ct Fa. Gebr. v. d. MEER ;t :s >31 N at 34 Het Fascisme en de Italiaansche Kath. Actie ALKMAAR T Een schitterende collectie kleur-etsen vindt U alleen in den KUNSTHANDEL ELCK WAT WILS R BLADZIJDE 1 I wagen dër stad Alkmaar, aangeboden <KX* Alcmaria V.V.V.: Muzl kvereeniglng St. Louis; wagen van Gelderland verzorgd door het Gymnasium, voorstellende den mislukten aanslag op Locbemwagen van OverlJsel* aangeboden door de Handelschoolvereeni ging .J'acivolo”; 2 wagens van Drenthe, aan geboden door de Kweekschool, voorstellende een Germaansche rechtspl ging; wagen van Groningen, aangeboden door de Groninger club ,4e Molleboonen” voorstellende den land bouw en de turf graving; wagen van Friesland aangeboden door hrt Nassa uk wartier, voorw «tellende den elfstedentocht; wagen aangebe den door de Operetteclub van de brandweer „de Alarmklok voorstsUende de nieuwe provincie; muziekvereeniging Soli Deo Gloria. TWEEDE BLAD MAANDAG 7 OCTOBER 1929 Een nieuwe koers? EN DER '1 n s Zilver straat, hoek Oudegracht, Telefoon 781 Trekjes No. 622 De declamator. 4 xéér stille.... G. N. .4'3 el >7 AR 3 oor >D. 74 B 1 Unfc van Noord-Brabsrtft het hart kin- Kwartenberg z’n re- Ons I i I ter. den. wagen door k n 4 UNDERWOOD-SCHRIJFMACHIN'ES rijn 4e BESTE. Dit is reeds lans bewesen. Koopt tl het BESTE eh U hebt bet GOEDKOOPSTE. VAN PUTTEN A OORTME1JER, FAYGLOP TELEFOONGIDS Verschenen Is de nieuwe locale telefoon gids voor het net „Alkmaar”, waaronder Hello en Oudorp ressorteeren. De datum van afsluiting was 29 Augua- .us JJ. WILLEMSBRUG GESLOTEN De Directeur der Gemeentewerken maakt bekend, dat de Willemsbrug over het Ver- dronkenoord bij de Accijnstoren. voor rij en voetverkeer op Woensdag 9 October as. zal zijn afgesloten. i Het is avondstil De koude en kille roottch. Ten- 1 en nü Thans komt wel zeer onverwacht de mede- deeling dat de ministerraad art. 318 heeft geschrapt. De Katholieke Actie zal dus alle bovengenoemde gegevens moeten verstrek ken war overigens in een beschaafd land niet alleen gewensch'. maar zelfs noodzakelijk is maar zij zal dat kunnen doen zonder zichzelve van politiek ’e beschuldigen. Immers art. ai8, dat elke vereeniging zonder meer als een politieke groep brandmerkt, is geschrapt. Een perstelegram zeide, dat de indruk in katholieke kringen pijnlijk is. Dit is onjuist. 14- geboden door de H.B.S. voorstellende de Ui St. Nicolaa» of I van Utrecht: u helpen tevens nuttig bezig MUZIEK- EN ZANGUITVOERINGEN OP HOFPLEIN EN 8TEENENBRUG Op de medewerking van het publiek wordt een krachtig beroep gedaan tijdens desa uitvoeringen geen lawaai te veroorzaken en het spelen <z.g.n. slingeren) der jeugd tus schen de luisteraars mede te helpen tegen gaan. In tegendeel is de schrapping van art. at 8 voorlooptg een katholiek succes. Voor de rest wacht men af. Om spoedig en makkelijk de Katholieke Actie in het gevlei te komen, heeft Mussolini te veel het verleden 'egen zich. Dit sluit ech ter niet uit. dat hu nj het uit zijn gewone opportunistische overwegingen den strijd heef' opgegeven en de zaken verder laat zooals ze zijn. Schaden zal het hem zeker niet en bevoordeelen altijd wel eenigazins. Wij geven gaarne toe, dat alle optimisme voorioopig zinloos is. Maar enkel zwart pessimisme is zeker tot op dit oogenblik ook niet heelemaal gerecht vaardigd. Er is ten slotte hoop. Dat is altijd iets en kan veel worden. TELEFOONLEIDINGEN In dienst gesteld zijn de interlocale tele- foongeleidingen Alkmaar's-Gravenhage en AlkmaarRotterdam. Henri Kwartenberg deed nogal zenuw achtig in 't locaaltje naar Laanderdijk. Eer ie de helft van de reis had afgelegd was z'n doos Wybert-tabletjes al leeg en op 'n gegeven oogenblik was z’n heele dicht bundel verdwenen.... die door 'n mede passagier werd teruggevonden op de retirade, waar Henri 'n kwartier had staan repeteren. Een der bestuursleden, herkenbaar aan ’n paars-groene cocarde, zou hem aan ’t station opwachten. En hij stond 'r. 't Was 'n groote, breede man, meer boersch, dan beerachtig gekleed. Henn maakte zich bekend. ..Zoo...." begroette hem de afhaler met 'n handdruk, die Henri's beenderen aan 't kraken maakte „bent u nou meneer Henn Kwartenbergzoo, zoogaat u maar meem’n wagen wacht al stapt u maar in.... ’n nieuwe Citroen zoo als u ziet....” En ze reden naar de feestzaal „Thalia". „Met wie heb ik ’t genoegen 7" vroeg Henri, die geen naam had hooren noemen. „O, parrrrdon, 's waar óók. Ik heet Janus Buikman, handelaar in fourage. Ik ben de man van de centende schatbewaarder van „Kunstmin". We zalle maar hopen, dat we deze keer méér plezier van onze veertig piek hebben, dan onderlaasttoen hadde me zoo’n knul uit Rotterdam.... vervélend, meneer.... boe! Niks as van die senti- menteele stukkies-'t leek wel stroop. geen één lollig moppie d’r tusschen.” „U zegt 7" schrok Henri meer dan ie liet blijken ,,'t Is toch niet de bedoeling, dat ’r.... dat 'rlollige moppies” door mij worden gedeclameerd 7" „Ja, wis en donders is dat de bedoeling daar heb u toch hoop 'k wel op gerekend 7” „Eerlijk gezegd.... neen.... ik dacht dat 'r alleen kunst.... dichtkunst....” „Wie zeit dat F’ „Uw secretaris schreef toch, dat er...." „Die vent is onder ons gezeid en ge zwegen 'n beetje getikt.... die denkt, dat ie litterair is aangelegd, maar 'tb niks— Het is avond.stil.zéér stille. De koude en, kille. En vocht-klamme wind Verkoelt zijn hoofd, Dat barstenspijn Niet den ken kan Als verdoofd Staart hij rond, rondomme, Gelijk een onnoozele, een stomme En zijn oog Schreiens-droog, Zoekt in 't oneindige...* IdgVU, IldlUCI l brengt, doozen vol ge ponden klei en verf rollen karton en plankies. Maar. Bi) de twaalfde regel zat Janus Buikman te knikkebollen.... de voorzitter liederlijk te gapenen de rest deed hetzelfd of bestelde luidop nieuwe consumptie En toen 't gedicht uit was n ding van 'n minuut of zeven schrokken ze allemaal wakker van 't applaus.... van enkel de secretaris in z’n manchester artistenpak. „Nee.... da’s niks.... da’s knudde...." schudde wreed de voorzitter z’n hoofd.... en allen, behalve de sic., gaven hem gelijk. „Betaal meneer z’n veertig piek maar” commandeerde een der beschermhecren ..en laat 'm naar huis gaan.... dan dragen we zelf maar wat voor en beginnen 'n paar uurtjes vroeger met 't bal „Ja, da s t beste” knikten de hoofden en prevelden de monden. Henn maakte zich reisvaardig.De Secretaris bracht hem weg ca sprak t Uk z’n peetoom, de oude heer Kwartenberg, zei met 'n heel ernstig gezicht „Jongen, dat is ’n zéér vereerende uitnoodigingje mag er je best wel op doende leden van „Kunstmin" weten wat declameeren is.... Je weet misschien ik ben er twaalf jaar lid van geweest.de moeilijkste stukken speelden we en we haalden in mijn tijd dan overal eerste prijzen en eere- medailies, 't Wordt *n fijne avond.... je krijgt verschillende bestudeerde lui onder je gehoor.... letterkundigen en zoo....” duizelig maakte Henn kennis en hoorde namen als Ane Klomp. Nelis Kalf, Gijs Boterbol en meer van dat soort. ..Zeg eigenwijze idioot" begon Janus duikman meteen ai uit te varen tegen de tecretans „Hoe heb jij 't tn ie kop ge kregen die meneer te schrijven, dal ’t 'n avond most worden van hooge dichtkunst F’ „Nou,” verdedigde de secretaris „dat is toch zeker logisch...* jullie wisten De lezeressen en lezers, op wie het boven staande n min ot meer verwarrende ndruk heeft gemaakt, moeten dan even weu lat Xe thans zijn voorgesteld aan Henri Kwarten- •tr dilettant-dichter-declamator, bouwer nen werken aan de vorming van uw deren. En nü.... wit kunnen schoolgaande ion- gena zooal maken en wat ia daartoe nod- dig? „Het koet al weer centen’*, hoor ik eeni- ga moeders uitroepen. „Niet te gauw roe pen, moedertje! Mijn doel is juist de kinde ren bezig te houden, zóó, dat het haast niets kost. Ik zeg, „haast niets”, want ik zou niet graag hebben, als ik dadelijk zeg: voor 'n paar centen te koop”. ook op vreemdelingen uit te oefenen. Naar één der leiders ons verzekerde, hebben de vertegenwoordigers der arbeidende eugd van België die momenteel ten getale van 1500 in Rome verblijven de waarschuwing gekregen om zich niet in groepen van meer dan tien personen op straal te vertoonen. Dit zou zijn om moeilijkheden 'e vermijden met de fascistische <eugd die. omstreeks Paschen. ware veldslagen moei geleverd hebben tegen de Katholieke studenten van (het democratische en ano-tascutischel Frankrijk, welke studenten 'en ge.ale van 90.000 da Eeuwige Stad bezochten. Na tuurlijk is dit voorwendsel zinloos, omdat de verhouding van Italié tot Belgié in tegenstelling met die tot Frankrijk uit stekend is. De 500 meegebrichte banieren en de opgewekte liederen der Katholieke Belgen schijnen in deze kwestie dan ook een veel grootéTt' rol te spe'en Vrijdagavond kwam deze bedevaart niette min vo'talha te samen op het Sint Pieters plein voor de audiëntie bij Z. H. Pius XI. Men had ten minste den goeden smaak ge had de afzetting door talrijke, maar met oj>- vallend vele politie m het burger 'e doen verzorgen. Zoo behoefden Z. Em. Kard. Van Roey, de Nuntius te Brussel en een vijftal bisschoppen ten minste geen gewapende cordons te passeeren. Tegenovei deze, misschien wel heel orij- xenswaardig gedachte welwillendheid ten op zichte van hei buuenland. siaat de smake- looze. tuttere onbuigzaamheid in Italié waat men soms voor daden van terreur niet 'erugschnkt. Als een enkel bewijs dit bericht van het agentschap Stefani dat met de geheele Italiaansche pers in regeerings handen viel „Como. September. De plaatselijke prefectuur deelt mee „Ter gelegenheid der viering van XX September (den dag waarop Pius IX Rome overgaf in 1870 Red.), maakten de boek houder Mario Martelli. president der Fede ratie van ionge Katholieken in het diocees Como, en de priester Egidio Induni, geeste lijk adviseur der genoemde federatif, hun leedwezen kenbaar over de viering van dezen historischen datum (die een nationale feestdag is Red.). POLITIEMAATREGELEN OP S OCTOBER wa» HERKENNINGSWEDSTRLID IN DE HARDDRA VERSLAAN De Commissaris van Politie maakt bekend, dat op 8 October 1929, tijdens de opstelling van den historischen optocht en den her- kennlngswedstrljd in de Harddraverslaan des namiddags van 12 uur tot afloop (onge- uur) voor alle verkeer zullen zijn telegram aan den Paus. Waardoor vast staat dat een ambtenaar der telegrafie een aan den monarch van een vreemden staat (Citdi el Vaticano) gericht telegram rucht baar maakte met het bekende gevolg. Natuurlijk is de opheffing der Federatie van ionge Katholieken in het diocees Como niet het werk geweest van den prefect. Hoe potentaat deze heeren ook plegen op te treden, zoo ver kunnen ze niet gaan zonder medeweten van den minister van binnen- landsche zaken, die, zooals ti misschien weet. Benito Mussolini heet. Ten slotte de reden van het vraagteeken boven dit opstel Een nieuwe koers 7 De feiten die de draadlooxe beknopt en hopeloos onbegrijpelijk als steeds, Teeds verspreidde, zijn deze De Paus wil dat de Katholieke Actie, zooal niet anti-politiek, dan toch heelemaal los van de politiek is. Het fascisme wil en erkent niets tegen of builen de politiek en houdt er dus aan vast dat de Katholieke Actie een zuiver politieke organisatie is. Een meeningsverschil dus waarover men even lang en even nutteloos praten kan als over de kwestie of Haarlem verder van Alkmaar ligt dan Alkmaar van Haarlem of omge keerd. Maar Alle niet-fascistische politiek is in Italié verboden. Een communist of in het algemeen elke aanhanger van uiterst linksche tenden- zen, is om dit feit alleen strafbaar met 30 jaren verzwaarde kerkerstraf is hij militant, dan dreigt hem de dood. Alles wat zich liberaal, vrijmetselaar. Kathollek-democraat of uiterst-Katholiek dat bestaat sinds een paar maanden ook toont of bekent, wordt ongevaarlijk gemaakt door verbanning en, zoo er bewijzen van eenige actie zijn, dreigt de gevangenis. Waaruit voortvloeit, dat lid en vooral leider der (politiek verklaarde) Katholieke Acne te xun. zijn uiterst riskante zijden beeft. Nu was er in de (fascistische) wet op de openbare veiligheid een art. ai8. dat vast stelde wat met „vereenigingen. genoot schappen en instellingen" wordt bedoeld, en dai onder capu' 8 van hetzelfde artikel vast- stelde „Onder vereenigingen verstaat men politieke groepen en genootschappen in het algemeen, ook wanneer ze slechts tijdelijk zijn." In nauw verband met het geciteerde art. a 18. staat art. 314. dat zegt „De vereenigingen. genootschappen en stichtingen, opgencht en werkend binnen het rijk of de koloniën, zijn verplicht aan de autoriteiten der openbare veiligheid mede- deelthg te doen van de daad hunner oprich ting. van hun statuten en huishoudelijk regle ment. van de namen van hun functie-beklee- ders en leden, en van elke mededeeling om trent hun organisatie en werkzaamheid, zoo dikwijls zulks gevraagd wordt door genoemde autoriteiten om redenen van algemeene publieke veiligheid. Zoo een verklaring moet gegeven worden binnen twee dagen na het verzoek.” Hei spreekt vanzelf, dat veie p'aatselijke besturen der katholieke Actie meermalen lastig gevallen zijn met den eisch der inlich tingen. waarvan art. m spreekt. Men herin nen zich nog het pijnlijk incident, toen de politie na formeele weigering door het bestuur met geweld een inval deed in de bureaux van het centraal bestuur der Katholieke Actie te Rome. Natuurlijk kon aan hei verzoek om ow kind prettig en inlichtingen niet worden voldaan, omdat I* houden en zoodoende ook beter Ie kun- alleen politiek» vereenigingen daartoe ver plicht zijn, en omdat de Katholieke Actie, door er aan te voldoen, haar politiek karakter zou hebben erkend. Wat met haar opheffing gelijk zou hebben gestaan I 'n Week later zat 't bestuur van „Kunst min" aan *n gezellig soupé’tjemet de oude heer Kwartenberg, ex-lid en Henri’s peetoom, als gast. ’t Waren nu allemaal beschaafde hee ren in smoking of jacquetmet beschaafde manieren en beschaafd m ’t spreken. De oude heer Kwartenberg, die 't souper betaalde, gal ook nog ’n bankje van honderd „Het is avond.stil.zéér stilte....” in de kas. Dat had ie er voor over.... omdat 't hun zoo prachtig gelukt was z’n neef te genezen van z’n ongezonde dicht- en decter ma tie-bevlie gingen. Toen werd er nog wat gepraat over die keurig geskagde comedieover de namen Janus Buikman, Kees Pothuis. Ane Klomp, Nelis Kalf, Gijs Boterbol enz., die ze zich gekozen hadden voor deze gelegenheid...* over de prachtig-gespeelde dronkemans- creatie vin de voorzitter.... over 't schitte rend in slaap vallen van de heele troep.... over hun koddige mishandeling van de Neder- landsche taaiover hun schooljassen met gebloemde frontjes en over „de klap op de vuurpijl" van de secretaris.... toch, dat meneer pertoire „Daar heb ie ons niks van verteld, door drijver.... en door jouw stomme schuld loopt de boel nou in ’t water." „Geen ruzie” zwaaide de voorzitter stilte ,ën asjeblieft niet praten van water, hè Dan krijg ’k metéén al 'n kinder achtige smaak onder me arreme.... As meneer nou ’n drematisch nppertwaar ze willen lachenhebdan is daar niks An te verandere we kenne d’r altijd van ons eige nog 'n vroo- lijk nummertje doorheen gooie....” „Tegen 1” sloeg de secretaris de glaas jes aan 't bibberen „Dat is^te kunst ver moorden I En als meneer ’jCwartenberg beroerd afloopt.... 'n vent is, dan weigert ie absoluut zijn eigen, litterair werk te laten afwisselen door moppen ah <ullie bedoelen.” ,,Ja....’’ aarzeldde Henri „daar moet ik meneer gelijk in geven.... Mijn genre is iets heel apartsiets voor speci ale avonden, waar geen zoogenaamde vroo- lijke kunst wordt geapprecieerd." Er werd wild door-elkaar geruzied en wéér met 'n gevaarlijke armzwaai gebood de voorzitter stilte. „Ik weet goed gemaakt" deed z’n kleverige stem de ronde „wij zijnne hier met z’n twintige. niewaar Nou, ah menneer nou effies voor ons apart ’n paar nommertjes voordraagt van z'n rippertwaarda 1 zalle wij, teneel-menschen, die ons pebliek kenne, toch wel kanne uit make, of z’n optreeë geap....ge. .ge.... of z’n optreeë d’r van avond mee door zal kennen. Dit voorstel werd bij acclamatie goed gekeurd. En Henri begon uw kinderen veer 4 tresloten: De Wilhelminalaan en Metlusgracht. ter wijl de Groote Kruislaan alleen bereden ms< worden In de richting van Kennemerstraat- weg naar Westerweg. Stationneerende voer tuigen .auto’s, fruitwagens. Ijskarren, ena, worden niet toegelaten op den Kennemer- «traatweg. Groote Kniislaan of omgeving van het feestterrein, dan volgens aanwljzinE van de politie. van geweldige toekomstplannen en grootsche lucht kasteelen. Hij vindt zich zelf 'n genie, ’n half won der en de honderd en een personen, die hem uitlachen en durven zeggen of schrijven, dat hij van dichten net zoo veel kan ah de loopknecht van z’n vader’s comestibles- winkel, en van declameeren de eerste grond beginselen niet verstaatdie honderd en een personen, waaronder ook z’n ouders, broers en zusters, ooms en tantes en groot ouders van weerzijslaan allemaal de plank mis.... ze begrijpen hem niet.... ze voelen niet wat hij voelt.... ze miskennen zijn talenten. Maanden lang heeft z’n vader op 'm ge scholden zonder resultaathem voor gehouden, dat *t met z’n studie mh liep, dat ie gek was, dat ie later honger zou lijden. Allemaal zonder succes. Toen heeft z’n vader 't opgegeven en ge zucht „Laat 'm z’n gang maar gaan.hij zal 't zelf wel ondervinden. En Henn ging z’n gang. Elke vrije seconde werd besteed aan de dichtkunst en elke gelegenheid werd, met tien vingers, aangegrepen, om z'n eigen geesteskinderen onder „de massa" te bren gen. Voor programma-aanvulling, op avondjes, die weinig of niets mochten kosten, werd z’n optreden voorioopig op-de-koop- toe genomen, al werd ie achter z’n rug be- smoesd en uitgelachen. Hij liet kaarten drukken op geschept papier. Bovenaan stond met roode. Gotische letters „Henn Kwartenberg, declamator". En daaronder „Stelt zich voor kunst lievende gezelschappen beschikbaar tot het declameeren van zijn eigen gedichten con dities nader overeen te komen." Zoodra hij maar weer 'n adres in de gaten kreeg van 'n vereeniging. die kunstavonden organi seerde. werd zoo’n kaan op de post gedaan. Maar de eerste paar maanden kwam er niets opdagen en de familie lachte stil-trium- feerend. Het mag langzaam-aan wel als bekend worden verondersteld dal de Verzoening van 11 Februari de vaticaansche houding tot het Quirinaal definitief regelde maar andere kwesties, bijna uitsluitend bestaande uit geschillen tusschen de Leer der H. Kerk en die van het fascisme, des re scherper stelde. Eén van die geschillen hetwe'k in Italié een probleem vormi. is wel de katholieke actie welke de Paus als aanvullend teekenaposto- laat noodzakelijk acht, en welke Mussolini, als directe of indirecte boycot der fascis’isch» staatsvergoeding, op alle manieren belemmert en bestrijdt. De grootere en kleinere incidenten waartoe deze wederzijdsche onwrikbaarheid leidde, te herhalen, zou ons te ver voeren, en waar we ze reeds aanhoudend en uitvoerig mee deelden, is zulks niet noodig ook. Ech'er meenen we een geheel nieuwen vorm van bestrijding met te mogen verzwijgen. De eerste proeven er van kregen we de laat ste twee Zondagen toen de Paus respectie velijk 15.000 en ao.ooo vertegenwoordigers der Katholieke Jeugd en der Katholieke arbeiders van Italië ontving. Mussolini rekende niet mis: tegenover de Katholieke jeugd antwoordde de Paus in bizonder scherpe bewoordingen op de bluft-rede welke de duce Zaterdags van te voren had uitge sproken. Wat de Paus echter mét deed en wat Mussolini toch ook niet met recht had kunnen verwachten was: de ion gens en meisjes die in hei Vaticaan te samen kwamen, ophitsen tegen het regime ot met een boera-rede opruien om nu eens Hink rumoer te maken. Niettemin nam Mussolini geheel in dien zin zijn maatregelen I Reeds vóór het aanbreken van den dag en lang voor het uur der Generale H. Com munie in Sint Pieter, was heel de binnen stad van Rome afgezet door militairen die in alle zijstraten hunne vertakkingen hadden en regelmatige cordons vormden door heel Rome heen, langs den Tiber, tot rondom het Vaticaan. Deze militairen hadden een volledige bewapening bij zich, aten van veldkeukens en stonden onder het comman do van een kader, zoo groot dat het geheel aan een oorlogs-fAhig leger denken deed. Tot in den laten avond bleef dit alles zoo als het was, en pas den volgenden Maandag morgen was het krijgszuchtig gedoe ver dwenen Toen de jongens en meisjes onder enthou siast gejubel het Vaticaan verlieten, werd op stilte aangedrongen. Natuurlijk is het in dezen staat-van-beleg-toestand van huidig Italië onmogelijk een optocht of wat daarop lijkt, te tormeeren. In dit geval werd echter verspreiden gelast, terwijl geen poging tot samenscholing werd gedaan en men. m tegendeel, in verspreide groepen zonder eenigen samenhang den kortsten weg zocht naar het stadscentrum. Welken indruk één en ander in het Vati caan maakte, laat zich ongetwijfeld beter begrijpen dan zeggen. Mussolini scheen intusschen de resul taten nog zoo onbevredigend niet te vinden, want een week later, ter gelegenheid van de audiëntie der Katholieke arbeiders, werd het spel herhaald. En waarschijnlijk om dat deze irbeiders hun congres begonnen met hulde-telegrammen aan den Paus en den Koning, dat hoort niet zoo: men telegra feert eerst aan Mussolini en dan is er hoe genaamd geen bezwaar tegen dat men den Koning vergeet 1 was het aantal soldaten dat gereed stond, nog verhoogd. Men spreekt er van dat 20.000 man gewapende troepen op de been waren. Intusschen 13 men nog een stapje verder gegaan door dit soort van waakzaamheid nulen as ie u geschreven heb over ernstige dichtkunst, dan heb ie dat op z’n eigen houtje gedaan „En m’n oom, die hier vroeger lid is ge weest, zei me óók nog, dat *r beslist hoog staand werk....” „Mooi is datJa, nou herinner ik me wel, dat 'r vroeger wel wat an die dicht- poppekasterij werd gedaan, maar die tijd is gelukkig voorbij.... Ons publiek verlangt vroolijke avondjes. - geef ze ongelijk. Maar nu triumfeerde Henn En heele avonden en halve nachten stond ie in z’n kamertje voor de groote spiegel te repeteerenen thans was het nog maar *n paar dagen vóór „de groote avond". Hij had 'n uitnoodiging gekregen van de Koninklijke rederijkerskamer, „Kunst-min" te Laanderdijk, 'n nogal deftig dorp in 't jooi ergens. Voor veertig gulden zou ie Jaar 'n declamatie-avond komen geven zoor leden en donateurs. Elke correspondentie, welke de secre taris van „Kunstrrun" hem zond, deed na tuurlijk de ronde bij de heele familie, en ren maar wat beter oppasten. En met dat dubbeltje hebt u van uw jongen gewonnen, moeder! Voor die 10 cent is hij avond aan avond bezig, en spaart hij u zeker een gulden uit. door dat hij nu uw boel niet ruïheert. Dat is een winst van negentig cent! 't Volgende moet u voor uitknippen: Wat kan ik in mijn vrije uurtjes doeu? Timmeren! Van sigarenkistjes. boter-, zeep-, of stiifselkislen kan te alles maken: pakhuis, molen. brug. klein huisraad, zoo als: pijpenrek, eüerrek, voetenbankje, stoof, spijkerkial, geree’dschapbank enz. Ook met karton kan ie veel uitvoeren; dat is buigbaar: kasteel, vesting, stads poort, huisjes, kerk, doosjes, wagens, trei nen. station, seinhuisjes, auto enz. Wie maakt er 'n heel dorp van lucifers doosjes T Plak sigarenbandjes of postzegels in mooie vormen op, maak er presenteer blaadjes. aschbakjes, sigarenkokers, portret- lijstjes van. Van stopverf of van Hei: bloemen en die ren. allerlei voorwerpen die ie na wilt bootsen Geef 't n kleurtje en later wat vernis er over en ie appel lijkt nét echt, in ie peer wil ie zoo wel bijten! Ftgoarzaagwcrk: Keuze in overvloed! Taekeneo en schilderen: Begin met een voudige voorbeelden, later ingewikke’de. Eenvoüdig houtsnijwerk, 't Is 'n beetje duur dere arbeid, maar mooi! Uit linoleum snij je stempeltjes en figuurtjes, waarmede ie af kunt drukken! Zoek in illustraties, in prentenboeken naar voorbeelden, loop langs speelgoedwin kels en geel ie oogen den kost. Maak zeilschepen en stoombooten vlieg machines en luchtschepen. 'n kippenren met nachthok, *n altaartje met allee wat er bij behoort, 'n kleinen dierentuin, 'n Ark van Noë, hut van de Batavieren van In dianen. een Missiekerkie. een Boerderij met uitrusting, 'n poppenhuis, 'n winkeltje en je kunt er later ie broertjes eii zusjes oog blij mede maken „Arbeid Adelt”, kinderarbeid adelt ook. Huisvlijt vormt een gezellig tehuis. Huisvlijt leert uw kinderen, dat zij zich thuis net rno goed, ia veel be ter kunnen vermaken dan op straat. Welnu ouders: Sint Nicolaas is in aan tocht: schrijf hem. dat hij zakkenvol figuur zagen. hamertjes, boortjes en vijltjes, eeni- mooie bouwplaten, eeni- stopverf. dozijnen tuben wagens vol triplez- om niet te laat te be ginnen zou ik zeggen: Bestel den Sint wat eerder. Br. PASCHALIS. geef ze ongelijk.... en wat ons bestuur be treft nou ja, die secretaris telt niet mee maar de restallemaal eenvoudige, ronde jonges, hoor, die van al die versies-flauwe- kul niks motte hebben.... Eeuwig zonde, dat 't nou zoo be laI 'k hou me hart vast.... afijn.... u bent 'r nou eenmaalen 't is nog vroeg misschien kanne we nog 'n soort wending in de zaak crenge.ofschoon.Nou. we zijn hier bij „Thalia". Eerst maar es kennis maken met 't bestuur en de steunpilaren van „Kunstmin". Henn stapte bevend uit.... Hij was lie ver meteen teruggegaan, want aan de woorden van dit onbehouwen brok mensch had ie al meer dan genoeg. Janus Buikman ging hem met huzaren stappen voor naar 'n klein zaaltje. Om 'n groote, ronde tafel zat ’n heel eigenaardig gezelschap buitenmenschen. meest gekleed in schier middeleeuwsche schooljassen met fluweelen frontjes. waarop bloemetjes of tierlanfijntjes waren geborduurd.... Alleen de secretaris zag er wat artistiekeriger uit die had 'n zwart manchester sportpak aan en ’n slapjx hoed op z’n overvolle haardos. Behalve hij hadden ze allemaal 'n borrel voor zich en. gezien de hoog-roode wangen en de minder correcte gebaren en woorden, overviel Henri 'n ernstig vermoeden, dat dit lang de eerste glaasjes met meer waren. De voorzitter geweldige dahlia in z’n knoops gat stond steunzoekend op en Liet z’n hand in die van Henn ploffen. „Aangenaam van kennismaking" lachte hij met 'n hikje er tusschen „me naam is Kees Pothuis.en hier hei ie de andere mannen van bestuur en uitvoenngscom- missie." Blee k en Bij eiken wagen te fiard of per rijtuig, rijdt de uit den provincie te herkennen jjersoon. Fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld en geëtaleerd in het beddenmagazijn van de firma Meyer en Zoon Langestraat. Wie den stoet rustig wil bekijken. 8a voor een gering entree naar de Harddraverslaan. terwijl men wel moet weten, dat de herken- ningswedstrijd uitsluitend In de Harddravers- laait is. „Overwegend dat zoo een houding zwaar beieedigend is voor het nationaal gevoel, heeft de prefect de volgende maatregelen getroffen I opheffing der Federatie van rong» Katholieken in het diocees Como 3. overdracht van genoemde individuen aan de speciale commissie volgens art. 168 der wet op de openbare veiligheid (deze commissie kan degenen die geen voor de wet strafbaar feit hebben gepleegd, maar, voora politiek, gevaarlijk worden geacht, straffen met verbanning naar de Liparische eilanden.! bij mindere overtredingen, tot speciale politiebewaking met opsluiting in een bepaalde gemeente of huis enz, Red). „De speciale commissie heeft in een direct samengeroepen vergadering besloten tot een waarschuwing met proeftijd van twee jaren, zoowel voor den boekhouder Martelli, als voor den priester Induni." Tot zoover het bericht, Het pauselijk orgaan, de Osservatore Romano, dat eveneens geabonneerd is op Stefani, ontving dit bericht niét, maar moest het overnemen uit de bladen. Het drukte het zonder commentaar af en volstond met een zeer m het oog-loopende plaatsing op de eerste pagina. Het voedde er echter aan toe dat heel de misdaad van den president en den geestelijken adviseur der genoemde federatie hierin bestond dat zij het hun len laste gelegde „kenbaar maken van teedwezen” pleegden door een particulier Neeneeheelemaal goed was ’t nog niet.... z'n gezicht moest meer uitdrukking hebben en z'n armen.... Vreeselijk. ’n declamator moest eigenlijk z’n armen voor zoo’n uurtje kwijt kunnen.... Hoe had ie dat ook weer van Alben Vogel gezien en van Paul HutZoo gewoon maar op z'n buik gevouwen.... nee. dat stond óók nietdat was te algemeenzoo deed iedere declamator 'ten iedere gewone voordragerAchter z'n rug Hm nee.... dan zag 't publiek alleen zoo’n rechte romp. Vervelend nou van die armen.... Moest ie nog es goed over prakkizeeren. Wacht Als ie er nou es één in z'n zij hield en met de andere hand op 'n tafeltje bleef steunen Dat kon iaMaar dan moest ’t 'n heel fijn, elegant tafeltje Wezen.... mahonie ingeiegdDat konden ze daar wd huren’ of leenenJanou eerst nog es repeteeren met 'n tafeltjeHing de spiegel we. recht Ja.... Die das moest 'n andere wordenof zou ie 'n strikje nemen, zwart met witte zelfkanties Ja.... dat stónd.... dat zou 't dóen.En dan z’n haar in 't midden gescheiden.... en z’n oogen even, héé even aanzetten.... -n ’n tipje rouge op z’n uppenNou. vooruit. heb geapplaudisseerd, meneer Kwarten berg. omdat ik ’t zoo naar voor ti vond. maar.... trilt u de eerlijke meening van mij, als letterkundige F* „Zeker meneer..." als u denkt." „Heeft u wel eens de eerste beginselen der dichtkunst doorgenomen F’ „Da’s te zeggen...." „Nee, meneer.ik heb ’t wel gehoord. onder ons gezegd.... uw sprong is te groot geweestje wordt zóó maar geen dich- misschien kan ’t na jaren iets wor- maar heusch't u nog niets. Ik zeg u dat eerlijk in uw gezicht. U zult zich misschien afvragen, wat ik daar doe tusschen zoo’n stelletje heikneuters.maar ik moet daar blijven, om de boel tenminste nog ’n béétje netjes te houdenen te trachten „Kunstmin" weer langzamerhand in de goede richting te helpen, zooals *t vroeger was.” Henri’s terugreis was minder ellendig dan ze had kunnen zijn. Bij z’n thuisknmst moest ie nog door 'n paar zure appeltjes bijtenmaar toen was ’t ook in orde. Hij smeet z’n gedichten in de papiermand. en ook de keurige kaarten met de Goti sche letters. DE OPTOCHT OP 8 OCTOBER We rijn In staat nu reeds iets mede te dee- len over den optocht met herkennlngswed- strijd op Dinsdagmiddag a s. De volgorde zal ongeveer deze rijn: Vier ruiters, de christelijke Gymnastlekver- eenlging A.d.v.e.n.d.o. de wagen van Noord- Holland, voorstellende Volendam, wagen van Zuid-Holland, voorstellende Schevenlngen1 Stedelijk Muziekcorps; wagen van Zeeland, aangeboden dor de Oranjevereenlging. voor stellende: Mlchlel de Ruyter als draalersjon- gen in den lijnbaan; wagen van Utrecht aan- aangeboden door de buurtvereenigingen ScharlQO voorstellende bet turfschip vani BURGEMEESTER WENDELAAR TERUG Breda; wagen van Limburg aangeboden doorl De burgemeester is van x(Jn bultenlsmdsch dc Ambachtsschool voorstellende de mljnln-1 verlof teruggekeerd en heeft s(jn werkzaam- dustrle; de turn vereeniging Turn lust; praal- beden ten stadhulze hervat. TENTOONSTELLING VAN HUISVLIJT EN HANDENARBEID Slechts eenige dagen geleden stond de krant vol van de: Gamit, de gr toonstelling op allerlei gebied staat er dat woord wéér in. Ja, maar als n voorbode, ’n aankondi ging en als 'n aansporing. Begin 1930 wordt er wederom 'n&Huis vlijt- en Handenarbeidtentoonstelling geor ganiseerd en wel voornamelijk van het werk, dat de jongens van onze R. K. Scho len thuis, in hun vrijen lijd hebben vervaar digd. Mogen de ouderen dan niets inzenden? Gerust, ter opluistering zeer gaarne zelfs, vooral om 'n voorbeeld voor de jongeren te geven; doch, wanneer er prijzen gegeven worden, dan bepalen we ons op de eertte plaats tot de schoolgaande jeugd Tevens zal dan getoond worden, wat op verschil lende handenarbeidcursussen in en builen de school zooal vervaardigd is. 't Kan dus tets grootsch worden, als. er flink ge werkt wordt. Met raad en daad moe'en de ouders hun kinderen terzijde staan 't Is niet op de eerste plaats in het belang van de tentoonstelling, dat dit gezegd word', *t gaat hier om 'n goede zaak, waar maar veel te weinig over gesproken wordt, 'a zaak, waar gerust meer reclame voor ge maakt mocht worden. De kinderen én de ouders zijn er po de eerste plaats mee gebaat. Immers: De Huisvlijt houdt uw kind van de strait. U weet waar uw kind is, hoe het zich ge draagt. De Huisvlijt drijft verveling en le digheid uw kamer uit en brengt er gezellig heid. Het knutselen kweekt arbeidzaam heid, zelfwerkzaamheid, vaardigheid prikkelt tot nadoen, tot navolgen Gaat de stuwkracht tot het beoefenen der Huisvlijt mede uit van de school, worden de kinde ren zoo nu en dan eens door hun leer krachten aangespoord tot het beoefenen er van, worden goed vervaardigde artikelen als voorbeeld eens aan de leerlingen ge toond. dan is dit een pracht van een band tusschen Huis en School. Ook toont de Huisvlijt u vaak de richting, waarin uw kind zich later kan en wil ont wikkelen. Zij maakt werkers van uw kin deren. en geen leegzitters of nietsdoeners. Arbeid, hetzij met hoofd of hand, maakt den mensch groot. Daarom ouders, leert uw kind de huisvlijt beoefenen. Een weinig leiding van uw kant, waardeering voor het geen uw kind vervaardigt, nauwlettender toezien bij uw keuze voor verjaringscadeaüx. dat alles zal uw kind prettig en „haast niets”, want ik als ik dadelijk zeg: „Dit of dat is dat ik door de een of ander tot de orde ge- roeoen word. Kost een boterkistje „Jurgens” of „Bleu- Band*\ geld? En leege sigarenkistjes, een kluitje stopverf? Maar al kost u nu een handje spijkertjes 10 cent en 'n mooi figuurzaagvoorbeeld of een bouwplaat 10 cent, wat is dit tegen over het geld zooals u dikwijls uitroept dat u er voor over hebt, als uw kinde-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 5