Bmnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKA MER ft L DINSDAG 1 OCTOBER 1929 R.K. Werkgeversvereeniging LUCHTVAART Nederlandsche Uitgeversbond de Boerderij afgebrand Brand te Amsterdam Een bruinkolen-kwestie SOCIAAL LEVEN Van den bok gevallen Bond van R.K. Melkhandelaren KUNST EN KENNIS voor HANDEL EN NIJVERHEID De Nederlandsche Jaarbeurs FINANCIËN Verdronken Brand in het pompstation te Hilversum Kamer van Koophandel Noord-Limburg Een verdwenen reiziger Wielrijder door een auto aangereden De Zuidpool-expeditie Een paartje door een taxi aangereden Ernstig motorongeval Cursus Leidsters in de Kath. Arbeidersbeweging Bij het kijken naar „Graf Zeppelin” Mishandeling en berooving De Pooltocht van de Zeppelin Een nieuw biljet van 1000. Obligatielening Het Voorzitterschap van de R. V. B. Boefjes Met een mes aangevallen Met zijn motor over den kop Twee Fransche Siberië- vliegeniers vermist De ondeugd, die een deugd bleek C. A. L. Smits van Burgst Standsorganisatie voor werknemende middenstanders Prins Hendrik naar Arnhem Het werk hervat Afscheid vaa *en heer Noest. uit De jongeman onmiddellUk overleden Groote schade de k.n£ O. H. v. Hellen- te Haar IM-jarig bestaan. evalier zijn huis binnenging, de kleine van zijn concierge De Kamer van Koophandel voor Noord- Limburg zal op 21 April 1930 haar 100-jarig bestaan vieren. van geleden maal zoo. Je moet het haar maar niet kwa lijk nemen.” ..Maar ik Ujd er onder. Ik houd van orde en alleen leven in een omgeving, waar Prins Hendrik zal Maandag 7 October des namiddags te 2 uur de nieuwe gebouwen van <fB Geldersche Blindenvereeniging openen aan da Marktstraat 16 te Arnhem. vóór je weg ging, al gelijkt het soms ook een museum. Nergens vond ik op t laatst meer iets van je liggen, en daar kon ik niet aan wennen.” of ze ruimde op die »e op de Zaterdagnacht deed een dame by de poli tie te Lelden aangifte, dat In den laatsten trein, waarmede ze uit Utrecht was gekomen, een heer, die In een omgaand rijtuig zat en zich eenlgszins zonderling gedroeg, tusschen Alphen en Leiden plotseling uit den trein was verdwenen. Het portier stond open en zijn zakdoek had hij achtergelaten. Vertnoe- deiyk was hij uit den trein gesprongen of gevallen. De politie te Leiden en te Alphen hebben het geheele traject op de spoorbaan Lel den—Alphen afgezocht, doch tot dusverre zonder resultaat. men. De dader is aangehouden Maastricht overgebracht. De 50-jarige fL Broers van de Havenkade - te Lelden is. waarschijnlijk door de duister nis misleid, te water geraakt en verdronken. Het zesjarig zoontje van den heer P. Oly- hoek te Stomp wijk is in de Stompwjjkervaart geraakt en verdronken. - be ven Gisteren werd de brandweer van Leerdam gealarmeerd voor een brand in Schalk, on der de gemeente Leerdam. BIJ aankomst al daar. bleek een aanzien'ljke hoeveelheid hoot staande op het erf van den heer J. Sterk, in lichte laaie te staan. Hoewel terstond water werd ge--even kon de brandweer niet verhinderen, dat ook de geheele boerderij tot den grond toe af brandde. Van den inboedel kon aoo goed als niets worden gered. Een portefeuille, met een aanzienlijk bedrag aan geld, werd eveneens een prooi der vlam men. De oorzaak moet worden gezocht In een schoorsteenbrand. Do voorjaar»bears vaa 1120 Maart aa, Na enquête onder de deelnemers aan de voorjaarsbeurs beeft de raad van beheer der Nederlandsche Jaarbeurs besloten de voorjaarsbeurs 1930 te houden van 11 tot en met 20 Maart. Reuter Mint uit New-York: De bekende Poolvorscher Sir Herbert Wil kins heeft zich Zaterdag te Montevideo in gescheept voor een tocht naar het Zuid poolgebied. bijzonder Graham-land. De expeditie hoopt de plaats te kunnen vaststellen vo?r het natste weerkundig sta tiën in de anti'cüs.ne streken, dat. naar men hoopt, van dlriist zal kunnen zijn om de weerstoestanden voer het Noordelijk half rond vijf jaar te voren vast te stellen. Uit een raam gevalles Toen de 21-jarige Gustav Meyer te Zurich van zijn woning UJ uit venster. Hij werd dood opgenomen. ,Je behoeft niet verbaasd te staan; ik benl alleen maar blij, dat Ik je weer terug heb.” En hjj veegde een traan weg. Ulet zal hier ze er w'el drie voor den dag. Ze la nu een. huis hu weer éven gezellig worden als uit de derde verdieping naar de Zeppelin wilde kijken, viel hij het en een bet ver over tijd. 3 uur de landing re te sogenblik loefde te In _bejj kanaal door Walcheren bij Veere is T." Heidens' uit Vllsslngen van een door een sleepboot getrokken bak gevallen en In het water terecht gekomen. Toen de man uit het water was gehaald bleken de levensgeesten reeds geweken Een zekere Dlstelmeier wandelde met zijn meisje op de Streeperstraat te Schaesberg. Een taxi, bestuurd door C. H. uit Ubach over Worms, kwam uit de richting Heerlen en reed het paar aan. De jongen is na eh- kele minuten aan de opgeloopen verwon dingen overleden. Het meisje werd niet ern stig verwond. De chauffeur werd door de politie gearresteerd. Het parket uit Maas tricht was ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. Op den Ryksstraatweg onder de gemeente Maasbracht had een ernstig auto-ongeluk plaats. Uit de richting van Maasbracht as derden een 2-tal auto's die met groote snel heid reden. BIJ .een kruispunt in den weg wilde de achterste wagen passeeren maar reed daarbij een motorrijtuig uit Eindhoven aan-met het gevolg dat de motorrijder tegen den grond gesmakt werd. De man bekwam een ernstige schedelfractuur en een arm breuk en werd in het hospitaal te Roermond opgenomen. De bestuurdrr van den autó, die de aanrijding veroorzaakte, reed, «onder zich om het slachtoffer te bekommeren, door. Zaterdag jJ. Is de Cursus voor leidsters In de Katholieke Arbeidersbeweging door den Verbondsvoorzitter, den heer de Bruljn. ge sloten. nadat eerst nog een aantal foto’s waren genomen. De Cursus werd gehouden in samenwer king met de „Vrouwen van Nazareth" in t mooi gelegen huls dier vrouwen ..Psyche Nl- kal” te Bilthoven. De Cursus heeft een volle week geduurd en is in elk opzicht uitstekend geslaagd. Er waren 23 deelneemsters uit alle deelen van het land. De cursisten kwamen uit de krin gen der Katholieke Arbeidersbeweging, zoo wel als uit die van de Vrouwen van Naza reth (de Oraal) als uit die der E. K. Te Amsterdam heeft iemand aangifte ge daan, dat hU in zijn werkplaats in de Dirk van Hasseltsteeg. waar hij zich met twee vrouwen ophield, plotseling met een stuk hout op het hoofd werd geslagen door twee hem onbekende mannen. Door den slag is een bloedende wonde ontstaan. Direct na het ontvangen van den slag ging hst licht uit en hebben belde mannen en ook belde vrou wen zich verwijderd. Na hun vertrek merkte aangever, dat hij was beroofd zijn portemonnaie inhoudende f 12. nationale tentoonstelling te Antwerpen in 1930 een commissie welke in overleg met het bestuur deze gezamenlijke tentoonstel ling zal voorbereiden, wordt gevormd door de heeren C. A. J. van Dishoeck, Ernest van Aelst (Maastricht) en mr. C. Schillemans (Jutphaas). Besloten werd nog het volgende jaar het 50-jarig bestaan van den Bond feestelijk te vieren. Een commissie, waartoe voorloopig slechts eenige heeren zijn aangewezen, zal, in overleg met het bestuur deze feestviering voorbereiden. De heer J. W. Henny (Leiden) hield een inleiding omtrent meer samenwerking tus schen uitgevers van dagbladen en uitgevers van boeken, waarop een levendige gedach- Een gezamenlijke maaltijd in restaurant Royal, vereenigde later de leden. Het dagelijksch bestuur der A.R.K.W.V.- Federatie vergaderde te ’s-Gravenhage. Het verslag in „De R. K. Werkgever” meldt daar van o-tn. het volgende Het regeenngsprogram, neergelegd in de Troonrede, werd door de vergadering aan een bespreking onderworpen. Algemeen werd het ten zeerste betreurd, dat de regeering blijkbaar geen termen heeft kunnen vinden de belangen der groote gezinnen uitdrukke lijk voor behartiging in aanmerking te bren gen. De vergadering achtte dit een groote leemte. Ten aanzien van de uitvoering derrie kte- wet werd besloten tegen Maandag 7 October een vergadering bijeen te roepen van leden der A.R.K.W.V. die in de termen vallen zich aan te sluiten bij de op 13 September opgerichte algemeene bedrijfsvereeniging. In die vergadering zullen de bestuursleden van werkgeverszijde in de bedrijfsvereemging worden gekozen. Het ligt in de bedoeling om nog in dezelfde week een bestuurs vergadering der algemeene bedrijfsvereem- ging bijeen te roepen teneinde terstond de verdere organisatie ter hand te nemen. Als datum der Federatievergadenng der A.R.K.W.V. werd vastgesteld op Woensdag 30 October te a uur te ’s-Gravenhage. De Ned. Uitgeversbond heeft zijn jaar- lijksche algemeene vergadering te 's-Graven hage gehouden. In het bestuur werd bij acclamatie her kozen, de heer J. E. Belinfante (Den Haag). Als vertegenwoordigers in den Centralen Raad voor vakbelangen van de Vereeniging ter bevordering van de belangen van den Boek handel, voor 1930, werden aangewezen de heeren J. E. Belinfante (Den Haag) en Jan Tadema (Haarlem) en als hun plaatsvervan gers de heeren H. G. J. Schillemans (Zutfen) en W. L. Brusse (Rotterdam). Verkozen werd in de commissie inzake betalingsmoeilijk heden de heer A. M. E. van Dishoeck (Bus- sum) ter vervanging van den heer M. E. H. Warendorf, die niet wenschte in aanmerking te komen. Bij acclamatie werden herkozen in de Gemengde commissie uit leden van de Vereeniging van Letterkundigen en den Uitgeversbond de heeren S. A. J. van Dis hoeck (Bussum), H. C. A. van Kampen (Amsterdam) en W. C. Brusse (Rotterdam). Deel genomen zal worden aan de Inter- Tot adviseerende leden in den partijraad der R. K. Staatspartij werden de heeren T. J. M. Verschuren en mr. B. J. M. van Spaendonck herbenoemd. Omtrent de voorziening ingiet voorzitter schap van den Raad van Overleg der Katho lieke Sociale Organisaties zal nader overleg worden gepleegd. Betreurd werd, dat de Minister van W a ter-van handel en industrie. Klein meisje (tot kunstschilder, die er zeer bohemien-achtig uitziet): .M’nheer. «ou - net huls te willen gaan schilderen, dan kan moeder u in het oog houden. DAGELIJKSCH BESTUUR A.RJLW.V. FEDERATIE Ten laste van het Roomsch Katholiek Zie kenhuis Prlvat-Kranker.-und Pensions-Instl- tut „Confraternit&t te Weenen, wordt een pCt. eerste hypothecaire obligatie uitgege ven in «tukken van f 1000, f too er f 100. Dé koers van uitgifte bedraagt 96H pCt. De geldelijke leenlng dient tot uitbreiding van het ziekenhuis. Voor verdere bijzonderheden' verwijzen wa naar de advmtentie in dit nummer. -T. 'De Minister van Financiën heeft aan Te Amsterdam zijn twee Jongens aange houden die op heeterdaad betrapt werden bij het openbreken van een schuurtje op het land achter de Asterschool, terwijl twee an dere jongens die op den ultkUk hebben ge staan, zich zelf bjj de politie hebben gemeld. Drie dier jongens hebben bekend op 22 Sep tember j.l. uit hetzelfde schuurtje 7 duiven te hebben ontvreemd. Einde der voorbesprekingen De in Friedrichshafen tusschen de „Aero- Arctic” en de luchtscheepswerf Zeppelin gevoerde besprekingen over den Pooltocht van de „Graf Zeppelin" hebben in alle deelen tot overeenstemming gevoerd. Het geheele onderzoeksprogramma, opgesteld door de „Aero-Arctic is uitvoerbaar, geble ken. In de slotbesprekingen ven heden tus schen Namen en Eckener kwam het volle vertrouwen in harmonische samenwer en succes der expeditie tot uitdrukking. staat ondanks het vrijwel unaniem afwijzend advies van alle daarbij betrokken organisaties uit het bedrijfsleven, toch de voorstellen van het hoofdbestuur der P. T. T„ intake de telefoontarieven heeft aangenomen. De hoop werd uitgesproken, dat de mi nieter met betrekking tot de streeknetten meer reke ning zal willen houden met het verlangen Bellontc, die Vrijdag gestart zijn non-stop-vlucht naar Siberië, om wereldrecord op den langen afstand te beteren, zijn thans reeds 36 uur Daar de vliegeniers slechts voor 30 brandstof aan boord hadden, zou i" reeds lang moeten zijn geschied. Gedurende deze lange vlucht zijn zij slechts éénmaal in de nabijheid van Keulen gezien door een Duitsch verkeersvliegtuig. De Fransche pers toont ondanks het uit blijven van ieder bericht omtrent de avia- teurs veel vertrouwen, daar het mogelijk is dat zij op een gunstige plaats geland zijn op grooten afstand van een radiostation. Zij hebben zelf geen draadloos apparaat aas boord. De' koetsier overleden Te Rotterdam is de 62-jarige koetsier K. T. van den bok van zijn wagen gevallen. De paarden, welke voor den wagen gespan nen waren, schrikten door het signa»! van de N. Z. H. T. M. en sloegen op hol. Door den schok viel de koetsier van den bok en bekwam verschillende verwondingen De Geneeskundige Dienst bracht d’n man naar het ziekenhuis, waar hU na zijn aan komst overleed. In den nacht van Zondag op Maandag is te Heerlerhelde 'n Joego-Slavlër. de mijn werker 8., door een landgenoot aangevallen en met een mes bewerkt. Met een dieps wonde, een snede over de wang, werd de man in het ziekenhuis te Heerlen opgeno men. De dader is aangehouden en naar Gistermiddag ongeveer 5 uur reed de heer L Judels uit Amsterdam met een motor over den Muidentraatweg te Naarden, toen hij door den slechten toestand van den weg met zijn motor over den kop sloeg. De heer Judels werd bij dr. Keyser binnengedragen en verbonden. Hij bad o.a. een pink en een wijsvinger gebroken. Per auto werd hij ver volgens naar Amsterdam vervoerd. Het motorrijwiel is zwaar beschadigd. De beide Fransche vliegeniers Co-’-« gen waterval verschillende komen blank te staan. Gebouw en inventaris waren verzekerd. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. De wijzigingen Da directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat «U een bankbiljet van f 1000 in omloop zal brengen, hetwelk op verschillende punten afwijkt van het thans In circulatie zijnde biljet. De wijzigingen be treffen zoowel de kleuren al de teekenlng. De voorzijde van dit biljet heeft, wat de teekening betreft, eene kleine wijziging on dergaan. In de eerste platas van de ter weers zijden van de woorden „betaalt aan Toonder" en de tusschen de woorden „De Secretaris” en „de President” aangebracht in donker blauwe kleur gedrukte Hjnenversieringen, de Kamer inlichtingen verstrekt o.m. betreffen de adressen van de N.V. Mij. tot Expl. van het bruinkolenconcessieveld ..Herman" te ■ygelsboven, houdende verzoek om vergoe ding voor de door adressante ter zake hsu-e exploitatie in na-oorlogstjjd schade. Adr. had zich beroepen op- een analogie met bet geval van de N. V. Louise-groeve. Uitvoerig zet de Minister nu uiteen, dat daarvan geen sprake is. Zoo is met de „Her man” in 1917 geen prijsafspraak gemaakt. iuu*e contractueele verhouding tot de Rijks- kolendistributie lag van meet af schriftelijk vast, en in de bijzondere positie, waarin de .Louise-groeve” verkeerde, vanwege de blj- sondere kwaliteit van haar product en. de ultennat» moeilijk te verwijderen deklaag, verkeerde de „Herman” niet. De heer C. A. L Smite van Burgst te 's-Gravenhage, adviseur van het Instituut voor Phytopathologie, verbonden aan dn Landbouwhoogeschool, heeft om gezond heidsredenen aan de regeering verzocht om ontheffing van zijn adviseurschap met in gang van 1 Januari 1930. De door den functionaris bijeengebrachte collectiën, welke groote wetenschappe lijke waarde hebben, benevens de door hem aangelegde bibliotheek, zullen worden over gebracht naar 's Rijks Laboratorium voor Entomologie te Wageningen. Toen Jean haalde hij ee eens vriendelijk aan, een bewijs, dat hij in een goede stemming was. Ook voor de dienst bode had hij een hartelijk woord. Maar zijn gezicht betrok eensklaps, toen hij op tie bank in de vestibule mantel, hoed en handschoenen van Bertha Chevalier, zijn vrouw, zag liggen. Alles lag door elkaar gegooid, alsof ze een bijzondere haast had gehad. Jean Chevalier was er woedend om en ging dadelijk naar Bertha’s learner. „Waarlijk, mijn lieve kind, je zou toch wel watmaar zij hield maar liever zijn mond, want ze veranderde toch niet. Bertha zei niets en was druk be zig voor haar Spiegelkast te onduleeren; «e had een kapmantel over haar schouders ge slagen. „Wat,” zei Chevalier, ..ben je nog niet klaar? Het diner bjj de Martin's begint om 8 uut, het is nu half acht en ze wonen aan het andere eind van de stad.” Bertha kon niet begrijpen, dat het reeds zoo laat was. Ze dacht dat het pas 6 uur was. „Je hadt op de pendule moeten kijken.” „O ja. Ik ben ook zoo vergeetachtlg.” Op dat oogenbllk keek haar man de ka mer eens rond. Op het bed lagen minstens vlér Japonnen uitgespreidop eiken stoel la gen onderdeden van haar kleeding. In het midden van de kamer stonden twee groote hoedendoozen en op den schoorsteen rechts van den pendule een paar fijne hertleeren schoentjes en links een kop en schoteltje, een kehsengebakje en een haarborstel. „Wat doen al die avondjaponnen hier.' zei Chevalier kwaad ,.Ik wil beslist dat Je Je zwarte japon aantrekt. Waarom heb je die andere nu nog niet weggehangen?” „Ik heb er geen tijd voor gehad." .„En waar Hjkt die schoorsteen wel op? Kijk nu zelf eens.’ „Ja ja, ik weet het wel.” „En wat moet er gebeuren met die hoe dendoozen?” „Zoo kan ik me heusch niet kleeden als Je me telkens er van afhaalt, en zullen we ze ker te laat komen." ,Je bent het reeds. Ik kan zelfs niet eens een plaatsje vinden om te zitten, stoelen, fauteuils, alles ligt vol." „Ga nu naar je werkkamer en laat ml) met rust.” Op z'n schrijftafel vond hij den Inktpot open staan, lagen er het uitgavenboekje van de dienstbode, een dameshandschoen. een nagelborsteltje en eenige klantjes suiker Maar reeds hoorde hij Bertha weer hars roepen: „Waar is toch mijn lorgnet? En ik kan mijn zakdoek, dien Ik heb klaargelegd. Zaterdagmiddag 2 uur had in Hotel Noord- Brabant te Utrecht een vergadering plaats ter bespreking van het oprichten eener Standsorganisatie voor werknemende mid denstanders. Aan den oproep tot deze vergadering had den gevolg gegeven afgevaardigden der ver- eenigingen St. Chrlstoffel, 8t. Petrus. 8t Augustinus. St. Bernardus, St. Lebulnus en de Canlslusfederatle. Nog was aanwezig de Zeereerw. heer Mul der. geestelijk adviseur van St. Chrlstoffel en Pater Colsen ult Nuth. Pater Colsen zette het nut en de noodzake lijkheid van Standsorganisatie ook voor de werknemende middenstanders uiteen. Hun ne materieele belangen zijn gelijkvonnig aan die der arbeiders en daarom zou een fe deratief samenwerken met het Vakverbond beslist go'd zijn, maar eene eigen organisa tie is toch noodzakelijk. Ook op de ideëele zijde legde spr. nadruk. Na deze uiteenzetting had er een gedach tenwisseling plaats, waarbij blqek, dat allen het eens waren over het nut en de noodzake lijkheid eener standsorganisatie voor de werknemende middenstanders en er werd dan ook besloten de actie tot het tot stand- komen hiervan krachtig door te zetten. De heer V. Noest, die wegens het bereiken pensioengerechtigden leeftijd rtjn hooge ambt van voorzitter van het bestuur der Rijks Verzekering Bank heeft neerge- hrt, heeft gisteren van het corps van amb tenaren dezer instelling afscheid genomen. In een der zalen van het gebouw aan de Pieter de Hoochrtraat te Amsterdam, welke door bet aanbrengen van palmen, bloem stukken en tapQten een feestelijk aanzien had gekregen, was 'n groote schare belang- rtellenden bijeen gekomen. Er waren veie boofdambtenaren, doktoren en agenten van den buitendienst, vertegenwoordigers van de Vereeniging van Raden van Arbeid, de le den van het Comité, dat zien gevormd heelt om den scheldenden functionnaris een hulde blijk aan te bieden, en tal van anderen uit wrschillencle maatschappelijke klingen. Allereerst werd het woord gevoerd door den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid. Z.Exc. wees er op. dat de lotgevallen ven de R. V. B. bij de regeering In. het cen trum der belangstelling staan. De R. V. B toch beeft In de sociale verzekering een ac curatesse en perfectie van werken gebracht, welke deze verzekering tegenwoordig ken merkt. Zoo kon ook geschoold personeel van deze perfect werkende instelling door de Raden van Arbeid worden overgenomen. De R. V. B. is de voornaamste adviseur der re hearing en wel boog is dus de positie, welke de scheidende voorzitter gedurende vijftien jaren bekleed heeft. Hjj heeft zijn taak ver vuld op een wijze die allen lof verdient en •waarvoor de regeering steeds erkentelijk zal blijven. De regeering wenscht U. aldus Z Exc een blijden levensavond toe en gij kunt met U meenemen de wetenschap, dat gij uw hooge ambt op onnavolgbare wjjze hebt ver vuld. Tenslotte deelde de Minister mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den heer Noest te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Het woord was hierna aan Mr. dr. van Duyl. Vervolgens sprak Mr. van Lutterveld na mens den Raad van Toezicht op de R. V B Namens het Comité voor het Huldeblijk •prak vervolgens mr. J. C. Heyning secre- tarts-generaal, die er op wees, dat de heer Noest onder de ambtenaren waardeerlng en genegenheid heeft weten te wekken. Namens nagenoeg alle hoofdambtenaren en tal van lagere ambtenaren stelde spr. den scheiden den functionnari» in het bezit van diens door Bernard van Vlijmen geschilderd portret. Ook Dr. van Duyl wenschte spr. hierna geluk met zijn benoeming, die naar hjj relde, allerwegen aan de Bank met groote Inge nomenheid is begroet. De laatste spr. was Dr. V. Gravesteyn, medisch adviseur der R. V. B. Nadat ten slotte de heer Noest nog eenige woorden van dank had gesproken, was plechtigheid geëindigd. ook niet vinden. Jean, help me {och en zoek eens naar mijn oorbelletje.” Jean, woedend, struikelde over de hoeden doozen en vond tusschen een partijtje oude kranten, die op een stoel lagen, het bewus te oorbelletje en riep: „Ik heb nu genoeg van Je slordigheid.” Op dat oogenbllk kwam Marguerite Paron binnen, de Intieme vriendin van Bertha, ge kleed In een langen avondmantel en bloots hoofds. „Ik kom Jullie halen. Mijn rijtuig staat voor. Haast je w*t, Bertha.” .Mijn waarde friendln." zei Chevalier, „zie toch eens aan in welk een rommel mijn vrouw me laat leven.” Mevrouw Perron wierp hem een medellj- denden blik toe en re! met een licht schou derophalen: „Wees maar niet boos op haar; ik zal alles wel weer in orde brengen.” Vijf minuten later was Bertha gereed en was ook de kamer, dank zij Marguerite Per ron, weer In een behoorlijke kamer her schapen. BIJ de Martin's beklaagde Chevalier zich na het diner nogmaals bij Marguerite over de slordigheid van zijn vrouw. „GD hebt nu reU mijn interieur gezien: het is gewoonweg een onhoudbare toestand.” „Ach.” zei mevrouw Perron vergoelijkend, re heeft niet veel organisatievermogen. Als ze Mn ianon aan moet trekkan, dan haalt Da machina verwoest Gisteravond ia te Hilversum brand uit gebroken in het pompstation van de ge- meente,<-a»n het Laapersveld. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon den brand beperken tot het gebouw van het pomp station, niet door het geven van water, doch door het uitschakelen van den stroom. De zeer kostbare machine, die de water- loozing van Hilversum verzorgt, is geheel verwoest, zoodat het geheele bedrijf stop- staat. Men heeft reeds maatregelen getrof fen voor een niedwe machine, daar bij hevi- gen waterval verschillende straten zonden Hij werd ernstig gewond Gisteren Is op den Boschdijk te Eindhoven een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer Bakker uit Den Haag reed met rijn vrouw in een nieuwe Ford-auto van Eindhoven in de richting Den Bosch. Op den Boschdijk kwam uit een der zljstraVn een wielrijder te voor schijn om dwars den weg over te steken. Om een aanrijding te voorkomen, haalde de auto mobilist ver naar links uit Ongelukkiger wijze kwam uit de tegenovergestelde richting -veneens een wielrijder aanrijden. De auto reed dezen wielrlider aan met het gevolg, dat de man een hoofdwonde bekwam, die opne ming in het ziekenhuis noodzakelljk maakte Men vreest voor zijn leven. Xn zijn vaart reed de auto verder het trot toir op en vernielde daar een buis van een dakgoot. De fl*ts van den wielrijder werd to taal vernield. De wielrijder is genaamd G. de Vries, af komstig uit Wageningen en wonende te Eindhoven, oud 21 jaar, ongehuwd en van beroep' timmerman De wielrijder, die uit de zijstraat kwam, heeft geen letsel bekomen. Zondag hebben de RJK. Melkhandelaren het 10-jarig bestaan van hun landeljjken bond gevierd. Hun plaatselljke organisaties dateeren al van heel vroeger. Het feest werd te Rotterdam gevierd, waar des morgens in de kapel aan de Eendrachts- straat een H. Mis werd opgedragen. Des middags werd in een der zalen van de Sociëteit een feestvergadering gehouden waar het woord gevoerd werd door den bondsadviseur, den weleerw. heer J. v. Bem- melen en door mr. J. berg Hubar. De dag werd met een gemeenschappelijk diner besloten. regel en orde heerscht. Uw man zal zich ze ker wel heel gelukkig gevoelen?” „Die is net hetzelfde ais uw vrouw, laat ook alles achter zich slingeren en houdt van rommelen. Dan is hij in zijn element. Ik verzeker u. dat wij het om die reden ook niet altijd met elkaar kunnen vinden.” Reeds eenigen tijd had Bertha Chevalier een leelijken hoest. Ze was een klein fijn vrouwtje. Ontwikkeld was ze niet, maar re had een lief karakter en stond altijd klaar om te helpen en se hield zeer veel van Jean. HU hield ook veel van haar, maar hij wilde gehoorzaamd worden en voelde zich den meerdere. Hjj kon met zachtheid alles van haar gedaan krijgen, maar hij was den laat sten tijd hard tegen haar, waarom, kon re niet begrijpen. Zeker, het was nooit ordeiyk In huis en ze liet alle dingen maar achter zich liggen, maar dat was dan toch geen re den om zoo onaangenaam voor haar te zijn! Het hoesten van Bertha werd er evenwel niet beter op en Jean achtte het raadzaam den dokter eens hierover te raadplegen: deze vond niets verontrustends in dit hoesten, maar schreef haar een verblijf van drie maan den in een hoogere luchtstreek voor, waar ze volkomen rust moest houden. Dan zou ze weer flink en geheel gezond terugkomen. Bertha zou dan naar een rusthuis in 8a- voye vertrekken. Dat was niet zoo ver en Jean kon haar daar alle weken een bezoex brengen. En een beetje huiverig rei re: „Wat moet jij nu gaan begiïfnen, aoo lang ik weg ben, arme Jean? Ik kan mu nergens oog meer op houden Cheval^ kon niet nala ten te lachen om haar nawitelt. „Maar rom mel zul je in die drie maanden dat ik weg ben, wel niet vinden.' Luister eens. zei Ber tha: „Ik «al Marguerite vragen of ze af en toe eens bU je komt, ik vind het aoo zielig als je soo alleen bent, want een huishouden, waar de vrouw ontbreekt, is iets verschrik kelijks." Marguerite Perron wilde niets liever en was dadelUk bereid aan Bertha's verlangen voldoen. Eiken dag op denreifden Ujd. stuurde de dienstbode uit om alle boodschappen doen, zoodat er niet op t laatste nog het een en ander gehaald b< worden, zooals bjj Bertha dikwyis het geval was. Mevrouw Perron Het zich evenwel wei nig zien, maar haar aanwezigheid was toon in alles merkbaar. Niets zag men meer in de kamers slingeren en overal was het even or. deljjk en net. Eerst was Chevalier er bU- zonder over in z’n schik, maar al spoedig kreeg hjj den Indruk, dat zUn interieur on bewoond was. Alles stond te mooi op zijn plaats; dat werd ook eentonig. Op een avond naar huis komend, zag hjj Marguerite Juist de deur toe trekken om weg te gaan. „Wel nu," vroeg ze hem met een heel voldaan ge zicht: „«Ut ge tevreden over me? Ge zult toch zeker wel het verschil bemerken in uw huis, hé?" .Ja, een geducht verschil,” antwoordde Chevalier’ zonder er iets meer bU te voegen Opeens voelde hU, dat hij een hekel had aan die mevrouw Perron, juist om haar vol maakte ordelUkheid. maar vooral óm haar zelfvoldaanheid. Én op zyn beurt gooide hU nu alles door elkaar, wat zij een vaste plaats had gegeven. Zijn hoed smeet hij op het bed, zUn jas op een fauteuil, alles wat op zjjn schrUftalel lag, gooide hU door el kaar en opeens scheen hem zjjn huls weer veel vroolljker toe. Bertha was weer teruggekomen. De drie maanden waren verloopen en de dokter had waarheid gesproken. De jonge vrouw zag er welvarend uit. Ze was opgeruimd en kon weer lachen. Nauwelijks had re den tijd gehad, om haar man harteiyk te omhelzen, gauw haar hoed en mantel c bank in de wachtkamer had laten liggen en riep uit: .Mijn hemeltje, nu zou Je me bijna weer mijn slordigheid kunnen verwijten Maar Jean greep haar bij haar arm en «ei: .Laat dat liggen." Hij trok haar handschoe nen uit, die hU op tafel wierp en rolde haar bont om de leuning van een fauteuil heen. „Wat die je toch?” vroeg Bertha verbaasd. De brandweer te Amsterdam wenl gister- avond gealarmeerd voor een braad, die uit gebroken was in het perceL Rechtboomsloot 20. Het vuur woedde op de derde verdieping, waar gevestigd is de werkplaats van den heer D. van Paneren, fabrikant van Radlo- meubelen. Met een drietal stralen op de motorspuit werd het vuur bestreden. Een van deze stra len werd uitgelegd over den uitgeschoven mechanische ladder; de twee andere binnen door. Het vuur was het he.igrt in het midden van den zolder. Een oogenbllk is er nog ge vaar geweest dat de vlammen de vierde ver dieping zouden bere’i-n. De weikpiaats brandde aoo goed als geheel uit. Gisteren zijn de arbeiders, die 14 dagen geleden bU de wateraanlegwerken onder Nieuwstadt (Llmb.) het werk hadden neer gelegd. wederom aan den arbeid gegaan. De directie van het werk, de firma Wilson te den Haag, heeft de elschen van den R. K. Bouwvakarbeidersbond ten deele Ingewilligd. s(Jn andere figuren in grijze kleur gedrukt. Overigens betreffen de wijzigingen de kleu ren, waarin het biljet is gedrukt. De linker zijde van bet biljet is thans grijsachtig groen terwijl de rozet «net het getal „1000” en de geheele overige rechterzijde paars van kleur is. Dese twee kleuren vloeien in het midden van het biljet geleidelijk ineen. Tekst, datumregel, serie-aapduldlng en nummers zijn in zwart gedrukt. De gele tint van den ondergrond is vervangen door een lichtgrijze kleur. De achterzijde van het biljet Is thans gedrukt In de kleuren rood, groen en grijs. De band, waarin het watermerk zichtbaar is. heeft eene dof llchtroode tint met groene zoomen, «n de twee-, onderste ovalen, waarin de serieletters en numpiers In zwart «tjn af gedrukt, wordt de seris bovendien aange geven door groote gearceerde grijze hóófd letters

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 9