„ONS BLAD” No. 225. 4 Advertentieprijs FEUILLETON. Le vier gedenkwaardige Jaren van de familie van der Velde door Donderdag 27 September '28. giro alkmaar io4863 /2e Jaargang Verspreide Berichten. BUITENLAND. Bureau HOF 6, ALKMAAR - Telefoon Abonnementsprijs i Aan alle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000. f 750. f 250. f 125. f 50. f 40. Het nieuwe Drankwet- Ontwerp. ‘f’ GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 v OPGERICHT A. OVER. I6U 28. (Wordt vervolgd^ dan voldoende. Wij deelden het werk zoo wat hij in dit geval »ou gedaan hébben. V ------ -- regel f 0.75 voor de eerite paginavoer de oven 31 Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooruitbetalii JAN VAN MERLENSTEIN. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD KARAVAAN overvallen DOOR BANDIETEN. Volgens telegrammen uit Trebizonde is een groote karavaan op den weg naar Er- zeroen overvallen door een bende bandieten van den stam der Koerden. De Karavaan, die een buitengewoon kostbare lading ta peten meevoerde is uitgeplunderd. De kamer van koophandel doet opmerken,, dat koop lieden geen tapijten langs dezen weg zenden. Men gelooft, dat een groot deel der geroofde tapijten aan Amerikaansehe tapijthandelaars behoort. Van 1—5 regeb fl.25; elke regel meer f 0.23. Red- pee regel f 0.75 voor de eerste paginavoor de overige pagina J.50 t Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels iedere regel meer f 0.12. Hard tegen hard. De leider van de Heimwehr, Steidle, beeft heden een lang onderhoud gehad met dr. Seipel, den bondskanselier. Na afloop van dit onderhoud zei hy tegen de journalisten, dat de Heimwehren op den gekozen weg voort zullen gaan en niet halverwege blij ven staan. Zij hebben geen fascistische tenij denzen, ze bestrijden noch de socialisten, noch de arbeiders, maar den terreur van de Oostenrijksche marxisten. Het niet-marxis- tische deel van de bevolking is tot nu toe zonder bescherming geweest, daarom treden nu de Heimwehren op. De betooging op 7 October zal onvoor. waardelyk gehouden worden en zij zal rus tig verloopen, wanneer de socialisten niet provoceeren. De socialistische sportvereenigingen heb* ben besloten zich tot steun aan den Tepubli- keinschen Schutzbund, zich met dezen sen lidair te verklaren. Zoo gebeurde het, hoewel met een kleine wijziging. George kreeg n.I. geen pak van Gerard doch een gewoon stel werkinans- kleeren uit den scheepsvoorraad. Ook wij zelfs Corry niet uitgezonderd kleedden ons op dezelfde manier; want wy hadden dezen nacht nog veel te doen. Wü kregen n.I. weer een bewys van vaders beider door zicht. Hij liet het laadruimte onenen en een groot aantal reeds op maat gesneden balken, planken en stangen die opeenvolgende num mers droegen, aan dek brengen. Er kwamen ook een paar stukken van een geweldig» buis te vorsohijn. De bedoeling hiervan was ons al gauw duidelijk. De „Zwaluw” moest gecamoufleerd worden en daar alles van te voren reeds precies berekend was, ging de ze zaak met verbluffende snelheid in zijn werk. Tot nu toe had de „Zwaluw” geen schoorsteen gehad en het verwerkte gas der motoren werd naar achteren uitgestootcn Nu werd er een schoorsteen opgezet en het gas naar boven geleid. Het voorste gedeelte van het voorschip werd verhoogd, zoodat de „Mug”, onze kleine vliegmachine, die twee plaatsen had, niet meer gezien kon worden. De kaartenkamer onder de comman dobrug en deze zelf bestonden uit bruin mahoniehout en alle metaaldeelen er aan uit koper. Wjj gaven het bout een wit en het metaal een grauwzwarte kleur, waarbij Corry zich bijzonder dapper weerde. Op het geoefend, moeten Burgemeester en Wethou ders het verlof weigeren. Voor groenten winkels, kruidenierswinkels etc., zal dus geen drankveriof verleend mogen worden, waaruit dus volgt, dat verkoop van wijnen in die winkels geheel gestaakt zal moeten worden. De minister wijst er op, dat in de laatste jaren zich in allerlei winkels, als kruidéniers- groentenwinkels en dergelijke, een verkoop van goedkoope soorten wijn heeft ontwik keld, waardoor deze dranken op in het oog vallende wijze onder het publiek worden ge kocht. Hier schuilt een gevaar, dat nu nog geweerd kan worden. Zooals ik in den aanbef reeds schreef, grijpt het nieuwe Drankwet-ontwerp diep in het economisch leven, niet alleen van de vergunning- en verlofhouders, maar ook van vele winkeliers. Het ontwerp zal dan ook niet dan na veel strijd het Staatsblad be reiken. Hoe men echter ook over het nieuwe Drankwet-ontwerp moge denken, het zal, wordt het tot wet verheven, onLegenzegge- lyk vele verbeteringen brengen en vele mis stand opheffen, die aan vele personen en gemeenten, ja aan de geheele maatschappij ten goede zuilen komen. Amersfoort „Dat was zeer eenvoudig”, zei hij. „Toen ik u vannacht verliet, liep ik eerst den kor ten weg naar den Haag, omdat ik als vreem deling niet wist, waar ik in Wassenaar om dezen tijd een auto kon krijgen. In Den Haag vond ik er een en liet my naar Rotter dam rijden. De plaats van de „Zwaluw” in de haven wist ik nog van onze vroegere tochtjes. Ik betaalde daarom den chauffeur en wandelde langs de kade. Op een donkere plaats liet ik my langzaam en geruischloos in het water glijden en zwom naar bet schip, waarby zoo voorzichtig was de verlichte watervlakten te vermijden. Ten klom ik aan den ankerketting naar boven, kroop Over bet dek sn vervolgens door het luik in het laadruim. Dat ia alles. Mijn kleéren zijn zelfs al weer droog”. „Ja”, zei Oorry, „droog zijn zij. Maar men «iet ze het avontuur aan. Laat Gerard je een ander pak geven, dan zal ik dit even opstrijken". achterste gedeelte van het achterschip werd eveneens een bak gezet en het geheele schip van buiten van een nieuw verfje voorzien. Ook dit ging eer vlug want op de groote oppervlakten werd de verf er door luchtdruk opgespoten. Om 4 uur ongeveer was het geheele werk voltooid en ons vaartuig in een vrachtboot veranderd. Natuurlijk was ook de naam „Zwaluw” verdwenen. Ons schip heette nu: „Insulinde” en er w;as een scherp oog voor noodig om de uitstekende camouflage te ontdekken. Hoewel wy den laatsten nacht haast heelemaal niet geslapen hadden, kwam er ook dezen nacht weinig van rusten, want wy moesten natuurlijk om beurten wacht houden en een concentrator bedienen. Die wacht was wegens onverwachte gebeurtenis sen onvermijdelijk en de bediening’ van een concentrator was noodig omdat we de snel heid van het jacht wilden vergrooten. Ons plan was voor zonsopgang uit het Kanaal in volle zee te komen. Wy kenden de kwali teit van onze motoren en wisten dat we ze zonder gevaar veel langer dan de gebruike lijke drie uren met volle kracht konden laten werken. Van Doggersbank door Het Kanaal tot in den Oceaan hadden wy zoowat 600 mijl af te leggen, waarvoor ons na het camouflage- I werk nog vier uur overbleven. Dat was meer en wy konden niet nalaten hem te vragen vzïLinpn/t» Wii deelden het. werk- zoo l wat tiiï in dit crevnl non <red»An heAvben. in, dat Gerard en ik de eerste twee uren wakker bleven, terwijl vader en Corry zich ter ruste begaven. Een van ons stond steeds eed kwartier lang op den uitkyk, terwijl de andere met den concentrator de machine- snelheid versterkte. Deze voortdurende af wisseling was noodzakelyk, omdat de be diening van den concentrator een geweldige wilsinspanning eischte, die den bedienaar ervan spoedig vermoeide. Natuurlijk voeren wy zonder licht en de schepen die wjj tegen kwamen, passeerden wy in groote bogen. Moeder wilde zich beslist niet van bet werk laten buitensluiten en deed bet hare door ons van tyd tot tyd een warme kop koffie te brengen. Lang voor de morgenschemering passeerden wy de plaats waar wjj indertijd den onderzeeër „S 29” hadden gered. Onwil lekeurig kwam bn ons allen de gedachte op, wat die boot wel doen zou als zy ons nu tegenkwam. Het was nutteloos zich mot zul ke gedachten op te houden, maar zy kwamen vanzelf en lieten ze niet verdrijven. Boven dien heeft het lot ons en den kapitein der „S 29” dit avontuur bespaard. Wij hebben deze boot tijdens onze vlucht niet één keer ontmoet. Wel echter ontmoetten wjj, toen onze treurige tocht voorbij was en de don kere wolken van onzen horizont waren ver dwenen, den kapitein van dien onderzeeër DE KOMENDE BETOOGING IN WIENER NEUSTADT*. De staat aansprakelijk voor schade. Men meldt uit Weenen dat de Groot- Duitschers in de eerste bijeenkomst van den Nationalen Raad bet voorstel hebben inge diend om een wet op onlusten in te voeren, welke zou bepalen, dat wanneer er by bin- nenlandsche beroerten schade wordt aange bracht, die op den staat zullen kunnen wor den verhaald. Maart 1926 af gelegd, invoering van de Pis De huidige Drankwet berust op den grond slag: het maximum vergunnings-steLel. Het nieuwe ontwerp is op denzelfden grondslag opgebouwd. Dit kan ook moeilijk anders, daar het betrekkelijk nut van dit ‘telsel vrjjwel algemeen erkend wordt, terwyi een beter en practisch uitvoerbaar stelsel nog niet is gevonden. Naast dit maximum vergunnings stelsel wordt in het wets ontwerp het stelsel van Plaatselijke Keuze ingevoerd. Dit 'is wel een vrn de belangrijkste punten in het ontwerp. Reeds in 1904 werd in de Drankwet aan de Koningin de bevoegdheid gegeven, ééns in de 6 jaren op voorstel van den gemeente raad voor een gemeente een verlaging van het maximum der vergunningen vast te stellen en te bepalen, dat alle nk 1 Mei 1904 door Burgemeester en Wethouders verleende vergunningen vervallen en nieuwe niet ver leend mogen worden. Zoo kan in 1930 weder een voorstel tot verlaging van het maximum gedaan worden. Het nieuwe ontwerp neemt deze bepalin gen over, maar voegt er aan toe, dat derge- lyk voorstel aan de Koningin voor zoover botreft het doen vervallen van verleendM vergunningen en het niet verleenen van nieuwe vergunningen ook kan worden ge daan door tenminste 1/15 deel van de kiezers voor den gemeenteraad, mits dat voorstel heeft verworven de meerderheid vau de stemmen van alle kiezers en 3/4 van ben, die aan de stemming over het voorstel heb ben deelgenomen. Volgeus bet o* twerp zal de Plaatselyke Keuze alleen kunnen treffen de vergunnin gen, ook sociteit- en botelvergun.iingen, verleend na 1 Mei 1904. Vergunuingeu van ouderen datum kan men niet vervallen ver klaren zonder schadevergoeding en daar tegen heeft de Regeering thans bezwaar met het oog op den finantieelen toestand des lands. De Plaatselyke Keuze, zooals deze wordt voorgesteid, kan alleen voeren tot het doen vervallen van vergunningen, dat is van den kleinhandel in sterken drank, dus tot 10 L. Vry blijven dan zendingen van elders, ver- koopen boven de 10 L„ handel in bier, wjjn, enz. enz. Den vergunninghouders, wier vergunnin- ren vervallen, tengevoig van de Plaatselyke keuze, wordt vau rechtswege een drank- verlof A aangeboden, d. i. een verlof voor den verkoop in bun zaak van alcoholische drank in ’t klein, waaronder wordt verstaan, bier, wjjn, vruchtenwijn, en ander.e alcohol houdende drank, die voor minder dan vijftien volumen-procenten u.t alcohol bestaat. Hjj gaf ons het typische antwoord: „Ik zou een torpedo op u afgeschoten en God gebeden hebben, dat hjj zyn doel mocht missen”. Met de morgenschemering waren wjj ge lukkig buiten het Kanaal en voeren nu kalm de gewone bootenroute naar het Zuiden in de richting van Kaap Finisterre. Nu gunden we de machines van het jacht en ons zelf rust. Om de aandacht niet op ons te rvestigen voeren wjj in het gewone tempo der vractrtr booten, dus zoowat elf knoopen per uur. Bovendien was het nu natuurlijk ook vol doende, wanneer slechts één van ons op wacht stond om alarm te kunnen maken. Daar er nu geen concentrator behoefde te worden bediend, namen wjj het aanbod van George Humberton, de eerste der wachten, die nu vier uur duurden, op zich te nemen, aan en gingen we eindelijk allen slapen. DE WILD L-AAT, o.d. Boteratraai lel. 34 en Ab. HAAHDcN en AACHELS tm de best bekende fabrieken. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop! partjj gehekeld voor de wijze, waarop zij het land de afgeloopen zeven - acht jaren had bestierd. In het bjjzonder brak hjj den staf over de schandalen, voorgevallen met de petroleum-concessies en het oudstrjjders- bureau. De rede werd gehouden te Helena, in den staat Montana. DE AMNEST1E-KWESTIE IN BELGIë. De burgerrechten van Borms. De Antwerpsche correspondent van de „Msb.” meldt d.d. 24 dezer aan dit blad: Het staat nu voor iedereen vast, dat Borms de leider der activisten tijdens den oorlog binnenkort de gevangenis zal verlaten. Daar het ook reeds bekend is, dat Borms volgend jaar bjj de algemeene verkiezingen van de kamer van volksvertegenwoordigers candi- daat zal gesteld worden en.... waarschijn lijk ook zal gekozen worden, houden de bla den zich thans bezig met de vraag of Borms ai of niet verkiesbaar is. Het AntwerpMhe bind de „Metropole” is dienaangaande op inBëhtingen uitgegaan. In ofHcieele kringen erkent men, dat bet assisen hof van Brabant in 1919 bjj de veroordeeling van Borms, verzuimd heeft artikel 31 vau het strafwetboek in zjjn geheel toe te passen. Volgens dit artikel brengt de veroor-ieebng tot doodstraf, of dwangarbeid mede levens lange intrekking van het recht om te kiezen of verkozen te worden. In het arest van het assisenhof van Bra bant van 6 Sept 1919 worden deze rechten aan Banns slechts gedurende een tijdvak van tien jaren ontzegd, 'n flater welke an dermaal aantoont, hoe de gerechtelijke Nuch terheid bjj die na-ooriogsehe zaken dikwijls ontbrak. Wat er van zy door deze flater mag Borms gekozen worden. Volgens artikel 20 van de kieswet mag hij evenwel zelf niet kiezen, daar hij tot een cri- mineele straf werd veroordeeld. Op het ministerie van justitie, waar men zich reeds met de kwestie heeft bezig gehou den is men, althans volgens de „Metrpole”, van oordeel dat Borms nog niet onmiddellijk verkiesbaar is. Men huldgt daar de meening dat de tijdruimte v„u tien jaar eerst in-'sat op den dag waarop Borms uit de gevangenis zou vrijkomen. Volgens deze opvatting zou Borms dus eerst in 1938 tot lid 'au kamer en senaat kunnen gekozen worden. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een scherpe rede van graaf Apponyi. Kritiek op den Volkenbond. In de Dinsdag-avond-zitting der vergade ring van den Volkenbond heeft de grijze Hongaarsche staatsman graaf Apponyi een groote politieke rede gehouden, waarin hjj met volkomen openhartigheid de problemen LISSABON ONDER WATER. Volgens berichten uit Lissabon zjjn door zware stormen en hevigen regenval over- stroomingeu veroorzaakt, waardoor de spoor weg- en telegraafverbindingen verbroken zjjn. Verscheidene buurten van Lissabon staan onder water. Op sommige plekken reikt het water tot,de eerste verdieping der buizen, waaruit de menschen door de brandweer ge red moesten worden. 5 houten buizen zyn ingestort, waarbij 2 personen gedood werden. Ook op de kust werd aanzienlijke schade aangericht. In de nabijheid van de Caldas da Raima werd een spoortrein door een water hoos gegrepen. De locomotief en een wagon werden volkomen verwoest. van den Volkenbond besprak en de tot dus verre gevolgde methode van den Bond aan een scherpe critiek onderwierp. In ’t bijzon der vestigde hij de aandacht op de grieven de ongelijkheid, die er bestaat tusschen de overwonnenen van den wereldoorlog, die volledig ontwapend zjjn, en hun tot de tan den gewapende overwinnaars. De rede v. Ap ponyi werd met groote spanning door de dicht bezette zaal gevolgd. In groepjes ston den de afgevaardigden om de tribune van den spreker. Vooral de vert»-^ ‘ordigers van-de Kleine Entente luisterde,, met span ning naar zjjn verklaringen. Apponyi oogstte ten slotte stormaebtigen bjjval in de zaal en op de tribunes. De Hon- gaarsehe regeering blijkt allerminst ingeno men met de „model”-verdragen. Op het oogenblik, aldus Apponyi, bestaat iu Mid- den-Europa nog niet die goede verstand houding en niet dat wederzjjdsche vertrou wen tusschen de staten onderling, dat nood zakelyk is, wil een dergeljjk model-verdrag werkelijk met vrucht worden gesloten. VOOR DE TOENEMING DER BEVOLKING IN ITALIË. Een artikel van Mussolini. Dc Gerarchia bevat een artikel van Mus solini naar aanleiding van bet geboorte cijfer in Italië, dat de laatste jaren een da ling aanwyst Het artikel draagt tot op schrift: „Aantal als kracht” en Mussolini noodigt daarin zyn landgenooten uit mede te werken tot de stijging van het geboorte cijfer, welke een aanwijzing zal zyn van de toenemende kracht van het vaderland. In het ontgonnen, bebouwde, ryk wordende en volgens de tucht levende Italië is plaats, zoo schrijft Mussolini voor nog tien millioen menschen en zestig millioen Italianen zullen het gewicht van bun massa en hun kracht in de wereldgeschiedenis doen gevoelen. De vrijgezellenbelasting verdubbeld. De regeering van Italië heeft voorts be sloten de vrygezellen-belasting te verdubbe len. Mussolini verwacht daarvan twee voor- deeleu, meer geld in de staatskas, en meer kinderen, die later volwassen moeten meehelpen aan het verhoogen van Italië’s luister kwartaal voor Alkmaar. fL~— Voor buiten Alkmaar2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Deze verlofhouders zullen volgens het ont- werp een jaarlys-cn verlofsrecht van f 25. m eten betalen. Hierdoor zal eenige rem worden gelegd op de neiging, overal bier huis te houden. Hier valt een voordeeltje te boeken voor het Ryk en de Gemeenten. De opbrengst van dit verlofsrecht komt n.I. voor de eene helft ten goede aan het Ryk en voor de andere helft aan de gemeenten. Het vergunningsrecht daarentegen komt geheel ten bate van de Gemeenten. Hierin brengt het ontwerp geen verandering. Alleen de grondslag van net vergunningsrecht wordt belangrijk gewijzigd. Deze grondslag: huur waarde van lokaliteit in verband met om vang van het bedrijf, heeft reeds jarenlang tot velerlei klachten aanleiding gegeven, omdat een schattin? daarvan anders dan naar zuiver subjectief inzicht niet mogelyk was. Om hieraan tegemoet te komen, wordt voorgesteid, dat de omvang van den klein handel in sterken drank voortaan grondslag zal zyn. Daarvoor kunnen objectieve ge gevens worden gevonden in inslag- en uit- slag-registers van de vergunninghouders, indien deze tenminste eerlijk worden biige- houden. In groote hotels wordt niet veel sterke drank verkocht, maar men kan er toch niet buiten. De vergunning verhoogt daar de waarde van het geheele bedrjjf ver buiten evenredigheid tot den omzet. By de nieuwe regeling zal men met deze billijke factor geen rekening meer houden. Behalve de regeling van het verlofsrecht worden ook nog andere belangrijke verande ringen voorgesteld ten aanzien van de ver loven. Reeds in 1904 werd de verkoop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse (z.g. bier huizen) onder controle gebracht, teneinde den clandestienen kleinhandel in sterken drank beter te kunnen tegengaan. De ..bier huizen waren en zijn by voortduring gelegen heden, waar de wet ontdoken wordt De minister wyst nu op een verandering in het maatschappelijk leven. Door allerlei invloeden is het verbruik van bier en van goedkoope wjjnen in som mige groepen der bevolking toegenomen. Onderzoekingen door de Inspectie in vele gelegenheden, waar het adelyke publiek niet komt, en die by de politie beter bekend zyn, hebben geleerd, dat met name het bier zoo wel ten opzichte van het alcoholisme als van de aantasting van de goede zeden een rol is gaan spelen, die onder zekere om <candig- heden gevaarlijk is en waarop de wetgever bedacht moet zyn. De maatregelen, die in het nieuwe Drank wet-ontwerp worden voorgesteld, komen op* het volgende neer: Alle verkoop van alcoholhoudende, niet sterken drank (in het ontwerp geuaamd: zaak alcoholische drank) wordt gebonden aan een verlof, onverschillig of die verkoop geschiedt voor gebruik ter plaatse cf voor gebruik elders. In overeenstemming met hetgeen voor den kleinhandel in sterken drank is bepaald, wordt een grens ge:‘eld aan de hoeveelheid, die niet zonder verlof verkocht mag worden. De grens is bepaald op 10 L„ waardoor de verkoop bij fieschjes voor gebruik op straat er mede onder valt. De verloven worden gebonden aan een maximum, dat gelijk is gesteld aan het wet- telyk maximum der vergunningen, maar by Kon. Besluit, op voorstel van den Gemeente raad, kan worden verlaagd. Er zal dus terstond een "rens zyn, die voor later geleidelijk kan worden inge- krompen. Geen verlof wordt vereischt voor de slijterijen, winkels, pakhuizen, enz., waarin alleen dranken in gesloten flesschen, kannen of kruiken worden verkocht. Hieruit volgt dus, dat de tegenwoordige verkoop van wyn in groenten- en kruideniers- en andere winkels niet meer vry zal zyn. Wanneer het verlof wordt gevraagd voor een lokaliteit, waarin een andere winkelnering wordt uit- VIJANDIGE HOUDING DER RAD1TSJ- PART1J TEGEN DE KATHOLIEKE KERK Den laatsten tjjd begon in Joego-Slavië *n terroristische organisatie baar werkzaam heid tegen de Katholieke Kerk te ont plooien. Deze organisatie is de groote Kroatische Raditsj-party, die veel aanhang heeft onder het volk en haar vyandige houding tegen over de Kerk voor het geloovige volk heel slim weet te verbergen. De nieuwste terroristische werkzaamheid van deze party doet in haar geheel metho den zieu, welke meu het beste met die van de Ku Klux Klau kan vergelijken. Op haar program staau aanslagen op Katholieke per soonlijkheden, op leden van Katholieke ver- eenigingen, gewelddadige verstoringen van Katholieke betoogingen. vernieling van het eigendom van Katholieke organisaties enz. Zulk een ernstig voorval had op 2 Sep tember te Rrizevci plaats, toen de onder den naam van „Adelaars" bekende Katholieke jeugdorganisaties haar congres hielden. Zjj werden onverhoeds overvallen; de kloppar tij eindigde met een groot aantal zwaar ge wonde deelnemers van het congres, die op zulk een aanval niet waren voorbereid. Deze methoden der Raditsj-party tegen niet-politieke organisaties der Katholieke act!® hebben in Joego-Slavië hevige veront waardiging tegen de partijleiding gewekt. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN DE VEREEN1GDE STATEN. Al Smith contra de Republikeinen. De candidaat der - Democraten, Smith, heeft op bytende wijze de Republikeiusche Het is de bedoeling van de regeering om bet nieuwe Drankwet-ontwerp zoo spoedig mogelijk eh wel in de eerstkomende zittings periode van de Tweede Kamer te doen be handelen. Dit ontwerp heeft groote belang stelling getrokken. Zulks behoeft niemand te verwonderen als men nagaat, dat dit wetsontwerp diep ingrijpt in bet economisch leven van duizenden vergunninghouders en verlofhouders niet alleen, maar ook van vele winkeliers. Het is niet de bedoeling de huidige Drankwet te wijzigen; doch om een geheel nieuwe wet in het leven te roepen. By Kon. Boodschap van 9 Juni 1927 werd bet rieuwe Drankwet-ontwerp b de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. Het doel ervan is drieledig: 1$. De Drankwet moet op eenige punten aan eeitjechnische hernieuwing onderworpen worden. 2e. De veranderingen in onze samen leving vorderen noodwendig eenige v errui- ming van de grondslagen der wet. 3e. Overeenkomstig de toezegging en de verklaring, door den kabinets-formateur in wordt een voorstel tot 'laatseljjke keuze gedaan. Bi.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1