Dagblad. JAN DE ALKMAAR. l Ill Neaerlandsehe Landbouwbank. Bijkantoor Alkmaar: Konlngsstraat hoek PieterstraaL EFFECTEN - COUPONS - DEPOSITO'S - CREDIETEN. Verfwaren, Teerproducten, Olieën en Vetten, t Pek Mastiek, Breeuwwerk enz Tweede blad MAANDAG 24 SEPT. 1928. Tel. 324 L' 57, 36*/, Doozen luxe Post L. FRANKENBERG. f zes „Vriesia” VRIES Alkmaar. Chemische Fabriek FINANCI6ELE RUBRIEK. PROVINCIAAL NIEUWS. OUDKARSPEL. 3e lustrum St Aloysius Patronaat Polltie-maatregelen tijdens de Landbouwfeesten. BURGERLIJKE STAND. t z_LEGRAMMEN. I told - Uollandsch TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG. Beurskoersen van 24 September. V. K. 1.30—1.45 2.00-2.15 10P/» 101% !en. 411»/. 159 binnengeko- «60—9 151 Let mug 441H 222% 121K 121* 70 i ten aanwijzing der politie. 202 59* ERNSTIG "SPOORWEGONGELUK. (Opgave 2.40 X TELLE BRAND. Kind verbrand. WEEKBERICHT VAN DE ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. teit te Utrecht in de rechten. BRAND, om kwart over 59.44* 12.09 1/4 9.74 1/4 34.65 66.50 66.70 66.50 35.12 47.98 101*/. 101*/, 2b0 785 415* 421 442* 161 168 250- 48 160 172 248* 161 172* 146 233* 252 162 172»/. Vijf dooden, 21 gewonden. NEW YORK, 24 Sept. Volgens een bericht uit Chicago zijn nabQ Granite iu Illinois eeu goederentrein en een jtersonentrein met elkaar in botsing geko men. Vijf personen werden gedood en 21 ge wond. 541 »9S'/. 517 171 159 138 670 372 239 162 221* 2 140 140 240 122 250 170-64 83 537* 43»* 517% 170 425 413-2»/. 156* 138 658* -2 78 87* 200 H6\, 229 2o2*> *7. 37*/, 280 780 416-4 60 145 197 83’/, hebben wy steeds ir circa 200 soorten voor radig. Moderne uitvoering. Lage prijti ALKMAAR. I w^hl Berlijn Ixmden Parjjs Brussel Kopenhagen Stockholm Oslo Weenen Bazel Rome New Yprk Praag STAATSLEENINGEN 4* 6 6 6 Minden, dit inzake de MuiderUilkwe.-ue. De president verklaarde zich onbevoegd om van de door den heer Vos iugestelde vordering kennis te nemen on veroor ieeide den eischer in de kosten van het geding begroot op f 60. uitspraak in de kortgedingzaak tusschon den heer Floris Vos te Naarden en het Hoog heemraadschap van den Zeedijk, beoosten Nederland 1917 idem 1919 idem 1923 Ned. Indië 1928 BANKINSTELLINGEN Koloniale Bank Indische Bank Handel Mpy. INDUSTR. OND. BINNENI-AND Jurgens Oude Philip» - NederL Kunstzijde INDUSTR. OND. BUITENLAND Anaconda - Steel comm. CULTUUR MAATSCHAPPIJEN (?ultuur Vorstenlanden Dito Actions H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Poerwored jo - MIJNEN Redjang Lebong PETRt HJiUM Dordtscbe Petroleum Kon. Ned Petroleum Steana Romans RUBBEK-MAAT8CHAPPIJEN AmsV Rubber Bandar Rutiber Deli Bat. Rubber Indische Kobtier interconün. Rubber Lampoug Sumatra Rubber Ooev-Java Rubber Sertiadjadi Silau Vico'i SCHEEPVAARTEN Hull. Amerika Lijn Kon. Boot Stoomvaart Mij. „Nederland" Nievnlt Goudriaan Paketvaart -- Scheepvaart Unie Marine ommon. Marine Preferent TABAKKEN Del) Batavia Dell Maatschappij Seuimlah Oostkust AM EK SPOORWEGEN Eric Spoor Southern Rails Union Pacific Wabash Railway PROLONGATIE 220’., 146* 147* 234 10*/, 124 250 163 86 121 Vuurwerk. Des avonds vanaf 8 uur tot afloop vuur werk wordt geen rijverkeer toegelaten op de Kanaalkade vanaf de Korte Nieuwesloot tot Patemosterstraat en is hiervoor de auto- omnisbussen als route aangewezen: Heeren- straat, Dijk, Koningstraat, Koningsweg, Pa- ternosterstraat. Op de Kanaalkade rullen niet worden toe gelaten auto's,rijtuigen, fruitwageus, ijskar ren, tentjes, stalletjes, te verhuren ladders, stellages e.d. WISSELKOERSEN. van de NederL Landbouwbank). Bijkantoor Alkmaar. 59.44 12.09* 9.74 1/4 34.65 66.50 66.72* 66.50 35.12* 47.99 13.04 2.49* 7.39 Waterleiding. Door het springen van een buis der waterleiding stond Zondagmor gen een gedeelte der Spoorstraat nabij do Roskambrug blank. Geprobeerd werd, de hoofdkraan op den hoek der Spoorstraat at te sluiten, wat niet hielp. Met die over dn Roskambrug had men beter roaulta"* Draverijen in de Harddraverslaan. Voor alle verkeer zullen zyn afgesloten van des namiddags 16 uur: de Wilhelmina- laan en Metiusgracbt, terwijl de Groote Kruislaan alleen bereden mag worden in de richting van Kenoemeretraatweg naar Wea- terweg. Stationneerende voertuigen, auto’s, frtrit- wagena, ypkarren enz. wordon niet toegolaf op den Kenn.straatweg, Groote Kruislaat! of omgeving van het feestterrein, dan volgens gen, de perceelen 47 en 49 aan waarin de sigarenmakerswerkplaatsen vestigd zijn van de heeren Burgering Woel. De brand schijnt door onbekende oor zaak ontstaan te zijn in bet perceel van den heer Burgering, dat geheel uitbrandde, van bet andere perceel braadde alleen de bo venverdieping uit, terwijl het benedenhuis vry g»af bleef.‘Met twee slangen op de wa terleiding kon de brandweer het vuur blus- schen. De heer B. was in het geheel niet, de heer W. slechts matig verzekerd. 8-OCTOBERFEESTEN. Ook in de Zocherstraat is een buurtcom- missie gevormd, welke zich ten doel stelt het organiseeren van kinderfeesten, ter ge legenheid van de 8-Octoberviering, en het aanbrengen van eenige versiering. De commissie bestaat uit de heeren O. v. d. Wal, Voorzitter; J. Jonker, secretaris, J. Kes, Penningmeester en R. de Vries, Com missaris. Gisteren had in het Gezellenhuis de viering van het 3e Lustrum van het St. Aloysius Patronaat plaats. Deze herdenking was voorafgegaan door een triduum, onder leiding van Pater Bona- ventura, welk triduum door de jongens trouw waa bezocht. Des morgens werd in de kapel van het Ge- zellenhuis door den Eerw. Directeur, Kape laan van Haaster een H. Mis opgedragen voor do overledene en levende weldoeners van het Patronaat en voor de leden. Onder de H. Mis naderden alle leden en het Patro- naatabestuur ter H. Tafel. De H. Mis werd gevolgd door een gemeen schappelijk onhijt, waar de jongens toonden, dat ze geen aansporing noodig hadden om de ruim voorziene tafels alle eer aan te doen. Des middags te 1 uur had do officieels herdenking plaats In de feestelijk versierde zaal waren velen aanwezig, waaronder de H. Eerw. Heer Deken, de Directeuren van de andere Patro naten te dezer stede, verschillende Commis sieleden dier Patronaten, de Voorzitter van de Plaatselijke jeugdcommissie, Kap. Ilolmer en vele ouders. Do Heer Klooster opende de vergadering met een kort ojteningswoord, waarin hij de stichters van het Patronaat, Kanunnik Eb- binkhuysen en Pastoor van Adrichsm, speci aal herdacht, waarna de vioolclub haar kun nen demonstreerde in een pittigen marsch. Het feestlied werd daarna door allen meege zongen. Hierna bracht de Secretaris verslag uit over het 3e Lustrum. W|j stippen hieruit bet volgende aan: Allereerst wordt gememoreerd, dat do Dir- Kap. van Haaster, thans 10 jaar Directeur is en dus zjjn 9e Lustrum viert Een wel seldcaaxn feit voor een Patronaat om zoo lang eenzelfden directeur te hebben. En ioder, die weet, wat bet beteekent steeds maar weer, dag in dag uit met Jongens op den aanval- Ugen leeftijd van 12 tot 16 jaar om te gaan, kan ook waardeeren het vele goede, maar vaak aware werk door den directeur ver richt Gememoreerd werd het zware verlies door het Patronaat geleden, wegens tiet overlijden van den heer Wanna, die van de oprichting af in het Bestuur gezeten, daaraan zijn beste krachten gegeven heeft. Een groot deel van zijn leven was gewijd aan de jeugdvorming. Zjju aandenken zal zeker in dierbare her innering blijven. Tevens dient vermelding, dat het jongste bestuurslid, de beer C. Fran se, by de oprichting van bet Patronaat lid werd, daarna overging naar de Gezellen- vereenigiug en ten slotte lid werd van de Patrouaa tsconunissie. Wat de werkzaamheden van het Patronaat betreft, gelukkig is de tijd voorbij, dat men hst Patronaat alleen beschouwde als een in richting, waar men des Zondagsavonds zijn jongens een tijd kon opbergen. Meer en meer is men gaan begrijpen, dat het naast de ontspanning vooral wil zijn een opvoedings instituut voor de rijpere jeugd. Naast de ontspanning op Zondag wordt door het ge ven van Onderwijs. Godsdienstles, enz., ge- sorgd voor de verdere vorming der jongens. Vooral de cursussen Vakteekenen en Huis vlijt verdienen hier een speciale vermelding. De ouderafdeelingen verheugen zich in een behoorlijke belangstelling, speciaal de bibliotheek en Missieclub, en niet het minst de Busciub. Deze laatste afdeeling wist in de verloopen 5 jaren niet minder dan f 1600 b(j elkaar te rammelen, met hun bussen ach ter in de kerk. Na er nog op te hebben gewezen, dat het aantal donateurs niet vooruit gaat en steun toch dringend noodig blijft en na het Patro- naatuwerk iu aller belangstelling te hebben aanbevolen, eindigt de Beer, zijn verslag. Het programma werd verder afgewerkt met aardige toespraken van eenige leden van het Patronaat, een demonstratie van de Buaclub en het aanbieden van een kistje sigaren aan den Directeur en aan den con cierge, den heer Mensink. Hierna is het woord aan den Voorzitter van de plaatselijke Jeugd-Oommissie de Eerw. Heer Helmer. Hy feliciteert, op de hem eigen humoristische wijze, het Patronaat met' dit 3e Lustrum en komt daarna op het werk van de Jeugdcommissie. Hij laat dui delijk uitkomen waarin dit werk bestaat en dat het o.a. beoogt de goede samenwerking tusschen de Patronaten onderling en er als het ware voor te zorgen dat zij elkaar niet tegenwerken. Tenslotte hebben alle toch hetzelfde doel. Daarna zet hij nog eens duidelijk het werk der Patronaten uiteen en legt er vooral den nadruk op, dat een der voornaamste doeleinden moet zQn het verband tusschen de jongens en den Priester. Deze mooie rede wend met applaus begroet Hierna sprak nog de Hoogeerw. Heer De ken, die die ook zijn gelukwensohen aanbood en speciaal wees op het geestelijk Ideaal der Patronaten. Den jongens moet diepe Gods dienstzin worden bQgebracht en daarom ver heugde hij zich bovenmate, dat het Triduum Veetentoonstelling. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat: Tijdens de veetentoonstelling op bet Waagplein, Doorbraak en Nieuwesloot van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. voor alle verkeer gesloten zuljen zyn: de Sohapenbrug, Door braak, Houttil (vanaf do Magdalenenstra&l tot Pietorstraat), Korte Nieuwesloot (vanaf de Koningstraat tot Hofplein) en Gedempte Nieuwesloot (vanaf Hofplein tot Lombard- steeg). ALKMAAR. Getrouwd: Franciscus Ruepert en Catha rina van Giezen. Geboren: Wilhelmina Leonards, d.v. Wil helmus van Neijiiof en Hcndrika Boutier. Catharina Theresia, d.v. Cornelis Bijl en Anna Stuijfbergen. Maria Johanna, d.v. Obo van der Klei en Johanna Messelaar. Levenloos aangegeven kind van.Johannes v. Berkum en Christina de Jong. Overleden: Maria Melker, wed. Johnnnes de Boer, 77 jaar. sierde hoofdaltaar een plechtige H. Mis daarbij geassisteerd door zyn beide orde broeders, de Weleerw. Paters St. Uiterwaal en J. Knippcnburg, respectievelijk als dia ken en subdiaken. Voor de Communiebank hadden de Z.E. lieer Pastoor H. J. Micklinghoff, de W.E. Paters J. D. Okhuijzen en N. van Rijn en verder een broer en zuster van den jubilaris plaats genomen. Het schoone kerkgebouw was geheel met geloovigen gevuld. Voor den aanvang van de H. Mis werd het Veni Creator gezongen. Voorts voerde het mannen- en knapenkoor onder leiding van den heer P. A. van Langen, de driestemmige Misga Secunda Pontificalia uit van Lorenzo Perosi; de Credo werd gezongen van de eerste Missa Pontificalia. De orgelmuziek werd gespeeld door den heer J. Hazes. Na de Hoogmis werd in de Pastorie een receptie gehouden. Deze werd o.m. bezocht door afgevaardigden van het Kerkbestuur Zangkoor/ Eerbied in Gods Huis, en van de collectanten; voorts merkten we op deh H.E. Deken E. P. Rengs en den hoer Mr. A. Leesberg. Pastoor Micklinghoff hield een korte speech, waarin hy Pater Siemes hulde bracht als kapelaan en bovenal als religieus. De Z.Eerw. Spreker herinnerde aan het vele, dat Pater Siemea voor de orde der Domini canen, als prior, als puatoor en als Overste gedaan bad. Namens de Alkmaarsche vrienden bood Pastoor Micklinghoff den jubilaris een ge schenk onder couvert aan met het verzoek dit te bewaren voor een mooie bedevaarts- reis, bijv, naar Lourdea. De receptie werd voorts door vele parti culieren bezocht, terwyl ook talryke schrif- telüke gelukwenschen waren binnengeko- Gistermorgen brand ontdekt in een tweetal naast elkander gelegen, onbewoonbaar verklaarde wonin- de Laat, ge en zoo n heerlijk verloop heeft gehad. Hij dankte f «e ouders voor hunne medewerking om de jongens op tijd aanwezig te doen zyn bjj de 1 verschillende oefeningen en de jongens voor 1 hun ijver. Tevens dankte hij den heer Klooster voor zyn vele werkzaamheden als Patronaats- coinmissielid, en vooral voor zyn schitterende wjjze van inrichten van deze bijeenkomst. Hiermede was de officieele plechtigheid af- geloopen. Vermelden wij nog, dat een prachtig bloemstuk van de H.H. onderwijzers van het Patronaatsonderwys was ontvangen en van de Familie Huiberg. Des avonds om 8 uur was net feest. De zaal was overvol en in spanning wachtten de aanwezigen, speciaal de jon gens, op de opvoering van het tooneelstuk, „De wraak der kabouters." Uitbundig is er gelachen om dit aardige stuk en gezien het succes, hiermede bereikt, heeft het bestuur besloten nog eens een op voering hiervan te geven en wel as. Don derdag in „Het Gulden Vlies". De entree zal zeer laag worden gesteld, zoodat velen een prettigen avond kunnen meemaken. In verband met de wederopvoering kun nen wy ons van een bespreking onthouden i en alleen constateren, dat het prachtig waa en de aanwezigen boogstvoldaan huiswaarts gingen. Hiermede was de feestviering ten einde. Het Patronaat kan op een waardige viering van het 3e Lustrum terugzien. De aanvoer op de veiling begint nu weer langzamerhand minder te worden; ofschoon er nog heel wat boonen worden aangevoerd, (wat nog steeds het hoofdproduot is), wordt de aanvoer van andere artikelen steeds minder, zooals van spinazie, kropsla, poste lein, wortelen komkommers, enz. Vooral ook van tomaten wordt de aanvoer by den dag minder en niettegenstaande de aanvoer steeds kleiner wordt, blyft het met de pre zen nog maar treurig gesteld. Maandag kon den als hoogste markt de beste soorten voor export niet meer dan 4 ct. per pond opbren gen, terwyl Vrydag nog maar de halve prijs behaald werd. Komkommers, waarvan nog enkele partijtjes gpede soorten worden aan geboden, brachten redelyke prijzen op. Dit was ook het geval met kropsla, welke deze week nog boven de 4 ct. per kröp opbrach ten. Wie dan oók van beide producten nog wat aanvoerden (en dit zyn er weinige), konden best tevreden zyn. Met andyvie gaat het heel ongelyk. Dit artikel, dat nu by tamelyke hoeveelheden wordt aangeveerd, was dezp week aan eeu groote prysschomme- ling onderhevig. Brachten ze Maandag rede lijke pryzen op, Woensdag daarentegen was de markt zeer flauw en kon men voor de beste struiken voor weinig geld nog byna geen afzet vinden. Vrydag herstelde de markt xich weer, zoodat de pryzen weer normaal werden. Wel een bewys, dat het vraagstuk van vraag on aanbod alijd in het groentevak een hoogst belangrijke rol speelt. Van bloemkool was de aanvoer ook deze week groot. De pryzen waren, hoewel niet hoog, toch nog bevredigend. Ook komt er dagelijks meer roode, gele en grobl^ lyjol op de veiling en zelfs enkele partijtjes spruiten worden ook al aangeboden, waardoor het na- jaarsgezicht op de veiling meer en meer tot uiting komt Wortelen, die nu aangevoerd worden, zyn byna weer nieuw gewas en brengen ook weer redelijke prijzen op. De aanvoer van fruit blyft nog steeds van be- teekenis. Ook de prijzen kunnen nog goed ge noemd worden. Aan de kweekers en handelaars van schor- seneeren wordt by dezen medegedeeld dat by den veilingleider inlichtingen zijn te krij gen voor het houden van veilingen van bo vengenoemd product ROERMOND. 24 Sept Zaterdagavond to ongeveer 6 uur is de groote schuur van de ontginning „Tbeodoor- hoeve” te PutbroekEcht door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebraud. De ge- heele oogst en alle machinerieën, die opge slagen waren in de schuur welke het eigen- dm was van den heer Keuter, gingen verlo ren. Op een gegeven oogenblik vermiste men het 4-jarig zoontje van R. Na lang zoeken werd het ventje in de brandende schuur ge heel verkoold gevonden. Hy was by het uit breken van den brand in de schuur geweest en aldus om het leven gekomen. DE IND16-VLUCHTEN. De H. N. A. F. B. te Bender Abbae. Het Persbureau Vai Diaa meldt: De H. N. A. F. B. is op zyn reis naar Ned. Indië hedennacht om 5.40 uur, plaatselijke t(jd, uit Aboekir te Bender Abbas aange komen. DE THEATERBRAND TE MADRID. Reeds 63 lijken geborgen. Nog honderden vermisten. MADRID, 24 September. Het opruimingswerk na den brand in het theater „Tbeatro Novedades” heeft den ge- I heelen nacht voortgeduurd en ook heden- morgen was de brandweer, bijgestaan door politie en militairen bezig. teljjke gelukwenschen men. Des avonds celebreerde de jubilaris een plechtig lof, waarmede de dag besloten werd. CANDIDAATSEXAMEN RECHTEN. De zoon van den burgemeester, de heer W. G. Wendelaar, slaagde aan de Universi voor het candidaatsexamen lot houeumoigen zyn 68 lyken onder de puinhoopen vandaan gehaald. Men vreest, dat zich nog meer dan honderd lykeu onaer ue puinhoopen bevinden. Het theater bad zes rangen, met totaal 3000 plaatsen; alles was bezet. Er werd een revue opgevoerd en in een 4er actes traden danseressen yp, op een donker tooneel met electrisch verlichte staven. Wellicht man keerde ei een en ander aan de constructie van de eloctrischo inrichting; hierdoor ont stond kortsluiting, welke tot de catastrophe leidde. Plotseling sprongen vonken uit de gloei lampen der staven en gingen allo lichten in de zaal uit, zoodat het theater volkomen in het duister was gebuid. Op dit moment sloegen de vlammen in de kleedkamer der danseressen. In een minimum van tyd stonden de cou lissen in brand en een dichte rook drong van het tooneel in de zaal. Onmiddellyk daarop vloog het brandend gordijn van het tooneel in de zaal. De too- neelspelers, tooneelspeelsters en tooneel- knechts vluchtten in alleryl. Een brandscherm was in het theater niet aanwezig. AUTO DOOR EEN TRÉlN^iEGREPEN. Drie dooden. FRANKFURT M., 24 Sept. Gisteravond tegen middernacht werd op den onbewaakten overweg tusschen Sprend lingen en Oberrode de auto van den inge nieur Giese uit Offenbach door een perso nentrein gegrepen en zoo goed als geheel vernield. Van de vier inzittenden werden drie personen op slag gedood. De vierde persoon werd ernstig gewond naar het zie kenhuis overgebraebt. DE MUIDERTOLKWESTIE VOOR DEN RECHTER. De president der Rechtbank verklaart xich onbevoegd. AMSTERDAM, 24 Sept. De President der Arrondissementsrecht bank Mr. Coninck Westenberg, deed heden VEERTIGJARIG PROFESSIEFEEST VAN DEN WELEERW. PATER C. SIEMES. Onder vele blijken van belangstelling heeft gisteren de Weleerw. Pater C. Siemes O.P„ Kapelaan der St. Dominicusparochie zijn veertigjarig professiefeest gevierd. Om half elf droeg de Eerw. jubilaris aan het feestelyk met bloemen en j»almen ver- op,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 5