M - Hollandscli Dagblad. ALKMAAR. o JAN DE lel. 324 Tweede blad II PURMEREND In bussen van 50, 75 ct. en noten f 1.59. HANDEL EN MARKT. 1 -J II Berichten opgenomen In een gedeelte onzer vorige oplage. MAANDAG 24 SEPT. 1928. IN EN OM ALKMAAR. 'De nieuwe gemeen tebegrooting. L. FRANKENBERG. Alom verkrügbaar. Chemische Fabriek „Vriesia” VRIES Alkmaar. IN VRIJHEID GESTELD. PROVINCIAAL NIEUWS. NOG EENS HET STERFTECIJFER TE ALKMAAR. nii TWEE-EN-TW1NTIGSTE JAARGANG. laag mogelijk niet deren (04 jaar). 0.34 0.66 0.12 25.606 VERTROKKEN PERSONEN. o moedelyk belangrijk Maar B. en VV. m I fl HET s.8. „PRINSES JULIANA”. 46.653 11.767 35.177 30.783 27.199 23.010 0.50 0.50 0.23 0.30 0.70 0.11 0.45 0.55 0.24 0.41 0.59 0.18 0.38 0.62 0.15 geraken, lol barer leden> ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Genomen baden van 16 Sept, tot en met 22 Sept.: Heeren Dames 114 98 OudWb 5‘J r.k., Mank Z_uaTóort L gemeenschappelijk adres te den Minister van Waterstaat noodig over deze aangelegenheid audiëntie aan te vragen. Beverwijk een ALKMAAR plaatst Uwe ad veren ties in alle binnen- en bujtenlandsche bladen zonaer prysverhooging Geheimhouding wordt gegarandeerd. dtsrdoor zuilen worden weggenomen. Moge de afdeeling Alkmaar van den Neder- latdschen R. K. Bond voor Groote Gezinnen in dezen topzet slagen en tot grooterflh bloei >t Geestelijk en stoffelijk welzijn Prov. Alkmaar Bussum Haarlem mermeer Den Helder 30.203 Hilversum Hoorn Velsen Zaandam DE OPHEFFING VAN HET VERVOLG ONDERWIJS. De „Aikm. Crt." meldt, dat de afdeeling Alkmaar van „Volksonderwijs” voornemens is, zoodra de voor baar ongunstige uitspraak van Ged. Staten inzakq de opheffing van het Vervolgonderwijs ontvangen is, legen deze uitspraak in beroep te gaan bij de Kroon. DE C. R. E. S. SCHOENEN. Naast zijn gewone schoenreparatie-inrich- ting, heeft de heer L. T. Bootsma, Laat, al hier, thans ook een installatie tot het repa- van de bekende C. R. E S. schoe- Die haast behoeft naar wij na een vluchtige inzage der nieuwe begroeting al reeds terstond konden vaststellen geen Sedemenige dagen is de brug van de Tweede N -H. Tram naar de Beemster in reparatie. Het vervoer gaat nu over de gewone Beemsterbrug en de reizigers moeten al len overstappen. GESLAAGD. Mej. J. van Don, alhier, slaagde te Amster dam voor het examen vrije- en ordeoefenin- gen. Dat zal nog wel eenige dagen aanhou den. Het belasting-project b al bijzonder een voudig: AMSTERDAM, 22 September. Hedenmorgen is het s.s. „Prinses Juliana” aan de Javakade aangekomen. De passa giers mog enhet schip nog niet verlaten in verband met een ziektegeval. De directeur van den geneeskundigen dienst, Dr. Heyer- mans, is met een dokter van de Maatschap pij aan boord van bet schip gegaan voor een onderzoek; van de uitslag hiervan zal het afhangen, of de passagiers het schip mogen verlaten. Nader wordt gemeld, dat het schip, dat op boeien in quarantaine gelegd is, om 1 uur wellicht zal worden vrijgegeven. met onze „de nieu- totaal 212 Vanaf heden is de inrichting gesloten. ONGEVAL. Toen gistermiddag omstreeks 5 uur de 40- jarige vrachtrijder J. Jonker op den Dijk bezig was, zijn wagen op te laden, zakte hij plotseling ineen. Onmiddellijk werd om een dokter uitgezonden, doch voor deze ter plaat se was, had men den heer H. C. Stoutjes- dyk, lid van de Roode Kruis transportcoion- ne, bereikt. Deze constateerde, dat de heer Jonker getroffen was door een beroerte, en verleende de eerste hulp. Later arriveerde ook Dr. Degenaar, op wiens advies de heer Jonker per ziekenauto naar zijn woonplaats, Otv":arspel, vervoerd -■ rd. De echte witte Uierzalf geneest de vurigste spenen De vermoedelijke dader van de dief stal in de Purmer is door de politie, na verhoord te zijn, in vrijheid gesteld DE TRAMBRUG. Sedemenige dagen is de brug J IETS NIEUWS. Aamjgaren de firma Vroom en Dreesuiann vCTian voldoen aan de vele verzoeken, om oensdag a.s. nog een modeshow in haar lunchroom t^brganiseeren, zal zjj blijkens een advertentie in dit nummer Maandag avond te 8 uur in ,,’t Gulden Vlies” een groote mode revue houden, waar 8 Parijschc mannequins de nieuwste modellen en nou veauté’» zullen toonen. De toegangsprijs is zoo gesteld. VERSIERING 8-OCTOBER. De commissie voor Ritsevoort en Koor- straat bestaat uit de heeren Masee, voor zitter; G. W. de Munk, secretaris; en Brouwer penningmeester. Voor Fuidsen en Appelsteeg beslaat de commissie uit de heeren Schoonhoven, Visser en Ofman. G. H. P. van dt- Giaaf, schippersknecht, Trompstriav 16 naar Harderwyk. A. G. vat SchaiK, naaister, r.k. hi.idseu öOa naar B *r gen N.-H. J .11 11 Combee, u.h. IVilde.uan straat 14 naar Apeldoorn; W. 11. Genefaas, schrijver Mil. adm. i.k G«*estersingei 40 naar Breda. 1' vi- Herwetten, Ka.'aalkade 28 na..r Amsterdam M ee Boer, dienstbode, g.k. Patemo.'terstraat J6 naar Zaandam J. J. van Eenennaaui, stuurman, u.h. Langestr. 75 naar Velsen, IJinuiden. A. Hissiuk, gev. bewaar»! jr, 'l houtlaan 12 naar Haarlem. C. Vasbinder, n.h. Heul 9, naar Amsterdam. B. S. Hooiboer, r.k. tuinstraat 53 inw., naar Amsterdam. J. de Jong, bewaarder strafgev., g.k. Zuiderhoutlaau 13 naar Haarlem. J. C. Rovers, Rem., van Everdiugenstraat 10 naar Amsterdam. Jac. Helderman n.h. Visschers- laan 10 naar Zeilt. E. H. II. E. Baron, u.h. Kenn park 21 naar Amsterdam. H. Hoogen hout, conducteur S.S. n.h. Forestusstraat 3 naar Maastricht. W. J. P. Russcher, kantoor bediende, Rem. Geestersingel 54 naar Wie- ringen. H. P. Geerke, Kenn.straatweg 29 naar s Gravenhage. G. Stoffels, ass.huish., n.h. Paternosterstraat 16 naar Witmarsum. E. H. M. Heerkens Thysen, 1.1. verpleegster, r.k. Van Everdingenstr. 18 naar Haarlem. II. J. Vermeulen, orgelmaker, r.k. Luttik Oudorp 14 naar Duitschland. G. de Hoop, gev. be waarder, n.h. Zuiderhoutlaan 10 naar 's-Gra- venhage. W. Grevelink, conducteur N.S. n.h. Tulpstraat 14 naar Maastricht. C. H. P. Gee- len, conducteur, r.k. Eikelenbergstraat 33 naar Maastricht. D. Bos, bulpwerkmeester, r.k. Laat 11 naar Amsterdam. H. L. L. Stem- pher, suikert.ker, r.k. Ie Tuindwarsstraat 25 naar Amsterdam. Th. Breed, r.k. Dyk 23a na'” Bergen op Zoom. G. van der I an, krui- deniersbed., Fnidsen 103 naar Amsterdam. O. van den Kommer, van Boterstraat 20 naar Antwerpen. D. Smit, van Kennemerstr.weg 109 naar Anna Paulowna. W. Swier en echt- gen., van H. G. Piersonstraat 16 naar Eind hoven. W. van Son, van Kooltuin 17 naar Zaandijk. L. Ven, van Voordam 7 naar Wor men H. H. Winter r.k., dienstbode, van Heem- raadstraat 3 naar Krommenie, H. K. H. Pruimboom e.l., dienstbode, van Koorstraat 11 naar Bergen (N.-H.). A. B. Pruimboom ej., van Koorstraat 11 naar Amsterdam. S- H. van Don r.k., onderwijzeres, van Cabel- jaustraat 6 naar Rotterdam. D. Danhof on echtg.. n.h., geen, kweeker. van Luttik - het Rijk 7.471.512 73.357 0.98 0.42 0.58 0.21 1.409.314 12.940 0.91 0.36 0.64 0.14 273 1.— 0.31 0.69 0.11 162 0.7 218 0.8 253 0.8 421 0.9 130 1.11 0.33 0.67 0.20 231 0.7 253 0.8 overledenen in totaal; percentage waarvan beneden de 50 jaar; waarvan boven 50 jaar; zuigelingen en kin- 59 naar ’s Gravenhage. G. J. Boom twerker, van Koningsweg 38 naar Zandpoort.” A. H. Kooymau r.k., zonder be roep,van Leeghwaterstraat 17a naar Bergen (N.-H.), C. J. de Bruijn n.h., garagehouder, van Scheteldoekshaven 3 naar Heiloo. W. Janssen en gez., r.k., van Eilandswal 1 naar Amsterdam. G. M. van der Lee r.k., hulp in de huishouding, van Stationsstraat 61 naar Hoorn. H. van Eldert r.k., militair N.O. 1. le ger, van Wagenmakerstraat 17 naar N. O. Indië. Jansje Blaauboer, zonder beroep, van Emmastraat 63 naar Ned. Oost-lndië. A. J. J. Bi >man nJt., dienstbode, van Schermeerstraat 1 naar Amsterdam. H. H. W. van Egerschot r.k., gerant, van Óudegracht 108 naar Rot terdam. C. Vennik n.h., accountant, van Nieuwesloot 127 naar Heiloo. J. Ph. de Vries en gezin n.h., lynwerker, van Asterstraat 15 naar Scbagen. E. Groen og., stoker by de Marine, van Hoeverkado 9a naar Den Helder. H. Bakker en gezin, n.h., botermaker, van Paardenmarkt 3 naar Schie dam. A. E. Spitzen r.k., chef ververy, van Schermerweg 34 naar Duitschland. H. Woudsma, geen, 1.1. machinist, van Grens- straat 12 naar Nieuwe Schans. J. Elburg n.L, winkelbediende, van Langestraat 35 naar Utrecht. A. M. Baltus r.k., dienstbode, van Oudgracht 299 naar Heiloo. J. Brouwer en gezin, n.h., pakhuisknecht, van T.nndstraat 53 naar Groninger. D. Th Makkiner e.l., van Wilhelminalaan 24 naar Diepenveen (0.). Jac. Jonker, n.h. van Heul 15 naar Eind hoven. Jac. Bijkerk, n.h. St. Joseph.stiaat 2 naar Amsterdam. J. W. Hovestad, n.h. van Óudegracht 285 A naar Soest. L. CTocn,, o.c. van Hoeverkade 9a naar Egmond aan Zee. W. H. Sely, r.k. van Ridderstraat 17 naar Zaandam. J. B. de Wit, r.k. van Kooltuin 17 naar N. O.-lndië. C. H. Kuilman, n.h. van Spoorstraat 13 naar Zuid-Scharwoude. A. J. Kueter, r.k. van Laat 138 naar Velsen. Wed. “'j Z<>1)*Hlort en zoons, n.h. van Van der Woudestr. 1T naar Apeldoorn. A. C. Vendel, r k. van Verdronkenoord 9 naar Schermerhorn. B. Bosch, r.k. van le Lauddw.str. 30 naar Eind hoven. R. Russchen, van Dabliastraat 9a naar Leeuwarden. N. A.' van der Heuvel, r.k. van Achterweg 31 naar Rijswijk. Wed. Haasbroek n.h. van Luttik Oudorp 97 naar Bennebroek. H. A. M. Beenders, r.k. van Linden laan 85 naar Oudorp. C. M. van der Wulp en gezin, van N. C. Piersonstr. 7 naar Haarlem. B. Dykstra, van Kennemerpark 16 naar Bloe- inendaal. A. Druiven, r.k. dienstbode, van Nieuwesloot 15b n.-iar Limmen. C. Fh. Ver- wey, apothekersa.M^van Tesselschadestraat 3 naar Baarn. G. Verhagen, n.h. van Com- pagniestraat 7 naar Schoorl. M. en W. Ver hagen, n.h. van Compagniestr. 7 naar Oudorp. A. C. de Ruiter, n.h. van Spoorstraat 18 naar Zijpe. A. J^van Beugen, r.k. van Te- selschadestraat 1> naar St. chelsgestel. C. Keppel en gezin, n.h. van Costerstraat naar Schiedam. P. F. Kuyper, r.k. van Zeg- lis 39 naar Beverwyk. J. Buyer en ecblgen., n.h. van Wageumakerstr. 11 naar Purmer- end. C. A. Beke, r.k. van Stationstr. 10 naar Beverwyk. A. Boterman, n.h. van St. Anna- straat 7 naar Velsen. Joh. Jaggie,' n.h. van Liefdelaan 7 naar Den Helder. J. de Jonge, van K. van 't Veerstraat 75 naar Oudorp. H. C. Peeters en gezin, r.k. van Tulpstraat 7 naar Maastricht. J. Stempelaar, r.k. buffet chef, van Laudstraat 41 naar A. A. M. Reyers, r.k. van Emmastraat 13 naar Bussum. S. Laan, d.g. boekhouder, van Jaag pad 38 naar de Rijp. G. L. H. H. Wanna, r.k. van Mient 11 naar Bloemendgal. J. G. Jocheema, r.k. leerling machinist, van Grensstraat 12 naar Roosendaal en Hispcn. H. M. Peetoom, r.k. van Westelkolkstraat 14 naar Wijk aan Zee. J. C. de Boer, n.h. van Westerweg 41 naar Oostzaan. G. W. A. Nyen- huis, r.k. étaleur, van Luttik Oudorp 47 naar ’s-Gravenhage. J. Koudijs, n.h. muzikant, van St. Annastraat 23 naar ’s-Gravcnhage. We mogen wel hiist maken traditioneels beschouwingen over we gemeentebegrooting”! De spoed immers, waarmee den laatsten t|jd ten stadbuize gewerkt wordt getuige de ongelooflijk vroege indiening dezer (echte) begreoting zou ons wel eens voor verrassingen kunnen zetten; we verbazen ons den laatsten tyd over niéts meer, en het zou ons geenszins verwonderen, als we de zer dagen van den burgemeester een briefje thuis gestuurd kregen met de mededeeling: „Je behoeft je over de gemeeutebegroo- ting heelcmaal niet druk meer te mak et;; we hebben de begrooting al lang kant en klaar aangenomen; we hebben op de pers l*_. kunnen wachten!” En dAArum, in haast.... SNELVERKEER DOOR KENNEMERLAND. Men schrijft uit Beverwijk aan de „Msb.”: De plannen, welke van regeeringswe- ge zijn ontworpen tot het doen aanleg gen van een grooten verkeersweg door Noord-Holland benoorden het Noord- zeekanaal met vermijding van de be bouwde kommen der gemeenten, blijken ook voor Beverwijk van verstrekkende beteekenis te zijn Onlangs berichtten wij dat deze weg, voor zoover het betreft het eerste gedeelte van het tracé, zal aanvangen bij het pontveer over het Noordzeekanaal te Velsen. Het stoom- pontveer wordt in Oostelijke richting groote iluiting zijnde ge- genoemd worden, dat thans by Bootsma een dergelyko installatie plaatst. Door de fabriek zyn verdeeld over het ge- heele land een 20 tal van deze reparatie-in- stfllaties geplaatst en by den heer Bootsma is deze inrichting voor noordelijk Noord- Holland. Ook de reparatie-gevallen worden hier be handeld. NEDERL. R. K. BOND VAN GROOTE GEZINNEN AFD. ALKMAAR. Op 5 October a.s. viert de afd. A.kmaar van den Nederl. R. K. Bond voor Groote Gezinnen haar 10-jarig bestaan. Aanvankelijk was het plan van bet Bestuur, om deren dag feestelijk te herdenken. Na overleg is in de laatste algemeene vergadering echter besloten dezen dag op wat meer bescheiden wijze te vieren, 's Mor gens een H Mis voor de levende on over leden leden der afdeeling, en ’s avonds fees telijke bijeenkomst der leden en belangstel lenden in de Schouwburgzaal van het Gulden Vlies. In deze bijeenkomst zal de Z.E. Pater Bor- romaeus de Groeve O. F. M. een feestrede houden. Het bestuur vertrouwt, dat de leden en vele Alkmaarsche Katholieken, die belang stellen in den Bond voor Groote Gezinnen, dien avond naar den gewijden en gevierden redenaar zullen komen luisteren, en dat de vooroordeelen, die er hier en daar tegen den Bond voor Groote Gezinnen bestaan en te tas en te onpas naar voren worden gebracht, bezwaar te zyn: er valt heel weinig nieuws te bestudeeren en te bespreken. De aanbiedingsbrief heeft in dit opzicht iets van de jongste troonrede: als journalist zit je er een beetje verlegen mee: ’t is allemaal zoo doodgewoon, dat je er met den besten wil van de wereld geen interessante dingen van zeggen kunt! Gelukkig maar, dat we hier nug een Fi- nautieele Commissie bezitten, welke als een soort vroegde Rekenkamer tevoren haar tneeuiug zegt ov.er de begrooting; anders zaten we nu beelemaal met de hauden in het haar. verlegd, waardoor de nieuwe. verkeersweg in rechte lijn aans< geeft op bet reeds in gebruik deelte HaarlemVelsen. De nieuwe Rijksweg is geprojecteerd- door de bestaande bebouwingen en lan derijen met vermijding van de gemeente Beverwijk. Wij maakten reeds melding van de meening van het gemeentebe stuur van Wijk aan Zee en Duin, over welks grondgebied de weg voor een be langrijk deel is geprojecteerd. Vooral de burgemeester dier gemeente, de beer H. Rothe, achtte de aanhangig zijnde plan nen zeer nadeelig voor zijn gemeente, omdat vele van de beste tuingronden aan de cultuur zullen worden onttrok ken, wat gelijk staat met een ingnjpen- de economische vernietiging. Het is intusschen gebleken, dat het ontwerp voor den nieuwen wej niet is te beschouwen als een plan, dav slechts gemaakt wordt als proeve voor een goede verkeersoplossing Het project waarvan thans sprake is, verkeert reeds in een zoodanig stadium, dat het binnen afzienbaren tijd werkelijkheid wordt Uit stedebouwkundig oogpunt bezien is de positie van Beverwijk ten opzich te van den nieuwen weg zeer ongunstig. De regeering toch z^l zonder twijfel per- sisteeren bij haar voornemen, om den weg door een tunnel onder den spoor weg UitgeestVelsen te leiden Ooste lijk van den bestaanden spoorweg-over- gang nabij het buiten „Scheybeeck Door deze omstandigheid word> het onmogelijk, het doorgaand verkee- voor Beverwijk te behouden Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft reeds verschillende malen bespre kingen met de betrokken autoriteiten gevoerd, doch illes schijnt af te stuiten op de mededeeling. dat de plannen ter gelegener tijd wel ter kennis van het ge meentebestuur zullen worden gebracht. Het moet, naar wij nader vernemen, in de bedoeling van het gemeentebestuur liggen, den Minister van Waterstaat tot een bezoek uit te noodigen, ten einde hem een juist inzicht te doen krijgen in deze, voor de aardbeienstad precaire aangelegenheid. Door de gemeentebesturen van Alk maar, Beverwijk, Castricum. Heemskerk Heiloo, Limmen, en Wijk aan Zee en Duin is inzake de plannen van d.er> nieu wen primairen weg een conferentie te Alkmaar gehouden, waarin o.a werd be sloten een richten tot en zoo een Inmiddels zal ook te comité van actie worden ingesteld, dat gevormd zal worden uit ingezetenen uit leze en omliggende gemeenten» AMSTERDAM, 22 Sept. Aardappelmarkt. Spuische Eigenheimers f 3.50f 4, Spui- sche drieling f 3.25-f 3.50, Zeeuwselie Bon te f 3.50f 3.70, Zceuwsche Blauwe f 3.60 f 3.70, Zceuwsche Eigenheimers f 2.90 f 3.20, Zceuwsche Blauwe Eigenheimers f 2.90—f 3.20, Drentschc Eigcnh. f 3.25 f 3.40. reeren nen. Zooals bekend, konden de reparation vooMieen uitsluitend geschieden aan de fa briek en een belangrijke verbetering mag het den heer ge- we weten aosotuut niet, wat we als ver- moedelyke opbrengst ramen kunnen, en daarom laten we voorloopig alles by het oude; later zal wel blijken of de factor van 0.80 al dan niet moet worden gehandhaafd en in hoeverre over winsten uit de bedrij ven kan worden beschikt Intusschen stellen B. en W. zich maar al vast op detetr 5asi?>»< Zoodar er i üuilimpiji iÏT gaan °nli ui op zicht Vermindering van lasten in Ttttiicb*- gestuïd wordt Wat wel héél jammer is. Want het is juist de gemeente, welke meaigen belastingbetaler tot wanhoop brengt: Ryk, Provincie en Waterschap zyn daarbjj vergeleken heel coulant! 't Is geen wonder, dat deze begrooting soo weinig interessant is en zoo weinig of geen nieuwe gezichtspunten biedt; ’t is Immers nog maar betrekkelyk weinige maan den geleden, dat de vorige begrooting werd vastgesteld, en er hebben zich intusschen beelemaal geen gemeente-schokkende gebeur- teuisseji voorgedaan; bovendien valt er thans zoo vroèg nog! voor de toe komst maar heel weinig of niets te vóór spellen. Hot kan dus niet anders, of de nieuwe begrooting moet ongeveer ,^elyk zyn aan de oude.” En zoo is bet ook. ’t Bljjft allemaal zoo ongeveer als bet was. En als er hier of daar eens een klein ver schilletje zich openbaart, dan haasten B. en W. zich zulks heel gauw te Cxcusecren. Zooals alreeds in den aanhef van den aan biedingsbrief. B. en W. beginnen: „Het ontwerp sluit, wat den gewonen dienst betreft, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 3.U27.OO2.35 tegen f 3.074.593.84 in 1928.” Een verschil dus van f 47.591.49. Niet noemen»waardig. Maar B. en W. vragen wél excuus; het verschil heeft niets te beteekenen; het va derland kan „ruhig” zyn: „De oorzaak van het verschil tusschen deze beide bedragen ligt gedeeltelijk hierin, dat thans, in verband met de rekeningscyfers over 1927, een tweetal z.g. evenwichtspos- ten, die in de begrooting geen voor- of na deelig saldo opieveren, te weten, die voor achterstallige inkomsten en uitgaven en voorschotten aan ontslagen ambtenaren in afwachting van hun pensioen, resp. f 55.000 en f 6000.lager werden gesteld.” Verder heet het heel braaf: „De inkomstposteu hebben wy geraamd op de bedragen, die zy naar redeljjke ver wachting zullen kunnen opieveren.” Nou, daar kan geen menseb bezwaar te gen hebben! Alleen de opbrengst der schoolgelden voor het l.ager Onderwys zou ons voor een ver- rassinkje kunnen plaatsen: als de op dit punt aanhangige wetswijziging intusschen tot stand kwam, zou deze „belasting” ver- moedelyk belangrijk minder opbrengen. Maar B. en W. maken zich daarover niet dik; zy duiden althans geen enkel middel aan, waardoor zy dit gat indien noodig denken te vullen. Met genoegelyke verrassing(!) vernemen wjj voorts, dat de uitgaven wederom zooveel doenlijk beperkt zyn (stel je vóór, dat 't niet zoo was! dan zou je de Finantieele Commissie 'eens hooren!) en heel schuchter .voegen B. en W. eraan toe: „al kon uiteraard niet elke verhooging worden vermeden.” Ons dunkt, dat een ieder dit zal moeten billijken: een groeiende stad heeft nu een maal groeiende uitgaven; maar B. en W. zjjn bang als de dood, dat de Raad d.w.z. het Elftal zich verbolgen zal toonen over deze ongehoorde brutaliteit, en daarom vemen ze direct een zoethoudertje te baat: „De omstandigheid, dat het nadeelig saldo over 1927 f 13.661.81 bedroeg, tegen f 48.406.95 over 1926, kwam ons hierby ten goede.” Wees dus maar niet boost LOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. 1 DISTRICTSARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25 uur. es Zaterdags van 91 uur. Voor werknemsr uitsluitend van 912 Maandag- en Donderdagavond van 7- -- MANNEN. Aangeboden: 1 bakker, 1 betonbewerker, 1 boekbinder, 2 chauffeurs, 1 carrosseriebouwer, 1 dukkqr- zetter, 8 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 2 kellners, 1 kleermaker, 3 letterzetters, 1 magazijnbediende, 2 metselaais, 1 meubel maker, 1 machinale houtbewerker, 1 motor- hersteller, 7 opperlieden, 5 pakhuisknechts, 1 reiziger, 1 scheepstimmerman, 1 schilder, 19 sigarenmakers, 3 smeden, 1 stukadoor, 2 stokers, 1 suikerwerker, 1 straatmaker, 5 timmerlieden, 1 winkelbediende, 44 losse ar beiders. Geplaatst: 1 metselaar, 1 pakhuiskneciit, 2 sigarenma kers, 7 tiansportarbeiders, 3 losse arbeiders. VRÓUWEN. Aangeboden: 4 werksters. Geplaatst: 1 dienstbode en 1 werkster. Uit in 1925 gepubliceerde cijfers bleek, dat, hoewel volgen» de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek, het sterftecijfer voor Alkmaar ten opzichte van andere gemeenten verhoudingsgewijs hoog was, dat hoogo cijfer, voor wat deze ge meente aangaat, alleen betrof de personen in de leeftijdsgroepen boven de 50 jaar, ter wijl ten opzichte van de jiersonen beneden den 50-jarigen leeftijd het cijfer voor Alk maar niet alleen gunstig was, doch aanmer kelijk gunstiger dan voor het Ryk, de pro vincie Noord-Holland en verschillende an dere groepen van gemeenten. By verder onderzoek bleek de grootere sterfte van personen boven den leeftijd van 50 jaar ook niets verontrustend te bevatten, doch te moeten worden toegeschrevon aan het feit, dat deze gemeente huisvesting geeft aan een verhoudingsgewijs groot aantal per sonen boven den leeftijd van 50 jaar, die zich op lateren leeftijd hier vestigen om, na volbrachten arbeid,’ hun levensavond hior door te brengen. Uit de thans over het jaar 1926 door bo vengenoemd Bureau medegedeelde sterfte cijfers blykt, dat die gunstige verhouding zich ook in dat jaar heeft vertoond, waar van het volgende staatje een overzicht geeft. Aan dat staatje is een overzicht toege voegd van de zuigelingen- en kindersterfte (van 04 jaar), hetwelk eveneens een voor deze gemeente zeer gunstig beeld vertoont. Hieronder volgt de sterftestatistiek over 1926. Achter de plaatsen vindt men respec tievelijk vermeld: Aantal inwoners; getai van de bevolking;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 7