n nieuwe mantel „ONS BLAD” F 23e jaarg^.'! No. 11& 41 VRAAGT SPOOR/ Aan 't werk. FEUILLETON. Geld! f X- Woensdag 15 Mel 192G Abonnementsprijs Korte Berichten STATEN-GENERAAL. Verspreide Berichten. BUITENLANp. BINNÉNLAND. BureauHOF 6, ALKMAAR - Telefoonm Advertentieprijs r- - - - han alle «bonn6*« wordt op aanvrage gratie een polls verstrekt, welke hen verzekerttegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.—f750.f250.f 125.—f 50.—, f 40.— OIKO ALKMAAR 104869' GIRO ALKMAAR 10486® i -d de een ver- aangeno- v’ X/Wordt vervotad)^ ■-J Het manifest der R. K. Staats week gepubliceerd, heeft vertel AMSTERDAM: Nieuwendijk 225 229 UTRECHT Oude Gracht 151. Wyderz zal de katholieke pen in de komende weken haar biji dacht besteden aan politieke vraagstukken, terwijl ook de R. K. verkiezingsfilm en de radio er veel toe kunnen bijdragen om vele onzer candidaten op het gezetelde in Den Haag te doen plaats nemen. Ongetwijfeld zal de strijd zwaar worden en de bestrijding vooral zal alle middelen aangrijpen om stemmen af te troggelen en de katholieke eenheid te doen afbrokkelen. Propagandisten, verstaat uw taak en talmt niet. Elke dag kan winst opleveren! f 2.85 f 0.60 booger NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD O r Bm kwartaal voor Alkmaar» buiten AlkmMr Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 Van 15 regels f 1.25; elke regel meer f OJS. Redama oc. ------j-pagina's f 0501 g par plaatsing Armenraad sluif Snoeck Henke- mans. Bovendien wordt de begroeting vast gesteld door den Armenraad zelf, niet door Gisternacht is bij het station Giorgio dl Nogaro een passagierstrein uit Udine ont spoord. De twee achterste wagens vielen van Minister KAN zegt, dat de i Armencommissie slechts op bepejkte schaal wijzigingen heeft in overwegirig^gegèven op deze uitnemende wet, die 17 jaar lang zoo goed heeft gewerkt, Ten aanzien van den spr. zich aan bij den heer TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Voortgezet wordt de behandeling van de wjjziging der Ouderdomswet en de wet op de Ryksverzekeringshank. Minister SLOTE- MAKER DE BRUINE ontkent, dat de voor stellen gaan in de richting ,van een staats- levensverzekeringsbedrjjf en dat er sprake is van deloyale concurrentie met particuliere verzekeringen daar de vrijwillige cliiderdoms- verzekering andere groenen verzekert dan de particuliere maatschappijen. De heer KUIPER licht een amendement toe om weduwenrente tot f 10 mogelijk te maken en ouderdomsrente niet tot f 10 maar tot f 15 te beperken. De heer VAN GIJN verdedigt een amen dement over premie-reetitutie en om de we duwenrente te doen vervallen. Qe heer SANNE8 verdedigt een amende ment om als maximum* van de ouderdoms rente f 20 te handhaven. De heer BEUMER ontwikkelt technische en legislatieve bezwaren tegen wijzigingen. haar huis, waar ze veilig kon i. ze ’s avonds haar bri en naar Lowcombe r< gevend Vóóyiu op haar te ttyiji J was. Ze wine i de lantaarns van baar rijtuig en haar moot paard opzien te baren vóóc 4e hacker. Qn- 29. 't Was een rijtuig zooals een leider van het parlement zich zou kiezen om snel en gemakkelijk de plaats van zijn triomfen te bereiken en te verlaten- elk onderdeel was sober, eenvoudig en alleen kostbaar door zijn volmaaktheid. Het paard was een mooi recht op de beenen staand bruin, een pa triciër onder de paarden, die {trots den kop omhoog droeg en zijn werk deed alsof hij er zich niet eens van bewust was het te doen, in de volheid van zijn kracht. Een lief paard was het ook, want hij boog zijn adellijk hoofd en stak zijn fluweelen rose neus toe om door Hester's hand te worden aangehaald. De koetsier was van middelbaren leeftijd en naar allen schijn een toonbeeld van def tigheid. Ik heb alleen maar van het station tot hier gereden, mevrouw, sprak hij. Als u van middag nog wil uitrijden, kan hij het best. Neen, neen, ik zal hem vandaag maar tarten rasten. Op-en-top een dame, -vond de koetsier, terwijl hjj naar z^n nieuwe stal reed,-in zijn schik een meesteres te krijgen, die volstrekt geen ongeduld Het blijken om tn haar nieuw rijtuig te rijden en bet paard de beenen uit JhaMSf te laten loooen; zeker een dame voor wie een rijtuig geen nieuwtje was. En zyn heer beviel hem ook. Hij had hem bevolen alles wat voor het in-orde- brengen van de stal noodig was te bestel len en een staljongen te nemen, en dat op zoo’n onverschillige manier, dat hij hem zeker niet.in alle kleinigheden zou narijden. Hester was door dit blijk van Gerard's belangstelling zeer gerust gesteld. Hoewel een dergelijk cadeau voor een millionnair niet veel beteekende, aan de keuze was zorg besteed, en bet maakte haar gelukkiger te weten dat hij aan haar gedacht had. Den volgenden dag wijdde zy haar rijtuig in door naar Reading te rijden om haar kleine inkoopen te doen, alles zoo eenvou dig alsof ze de vrouw van een geestelijke was. Vóór hij heenging had Gerard haar een portefeuille vol banknoten gegeven, maar geen overvloed kon haar tot buitensporige uitgaven verleiden. Haar winterjaponnen, gemaakt door een naaister in Reading wa ren kwakerachtig eenvoudig, haar avond toilet van zacht grijze zijde was het eenvou digste wat er in dat genre bestond. De lange bonten mantel, dien Gerard in het begin van den winter voor haar besteld had, was het eenige kostbare kleedingstuk, dat ze bezat. Juist om dezen tijd moest ze ook allerlei in koopen doen, die niet voor haarzelf waren, het fijnste linnen en. zachtste neteldoek, en kleedingstukjes van de liefste modellen, om na te maken, wat haar geoefende vingers ;egeven marken, zelfs voegt bij het door Owen Young voor Belgis uitgetrokken be drag, acht men te Brussel dit bedrag nog on voldoende. Deze houding van België, die door Fransche kringen verdedigd wordt, is ken- schetsend voor den stand der onderhandeiin- gen te Parijs. De pressie op Owen Young en daarmede op de Duitsche delegatie schijnt steeds grooter te worden, teneinde de vorde ringen der creyiteurstaten te kunnen ver effenen. DE PRUISISCHE LANDDAG. De Pruisische landdag heeft gisteren de beraadslagingen over de motie van wan- trouwen der communisten ten einde gebracht. Ook gisteren kwam het herhaaldelijk tot rumoer, door beleedigende interruptie, van de communisten veroorzaakt. Een communistisch afgevaardigde werd wegens beleediging van den voorzitter uit de zaal verwijderd. De spreker der communisten kondigde in zijn slotwoord nieuwe communistische atraat- betoogingen voor 1 Augustus aan. De stem, ming over de motie zal eerst Donderdag plaats hebben. zelfmoord gepleegd door te springen by dfti ii verplette beeld. Bij Zuffenhausen, in Wurtemberg, kre gen eenige opgeschoten jongens twist. Een hunner trok een revolver en schoot er in het wilde op los. Hij trof vier jongelieden, van wie er inmiddels een overleden is. Een twee de verkeert in levensgevaar. De autoriteiten hebben te Simla bom. men en revolvers in beslag genomen by huiszoekingen, waarbij twee arrestaties ge daan zijn. In het plaatsje Vaval in den vazallen staat Baroda, zyn 150 huizen afgebrand- en oageveer 40 hutten. Meer dan 100 gezinnen zijn dakloo». De schade wordt op 26.000 pond sterling geschat. Men denkt aan brand stichting. Er zyn rëeds twee inhechtenis nemingen gedaan. UITSLUITING IN DE BOUWBEDRIJVEN. 100.006 arbeiders er bfj betrokken. Indien het door den bond van werkgevers in de Amerikaansche bouw-bedryvon eer gisteren met algemeens stemmen genomen besluit om de uitsluiting af te kondigen, welke eventueel hedenmiddag zal ingaan, gehandhaafd blijft, zullen ruim 75.000 arbei ders buiten werk komen. Deze stap is een gevolg van de weigering der leden van den bond van arbeiders in het electriciteitsbedrjjf om met niet-leden samen te werken en van de bouwvakarbeiders-or- ganisatie om de sympathiestaking te doen, eindigen. Van dit conflict zullen nog 25.000 andere arbeiders (metselaars, loodgieters, schilders, enz.) den invloed ondervinden, terwijl Ihiuw- werken ter waarde van 150.000.000 dollar in de stad New-York zullen worden stopgezet. AARDSCHOKKEN IN MEXICO. Volgens een ..Associated Press”-bericht uit Mexico, meldt het blad „Ed Universal” uit Pinotepa, in den staat Oaxaca, dat in deze geheele streek hevige aardschokken zijn ge voeld, zoodat de bewoners in een paniek uit hun huizen vluchtten. De eerste schok kwam des nachts om 3 uur en hield twee minuten aan. In totaal werden binnen 12 uur 12 hevige schokken gevoeld. Talrijke gebouwen zyn ingestort of beschadigd. Voor zoover bekend zijn geen verliezen aan menschenlevens te betreuren. HET PRESIDEI^ESCHAP VAN GRIEKENLAND. De Grieksche President Koendoeriotis heeft een brief geschreven aan Venizeloe met het verzoek hem by de- komende presi dentsverkiezing niet op den voorgrond te schuiven, daar hy om gezondheidsredenen meent van een nieuwen presidentieelen ter mijn te moeten afzien. Venizeloe heeft den president hierop verzocht zyn besluit te wil len herzien en aan het verlangen van Kamer, Senaat en Volk, die hem zouden willen her kiezen, gevolg te geven. EEN MOBILISATIEW E T IN DB VEREENIGDE STATEN. Voor alle mannen tusschen de 18 en 45 jaar. Gisteren is by bet congres der Ver. Staten een wetsontwerp ingediend, dat de inetem- mmg beeft van den minister van oorlog en dat den president de blijvende bevoegdheid verleent om in tijden van oorlog alle mannen vain 18 tot 45 jaar onder de wapens te roepen. De kritiekste periode, zegt de minister van oorlog, is die, welke volgt op de oorlogsver klaring en het winnen van enkele dagen of zelfs maar één dag in die periode kan de be- siiesing geven Msechen een snelle overwin ning en een langdurigen oorlog. DE OPSTAND IN MEXICO. By de vijftig generaals ontslagen. Naar de Times uit New York vemam is generaal Callee, de Mexicaaneche minister van oorlog en opperbevelhebber, by zijn te rugkeer in de stad Mexico verwelkomd door president Portee Gil en de ministers. De be volking bracht den oud-president op het sta tion een ovatie. Van regeeringszjjde meldt men twee scher pe schermutselingen in den staat Jalisco aan bet eind van de vorige week, waarin de op standelingen verslagen werden en 55 man verloren aan gesneuvelden. Het ministerie van oorlog heeft een Ijjet openbaar gemaakt van by de vijftig gene raals, die uit het leger ontslagen zyn wegens reehtetreeksche of middelyke deelneming aan den opstand. NEDERLAND EN BELG1E. De Befgiscbe regeering verloochent een tendentieus Reuterbericht. Het departement van Buitenlandsche Za ken te Brussel zegt het Reuterbericht, vol gens hetwelk de Nederlandsche nota van antwoord op een verwerping van alle Bel gische eischen zou neerkomen, te beschou wen als 'n middel om de door de Belgische regeering in acht genomen discretie betref fende den inhoud van deze nota te breken. Het Belgische departement van Buitenland sche Zaken verklaart echter besloten te zijn, zich door dergelijke middelen van zijn ge dragslijn niet te laten afbrengen en zal dan ook het Reuter bericht dementeeren, noch bevestigen. Intusschen wordt de propaganda van Brussel uit voortgezet. De diplomatieke correspondent van „Daily Telegraph” meldt: Nederland heeft de bepaalde Belgische voorstellen, welke in de laatste maanden zijn gedaan verworpen en zich bereid ver klaard de onderhandelingen voort te zetten op strikt zakelijke basis. Tevens geeft de Nederlandsche regeering te verstaan, dat zij de besprekingen niet kan voortzetten, indien de Belgische regeering volhardt bij het gron den van haar eischen op vermeende rechten, afgeleid uit verdragen en overeenkomsten. De Nederlandsche regeering heeft het denkbeeld aan de hand gedaan, dat deze in- ternationaalrechtelijke aanspraken van Bel gië by onderling goedvinden zullen worden gebracht voor het nieuwe Permanente hof van internationale justitie, in verband met het feit, dat beide landen de „facultieve clau sule” van de statuten van dat hof hebben onderteekend. het bestuur, en heeft de gemeenteraad daar in het laatste woord te spreken. Op artikel 48 licht de heer dr. VOS een amendement toe, om ten hoogste de helft der bestuursleden door de burgerlijke instel ling te doen benoemen. Op art. 57 licht de beer dr. VOS een amendement toe om de verplichting tot het geven van inlichtingen te verruimen. De vergadering wordt te 6 uur 40 min. geschorst tot V avonds half negen. Zuiderzeefonda. Toen waren aan de orde de wijzigingen van de begrooting van het Zuiderzeefonda voor 1928 en 1929 (verschillende onderwee-' pen, waaronder verhooging van de uitkee» ring aan het fonds). De heer DUYMAER VAN TWIST be treurt het, dat de minister nog niet is geko men met een wijziging vati de Zuiderzee-i steunwet. De toestanden in de Zuiderzeeplaatsea zyn ernstiger, dan menigeen denkt. De sche pen der visschers zijn in waarde gedaald; het personeel gaat heen en neemt tydelyke betrekkingen bij de Zuiderzeedroogleggings» werken BLOEMBOLLENPELLERIJEN. w De minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van bloemboilen- pellerjjen in alle gemeenten des Rijks ver gund, dat in hun ondernemingen door ar beiders van zestien iaar of ouder, werkzaam by het pellen der gerooide bloembollen, »o 17 Juni tot en met 17 Augustus a.s. tien uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeids tijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen zeven uur des voormid- dags en zeven uur des namiddags. Bij zonder heden vermeldt de betreffende beschikking van 14 Mei j.1. Mej. GROENEWEG vertrouwt, dat de mi nister zal erkennen zich te hebben vergist, toen hy in de memorie van antwoord ver klaarde, dat het niet de bedoeling is, weduwnaarsrente mogëlyk te maken. De amendementen-Van Gijn worden worpen. Het amendement-Sannes wordt men. Daardoor is het tweede amendement-Kui- per vervallen. Het eerste amendement-Kuiper wordt aangenomen z.h.s. eveneens het amendement Beumer. Het maximum der rente is mitsdien ge handhaafd op f 20 per week, en de maxi- mum-weduwenrente is gebracht op f 10.' Op artikel X licht de heer 8ANNES een amendement toe om de ouderdomsrente voor zoo gemakkelyk zulke wënsehen te koeste ren. J Hester reed niet veel uit, ofschoon de wegen mooi waren en de koetsier eiken och tend haar orders kwam vernemen. Ze wan delde liever met heur vader in zyn rolstoel. Dan had ze ten minste de voldoening haar plicht gedaan te hebben. Ze voelde zich be schaamd als ze het Lowcombsche publiek in bun minder mooie rijtuigen voorbyregd; ze voelde zich dan alsof ze de harde dingen kon hooren die over haar gezegd werden. Dikwyls dacht ze aan meneer Gilstone en zyn vergeefsche poging om alles voor haar in orde te brengen en dan verlangde ze in haar eenzaamheid om zün vriendelyke stem weer te hooren. Maar haar hoop was zeer gering, dat hy ooit weer op Rozenhof zou komen. Graag had ze den eersten Zon dag van haar eenzaamheid naar de kerk ge gaan, maar ze miste den moed de nieuws gierige blikken der gemeentenaren te door staan. Maar den tweeden Zondag voelde ze zich zoo verlaten en trok heur hart zóó naar de kerk, als het eenige toevluchtsoord buiten ingaan, dat lam liet vóórkomen den koetsier bevel het dorp stil te houden en daar ]ven wachten tot de dienst over vermijden met de schitteren- personen, van tafel en bed gescheiden op f 3 te stellen in plaats van op f 2.50. Het amendement wordt verworpen; Regeling van het Armbestuur Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 27 April 1912 (St.bl. no. 165) tot resrelimr van het armbestuur. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer dr. VOS erkent, dat dit ontwerp in verschillende opzichten tegemoet komt aan de bezwaren, o.a. tegen de afschuiving. van invalide armlastigen op groote gemeen ten. Voor de instelling van een rjjksinspeetie op de armenzorg gevoelt spr. niets. Een af zonderlijke behandeling van de vallede werk loozen wordt reeds door de bestaande wet mogelyk gemaakt. De beer VAN DER HEIDE betreurt het, dat een principieels herziening van de ver ouderde Armenwet thans niet ondernomen is. Spr» wenscht een ryksinspectie op de Armenzorg; want de Armenwet is een Ryks- wet. Voorts bepleit spr. een recht op steun voof armlastigen krachtens het recht op le ven. De heer SNOECK HENKEMANS waar- schuwt tegen elke neiging om terug te kee- ren tot het oude domicilie van onderstand. Do arbeid van den Armenraad komt, breed gezien, de geheeje gemeente ten goe de. Daarom moeten alle kosten door de ge meentekas worden betaald. Minister KAN zegt, dat de algemeene den verscheidene^meters hooren dijk naar beneden en werden vernield. Uit den wrak- hoop werden 7 zwaar‘gewonden en een lijk geborgen. De Turkzche Kamer beeft een amnestie wet aangenomen, waarvan ongeveer 8000 ■tensehen, die wegeaa verschillende vergrij pen veroordeeld zyn, zullen profiteeren. Snyder, boofdopziehter in den dieren tuin te New-York, efn van de bekenste des kundigen in het omgaan met reptielen, is door een ratelslang gebeten en aan de ge volgen overleden. Uit Dallas in Texas wordt gemeld, dat hevige wolkbreuken in den geheelen omtrek groote verwoestingeün hebben aangericht. Het hoog opgezweepte water der rivieren voert overblijfselen van ingestorte huizen met zich mee. Vele menschen zyn verdronken. Uit Lavingston worden 7 déoden bericht. Een onbekende heeft te New-York 1 van den het bijna 100 M. hooge vrijheidsbeeld ingang van de haven. Zijn lijk werd rd gevonden aan den voet van bet bezigheid zou geven gedurende de lange eenzame avonden in de eerste week van het jaar. Gerard schreef haar zoo kort mogelijk over het trouwen van zyn zuster. Zjj zijn naar Land’s End vertrokken om een veertien dagen aan de Atlantische zee door te brengen een wonderlijke keus voor een huwelijksreis in den winter. Ik raadde hen aan naar Napels of Sorrento te gaan, natuurlijk voor mijn rekening, maar John Cumberland wilde niets hooren van een reis, die hem langer dan veertien dagen van zijn gemeente zou afhouden, en wat hjj wil, wil myn zuster ook. Nu klau teren zy dus over de rotsen, kijken naar de zeemeeuwen en raven en luisteren naar het gerommel der brekers op de kust. Zóó ge lukkig, in eikaars gezelschap, naar ik denk, als wy beiden ook geweest zyn onder de druipende franjes der wilgen. Ik voor my kan me geen wittebroodsweken voorstellen in Januari. Liefde moet zonneschijn en lange zomersche dagen hebben. Gerard repte in zyn laatsten brief geen woord over zyn terugkomst. Zyn moeder had er op aangedrongen dat hy nog een week in de pastorie zou blijven en hij kon haar dat ónmogelijk weigeren. Hjj hoopte, dat Hester mooie toeren zou maken, veel nieuwe boeken zou koopen in den prettigen boek winkel van juffrouw Langley en vrooljjk en geaond zou blijven. Voor een afwezige iz bet i U regel f 0.75 voor d< eerste pagina ;”voor de over Rubriek „Vraag en aanbod” bij vooruitbet f 0.6o per advertentie van 5 regels iedere regel meer f 0.1£ DB SCHADEVERGOEDINGS- conferEntie. De Belgische gedelegeerden zou den weigeren bun goedkeuring aam bet rapport te hechten. Naar de Temps uit Brussel verneemt, sul len de Belgische deskundigen weigeren hun goedkeuring aan bet rapport van de com missie te hechten, wanneer de cijfers, die Owen Young voorgesteld heeft, niet worden verhoogd. Men legt er den nadruk op, dat op de basis van het geallieerde memorandum België een jaarlyksche betaling ontvangt van ruim f 5.3 milioen als eigenlijke oorlogss-na- devergoediqg, buiten een jaarlyksch bedrag van 1.5 mülioen gulden voor de tijdens de Duitsche bezetting uitgege wanneer dit iaartste bedrag opgemerkt hoopte ze een zitplaats in een der zijvleugels te bemachtigen; maar ongelukkig was de kerkknecht de zoon van den slager, die op Rozenhof vleesch leverde en volijverig om zulk een goeden klant alle mogelijke eer te bewyzen. Met dit doel geleidde hy haar dan ook naar een zetel vlak onder den preek stoel, de zitplaats van den doorluchten heer Muschatt in eigen persoon, met roodtrijpen zitting en voetbank, den troon van den eige naar der streek, van wieu kwade tongen vertelden dat' hij nooit meer dan een six pence in het zakje deed, altijd als hy geen driestuiverstuk by zich had. Hier, in tiet volle gezicht der toehoorders, waartoe de notabe len van Lowcombe behoorden, want de avondpreeken waren zeer gezocht, zat Hes ter nu, in haar bonten mantel gewikkeld en een lief bonten mutsje op. Ze hoorde de leer rede aan, knielde met diep gebogen hoofd en ook haar gebed, eens zóó in haar leven in geweven, steeg op, maar nu met verdubbeld» innigheid na een half jaar gezwegen te heb ben. En toen eindelijk de breede tonen van bet orgel weerklonken, het van oude be kende loflied werd aangeheven stonden haar de tranen in de oogen. En alleen het bewust, zijn dat het lamplicht haar gezicht bestraal» de en misschien ook de opgevaugen vlucfe tige blikken uit liefdelooze oogen, echonkeia haar de kracht ae met geweld terug te dri*> ge*. Het antwoord van Brussel hierop zal met spanning worden afgewacht, niet alleen in Nederland, doch ook in Genève, en door de mogendheden die de verdragen van 1839 heb ben gewaarborgd. Want mogelijk is het, dat België nog eens de tusschenkomst van die mogendheden, d.w.z. Engeland en Frankrijk inroept, zoo niet van den Raad van den Vol kenbond zelf. DE BANKBILJETTEN VAN f 25 en f 10. Verzoek om van elkaar afwij kende kleuren. Het bestuur van den Centralen bond van Nederlandsch P. T. T. personeel heeft aan de directie vau de Nederlandsche Bank ver- zecht, de bankbiljetten van f 25 en die van f 10 weer in van elkaar afwijkende kleur uit te geven. De overeenkomst van deze bank biljetten in kleur en in grootte vergroot, aldns adr., zoodanig de kans op vergis singen, dat het uitgeven op een vijf- en-twintigje inplaats van tientje, vooral bij werkzaamheden, welke in snel tempo moeten worden verricht, zooals o. m. aan de loketten der postkantoren het geval is, den laatsten tijd meermalen voor komt. y, vorige lillende wen ken gegeven welke elke katholieke kiezer of kiezeres kan nastreven in het belang der partjj. Al is de tijd vóór 8 Juli betrekkelyk kort en al moeten er nog bergen werk'ver zet worden, daartegenover staat, ual vele handen, bezield door goeden en eendrachti- gen wil den arbeid lichter en gemakkelijker kunnen maken. Door propaganda, huisbezoek, lectuur- verschafTing, kan ieder wat doen, teneinde de lauwen aan te wakkeren en de tragen tot grootere activiteit te prikkelen en aan te twyfeM re aan-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 1