I I Onder rood schrikbewind. „ONS BLAD” 41 No. 96. WEENSCHE CIJFER-GOOCHELARIJ. Het trucje ontdekt. r fc... aL.- I I I FEUILLETON. 'Geld! Nrd.-Holl. StoomwasscheriJ VAN S. K R O M t Donderdag 25 April 1929. omo alkmaar i<h863 23e Jaargang Abonnementsprijs i ,x BUITENLAND. L. a Verspreide Berichten. BureauHOF 6, ALKMAAR - TelefoonÜSS™»™" Advertentieprijs Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis «en polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.f 750.f 250.f 125.f 50.f 40.— GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 WIE IN WEENEN DE BELASTINGEN OPBRENGEN. por in min het op gebleven, stierf een janr na r de vriend artikelen hadden, als de van leen mid- eenen nog hij hier onze kennen. Ik ia, die een ALLE OVERHEMDEN 25 cent (geen zijde) ALLE BOORDEN 8 cent. Als van is, ver- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 184-736.000 Schilling, aan uitkeering van den tezamen dus ir hoofd 171 aan f 60.—. Rw kwartaal voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger CHAMBERLAIN OVER DE VLOOT- KWESTIE. Chamberlain heeft Woensdag in het En- gelsehe Lagerhuis een verklaring afgeiegd betreffende de vlootkwestie, waarin hij o.m. zeide dat de Britsehe regeering volledig de verwachtingen en wenschee der Vereenigde Staten, zooals deze tot uiting komen in de verklaring van Gibson, deelde. De Britsehe regeering was bereid tot iedere verminde ring der vlootbewapeniugen, hoe drastisch deze ook mochten zijn, mits geen klasse van oorlogsschepen van deze vermindering zou En hier zyt ge volkomen gelukkig. Als meisje hebt ge zorgen gekend, uw omgeving was niet zooals u zou gewenseht hebben, maar nu ge getrouwd zyt, is uw geluk vol maakt, niet waar? Ja, ik ben volmaakt gelukkig. Hom dan in de kerk, mjjn beste me vrouw Hanley,^kom en kniel in ons dorps kerkje, die Oude, oude kerk, waar reeds zoo- velen geknield hebben, om te danken voor hun voorspoed, om troost te vinden in hun verdriet. Kom en dank God voor uw geluk, ’t Is niet aan u, die nauwelijks weet wat we tenschap is, te weigeren in een God te ge kloven, omdat Zjjn bestaan niet wetenschap pelijk bewezen kan worden. Uw eigen hart moet u zeggen, dat ge behoefte hebt aan een God, dat ge behoefte hebt aan een geweten buiten uw eigen geweten, aan een wijsheid boven uw eigen wijsheid. Kom en kniel met ons en breng God uw dank, omdat Hij u zooveel goeds geschonken heeft; en, daar ik gehoord heb, dat ge rijk zyt, kom en werk onder onze armen. Het is goed voor jonge en voorspoedige menschen belang te stellen in ouden en behoeftigen. Al zoekt ge eerst uit plichtsgevoel onze hutbewoners op en vindt het misschien een onpleizierigen plicht, spoedig zult ge uw werk liefkrjjgen. Er ligt een zachtheid over uw trekken, die me zegt, dat uw hart zk>h zal openen voor de on- g- Ik beo er zeer ongëlukktg geweest. retakkigen. Tóch zyn de belastingen in Weenen vol gens m'nheer M. hcelemaal niet hoog! HOOGE HUIZEN. 75 verdiepingen! In Now York (stad) trachten de bouwer» van hooge buizen elkaar steeds weer te over troeven door het al maar hoogcr op te zoeken Het nieuwste op dit gebied vindt men in de zoo juist publiek gemaakte plannen voor een hotel hi Brooklyn (New York), dat 992 Eng. vt. hoog moet worden en 75 verdiepingen zal hebben. De raming van de bouwkosten ie be trekkelijk nog matig: 15.000.000 dollar. 18 En is u van plan hier te bljjven wo nen? Zal de rivier u niet spoedig gaan ver velen, s winters, als er een grauwe nevel hangt over alles, wat nu zoo schittert? Er zijn menschen, die zeggen, dat ze veel van bet buitenleven houden, namelijk in den zomer, doch ge kunt er van op aan, dat hun ziel zich nooit ver van Oxford Street veri' wjjdert. Het buitenleven liefhebben is het te kennen en te bewonderenin eiken toestand en in elk seizoen. Stel dat men uit een lan gen slaap ontwaakt, dan moet men by den eersten blik op velden en bossehen kunnen zeggen: ’t Is midden October of Maart. Men moet elke week van het jaargetijde hoop dat u niet een dergenen landschap alleen midden in den zomer mooi vinden. Neen, zeker niet! ik houd altijd van buiten en Londen vind ik afsehuwelyk. De afschuw, waarmede die laatste woorden werden uitgegsproken, bewees de oprecht heid dezer bekenten» •- II schijn c aan Londen geen prettige herinnering te hebben, zei de Rector, wiens vlug gehoor een diepere bedoeling in de woorden scheen op te vangen. ik, dat uw schijnbaar gelukkige vereeniging er een is, waarvoor ge God niet moogt dan ken. O, meng er u toch niet in, riep Hester uit; hij zou denken, dat ik me by u beklaagd had,misschien zou hy me daarom minder liefhebben; hij zou wellicht gelooven, dat ik intrigeerde, dat ik zelfzuchtig was, dat ik alleen om mezelf dacht. Het eenige waar ik om geef, is zijn geluk en hy is op het oogen- blik volmaakt gelukkig. Hij weet dat ik hem liefheb en dat ik mijn leven voor hem zou geven. Arm kind vrouwen hebben een natuur lijken aanleg tot zelfopoffering en dit leidt hen dikwijls op verkeerde wegen. Kom, kom, waarde mevrouw, niet schreien. Wat er ook gebeure, u kan er verzekerd van zijn in my een vriend te zullen vinden. Hoster zuchtte. Het cirkeltje van vol maakte liefde, dat kleine afgesloten plekje in het heelal waarin zij de laatste zeven weken geleefd had, was plotseling door de buitenwereld verbroken, en op alles uit den gouden droom viel een ander licht, en ver anderde van kleur nu het door andere oogen werd bekeken. In hun zoete afzondering was het bun geweest als Hero en Leander, als Rosalinde en Orlando, twee wezens alleen voor elkaar bestaande, voor wie al het overige in de schepping slechts een schil derachtige achtergrond is voor bun levens- worden uitgesloten. Eveneens wenschto d« Engehwhe regeering gelijk de Amerikaan sche geen eenvoudige begrenzing, doch oen vermindering der vlootbewapeningen. Groot- Brittannië heeft reeds vroeger voorstellen gedaan, die eveneens betrekking hadden op alle klassen van oorlogsschepen. De Britsehe regeering heeft met groote belangstelling kennis genomen van de nieuwe voorstellen van Gibson evenals van de groote elastici teit dezer voorstellen ten opzichte van vroe gere Amerikaansche plannen. Zy wenscht uiting te geven aan haar wannen byval by den harteljjken en verzoenenden geest, die uit de voorstellen van Gibson spreekt. De Engelscho regeering zal in denzeuden geesz en met den emstigsten vwensch om tot een overeenkomst te komen de Amerikaansche voorstellen onderzoeken. Kennwortby noemde de verklaring van Cliainberlain zeer algemeen. Deze bevat geen aannemen van de Amerikaansche voorstel len. Hierop antwoordde Chamberlain, dat hy werkelijk niet kon begrijpen, wat Kenn- worthy hiermede wilde zeggen. Iedere po ging <nrï zijn verklaring in beteekoniste ver. kleinen moet worden betreurd. DE ONTBINDING VAN HET BRITSCHE PARLEMENT EN DE VERKIEZINGEN. Gisteren heeft de Britsehe premier Bald win aangekondigd, dat het parlement 10 Mei a.e. zal worden ontboiuTeo, terwijl de verkie zingen zijn vastgesteld op 30 Mei. STORM IN JAPAN. UUUUCll. De storm aan de beide kusten van Japan woedt nog steeds voort. De verbinding over see met Amerika ie verbroken, terwijl dit ook het geval was met de scheepvakrtvev. binding met de Sowjet-Unie. Naar schatting zyn by het eiland Hokaide 400 personen om het leven gekomen. Twew Japanscho vliegtuigen worden vermist. Tus- schen Zuniga en Wladiwostok zijn ongeveer 80 Chineescho visschersbooten in den storm verzeild geraakt en naar open zee gedreven, POGING TOT DIEFSTAL VAN EEN VLIEGTUIG. Twee jonge avonturiers, 18 en 19 jaar, af komstig uit Karlsruhe, waren dezer dagen uit de ouderlijke woning verdwenen. Zij had den besloten samen naar Afrika te tijgen om er te gaan boeren. Na 70 mark van hun ouders te hebben gestolen, braken zy in een politiebureau te Karlsruhe in en ontvreemd den er twee dienstrevolvers. Zoo uitgerust trokken zo naar Darmstadt en verborgen er zich op het vliegveld met het doel er des nachts een vliegtuig te stelen en er mee naar Afrika te vliegen. Zy hadden ook al een vliegtuig uit een der loodsen gehaald toen een nachtwaker hen betrapte en wist in te rekenen, voordat zij hun revolvers hadden kunnen tfekketi. duet. Liefde in haar'eerste innigheid denkt niet aan do wereld daarbuiten. Zeker, hoe deze geschiedenis ook voos u moge eindigen, en ik hoop en vertrouw dat dit niet slecht zal zyn, u kan op myn vriendschap rekenen, sprak de Rector. En als ge soms vrouwelyken raad of hupl noodig hebben mocht, dan zalm ijn zuster u die niet onthouden. Dertig jareu geieuen heb ik een vrouwtje gehad, dat ik aanbad. Ze leek op u en schonk me een dochtertje. Maar vóór myn kleine meid drie jaren oud was, nam God haar tot zich; en haar moeder, die sedert de geboorte van het kind zwak van gezondheid was gebleven, stierf een jaar na ons verlies. Die twee engelan-kopjes zyn me al die jareu bygebleveu en ik kan nog geen kind van den leeftijd van myn ucehtertje zien of ik voel me w-jeK worden, hetzij uit «reemou-i, hetzij uit medelijden. En zie ik een lief meis je van uw leeftijd, dan denk ik hoe mijn kleine meid nu ook zoo groot zou wezen. Ziet u, mevrouw Hanley, dit is de reden dat ik meer belang in u stel, dan myn plicht al* gemeente-geestelijke me wel -voorschrijft. Ge zyt veel te goed, stamelde Hestee, ik wcnschte dat ik uw goedheid meer wawd was. Wie moet zyn have en goed niet tegen brand verzekeren? Welnu: op de verzekeringspremie moeten de verzekerden in Weenen tielasting betalen, liefst tot een bedrag van 3.2 millioen Schil ling! De M.-Redaeteur moet nu nóg eens ver tellen, dat in Weenen „de anno niets, de arbeider bijna niets, de ryke alles betaalt.” WjMr de gemeente Weenen echter pro gressief kan werken, daar doet ze ’t. En onze roode collega is er over in de wol ken, dat b.v. voor de woningbouwbelasting (de extra-belasting voor het bouwen van gemeentewoningen) per maand door de 461.661 laagst aangeslagen familie’s te zamen slechts 566.810 Schilling, en door de 482 hoogst aangeslagen familie’s 196.370 Schilling wordt opgebracht. Dit is bet eenige voorbeeld, dat onze roo de collega van progressieve belastingheffing in Weenen geven kan, maar het is dan ook fameus! De goeie man ziet niet in, hoe juist bewijsmateriaal aanvoert voor stelling, dat er in Weenen voor zoover mogelyk een ware roofbouwbelasting ge heven wordt juist van degenen, die de ka pitalen moesten fourneeren voor den weder opbloei van handel en industrie, waardoor de werkloosheid geleidelijk bestreden zou kunnen worden Hoeveel betalen nu wel die 482 hoogst aangeslagenen, alléén voer deze eatra- womngbou w be lasting, per hoofd? We hebben 't even in Hollandseh geld omgerekend- f 1680.per jaar! En de 461.661 laagstaangeslagenen hoofd? f 4.37 X per jaar. Dat is niet veel, maar zelfs de armsten der armen moeten in deze belasting bijdragen. De M.-Redacteur was zoo pienter, in de haast de hcele middengroep, welke n.b. uit 138.954 belastingbetalers bestaat, by ver gissing te vergeten Hoeveel denkt u nn, dat de leden deze middengroep over ’t algetm denstanders, voor zoover die in leven! per jaar per hoofd in deze extra- belasting moeten bijdragen? f 88.20! Zoo moeten in Weenen terwille van de roode gemeentepolitiek van den eenen kant alle inwoners (ook de arbeiders on danks hun armoedloonen!) bijdragen in d» vele extra-belastingen, welke Herr Breitner wist uit te vinden; zoo worden van den anderen kant juist degenen, die min of meer de middelen voor economischen we deropbloei zouden kunnen fourneeren, der mate gebrandschat, dat hun de gelegenheid of de lust daartoe wel ontnomen wordt. En dat alles geschiedt in tegenstelling met het economisch-gezonde Amsterdam in de economisch-doodzieke stad Weenen! dan zouden zy hem zelf betrapt hebben op de grootst mogelyke onwaarschijnlijkheid in z(jn beweringen. Met trots vertelt hy immers zelf, dat de ge meente Weenen jaarlijks voor woningbouw rond 100 millioen uitgeeft, voor verschillende „Fürsorge”-doeleinden 82,7 millioen en voor onderwijs (begrooting 1927) 65.1 millioen. Deze drie postjes bedragen tezamen al 247.8 millioen, terwijl de gemeente Weenen aan eigen belastingen en aan Bondsuitkee- ring (volgens M.) maar 1.800.000 maal 153 Schilling 275.4 millioen Schilling ont vangt. Met een onnoozele 27.6 millioen Schilling zou de gemeente Weenen dan verder haar heele huishouding moeten financieren!! En het heet, dat bet roode gemeentebe stuur ten behoeve der bevolking zich zoo koninklijk royaal gedraagt! Heeft niet één van de duizenden roode lezers dit bewijs van M’s vaische voorstellin gen in de gaten gekregen? Dan zijn zy, op hun beurt, toch ook groote ■tumpersl VIII. Wij zouden ons zelf een goedkoop succesje kunnen bezorgen, als ook wjj, op onze beurt, maar dan met meer juistheid dan onze mode collega een bedrag gingen becijfe ren, dat de Weensche gemeentenaren per ooofd' aan den rooden wethouder Breitner jaarlijks moeten afstaan in tegenstelling tot bet bedrag, dat de Amsterdamsche Katho lieke wethouder Drabbe per hoofd der be volking heft. We willen echter zelf niet vervallen in do groote fout, welke de M-Redacteur zoo doende j opzettelijk beging, omdat de uit komst hem een fortuintje toescheen, omdat 't zoo prachtig in zijn kraam te pas kwam. Is de vondst geen juichkreet waard: Breitner krygt jaarlijks per inwoner 153 Schilling, oftewel f 53.55; Drabbe eischt daarentegen 226 Schilling, oftewel f 81. Of de Weensche Wethouder van finantiën dus goedkoop is! Nu zyn deze cyfers nog afgezien van de totaal foutieve en bedriegelijke redeneering op zichzelf al niet geheel juist. In het Amsterdamsche cijfer heeft onze vriend zich niet willen vergissen; dat zou trouwens al te gemakkelijk te controleereu zijn. Maar het Weensche cijfer? Volgens de begrooting voor 1929 ontvangt de gemeente Weenen aan eigen belastingen J* A a CM - Bond 123.040.000 'Schilling, 307.776.000 Schilling oftewel pei Schilling, dat is ongeveer gelijk Dat scheelt al een beetje. Maar zooals gezegd wy zullen ons geen goedkoop succesje bezorgen door op ónze wjjze gebruik te maken van M’s rede neert out. Het systeem is onbruikbaar, omdat de be- lastingtechniek en de economische toestan den daarginds heel anders zijn dan in Am sterdam. En juist deze beide factoren zyn voor bet bepalen van den druk der belastingen in Weenen doorslaggevend. Wat de belastingtechniek betreft een en kel voorbeeld: in Amsterdam betaalt men per hoofd der bevolking voor de gemeente politie ongeveer f 11. Weenen daarentegen heeft Staatspolitie, welke döor de Bondjregeering betaald wordt! Amsterdam keert aan zyn (in doorsnee) 6000 werkloozen ongeveer f 900.000 uit, da» is f 150.per jaar per werklooze. Weenen daarentegen profiteert van Staats- werkloozenzorg; welk hoog bedrag zou de gemeente Weenen voor haar 72.000 werk loozen niet moeten uitgeven, als de Bonds- regeering haar daarvan niet vrijstelde? Er zyn echter nog veel méér verschillen, en het zou voor ons een klein kunstje zijn om (op juistere gronden dan de M-Redacteur) voor Weenen een hoofdelyke belastingop- r_. brengst te becijferen, waarbij vergeleken de blijft hét als een paal boven water staan, dat Amsterdamsche opbrengst per hoofd belache- J J Ijjk goedkoop zou zyn. Het bewijs is thans echter genoegzaam ge leverd, dat M. zijn lieve lezers allervriende lijkst bedot heeft door twee ongelijkwaardige grootheden met elkaar te vergelijken. Nu nog een enkel woord over de verdee- Ung van den belastingdruk over de hoofden der Weensche bevolking.' Met een tamelijk tikje zelfverheffing heb ben de roode gemeentebestuurders van Wee nen den Hollandschen Redacteur vóórge- praat, dat zij de belastingen halen, waar deze te vinden zijn, dat zij den arme ontlasten en den ryke laten betalen. En onze M-Redacteur kalkte het hoogelyk verheugd néér: „Het stelsel is nu zoo, dat de arme niets, de arbeider bijna niets, de rijke alles betaalt”. Is dat geen ideaal stelsel? Moeten de armen en de arbeiders in Hol land niet reikhalzend uitzien naar aóó'n stelsel? O neen! Van den eenen kant immers is er van die fraaie voorstelling van zaken.... niets waar, en 'van den anderen kant, voorzoover men in Weenen werkelijk aan progressie doet, geschiedt dit zoo bruut en zoo k>mp en zoo „rücksicbtlos”, dat er van een „belasting” niet langer sprake kan zijn, maar wel van een kapitaalsaanranding, welke de best ge situeerden welhaast op de vlucht móet dry ven en in ieder geval aan handel en indus trie weer een groot kapitaal, waarvan aan vele arbeiders werk verschaft kon worden, onttrekt. Wat is er nu waar van die hooggeroem de ontlasting der arbeiders In het rootte Weenen? Bijna niets! Direct of indirect worden ook de arbei ders door by na alle Weensche belastingen getroffen: ondanks de uitvoerige en absoluut onjuiste tegenspraak van onzen beroepsloochenaar b.v? ook de arbetders hun deel in de belas ting op het gebruik van voedings- en ge notsmiddelen moeten bijdragen. De M-Redacteur jokt (al dan niet in com missie) heel uitgebreid, dat de aantallen be laste restaurants, café's, delicatessewinkels enz. maar heel beperkt is; hy zegt b.v.: „van de 3623 restaurants zyn er maar 596 belastingplichtig, en alleen de 8 duurste roode lezers de M. goed gelezen O, ik houd er veel van de armen op te zoeken, antwoordde Hester, wier gelaat bij deze veronderstelling ophelderde, ik ben zelf arm geweest en weet wat armoede be- teekent. Ik zou zeer gaarne uw hutbewo ners opzoeken,: als myn man het goedvindt. Hij zal u toch niet het genot weigeren, u, die alle middelen om gelukkig te zyn in zulk een overvloed bezit. Ik ben er igker van dat mijnheer Hanley u zal toestaan eeni ge uren aan mijn armen te wyden. Ik zal u alleen naar gezonde woningen verwijzen en menschen, die het waarlijk verdienen. Maar, daar zy allen zeer kerksoh zijn, dient ge eerst wel eens ia de kerk te komen. Zij zouden u zeker over kerkelyke zaken spreken, waar door ge in verlegenheid zoudt komen en zij zouden zeer pijnlijk worden aangedaan, zy van u vernamen, dat ge nooit naar kerk gaat- Ik kan u niet zeggen, wat dit voor die eenvoudige menschen beteekent, die de kerk als het voorportaal van den hemel be schouwen; voor hen is dit een anathema, bet diepste verval tot troosteloosheid. Ik kan niet naar de kerk gaan, zei Hes ter met afgewend gelaat. Zelfs niet om God te danken voor uw gelukkig leven, voor uw huwelijk met Jen man, dien ge liefhebt. Neen, neen, neen! - j pan. myn beste vrouw, veróndérsteï Van 1—5 regels fl.25, elke regel meer t 0.25. Reclame n regel f 0.75 voor de eerste pagina j voor de overige pagina’s f 05€ Rubriek „Vraag en aanbod” bij vooruitbetaling per plaatsir f 0.60 per advertentie van 5 regels ieders regel meer f0.1 betalen 15 pet.; van de 1154 café’s zyn er slechts 348 eenige „Abgabe” schuldig: slechts 2 betalen 13 pct.; van de 50.000 delicatessen winkels (1-L.S.) worden er slechts 258 be last”. Waarheid is, dat er op 31 October 1928 van de verschillende restaurants niet minder dan 526 een taxe van 15 pet moesten be talen, en zoo vervolgens naar rang en stand 13, 12, 10 pet., en». Met de café’s staat het naar verhouding net zoo, en wat die „delicatessen-winkels” betreft, hieronder beeft men óók te ver staan de in Weenen zoo talryke zuurkraam pjes en -wagentjes langs den weg; het aan tal 50.000 is echter, zelfs voor een wereld stad als Weenen, een stomme enormiteit; ©en „unpolitisch Verband” raamde het aan tal onlangs op 21.000. Of de M.-Redacteur het ook wéét! In totaal zijn er in Weenen niet minder dan 2683 consumptie-inrichtingen belasting plichtig. o Weet u, wat b.v. voor restaurants en café’s een criterium is voor belast ingplich- tigheid? Of er.... kleedies op de tafeltjes liggen! Zoo is het duidelijk, dat over het alge meen zelfs dé meest gesjochte arbeider zich aan deze belasting praktisch niet onttrekken kan. En o wee! als de arbeider zich de luxe wil permitteeren, eenajiioskoop te bezoeken: 23 a 28 S pCt. belasfung op den entreeprys is de straf voor zijn uitspatting! By dansvertooningen heft men 23 a 28 pCt.; bij sportdemonstraties 26 pCt.; bij Harddraverijen en boksen 33 pCt. ’t Is waar, dat schouwburgen en opera's over het algemeen slecht met 7 pCt. (niet met 5 p£t., heer M.!) belast worden, maar ook deze 7 pCt. zyn hoog genoeg voor Weenen, om meerdere kunstinstellingen het leven onmogelyk te maken en vele kunste naars tot broodeloosheid te doemen: in 1925 werd aan steun aan werklooze tooneelspe- lers 4000 Schilling uitbeiaaid, thans is dit bedrag tot 50.000 Schiiiug gestegen, welk bedrag echter naar de Weensche corres pondent van de „N. B. Crt.” onlangs be richtte nog ten eenenmale onvoldoende is, zoodat de regeering natuurlijk weer de regeering en niet het gemeentebestuur! ten spoedigste hulp zal dienen te bieden. Het Weensehe gemeentebestuur fokt werkloozen: de Bondsregeenng mag den werkloozen ondersteuning uitbetalen 1 Op wie drukt voorts de z.g ,.,Fürsorge- Abgabe (4 i 8 pCt. gemeentebelasting op ieder uitbetaald loon of salaris)? Schijnbaar op de werkgevers, maar in werkelijkheid op de bedrijven, die met deze belasting (in verband met concurrentiemoge lijkheid) rekening moeten houden bij het toekennen van loonen en salarissen, en verder op alle consumenten (ook arbeiders- consumenteu), die de door deze belasting verhoogde prijzen moeten betalen. Dan is er voorts de belasting huis-dienstpersoneel. Alsof dit ’n heele byonderheid en ’n socia listische zegening was, vertelt de M.-Redac teur, dat in Weenen de eerste dienstbode voor deze exira-gemeentcbelasting vrij 1 maar met nog grooter enthousiasme kondigt hy even later: „de familie Rothschild, die een bedienden stoet van 36 personen behoeft, zou in Amsterdam f 1600 moeten betalen, en is hiervoor in Weenen aangeslagen voor een f 40.000.” Do M.-Rcdacteur vergeet erby te vermel den, dat de familie Rothschild ofschoon zjj zelfs om die jaarlyksche f 40.000 zich in ’t minst niet behoeft te bekommeren reeds heel wat personeel ontslagen heeft; die menschen kwamen op straat; de Bond mocht ervoor betalen! Op wie drukt deze roofbouw-belasting van het roode gemeentebestuur? Verder:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 1