w M i ONS BLAD het 1 f tsb.-ssjiKrfersLsr2So.-“'^jys:'sï: 1125.-so-airis'! :hïeden uiterlijk driemaal vier ew twlntig uren na het ongeval. 7 KANTOORBOEKEN Eerbied voor den dbod! Uit de stad van Vaticaan a DRIÉ EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 222 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN f 2S0.f 125. Voornaamste Nieuws KERKNIEUWS Barometers De Gordon-Benneht wedstrijd 1 L 2 n 41 wF Wijziging der Zuiderzee- steunwet Radio-telefoongesprekken met Indië PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND JOH. LAUWERS Opticien PAYGLOP 3 Alkmaar 3^ I IA” -1 Thermonfcters DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIË i X .■te WIJ HEBBEN BOEKEN VOOR IEDER BEDRIJF IN VOORRAAD L. FRANKENBERG, Alkmaar t— - Derde Orde Dag te Alkmaar DINSDAG OCTOBER 1929 3000 t 4 Proeven met een raketten vliegtuig tje woonde ik zelden bydaar vind ik f eene gewone begrafenis, alhoewel er ook j vaak een boel aan ontbreekt, nog heilig bij Hier was zeker een volbloed tegenstan- der van het heidensche gebruik der lijk- verbranding aan het woord? Neen. Het I Is een artikel (de redactie zette er „(In- I gezonden)” onder den titel bij) van Leo I Lauer In de Telegraaf van begin Augus tus 1906. Zeker, de schrijver zelf gaf een pleidooi vóór lijkverbranding en ver klaarde uitdrukkelijk, dat onder de door hem beschreven omstandigheid de zaak dfcr crematie zelf niet mocht lijden. Maar kan aan het. wezen eener zaak, als de onderhavige, wel ooit-iets veranderen? Alle hoogere, alle werkelijke wijding, ook al wordt er nog zooveel uiterlijke pracht en praal en stemmings-atmosfeer bij vertoond, is bij de crematie ver te ■Roeken. Boven dit artikel schreven we: Eerbied voor den doodl Sterk trof ons het totaal gemis aan eerbied voor den dood bij de lijkverbranding in hetzelfde Cremato rium op Père Lachaise te Parijs. Op eer vacantle-reis bezochten we de vermaar- de, meer dan een eeuw oude begraaf - ALASTRIM IN VERSCHILLENDE PLAATSEN DE„ORA^L ^>3 4 NOORD-HOLLA NDSCH DAGBLAD ji f - Uitbreiding met nieuwe spreekcellen Het nieuwe Kerkhof DE JUBILEUMBEDEVAARTEN Geschenken aan De schade aan het schip zouden Geldleening 1 van 1 saldo 1927 over van jsSWi I I Groeiend enthousiasme den Paus HET „PIATTO CARDINALIZIO" VERHOOpD Het Deze Aan MacDonald sa! tijdens zijn oponthoud te New-York het eere-burgerschap der stad worden aangeboden. De Japansche oud-premier, baron Tanaka, overleden. te Schiedam u te IJmulden .msterdam (H. niet ver- Met ingang van 7 October wordt de ge legenheid tot het voeren van radio-telefoon gesprekken met Ned. Indlè uitgebreid. Het JaarilJksch congres der Labourparttf te Brighton geopend. Het tweede postvliegtuig naar Indië heeft op de Westkust van Malakka een noodlan ding moeten maken. Te Sittard In het ziekenhuis alhier zijn twee kinde ren opgenomen, afkomst!» uit Lutterade. bij wie verschijnselen van alastrlm zijn gecon stateerd. ADVERTENTIEPRIJS: Van regels L25; elke regel meer f R». RECLAME per regel f 8.79 VOO» de eerste pagina; roos de overige pagtna s 9M RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD* bfj vooruitbetaling per plaatsing tM per advertentie van 5 regels; i ieders regel meer 6-12 orgetv te I UCHT OP: De lantaarns «oetei worden opgestoken om 7.0? -Uur De indiening van een wetsontwerp tot wijziging der Zuldei seaateunwet is spoedig te verwachten. Barometerstand 9 uur v.m. 759, vc Een commissie van ondersoek naar de onlusten in Palestina zal midden October van uit Londen vertrekken. De indiening vaa een wetsontwerp spoedig te verwachten Op de vragen van het Tweede Kamerlid de pokken voor toelating van kinderen en onderwijzers in de scholen zoo spoedig mo- gelijk weder van kracht te doen worden. Aan Kellogg wordt het Grootkruis van het Legioen van Eer verleend op voorstel van Briand. De Belastingen Oed. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor te besluiten: ter bestrijding van de uitgaven der Pro vincie in het dienstjaar 1930 voor dat jaar te heffen: Twintig opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen Twintig opcenten op de hoofdsom der be lasting op de ongebouwde eigendommen: Twintig opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting; Vijf opcenten op de aanslagen der belas tingplichtigen. bedoeld bij art. la der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, belasting jaar 1930—1931: Vijf opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting. belastingjaar 19301931. tof 6. ALKMAAl Muilulalialls Na. RB Redactie Na. mt Heerlen Het Is thans positief zeker, dat de drie patiënten uit Brunssum, die in het zieken huis te Heerlen zijn opgenomen, lijden aan alastrlm. De bepalingen van de wet van 1872 no pens het kenteeken is in het K. B. van 16 Augustus 1929 niet van toepassing verklaard, omdat anders groot gevaar bestond, dat de lichte gevallen, van welke de kennis nood zakelijk is. niet geneeskundig zouden worden behandeld en daardoor onbekend blijven. De minister is niet bereid, de indiening te bevorderen van een wetsvoorstel met de strekking de voorwparden van Inenting tegen Vragen over inenting enz. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer I. H. J. Vos betreffende ver andering door het Geeneeskundlg Staatstoe zicht van een door een Rotterdamschen ge neesheer ter zake van een geval van pokken vastgestelde diagnose, het niet toepasselijk verklaren van een aantal bepalingen der wet op de besmettelijke ziekten ten aanzijn van de z.g. alastrlm en betreffende de indiening van een wetsvoorstel, strekkende om de voor waarden van inenting tegen de pokken voor toelating van kinderen en onderwijzers in de scholen zoo spoedig mogelijk weder van kracht te doen worden, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gmnt- woord: Het Staatstoezicht van de Volksgezondheid weet, dat het niet bevoegd is. de diagnose die een behandelend geneeskundige stelt, te veranderen. Vermoedelijk is het bericht een onjuiste overbrenging van het feit, dat de waarnemend directeur van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst te Rotterdam over een bepaald geval het gevoelen heeft gevraagd van den inspecteur van de Volks gezondheid. Volgens nader van Lloyds ontvangen be richt, is het stoomschip .Oranla" van den Kon. Holl. Lloyd dat. zooals wi) reeds meld den. aan den grond heeft gezeten, te Corun na door een duiker onderzocht. Hierbij is gebleken, dat het schip in de voorpiek een gat heeft van vijf voet en dat de kiel licht beschadigd U. Ook zijn de klinknagels van het voorste deel van. den bodem beschadigd terwijl het aanvarings schot aan bakboordzijde verbogen is. De schade zal te Corunna voorloopig worden hersteld, waarmede vijf dagen gemoeid zul len Rjn. plaata. Na onze rondwandeling kwamen we aan het Columbarium, waar men druk doende was het was een mooie Zaterdagmiddag de grafzerkjes te versleren «n schoon te maken. Familie leden plegen dit zelf te doen en maken gebruik van den bovengenoemden rol ladder. In het Crematorium zelf werden wij rondgeleid, met vele anderen, door een der machinisten, die ons ook bracht bij een der schrikwekkende heete ovens. Het gewone verhaal werd gedaan, en nadat was meegedeeld, dat ook lijken van zwervers, of uit hospitalen en morgue, in het Crématolre werden ver brand, demonstreerde de machinist het door hem verhaalde: de oven werd open geschoven en men kon er aanschouwen hoe er een kist in stond te verbranden en hoe de vlammen rondom en uit een schedel speelden. Het was een merk waardigheid, welke werd vertoond, maar eene van afschuwelljke soort. WIJ voel den het als de consequentie van het gebrek aan eerbied voor den dood, en den doode in het algemeen, aan lijkver branding verbonden. Voor het noodzakeiUk décor Het is bekend, hoe Z. H. Plus XI stren ger nog dan Zijn voorgangers ,r on staat, dat de Kardinalen in geer gevat uit over wegingen van nederigheid of v al dan ook, het aan hun hooge waardigheid noodzake lijk verbonden décor verwaarloozen. Dit be sluit bracht echter groote moeilijkheden mee, omdat een paleis, een kleine hofhouding en minstens één luxe auto dikwijls boven het vermogen gaan van prelaten, die in alle opzichten hét purper waardig zijn En voor loopig was men gedwongen, uitsluitend uit de religieuzen Ka-dinaien te kiezen omdat een geestelijke orde of congregatie gewoon lijk wel kon voorzien, waar de pauselijke en particuliere middelen te kort schoten. Nu echtér de flnancieele overeenkomst van 11 Februari tusschen Vaticaan en Quirinaal voorloopig aan het grorte geldgebrek een einde maakte, heeft de Paus besloten, de Kardinalen van de Curie zooveel tnogelijk te hulp te komen en te dien einde hun ver goeding. het zoogenaamde ..ptatto cardlna- lizio", verhoogd tot 100.000 Lire per Jaar. 1857. De wijn was zoo precies 72 jaren en dus even oud als de H. Vader, terwijl het aantal der flesschen gelijk was aan het aantal Jaren priesterschap van Pius XI. De pelgrims uit het diocees Tivoli (bij Rome» boden den H. Vader een nabootsing San van Sint Pieter welke door de pelgrims zelf was gebouwd uit 15.000 K.G. druiven, een specialiteit van het land. Ook deze gift werd welwillend aangenomen. Intusschen zijn de geschenken die dagelijks het Vaticaan binnenstroomen. zoo talrijk, en van zoo verscheldenen aard geworden, dat de Paus een speciale commissie van huldeblijken benoemd heeft voor het ontvangen, registree- ren en bedanken en voor alle andere werk zaamheden die hieraan verbonden zijn. De commissie is tevens belast met het samen stellen van een tentoonstelling der geschen ken welke gehouden zal worden aan het eind van het Jubileumjaar. Met ingang van 7 October as. wordt de gelegenheid tot het voeren van radio-tele foongesprekken met Ned. Indië uitgebreid. Nieuwe spreekcellen worden dan in ge bruik genomen te Leeuwarden. Maastricht. ’s-Hertogenbosch en Middelburg. In totaal nemen thans veertien spreekcellen aan het verkeer deel. Van genoemden datum af wordt tot na der bericht de spreektijd in het radiotele- foonverkeer met Indië vastgesteld als volgt: op Maandag en Dinsdag van 1316.30 uur: op de overige dagen van 111430 uur (Am- sterdamschen tijd). t Zooals bekend wordt op Woensdag 2 Oc tober a.s. te Alkmaar een heel belangrijke Derde Orde Dag gehouden, en wel onder leiding van de Federatie var. Derde Orde- Af deel togen van Haar’cm en Omstreken. Nader vernemen wu dat de belangstel ling voor dezen Dag heel groot is: minder (jan 600 deelnemers worden wacht, waarvan 220 uit Haail-un. Aan het program ortleenen wij nog, dat er 's morgens Algemeene H. Communie zal zijn der deelnemende Tertiarissen, leder in gen Parochiekerk: de Haarlemsche deelne mers verzamelen zich om half negen aan het station aldaar om te 3 uur 57 naar Alk maar te vertrekken. Te half elf plechtige H. Mis met predi cate door den Hoogeerw. Heer Ed. P. Rengs, Deken van Alkmaar, in de kerk van den H. Laurentlus aan het Verdronkenoord. en daarna vereertng van de Relikwie van het H. Bloed. Te half twee groote Algemeene Vergade ring der vereenigde Tertiarissen in _Het Gul den Vlies", Koorstraat 24, waarin de Zeer- Eerw. Pater Augustus de Hart een rede zal uitspreken met als onderwerp: „De ideale Tertiaris.” Te 4 uur 49 vertrekker de deelnemers weer uit Alkmaar naar Haarlem. Te Rotterdam De laatste dagen zijn door den Genees kundigen Dienst geen nieuwe alastrim-pa- tiënten meer naar de ziekenhuizen gebracht. De laatste der 4 ernstige patiënten is thans ook overleden. De begroeting van de Prov. Staten van Noord-Holland is verschenen. NEW-ORK, 30 Sept. Van de negen ballons, die Zaterdag zijn opgestegen voor den Oordcn-Bénnett-wedslaiJd, zijn zes reeds geland. De Amerikaansche ballon „Goodyear” .die Zondag landde, leidt op het oogenblik met een afstand van 520 KM. DANVILLE (Illinois) 30 Sept Reuter. Gemeld wordt, dat een der bailors, welke deelnemen aan den Gordt n Bonnet wed strijd, is neergekomen ve Catlin in Illinois. Men meent dat de Duitsche ballon Stadt Essen is. X AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, OESC1 Alls aIXMiné'a o» dit Med 1 tww, coarvaBse versekerd Fritz von Opel heeft gistermorgen op het vliegveld Rebetock bfj Frankfurt, een proef genomen met zijn raketten-vliegtnig. vliegtuig ligt op een kleinen wagen. loopt 18 M. over dubbel spoor. De wagen wordt door twee raketten aangezet, die de raketten van het vliegtuig aansteken. Opel deed twee pogingen, die beide mislukten. Des middags werd-r. opnieuw verschillen de proeven genomen met het vuurpijlvlieg- tuig. Het toestel is een ééndekke gecon strueerd als een zweefvliegtuig met vrijdra- genden vleugel. De romp heeft den vorm van een projectiel. De vuurpijlen zijn aange bracht achter de bestuurderszitplaats. Nadat eerst eenlge voorbereidende proeven waren genomen, volgde tegen drt-- uur de start. Er waren slechts enkele toeschouwers aan wezig. waaronder de constructeur van de vuurpijlen, Ir. Banden. Het vliegtuig stond op een wagen welke over rails werd voortbewogen. Deze wagen werd eveneens door vuurpijlen voortgedrevei». Nadat de startbatterijen waren ingeschakeld vloog de wagen weg en een moment later zag men het vliegtuig opstijgen. Een dikke rookwolk, waaruit telkens vuurstralen op schoten, vormde zich achter het toestel en onttrok het grootendeels aan het oog. Het toestel beschreef een wijden cirkel om het vliegveld en legde ongeveer tier, kilome ter af. Grooten indruk maakten op de toe schouwers de geweldige snelheid en de lan ge zware rookkolom, die den weg Van het vliegtuig door de lucht aanweea Na volbrachte vlucht dook de vlieger lood recht omlaag, ving het toestel vlak boven IJen noodlanding van het tweede vliegtuig Gisteren ontving de K. L M. uit Setul (Siam), gelegen aan de Westkust van het schiereiland Malakka bericht, dat de P H a F. o wegens slecht weer een nood landing heeft moeten maken, ongeveer 200 K M. ten Zuid Westen van Sengora. De bemanning heeft geen letsel bekomen, doch de machine werd beschadigd De post is onnüddellijk doorgezonden. Te Amsterdam Ter observatie is opgenomen een kind met zeer verdachte verschijnselen vat- alastrlm. Het kind was niet ingeënt, maar ver toonde wel teekenen van encephalitis. De toestand te Amsterdam is verder be vredigend. I TOBNAU: I ABONNEMENTEN: V—r Alkmaar >1 en Agentschappen: per week Z5 et.; per kwartaal f M91 V" F0* Hl IT1--1 meer dan ten vorigen jare werd gerajnd) zal bedragen en zU M dusverre nog geen geldleening behoefden »an te gaan, is het voor het doen sluüen der begroeting niet noodig eene uitkeenng uit het Fonds tot ger deeltelijke reservering van batige saldi te ramen en kunnen zij daarentegen voorstel len. weder 30S-000 in dit fonds te storten. Ged. meenen aan deze terugstorting de voorkeur te moeten geven boven een voorstel tot verlaging der opcentenheffing. omdat zij, zooals zi) reeds ten vorigen jare" opmerkten, dit fon<B van groot belang voor de Provin cie ackten en eene verlaging der opcenten op de Rijksinkomsten- en Vermogensbelas tingen van 5 op 4 niet duurzaam zou zijn te handhaven, zoodat spoedig weder eene ver- hooging zou moeten worden voorgesteld. Te sterker klemt dit. nu de Provincie ln-< gevolge de Wet tot herziening van de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten te beginnen met 1931 geen op centen op de Personeele Belasting zal kun nen heffen en dientengevolge meer dan 1.500 000 door verhoogtng van de opcenten op de Rijfcalnkomsten- en Vermogensbelas tingen of wn de Grondbelasting gevonden zullen moeten worden. van landlngsvuurpUlen, na enkele meters tot stilstand. Te Delft Te Delft zijn weer 7 nieuwe gevallen van alastrlm geconstateerd Zes kinderen wer den genezen uit de barakken ontslagen. Zaterdag heeft de nieuwbenoemde Staats commissie een bezoek gebracht aan de ba rakken te Delft. 'Oo< de Geneeskundige Diensten te Maastricht en Heerlen zijn Za terdag daar geweest ter bestudeejlng van de ziekte. De vacclnat'elust begint te dalen. I Lijkverbranding Lijkverbranding Is aan de orde van I dfen dag. Nog pas lazen we, dat in ons I land wordt gedacht aan de oprichting I van een tweede Crematorium, naast het I bestaknde (en juist dezer dagen weer I eens duur gerestaureerde) te Velsen, en I wel In Den Haag, waar vermoedelijk I naar een terrein zal worden omgezien. I Hiermede zal wederom aan de orde, ko- I men de vraag erf voor den bouw van een I tweede Crematorium zonder meer toe- I stemming zal kunnen worden verleend. I en wat in deze materie nu eigenlijk olr- I baar is, zal andermaal In den breede I dienen te worden behandeld. I Stnds oók in ons land lijken worden I verbfantl, Is over dit onderwerp heel I veel géschreven. Herhaaldelijk Is- er I daarbij o m- ook op gewezen, dat het I zoo weinig eerbied voor den dood In zich I vervat. Dit treft te meer, wanneer het I Inschuiven van lijken In den grooten I vuurmull dag in dag uit herhaaldelijk I geschiedt, zooals in een groot Cremato- I rrium gelijk dat van Père Lachaise te I Parijs, waar behalve de gewone crema- ties nog de verbranding van de dooder. I uit de Parijsche hospitalen en uit de I Morgue plaats vindt, of wat vroeger de I Morgue was. Het laatste heeft Iets bij- I zonder stuitends in zich, en men moet I dat hebben meegemaakt om het in al I zijn afschuw te gevoelen. Het louter I zakelijke voert daarbij den boventoon. Wanneer men een bezoek brengt aan I het kerkhof Père Lachaise te Parijs, en I langs de tallooze groote en kleine graf- I kapellen opstijgt, komt men tenslotte bij .het Crématolre, dat daar staat als I een geweldige steenmassa, het omhulsel I van 11 grooten vuuroven.^JUmdom vindt I men een vierkante gaanderij, het zooge- naamde Columbarium. Men staat ver wonderd bij den aanbllk daarvan. In die i galerpen, langs de muren, hoog en breed, èn koud, aanschouwt men kleine vier kante nisjes, %n paar handpalmen hoog en breed. Het rijn grafsteentjes, met een soort miniatuur-kandelabertjes er voor, waarin bloemtulltjes. In de nisjes staan de kleine kistjes met de asch van verbrande lijken. Deze zerkjes doen aller vreemdst aan. Alle wijding Is daar zoek. Het is een waardige afsluiting van het heldensch gebruik der lijkverbranding, dat aan de bijzetting van deze kistjes vooraf ging. Dezer dagen viel ons nog eens In handen de beschrijving van een dergelijke begrafenis. Men leze: Na de vuurvemletlglng komt de plech tigheid aan de beurt, tenminste, Indien men het Inmetselen der kist nog plechtig wil noemen. Eenigzins koddig staat het kleine steenen dlngske op een kleine 'baar, bont getooid met kransjes en bou- quetten; t lijkt de ter aarde bestelling wel van een marionet, een dwerg uit een sprookje. Ze wordt door twee, niet zeer smakelijk uitziende machinisten naar bulten gedragen; de familie volgt In gril lige mengeling achter dezen vreemd- I soortigen lijkstoet. En heusch, lezer, *t I doet vreemd aan, daar menschen te zien I huilen, daar zakdoeken gedrukt te zien I tegen roodbekreten gezichten, achter dat I kistje, hetwelk een beetje asch bevat. De I gedachte aan den doode, aan weenen en I smarten komt daar niet in je op! Ver- volgens aanschouwt ge, hoe een metse- I laar met het kistje op een hoogen lad- I der klimt, een ladder op rails rollend, I zooals men ze in groote manufacturen- I magazijnen gebruikt, hoe de man dan I druk aan t metselen, hameren, smeren I met kalk gaat, totdat de urn wegge- I “moffeld is achter een dwergachtige graf- I zerk. Een koud défilé van vrienden en I familie volgt nu, een algemeen naar- I boven-gekljk, naar het plekje, waar een I tikje stof den eeuwige slaap sluimert, óen grond af en "’bracht het, door middel I de klank van geld wordt gehoord, de I fooi aan de lljkbranders, die mert, als I altijd, te klein oordeelt, met dreigend I gemor aanvaardt.en de ceremonie I Is.geëlndigdWeRkinwekkender tafereel- Ged Staten stellen voor te besluiten: Gedeputeerde Staten te machtigen, ten laste van de Provincie aan te gaan geldlee- nlngen tot zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blijken om eene som te ve»- krijgen ter voldoening van: a. 107.100 wegens bijdrage voor den bouw van eene nieuwe sluis te IJmulden met bij komende werken en verbetering van het Noordzeekanaal b. 1.301.500 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electrictteitsbedrijf c. 570 000 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf; d 16 000 wegens kosten ten behoeve van de ontginning van het landgoed onder de gemeente Castricum; e. 47.775 wegens bifdrage aan het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor buitengewone werken; f. 15 000 wegens bijdragen aan de Pro- Op Noord-Beveland. Te Kamperlan (Noord-Beveland) is het eerste geval van Alastrlm geconstateerd en wel bij een vier-Jarig, niet ingeënt, kind. Te zijner tijd meldden wjj hoe de jubileum bedevaarten uit alle landen der wereld in aantal en omvang bleven toenemen en wel in die mate dat de pelgrims geheel op den Paus beslag begonnen te leggen. Tevens be richten wij hoe in Vatlcaansche kringen het gerucht ging dat de toeloop te groot werd en dat maatregelen ter beperking noodzakelijR genomen moesten worden. Intusschen verif- meerder! echter het aantal der bedevaarten zlenderoogen. Zonder dat er iets werd gedaan om «e te beperken. Thans vernemen Vader Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe Parochie opgericht In de „Scher mer”. onder den titel van den H Mlchaël en tot eersten Pastoor daarvan benoemd den Weleerw. heer J. v. d Marck. Alsmede belast met de voorbereiding voor de oprichting van eene nieuwe Parochie te Wassenaar (den Dey!) den Weleer», heer O. Wlewer»; en benoemd tot Kapelai (O. L Vr. Vis.) C. HiJgemai A. v. d. Hoeven, neom te Rlta) den Weleerw. Pater fr. I. Verschure O.EB.A Reeds eenlge maanden duren de werk zaamheden in het kerkje van 8. Amna; ge reed ..del Palefrcnieri.” dat bevorderfl werd tot parochiekerk der stad vr- het Vaticaan en een grondige restauratie behoefde, om die bestemming waardig te warden Thans is men zoo ver gevorderd, dat de restauratie zoo goed als gereed Is. Men is nu begonnen met den aanleg van een ondergrondse!: kerkhof voor dc stad van het Vaticaan in hetzelfde kerkje. vinclale Ziekenhuizen voor onvoorziene wer- ken van buitengewonen aard. en te bepalen, dat deze leenlngen zullen worden aangegaan tegen eene rente van ten hoogste 5 pet ’s jaars. De staat van schulden der Provincie Noord-Holland op 1 Januari 1930: 58 624.500 met een verplichte aflossing in 1930 1777300.—. Er is een batig 1.64437632. den heer Duymaer van Twist betreffende het tijdstip ven indiening van een weteont- werp tot wijziging van de Zuiderzeesteun- wet heeft de Minister van Waterstaat ge antwoord: Daar de voorbereiding van een ontwerp van wet tot wijziging van de Zuiderzeesteun- wet blijkbaar meer tijd gevorderd heeft dan aanvankelijk was gemeend, was er geen ge legenheid om bedoeld wetsontwerp nog vóór het einde van het afgeloopen zittingsjaar in te dienen. De indiening ven een wetsontwerp kan thans spoedig worden verwacht. Een «eer merkwaardige bedevaart was die der diocesane eerste-prijswinnaars der Catechismus. Jaarlijks organiseert men tal Italië wedstrijden in de kennis der Catechis- mus, waarbij dan eerst de parochieele, later de stedelijke, nog later de diocesane en eindelijk de landelijke kampioen als „Koning der Catechismus” wordt gekroond en door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Hierboven een groepje diocesane prijs winnaars, die voor den eindstrijd naar Rome kwamen en door den Paus ontvangen werden. Ieder droeg zijn nationaal costume e» Rad van sijn zakgeld een geschenk voor den Paus gekocht. De Paus nam de versnaperingen der kleinen (vruchten, koekjes, stukjes chocolade enaj welwillend en dankbasr aan. Oed. Staten van Noord-Holland bieden de ontwerpbegrooting van de provinciale in komsten en uitgaven aan voor den dienst 1930. vergezeld van eene memorie van toe lichting en van ontwerp-besluiten onder scheidenlijk tot het heffen van opcenten en tot het aangaan van eene geldleening. Even als In vorige Jaren voegen zij daarbij een- lijst van schulden en een tweetal staten, waarvan de eerste een overzicht geeft van den loop der provinciale opcenten in de Jaren 1915 tot 1929 en de andere aantoont, hoe het gewone verloop der gewone inkom sten en uitgaven der Provincie in die jaren is geweest. Het batig slot der rekening over 1927 was ongeveer 185.000 hooger dan dat der reke ning »ver 1926, terwijl Ged. bij handhaving van het aantal opcenten op de Rjjksbelas- tlngen. dat reeds zes achtereenvolgende Jaren werd geheven, de opbrengst daarvan ruim 320.000 hooger meenen te mogen ramen. Daar bovendien op grond van de voor 1927 uitgevoerde berekeningen mag worden aan genomen. dat het aandeel van de Provincie in de ultkeerlhg uit de opbrengst van de Wegenbelasting 200300 (dus 100300 De 3 Octoberfeesten te Leiden. In de gisteren gehouden raadsvergadering der gemeente Leiden, heeft het raadslid dr. Van Nes gevraagd, welke overwegingen t col lege er toe hebben geleid om geen bezwaren te maken tegen het doorgaan der 3 October feesten. De voorzitter deelde mede, reeds begin September het advies te hebben gevraagd van den directeur der G. O. D. en van den directeur van het staatstoezloht. Geen van beiden hadden toen bezwaren tegen het doorgaan der feesten. Toen later de alastrlm- epidemie een ernstiger karakter kreeg, is dr. Horst, directeur van den G. G. D., van opi nie veranderd en heeft hij B. en W. gewe zen op mogelijke moeilijkheden. Spr heeft toen het advies Ingewonnen van den voor zitter van de gezondheidscommissie te Lel den. prof. Flu, aan .wiens oordeel over de epidemie algemeen groote waarde wordt ge hecht. Prof. Flu achtte de Drie-Octoberfeesten zoo'n klein onderdeel in het verkeer mek be smette gebieden, dat door uitstel der feesten uitbreiding vsn de alastrlm-epidemie naar Leiden seker niet zou worden tegengegaan. Prof. Flu had in de gegeven omstandigheden geen bezwaren tegen het doorgaan der fees ten. Gezien de tegenstrijdige meentngen der medici, gezien ook het doorgaan van ten toonstellingen. congressen en feesten in an dere steden, achtten B. en W. zich niet ge rechtigd om op het laatste oogenblik ingrij pende maatregelen, als het verbieden der Drie-Octoberfeesten, té nemen. Dr. Van Nes Beide zjjn vraag te hebben gesteld om B. en W. gelegenheid te geven in het openbaar uiteen te zetten, dat het besluit van het college zich grondt op de meenlng van deskundigen. wij dat ook tot den H. het gerucht doorgedrongen is dat maatregelen ter beperking van den wassen- den pelgrtmsstroom noodzakelijk waren. Naar in het Vaticaan verteld wordt, heeft de Paus daarop kort en afdoende geantwoord: .Deze week ontvingen Wij zeventig bede vaarten. Wanneer dit te weinig blijkt otn alle, die een audiëntie verlangen, te ontvangen, dan zullen Wij zeventig bedevaarten per dag ontvangen!” Waaruit blijkt dat voorloopig nog geene beperking te verwachten is. Ofschoon de ot- flcieele bevestiging er nog niet is, blijft het bovendien zoo goed als vaststaan dat het jubileumjaar tot 30 Juni 1930 zal worden verlengd en gesloten worden met twee of drie heiligverklaringen. Natuurlijk is het ondoenlljk alle audiënties te volgen en te verslaan. Zelfs de opsomming van aankomende en vertrekkende bedevaarten zou reeds zijn ernstige bezwaren hebben. Vol staan wij met eenlge bijzonderheden die voornamelijk tot uiting komen in de geschen ken welke de pelgrims den Jubileerenden Paus aanbieden. Een der grootste merkwaardigheden op dit gebied leverde dezer dagen een bedevaart van 350 personen uit het bisdom Vercelli (Italië). Toen 20 September 1870 de Italiaan- sche troepen binnenrukten, zonderde de toen malige bisschop van Vercelli twee flesschen af van den besten wijn dien hij bezat, met de bepaling dat ze ten geschenke zouden wor den aangeboden aan den Paus die de verzoe ning tusschen het Vaticaan en Italië zou be werken. Aan deze bepaling is nu voldaan en de twee flesschen die bijna zestig jaren in het bisschoppelijk paleis waren bewaard, wer den met alle zorgen die men aan ouden wijn verschuldigd is, naar Rome getransporteerd en aangeboden aan Z. H. Plus XI die ze wel willend aannam. Een bedevaart uit Mazara del Vallo (Ita lië) bracht eveneens wijn mee. zij het uit andere overwegingen. Deze bedevaart bood den Paus 50 flesschen aan van den oogst van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 1