binnenland, - STATEN-GENER AAL. Korte Berichten - Klein Allerlei. GEMFNnn NIEUWS DE MOORDZAAK TE GIESSEN-MlEUWKERK BUITENLAND. ver word’ paald. op 17 April bij de plechtigheid heeft dus over Neder- dit OP De nu gevraagde steun tal aan het bedrijf gevangen bet echtpaar r?' 1 ■MM Hierna was het woord aan den feestrede naar, d«i heer Alphon» i-audy, hoofdredac teur van „De Tijd”, aan wien^ rede wjj het volgende ontleenen: te werken verdaagt jgiers op de wostock, is gedenksteen. fhi richtte zich nog met een hartelijke toespraak tot den heer Gio. A. Ciolina. uit Rotterdam, die den kloeken, praetischen bouw tot zulk een gelukkig eind DE RTJKSMIDDELEN. De opbrengst der rijksmiddelen bedroog over de maand Maart J.L f 38.352.742.24 tegen f 39.028.980.12 over die maand in 1928. De opbrengst der rijwielbelasting over de maand Maart j.1. bedroeg f 24.753, die der wegenbelasting f 306.249.88. De middelen bedragen in het eerste kwartaal 117.78 mil- lioen gulden, of 2K millioen gulden minder dan een jaar geleden VEE- EN VLEESCHHANDEL. Het bestuur van den Ned. Bond van vee handelaren, heeft ingevolge een met alge- meene stemmen genomen besluit van een vergadering van zijn algemeen bestuur, aan de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van finantiën een adres ge zonden, met het dringende verzoek, ernstig de bevordering te overwegen: le. van de afschaffing van den vleeschaccjjns; 2e. dat ter bevordering van den afzet van inlandsch vleesch (de handel daarin is door het zoo goed als totaal ontbreken van export van vee, zeer lijdende), aan de militairen, zieken huizen, gevangenissen en andere rijks- instellingen niet langer buitenlandsch be vroren vleesch worde verstrekt, doch in- landsch vleesch; 3e. dat het ministerie van finantiën en de desbetreffende dienst der invoerrechten en accjjnzeif' rekening zullen houden met en in acht zullen nemen de be palingen der door den veterinairen dienst van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw gegeven voorschriften, in het bijzonder"jröor wat betreft het van de abat toirs in marktstallen onderbrengen van wegens vermoede te lage aangifte in be slag genomen vee, aangezien het reeds meer malen gebleken is, dat ambtenaren van het departement van finantiën, vee dat eenmaal op de abattoirs is geweest, toch weer ter markt voeren of doen voeren en in markt stallen onderbrengen en dit dikwjjis weer vervoerd wordt naar andere veemarkten als ’s-Hertogenbosch, enz. en dit vervoer, enz. een groot gevaar voor besmetting oplevert; 4e. dat voorts verordend worde, dat veestal len bij veemarkten na de markturen, onder toezicht van den veterinairen dienst grondig gereinigd moeten worden en zoo ingericht worden, dat goede ontsmetting mogelijk is. Maandagmiddag 3 uur is de ongevcei 35-jarige vrouw van de heer Plieger to Willige-I-angerak bij het spoelen van waach goed in de sloot in de nabijheid van woning te wa^r geraakt en verdronken. Zq was moeder van vier kinderen. De 59-jarige passagier, die Maandag- avond op het Centraal station te Utreen* bekneld geraakte tusschen het ;>erron en een treeplank, is aan de- bekomen verwondingen overleden. Maandagavond werden te Bologna zeer lichte aardschokken gevoeld Van een deel der bevolking maakte zich een paniek mees ter. Velen vluchtten huiten de stad naar het open veld. Uit Huesca wordt gemeld, dat een zekere Barcero tijdens een twist met een knuppel zijn schoonmoeder en zijn schoon zuster heeft gedood, om ten slotte zijn vrouw met een mes het hoofd af te snijden. Dinsdag zijn in Kalgan bij een explosie van een benzine-reservoir 14 personen ge dood en 27 zwaar gewond. De Maden melden, dat in het Russische grensgebied van Letland een zestiental lie den in hechtenis is genomen, verdacht van spionnage ten bate van Rusland. De in Zuid-Georgië gestationneerde Engelsche walvischvaarder Southern Sky wordt sinds drie dagen vermist. Men vreest dat het schip, dat 12 Noren en een Engelsch- man aan boord had, vergaan is, daar er in deze streek een storm gewoed heeft en er wrakstukken zijn aangespoeld. Bü het inschepen van stoomboot Porimorja te een landingssteiger ingestort. Eenige tién- ..Het Volk” verneemt uit Dordrecht: Mr. Roobol heeft van den procureur-gene- raad bij den Hoogen Raad een spoed brieve ontvanaren, waarbij hem verzocht wordt, zijn revisie-verzoek aan te vullen met de hem na 30 Maart j.l. ter beschikking gekomen ge gevens, o.a. de bekentenis van het echtpaar Kroon. Mr. Roobol wordt verder door den procu lenr-generaal in overweging gegeven, daarbi de onmiddellijke invrijheidstelling van Klun der en Teunissen te verzoeken. Het revisie- verzoek zal zoo spoedig mogelijk in behande ling worden genomen. NA TWEE JAAR GENEZEN. In December 1926 werd in een bosch bij Ginneken een 20-jarig dienstmeisje gevon den, dat daar twee dagen en twee nachten gelegen had met de beenen in het ijs. Bij het snijden van takken voor kamerversiering van de familie, waarbij ze inwoonde, was M in een greppel gevallen; zij had haar been gebroken en door de pijn het bewustzijn ver loren. In zeer bedenkelqken toestand werd zij in het St. Laurentiusgesticht te Ginneken opgenomen en door zorgvuldige verpleging en geneeskundige behandeling heeft men haar leven gered. Gisteren heeft zij het gesticht verlaten. Zij heeft thans twee kunst- beenen. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Aan de orde is Hoofdstuk XI (Koloniën) van de Rijksbegrooting. De heer DE SAVORNIN LOHMAN maakt een onderscheid tusschen de voorstanders van consolidatie en der liquidatie van het gezag in Indië, en verdedigt de consolidatie- politiek, daar ons gezag, dat zich door da den legitimeert, noodig is voor de ontwik keling van Indië. De heer BLOMJOUS beschouwt de bandon, die historisch-wetteljjk tusschen Nederland en Indië bestaan, als absoluut onverbreek baar. Er kan geen sprake zijn van losscheu ren van die banden, noch ineens, noch met rukjes en stootjes, in langzaam tempo. Onze geheele volkswelvaart hangt af van Indië; dat wordt nooit door de sociaal-democraten ingezien. Maar ook de welvaart der inland- sche bevolking is door ons bestuur bevor derd en de verdere ontwikkeling daarvan is evengoed afhankelijk van den band die Nederland met Indië bindt. Een losmaking van don band tusschen Nederland en Indië zou voor beide volks- deelen leiden tot een debacle van de be- schavihg~ch ook öp economisch gebied. - Spr. acht zich niet geroepen tot inciden- TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Do regeling van werkzaamheden vastgesteld overeenkomstig het voornemen te kennen gegeven door don voorzitter. D« eindstemming over de Ziektewet wordt be De vergadering wordt te 5 uur tot vanochtend 11 uur. DE CHAOS IN CHINA. Roode bedreiging in Kiangsi. Aan de Amerikaansche inwoners van Kantsjau in de provincie Kiangsi is door de Amerikaansche autoriteiten in China advies gegeven de stad te verlaten, in verband met de mogelijke komst daar van opstandelingen troepen. Het staatsdepartement verklaarde, dat berichten uit Hankau er op wijzen, dat het rood o leger zich nabij Kants jan bevindt, tcrwjjl het eenige dagen zal duren eer regee- ringstroepen de stad kunnen bereiken, ten einde het garnizoen te versterken. als zoodanig niets veranderen, voor steun, die alleen de bietenbouwers en de aandeel houders der C.S.M. ten goede komt, voelt spr. niets. De heer VAN VOORST TOT VOORST is voor den gevraagden steun aan de bieten- bouwers, omdat deze cultuur van het groot ste belang is voor ons land. De vergadering wordt verdaagd tot he denmiddag 1 uur. Rede Laudy. Alsof de geschiedenis haar glorierijke her denkingen bijeen wil spelen in het danklied van Rome en Nederland, laat zij in deze ver gadering den tweeklank van Kerk en Staat, eamenzingen. Want dit voorjaar dateert juist een eeuw, sedert Zijne Heiligheid de Paus van Rome en Zjjne Majesteit do Koning van Nederland hun betrekkingen begonnen in het vaste gezantschap van den H. Stoel bij ons Hof. De jubelvaart van dit machtige jaar over de katholieke wer<6d land al haar doortoiht begonnen. De klokken van Rome luiden, en die van Nederland ant woorden met een nationale wijze in de mu ziek der kerkelijke luchten—De kathedralen van het land, waar de Damiaatjes meesid deren op den ingeboren klank, luiden haar tegen den gons der blijdschap van de harten en het brons. En de Nederlandsche pelgrims, met hun Bisschoppen aan het hoofd, betre den onder de eersten den weg aan Neder land zoo vertrouwd sedert de H. Willibrord hem van Rome naar Utrecht heeft gewan deld. Voor ons is hij de verbindingsweg met liet Licht der wereld, want övër dien weg ie de beschaving tot ons volk gedragen; en geen groote tijd liet zijn dag verzinken zon der dat die weg is beschredcn door Neder landers, om aan Rome de ordening van hun hiërarchie, de verlMiting van hun lielen of de ingevingen voor bun schoppende krachten te vragen. Sedert een bittere halve eeuw zijn wjj den weg naar de Stad op de heuvelen gegaan met een gewond kinderhart tot een gevangen Vader. Maar het zwaar aangesla gen metalen gevaarte der klok van Rome's boofddom, waarin het gedoopte erts de vreug de der wereld zingt om de opening van het jubeljaar voor de uitstortende genade, beiert thans de volken voor een moederkerk olijk Te Deum bijeen. En ais wij binnen het octaaf van one Nederlandsche Te Deum, dat aan stonds mèt ons antwoord de dankbaarheid van een volk gaat zingen, uit de zetelstad van Willibrord den weg naar de zetelstad vim de Pausen pe^grimmeeren. dan is het niet meer om den Weldoener van de wereld en van Nederland achter de grendels van het Vaticaan den troost van de kindertrouw uit het land der Zouaven te brengen, maar om Petrus-Pius in dit jubeljaar van zijn gouden prieeterkelk te begroeten ais den Paus-Ko- (ring in zijn vrije Stad en eouvereinen Staat! Want een machtige daad der Voorzie nigheid, die de lotgevallen der volken ordent, heeft een wending gegeven aan den gang der Kerk door de geschiedenis. Mijn woord roept hem aan, uw gedachte ziet uit naar dezen vollen man-van-den-Paue, die de Paueen nog bezong als hjj hun rechten niet verdedigde met de bronzen slagen van de stem, welke zooveel jaren in ons Parle ment en onze volksvergaderingen weerklonk; want zjjn loven lag in Nederland, maar zijn levensmiddenpunt in de stad van de Pauper., waar hij zijn moe- en afgestreden hoofd aan de schaduw van het Vaticaan te ruste legde in het sterven» jaar van den groeten Paus, die den strjjder bemind en gezegend bad, wiens naam met dien van Rome en den Paus on sterfelijk en in één adem door Nederland wordt genoemd Mgr. Dr. Schaopman. Op de plaats zelf, waar wjj bet van den Koning der eeuwen hebben afgesmeekt, kla roen ik vandaag, luid en vol, den dank met de onhoudbare geestdrift van mijn ganeche volk: „Aan U, o Koning der eeuwen, „Aan U blijft de zegekroon!" Indien ons .gevoel aan de geschiedenis op dit keerpunt een bevrediging vroeg, dan heeft het die nu gekregen. Als het wonder van Rome herdacht moest worden door een Nederlandsche stem, dan hebt gij haar ge hoord. En zoo het Te Deum der Latjjneche Kerk wachtte op een Hollandschen gódenk- klauk, dan is hij aangezongen door onzen groouten bidder en strijder, wiens konings bed in onze harten blijft natrillen zoolang er in Rome en Paus is en in Nederland een volk om hem te vieren!.... „In den naam van de Allerheiligste en On deelbare Drievuldigheid zoo opent plech tig het verdrag der verzoening hebben Z. H. de Paiib'fn Z. M. de Koning van Italië beelist, om aan de abnormale houding van den H. Stoel in Rome een einde te maken en een overeenkomst te sluiten”. Ziedaar, hooggeachte vergadering, het Ro- meineche vraagstuk; waarin bijna zestig jaar het vrije bestuur der Kerk verankerd en ver nederd lag, opgelost in den Naam en den goddelijken Raad der Drievuldigheid. Nu tast in het natuurlijke het bovennatirarijjke .wonder, geïnspireerd aan den adem van den H. Geest, die waait waarheen Hq wik Op den dag, door Hem voorbereid uit de toeval ligheden van den tijd en de soms onfijne be rekeningen van menechen. heeft Hjj in de staatskaneelarjj van het Vaticaan een gouden pen twee handteekeningen doen trekken on der een Verdrag en een Concordaat, die de Kerk veroorloven den Staat te zegenen, wiens héiBgeehfnnenden aanslag zjj had ge vloekt. gewezen is op ex De heer EBE1. oogenblik moeilijkheden zijn voor de sui kerindustrie in ons land, als gevolg van een overproductie van rietsuiker. heeft gebracht. Hierna werden thee en ververschingen geserveerd, waarbij de gezant van 71.H. den Paus nog geruimen tijd de gast was van den gezant van 7..M. koning Victor Emmanuel. Aan de orde is de interpellatie-Gerhan over de schoolkwestie te Murmerwoude. De heer GERHARD zet uiteen, dat het bestuur van de Christelijke mulo-school te 1 Dantumadeel het hoofd ontslag verleend»- met voorbijgaan van de commissie van be roep, die in de aanstelling van het hoofd was genoemd. Spr. acht dit in strijd met het alcemeen belang en de I-ager-onderwijswet en vraagt onder ïncer of hét Juist is. dat de hoofdambtenaar van ’s ministers departe ment tevens optrad als adviseur van het schoolbestuur. Minister WASZINK acht de feiten, door den heer Gerhard genoemd, juist. Het schoolbestuur heeft zijns inziens recht, zich van een bepaalde beroepscommissie af te ^scheiden zonder het personeel er in te ken nen. De afscheiding heeft thans rechtskracht tegenover de betrokkenen, doch spr. acht wetswijziging te dezen opzichte noodig. Daarmede echter moet gewacht worden tot de totstandkoming van de ambtenarenwet, wanneer ook de positie van de openbare bedrijven geregeld moet worden. Dat een ambtenaar van sprekers departe ment adviezen gaf aan bet bestuur, is niet juist: de besprekingen hadden alleen plaats tusschen bestuursleden en den chef van de afdeeling onderwijs. Men zal een schadever goeding overwegen wegens het ten onrech te niet uitgekeerd salaris. Mej. KATZ acht ten aanzien van de be roepsinstantie directe wetswijziging noodza kelijk. De heer Zijlstra en Ketelaar. Mej. Wester man en de hoeren Tilanus en Suring dringen aan op onmiddellijke voorziening in de leem te die handelingen als van het schoolbestuur mogelijk maakt. De MINISTER zal trachten een wijziging in het betreffende Kon. Besluit te bevorde ren.' Steun aan de beetwortelsuikerindustrie. De heer VOS wijst erop, dat tal van lan den de invoerrechten op suiker verhoogen, terwijl vrijwel alle suikerproduceerende lan den de suiker-industrie beschermen. De Ne derlandsche industrie is noodlijdend., De heer VAN DER SLUIS meent, dat de suikcrbietencultunr in de laatste 25 jaar een der meest winstgevende bedrijven van ons land is geweest. Het getuigt van een vrij groote mate van vrijmoedigheid nu reeds om maatregelen te vragen om de suikerbietenindustrie te steu nen voor het geval er eens iets gebeuren zon. Spr. heeft over het algemeen groote be zwaren tegen bescherming en in het bijzon der ten aanzien van den landbouw, die ann ex port. ILS erkent, dat er DE PAUSELIJKE INTERNUNTIUS VOOR DE EERSTE MAAL BIJ DEN ITALIAANSCHEN GEZANT. Inzegening van de nieuwe Kanselarij der Italiaansche Legatie door Mgr. L. Schioppa. Het kloeke nieuwe geitouw der Kansela rij in den tuin van de Italiaansche Legatie aan de Zeestraat te 's-Gravenhage. dat sinds korten tjjd in gebruik is genomen, is Zon dagmiddag plechtig ingezegend door Z.Exc. Mgr. L. Schioppa. De Pauselijke Internunius heeft daarbij tevens den gedenksteen ont huld, welke in de hall van het gebouw is aangebracht en het feit van de totstandko ming van dit ruime en geriefelijk geliouw moeten memoreeren. Tegenwoordig waren bij de plechtigheid de leden der Italiaansche kolonie, professor Anzilotti, voorzitter van het Permanente Hof van Internationale Justitie, het perso neel der legatie en enkele genoodigden. De gezant. Z.Exc. Giovanni Marchi, ver welkomde Mgr. Schioppa in hartelijke be woordingen. Mgr. Schioppa drukte in zijn antwoord zjjn dankbaarheid uit aan God, die in zijn wijze Voorzienigheid, twee genieën als onze roemrijk regeerenden Paus en Benito Mus solini tezamen bracht tot de oplossing van een zoo teere en moeilijke kwestie als de Roineinsche. Hierna ging Mgr. over tot de plechtige inzegening van het gebouw en de onthul ling van den Z.Exc. Marchi richtte zich nog met een do. wienie zrdelijken eteun zij verzocht. Al nain dan een toevallige ontm<»eting van ja- loersche en op oHcander weddende partqen. even on-koninklqk als on-Nederlandweh het verbindingsteeken tusschen Nederland en Ro me weg in een ruwe beweging van pokier- jioktiok, zij kan onze vaderlandsche en ka tholieke gevoelen* niet verminderen, om in dit jubeljaar als den Koning en de Konfnsrin van den vrede in één roep van onze vercering te vieren Z. H. Paus Rus XI en H. M. Ko’- ningin Wilhehnina. Eer we tot onze dagplichten urt elkander gaan en ons verheugen, dat we dezen goe den dag mochten zien, barst los, katholiek- nationaie gevoelens van het koninklijk en pansclijk volk, dat achter de duinen het Te Deum van uw ruischende zee in uw zingen de zielen over de bergen gaat dragen; dit is uw antwoord-zondcr-end op den wiekslag der door alle hemelen gedragen vraag: „wie is Hjj, die zoo hoog gezeten?”, het is de epening van uw monden op het eindeloos ge bed van de Kerk in de lofrei-en, ncergezonken op het drieluik van het hemelsfhe gezang in de lage landen; het is de geestelijke bruiloft der zielen aan liet bloed en den wijn in de geheimen van het Hooglied, waar van liefde de kleuren der rozen sidderen; het is *t ge loof van de Utrechtiche Bisschoppen en de Abten van Egmond en de kruisvaarders en do klopje* in den samenzang van den ouden en nieuwen tijd, die uit alle graven van het verleden en de herrijzenis van onzen geestelij ken zomer het wonder verheerlijken, het wonder dat in deze zaal de Kerk van Neder land heeft afgebeej^n tot het vers vol ver trouwen: „Op U, V Heer, heb ik gehoopt”, en dat zij vandaag met het gezicht naar Rome ten einde zingt in liaar vervulde Te Deum: en ik ben van U niet beschaamd geworden in eeuwigheid! Na deze rode volgde de uitvoering van Alph. Die;»eni>rock"8 Te Deum door het ver sterkte koor der kathedrale kerk, onder lei ding Van Joh. Winnubet Jr. z>ne, wjj waard eer en even een* op zfjn juiste [waarde h« groote voorrecht, U op deze bij- feenkomet van de Nederlandsche katholieken order ons weer te zién Wij begrijpen zoo goed, met welke ontroe ring U heeft moeten vernemen, dat de Paus. Uw doorliichtige.souverein. weer in het bezit zijner rechten van vrijheid en onafhankelijk heid zou treden. De Nederlaii»leche katholieken zijn geluk kig aan Ujvc Excellentie hun gehikwenschen met dit gedenkwaardige feit, dat Uw hart met heilige vrengde moet vervullen, aan te treden. Wij golooven graag, dat Uwe Excellentie zich vermeit bij het denkbeeld, deze wereld gebeurtenis op den Nederlandschen bodem te vieren, daar IJ gedurende Uw verblijf in Ne derland heeft kunnen vaststellen, dat de Ne derlandsche katholieken de trouwe kinde ren van den Paus zijn, in volkomen eenheid met hun Rh-'choppen. en door de Bisschop pen vereenigd met den Paus. EEN MILLIOEN GULDEN SCHADE VERGOEDING. Nasleep vau den oorlog. Het departement* van Buitenlandsche Zaken, deelt mede, dat bij de Britsche Re- geering een aantal uit den wereldoorlog stammende gevallen van aanhoudingen, vast houding en verbeurdverklaring aanhangig waren, waarin de Nederlandsche regeering voor de Nederlandsche belanghebbenden voor schadevergoeding was opgekomen, waaronder in de eerste plaats een aanzien lijke vordering, wegens schade aan viaschers- s».hepen, die in den zomer van 1916 naar Britsche havens waren opgebracht, terwqi het niet mogelqk is gebleken voor alle ge vallen bevrediging te verkrijgen, is de Britsche regeering bereid gevonden de som van één millioen gulden ter beschikking vaa de Nederlandsche regeering te stellen, welk aanbod laatstgenoemde heeft aanvaard. Voor zoover de Nederlandsche en Britsche regeeringqn betreft, zijn hiermede de nog hangende uit den oorlog da toerende recla maties afgedaan. tallen menschen vielen in het water» scheidene zjjn verdronken. De politie te San Salvador heeft een sa menzwering verqdeld om den president te vermoorden en een aantal lieden aangehou den. die voor den krijgsraad worden ge daagd. En terwijl de klokken van Rome luiden, en na de ontspanning van het hartetochtelijk verleden de vreugde om het groote wonder verkondigen, heft de Paus onder het wereld- wijd.gewelf van den Petrus-dom het Te Deum Laudamus aan. dat nu de ontzaglijke vlucht der kerkelijke dankbaarheid begint over de duizenden biddend om bet graf der Apostelen, en de tienduizenden, di»» jubelen op het Sint Pieterplein, en de honderdduizenden, de hun mec-jubel vaart geven over de stad, over do wereld en onder alle hemelen, waar klokken klepelen en harten slaan, en waar vandaag vijf Bisdommen van Nederland ant woord geven aan hot: „U, o God, loven wij, U. o Heer, l>ehj<ien wij. Vader van onrnete- lijke Majesteit!" In den wereklzang der Zueter-kerken treedt vandaag het kerkelijk Nederland met een nationale stem en een eigen timbre van liefde. Want de liefde is het scheppende le ven in het lied, dat de kerkelijke wereld zingt. En zoo een («laats is voorbehouden aan de liefde, die dicht bij het hart der moe der mede-leed haar bittersten nacht, dan mag do Kerk van Nederland in deze ure van Johannes-liefdc het hoofd laten rtiwten op de borst van Rome. Want in don nacht, dat de verrader kwam, om het zichtbare Hoofd der Kerk gevangen te nomen, heeft het katho lieke Nederland, om den Vader te beschermen het bloes! van zjjn zouaven aangeboden. Wij kunnen in deze herdenkinge-b(jeenkomst van Rome en Nederland het wiel bruisen niet ver zwegen van dit zona ven-bloed, in ons kans en broodvolk prinselijk gegist. Want na den brandloop onzer nationale musketten in den ataetschen tegen den Spaenschen tqd, is de ze stormmarach van orw.e onstuimige jeugd, die men plotseling op den weg naar Rome zag met de bajonet der zouaven-geestdrift, een der schoonste episoden geweest uit onze va- derlandsche geschiedenis. Hoe viriel vloog het jongclingsverzet overeïnd uit de huksge- zinncn-vol-bezorgd gel>ed tegen de laffe staat kunde van Paushaat en eigenbaat, die in de kanselarijen van Europa het oor der geheime verwachting te luisteren legde op het bom bardement van de pauselqke Stad. Onze eigen mond behoeft niet bet nationale lieldendicbt te zingen van deze christelijke en sokfiteeko offervaardigheid, ihun epos staat in de legerorders van generaal de La- moriciére, wiens naam alleen reeds als een ■trompetstoot huu aanvallen vooruit wier;», e» van generaal de Charette, die het commando was der charge van hun bajonetten. En om het beeld vau het homerisch oor logsbedrijf in één etuk te teekenen, „ik zal zeide de Charette eens slechte één enkele gebeurtenis ophalen, die aan verleden, heden en toekomst van het Zouavenregimenk in houd en onttrek geeft. ik gedenk het sneuvelen te Monte Libretti van uw landge noot Pieter Jong uit Ltrtjebroek. Door vij anden omringd, na al zijn patronen veracho- ten’ie hebben, rende hij met kolfslagen op zijn togenstandora in. die naast hem neerstortten; en nadat zijn geweer m zijn handen wa« ge broken, riep hq. nog altijd overeind staande, den vijand toe: „Mikt op het hart”. En een groot boeren krui steek on slaande, sterft bij onder den kreet: „Leve Pins. Paus en Ko- ntng!” Kameraden van een heM, geboren uit het geloof van een Kennrmer boer en de heilig heid van een Kennemer boerin: aaowezige oud-Zouaven gegroeid uit dezelfde Neder- landsehe geloofeliefde en die in het vuur zijt gedoopt op hetzelfde slagveld: gij die de eer van deze vergadering draagt en fn ons gemoedsleven de ontroering om de geoffer de liefde; laatste overblijfselen van de snel in aantal, maar nimmer in roem slinkende ar mee. ak> voor den meest spontanen adel, ide is opgerezen uit ons bloed, buig ik voor U: onze eerbied buigt voor den glans van uw léven, dat ons edeiete ie geweest, van het welk licht wij niet, scheiden kunnen als de dag triet van de zon, wier schoone schemer hij nog verzamelt in het avondgoud. In den pauselijken zegqn, dio straks over de Nederlandsche pelgrims in Rome zinkt, daalt ook over ons volk de zegen van het zuivere zouavcnbloed, dat van de Petrus rots het schuim der bezoedeling heeft afge spoeld door het stervende garde, voor wie onze herinnering de onsterfelijkheid bewaart op aarde zooals God haar de onsterfelijkheid bewaart in den hemel. Sedert uw vorigem tocht naar Rome,.histo risch door de nationale vreugde, die onzen landgenoot, den Nijmeegschen burgemeesters zoon, ate een licht der Kerk voor alle volken op het altaar van Sint Pieter zag verheven, zult Gq. Doorluchtige Hoogwaardigheden, in de verhouding van Nederland tot de hoofd stad der wereld alléén iets veranderd vinden, wat de eer van een kleinen Staat niet grooter maakt. Gq zuk er tusschen de hooge mo gendheden van Europa en de dertig gezanten bq den souvereinen Vader van meer dan driehonderd miWioen geloovigen, niet meer den eminenten vertegenwoordiger van Ne derland aantreffen, die mèt ons nationale be lang is geofferd aan de partijschappen van spelers op politieke winst. Maar de H. Va der, onverminderd in edelmoedigheid jegens het land van een mo onvriendelijk gebaar, moge weten, dat de logica, als de stilte zinkt over de partqdri ften. ook in Nederland de ge schiedenis weet te inspireeren tot het recht dat in Italië’» helderziende uur den Koning van het Vaticaan heeft erkend. De ware ge dachte. van ons volk heeft onze Minister van Buitenlandt>che Zaken niet verheeld, toen hij het Vaticaan als een centrum van wereld- fcrvloed heeft geschetst, gelijk Briand en Chamberlain vóórhielden aan Parlementen, die beter de stem van hun groote staatslieden hebben verataan. En ais de meeningen van kortingen die der volken zjjn, dan Hgt op den bodem van het Nederiandeche volkegemoed hetzelfde gevoelen, dat Z. M. Koning Willem H niet verborg tegen de wegneming van one wapenschild uit zekeren gezantechapsgevel bjj bet Vaticaan. In dit wapenschild heeft een koninklijke Dochter van bet Oranjehuis bet „Christus vóór alles” geschreven, dat onze nationale aspiraties opheft tot de super na tionale van Rome, waar de Wereld-Koning Christus is uitgeroepen; het is dezelfde hand, die nog vóór de eerste Vredesconfe rentie haar „persoonlijke vereering” schreef aan den vaticaanschen Vorst van deh vre- TALRIJKE ARRESTATIES IN PORTUGAL Ook een oud-premier gezet. In een officieuze nota wordt medegedeeld, dat de politie te Lissabon talrijke personen heeft gearresteerd, o.m. den voormaligen mi nister-president Antonio Maria da Silva. De politie zoekt thans Doirtincoa Pereira, even eens een gewezen minister-president, alsme de den olid-minister Rodrigues. Allen zjjn ernstig gecompromitteerd bjj een poging tot uitlokking eener revolutionnaire bewe ging, welke door de politieke politie is ver ijdeld. In een andere officieuze nota wordt het door sommige bladen gepubliceerde bericht omtrent een poging tot het ontketenen eener monarchistische revolutie formeel tegenge sproken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 2