeidsovereenkom sten van kapiteins en van schepelingen n tot wfjziging van het huwelyksgoeden'iireeht. Spoedige indiening is te v rwaebten van een wetsontwerp tot hérziening van de Gemeen tewet en van een voorstel tot technische wijziging van de Armenwet. Een ontwerp inzake het pachtcontract is in vergevorder- den staat van voorbereiding. Tegemoet ge zien kunnen worden ontwerpen van een Na- tuurbeschermingsdienst en van een Monu mentenwet. Een voorstel tot herziening van de finantieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten zal uwe aandacht vragen. Wetsvoorstellen betreffende minimum-loonen in de huisindustrie en betreffende de bescher-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1