SQPLA Bij Examens en Openbaar Optreden A UIT ONZE WEST. SCHEEPSTIJDINGEN. SPORT EN SPEL. PROVINCIAAL' NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Klein Allerlei. FINANCIEELE RUBRIEK. EGMOND AAN ZEE. o te onvolwaardige arbeidskrachten con- 19 een on- te •e- h<j Batavia die voor Egmond, DE OVERVAL VAN WILLEMSTAD. fensie, is aan de dienst Kuilman uit Limmen, dan de pont aan -1 de re' is het raadslid Oldemans Jegraven door de politie 1 we eri js i beletse- ng van bet ordelijkheid, ORPHEUS, TELLUS, gep. ADONIS, 19 Juni Amsterdam naar Rot terdam. HAARLEM, 19 Juni v. Amsterdam naar Hamburg. POSEIDON, 20 Juni van Westlndië Amsterdam. STRABO, 19 Juni ZEUS 19 Juni v. Amsterdam Holland—Afrika LHo. jrmr'>r rirr SPRINGFONTEIN, uitr. pass.' sedert Zond; n Te Haeïen is gisteren de koopman S. aangehouden wegens het te vondeling leg heer Colijn eveneens dankbaar. In moeilijke oogenblikken rekent de natie terecht op de Eerste Kamer. Minister KONINGSBERGER zegt nog, dat de Regeering de zaak niet als afgedaan be schouwt. Minister LAMBOOY betoogt, dat de kwes tie van de samenvoeging der militaire depar tementen buiten het geding staat. Na een slotwoord van den* heer COLIJN wordt de vergadering gesloten en de zitting verdaagd. niet hebben kunnen keeren. *AN LANSCHOT is den heer r sprake brengen acht het rechts- I Voor Uwe gezondheid 8 zonder papier 3S 100 pCt. tabak Stoomvaart Mfj. Nederland. GROTIUS thuisr. pass. 18 Juni Perim. J. P. COEN uitr. 19 Juni te Pt. Said. PRINS DER NEDERLANDEN uitr. Juni te Southampton. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. ALKMAAR, 17 Juni v. Corral n. Antofa gasta. AURORA, Rott./Tunis, 19 Juni Gibraltar fep ACHILLES, 19 Juni van Torrevieja. naar Algeciras. BREDA, uitr. 17 Juni van Antofagasta. Jason 18 Juni van Malta naar Algiers. NERO, 19 Juni van AmsL te Bordeaux. 19 Juni v. Bilbao n. Santander. Oran/Amst., 19 Juni Gibraltar Amst. n. Kopenhagen n. Hamburg. De Bond, in het Hongaarsche: Németal- földi Magyar Szövetség genaamd, houdt in de verschillende steden voor de aldaar wo nende Hongaren geregeld bijeenkomsten, zoo o.m. in Den Haag 22 dezer om 8 uur in Het Gouden Hoofd, in Leiden 26 dezer om 8 uur in de Harmonie, in Maastricht 29 dezer om 8 uur in een Hongaarsch woonhuis, in Heer len 30 dezer om 4 uur in Café Budapest. Do Bond geeft een Hongaarsch blaadje uit, Is bezig om een Hongaarsche bibliotheek b(J elkander te brengen en voert succesvolle beprekingen omtrent het stichten van een Hongaarsch Huis hier in het land, «tet een centrum van alle hier wonende Hongaren moet worden en tevens centrum van Hon- gaareche taal en cultuur. Langs indirecten weg beoogt de Bond ook voor do goede verstandhouding tusschen Holland en Hongarije, voor de geestelijke en cultureels uitwisseling en voor het verster ken van de bestaande vriendschapsbanden tusschen beide landen te werken. Men hoopt ook, dat de Bond er zeer vee! toe zal kunnen bijdragen om meer en beter kennis van het land en volk van Hongarije In Holland te doen ontstaan. De leiding van deze zuiver cultureels actie, waaraan zich bijna alle in het Konink rijk wonende Hongaren hebben aangesloten, ligt in handen van een bestuur, waarin de intellectueelen van de alhier wonende Hon garen uit de verschillende steden zitting nemen, met den Hongaarschen Consul- Generaal te Rotterdam: B. C. D. Hanegraaff aan het hoofd. Tevens ondervindt de Bond zeer belangstelling van een groot aantal v van Hongarije, die, op ui bestuur, door toetreding Stoomvaart Mjj. Oceaan JASON, Batavia/Amst. 18 Juni v. Singa pore. PERSEUS, Japan/Rott. 18 Juni v, Taing- tao (Verb.) PROMETHEUS, 19 Juni v. Amsterdam. gen van een pasgeboren kindje op 1 Juni te Heel. Bij het herstellen van een antenne draad had K. de V. te Woenselhet ongeluk van zijn huis te vallen en kwam op een is K. N. M. V. Nu de Koninklijke Nederlandsche Motor- wielrjjders-vereeniging zich opmaakt om aan het eind dezer maand haar 25-jarig bestaan te herdenken, heeft de Haagsche correspon dent van de „Tel.” den seeretaris-penning- meester, den heer P. J. Nortier, eens opge zocht. Hoe is het met de geboorte der N.M.V. in 1904 precies toegegaan? vroeg de cor respondent Eigenlijk heeft de wieg der N. M. V. destijds in twee plaats gestaan: in Den Haag en in Alkmaar. De Hagenaars wilden het aanvankelijk op eigen boutje aansturen op een landelijke vereeniging, terwijl de Alkmaarders ccntact zochten met do Auto- mobielclub (N. A. C.). Ten slotte zijn de voormannen uit Noord- en Zuid-flollandscAe motorrijdersorganisaties tot overeenstem ming gekomen en is op 26 Juni 1904 te Haarlem de Nederlandsche Motorwielrijders- Vereeniging gesticht. Om als lid te kunnen toetreden werd als eisch aansluiting bjj den Algemeenen Nederlandschen Wielrijd; bond (A. N. W. B.) gesteld, terwijl Auto" van de fa. Boom als officieel orgaan werd aangenomen. De jonge vereeniging telde aanvankelijk niet meer dan twintig leden. Onder de oprichters bevonden zich o.a. de heeren A- Citroen te Amsterdam, thans honorair bestuurslid en de heer A. Stikkel te Alkmaar, die onlangs tot eerelid van de K. N. M. V. werd benoemd. Over het feest deelde de heer Nortier mede: Zaterdag 22 Juni openen we met een toer tocht naar Haarlem. Dan gaan we naar Alkmaar, waar we op het stadhuis zullen worden ontvangen. Een gemeenschappelijk diner en een avondfeest in „De Harmonie” aldaar besluiten den eersten dag. Zonddg 23 Juni worden er groote jubileum grasbaan- wedstrjjden in het Alkmaarsche Sportpark gehouden. Op den eigenlijke herdenkingsdag, Woensdag 26 Juni, houden we receptie in het bondsgebouw te Den Haag, terwijl er in de Wittebrug” een officieel diner yoor het eere-comité en genoodigden gegeven wordt. Het sk>t van het feest heeft plaats in Utrecht, waar Zaterdag 29 Juni een feest avond in het jaarbeursgebouw wordt ge geven en Zondag 30 Juni een groote jubl- Teumebjjeenkomst, waar de voorzitter mr. J. H. Mulock Houwer, een jubileumrede zal uitspreken. Een gemeenschappelijk diner besluit dan het zilveren feest. Op den laat- sten dag wordt ter gelegenheid der feesten in de Handelsbeurs te Utrecht een motor- tentoonstelling gehouden. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen werd de zomerzittiug vaa de Provinciale Staten van Noord-Holland voortgezet. Na uit voerige verdediging door bet lid vaa Ged. Staten, mr. Bruch, werd met 56 tegen 8 stemmen het voorstel van Ged. Staten aan genomen- om f 560.000 uit te trekken voor den aanleg van negen strandhoofden b( Kamperduin ter beveiliging van de zeekust aldaar. Vervolgens kwam aan de orde de vaststel ling van een nieuw wegenplan voor Noord- Holland. De heer Luden drong aan op meet wsgverbetering in Noord-Holland bezuiden het IJ, waar één millioen mensohen wonen, terwjjl jn de geheele provincie slechte 1.400.000 menschen wonen, die dan toch on evenredig van de voorgenomen wegver- betering zouden profiteeren. Tunnel onder het Noordzee kanaal. Daarna bepleitte de heer Verschure het denkbeeld om bij Velsen een tunnel onder het Noordzeekanaa! te maken en zoodoende een betere verbinding tusschen het Noorden en het Zuiden der provincie tot stand te brengen. Spr. vraagt Ged. Staten dien aan gaande een onderzoek te willen instellen. De heer Hendrix, lid van Ged. Staten, wijst op de moeilijkheden om in de Staten vergadering in het voorgestelde wegenplan wijziging te brengen. Daarom is de publici teit ervan zoo ruim mogelijk geweest, terwijl ook zooveel mogelijk overleg is gepleegd met de Statencommissie. Het is niet doenlijk om aan allerlei kleine wenscten tegemoet te komen. De kwestie van het maken van een tunnel onder het Noordzeekanaa! is een zaak vaa het Rijk. Ged. Staten dringen voortdurend op een betere verbinding dan de po en zullen ook het tunneldenkbeeld bij geering ter sprake brengen. Hierna wordt het door den heer v. d. VaH c.s. ingediende voorstel om enkele wegen bjj Schoor] alsnog op het wegen plan te brengen, met 3311 stemmen verworpen. Daar verder niets meer aan de orde is, ver daagt de voorzitter de vergadering tot 36 Juli a.s. ter verkiezing van de leden der Eerste Kamer. van zijn huis te vallen en kwam op steenen stoep terecht. Zijn toestand ernstig. Op de papierfabriek de Maasmond Raamsdonkveer geraakte de arbeider A. v. d. K. met een arm tusschen een wals, waar door hem twee vingers werden afgekneld, terwjjl de arm op verschillende plaatsen brak. Ook aan het hoofd werd de ongeluk kige nog ernstig gekwetst. In de Jan Aartestraat te Tilburg is van de woning der 72-jarige weduwe De Kort, naast welke men een pand aan het sloopen is, de zijgevel met het dak jnge- stort. De weduwe zat juist aan tafel maar kreeg geen letsel. Het huisraad is echter da nig beschadigd. MISLUKTE LANDING. De bekende vlieger luit. Van Weerden Poelman maakte gistermorgen op het vlieg veld te Vlissingen met den miltairen één- dekker N 308 een landing. Het toestel kwam hierbij met den kop in het zand terecht, waarschijnlijk door het breken van de as van het landingsgestel. De vlieger en de waar nemer werden niet gedeerd. Het toestel is beschadigd. OLIETANK IN BRAND. Gistermiddag omstreeks 3 uur is brand ontstaan in een olietank op de terreinen der Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen. Bij het overpompen heeft door het over vloeien der tank de doordruppelende olie vlam gevat, waardoor de geheele hoeveel heid verloren ging. Waar dit gedeelte van het terrein zich in het centrum der stad be vindt en de brandende ohe verbazend dikke rookwolken verspreidde, was spoedig een groote menigte op de been. Door de politie werden direct ingrijpende maatregelen ge nomen en de geheele omgeving van Schelde- straat tot Betje Wolffplein voor bet verkeer afgesloten. De inmiddels gealarmeerde vrywillige brandweer rukte met twee motor- spuiten aan en gaf direct met twee slangen water. Tevens werd om de tank een dam van zand gelegd om het wegvloeien der brandende olie te voorkomen en alzoo het gevaar te beperken. Voor de brandweer was om 5% uur het werk gedaan, doch de tank bleef nog doorbranden. Ten einde te voor komen, dat de omliggende scheepsbouwiood- sen zouden worden aangetast, werd de hulp ingeroepen van ir. M. C. Braak, directeur van de Vlismar, die met een groote doo» poeder den brand wist te dooven. Precies om 9 uur was alles afgeloopen. Persoonlijks ongelukken vonden niet plaats, doch een en ander bracht, zooals begrijpelijk, veel sternatie onder het publiek teweeg. BRANDSTICHTING. Te Beverwijk is verdacht van brandstich ting aangehouden de schoenmaker J. J. 3. 8., die een schoenmakerij te Beverwijk drijft, heeft verleden jaar een filiaal in de Kalver- straat te IJmuiden geopend, welk perceel des nachts onbewoond is. Reeds eenmaal Is er brand geweest. Kort geleden had er een inbraak plaats, waarbij een partij leder Is ontvreemd. Dinsdagnacht is weer brand uitgebroken in de schoenmakerij. De brandweer had den brand spoedig gebluscht. Gebleken Is, dat de brand was aangestoken, daar men stuk ken hout, in petroleum gedrenkt, heeft ge vonden. S. is daarop gearresteerd. De politie vermoedt, dat ook de inbraak gefingeerd Is. De justitie uit Haarlem en oen brand weer- deskundige uit Amsterdam hebben derzoek ingesteld. 8. is opgesloten. Te Axel is een groot aantal personen onwel geworden ten gevolge van het eten van hoofdkaas. Zjj waren spoedig weer op geknapt. Een deel van de waar is in beslag genomen om te worden onderzocht. De politie te Middelburg heeft aange houden en aan de justitie voorgeleid P. N., die een schot heeft gelost achter eenige man nen, waarbq f!en man was, met wien voor dien ruzie had gehad. De 15-jarige L. v. G. uit Baarle-Nassau is toen hg langs het Wilhelminakanaal fiet ste, te water geraakt en verdronken. Gistermorgen is de 38-jarige parlevin ker W. K. in de Waalhaven te Rotterdam over boord geslagen en verdronken. Te Velsen is ingebroken in de wacht kamer 3e klasse van het station van de Nederl. Spoorwegen. Eenig klein geld, eenige x dooien chocolade en wat sigaretten zijn ont- 1 vreemd. Gistermiddag is “2— (S. D. A. P.) te Bodi„ uit de openbare raadsvergadering gezet gen» wangedrag. Uit de Hoofdvaart te Nieuwe Pekela is opgehaald het lijk van een onbekend per soon. Ouder Emmen is Dinsdag het luk op gehaald van een jongen schippersknecht, sedert Zondag wérd vermist. Urbina heeft weer behoefte aan gastvrijheid. Volgens een telegram aan de Times uit New-York heeft de Venezolaansche regeering successen behaald in haar strijd tegen de revolutionaire beweging. Maandag hebben de regeeringstroepen onder generaal Jurado de opstandelingen onder generaal Gabaldon in Apure verrast en, na hun een ernstige nederlaag te hebben toegebracht, de overge. blevenen op de vlucht naar de Columbi- aansche grens gedreven. Generaal Urbina, de andere rebellenleider, is, zegt men op een schoener gevlucht, waar schijnlijk naar de een of andere Columbi- aansche haven. (In Augustus 1928 vluchtte hij naar Aruba). Uribe, de minister van buitenlandsche zaken van Columbia, heeft verklaatd, dat de Venezolaansche opstandelingen bjj over schrijding van de Columhiaansche grens zullen worden gevangen genomen en ont wapend, en ook aan de Venezolaansche re geering uitgeleverd, Indien deze laatste dit mocht wcnschen. Vredenburgch, de Heer Wl. Markowski, Poolsche Consul te Rotterdam, wier Hon- gaarsche echtgenooten in het bestuur zitten, de Finsche Consul te Rotterdam, Dr. I WH9- nünen. Generaal Ludwig von Grimm, Vice- consul van Oostenrijk en vele anderen. De Hongaarsche Bond zal zich op het Wereldcongres van Hongaarsche Vcreenl- gingen in hel Buitenland, op 2226 Augus tus e.k. te Budapest, door een deputatie doen vertegenwoordigen, die voor het con gres een voordracht opstelt, dat beoogt het bevorderen van de oprichting van een We reldbond van de in het Buitenland werkende Hongaarsche Vereenigingen en tevens de reorganisatie van al deze vereenigingen naar idealistische en practische beginselen, die duizenden, zelfs millioenen verloren zonen aan het land zouden kunnen teruggeven. In de zomervacantie organiseert de Bond in verschillende steden bijeenkomsten: zoo in Den Haag, Amsterdam, Leiden, Utrecht, Heerlen. Maastricht, Middelburg, Zwolle en Alkmaar. HEEMSKERK uitr. 19 Juni te Kaapstad SPRINGFONTEIN, uitr. pass. 19 Juni Vlissingen v. Antw. HollandAmerika-Lijn- VEENDAM, Rott./N. York 19 Juni 12 n. 80 n.m. v. Boulogne. WESTERDIJK, 19 Juni V. Rotterdam n. Philadelphia. Rotterdamsche Lloyd, SIBAJAK uitr. pass. 18 Juni Gibraltar. Kon. HolL Lloyd. FLANDRIA, uitr. 19 Juni Fern. Noronha gep. OBLIGATIELEENING. De Orde der E.E. P.P. Minderbroeder», Nederlandsche Provincie Weert (Rechtsper soon: „SL Franciscus-stiehting” Maastricht) gaat over tot uitgifte eener 5 pet. Ie Hvp. 20-jarige Obligatie leening, groot f 500.000, verdeeld in stukken van f 1000, f 500 en f 100. Gesloten met machtiging van den H. Stoel te Rome en goedkeuring van den Hoogw. Pater Mmister-Generaal der Orde te Rome. Trustee: N.V. Maatschappij voor Trust- Administratiezaken, Amsterdam. Koers van uitgifte 100 pet. De Nederlandsche Provincie der Minder broeders (Provincialaat der Minderbroeders, te Weert) vertegenwoordigd door haar rechtspersoon, de St, Franciseusstichting Maastricht, is met haar geheele vermogen ea inkomsten aansprakelijk voor de riohtige nakoming der verplichtingen, welke uit deze leening voortvloeien. Gezien de belangrijke bezittingen en ruimt bronnen van inkomsten, is deze garantie op zich reeds voldoende zekerheid voor de lee ning. Bovendien zal echter ten gunste der oMI- gatiehouders een perste hypotheek worden verleend op het onlangs geheel nieuw op getrokken Klooster te Venray en op het eveneens eerst kort geleden gebouwds klooster te Nijmegen. De waarde van deze bezittingen worden geschat op f 650.000.zonder inventaris. Böhdspropagandist, belast met ledenwer- '*!L het Centraal Hanzebureau is de ge legenheid opengesteld tot het kosteloos in trainen v>n eenvoudige adviezen op het ge bied van recht en belastingen. (Leden kun nen zich rechtstreeks wenden tot het Bureau >nder bijvoeging van de laatste contributie- kwitantie). Besloten werd in 1930 wederom een le denboek uit te geven, zoo mogeljjk in sa menwerking met de andere diocesen. Naar aanleiding van een ingekomen schre ven kwam ter sprakerde actie van den neu tralen Middenstandsbond tegen de aansla gen in de personeele belasting op winkels etc. Het Hoofdbestuur, dat terzake diligent is, acht voorbands, in overeenstemming mei het oordeel van den Minister van Financiën p en van alle deskundigen, geen reden aan wezig om te twijfelen aan de wettigheid der bedoelde aanslagen. Het ware trouwens on denkbaar, -dat een eventueele vernietiging van deze aanslagen niet gelijkelijk zou gel den voor alle betrokkenen. Besloten werd accoord te gaan met de plannen van den Ned. R. K. Middenstand tor oprichting'van een Middenstandsbedrijfsver- eeniging tot uitvoering van de Ziektewet. In dit verband wenscht het Hoofdbestuur nogmaals alle leden te vermanen, geen ver bintenissen met wien ook. aan te gaan, met betrekking tot de Ziektewet. Het Hoofdbe stuur zal tijdig alle gegevens verstrekken en vertrouwt, dat niemand zich zal laten over halen zijn belangen op dit punt toe te ver trouwen aan een andere instelling dan die van zijn eigen organisatie UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Invoering van het Pensioenfonds. Op Dinsdag 18 dezer werd de gemeen schappelijke algemeene vergadering van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrüf gehouden onder voor zitterschap van den heer S. S. Korthuis. Een der voornaamste punten na het openingswoord van den voorzitter, was het voorstel van het District Gouda om de in werkingtreding van het Pensioenfonds uit te stellen tot 1 November 1930. Het voorstel kreeg slechts plm. 135 van de plm. 1000 stem men en was derhalve verworpen. De voorzitter constateerde met voldoening, dat thans van werkgeverszijde geen >en meer bestaan voor de invoering fonds en wees op de verantwooi welke thans op den Alg. Ned. Typ. Bond rust om tpt definitieve Invoering te komen. Verder werd besloten, de maatregelen, in verband met de Handelarenbonden, op te heffen. Aangenomen werd het voorstel van het Algemeen Hoofdbestuur tot het. periodiek ttltschrijven van prijsvragen en organiseeren .van reizende tentoonstellingen van druk werk. Verder werd het Algemeen Hoofd bestuur gemachtigd om voorloopige stappen te doen tot oprichting eener Bedrijfsvereeni- (ing krachtens de nieuwe Ziektewet. De heer 8. W. Melchior, de oprichter der ^•rganisatie werd als aftredend Hoofdbe- 'stuurslid gehuldigd. Hem werd wegens zijn buitengewone beteekenis de medaille van verdienste uitgereikt MOBIL1SATIEINVALIEDEN. Het blijkt noodig er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat Katholieke Mobilisatie- invalieden voor de behartiging ook van hunne belangen terecht kunnen bij het R.K. Werliedenverbond, (Drift 812, Utrecht). Dit Verbond heeft eene Commissie samen gesteld, welke speciaal tot taak heeft het vraagstuk der onvolwaardige arbeidskrach ten te bestudeeren en het Verbondsbestuur te adviseeren omtrent de behartiging hunner belangen. Tot de onvolwaardige arbeidskrachten worden ook gerekend te behooren de mobill- satie-invalieden, die zich dus óf via de plaat selijke Volksbonden en Werkliedenvereeni- gingen óf via de Secretariaten van den Arbeid, welke de Katholieke Arbeiders-be- weging in vele plaatsen heeft, óf recht streeks tot het Verbondsbestuur kunnen wenden. Katholieke mobilisatie-invalieden gelieven hiervan goede nota te nemen. HONGAARSCHE BOND IN HOLLAND. Eenige maanden geleden werd hier te lande een Hongaarsche Bond opgericht, die zich nu al tot een zeer sterke organisatie heeft uitgebreid. Interpellatie van den heer Colijn. De heer COLIJN interpelleerde gisteren in de Eerste Kamer over de gebeurtenissen op Curasao. Spr. vroeg: 1. Of er naar het oordeel der Regeering met het oog op de toestanden in Venezuela in den laatsten tijd geen aanwijzingen waren voor onze Beneden windsche eilanden meer dan gewone voorzorgsmaatregelen te ne men? 2. Of de zending van de „Kortenaer”' naar West-Indië in het najaar 1928 verband hield met inlichtingen, die de Regeerig dien aangaande had verkregen? Zoo ja. waarom dit schip reeds zoo spoedig werd teruir ont boden? 3. Of de regeering meent, dat de inlich tingendienst op Curacao de noodige voor zichtigheid heeft betracht? 4. Of de Regeering oordeelt, dat de be trokken autoriteiten, met name de militaire autoriteiten, in elk opzicht zijn opgetreden, zooals men mag verlangen in een geval, waarbij ons koloniaal en internationaal pres tige in zoo hooge mate betrokken waren? 5. Of de Regeering niet oordeelt dat In de West-Indische wateren doorloopend een door marine bemand vaartuiz aanwezig be hoort te zijn? Spr. legde er den nadruk op, dat hjj de vragen stelde los van politieke controversie. Deze is een zaak die het geheele land aan gaat en waaruit geen partij politieke munt mag slaan. Spr. twijfelt aan het juist optre den der autoriteiten, daar toch de telefoon werkte en vijf geweren werden aangeboden door de Petroleum Maatschappij. Spr. con stateert verder, dat de paasencontroie niet deugt of dat men schromelijk verzuimde Ur bina te observeeren. Wie de kaart van do stad ziet, lacht om de mededeeling dat de toegangen tot de stad zouden zijn afgezez. Spr. betreurt dat de Gouverneur geen meer eerbied afdwingende houding heeft aange nomen. Ten slotte pleitte hij voor omzetting van het garnizoen in militaire politie, waar door een levend lichaam ontstaat, gesteund door militaire politie ter zee. Minisfer KONINGSBERGER antwoordde, dat diepen indruk "op hem gemaakt hebben de gebeurtenissen op Curacao, die de Nc-der- landsche eer op bedenkelijke wjjze in ge drang brachten. De Regeering heeft veelzij dige zorgen aan Curacao besteed. De mili taire politie is echter niet sterk genoeg ge bleken. De ..Kortenaer" moest voor een be paalde oefening terugkomen. Tevoren was echter overleg gepleegd met onze vertegen woordiging te Caracas en op Curacao. Ge neraal Urbina schijnt niet op den schoener te zijn geweest De gestie van de politie was alleen gericht op de bmnenlandsche orde. In de toekomst zal men op de gebeurtenissen als deze bedacht moeten zjjn. De bedoeling is er een flottielje-vaartuig te stationneeren. In zijn repliek wcnscht de heer COLIJN een scherp onderzoek naar de houding der autoriteiten en militairen op Curacao; htj hoopt, dat de Regeering zoo noodig strenge maatregelen zal nemen. De heer KOSTER betoogt, dat de belan gen in West-Indië door de regeering ver waarloosd zijn. Wij moeten blij zijn, dat <te gevolgen niet veel erger geweest zjjn. Aan het hoofd der marine moet een deskundig» komen, wien vertrouwen kan worden gege ven. Thans staan we aan den rand van den afgrond. De politiebewaking acht spr niet voldoende. Men speelt daarmede in de kaart van de voorstanders van eenzijdige ontwa pening wier standpunt spr. verder bestrijdt De heer VAN EMBDEN betoogt, dat wij onze politietaak niet voldoende kunnen vol brengen, doordat het geld verspild wordt aan nuttelooze oorlogsmacht. Spr. licht dit uit voerig toe. De heer BLOMJOUS is den heer Colijn dankbaar voor de interpellatie. Een regee- ring, die haar land respecteert, vraagt de Volksvertegenwoordiging de middelen, die voor de itegriteit van het land noodig zijn, en laat zich niet "beïnvloeden door den defaitistischen geest van het volk. De geest van te ver doorgevoerde bezuiniging op onze verdedigingsmiddelen heeft dit onheil over ons volk gebracht. Moge ons volk door de les vam West-Indiö hebben geleerd,.en er voor worde gezorgd, dat ook in OosUlndi# een voldoende vardedigingsmacht aan wezig is. De heer MENDELS meent, dat gebleken is, dat de interpellatie niet noodig was. Hjj sluit zich aan bjj 't betoog van den heer v. Embden. Zelfs met een politievaartuig zou men een overrompeling De heer V/ Colijn dankbaar voor het ter van het onderwerp, doch l gevoel niet bevredigd. De heer VOS VAN STEENWIJK is den blijft men kalm en helder doorbet gebruik van MQnhanit’S ZtlHMtlbletttl. Glazen buisje 76 et naar ging het al mis. te plakken; de huiseigena resse i lingen, waarbjj heel wat toeschouwers plakkers óp hun het roepen en was niet van de lucht, terwijl jg der plakkers was kalm en dat sommigen zeker niet, want nu kwamen ook de halve klinkers voor den dag, Dit grapje bleef duren tot de heeren het huis van een hunner bereikt hadden, waar groote lenden [ongarjje, die, op uitnoodiging van het j als buitengewone leden hun sympathie jegens de zaak hebben betnied. Zoo o.m. Dr. W. CI. A Baron van UITSTEL DIENSTPLICHT. By beschikking van den Minister van De fensie, is aan de dienstplichtigen B. M. H. Kuilman uit Limmen, J. TTi. Burger uit Oude Niedorp, J. Silver uit Nieuwe Niedorp en J. Groen uit St. Pancras, uitstel vim den dienstplicht verleend. Een relletje. Woensdagavond ging een drie- of viertal S.D.A.P.-ers met ladder kwast enz. gewapend, het dorp in om te plakken. Dit was een taktisehe fout van die heeren, gezien d<| mentaliteit van het volk, In de Voorstraat by Mej. Wed. N. Mole naar ging het al mis. Deze juffrouw had ver lof gegeven om te plakken; de huiseigena- wilde het niet hebben. Gevolg strubbe- -u -- ren, waarvan een deel de verdere tocht volgden en schreeuwen i _1_; #ok oranjeliederen aangeheven werden. De houding der plakkers was kalm en beviel aan sommigen zeker niet, want nu VWI UCU U*g, gelukkig zonder ongelukken aan te richten. F- huis van een hunner bereikt hadden, ook de politie arriveerde. Conclusie: een slechte

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 2