SÖRiiAWWÊS Laat Uw drukwerk maken op onze, naar de eischen des tijds ingerichte drukkerij. Nette afwerking. Billijke prijs Drukkerij ,,ONS BLAD» I I Hof 6 ALKMAAR -II •>- SPORT EN SPEL'. 2-1 Klein Allerlei. - B' den ■MM GEMENGD NIEUWS. DE BEMANNING VAN DE ..ÖOHUTTE- VAER” NAAR HOLLAND. KUNST EN KENNIS. BINNENLAND. J plaatselijke ontmoeting 1—2 K. 2—1 eere-wedstrijd deo van een algemeen protest VAN ebel derde >r mevr. doorgaan, worden 3-1 2—1 0-3 In de eerste klasse van afdeeling II verloor Feijenoord op eigen veld met 03 van D. F. C. Excelsior won met 31 van 't Gooi. 2— 3 3— 3 4T. Beun 4B 4k UIT DE BOUWBEDRIJVEN. D® Patroonsbond voor de Bouwbedryven Nederland beeft het compromis, dat het Wereldrecord verbeterd. Bij de wedstrijden van Brussels Swim ming Club heelt mej. Braun het wereld record over 100 M. rugzwemmen verbe terd. Zij zwom dien afstand in 1 min. 21 1/5 sec. HoUandia I—Weet Frisia I 3—1. Na eenige maanden van voetbal ver stoken te zijn geweest, rolde Zondag in het Sportpark wederom het bruine mon ster. De laatste thuiswedstrijd van de competitie werd door de rood witten ge speeld tegen West Frisia van Eukhui- zen, daj een 31 nederlaag te slikken kreeg. Beide koeren in deze competitie konden de Enkhuizers het niet bolwer ken tegen HoUandia. Dezen middag ver scheen een gehavend Hollandia-team in het veld, dat evenwel behoorlijk partij heeft gegeven. Speciaal de verdediging een woord van lof voor de zware taak, welke zij verricht heeft na half time, toen West Frisia met den wind in den rug spelend enorm op den bal zat. Ech ter de Groot c.s. gaven niet thuis, ter wijl in laatste instantie keeper Schutte eminent werk verrichtte. In de voorhoe de gaf Freezen goed partij, terwijl Neef jes als immer ontzettend hard heeft ge werkt. West Frisia viel niet mee. Speci aal het schieten was een groote misluk king en zelfs schoot Peereboom twee meter van het doel af met alleen Schutte voor zich, meters naast Een niet overtalrijk publiek volgde het spel. Met den wind in den rug begon HoUandia overwegend op te zetten, doch uw uüuucit &CT,U u de heer Lienescb een ovatie hadden te nemen voor deze prestatie. derland vervang door nil waarde, onder gelijktijdige 2—2 2— 2 3— 2 2- 5 3- 1 3—3 begon spijzen Zaadmarfct 94 Alkmaar H.U.QA. HORLOGES 3—2 2-3 van de enz. 'nog gevallen, VOETBAL. De wedstrijden van Zondag. In de eerste klasse van afdeeling I heeft Sparta haar goede kampioenskans behouden ten koste van U. V. V., dat nu degradatie-wedstrijden moet spelen. De plaatselijke ontmoeting A. D. O. V'. U. C, waarvoor groote belangstelling bestond, werd een kleine overwinning voor A. D. O. De andere H. F. GR. C. H. werd gewonnen door R. C! H. met 32. het duurde nog geruimen tijd voor Ha ring het leder langs keeper v. d. Zei joeg. De spanning komt er dan pas in. welke nog vermeerdert als no. 2 via de paal in het West Frisia-doel verdwijnt. De Enkhuizer ploeg begint dan op te zetten en na eenige gevaarlijke aanval len op het Hoomscbe doel, gelukt het hun tegen te scoren. Met dezen stand breekt half time aan. Na de thee direct gevaar voor het Hol- landia-doel en ieder denkt HoUandia te zien inmaken. De rood witten denken er echter anders over en met vol enthou siasme gooit men zich in den strijd. Na 20 minuten krijgt Polman een mooie kans en heel zacht rolt de bal achter v. d. Zei. Beide ploegen zwoegen dan verder, doch het baat niet en met een mooie 31 overwinning toonde Hollan- dia zich wederom de meerdere van West Frisia. Scheidsrechter Versteegh Meulemans leidde deze uiterst fair gespeelde ont moeting zeer goed Ia de nabyoeie van het station Tb jen Loe op de lyn Kalgan-Peking ia een militaire drein van een beug in de Hoenko gestort. '40 soldaten vonden ten dood. Bq Tarbes zijn drie cleétro-montenrs by bet leggen van een kabel van 160.000 volt spanning door deji stroom gedood. Doordat bij San Diego in de lucht, twee vliegtuigen met elkaar in botsing kwamen, zyn vier vliegeniers van dë Amerikaanevhe marine gedood. te water liggenden auto begeven. - De heer J. P. Lusse sprong van den ande ren kant onmiddellijk te water, doch kon voorloopig geen hulp bieden, daar de auto nog steeds onderstboven lag. Intusschen was de reddingsbrigade van de brandweer gearriveerd en heeft met behulp van een dreg den auto recht getrokken. Aan de eene zijde heeft toen de heer Lusse het portierraam van het voertuig met de hand ingeslagen, waar bij hij zich bloedend verwondde. Hij was toen in de gelegenheid de dame uit den auto te trekken. Aan den anderen kant hebben schippers een touw beves tigd aan het lichaam van den chauffeur en dezen zoo uit het voertuig gehaald. Het lichaam van de dame werd op het dek van een der ter plaatse liggende schepen gelegd, terwijl dat van den chauffeur op den wal werd uitgestrekt. Onmiddellijk werd getracht door middel van kunstmatige ademhaling de levens geesten van bejden weer op te wekken, doch hoewel men hiermede ongeveer anderhalf uur bezig was, konden de in tusschen ijlings gearriveerde doktoren Schüdte en Abrahams bij beiden slechts den jiood constateeren. Tië slachtoffers zijn de heer H. J. Ves- ders, inspecteur van Philips Gloeilam penfabrieken te Eindhoven en diens echtgenoote. bestuur met de arbeidcrslriding heeft ge troffen tot het aangaan van een collectieve arbeidsovereenkomst voor den tijd van twee jaar, aangenomen. BIJEENKOMST DER R.K. 1NDISCHGASTEN. Men verzoekt ons te willen mededeelcn. dat dc eerstvolgende byeenkomst der R. K. Indischgasten, otid-Indisehgasfen en hén, die zich binnenkort in Indië denken te vestigen, zal plaats hebben op Donderdag 26 April a.8. in ..Huize Voorhout’’ aan het I^uige Voor hout No. 19 te Den Haag. Zij. die deze byeen komst wenschen bij te wonen, kunnen zich in verbinding stellen met het ..Kath. Indisch Bureau”, de Carpentierstraat lf>3. Den Haag. Voor de tweede klasse B werd in Hil versum de beslissingswedstrijd D. E. C.- Haarlem gespeeld. Deze wedstrijd werd gewonnen door Haarlem met 52. waardoor Haarlem met Zeeburgia en U. V. V. om een plaats in de eerste klasse moet kampen. De uitslagen luiden: Afdeeling I. Eerste Klasse. Den Haag: A.D.O.V.U.C. Haarlem: H.F.C.R.C.H. Rotterdam: SpartaU.V.V. Amsterdam: AjaxH.D.V.S Tweede Klas. D. E.C.Haarlem HoUandiaW. Frisia K FC H.R.C. Derde Klas A.P.G.S K.V.V. E. D.W.Assendelft KinheimZ.R.C. Afdeeling II. Rotterdam: Excelsior’t Gooi Zaandam: Z.F.CE.D.O. Rotterdam: Feyenoord- -D.F.C Afdeeling III. Arnhem: VitesseHeracles Enschede: Ensch. Boys Tubantia Wageningen: Wagen in gen -Enschede 3-4 Apeldoorn: Rob. et Vel.A.G.O.V.V. 13 Zwolle: Z.A.C.Go Ahead Afdeeling IV. Breda: N A C—M.V.V. Eindhoven: P.S.V.Willem TI Tilburg: Noad—Longa ’s-Bosch: WilhelminaEindhoven Afdeeling V. Assen: Achilles—W.V.V. Groningen: G.V.V.Alcides Groningen: G.V.A.V.V.Friesland ZWEMMEN. HET VLIEGTUIGONGELUK TE VENLO. Luitenant Schottée de Vries die bij het vliegtuigongeluk bij Venlo ernstig ge wond werd, is Zaterdagavond in het Jozef-gasthuis te Venlo overleden. Het stoffelijk overschot zal hedenmid dag per lijkauto naar Hoorn worden vervoerd, waar Woensdag om twee uur op de algemeene begraafplaats de be grafenis zal plaats hebben. EEN DAME UIT EEN TREIN GEVALLEN. In den stoomtrein die Zaterdagmiddag te 4.50 van Leiden in de richting Haarlem ver trok, bevond zich alleen in een 2e klasse coupé de ongeveer 70-jarige mevr. wed. Bos uit SliedrechL Vlak bjj bet station Lisse ge komen, schynt de coupé-deur aan den lin kerkant door een tot nog toe onopgeb oorzaak te zijn opengegaan, waardooi Bos uit den in volle vaart zijnden trein is gevallen. Zy kreeg een bloedende hoofdwond en fracturen aan linkerbeen en linkerarm. Zij werd door wegwerkers, die op die lyn bezig waren gevonden; men legde haar op een brancard, die van het station Lisse was gehaald, waarna de sneltrein, die uit tegen overgestelde richting op de plaats van het ongeluk aankwam, werd opgehouden, waar mede mevr. B. naar Leiden werd vervoerd. In dezen trein bevond zich ir. dr. D. de Mi randa, die haar voorloopig heeft verbonden, nadat ook de arbeidersploeg uit Lisse een noodverband had gelegd. Te Leiden was de inmiddels gewaarschuwde eerste hulpdienst op het perron aanwezig, die mevr. Bos naar het Diaconessenhuis heeft vervoerd. Zy was goed bij bewustzijn, doch wist zich niet te herinneren, hoe zy uit den trein u gevallen. Aan het station Hillegom was reeds opgeinerkt, dat een deur openstond, waarna het station Haarlem werd gewaar schuwd, doch men vond de coupé ledig. AUTO TE WATER. Zaterdagmorgen om acht uur kwam de groentenhandelaar G. A. Gorel uit Bussum met een zwaar beladen vracht auto van de groentemarkt te Amster dam. Op den Muiderstraatweg werd hij achterop gereden door een groenteauto van den handelaar Nebig te Bussum die Gorel links passeeren wilde.’ Nebig baalde niet voldoende uit en reed G. aan, tengevolge waarvan deze zijn stuur niet meer kon houden en in de M uidervaart terecht kwam. De heer G. en zijn chauf feur gingen kopje onder en konden zich slechts met de grootste moeite redden. De heer G. werd licht gewond. De auto is zwaar beschadigd en met een kraan- wagen op het droge gebracht Groote schade is toegebracht aan de groenten en bet fruit, dat zich in den wagen be vond. Tegen den heer Nebig heeft de politie te Naarden proces-verbaal opgemaakt. Naar wy vernemen, heeft het Stoomschip „Nieuw-Amsterdam” van de Holland,-Ame rika Lyn, welk stoomschip 13 April j.L vaa New-York vertrokken is en op Dinsdag 23 April a.s. in Rotterdam verwacht wordt, de bemanning van de reddingboot .„Schutte- vaer” aan, boord. GRIEKSCH STXXJMSOHIP IN BRAND VOOR TERSCHELLING Men meldt uit Terschelling, dat het Griek- sche stoomschip „Hadiotis” tén Noorden van Terschelling in brand staat De kapitein van het stoomschip heeft gïsternamiddag sleep- boot-hulp van het dichtst byzynde station ingeroepen. Als positie werd toen opgege ven 53 graden 30 minuten N.B. en 5 gr. O.L. Van liet eiland Terschelling zijn onmiddel- lyk de sleepbooten „Oceaan" en „Volhar ding” van de Fa. Doeksen ter assistentie vertrokken. Volgens een nader bericht is het stoomschip geankerd op 53 gr. 38 min. N.B. en 5 gr. 35 min. O.L., dat is 12 myl ten Noorden van het Amelandscbe Zeegat M Nadere bijzonderheden ontbreken nog. “ONDEROFFICIER DOOR ZIJN VROUW VERGIFTIGD. Door de politie te Amersfoort is aange houden de echtgenoote van den onderoffi cier W., verdacht getracht te hebben haar ■man door sublimaat te vergiftigen. De man was al geruimen tyd in het hospitaal ver pleegd on bet bleek dat zyn ziekte een ge volg is van vergiftigingspogingen. Toen hy thuis kwam uit het hospitaal, begon de vrouw weer sublimaat in zyn spijzen en dranken te mengen, totdat bet dezer dagen ontdekt werd. Ze bekende er toe gekomen te zijn door huiselijke onaangenaamheden. Op Dinsdag 16 «lezer is uit Weenen vertrokken met bestemming Sneek de 15-jarige Marianne Sageder, die hier te lande in dienstbetrekking zou komen. Zy reisde per Hollandschen D-trein, doch is niet te Sneek aangekomen. Vermoed wordt, dat dit meisje in verkeerde handen is gevallen. Zaterdagmiddag is onder Best (N.-Br.) het 18-jarig meisje M. v. K., dat per fiets een kruispunt van wegen overstak door een auto uit Eindhoven overreden en gedood. Te Eindhoven Is een 4-jarig meisje, dochtertje van den heer P. Blenders, door het spelen met brandende lucifers in brand ge raakt en overleden. In de woning van een gezin te De Krim (Ov.) braken een dezer nachten de planken van de bedstede, met het gevolg, dat de man, vrouw en kind naar beneden zakten en in den vry diepen kelder terecht kwamen. Vrouw H. heeft zich bij deze uachtelyke vaart ernstig bezeerd. Te Waalwyk geraakte bet zoontje van den heer Z., dat by zyn broertje achterop de fiets zat, met zyn beentje tusschen achterwiel an pedaal. De hiel werd het ventje nagenoeg afgekneld. Van het bejaarde raadslid W. Janssen te Urwend, die by het ter kerke gaan onder een zwaar beladen vrachtauto geraakte en wiens beide beenen braken on ernstig ver wond werden, moest reeds een der beenen worden geamputeerd. Zyn toestand is ernstig. <o>— N.V. HET BOHOUWTOONEEL. Oor Heriuus en mevrouw Dogi Rugaui zyn voor het volgend seizoen by de NA'. Het Sohouwtooneel verbonden. Cor Hermus zal tevens de regie van eenige stukken op »ch nemen. Prijswinnaars werden: 1. De Unie I 324 hout. 2. Koekoek 321 bout. 3. Op ’t Kantje af 314 hout. Eereprys: de heer B. W. G. Lienescb 77. Men zal het ongetwyfeld toegeven, dat door de heeren hoog hout gegooid is gewor den in den eere-wedstryd. Maar wat dan te seggen van de dames-vyftallen? Wy hadden bet eigenlijk eerst moeten vermelden. Wat de dames in den eere-wedstryd den was buitengewoon en ongekend hout. Do dames van Ophouden Wint begonnen, met 291, een mooi aantal hout en waarmede men dacht wel den eere-prys te winnen. Een niet zonder reden! De dames van Ke Ki Ka dachten er echter anders over en gooiden 312 hout. Een pracht resultaat, dat by ds aanwezigen een enthousiaste ovatie ont lokte. Mevr. Plas werd hoogste korps werpster met niet minder dan 73 hout. Dat de dames met deze succesvolle overwinning buitenge woon ingenomen waren, behoeft geen bs- toog. Kampioen seniores werd de’ heer 0. H. Harmsen met 74 hout. Kampioen juniores de heer G. de Wit met 76 hout. Kampioen dames Mej. N. Rol met 68 honk Wat den paren-wedstrijd betreft, hierin is niet veel verandering gekomen. De uA- slag daarvan is: 1. Mej. N. Rol—Hr. A. J. Baart 50* 44 2. Mw. en Hr. A. KOllmana 56T 47. 3. Mw. Kokkesflr. W. Scheepmaker 4K 4. Mw. en Hr. Jb. Olie 48*. 5. Mw. GeusHr. E. Hamburger 47. 6. Mw. en Hr. J. Met-Swi 7. Mw. de MunkHr. C. 8. Mw. eu Hr. H. Buys 46 43 42. Bij de vrije baan dames Heef Mej. J. Ae Lugt op de eerste plaats met 44 bont, p- voigd door Mevr. Kokkes en Mej. N. Mei met 42 hout. De totaal uitslag ia; 1. Mej. J. de Lugt 44. 2. Mw. J. Kokkes 42 41. 3. Mej. N. Rol 42 40*. PLATTELANDSBELAN€ftjN BIJ DE TELEFOON. J Men scbryft ons: Tot nog toe is aan de aangekóndigdé. her- zi> uing der Rijkstelefoontarieven - zijde der landbouwers, tuinders. niet die belangstelling ten welke zy verdient. Als de plannen onveranderd zullen de bestaande streeknetten verdwjjnen en zal het yoorgoed ónmogelijk nieuwe streeknetten te veikrygen. Streeknetten bestaan o.a. tusschen Rotter dam en Schiedam en wat voor de tuinders bijv, speciaal van belang is, ook te Hoorn en Enkhuizen. Volgens den telefoongids zyn op het streeknet Hoorn aangesloten de Burcelen te Berkhout, Blokker, Hem, Nibixwoud, Schel- linkhout, West woud, Wognurii. Wijdenes en Zwaag. Bij het streeknèt Enkhuizen zyn aange- •lote de bureelen le Andyk-Oost, Andyk- West, Bovenkarspel, Grootebroek, Hoog- karspel, Venhuizen, Wervershoof. Ontegeuzeggelyk zou het voor het platte land en in het bijzonder voor de zuivel- en tuinbouwcentra, van enorm groot belang zyn, indien overal waar noodig, doelmatige streeknetten zouden kunnen worden ge vormd. Het Hoofdbestuur der Posteryen heeft ech ter de laatste jaron geen meerdere streeknet- ten willen inrioiiten. Thans wordt er op het platteland zeer weinig locaal gesproken, zulks in verband met de weinige op hetzelfde net aangesloten abonné’s. By streeknetten verandert ochter de situatie geheel en al. Dan eerst wordt het platteland en de zuivel- en de tuiubouw- •entra in het bijzonder, waarlijk uit hun iso lement verlost. Iedere plattelander, die in de toekomst ziet, zal streeknetten hoogst wenschelyk en noodzakelyk voor een goede ontwikke ling der land- cn tuinbouw achten. Terwjjl dit ideaal by de voorgestelde auto- matiseering zoo goed bereikbaar is, wordt •chter door het Hoofdbestuur der Posterijen ^n tariefsysteem voorgesteld, waarbij streeknetten voorgoed onmogelyk worden. Inplaats van het bestaande vaste abonne ment, zal er n.l. komen een tarief van 2X c. .voor elk lokaal gesprek. In netten tot en met 50 aansluitingen en met 51 tot 100 aan- - sluitingen betaalt men thans resp. f 35 en f 40 ea heeft men van het nieuwe tarief feeds geen voordeel by slechts twee aan- Jevraagde gesprekken per dag. In kleine Vetten zyn er echter verschillende abonné’s, die nog niet gemiddeld tweemaal per dag ’n gesprek aanvragen Een dergelijk tarief per locaal gesprek ^«1 er echter toe medewerken, dat er vooral op bet plateland, nog minder zal worden getelefoneerd. Veel ernstiger bezwaar is echter, «lat by een dergelijk tarief per locaal gesprek, steeknetten onmogelyk worden. Als het platteland thans echter eensgezind optreedt, kunnen niet alleen de bestaande streeknetten ongewijzigd blyven bestaan, maar zullen ook nieuwe kunnen worden ge- formd Vermindering van bet locale tarief is voor het platteland van weinig beteekenis in ver gelijking met de mogelijkheid welke thans •ij eensgezinde actie verkregen kan worden, Jm bet platteland eeu werkelijk bruikbare telefoon te geven. Een en ander maakt het echter wensche- iyk, dat de organisaties, de aangelegenheid opnieuw in studie nemen, ten einde een dreigend gevaar voor het platteland in het algemeen en voor de zuivel- en tuinbouw centra in het bijzonder, af te wenden. Op de wenschelijkheid eener hernieuwde actie doel de ook het Eersté Kamerlid Mr. Briët, welke den Minister gevraagd heeft, zyn beslissing op te schorten totdat de belanghebbende or ganisaties, na daartoe voldoende te zijn in gelicht, opnieuw haar advies zouden hebben vastgesteld. Gezien bet groot aantal protesten, het welk reeds tegen de voorgestelde herziening is ingebracht en in aanmerking genomen de zwakke verdediging zijner plannen door het Hoofdbestuur, bestaat er gegronde hoop, dat, als de plattelandsorganisaties krachtig optreden, aan de streeknetten ruim baan zal «orden gegeven. Noodig is dat er uitga tegen het tarief per locaal gesprek en aangedrongen wordt op zoo snel mogelyke automatiseeriug van het plateland, met daar nevens een vast abonnement zoowel voor locaal als voor streek verkeer. NIKKELEN MUNTEN IN PLAATS ZILVEREN. Commissie van onderzoek ingesteM. De ministers van Financiën en van Kolo niën hebben een commissie ingesteld met de opdracht te onderzoeken of by handhaving der bestaande munteenheid tusschen Ne en zyn overzeesche gebiedsdeelen, ing van de grove zilveren munten kelen stukken van dezelfde nominale verlaging van die stukken tot pasmunt, al dan niet gepaard gaande met vervanging van zilveren pas munt door nikkelen munt uitvoerbaar n; .voorts by eventueels bevestigende beant woording, of ook die vervanging gewenscht moet woirien geacht. Tot lid en voorzittei «lezer commissie is benoemd mr. (1. Visse ring, president van de Nederlandscbe Bank te -Amsterdam. mededingende vijftallen tot de hoogste in spanning. Hard gaat ie van den Helder maakte er 312 van. Dit maakte de spanning nog grooter. Men moest, gezien het groote aantal vijftallen, dat nog aan den stryd moest deel«>emen, boven 312 bout komen om een kansje te hebben een der drie prijzen te bemachtigen. Op ’t Kantje af wist dat te bereiken en plaatste zich met 314 hout juist tusschen Koekoek en Hard gaat ie in. De grootste verrassing legerde wel De Unie. Deze heeren waren buitengewoon op dreef en plaatsten zich met 324 hout boven Koekoek. Dat had wel niemand verwacht. Nu, deze heeren gooiden schitterend en te *t bijzonder de beer Lienescb, die niet minder dan 77 hout maakte en hoogste korpsgooier van den eere-wedstrjjd werd. Maar ook de andere heeren waren er uitstekend in. Hot behoeft geen betoog, dat De Unie en de heer Lienescb een ovatie in ontvangst buitengewone ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee dooden. Een zeer ernstig auto-ongeluk heeft Zaterdagavond ongeveer half 7 op de Noordblaak te Rotterdam plaats gehad. Daar kwam een personen-auto met het nummer N-32446 afkomstig uit Eindho ven, waarin ’n heer en een dame geze ten waren uit de richting van de Visch- markt gereden en draaide de Noord blaak op. Het schijnt de bedoeling van den chauffeur te zijn geweest om ach ter de hoornen zijn auto te stallen-, ten einde in de naburige Heck’s Lunchroom iets te gaan gebruiken. Hij reed dus tus schen de hoornen en het water, maar kwam toen met zijn linkervoorwiel plot seling In aanraking met een der be schermende paaltjes van een der hoo rnen. Haastig schijnt hij daarop zijn stuur naar rechts te hebben omgewor pen en gas te hebben gegeven, ten ein de van het paaltje los te raken.Althans voorbijgangers zagen den auto plotseling naar rechts zwenken en het water in rijden. De auto sloeg over den kop en kwam met het dak naar boven In het water terecht. Onmiddellijk schoot van alle kanten hulp toe. Aan de zijde van de Noordblaak bevonden zich geen vaar tuigen, doch vanaf de Zuidblaak heb ben eenige schippers, die daar met bun schepen lagen, zich oumiddellijk met bun roeibootjes in de richting van KEGELEN. DE WEDSTRIJDEN VAN DEN ALKMAARSCHEN KEGELBOND Een spannende eere-wedstryd Het concours is dan gister beëindigd met deu eere-wedstryd, welke een bijzonder span nend verloop had. Reeds Zaterdag had Koekoek dezen eere-wedstryd ingezet met het booge bout van 321. Dit prikkelde de diverse andere

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 2