HOORN. PROVINCIAAL’ NIEUWS. I K BEVERWIJK. SPANBROEK. SCHAGEN. UITGEEST. - LUCHTVAART. RADIO. CASTRICUM. VEILINGOVERZICHT. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. t •J’ der werd de vergadering ge el op t 800 K.M.; 9 Wy hebben ons van den j gevoeld toen wij i K.M. Ir deze met heU werkliedenver- is het resultaat van hun van - om kwart over 2 uur te Krabbendam en om 3 uur te Setoor! dam. Besmettelijke mekte. Het geconstateer de geval van typhus in het gezin waar de moeder en 2 kinderen aan leden je thans geweken. *T VELD. Zwarteweg. Maandagavond vergader den in café Pepping de belanghebbenden bij overname van den Zwarteweg. waarbij men tot hen alleszins bevredigend resultaat kwam en een bedrag van f 500.bij overname werd toegezegd, met. verzoek de ontbrekende f 400.alsnog te vragen van het R. K. Jon- gensweeshuis te Amsterdam. Eèn adres in dien geest is gezonden aan het Bannebestuur te Oude Niedorp.” welk college Woensdag 3 April vergaderde. Het is te hopen, dat deze aangelegenheid aldus tot oen oplossing zal mogen komen. Gearresteerd. Door den gemeen te-veld wachter alhier, is in den nacht, van Maandag op Dinsdag een zekere P. van der K. gear resteerd, die debet schijnt te zijn aan diverse diefstallen in den omtrek. Gevonden. Aan de gemeentepolitie alhier is aangifte gedaan van het. vinden van een Rjjwielplaatje. een zweep, een antoslinger en van een bakcoslentel. Bevolking. Ingekomen: R. J. Otten, m.. van Hoorn. P. Commandeur, in., van Berk hout. G. Oote-. m.. van Beemster. A. Schol ten. vr.. van Bergen. N. Noort en gezin, van Hoorn. M. Barendsen. vr.. van Schagen. D. Wester. vr., van Obdam. J. n. Plekkenpool, m.. van Ursem. Vertrokken: G. de Boer, vr.. naar Wognum. M. Barend sen. vr.. naar Schagen. A. W. Hoogenwerf. vr., naar Hen-broek. P. Jonker, na., naar Medemblik. J. N. Komen, m.. naar Berkhout. H. H. de Wit, vr., naar Venhuizen. O. L. Walch en gezin, naar Medemblik. TT. J. J. de Greeuw en gezin, naar Hoorn. A. .1. Rnnneboom. naar Hrlledoom. I over (Westelijk van i aan den Euphraat afstand pl.m. 100 mijl). De bedrijfszekerheid van vliegtuigen en motoren is tegenwoordig echter wel van dien aard,* dat het vliegen met een watervliegtuig over I Aangifte van leerlingen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken be kend, dat op 1 Mei a.s. toelating van nieuwe leerlingen tot de openbare lagere school en de bewaarschool zal plaats hebben. Aangifte moet geschieden door ouders of verzorgers van kinderen vóór 13 April a.s. bij de Hoofden der scholen, bij voorkeur de» namiddags tusschen 3% en 4 uur. Overlegging van het. trouwboekje ouders is gewensvht. Benoemd. Mej. P. Bas. vroedvrouw al hier, is met ingang van 1 Mei a.s. als zoo danig benoemd te Smilde (Drenthe). Onderhandsche verkooping. Door den heer J. W. Balvers aan de Kleis alhier, is onderhands verkocht een huis met erf en tuingrond» gelegen te Klein Dorregeest, on der deze gemeente aan Gebrs. van der Eng. WARMEN HUIZEN. Umtdenkewing. De algemeen© herkeu ring van trekhonden zal in deze gemeente .worden gehouden op Maandag 15 April a.°. te Scboorlam. Shiisplein. Keuringsraad. De keuringsraad zal voor deze gemeente zitting houden op 22 en 23 April as. te Heerhugowaard in het oude Raadhuis. Vaccinatie. De inenting van kinderen uit deze gemeente zal plaats hebben Woensdag 17 April as. om 3 uur, in het Witte Kruisgebouw, voor de bewoners het dorp Warmenhuizen, op 18 April (Mesopotamia) leveren in dit opzicht geert bezwaar op. Slechts een klein traject loopt geheel 1 land. n.l. van Atexandrette (Westelyk Aleppo, aan de Middellandsche zee) tot bedrijfszekerheid van vliegtuigen en i dat het vliegen met o o éon dergelyk klein landtrajéct geen extra ri-ieo medebrengt. Op dit traject bevinden zich nog twee meertjes, welke, indien nood zakelijk als nooddalingsplaats dienst kannen doen. Als halteplaatsen zijn zooveel mogeljjk plaatsen gekozen, waar water- of landvlieg- tuigkampen gevestigd zyn. De vliegtuigen zuilen steeds te water blijven en gemeerd worden aan speciaal op de daüngsplaatsen uitgelegde boeitjes. Zooals nit bovenstaande opgave blijkt is het langste traject dat van Trincomali op Ceylon, uaar Sabang. Men hoopt hier echter in verband met het jaargetijde een gunstigen wind aan te treffen. Op dit traject komt het. erop aan. dat de navigatie m de puntjes klopt; voor dit doel worden dan ook een sextant van een speciaal soort voor gebruik in vliegtuigen en een bijzondere tijdmeter medegenomen, welke instrumenten de vliegers in staat zullen stellen ook buiten het gezicht van land hun plaats te bepalen. Te Bordeaux gearriveerd. De Aviolanda-vliegtuigenfabriek te Papen- drecht, deelt mede, dat. de drie aldaar ge bouwde Dornier Wal-vliegbooten gistermid dag om half drie (Fransche tijd) te Bordeaux zjjn gearriveerd. Alles was wel aan boord. LUCHT VERBINDING NEDERLAND—NED. INDIë. Van September af om de veertien dagen een vliegtuig van Amster dam en van Batavia. Het departement van waterstaat 'deelt mee, dat. de Britsche regeertag thans toe stemming heeft verleend om vap 1 dezer af van de luchtvaartterreinen in Irak gebruik Met maken. Met de voorbereiding van een vlucht is een maand gemoeid, zoodat de vluchten niet vóór Mei zouden kunnen worden hervat. Daar het. voor het tegenwoordige bezwaar lijk is, meer dan één vlucht per maand uit te voeren en in Juni, Juli en Augustus in verhand met de regenperiode op een gedeelte van de route, niet kan worden gevlogen wegens den huidigen toestand van enkele luchtvaartterreinen, wordt het beter geacht, de vluchten niet vóór September van dit jaar te hervatten. Zij zullen dan om de 14 dagen in heide nehtineen worden witeevoerd. DE VLUCHT DER DORNIER WALL-VLIEGBOOTEN. Totale afstand bedraagt 15.610 K.M. De route der gisteren naar Insulintle ver trokken drie Dornier Wall-vliegbooten der marine is onderverdeeld in de volgende' etappes: Eerste etappe Den Helder (De Mok)Bor deaux (Hourtin) 1445 K.M.; tweede etappe BordeauxMarseille (Etang de Berre) 595 K.M.; derde etappe MarseilleNapels 890 K.M.; vierde etappe NapelsAthene 1200 K.M.; vijfde etappe Athene Alexandretta AtexandretteBagdad 945 K. M.; zevende etappe BagdadBandar Abbas (Hcnjain) 1490 K.M.; achtste etappe Bandar Abbas Karachi 1235 K.M.: negende etappe Karaehi Bombay 925 K. M.; tiende etappe Bombay Cochin (W.-kust van Indie) 1075 K.M.; elfde etappe CochinTrincomali (Ceylon), 800 K.M.; twaalfde etappe Trincomali— Sabang 1620 K.M.; dertiende etappe Sabang Pinang (Riouw) 1235 K.M. veertiende etappe PinangBatavia 890 K.M. De totale afstand bedraagt 15,61] De route is zoodanig gekozenMl nagenoeg geheel over water loopt, hetzij boven zee of boven groote rievieren. Zoo zal men zonder bezwaar op elk moment kunnen dalen, wanneer dit tengevolge van een of andere storing noodig modht blijken. De - Garonne en het kanaal du Midi in Zuid het Centraal Comité, oud-minister H. Colijn, r Frankrijk, zoowel als de Euphraat en Tigris VRIJDAG 5 APRIL. Hilversum, 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het AVRO-Trio. 2.003.00 Gramofoonmuziek. 3.003.45 Declamatie door Marie E. v. Ammers-Wafelbakker. 3.45 4.00 Gramofoonmuziek. 4.005.00 Micro- foondebutanteu. zang en piano. 5.306.00 Radiopraatje. 6.007.16 Concert door het AVRO. Trio. 7.15—7.45 Schipperslee. 8.00— 10.00 Concert. De stafmuziek van het 6de Regt. Infanterie, Breda. J. D. Rahuaen, zaag. 10.00 Peraber. 10.15 Aansl. van Leeuwarden. Stedenkennismaking-avond. Omroep- orkest o.Lv. Nico Treep. Heiène Cais, sopraan. Huizes, 339.8 M. Na 6 aar 1852 M. 11.0011.30 NCRV. Ziekendienst o. I. v. Ds. A. J. Wormgoor. 11.3012.00<s KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het KRO.-Trio. 1.152.00 KRO Gramo foonmuziek. 3.004.00 KRO. Vrouwenuurtje 4.005.00 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.00— 6.45 NCRV. Concert door een stryk-trio. Beethovenmuziek. 6.407.00 KRO. Tuin- bouwpraatje door J. v. Roosmalen: De nieuwe richting in verband .met het tekort aan boerderijen. 7.007.25 KRO. Spr. H. J. de Bakker uit Poeldijk: Glascultures. 7.30 VPRO. Spr. Ds. H. C. v. Wijngaarden: Wils kracht en wilsvrijheid (Wat geiooven «n denken Vryz. Protestanten? 8). Mej. E. C. Knappert: Volksopvoeding (1). Voordracht door Mevr. H. Roland Holst-v. d. Schalk. Met medew. van solisten. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1 20 220 Orkestconcert. 3.20 Licht orkeetconeert. B. Blakstad, alt. J. Donovan, saxophone, Orkest. 4-50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Landbouw- br? rich ten. 7.05 Pianomuziek van Schumann. 7.20 Lezing: Seen on the screen. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Reaction. 8.05 C. Shapre, cello. 8.20 Arne-concert. G. Knight, sopraan. V. Hely-Hutchinson, piano. Orkest. 920 Nieuwsber. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsber. 9-55 „Ultimatum’’, hoorspel van C. Lewis. 1125 Een verrassing. 11.4012.20 Dans muziek. Parijs, „Radio-Paris”, 1744 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Or- kc^tconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 82011.10 Gramofoonmuziek ..La Couture- Boussey”-platen. 8.50 „Die Walkure”, opera van Wagner. Langenberg. 462 M. 9.35 en 11.30 Gramofoonmuziek. 1225 1.50 Orkestconcert. 5.055.50 Lento-concert. 720 Concert. Werag-orkest en -koor In da nauze ..Die deutsche Tanne”, een idylle. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 11.20—4.20 lezingen. 4.20520 Orkesi- coucert. 5.20-^f.05 Lezingen. 720 MiDcheii voor orkest. 8.20 Lezing. Daarna orkest concert. Hamburg, 395 M. HJjO10.50 Gramofoonmuziek. 10.50 Mu ziek voor scholen. 420 Kindercoacert. 520 Orkestconcert. 720 Paganini-concert. Dr. Brückner, viool. Norag-orkest. 820 Lente- dansmuziek. 11.10 Sluiten. Brussel, 512 M. 5.39 Dansmuziek. 6-50 Gramofoonmuziek, 8.35 Orkestconcert. 10.35 Sluitett- iiltecnloo])cnde prjjzen. wat in oogenschonw genomen de verscheidenheid in kwaliteit voor de hand lag. Vanaf f 2,80 liepen de noteeringen ook nog tot f 9.80 per 100 stuks. Voor bieten is de grootste animo er af en gingen de prjjzen dan ook kelderen. Bij een laagste van f 4-50 hadden wij als hoogsten prijs f 11.50. Evenals zulks met rapen het geval is, «chynen er heel weinig partjjen bieten te zijn, die geheel zonder vorsfschade zijn. Een paar partijtjes Present van Engeland werden met 45 A 76 cent per K.G. betaald. j, BENOEMD. Jhr. inr. D. B. van den Brandeler. kan tonrechter, alhier, is benoemd tot_ lid van het college van regenten over de rijkswerk- in richting, alhier. Vorst schade. Wij hel winter wel eeus gelukkig lazen van de enorme hoeveelheden sneeuw «He in het buitenland vielen en wij daarvan verschoond bleven. Een bekend spreekwoord, die ’t laatst lacht, lacht het beet wordt nu voor de zoo- veelsto maal weer eens bewaarheid. Alleen in de omgeving van Beverwijk wordt do vorstschade doordat onze bodem van dit sinetteiooze eu reine sneeuwkleed ongedekt lag op zijn minst op 2 X f lOO.óOO aan bloembollen geschat welke onherroepe lijk weg zijn. Eu dit is nu uog maar de streek van Ken- ucincrland, hoe groot zal dan wel de schade zjjn in het centrum, omgeving Haarlem. Brandbiwtch-demro^tratieGistermid dag te ongeveer 5 uur had alhier midden in de kom van hot dorp een demonstratie plaats met bet brandblustiiapparaat Excelsior van de Nederlandsche fabriek van brandblusch- middeleu te Amsterdam. Daartoe was een groote stellage kisten, welke me; houtwol waren bedekt, opgesteld tegenover café £portrust. Deze stellage was bovendien met teer bestreken en werd, voor- «iat de brand er in gestoken werd, be sproeid met een groote hoeveelheid benzin» eu petroleum. Nadat het flink in den braad stond werd door den brandweercommandant het toeken gegeveu dat bet apparaat in werking moest worden gesteld en tot ieders verbazing werd «ie braud met groote opslaande vlammen in een tjjd van nog geen twee minuten totaal gehlusdit. Te voren was reeds een groot vel asphalt- papier gedrenkt met 5 liter benzine en 5 Èter petroleum in den braad gestoken en ook met het apparaat gebluschL Een groot aantal personen was bij deze demonstratie aanwezig, waaronder we in de eerste plaats opmerkten de brandweerlieden en den burgemeester, alsmede een groot aan tal bekende ingezetenen. Deze demonstratie is geheel geslaagd vr. wjj mogen hier gerust verklaren, dat het ecu groot© gerustheid zal zijn, als velen een der- «elök apparaat, in buis zullen hebben. Wij bebben nu gezien het groote nut en de zeker heid, die men daarbij beeft bij eventueelen brand. Posterijen. Om vang an het postkan- geopend. Wjj moeten, aldiAt spr. ook in het staal kundig leven onzen wil loeren verzaken en de bede Jeeren. dat wjj ons and* en Inroep zoo getrouw mogen verrichten als de tuige- len in «Ten hemel Deze bede zetten wij, aldus spr., om. in een gebod en dan grijpt ver- ontjnoediging ons aan voor den ontvangen zegen. Een vergelijking tusschen de tetee- keni.s van de A. R. volksgroep voor 59 jaar en ti doet ons dit ovenluidelijk zien. Spr. wees er verder op, hoe in een party waarin de hoogste aristocraat, zoowel als de een voudigste daglooner gcvomlcn worden, ver schillen niet, zyn te voorkomen. Daarvoor de oogen te sluiten ware niet verstandig. Do kracht van het geloof en de trouw aan het beginsel kunnen echter alle moeilijkheden ovi-rwinncn. Wij zijn God s mede-arh. iders. Bij monde van den heer G. van de Thitte te Vlissingen, lid Ged. Staten van Zeeland, word gerapporteerd over de posten van den penningmeester, den heer I.. F. Duymaer van 1 ist. welke alle in orde werden bevonden. wa: -»>o deze functionaris werd gedechar geerd. Hierna nerden enkele commissies be noemd. Een voorstel Hilversum om de inge diende amendementen niet in be-preking te nemen, werd niet ontvankelijk verklaard. Amsterdam-Centrum trok enkele amende menten in en verzocht de amendementen inzake het onderwijs commissionair te maken. De vergadering zette zich dSarna aan de behandeling van de nog overgebleven amendementen. Breede discussies ontlokte een voorstel van don Haag 2, inzake: Voorziening inzake de bestaande leemte der begrafeniswet, met. dien verstande, dat crematie wordt geweerd. Het voorstel werd verdedigd door bet Tweede Kamerlid Duymaer van Twist eu bestreden door oa. den oud-mini<ter mr. Th. Heemskerk, die de redactie van het Centrale Comité aanbeval, waarin o.m. gezegd wordt, dat in geen geval mag worden toegelaten, dat de. overheid in welken vorm ook. de gelegenheid tot crematie bevordere. groote meerderheid werd de redactie van het Centraal Comité aangenomen. Na afhandelingen der amendementen ging de vergadering langdurig in eomité-generaal. ter behandeling van het voorstel, inzake de wijze van candidaatstelNug voor de Kamer verkiezingen. Na opheffing van bet eomité-generaal werd meegedeeld, dat tot voorzitter van bet Centrale Comité was herkozen, de heer H. Colyn, en tot vice-voorzitter, het Tweede Kamerlid, mr. J. A. de Wilde, te Den Haag. Tot. voorzitter van den Raad van Beheer der dr. Abraham Kuyper-sticbting was her kozen. de heer H. Coljjn en tot penning meester oud-minister J .J. C. van Dijk, te Den Haag. Te half zeven sloten. toor over Maart. Ontvangen expresse brie ven 18. aangeteekonde idem ontvangen 76, verzonden idem 26. ontvangen postwissels 205, verzonden idem 404, ingevorderde kwi- tantiën 516. belastingbetalingen 256 vanaf 1 Januari 948. uitbetaalde -raaerdomsrente 81. bedrag f 962.20, accijnzen 19 vanaf 1 Jan. 55. rijksjostspaarbank inlage 59. f 2782.50, idem terugbetalingen 17, bedrag f 11:10.99. verkochte postwaarde f- 469.06’verkochte rentezegels enz. f 404.86geklolijke onizet f 64.006.96’4, vanaf 1 Jan. f 220.836.15. Omlcnrijs. Naar ons wordt medege deeld, is tot onderwijzer aan de R. K. Jon gensschool alhier benoemd do heer K. C. Vermeulen te Capelle aan den IJsel. De benoemde zal waarschijnlijk met 1 Mei a.s. zijn betrekking aanvaarden. Benoeming. Naar ons -vordt medege deeld, is de heer J. M. de Casseres, alhier, als tijdelijk gemeente-architect werkzaam, belast met do opstelling van hot uitbreidings plan, is benoemd tot ingenieur aan de ge meentewerken te Eimlihoven. Die betrek king zal hij 15 April gaan aanvaarden, maar niettemin zijn uitlreidi’igsplan van Castri- cum geheel gereed maken. Intusschen is hem uit eerstgenoemde betrekking eervol ontslag verleend, maar hem tevens opgedragen het werk als particulier te verrichten. PolitiemaatregelenIn verband met den aanleg van-een asphaltwegdek van een ge deelte van den Rijksweg onder dcz.04gemee.n- te, zal, waar het verkeer niet in een richting kan worden geleid, maar het verkeer in de op of neergaande richting op gezette tijden moet worden stopgezet, door den burgetnees- ster assistentie wonden gevraagd van een zestal ryks veld wachters. Met de bestaande formatie is een goede uitvoering en regeling van het verkeer ter plaatse niet roogelijk, omdat dag eu nacht politietoezicht daarbij, behoor plaats te hebben. Vermoedelijk zullen de werkzaamheden over een goede week zoover gevorderd zijn, dat dan de politie als boven is aangegeven zal moeten dienst doen. Voor de automobilisten is het den eersten tii«l dus wel opletten op den rijksweg. „BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTREKEN.” Het mooie weer der laatste dagen was oorzaak, dat de veiling wrat meer teekenen van nieuw leven gaf. In hoofdzaak bestond dit in den toenemenden spinazie-aanvoer. Voor dit artikel bleek hoewel de prijzen steeds terugliepen van dag tot dag, groote kooplust te bestaan, trouwens bestaat er voor nieuw product gewoonlijk goede vraag. Kwam de prijs op den 27en gemiddeld op 55 cfcnt. per K.G.. den 29en liep dit om de 40 ct., een prijs, die in aanmerking genomen dat de aanvoeren ruimer werden, nogal ging. Over het. geheel genomen schijnt het gewas er goed bij te staan, zoodat we de eerste dagen goede aanvocren kunnen verwachten van mooie kwaliteit. Voor de oude bekende producten was de afgcloopen week nu juist niet erg aanmoe digend, tenminste alles dooreen genomen niet. De uien hadden al een heel slecht ont haal De daling, in voorgaand overzicht ge noemd van f 29.— op f 15.80 vond nog weer verderen voortgang en wei ditmaal tot om de 8 gulden. Zoo’n daling van 20 gulden per 100 K.G. in een paar weken tijds hail stellig memaud kuiuien vermoeden en beteekent voor menigeen een leelyke tegenvaller. Prei zagen wy nogal weer aangeboden en wel in diverse kwaliteit en dito prijzen. Als hoogsten prijs Ixiekten wij nog f 35.30 per 100 bos voor mooi gewas, wat ook een pry’s was die er zijn mocht. Over het geheel genomen was onze indruk voor de prei ditmaal weer niet- zoo gunstig als de vorige week en zou den wij dan ook als midden-prijs thans f 18 i f 30 voor gewone goede kwaliteit op wil len geven. De wortelen verging 't ook al minder goed en deze kunnen ook nog steeds met lageih prijzen af. Vanaf f 1.60 per 100 K.G. voor iets afwnjkonds zagen wij voorgoed product als hoogsten prijs f 3.60 betalen. Roode en savoye kool ondergingen al vrij wel eenzelfde lot, al was de prijsdaling dan niet zoo sterk. Voor roode kool zagen wij beden als hoogsten prijs f 1920 per 100 stuks betalen, voor mooi goed product, met de noodige afwijkingen in prijs zoowel, als kwa liteit. Savoye kool was er weer tamdijk. ruim, maar de vraag was soms niet in overeen stemming met het aanbod. Met de pryzen was het dan ook zoo zoo. en evenals de kwa liteit nogal uiteenloopend. We boekten vanaf f 3.80 tot f 11.50 per 100 stuks. De spruitkoolaanvoer loopt gestadig terug en kwam nu per dag zoo op een 500 a 600 K.G., dus begint dit vrij onbeduidend te worden. Uitgezonderd voor enkele van de mooiste partijtjes, bestond ook hiervoor geen bijzondere belangstelling. Sterk afwijkende partyen werden met f 1 if 2 per 100 K-G- betaald. Voor de beste partyen zagen wy f 30 a f 35 betalen, terwijl een enkel extra zakje voor f 46.60 ging. Zeer tegen onze vcrwaeliting in, bleef de witlofaanvoer nog op geiyke hoogte eu was MUan ook slechts matig. Hoewel de pryzen wel iets daalden was hiervoor gemakkelijk plaatsing. Goede kwaliteit ging tot f 46 per 100 K.G. vanaf f 32. Voor twóede soort zagen wy van f 10 tot f 30 betalen. Voor eeu partijtje selderie werd 23 cent per bos betaald. Een partijtje rabarber dat niet zwaar was ging voor 15 cent per bos. Meerdere partijen rapen, gingen voor sterk JEUGDORGANISATIE VAN JONGE ARBEIDERS. De regeling van het Doorluchtig Episcopaat. >p de vergadering van den Ned. R K. Volksbond, welke te Haarlem werd gehouden is gesproken over de regeling, welke door het Doorluchtig Episcopaat van Nederland is gegeven voor de jeugdorganisatie van jonge ,.ju-beiders. Wij laten deze hieronder volgen: 1. Als regel blyft gelden, dat de jongens in de patronaten blijven tot 18 jaar (in het Bisdom Haarlem is reeds vast gesti ld tot 17 jaar); individueele uitzonderingen zijn toe laatbaar. Het palronaat is gesplitst in klein patronaat tot 16 jaar. groot-patronaat tot 18 jaar volgens de diocesane Reglementen. 2. Daarna worden de jongens overgeb’-acht in de ..Jonge Werkman’’ of ..De Josephge- zellenvereeniging”. Of zij daarvan lid blijven tot 21 of tot 23 jaar regele de I. J. zoo noodig in overleg bond; zij legge Om besprekingen voor. 3. Ingevoerd wordt het. wederzijdsch ver plicht lidmaatschap van „De Jonge Werk man’’ of St. Josephgezellen-verecniging eenerzyds en vakorganisatie anderzijds: doch omtrent de contributie aan de vak vereen i- ging worde eene regeling getroffen, welke rekening houdt met de beperkte inkomsten van jeugdige arbeiders. 4. Waar geen J. W. of J. G. mogeljjk zijn, worden de arbeiders van 18 jaar lid van de Werkliedenvereeniging en vakvereeniging. 5. Voor de jeugdige niet-arbeiders b"sfaan de aanwezige organisaties of worden opge richt voor hen passende vereenigingen. HET NEDERLANDSCHE REDDING WEZEN. Een monument in voorbereiding. Dezer dagen werd in Den Helder eene ver gadering gehouden van het ten vorigeu jare opgerichte comité voor een monument van het reddingwezen aan de Nederlandsehe kust. Tengevolge van de benoeming van den heer A.G.A. Verstegen, vroeger wethouder van Den Helder, tot burgemeester van Koog aan de Zaan, was het noodig een anderen voor zitter in diens plaats te benoemen. De nieuwe burgemeester van Den Helder, W. F. G. L. Driessen, heeft zieh bereid verklaard deze functie te aanvaarden. Daar de aanvankelijke benaming van het Comité den onjuisten indruk gaf, als zou men beoogen enkel de oprichting van een monu ment voor Dorus Rijkers, komt het het Co mité wensebelyk voor er nogmaals op te wijzen, dat de bedoeling met een dergelyk monument van wijder strekking is. Waar is, dat de eerbewijzen, aan het stoffelijk over schot van onzen grooten menschenredder, wjjlen Dorus Rijkers, gebracht, aanleiding waren tot het ontstaan dtr plannen. Maar daar Nederland langs zijn uitgestrekte kus ten een geheel leger van dappere mannen bezit, gereed om op het eerste sein zee te kiezen en te trachten den in nood verkeeren den schipbreukeling’ te redden, meende men, dat een huldiging van deze mannen geza menlijk door het Nederlandsehe volk als een nationale, een eerezaak, zou worden pge- vat. Bovendien zouden ook de langs de kust opereerende, uitstekend geoutilleerde red- dingsmaatschappijen, n.l. Noord- en Zuid- Hollandsche en Zuid-Hollandsche Maats» hap py tot redden van schipbreukelingen, in een dergelijke huldiging begrejien zyil. Nederland is in dit opzicht by het buitenland ten achter; in andere landen heeft men bereids zulke monumenten. Het denkbeeld ontmoette alom in den lande sympathie, hetgeen wel blykt uit de lyst der namen van een eere-comité, dat zich heeft gevormd en waaronder men tal van vooraanstaande en invloedrijke Nederlander» aantreft met den Prins der Nederlanden als beschermheer bovenaan, de Ministers van Waterstaat, en Onderwijs, de Commissarissen der Koningin in de drie westelijke provincies, groote reeders. leiders van organisaties van transportarbeiders en van officieren der koopvaardij, bestuurders van Reddingmaat- schappijen, enz. enz. En niet alleen in ons land zelf, uiaar ook in het buitenland' sloeg het denkbeeld in; Hr. Ms. gezanten en consuls verleenden medewerking en in verschillende plaatsen en kolonies werden comité’s opgericht ter inza meling van gelden. Het comité meent, dat ieder Nederlander, in binnen- en buitenland, de oprichting van eeu dergelyk monument als een by uitstek nationale zaak moet, zien en daaraan zyn bijdrage moet verleenen. Vandaar, dat het comité zich nogmaals wendt tot het Nederlandsehe volk. Vele bij dragen zyn reeds toegezonden aan den pen ningmeester; vele andere toegezegd. Uit den aard*der zaak is een vrij groot bedrag noodig, wil men althans met een waardig monument voor den dag komen. Het adres van den secretaris, den heer L. Bandsma, die bereid is tot het geven van alle inlichtingen, is thans Singel 28, Den Helder, penningmeester is de heer Bernh. Meijer, Kanaal weg 97, postgiro No. 94719. De wenschelykheid werd bepleit, dat ajler- wege in het land plaatselijke comitó’s worden opgericht, welke zich belasten met de inza meling van gelden. In verschillende stellen geschiedt dit reeds. ANTI REVOLUTIONAIRE PARTIJ. Defuitaten vergadering. Dinsdag is te Utrecht in „TivoH” aange- vangcu deDeputatenvergadering van de A. R. Party. De zitting werd door den voorzitter va» DOOR DE ACHTELOOSHEID VAN EEN DOUANE-AMBTENAAR. Aan het postkantoor te Rotterdam beeft een douane-ambtenaar een onvergeeflyke en helaas ook onherstelbare fout begaan, welke, schrijft het Kol. WkbL, aan de open baarheid dient te worden prijs gegeven, als ernstige waarschuwing tegen de noodlottige gevolgen van nonchalante plichtsvervulling. De ambtenaar heeft zich namelyk de vrij heid veroorloofd een postpakket, dat belich te film inhield (hetgeen duidelijk op de douane-verklaringen was aangegeven), in bet daglicht te openen. De door deze handelwijze totaal vernietig de film bevatte: le. Unieke opnamen van de dansfeesten der Kajan-Dajaks, waarbij ze hoogst eigen aardige maskers dragen en gekleed zyn in „mantels” van pisangbladeren; en 2e. Opname van de missiestatie Bika, eveneens diep in de binnenlanden van Bor neo. Die opnamen, niet alleen van groot be lang voor de missie, maar ook voor allen, die belangstellen in land en volk, zjjn onher roepelijk verloren. Door deze als het ware aan vandalisme grenzende achteloosheid van een verant woordelijk persoon, is dus het resultaat van dit, met ontzettende inspanning en groote kosten uit liefde voor de wetenschap ver richte werk, met één slag vernietigd! Het is voor den onlangs van zijn reizen door Borneo teruggekeerden beer H. F. Tiï- lema een zware slag.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 6