ALKMAAR. I a 1 1 7% Kleln Allerlei. Korte Berichten. GEMENGD NIEUWk BINNENLAND. De Landbouwtentoonstelling. yoorrai en rV reed het kind, dat gedurende het naaf het ziekenhuis overleed. •tukken en beroepekeuze-voorlichting. Ver- >n en pei “1 katholieke en niet-katholieke lisaties in binnen- en buitenland. Ook jeugdlectuur is in deze groep aanwe zig. Van de leermiddelen, die de tweede groep van de tentoonstelling vormen, zyn Buitengesloten die leermiddelen, die meer di- De raad van de gemeente Woensdrecht besloot om de kosten van telefoonaansluiting reet beboeren tot het gebied van de scnooi. Bedoeld is hier het materiaal, dat kan ge bezigd worden ter algemeens ontwikkeling door het patronaat, oa. alles wat behoort tot bet terrein van handenarbeid, projectie, herbarium, terrarium, muziek enz. In de derde groep is ondergebracht het spelmateriaal. Daaronder treffen we aan ver schillende soorten van binnen- en buitenspe len, die bjj het patronaatswerk van dienst kunnen zyn De Spaanse he ministerraad heeft be sloten Achmed Zogoe als koning van Albanië te erkennen. De konig van Albanië h eft algemeens politieke amnestie afgekondigd en verminde ring der civiele straffen. Z. H. de Paus h eft ter verlichting van den nood der slachtoffers van den tornado op Florida een bjjdrage gegeven van 300.000 lire. In dc voorstad Fraga is gisternacht een groot*- fabriek afgebrand. Vijftien wagons meel werden een prooi der vlammen. Het aantal steuntrekkende werkloozen in Duitschland is in de eerste twee weken van September gestegen van ruim 574.000 tot 576.000. Volgens berichten uit Athene zyn in de buurt van Korin the wederom heftige aardschokken gevoeld. Talrijke pasge touwde huizen vertoonen scheuren. ontploft. Het fort werd geheel verwoest, evenals talrijke huizen in de omgeving. Er zjjn meer dan veertig soldaten gedood meer dan tweehonderd burgers gewond In de vergadering, die Woensdag om 10 Uur aan ving, hield de Z.Eerw. Heer A. P. C. Konijn uit Amsterdam een inleiding over: „De opvoeding van de rjjpende jeugd door het patronaat in verband met den modernen tijdgeest" en de WelEerw. Pater \Paschasius O. C. Lange weg over: „De opvoeding door het Patronaat in verband met de psyche van de rijpende jeugd van onzen tijd.? Om half één had ten Stadhuise een ont vangst plaats van de leden van het Cen traal Comité en genoodigden. De slotvergadering werd gehouden om 3 uur. Het Tweede Kamerlid Henri Hermans, sprak daar over: „Het Patronaat als insti tuut van opvoeding voor het leven" en de beer A. J. Brouwers te Hulst over: ^Jeugd leider en jeugdleiding in het Patronaat.” Aan het congres is verbonden een ten toonstelling van lectunr, leermiddelen en spelmateriaal ten dienste van het patro naatswerk. In drie verschillende hoofdgroepen zijn de inzendingen ondergebracht. De eerste groep omvat lectuur ten dienste van het patronaatswerk. In deze groep is bijeengebracht lectuur over opvoedingsvraag stukken en beroepekeuze-voorlichting. Ver der tijdschriften en periodieken van de ver schillende katholieke en jeugd organ i Ook jeng VOOR DE ZALIGVERKLARING VAN PIUS X. Terwijl geheel de wereld reeds den over leden Paus Pius X met de aureool der ge lukzaligen heeft omgeven, gaan de officieele organen door alle stukken betreffende het leven en werken van dezen Paus te onder zoeken hetgeen noodzakelijk is om de zaak van zaligverklaring aanhangig te maken bj de eenig bevoegde Congregaatie dot Riten. In de diocesane z.g. rechtbanken van Treviso, Venetië. Montoro zijn de kanonieke processen reeds geëindigd. Ook in de caria van het Vicariaat van Rome wordt het onderzoek ge voerd en is bijna voltooid. Daar hier veel meer stukken te onderzoeken zijn,’ duurt dit onderzoek ook veel langer. Na alle diocesane processen worden de stukken opgezonden naar de Congregatie der Riten die dan zal beslissen of het nuttig en opportuun is de zaak der Zaligverklaring te beginnen en de hiertoe aangevoelde re denen zal wikken en wegen. EEN NIEUWE OPLICHTINGSZAAK IN BERLIJN. Het justitioneel onderzoek is begonnen in zake een reeks bedriegerijen, waarvan de Berliner Bank für Handel und Grundbesitz het slachtoffer is geworden, en welke in hoofdzaak op touw zijn gezet door den be kende oplichtster, Meiita Müller, die door middel van valsche papieren kans had gezien als particuliere secretaresse van den direc teur Seifert een aanstelling bjj de bank te krijgen. Men heeft reeds ontdekt, dat de boofdkas- sier van de bank ongeveer een kwart mil- lioen mark heeft verduisterd en dat de chef der credietafdeeling de cliëntéle groote be dragen afhandig wist te maken door zich voor elk verleend crediet hooge provisies te laten betalen. Verder betaalde de hoofdkas- ■ier van pen filiaal der bank aan een groote Berlynsche slagerij een aanzienlijk bedrag aan contanten, dat eveneens verloren is. Een later bericht meldt, dat het is geble ken, dat de verduisteringen aan de Berliner Bank fflr Handel und Grundbesitz niet zulke groote sommen bedragen als eerst werd ver meid. De hoofdkassier van de bank heeft geen gelden verduisterd. De vroegere be diende Mflller, die zich den valschen naam Heiitta gegeven had, trachtte na haar ont- alag een groot bedrag te verduisteren, doch werd daarin nog tijdig verhinderd. Alleen bij een filiaal der bank werden ongeveer drieduizend mark huurgelden verduisterd. DE BRAND TE HANKAU. Naar uit Hankau gemeld word, is de brand aldaar, In het Chineesche kwartier overge- slagen op het politiebureau, waar een groote munitie ontplofte. Het gebouw werd door explosie volslagen verwoest. Tal rijke personen werden gedood. Tot nog tos zijn 70 tot 80 slachtoffers van den brand geborgen. Meer dan 11000 personen zfln dak loos. De schade wordt geschat op oogeveer 9 millioen dollar. FORT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Veertig dooden. In een fort in de nabijheid van Melilla (Marokko) zijn gisteren twintig tonnen kruit Aan de orde is dan de stemming voor de eerste vacature. Uitgebracht werden 56 geldige stemmen en van onwaarde. De stemmen waren als olgt verdeeld: Verkade 11. Appél 5, Middel hof! 21, De Wild 13, Van Hamersveld 3, H. Lind 1, Kejjsper 1. en Genefaas 1. Er is dus nog geen meerderheid behaald. De heer BAART beveelt den heer Van Hamersveld sterk aan. Spr. is het volkomen eens met den heer Van Lith de Jeude, dat we iemand moeten hebben, die wat voelt voor de vereeniging. De heer Van Hamersveld nu heeft dat getoond en aan hem vooral was het te danken, dat jarenlang op het Hofplein zoo'n groot feest werd gemaakt. De heer VUYK onderstreept met alle ge noegen deze woorden. Spr. heeft met den heer van Hamersveld in verschillende com missies gezeten en zit nog met hem in een commissie. Spr. zegt: laat de aanbeveling door den heer Baart genoeg zyn. Bij de hierop volgende tweede stemming verkregen de heeren Verkade 8, Middelhoff 26, De Wild 11 en Van Hamersveld 11 stem men. Er was dus nog geen meerderheid bereikt. De heer ZWAAN stelde nu voor, weer een vrjje stemming tp houden en beval den heer De Wild aan. Dit voorstel werd bjj zitten en ópstaan verworpen. Slechts 5 stemmen werden voor het voorstel uitgebracht. De heer VAN SCHAIK vroeg, of het nu niet beter was, over beide bestuursleden tegelijk te stemmen. De VOORZITTER verklaarde zicfc hier tegen', omdat afgesproken was, over beiden afzonderlijk te stemmen. Bij stemming moest hu uitgemaakt wor den. wie met den heer Middelhoff in her stemming zou komen. De uitslag was als volgt: De Wild 30 st. Van Hamersveld 23, Lind 1, Middelhoff 1, en J stem ongeldig. Daarop kwamen in herstemming de heeren Middelhoff en De Wild, die respectieveUjk verwierven 32 en 24 stemmen. Deze uitslag werd met applaus begroet. De heer MIDDELHOFF verklaarde heel rsja^t werden overgenomen, opgeheven. In 1908 bedroeg dit aantal 6200, waarvan niet minder dan 5000 dieren, <Li. 80 pCt.. aan open-tuberculose leed. Dit aysteem werd te kostbaar. Sindsdien was er van vereenigde bestrijding geen sprake meer. Van verderen financieelen re- geeringssteun kwam weinig meer terecht; slechts steunde de regeering nog door ad viezen van haar ambtenaren. In verband hiermede, brengt spr. in herinnering het geen Inspecteur De Vink indertijd hier in Alkmaar gedaan heeft. Op de begroeting 1928 echter heeft de regeering weer een bedrag uitgetrokken voor de daadwerkeljjke bestrijding van tjb.c. onder bet rundvee. Wat staat nu echter de veehouder te doen om hiervan profijt te trekken? Spr. deelt mede, dat de regeering voor waarden vraagt, wanneet een vereenigrag de T.B.C.-bestrijding ter hand neemt; voor een verplicht onderzoek per rund en per jaar geeft de regeering dan 50 ct. Wanneer een dier moet worden afge maakt wegens gevaar voor omgeving, geeft de regeering f 25 schadevergoeding per dier. Voorts geeft de regeering gratis tubercu lin» en gratis onderzoek van ziektestof. De regeering stelt echter als voorwaarde, dat de dieren klinisch worden onderzocht en de tuberculinatie wordt toegepast, beide eens per jaar; voorts vraagt de regeering den tuberculose-vrijen opfok van het. vee te bevorderen. Ten onrechte heeft Dr. Zwynenberg op het Landbouwkundig Congres te Eindhoven zich tegen de tuberculinatie verklaard, welk systeem de heer Zwynenberg zelf in Lonne- ker reeds zeker jaren heeft toegepast. Spr. wyst vooral op het belang voor den veestapel van den T.B.C.-vrjjen opfok. Den eisch van de regeering, de open lyders aan T.B.C. onschadelijk te maken, arfit spr. ook alleszins gewensefrt. De runderen van de deelnemers, welke positief reageeren op de tuberculinatie, zul len gemerkt worden, (waarschijnlijk door een gaatje in het oor). Ook bjj de reageeren- de dieren kunnen nog open Ijjders voorko men, waardoor uitbreiding niet uitgesloten is. Aan de hand van een jaarverslag van den Frieschen Veeartsenijkundigén Dienst toont spr. aan welk een gevaar de a^ctie- dieren voor hun omgeving steeds De regeering. die de T. B. C. bestrijding steunt, zorgt ook. dat koopers van vee niet benadeeld worden, door onwetend aankoo- pen van Tuberculoos vee. Vandaar dat merk- teeken. Of dit merkteeken een beteekenende waardevermindering met zich meebrengt, ia nog lang niet zeker. In ieder geval geeft een gemerkte koe meer zekerheidswaarborg, dan een willekeurige niet-gemerkte. Spr. wyst er voorts op, hoe de Regeering door maatregelen van het Buitenland thans ingrijpt in de T. B. C.-bestrijding. De Prov. Noord Holland aldus spr. verkeert op het gebied van de T. B. C.-be- strijding in een gunstige positie, mede door den steun van de Provincie, welke wellicht nog zal worden vergroot. Het ia thans de hoogste tyd met de voorbereidende maatre gelen te beginnen. Met een aansporing, dat iedere Fabriek of Vereeniging het mogelyke zal doen voor de bestrijding van de T. B. C. onder het vee in eigen kring, eindigt spr. (Applaus). De heer E- Govera Dz. brengt een woord van dank aan den inleider en geeft hierna gelegenheid tot gedachtenwisseling. De heer Blauw vraagt, of in Prov. waar niet met Rykssubsidie gewerkt wordt (Fries land) de besmette dieren ook gemerkt wor den. De heer ’t Hooft antwoordt hierop ont kennend, doch zegt, dat de Regeering hiertoe niet kan dwingen.' In, antwoord op een vraag van den heer Govers zegt de heer 't Hooft, dat er inder daad ook onder geiten T. B. -miltvuur e a. ziekten kunnen krjjgen. De heer Ir. H. de Vries Rijksveeteeltoon- sulent hield hierna een inleiding over: ,,Het resultaat van den Fokvee dag voor de lichtere gronden. op heden, en de toekomst voor der gelijke dagen.” Spr. begint met te zeggen dat een tentoon stelling op de eerste plaats reclame beoogt; op de tweede plaats komt de opvoedend* factor. Bjj een kleine groep fokkers, spr .noemt ze eerste Mfas fokkers, speelt de reclame een buitengewoon groote rol. Zy beschouwen de af zet van fok vee als een belangrijke bron van inkomsten. Het gevolg van dit standpunt is, dat jaar in en jaar uit dezelfde fokkers met de prijzen gaan strijken en de 2e en Se klas fokkers steeds teleurgesteld worden. De opvoedende factor gaat hierby teloor. Dit was vroeger ook zoo by de Alkm. ten toonstelling geweest Misschien, aldus spr., heeft* de Alkm. Afd. dit ingezien en meer belangstelling gewjjd aan bet opvoedend ele ment dit deed de afd. door een andere in- deeling van de dieren in groepen. Zy heeft zich gericht tot de fok vee vereeniging van de lichtere gronden. De tentoonstelling krijgt meer het karakter van een districtskeuring. De afd. Alkmaar heeft getracht dat opvoed kundig element nog te verhoogen, door de plaatselyke fok veevereenigingen voor de keuring naar Alkmaar te trekken. Deze cen tralisatie is echter nog niet wat ze wezen moet. Verscheidene plaatselyke afdeelingen ontbreken nog. Spr. vermoedt niet dat deze centralisatie der fokveekeuringen zal slagen in de toekomst Uit de tentoonstelling van dezen dag bleek echter dat de inzendingen bevredigend wa ren; in totaal waren er 57 groepen met ge zamenlijk 185 /Heren. Deze tentoonstelling heeft voorts geleerd, dat er een groote waarde gehecht moet wor den aan den aankoop van een fokstier. Ds districtafokveekeuring, de Fokveedag heeft een zeer gunstig resultaat gehad. Welke richting moet de tentoonstelling echter in? Het antwoord op deze vraag Is aan de fokkers en inzenders en fokkers zelf. Moet de centralisatie doorgevoerd worden? DE GASCORRUPTIE TE WORMERVEER. De directeur der gasfabriek krijgt oneervol ontslag. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. aan den raad werd het vóór twee jaar gege ven eervol ontslag van den voormaligen di recteur der gasfabriek L. met algemeene stemmen ing* trokken, waarna de raad even eens m»t algemeene stemmen besloot den heer L. alsnog oueeryol te ontslaan op grond van gepb egde fraudes bij leveringen voor de gasfabriek. GROOTE BRAND TE STEIN. De brandweer had geen water. In de r.aoyneid van de R. K. kerk te Stein heeft Dinsdagmorgen een zware brand ge- wosd. Uit een café stegen groote rookkolom men omhoog. Weldra sloegen de vlammen op en deelden zich mede aan de nabijgele gen woning van den heer G. Café, huis met zaal, bewobnd door den heer E. en schuur, en woning van den heer G. stonden weldra in lichterlaaie, en werden een prooi van het vuur. De brandweer moest zich bepalen tot het beschermen der belendende perceelen en moes^dit doen door het wegkappen van het dak van het huis bewoond door den heer S. EEN ONBEKENDE ZIEKTE. Matroos overleden. Gedurende de thuisreis is op het stoom schip „Pollux” der Kon. Ned. Stoomboot Mij. een matroos uit Scheveningen aan een onbe kende ziekte overleden. By aankomst te IJmuiden was nog een tweetal Ijjdende aan dezelfde ziekte. De geneeskundige dienst stelde een onderzoek in. Men neemt aan niet te doen te hebben met een besmetteljjke ziekte. OVER REDEN EN GEDOOD. Gistermiddag fietsten op den Brink laan te Bussum twee meisjes, plotseling haakten de sturen harer fietsen in elkaar. Een der meisjes, de 15-jarige B., viel en een pasee- rende auto kon niet meer stoppen en over reed het kind, dat gedurende het vervoer R. K. JONGENSPATRONATEN IN NEDERLAND. Tweede dag. Er zijn op de eerste plaats drie fokverecnl- gingen, die een eigen keuring hebben; ande ren zijn nog jong. Spr. hecht veel waarde aan plaatselyke keuringen. Het succes van den dag moet blyven de districtsfokveekeuring. Wenscht men deze voor de lichtere gronden, wenscht men het vakkundige en opvoedkundige op den voor grond te doen treden, dan krijgt men een districtsverdeeling in 4 groepen, met als ge volg een Provincialen grooten keuringsdag, eens per jaar (instemming). De algemeene indnik van deze expositie is van matig tot goed, met veel matigs. Het ligt niet op spr.’s weg te bepalen welke richting het met-dezen Fokveedag uit moet. Spr; heeft hierover nog nooit een fokker gehoord. Spr. wil echter gaarne af wachten, wat men hierover wil zeggen (ap plaus). Verschillende personen voerden het woord; algemeen was men het met den inleider eens, dat die fokvereenigingen, die reeds een plaat selyke keuring hebben, nooit naar Alkmaar zouden komen. Algeheele centralisatie der keuringen achtte men niet wel mogelyk. In overweging werd voorts gegeven de rubrieken met individueels nummers uit te breiden; terwyl de heer de Vries aanraadde de catalogus samen te stellen overeenkom stig het vee-opvoedkundig element: in de catalogus behooren zooveel mogelyk gege vens te worden opgenomen van de te keuren dieren. De heer E. Govers Dz. achtte de groepen- keuring ook voor de plaatselijke vereeni- gingen van meer belang, dan de individu- eele keuringen, welke niet tot algeheele be vrediging zou leiden. Wat de centralisatie der keuringen betreft acht spr. het van belang, dat de nog jonge vereenigingen Alkmaar als plaats voor haar keuringen kiezen, temeer daar de bedoelde vereenigingen als H.H. Waard, De Duin streek en andere in de onmiddellyke nabij heid van Alkmaar liggen. Dat oudere ver eenigingen, als Uitgeest en Assendelft, die reeds haar eigen plaatselyke keuringen heb ben, er toe zouden over gaan naar Alkmaar te komen, gelooft spr. niui. vu zou spr. in haar plaats zulks ook niet doen. Wat betreft de vraag of ook do zwaardere gronden op dezen Fokveedag mogen uitko men. meent spr., dat dan gestreefd moest worden naar een goed georganiseerde Pro vincialen Keuringsdag te Alkmaar, voor de zwaardere en lichtere gronden, of een districtskeuring voor de dichtbij gevestigde Fok veevereenigingen alleen, n.l. van de lich tere gronden. In ieder geval acht spr. de districtskeuring van belang voor de deelnemende Fokver eenigingen. Na nog eenige gedachtenwisseling ging de Voorzitter over tot sluiting der vergade ring. (Vervolg). Een belangrijke vergadering. Het bestuur der Fok vee-vereeniging te Stompetoren had gisterenmiddag om drie uur in de bovenzaal van Café „Central” een vergadering belegd voor de leden van de aan de tentoonstelling deelnemende Fokvee- vereenigingen, welke vergadering goed be zocht was. Ook vele dames waren aanwezig. Bij vertiindering vaa den Voorzitter, den heer C. Kramer Glynis, opende de heer E. Govers Dz. de vergadering, waarna spr. het doel van deze bijeenkomst uiteenzette, n.L den fok! rs aan het einde van den Fokvee dag nog in een soort praatmiddag iets leer zaams over het fokken mee te geven. De be doeling van het bestuur van de afd. Stom- petoren wil de fokkers tevens op voeden in de kennis van hun vak. Spr. l.*opt op bet welslagen van deze poging en geeft hierna het woord aan den eersten inleider. „De Nieuwe Regeerings-maatregel tot bestrijding van Rundtuberculose” Dit onderwerp werd ingeleid door den heer P. J. ’t Hooft, Inspecteur van den Ryksveeartsenykundigen dienst. Spr. wil over dit onderwerp vertellen wat daarvan van het meeste belang is. Het kost aldus spr. veel moeite om een zeker standpunt in de veeteelt in te ne men. De groote kwestie is steeds: zyn vee bedrijf vrjj vaa Lb-c. te maken enjot te houden. Hoe groot de schade ia door t-b.e. aan gericht onder onze veestapels, ia moeilijk te definieeren. De schade beloopt financieel zeker 1% millioen gulden. De schade echter ais gevolg vaa T.B.C. bestaande uit achteruitgang vaa bet vee, door onvruchtbaarheid enz. beloopt in totaal phn. 4 millioen gulden per jaar. Binds 1906 beeft de Ned. Regeering reeds getracht maatregelen te nemen, de T.B.C. onder het rundvee te bestraden. In 1910 werd het systeem-Poels, waaihy de besmette dieren tegen schadevergoeding door den ten huize van den burgemeester voor de helft te doen betalen door dien ambtenaar. Het echtpaar Nic. WijningsVroolyk te Etten (N.-Br.) hoopt 23 October a.s. zijn zestigjarige bruiloft te vieren. Dinsdagmiddag is het 4-jarig zoontje van den heer P. op het Meerensteinplein te Beverwijk bij het oversteken van de straat door een wagen overreden. Kort na het on geval is het ventje aan de bekomen ver wondingen overleden. Als verdacht van brandstichting is aan de justitie te Middelburg voorgeleid de we duwe F., uit Clinge, wier woning is afge brand. terwyl haar inboedel grootendeels in een schuur was opgeborgen. Gisteravond is op de Wolphaertsbocht te Rotterdam een zekere P. in ’t Hout, door een tram overreden en ernstig gewond naar een der ziekenbuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Het vuurwsrC.' Een schitterend vuurwerk werd om uur afgestoken, dat een waardig einde vormde van deze schitterend geslaagde en door mooi weer begunstigde tentoonstelling. Duizenden menschen van hier en uit den wyden om trek hadden zich verzameld, in spanning afwachtend, dat de eerste vuur pijl de lucht in zou schieten. Het Sted. Muziekkorps onder leiding van den heer H. A. Maas, hield er met prettige muziek de stemming in. 0:n even over 9 uur gierde de eerste vuur pijl de lucht in, spoedig gevolgd door meer dere. Even later werd het geheele terrein fantastisch verlicht door Bengaalsch vuur. Vooral de waterfonteinen en waterratten werden met belangstelling door het publiek gevolgd. Van de verschillende variaties dis men vervolgens aanschouwde, was de een nog prachtiger dan de ander. Draaiende, Inid-sissende, helgekleurde mo lenwieken draaiden eerst rustig rond, om dan met helsch kabaal uiteen te springen. Het laatste nummer „Hulde aan den Land bouw” overtrof al het voorafgaande in 'kleurenpracht en bommengeknetter. Om ongeveer half 10 was dit schitterend geslaagde vuurwerk afgeloopc.n en begaf men zich naar het Hofplein, waar het Sted. - Muziekkorps eenige nummers ten beste gaf. Gedurende de pauze eaf een Mannenkoor onder leiding van den heer Jac. Al eenige nummers, die door het publiek met belang stelling gevolgd worden. Het bestuur der landbouwtentoonstelling mag met voldoening op dezen dag tenigzien. 8-OCTOBERVEREENIGING. Gisteravond te 8 uur hield de 8-October- vereeniging een algemeene ledenvergadering in één Ier bovenzalen van „De Unie.” Do vergadering was drukker bezocht dan ge woonlijk. De VOORZITTER, de heer Blaauw, opende de vergadering en heette de aanwezigen wel kom. Het was spr. een bijzonder voorrecht, wederom meer leden aanwezig te zien, dan men in den regel gewend is. Zooals bekend, aldus spr., dient deze ver-» gadering, om twee vacatures te vervullen. Volgens artikel 7 van do statuten bestaat het bestuur uit 9 leden. We hebben nu 7 be stuursleden. Hot bestuur stelt het op prijs, dit aantal aan te vullen tot 9. Spr. zal hierop direct overgaan tot de verkiezing van het achtste bestuurslid en daarna tot die van het negende lid. Ten einde vergissingen te voorkomen, stelt spr. voor, de beide oandl- daten niet tegelijk te kiezen. In het stembu reau wijst spr. aan de heeren Burdorf ez Vuijk. De SECRL'TARIS, de heer Bruin, leest de notulen der vorige vergadering, welke met applaus en onder dank aan den samensteller onveranderd worden goedgekeurd. De bestuursverkiezing. De VOORZITTER verklaart namens het bestuur, dat dit het op prijs zou stellen, als het bestuur uitgebreid werd met twee katho lieke leden. In verband met de verkregen eenheid meent men, dat aanvulling moet ge schieden met twee leden, die behooren tot den katholieken godsdienst. De heer VAN SCHAIK vraagt of er thans geen candidaten genoemd worden. De VOOR7.TTTER antwoordt: niet bepaald. Maar als men namen wil hooren, dan noemt spr de heeren Verkade, De Wild en Appel. De heer VAN ITTH DE JEUDE is het vol komen eens met de geste van het bestuur, dat thans twee Katholieken behooren te wor den gekozen. Dat is billijk en wenscheljjk. doch even wenschelyk is het, dat gekozen worden Alkmaarders van geboorte of menschen, die hier lang hebben gewoond. Het lidmaatschap van dit bestuur is bovenal een onderscheiding, omdat de vereeniging dc sympathie heeft van allen. Het bestuurslid maatschap is daarom een eer en die eer komt toe aan Alkmaardeft van geboorte of aan hen, die hier jaren wonen. Daarom kan spr. niet meegaan met de candidatuur-Verkade, maar wel met die van de heeren Middelhoff, De Wild en Appel. Kortebaan Draverij. Een der successen der Landbouwvereeni- ging mag zeker deze draverij genoemd wor den. Jammer was het, dat de programma's te vroeg gereed waren, daar door af valling van 4 paarden en nieuwe loting, de program ma’s geheel gewyzigd moesten worden. Als de draverijen aanvangen, zyn aan weerszijden der Laan vele toeschouwers aan wezig. Het muziekkorps, onder leiding van den heer Maas, liet zyne tonen hooren en de heer Vaandrager fungeert als starter. Alle ritten te beschrijven, is niet doenlijk, doch mooie sport is gegeven en vele span nende ritten vielen te aanschouwen. 3 maal meldde de jury gelijke aankomst, zoodat de afstanden wel zuiver berekend wa ren naar de capaciteiten der paarden. Harrold bleek ten laatste voor ditmaal de winnaar te zyn. Maggy Henry was een prima tweede en Schippers met Marie P. werd num mer drie. De gedetailleerde uitslag is als volgt. Van de zestien ingeschreven paarden wa ren niet opgekomen Petronella B, Patrick Duluth, Meteor en Senator Axbend. Cathrina R werd, nadat er nog een deadrit geweest was, geklopt door Maggy Henry. In tweeën werden Mignon en Trinses Duluth respectievelijk door Harrold en Quali- teit afgereden. Omega onderging dit lot door Marie P, terwyl Oly P by den snellen Ester Wolfer- somrner te kort kwam en Miss Zelden Peter in Silent Nancy den overwinnaar zag. Dan volgt een nieuwe loting waarna duali teit, Ester Wolfersommer uitvallen, benevens Silent Nancy. De eerste 3 prijswinnaars zyn dan Maggy Henry, Marie P en Harrold. Vele snelle ritten zyn tusschen Harrold en Maggy. Ten laatste moet Maggy het af leggen. Marie P. profiteerde van een paar stilstaande ritten en moest nu haar krachten jtegen Harrold toonen. Zy stelde velen teleur 'en Harrold verwierf welverdiend den eersten prijs. Ook de strij<j om 2en en 3en pry's bracht vele spannende ritten, doch Maggy bleek de sterkste te zyn en legde beslag op den 2den prijs, zoodat. Marie P. zich met no. 3 tevreden stellen moest. De 4e prijs werd niet meer verreden. De uitslag was: 1 e prijs f 250.Harrold, eig. de heer Prins ryder J. v. Leeuwen, afstand 305 M. 2e prys f150.Maggy Henry, eig. J. Schoon, ryder A. Schouten, afstand 310 M. 3e prijs f 75.Marie f., eig. J. v. Stralen, rjjder Bas Schipper afstand 310 M. Om even zes uur was deze draverij ge ëindigd en keerde bet publiek voldaan huis waarts. Gisteravond beeft de feestelijke sluiting van 'de tentoonstelling plaats gehad. Concert. Om 7 uur opende de R. K. Muziekkapel „St. Louis" de avond-feestelykbeden, onder leidng van den beer Willy Köhler. Het was voor de jonge muzikanten onplel- zierig werken door het gelach en gestoei van de toehoorders(?). Allengs groeide de mcnschenmenigte, zoodat om ongeveer half negen bet Hofplein geheel gevuld was. Maar regematig ook nam hun aantal* weer af, door hen, die zich op de Handelskade van een goed plaatsje wilden voorzien.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2