VOORp PROVINCIAAL ZUID-SCHARWOUDE. I NIEUWS. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. AUTO OVER DEN FOP GESLAGEN. Klein Allerlei. STATEN-GENERAAL. BINNENLAND U|T ONZE OOST. LUCHTVAART. BRIEVEN UIT FRANKRIJK. het geschenk film, die met aan- Nader wordt vernomen, dat de toestand te De ten te men. De landi de reis hadden i OP DE TOLLENMISèRE. Vragen aan Ged. Staten van Noord- Holland over den tol te Zaandijk. En het anhroord. KON ZEEPFABRIEKEN DE DUIF OEN DOLDER populaire artiste van Ter Hall", de revue DE REVUE VAARWEL GEZEGD. Mevr. Roosje Köhlervan Gelder. Naar men mededeelt, heeft mevr. Roosje Köhlervan Gelder, de het Gezelschap „Henri vaarwel gezegd. Zy is voornemens, wedc^ tot het groote tooneel terug te keeren en zal binnenkort in een geheel nieuw tooneelwerk optreden bij het gezelschap Verstraete en Braakensiek. TIEN MAN TE WATER. AUen gered. Gisternacht om halfeen wiMe de 32-jarige roeier M. v. d. Lande te Rotterdam acht Engelsohe schepelingen van de steenen trap aan de Maashaven N. Z. per roeiboot naar het aan paal 7 in de Maashaven liggende s.s. British Transport” brengen. Toen de mannen met van der Linde in de roeiboot hadden plaats genomen, kwam een onbekend gebleven schipper, die op een naast het Ea- gelsche schip liggende boot moest zyn, vra gen of h|j zoover mee mocht varen. Hij stapte op den rand van de reeds zeer diep liggende roeiboot, met het gevolg dat deze omsloeg en alle inzittenden te water raakten. De meesten hunner konden zwemmen en wisten zich te redden, terwjjl zij er in slaagden bun makkers, die niet de zwemkunst machtig wa ren, eveneens op het droge te krijgen. Op den wal ontstond daarop een hevig tumult, daar .de woedende schepelingen den schipper voor hun natte kleeren aansprakelijk stelden. Op het geschreeuw kwam een agent van po litie naderbij, die de handen vol had om de tierende mannen tot kalmte te manen. De schipper maakte van de tusscbenkomst van den agent gebruik, om er stilletjes tusschen- uit te trekken. ERNSTIG ONGEVAL. Eén doode. Gistermiddag omstreeks kwart na één reed te Aalsmeer een tweetal boerenwagen achter elkander op den Middenweg van den Oost- einderpoel polder, toen plotseling de vier paarden, door onbekende oorzaak, op hol sloegen. Van den achtersten wagen werd de bestuurder, de 681jarige landbouwer J. Ha goort, uit Nieuwer-Amstel, tegen den grond geslingerd en een eind weegs meegesleurd. Nabij den spoorweg werden de paarden tot stilstand gebracht. De man bleek zwaar ge wond te zijn en eenige oogenblikken later overleed hij. De paarden van den anderen wagen werden een 100-meter verder tot stil stand gebracht. Ook van dezen wagen wer den de bestuurder en 'een jongen landarbei der tegen den grond geworpen, doch hadden géén noemenswaardig letsel bekomen. DE TOLLEN KWESTIE. Gisteren heeft te Haarlem een conferentie plaats gehad van de Hoogheemraden Bre- dius (Baarn) en de Raadt Muiden, met mi nister van Waterstaat, die de tolrechten voor f 60.000 wil afkoopen. Het Hoogheemraad schap vraag f 125.000. Gedeputeerde Staten zullen het Hoogheemraadschap nader te de zer zake adviseeren. MOORD-AAN SLAG. Provinciale Noord-Brabanteche en 's schoten op een jóng ecntpaar. Beide kregen doodelijke verwondingen. Het parket heeft den dader doen arrestee ren. ten onder nieuw-aangeworven Chineesche koelies. Gebleken is, dat deze onder extremis, tischen invloed stonden. De leiders van de staking dienden bij de Directie een serie eischen in, die door de Maatschappij onmoge lijk konden worden ingewilligd. Hierop is een staking geproclameerd. Naar Aneta d.d. 18 Sept, verneemt, is yol- gens hij de directie der Billiton Maatschappij ontvangen telegrafisch bericht het bestuur op Biliton den toestand geheel meester, en is het werk hervat. DE BRAND TE BENKOELEN. By den brand welke te Benkoelen woedde werden volgens nadere ontvangen berichten in totaal viif-en-dertig toko’s en het gebouw der Ned.-Indische Escompto Mij. in asch gelegd. ten goede, van berusting Dr. M. de Hartogh, lid van de Staten van Noord-Holland, heeft de volgende vragen aan Ged. Staten gesteld: 1. Is het Gedeputeerde Staten bekend, dat op 2 Januari 1926 op de grens der gemeen te Zaandijk en W ormer veer, op den eenigen hoofd verkeersweg langs de Zaan (Alkmaar Amsterdam), krachtens raadsbesluit der gemeente Zaandijk, een tol in werking werd gesteld. 2. Is het Gedeputeerde Staten bekend, dat als reden voor de instelling dezer mid- delecuwsche verkeershindernis werd opge geven: bestrijding der kosten van aanleg en onderhoud van in de gemeente Zaandijk nieuw aangelegde hoofdverkeerswegen, en dat het bestuur der gemeente rekende op een jaarlijksebe opbrengst van f 5000. 3. Is het Ged. Staten bekend, dat deze tol van 2 Jan. 1926 tot 1 Juli 1929 aan de ge meente reeds f 36.000 opbrengt dus ruim f 21.000 meer dan was begroot? En dat dit bedrag van f 36.000 wordt verkregen uit de jaarlijksche pachtsommen, terwijl de pachter in die 3% jaar zeker f 60.000 aan tolgelden int, welk bedrag voor de helft wordt opgebracht door de bewoners der Zaanstreek en voor de andere helft door het doorgaand verkeer? 4. Achten Ged. Saten het niet gewenscht, dat de bedoelde verkeersbelemmering, waar voor geen enkele rodelijke grond aanwezig is en die althans het beoogde doel verre voorbijstreeft en waardoor velen w’orden ge- noopt de Zaanstreek te mijden, worde op- I geheven door weigering van goedkeuring der betreffende gemeente-begrooting, waar op jaarlijks onder de inkomsten een post „tolgeld” paraisseert? Het antwoord van Ged. Staten luidt als volgt: Ged. Staten meenen zich te moeten onthou den van het geven van een antwoord op bovenstaande vragen. Die vragen, en met name de vierde vraag, betreffen toch geen handelingen van hun college, als bedoeld in de artikelen 152 tot en met 162 der Provinciale Wet, zooals die bij de wet van 16 December 127, S. No. 388, werd gewijzigd, ten aanzien waarvan Ged. Staten verantwoording schuldig zijn en alle verlangde inlichtingen moeten geven. En alléén omtrent du’d-'nige handelingen kunnen, volgens artikel 38bis van het reg lement van orde voor de vergaderingen der Provinciale Staten, schriftelijke vragen wor- gedaan. Onbehoorlijk en revolutionair In de gisteravond gehouden vergadering van den raad der gemeente Zaandijk heeft de heer D. Withaard enkele vragen aan B. en W. gesteld met betrekking tot de jongst- Maandagavond was het de film „De Ne gerhut van Oom Tom”, welke beslag wist te leggen op de aandacht der toeschouwers. Inderdaad meesterwerk. Machtig imponee- rend, spannend van begin tot eind. De korte samenvatting onzer bevinding is gelijk aan die van Zondag. De schrijfster van het boek heeft tot veler harten gesproken in haar tij(L en op heden. En de moderne weten schap heeft door de verfilming van dezen historischen roman meerdere waarde gegeven aan den afschuw van'den slavenhandel. „De Gestvenigde”, voorstellende een zjjde- lingseb tafereel uit de oorlogsgeschiedenis 1914, was eveneens een film, die met aan dacht ge\olgd werd. Wegens het enorm succes mot de film „De Negerhut van Oom Tom” verkreeg de heer Schinkel vergunning van den Burgemeester Kermis. De kermis, welke hier 3 dagen gehouden werd, beeft zich in een druk be zoek mogen verheugen. Een groote attractie is voorzeker wel Schinkel's Cfro-n- Fen be zoek aan deze inrichting hoort er zoo bij, in den loop der jaren is dat usance gewor den. Zondagavond werd op doek gebracht „De stem van 't verleden”, welke ons een beeld gaf van het leven, het tragisch leven van gevangenen in ondergrondsohe gevangenis sen te Mont Poir. Het zou te ver voeren de verschillende actes te bespreken In het kort saamgevat vertolkte de film; de wreedheid van machthebbers, maar ook hoe daartegen over de liefde, en opoffering symptomen zijn van volharding en zegen. Maandagavond Een auto, waarin vier studenten en twee dames-studenten uit Leiden zaten, komende uit de richting Noordwijk, kwam door èen defect aan de stuurinrichting in een berm van den weg bij Katwijk terecht. De auto sloeg daarop met al de inzittenden over den kop. Een der inzittenden wondde zich vrij ernstig, de anderen kwamen met lichte kwet suren vry. Ook raakte nog de benzinetank in brand. Van de auto bleef slechts een ge raamte over. GROOTE FABRIEKSBRAND TE HELMOND. Gisteravond ca. 7 uur brak een groote uit slaande brand uit in de fabrieksgebouwen der N.V. Gebr. van Thiel aan den Kanaaldijk te Helmond. De brand is ontstaan in de pakka- mer, waar zich een geweldige hoeveelheid hout, carton, papier en zaagmeel bevond. De brand breidde zich in korten tijd zoo ontzet tend uit dat de nieuwe spjjkermakerij, waar de grootste en nieuwste machines stonden, een prooi der vlammen is geworden, de trom- melkamer en aangrenzende gebouwen werden evenmin gespaard. De brandweer die met vol personeel aan het werk was bepaalde zich obiter de belendende panden der fa. J. A. Ravmakers en Oo. te behouden. Groote voor raden- voor Engeland bestemd konden onmo gelijk gered worden. De schade beloopt in de honderdduizenden. Het bedrijf is verzekerd ook voor bedrijfs schade. Het grootste gedeelte van de fabriek zal geruimen tjjd niet kunnen werken. TWEE VREEMDELINGEN GEARRESTEERD. Gisternacht zjjn te Gil ze gearresteerd een Amerikaan en een Italiaan. Zij waren |M>r auto naar Gilze gekomen. Dinsdag middag brachten zij een bezoek aan de kerk en het viel toen op. dat zij het interieur bui tengewoon goed in oogenschouw namen. Daar korten tijd geleden te Lage Zwaluw» een kerkinbraak heeft plaats gehad, werd de politie gewaarschuwd en deze heeft de heeren in arrest gesteld. Zij bleken in het bezit te zijn van een complee.t stel inbrekers-werk tui gen, een geladen revolver en een groot be drag aan geld. Ook hun auto, die zij in een garage hadden ondergebraoht, is in beslag genomen. Dinsdag om half zeven is de 4 jarige J. B. Z., op de Lange Geer t« Rotterdam door de tram aangereden en onmiddellijk gedood. De knaap wilde vlak voor de tram over steken. De bestuurder trachtte nog uit alle macht te remmen, doch bot gelukte hem "niet de tram bijtijds tot stilstand te brengen. Een 16-jarig meisje, op weg naar de kweekschool te Vlissin-en, werd door een vrachtauto over haar béeaen gereden en ia ernst: on toestand naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. Een net gekleed persoon heeft de vorige week te Bergeijk (N.-B.) op een wijze die vertrouwen moest wekken, een luxe-anto- mobiel gehuurd bij den rijwielhandelaar van P. Tot op heden is de auto echter nog niet terugbezorgd. De 13-jarige knaap Vos uit den Dungen, die eergisteren op de Zuid Willemsvaart te ’s-Hertogenbosch overreden werd door de stoomtram, is in het ziekenhuis overleden. Te Nistelrode is een 6-jarig kind van Kuipers door het gebruik van vergiftige bes sen overleden. Aan den IJ weg te Haarlemmermeer wil de gistermiddag een landbouwer, die een boe renwagen bestuurde, waarachter een zaai ma chine was gekoppeld, den spoorwegoverweg oversteken, juist toen de trein van Haarlem naar Aalsmeer naderde. T zaaimachine werd door den trein gegrepen en versplinterd. De man werd van den wagen geworpen doch kreeg geen letsel. Te Amersfoort is zekeren 8. bij het rsn- geeren een voet afgereden, terwijl het andere been brak. Hij is naar het ziekenhuis ver voerd. Het Nederlandsche stoomschip Wester- dijk, van Rotterdam naar Boston, is beneden Schiedam aan den Noord wal aan den grond gevaren. Sleepbooten zijn t»r assistentie der waarts vertrokken. Te ’s-Hertogenbosch heeft de politie aan gehouden den aldaar gevestigden 29-jarigen slijper H. F. uit Solingen, die een in Duitsch- land berucht inbreker ble< k te zijn. Hij zal over de grens worden gezet. wordt gwhouden de verkeersregeling van dien aard zal zjjn dat het autobusverkeer en goedwillende betalers ongestoord bun weg kunnen vervolgen. Voorts verzocht hij dat B. en W. al het mogelijke zullen doen om een geleidelijke uitkeering uit bet wegen fonds te krijgen mn daardoor in staat te zijn de tol op te heffen. De heer Beets vindt de houding welke het dagelykscfc bestuur der vereeniging tooi vreemdelingenverkeer ten opzichte van de actie tegen de tollen beeft aangenomen teer onbehoorlijk. Spr. wil een woord van pro test doen hoeren tegen dit dagelijksch be stuur voor de wijze waarop zij gemeend heeft tegen de tollen te moeten ageeren. V. V. V. had verdiensteltjker werk gedaan al» zij de gemeente daadwerkelijk gesteund had in haar betoog om een uitkeering te ontvangen uit het wegenfonds. De heer Dirkse vindt het optreden van het dageljjkscti bestuur van V. V. V. revo lutionair. Spr. zou de politie willen ver zoeken bij een arbeldersconflict even tak- tisch op te treden als' thans geschied is tegenover de automobilisten. Burgemeester Hellema zegde toe nogmaals te zullen aandringen op een uitkeering uit het wegenfonds. DE TD’ MUIDEN. (Schriftelyk beantwoorde vragen.) Op de sohriftelyke vragen van het Kamer lid Abr. Staalman, betreffende het spoedig nemen van maatregelen in het belang van het verkeer bij den tol te Muiden, heeft de mi nister van Waterstaat thans het volgende ge antwoord: De tol to Muiden wordt geheven op het weg vak, da t na Mei 1930 voor het doorgaan verkeer geen beteekenis meer zal hebben, aangezien dan een thans in aanleg zijnd weg gedeelte gereed zal komen, waarover het verkeer op den Rijksweg Amsterdam-Am«*rs- foort. aan de Zuidzijde van Muiden, zal wor den geleid. Toch moet afkoop van den tol wenscheljjk worden geoordeeld. Daarover zijn in het voorjaar van 1928. met medewerking van de verkeersbonden onderhandelingen geopend, welke onderhandelingen nog niet zijn geëin digd. Onzekerheid omtrent de waarde, die de tol na het tot stand komen van het nieuwe weg- vak nog voor folheffers zal vertegenwoordi gen, maakt de onderhandelingen moeilijk, doch er bestaat eenig uitzicht dat zij een gunstig verloop zullen hebben. Het schjjnt nauwelijks noodig hieraan toe te voegen, dat de regeering bij hot bepalen van haar stand punt inzake afkoop geen invloed kan toeken nen aan wanordelijkheden en daden van eigen richting, als waarmede in den laatstee tijd een deel der belanghebbenden meent doel te kunnen treffen en die in een beschaafd land, zoo zegt minister Van der Vegte, niet thuis behooren. DB STORM IN WEST INDlë. Schade op Nederlandsch gebied. B|j het departement van KoloniSn is van Jen waamemenden gouverneur van Curasao gisteren het volgende, op 18 dezer verzon- ton telegrafisch bericht ontvangen: Volgens juist ontvangen berichten heeft Ie storm van 12 op 13 dezer op St. Eusta- tius en Saba zwaar gewoed. Op St. Eustatius het ergst, waar ongeveer 47 huizen vernield zijn. waardoor niet minder dan honderd menschen dakloos geworden erf zijn een groot aantal stuks kleinvee is gedood. Ove rigens zijn groote boomen ontworteld, die thans de wegen versperren.*' Van den gouvernementsschoener „Virgi nia”. die op de reede ten anker lag, zijn de kettingen gebroken. Het schip is op drift gegaan en waarschijnlijk voor altijd verlo ren. De St. Eustatiaansche kotter „Maria Louise” is te pletter geslagen op bet strand. Ook Saba heeft zeer veel geleden Onge veer vijftien huizen zijn vernield en andere gedeeltelijk beschadigd Het gewas is geheel vernield en ook onder het kleinvee is groot verlies. Het vorenstaande is een summiere opgave der gebeurtenissen De stormcommissies zijn druk bezig met haar werk, waarvan later oen uitvoerig verslag volgt. Zoowel St. Eustatius als Saba verkoeren in nood Het schoolgebouw te St. Eustatius wordt voor- loopig gebruikt als onderkomen voor dak- loozen. STENHUIS NIET LANGER IN DE S. D.-FRACTIE. In de jongste vergadering uitgestooten. Dinsdag had, zoo meldt „Het Volk” een vergadering van de Soc. Dem. TwceJe-Ka- merfraptie plaats, waarin de kwcstie-Sten- huis is besproken. Aangezien de heer R. Stcnhuis geweigesd heeft, gevolg te geven aan den wensch van het partijbestuur en van den partijraad, dat hij zjjn kamerlidmaatschap zou- neerleggen, nam, zoo meldt het blad, de fractie over eenkomstig de haar door de vergadering van den partijraad op 9 September 1.1. geda ne nitnoodiging hot besluit. R. Stcnhuis van heden af niet langer als lid der fractie te beschouwen. Van dit besluit is aan het partijbestuur, aan R. Stcnhuis en aan den voorzitter der Tweede Kamer tnededeeling gedaan. GENERAAL SNIJDERS NAAR INDIÏ VERTROKKEN. De Voorzitter van het Comité Vliegtocht NederlandIndië, generaal C. J. ^Snijders, die door de Indische vereeniging voor lucht vaart is uitgenoodigd om de opening op 1 October a.s. in Indië van de luchtlijnen der Ned.-Indische Luchtvaart Mij. by te wonen, is gistermiddag met den trein van 2.53 van het St-aatsspoorstation te Den Haag vertrok ken, om zijn reis aan te vangen. De Gen. zou »e Arnhem overnachten en vertrekt heden-0 ochtend met den trein naar Genua. Zeer vele autoriteiten en verscheidene vrienden van Generaal Snijders waren bij zfln ver trek aan het 8taatsspoorstation aanwezig; sommigen met hun dames. De heer E. Enthoven, vies-voorzitter van den raad van bestuur der Ned.-Indische Luchtvaart Mfj., sprak den vertrekkenden generaal toe. Spr. wenschte hem namens den Raad v>n bestuur een goede reis. Generaal Snijders antwoordde met een kort woord. Bij het vertrek werd hem een driewerf „Lang leve de generaal!” toegeroepen. GESCHENK VOOR DE KONINGIN. Van de officieren van het Ned.-Ind. leger. De koningin beeft gistervoonniddag Koninklijke Paleize in het Noordeinde Den Haag een deputatie óntvangen, welke haar het onlangs in bijzonderheden beschre- ven geschenk aanbood, dat door de officie ren van het Nederlandsch-ïndische leger voor de koningin bestemd was, ter gelegen heid nog van het zilveren huwelijksfeest van koningin en prins. Bij de ontvangst waren de prins en prinses Juliana vertegenwoor digd. De deputatie bestond uit mevr. Laman TripNolen, directrice der Ned. Kunst weef school te 's-Gravenhage. in welke inrichting het kunstwerk vervaardigd is: den kolonel van het Indische leger Peters, den luitenant- kolonel van den geneeskundigen die-nst van het Indische leger Cool, den majoor van den generalen staf van het leger in Ned.-Indië Van Helsdingen. den ritmeester der cavale rie O. I. L. V. Doorman en den kapitein der infanterie van het Indische leger Vogelen zang. By de aanbieding van het geschenk sprak kolonel Peters een toepasselijk woord. Mevr. Laman Trip gaf eenige technische toelichtin gen oflftrent de bewerking. De koningin aanvaardde Wiet woorden van dank. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor-de nog resteerende zittingsperiode Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat en lid dier Kamer. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN STAKERS EN POLITIE. Eén doode verscheidene gewonden. Stakers van de mijn maatschappij „Biliton”, op het eiland Biliton, verzetten zich tegen Interventie der politie. Er ontstond een strijd tusschen politieagenten en stakers, waarbij één staker gedood en zeven stakers gewond .werden; van de politieagenten werden er acht licht gewond. Uit Batavia zjjn politie-ngenten ter verster king vertrokken. DE H.-N.A.F.A. TE ALLAHABAD. De bijzondere correspondent, aan boord van het postvliegtuig H.-N.A.F.A., seint uit Allahabad aan Aneta-Vaa Dias d-d. 19 Sept.: Wij zyiL na een goede reis alhier aangeko- 'ing geschiedde vlot. Gedurende wy mooi weer. Er was veel belangstelling op het vliegveld. De afstand KarachiAllahabad werd door ons in negen uur afgelegd. Morgen vertrekken wij naar Cacutta. DECORATIES OM BROOD VRAGEN. WIL DE FRANSCHMAN GAAN REIZEN? SPORT. „Een Franschman is een gedecoreerde mynheer, die steeds om brood vraagt en dia nooit de grenzen van zijn vaderland over schrijdt”. Die uitdrukking is bekend en zoo als de meeste dezer uitdrukkingen, heeft zo een kern van waarheid. Inderdaad is er geen land ter wereld waar meir zooveef gedecoreerde menschen vindt als in Frankrijk. „Negen van de tien Frnn- schen hebben een lintje”, zegt men gewoon- lyk; dat is „overdreven, evenals trouwens die mop van de vrouw, die aangifte kwam doen bij den commissaris van Politie, dat haar man spoorloos verdwenen was. „Nog bijzon dere kenteekenen?” vroeg de commissaris, nadat het signalement was opgegeven. „Ja”, antwoordde de vrouw, „hjj droeg geen lintje. Maar dat ongeveer zestig procent der Fran- schen gedecoreerd is d.w.z. een lintje in het knoopsgat hebben dat geloof ik wol. De meeste van die decoraties zyn natuurlijk niet echt en er zjjn bijv, in Parys verschil lende groote winkels, waar men alle moge lijke ridderorden, medailles enz. koopen kan. Ik weet niet of het in Holland verboden is de versierselen van een ridderorde te dragen, die men niet bezit, maar dat het zoö goed als nooit voorkomt, is wel zeker. In Frankrijk echter is het heel gewoon en men gaat hier een „lintjeswinkel” binnen om er zijn knoops gat te sieren, zooals by ons een bloemen winkel. Ook dat „steeds om brood vragen” is iets typisch Fransch. In verreweg de meeste res taurants hier, staat op ieder tafeltje een mandje brood, dat geregeld bijgevuld wordt. Daarvoor zijn gewoonlijk speciale kellners of meisjes, die dus niets anders te doen hebben, dan te zorgen dat de broodmandjes niet ledig raken. Af en toe echter, ontsnapt zoo n mandje wel eens aan de waakzaamheid van de „brooduitdeeling”. De gevolgen zjjn dan meestal vreeselyk! De klant, die juist zijn laatste stukje brood in den mond heeft ge stopt. .«teek argeloos zjjn hand in het mandie om oen nieuw stukje te nemen. Hij vindt niets: de hand grabbelt heen en weer in het mandje, maar natuurlijk teverg-eefs. In zoo’n goval.ia het voor een Franschman onmoge lijk verder te eten! Want onverschillig, of hij aan i'n hors d'oeuvre, z’n vleesch of dessert bezig is. brood moet er bij’ „Du pain”, schreeuwt hjj. „il n’y a plus de pain!” (Brood! er ia geen brood meer!") En „Du pain' dn pain!!” schreeuwen onmiddellijk zijn tafelge- nooten mee. De menschen aan de andere ta feltjes kijken angstig in hun mandjes om te zien of bij hen hetzelfde onheil dreigt: is hun mandje goed gevuld, dan eten ze kalm door ieder voor zich, nietwaar? anders. ontstaat er en soort tumult, dat men in Holland slechts zou kunnen veroorzaken door een Hinken brand, een moordaanslag of iets dergeljjks! Ja, de Franschman is nog steedé gedecoreerd en vraagt nog steeds om brood.. Maar zou hij voor de rest werkelijk aan hst veranderen zyn? Zou de hokvaste Fransch man globetrotter-neigingen gaan aannemen? Te oordeelen naar de magazijnen „de maro- quinerie” d.w.z. in reisbenoodigdheden, die in alle deelen der stad als het ware uit den grond verrijzen, zou rnpn dat werkelijk gaan denken. In hun uitstalkasten etaleeren ze dof lederen koffers, met nikkelen sloten, breeda wildlederen tasschen, lichte valiezen en reis- nécessaires in alle soorten. Sommige dezer koffers zyn zoo dik en zoo solide, dat zelfs de zwaarste byl er geen kans by zou heb ben (zyn de kofferfabrikanten met hun ge dachten nog in de tijden der struikroovers?) andere daarentegen zyn zoo licht en elegant - vervaardigd als het zeldzaamste gedreven zilver. Alle zyn zo verleidelijk, door hun' schoonheid of door hun billijken prijs; want er is keuze voor iederen smaak en voor iedere beursl En alle nooden ze als bet ware tot reizen. En indien men niet binnentreedt in deze fraai gebouwde en schitterend inge richte magazijnen, dan is het omdat zeer be langrijke, dringende bezigheden U weerhou den. Maar men droomt van groote reizen, die men gaat maken, belast met al die mooie ba gage..... De Franschen moeten dus wel groote reizigers zyn geworden, willen al die leveranciers reden van bestaan hebben. Ten minste, indien het niet de vreemdelingen zijn, die al die dingen koopen.... Ernest Catudal. een der oudere Fransche wielrenners, heeft dezer dagen het Fransche kampioenschap achter motoren gewonnen. Catudal is thans zevendertig jaar en rjjdt reeds twintig jaar. Twintig jaar nu al, dat by iederon keer weer opnieuw, met wie weet welke illusies, in den strijd ging, en iederen keer weer geslagen en gedesillusioneerd van zyn rjjwiei stapte. Want Catudal hoewel een der meest serieuze en een der moedigste stayers der wereldheeft nooit veel succes gehad en is steeds gebleven een goede ren ner „du deuxiéme plan”. Tot, plotseling nu het succes hem toelachte. En Catudal, ds bescheiden renner die over alle mogeljjke goede eigenschappen beschikte, maar geen snelheid scheen te hebben, liet zyn jonge te genstanders: den beroemden Grassin. den ge- duchten Bréau en vele anderen, achter zich en sloeg alle records. Na de race, toen de officials en vrienden toesnelden .om den nieuwen kampioen geluk te wenschen. vonden ze hem op het midden terrein, het hoofd verborgen in de banden huilend. „Laat me maar huilen, zei hij. toen zjjn oom, de bekende Georges Sérés hem felici teerde. het is zoo mooi, weet U, dat. „Dat”, bet is de titel, de eer, behaald op zeven-en-dertig-jarigen leeftijd, „dat”, het is het doel, bereikt na een leven van training, stryd, tegenslagen en.... volharding.... Ja, dikwjjls is de sport wel heel mooi...» H. de J. Hertogenbosche Courant meldt uit Zundert: In het sanatorium te Westmalle heeft de 88-jarige J. van C. met een jachtgeweer ga- straties. Inerpellant drong er op aan, dat jm waDüêC? weer een zoodanige demonstrsrtis g’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2