Koord - Hollandsch Oagblad. J ^panderftld^a Zaadmarkt 94 -:- Alkmaar. 1 I 1 Derde blad ZATERDAG 15 JUNI 1929. r 1 MIJNHARDT’a BINNENLAND. I 1 i I - M - '3 SCHAGEN. Hoofdpijn-Tabletten 60 ot Laxeer-Tabletten60 ot Zenjjw Tabletten 7b ot Staal-Tabletten SU ot Maagtabletten7B ot 'ft ALLERLEI. VOOR DEN VREDE. PROVINCIAAL' NIEUWS. OBDAM. f 1 f i JAARGANG. (i of BIJ EEN KOPEREN FEEST. der vroege Gewoonlijk nooit uit, I 'j .1 HORLOGEMAKERS Fijnste Reparatie Inrichting. DRIEËNTWINTIGSTE van ten hoogste f 25 of *hechtenis van ten hoogste 6 dagen. 1 philantropische doeleinden, bijvoorbeeld voor net begraven van den componist”. De sombere roode heer J. ter Laan komt aftjjd warm voor ambtenaarsbelangen op. Hij drukt zich een beetje onwennig uit: „De Minister moet deze positie der ambte naren dadelijk ter hand nsm«ri". De heer Van Dijk (A.R.) verklaarde bij een klacht over een conclusie: „De trompet, die aan het Hoofdbestuur der R. K. Reclas- seeringsvereenlging voor hare Land- kolonie! Aan de B K. Reclasseeringsvereeni- ging zijn, naar ruwe sg>atting, een dui zendtal katholieke mannen en vrouwen werkzaam, ten einde weder op te beu ren, te behoeden voor iederen val hen, die onvoldoende of geheel niet benutten de wapenen der zelfverdediging. De Ver- eeniging werd 16 December 1916 opge richt. dank zij den vooruitzien den blik van de St. Vincentiusvereeniging en So- briëtas. Wie van den aanvang der oprichting de jaarverslagen der Vereeniging in haar geheel heeft gelezen, zal daarin vermeld hebben gezien eene stijgende reeks van afdeelingen, welke de veree niging rijk werd, thans een 34-tal, wat beteekent, dat nagenoeg op elke plaats waar een Rechtbank gevestigd is of een strafgesticht bestaat, ook eene afdeeling zetelt. Het beteekent ook, dat de yeree- niging in de 12 'A jaar van haar bestaan naar globale schatting kennis maakte met 16000 katholiek gedoopte meerder en minderjarige personen van beiderlei kunne, die wegens het plegen van een strafbaar feit in aanraking kwamen met den Officier van Justitie (derhalve niet onder dit aantal gerekend personen, die voor een kantongerecht moesten ver schijnen). Wilden onder die 16000 personen zij spreken, die met hulp en bijstand der vereeniging, medewerkten aan eigen re- classeerjng en thans weder nuttige en werkzame burgers en burgeressen zijn fn de maatschappij en als xoede plicht- getrouwe Katholieken leven, dan zoudt gij, lezer of lezeres, kunnen vernemen van gevallen, waarin voor goed verlo ren gewaande zonen en dochters terug gekeerd zijn tot hunne ouders, ontred derde huwelijken hervormd werden in goed geregelde; personen, mannelijke en vrouwelijke, die lichtere en zwaardere zedenmisdrijven #pleegd hadden, nu zijn taak van het VredesapoAolaat be- een voorbeeldig leven leiden, velen, .lie wegens diefstal of verduistering veroor deeld werden, thans ten voorbee’rf ge steld mogen worden als plichtgetrouwe uitstekende Katholieken. De 34 afdeelingen zijn toegerust met talrijk vele hulpmiddelen, als adressen waar werkgelegenheid is te verkrijgen, vereenigingen welke tijdens de inslui ting van bieden Stapvoets rijden. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen, gelet op artikel 68 van do Algemeene Politieverorde ning voor die gemeente, brengen ter alge meene kennis, dat het Maandag 24, Donder dag 27 en Zondag 30 Juni a.s. in het belang der openbare veiligheid is verboden in de kom der gemeente, van de punten af, waar de daartoe betrekkelijke waarschuwingsbor den zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rjjden met rij- en voertuigen met paarden bespannen. Overtreding wordt gestraft met een boete De communist L. de V isser, overigens een geboren redenaar, kan ook wel eens on lijk voor den dag komen. Een voorbeeld: „Men houdt den arbeider den mooien socialen appel voor en als hjj er in bijten wil, is het een leege schil”. Voorts is hij bedreven in germanismen: „Nederland aan zich”. „Hij sprak zich uit”, „uitnutten” en zoo voorts! De heer Van der Slnis (S.D.) klaagde eens jammerlijk over „de sombere wolken aan den bietenhemel, waarop Braat verklaarde: „Wjj hebben op dit gebied een minister noo- dig met haar onder z’n neus". En in die zelfde rede oreerde hij: ,^De koeien moeten voor die ziekte een paardemiddel hebben”. De heer Van Boetzelaer wilde eens „de tram de hand boven het hoofd houden”. En z’n partijgenoot Bakker verklaarde bij die gelegenheid: „De electrificatie steekt nog in de kinderschoenen en lijdt nog aan kinder ziekten" De heer Van Braambeek (S.D.) was eens boos op het hoofd van Waterstaat: En dan gaat de Minister van Waterstaat weer naar zijn departement met een goed humeur voor honderd jaar en snurkt zalig verder”. Een schoone slaper! Ook de Ministers komen wel eens aardig uit den hoek. Minister Donner verklaarde gelaten: „Aan den anderen kant kan ik niet zien”. Minister Lambooy glibberde eens: „De ge achte afgevaardigde liet een ballon op in den vorm van een schip". En de minister-presi dent de heer De Geer, verklaarde eens met gloed: „Hier wordt de harmonica uitge schakeld”. Hiermede zijn dan om in den „stijl” te bljjven de parlementaire stijlbloempjes voldoende aan de kaak gesteld. By Apoth. en Drogisten. PARLEMENTAIRE STIJLBLOEMPJES. Onzin der Tweede Kamer. Ook Kamerleden, ook Ministers zijn feil bare menschen en wat zij in het vuur hunner redevoeringen ten beste geven, is niet steeds even onberispelijk van stijl. Ten bewijze daarvan leze men slechts, wat een medewerker van „De Tijd” heeft "er- .zameld uit de „Handelingen” van het afge- loopen jaar. Daarbij dient dan nog in ’t oog gehouden te worden, dat het stenogram ge weldig wordt gecorrigeerd, zoodat de ergste fouten in den regel bijtijds worden ver wijderd. Wat er echter overgebleven is, klinkt nog vermakelijk genoeg: De groote mond der sociaal-democraten, de heer Duys, verklaarde bij het debat over de schadeloosvergoeding aan de Naarder kweekers: „Wanneer de Minister twee meter onder water zit en je biedt aan hem drie kwart meter op te beffen, dan zal hij wel verzuch ten: laat me maar zitten”. En hij vervolgde: „Ook op het ministerie zal men wel weten, dat men van een kikker geen veertjes kan plukken. Hier hebben we te doen niet met kwakers maar met kweekers”. En bij een ander debat zeide deze veel- prater: „De heer Duymaer van Twist heeft van de vischvangst geen kaas gegeten”. Van den heer Duymaer van Twist gespro ken: Deze verklaarde eenmaal: „Ik citeer niet uit mijn duim, meneer de voorzitter”. De afgezaagde heer Staalman, van den Vrijheidsbond, had veel met amusementen en amusementskunsten op. Hij sprak eens van „een componist in het land, waar hij zijn nationaliteit heeft”. En over muziekrechten: „Die gelden worden ten deele besteed voor karakter van den Rond vloeit vanzelf voort verschil in lidmaatschap en zoo kent de Bond werkende en belangstel lende leden. Werkende leden zijn dege nen, die na toelating door den Bond en onder diens leiding zich verplichten door persoonlijke offers, door studie of propa ganda, aan de verwezenlijking van het vredesdoel mede te werken. Belangstel lende leden zijn degenen, die instem men met de beginselen, het doel en de middelen van den Bond, zoowel afzon derlijke personen als vereenigingen De werkende leden betalen als contributie jaarlijks ten minste één gulden, de be langstellende leden ten ipinste 25 centen Voor het werkend of belangstellend lidmaatschap kan men zich opgeven bij den léh secretaris van den R. K. Vredes bond, Prof. Mr. D. Beaufort O.F.M., Min- derbroedersklooster. Venray (L.) of bij de plaatselijke afdeelingsbesturen correspondenten. „Het is onze katholieke plicht niet al leen vredelievend, maar ook vredestich tend te zijn, ieder naar de mate van zijn kennis, talenten en maatschappelijke positie, onder leiding en volgens de be ginselen der heilige Kerk. Dat bewust zijn te verlevendigen, de vervulling van dien plicht te vergemakkelijken en te vens vruchtbaarder te maken, tracht de R. K. Vredesbond te bereiken door allen te vereenigen in een gemeenschappelijk streven naar verwezenlijking van dit hooge, katholieke ideaal. En al weten wij wel dat wij de wereld niet zullen en niet kunnen omscheppen in een paradijs waar alles vrede en vreugde is. wij kun nen en moeten toch ervoor werken dat de christelijke beginselen van rechtvaar digheid en liefde, waarop iedere waar achtige vrede steunt, zooveel mogelijk in het eigen en het maatschappelijk leven tot uiting komen En dan zijn er vele reëele waarden w'elke wij kunnen tot stand brengen. Daar is het vredeswerk in het persoon lijk leven, door de trouwe vervulling van het hoogste liefdegebod. Daar is het vredeswerk onder de bur gers van eenzelfde volk, op sociaal en politiek gebied. Daar is het vredeswerk op internatio naal terrein door stellingname tegen chauvinistisch en dus valsch patriotis- me, tegen staatsalmacht en souvereln hoogheidsrecht. Daar is vredeswerk in stilte door de kracht van het gebed. Daar is vredeswerk in Jiet openbaar door de propaganda in woord en ge schrift, in daden ook, van de toch zoo sublieme christelijke vredesgedachte. Als die gedachte weer gemeengoed gaat worden, al is het maar onder de kinderen der Kerk, als men weer beseft dat in de hiërarchie der waarden de vre de een eminente plaats inneemt, zal dan onze katholieke massa, steker één dan welke ook, door de eenheid van leiding welke onfeilbaar ons voorlicht, geen krachtigen invloed kunnen uitoefenen op de verhouding der naties?" Aldus kondigt de Z.Eerw. Pater J P. Kors O.P. de eerste uitgave aan van het maandschrift „Pro Pace”, d.i Voor den Vrede, waardoor de R K Vüredesbond zijn taak van het Vredesapow ter hoopt te kunnen vervullen. Het bestuur van den R..JC. Vredesbond stelt zich voor naast algemeene, prlnci- pieele beschouwingen over de vele vraag stukken welke met het doel verband houden, ook in het bijzonder zijn aan dacht te wijden aan den Volkenbond, zijn organisatie en werkzaamheid, zijn ontwikkeling en versterking; a^n de Vredesbewegingen in binnen- en buiten land en natuurlijk zullen ook de aange legenheden van den eigen Bond voor zich een plaats in het tijdschrift opvor deren. Het hoopt door dit orgaan, met den steun van velen, in het bijzonder van de leden van den R. K. Vredesbond, aan de vredesbeweging een wijderen omvang te geven en een ebristelijken inhoud te waarborgen „Wij willen, aldus het woorcl van den oprichter van den R. K. Vredesbond, Prof. Mag. G. de Langen Wendels O.P. geen vredes-theorieën voorstaan, zonder grondslag van het machtige, in natuur, geweten en God geankerde Recht, zon der eerbiedige offerende christelijke menschenliefde.” De Franciscaner Pater D. Beaufort wijdt een waardeerend „In Memoriam” aan De Langen Wendels, „den nobel en man, die de Katholieke vredesgedachte in ons land en daarbuiten zoo krachtig gediend en bevorderd heeft en die mede daardoor reeds lang moge gewonnen hebben in onstoorbaar eeuwig: Christus’ vrede in Christus' Rijk!” Dit eerste nummer sluit met een arti kel over de taak van den R. K. Vredes bond, welke als naaste doel beoogt het aankweeken van vredesgezindheid; als grondslag -van duurzamen wereldvrede beschouwt den Christel ijken vredes- geest. Op dien grondslag wil hij krachti gen steun verleenen aan al wat een ge zonde wereldorde kan bevorderen. In aansluiting hiervan propageert de Bond als middel ter bereiking van dit dubbel doel: het sociale vredesgebed, de practische beoefening van den Christe- lijken vrede in eigen kring en daarbui ten, de waardeering voor iedere ernstige vredesbeweging, ook van niet-Katholie- ken en ten laatste^ de studie en verbrei ding der Katholiefe vredesleer. De taak van den Bond is dus een tw ee voudige: studie en actie. Uit dit dubbel geblazen werd, moest haar geluid spoedig be ëindigen”. De heer De Gijselaar, senator, oreerde eens ontroerend over „de billijke belasting van den blooten eigenaar” en de heer Knotten belt, verklaarde hartverheffend:. „Hjj wil op het Janus-gezicht der regeering de groote stroomingen der geschiedenis lezen". En Bij een der vele ontwapeningsdebatten ver klaarde de oergeus, dominee Lingbeek: „Dan zal blijken, dat de oorlog zijn huid niet ver andert”. De heer Braat van de Plattelandspartjj zegt dikwijls schoone dingen. Bijvoorbeeld: „Het zou buitengewoon onpasselijk (bedoeld ongepast) zijnOf: „De tram heeft bij de regeering ’n wit voetje”. Of hij wordt on deugend: „Ik ken wel Kamerleden, die op het einde van de zittingsperiode blut zijn. Waarom dan den kleinen pachters kwalijk genomen, dat zij aan het einde van de pacht hun geld niet kunnen betalen!” De heer Braat had het ook bjj een of andere gelegen heid over den 29en Februari, waarop hij iets wilde doen gebeuren. Minister Kan ant- woorde lakonisch: „Tot mijn leedwezen kan ik den geachten afgevaardigde niet aan dien datum helpen. Deze ontbreekt dit jaar". De heer Braat onderbrak eens den heer Nolens, die een uitgebreid Fransch citaat ten beste gaf met de booze opmerking, dat hjj geen Fransch kennende, er niets van be greep. Waarop de heer Oud hem toeriep ,Jn het Hollandsch begrjjp je het ook niet!” Boer Braat ging naar zjjn bank en gromde luid: „Straks praat die meneer Nolens nog I Italiaansch”. avond dier tentoonstelling in de groote i den veroordeelde geldelijken steun bieden aan de achtergeblevene ,edl«d wordt en de lnhoud aangeboden I vrouw en kinderen enz. enz. Steeds is een uitgebreide schaar van mannen en vrouwen actief door het bezoek aan ge vangenen, door het houden van wettelijk opgedragen toezicht over voorwaardelijk veroordeelden en voorwaardelijk in vrij heid gestelden, naast toezicht over ont slagenen, vrijwillig door dezen aan vaard. Van groote beteekenis mag heeten, dat een duizendtal Katholieke mannen en vrouwen bij voortduring aldus in de weer is, ten einde de reclasseering nut tig effect te doen hebben, uitziend naar middelen ten einde velen, die nog on voldoende sterk zijn om in de maatschap pij zich staande te houden of daarin zonder eenige overgangsperiode na ont slag uit de gevangenis terug te keeren tijdelijk onder te brengeQ in eene stich ting, waar zij, aan geregelden arbeid zich wennende, gesterkt zullen worden voor verderen strijd in het volle leven. Uit het bovenstaande is het echter dui delijk, dat het reclasseeringswerk ook drihgende behoefte beeft aan een land- kolonie. Eene landkolonie, dat is niet een rust een ontspanningsoord, waar de gestrafte op zijn gemak nog eens nadenken kan over wat hij zoo al misdeed. Waar de schuldig bevondene uit logeeren gaat voor eenigen tijd, en, wanneer kost en behandeling niet bevalt, wegloopt om weder wat uit te richten en 'n nieuwen slag te slaan. Neen, dat is eene instelling eene kolonie, welke beoogt gedurende eenigen tijd hem te onttrekken aan de omgeving, waarin hij verkeerde en waar in hij geheel ten onder dreigde te gaan godsdienstig en maatschappelijk. Het is eene kolonie, welke de gelegenheid biedt onder degelijke katholieke leiding zich te herstellen door een korter of langer verblijf ter plaatse, waar hij niet bena- I derd wordt door verleiders en verleid sters, en zich sterken kan om .straks in R. K. Dames- en Kinderzangkoor. A.s. Dinsdag 18 Juni, ’s avonds half 8, in hët lokaal van den heer J. Tambach, zal boven genoemd koor zijn tweede uitvoering geven. Had de eerste uitvoering reeds ’n groot succes, zeker is het, dat de aanwezigen a.s. Dinsdagavond nog meer zullen genieten; vooral ook omdat voor veel en prettige af wisseling gezorgd is. Het koor zal zich in niet minder dan 17 liederen laten hooren. Mej. Cath. Dekker, die bjj het vorige con cert met haar piano solo’s zooveel bijval mocht oogsten, zal ook nu weer enkele nummers ten beste/ geven, terwijl do Schreurs uit Alkmaar met begeleiding van den heer Joh. Kuiper enkele stukken voor viool en piano zullen uitroeren. Een groote attractie zal zjjn het optreden van den beken den Prof. Antonini, die nog kort geleden met veel succes is opgetreden. Prof. Antonini ïaat de aanwezigen lachen dat de zaal er van daverd. ANDIJK. Vergadering van de Banne. Afwezig do heer D. A. Sjjrn. Ingekomen mededeeling van het Groot- •lag, dat de omslag voor 1929 bepaald is op zaal van het Paleis voor Volksvlijt een stentorstem in diverse toonaarden, hoog boven de hoofden der saamgepakte be zoekers: „de ton moet vol, vol moet de ton.” Bij welk in alle hoeken der zaal verstaanbaar geroep, onder de bezoe kende menigte werd rondgerold een groote bierton, door welker spongat men de gelegenheid kreeg een penningske te offeren. De luidruchtige onderneming I had succes, groot succes. V1 Als men de bierton genaderd was, moest men lachen om de origineele ge dachte en offerde met gulle hand. Och, had schrijver dezes de kracht van dien tonroller en diens stentorstem Hij ware in staat het land met zoo’n bierton door te rollen en met een stem met groot volume de ton vol te bedelen. En het kapitaal voor den bescheiden aan vang eener R. K. Lpndkolonie zou er dan spoedig wezen. Maar is het wel noodig, die moeite te doen? De ledige ton staat te Amsterdam bij de Incassobank Bijkantoor Damrak, met het opschrift „Landkolonie der R K Reclasseeringsvereenlging". Vul deze met Uwe gaven en meldt het den heer J. J. A. Dankelman aan het zelfde adres: Incassobank, Bijkantoor Damrak, Amsterdam. Hij zal er wel zorg voor dragen, dat de ton. eenmaal vol, ge bet volle maatschappelijke leven terug te keeren. Het zou te ver voeren. In den breeds bier uiteen te zetten, Wat al in zulk een kolonie kan ondernomen worden: land- ontginning, land- en tuinbouwbedrijf, veeteelt, bebossching enz. Geen luilek kerland is het derhalve, doch een plaats, .waar onder deskundige toewijdingsvolle leiding aangepakt wordt en werken ge leerd. Het was dan ook zeer juist gezien van de eerste bestuurders der vereeniging, toen zij bij de oprichting aannamen een niet onbelangrijk geldsbedrag, geschon ken met de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het dienen zou voor eene in„de niet te ver verwijderde toekomst op -te rich ten landkolonie. Onder die bestuurders mag mefl zeer zeker twee mannen .noemen, waarvan de dragers den waarborg gaven, dat zij met hunne medewerkers ernstig er naar zouden streven dit plan zoo spoedig mo gelijk te verwezenlijken. De bescheiden Ruys zal het niet euvel duiden, hem in dit verband te noemen als eersten voor zitter van het Hoofdbestuur der R. K. Reclasseeringsvereenlging. En naast hem stond de helaas reeds overleden Rector Simonis als eerste secretaris, te vens directeur van het Centraal Bureau van Sobriëtas. De beide hier genoemden waren dank baar die som met het bepaalde doel te mogen aannemen,' al waren zij ervan overtuigd, dat er in de allernaaste toe komst van het stichten eener landkolo nie bezwaarlijk zou komen. Er was im mers eerst zorg te dragen voor eene sterke landelijke organisatie, die het re classeeringswerk ter hand nam. Een maal die organisatie sterk gemaakt, kon aan het tot stand brengen eener landko lonie gedacht worden. En bestaat er nu wel geijkter moment, te herhalen wat anderen deden en te zorgen, dat de hierboven aangeduide niet onbelangrijke som bij het koperen feest der Vereeniging verdubbeld wordt? In het jaar 1920, ter gelegenheid der A.M.A. (Algemeene Missietentoonstel- ling Amsterdam) riep den laatèten BEVERWIJK. Tulpenrooi. Met het opnemen tulpen is een begin gemaakt, munten de het eerst gerooide maar dit jaar in geen enkel opzicht, daar de eerstelingen die zjjn, welke in den afge- loopen winter er het meest van langs gehad hebben. Hoe het beschot zal zyn van die gewassen, welke nog groen zjjn, valt nog niet te zeggen, maar de verwachtingen dien aangaande zjjn niet hoog gespannen. Grasveilingen. Donderdag zijn de jaarL grasveilingen aangevangen. Niettegenstaan de het gewas slecht was, werden abnormaal hooge prijzen besteed. Sommige stukken gingen in prijs hooger dan verleden jaar, terwijl toch de oogst zeker wel een paar koe hooi minder zal zijn. De buitendijken moeten al heel slecht zijn. Antje Mors, in eigendom der R. K. Kerk te Heemskerk, groot ruim 3 bunder, bracht met het etgroen ver over de 1 500 op. f f 7.50 per H.A. en die van Drechterland o\> f 6 per H.A-. Schrijven van den heer D. S(jm, dat hjj wegen* vertrek als Hoofdingcland bedankt. De heer Molen rapporteert, dat de reke ning der banne sluit in ontvangsten met f 4443.74 en in uitgaaf op f 42.645.45. alzoo een batig slot van f 1789.29. Zjj wordt aldus vastgesteld. In verband met den teruggang van het batig saldo der rekening 1928. vergeleken met dat van 1927, stelt het Dag. Bestuur voor, den omslag voor 1929 te verhc.ogen van f 20 op f 21 per H.A. Verondersteld werd aanvankelijk, iat het Grootslag de lasten flink zou kunnen ver lagen. doch aangezien deze verlaging f 0.50 per H.A. bedraagt en lasten van Drechter land in verhand niet de wegen verb tering wellicht nog hoóger zullen worden, meende het Dag. bestuur niet te mogen rekenen op verdere verlaging der lasten. De begroeting wordt vastgesteld op f 39.433.72 in ontvangsten en f 37.833 61 in uitgaven, alzoo een batig saldo van f 1600.11. Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeldleening, groot 5000.. rentende hoog- -atens 5,'4 pet., af te lossen vóór 31 Dec. 1929. De Voorzitter deelt mede, dat nabjj Brouwer nog geen wilgen zijn geplaatst. In verband met den langen duur van den win ter kan niet meer dan 25 pet. groei worden gegarandeerd. Op grond daarvan wordfbsloten met het planten te wachten tot a.s. herfst; dat de banne Bovenkarspel zich in ver binding heeft gesteld met het Ingerieurs- Bureau de Witt te Amsterdam, tot aanschaf fing van oen baggermachine. Dit bureau zal do baggermachine der banne Andjjk bezich tigen en zoodra de plannen van Bovenkar- spel gereed zijn, zal het Dag. Bestuur der Banne Andijk voor de aanschaffing van een nieuwe baggermachine over verschillende gegevens kunnen beschikken. Besloten*, wordt met de plannen tot aan schaffing eener nieuwe baggermachine den uitslag van Bovenkarspel af te wachten; dat het afgraven van de stukjes grond, gekocht van K. Vriend en J. Mantel, is aan besteed. Met het afgraven zal binnenkort een aan vang worden gemaakt; dat het ingooien van tuljienbloemen in den put Brouwer alle perken te buiten gaat en het noodig zal zijn, dat de banne eenige arbeide^ aanstelt om alles, wat op den dijk is geworpen, in den put te gooien. Voorzitter hoopt, dat de wilgen zoodanig zullen groeien, dat doortocht allgen maar op daardoor gemaakte plaatsen kan ge-1 schieden; dat dit jaar de schouw in den polder zal moeten plaats hebben. Besloten wordt deze binnenkort te houden. De heer Nierop acht het gewenaebt. de premie voor ingéleverde ratten te verhoo- i gen om het vangen dier dieren aan te n.oe- I digen. De heer Groot dringt er op aan, de om liggende bannebesturen aan te schrijven, op dat deze ook gelijke bepalingen maken. Hjj vermoedt, dat indien de andere bannebestu ren niets doen, dan vele ratten, niet in deze banne gevangen, zullen worden ingeleverd. De heer Molen wil de premieverhooging afhankelijk stellen van do medewerlting van andere bannebesturen. De Voorzitter acht het nut van de ver delging der ratten zoo groot, dat het geen bezwaar oplevërt, indien mogeljjk enkele buiten de banne gevangen ratten worden in geleverd. Hij aoht het gewenscht, Akker bouw. Bloembollencultuur en de veiling West-Friesland om financieelen of moreelen steun te verzoeken. De heer Molen acht het tegenover het grasland onbillijk, dat de banne een hooge premie betaalt, daar de bestrijding geschiedt boofdzakelijk ten behoeve van de bloem bollen. De Voorzitter wil in afwachting van het antwoord der aangeschreven bannebesturen met de verdelging tegen hoogere premie doorgaan. Besloten werd voor 1929 de premie voor de ingeleverde ratten te bepalen op 20 cent per stuk, de Veilingsvereeniging W.-Fries- land te vragen om moreelen steun en Bloembollencultuur en Akkerbouw om gel- deljjken steun. Daarbjj zullen de omliggen de bannebesturen hiermede in kennis wor den gesteld met verzoek gelijke maatregele” te nemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 10