Stadsnieuws Viering van ALKMAAR’S VlCTORIEDAG STER-TABAK TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG 8 OCTOBER 1929 ALKMAAR IN FEESTTOOI WELGESLAAGDE MUZIKALE LICHTSTOET BeuaH ueru/etrcfen Dat leert uit 's lands historie Van Alkmaar de victorie. Het Bloemencorso KXMTABAK ■ede voorzitter A. H. F. Blaaaw •en succes. In die durft werd Die zette fleurige Het geschil te Alkmaar van kwart voor 8kwart over S. Sonoe over; het was een moeilijke opdracht Bloemencorso wederom Victoriebeeld e tdoe Het is een uren en rijk licht, dch mee te dee- zich voortbewe- straat. straat. Miniatuur voorzien De voorzitter van de 8-Octobervereeniging. reserve-majoor A. H. P. Blaauw, sprak de volgende rede uit: wordt be- Cabeljau 6. 7. Koorstraat. Kennemerstraatweg tot Huls doen, omdat thans ten alle nooit dit aan toe- en de De stadsvlag wordt nu aan den daarvoor bestemden mast geheschen, en een krans aan het beeld gehecht. Als dan een kinderkoor het Alkmaarsch Volkslied gezongen heeft, vervolgt de heer Blaauw de reveille plaats vond. In de omgeving van de Stee nenbrug hadden vele honderden plaats ge nomen en ook ovral langs den weg. welken de stoet zou nemen, bad zich een breede haag van toeschouwers verzameld. Op de Steenenbrug zelf had het bestuur der 8-Octobervereenlging zich vereenlgd, ter wijl er voorts de 500 kinderen waren, die de aubade zouden uitvoeren, onder leiding van den heer C. Jonker. Muzikale mede werking werd verleend door ,Bt. Louis". Nauwelijks had de klok acht uur geslagen, of uit de kinderkelen klonk, haast eerbiedig, de eerste strofe van Alkmaar’s Victorielied: blanke gloeilampje». En daarboven verheft ich majesteues In den donkeren hemel het ranke torentje, bestraald door het licht van schijnwerpers, die de architectuur van het bouwwerk terecht de trots van leder recht geaard Alkmaarder zoo voordeelig doen uitkomen. En vol bewondering blijven velen staan, ge- door de harmonieuze samenwerking van middeleeuwsche bouwkunst en moderne verlichting. (Uit Alkmaar Volkslied) De crisis in de S. D. A. P, Velen zullen gisteravond met eenlge ver wondering hebben kennis genomen van een bericht te dezer plaatse, waarin gemeld werd, <l»t de kortelings afgetreden 8. D. A. P.-raadsleden verzocht hadden, weer op de lijst te worden geplaatst. De zaak blijkt echter een voorgeschiedenis te hebben gehad We lezen nJ. In „Het Volk" van gisteravond: Het weer dat zich tot nu toe tamelijk goed gehouden had. sloeg plotseling om. De wind schoot uit het Oosten naar het Zuiden en het begon te regenen, wel niet hard, maar het regende toch. Jammer! Laten we echter hopen, dat het weer zich nog ten goede zal keeren. Van werd door het muziekkorps en willen bijwonen we bü bezitten, verliezen. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door burgemeester Mr. W. C. Wendelaar. en echt- genoote en familie, alsmede door de wethou ders A. F. Thomsen. Mr. A. J. M. Leesberg en J. Ringers, het raadslid v. d. Sluis, den ge- meente-secretaris A. Koelma en den Commis saris van polltie. den heer C. C. Walraven. Om twee uur vond in de Harddraverslaan een optocht, voorstellende de 12 provincies, met herkenningswedstrjjd plaats. In verband met het feit, dat ons personeel hedenmiddag vrijaf heeft, komen wij op het laatste ge deelte van de feestelijkheden, morgen uitvoe rig terug. te Goed, die we oog tnoe- Is verkregen De versiering en verlichting. Het is verheugend te bemerken, dat het Alkmaarsche publiek van Jaar tot jaar meer actief deelneemt aan de feesten, door overal in de stad buurtcommissles te vormen, die ter gelegenheid van de feesten aan haar •traat of buurt een passende versiering en/of verlichting aanbrengen. Het aantal versierde en verlichte straten Is zelfs zoo groot gewor den. dat het niet meer doenlijk is, van elk afzonderlijk een beschrijving te geven. Er ia hiertoe te minder aanleiding, nu wij bü vo rige gelegenheden reeds uitvoerig aan een en ander onze aandacht schonken. We volstaan daarom voor heden met te eonstateeren. dat men allerwegen zün uiterste best heeft gedaan niet alleen, maar er ook in is geslaagd de versiering goed tot haar recht te doen komen. De verlichting k la giorno is feeëriek en heeft velen gisteren avond reeds tot een wandeling langs de in feest-toot gestoken straten gelokt. Duizenden lampions doen dienst als prach tige lampekappen om de eenvoudige elec- trische gloeilampjes, die extra schitteren, alsof ze daarmede hun voldoening te kennen willen geven over hun vroolük spel van warme een spel, dat niet r len aan de wandelaa. gen ondei de kleurige en verlichte guirlandes die zich slingeren boven de drukke straten Prachtig komen de strakke lijnen van ons ■xmumen'aal stadhuis uit. dat baadt in een •as van licht, verkregen door vele honderden mooie verloren te laten gaan. Politie en padvinders handhaafden de orde op voorbeeldige wüze. Vermelden wü tenslotte nog. dat het bloe mencorso de volgende route nam: Ramen. Marktstraat, Houttll. Langestraat. Koorstraat. Rltsevoort. Kennemerstraatweg. Varnebroek. Lindelaan. Van der Meystraat, Nassaupleln Z.Z.. Nassau laan W.Z., Kenne- mersingel. Varnebroek, Kennemerstraatweg. Nleuwlandersingel. Klein Nleuwland, Groot Nieuwland. Laat. Koorstraat, Kerkplein, Pa- temosterstraat, Koningsweg. Korte Nleuw- sloot. Ramen en Doelenveld. waar de stoet ontbonden werd. maxüuUr lichlatoct vond gisteravond reeds plaats, ter opening van de feestpret Het weer, dat de laatste dagen gedreigd had. alle plannen den bodem in te slaan, hield zich buitengewoon. Niet alleen, dat het niet regende. er ..stond” ook geen wind. Twéé voorwaarden, waar aan op de allereerste plaats moet worden voldaan, wil een llchtstoet slagen. Het zijn achter voorwaarden, waaraan wij. menschen- kinderen, niets toe of af kunnen doen. We hebben eenvoudig af te wachten, of de gó den ons op het uitgeschreven oogenblik al dan niet gunstig gezind zün. Maar Alkmaar kon gisteren ruhlg zijn. Alles werkte tot het welslagen van den llcht stoet mede. En dan de deelname. Nog nimmer te voren zagen wjj die zoo groot. Honderden en nog eens honderden kinderen, allen voorzien van een kleurige lampion, liepen in den stoet mede. Vooral op het Waagplein leverden die hónderden .JSintemaartens” een fantastischen aanblik. Door de donkerte zag men alleen de lichtjes en het leek, alof deze vanzelf heen en weer dansten en niet gedragen werden door en thousiaste jongens en meisjes, van wie niet meer te zien was dan donkere schimmen. Eenzelfde effect sorteerde de stoot op don kere grachten en in duistere straten. Geen wonder dan ook, dat duizenden uitgeloo- pen waren, om den stoet te aanschouwen en velen gaven zich zelfs de moeite de ge- heele route mede te loopen of stelden zich niet tevreden met eenmaal den stoet gade te slaan, maar verplaatsten zich zoodanig, dat de vroolüke kinderschaar op meerdere plaatsen aan hun oog voorbijtrok. Muzikale medewerking werd verleend door de korpsen ..St. Louis" en ..Soil Deo Gloria". De onvermoeide muzikanten werden belicht door het schijnsel van fakkels. gedragen door gehelmde brandweermannen, die hun vreedzaam baantje zichtbaar met veel ge noegen vervulden. Kwieke padvinders schreden langs den stoet, om. waar noodlg. dadelük bü de hand te zün, om eventueel hulp te verleenen. Polltlc-agenten zorgden er voor, dat de stoet ongehinderd k£p voorttrekken en ons goed gedisciplineerd politiekorps komt de eer toe, dat nergens opstoppingen ontstonden. Mocht al eens hier of daar de drukte wat ai te groot en dreigend worden, dan was een vriendelüke aanmaning voldoende, om de reeds nu in feeststemming verkeerende Alkmaarders een oogenblik halt) te doen houden En zoo trok de stoet langs den volgenden weg: Waagplein, Mlent (züde Langestraat», Langestraat. Koorstraat. Oudegracht (Zuid zijde langs Hoomsche Bank. Klete •Nieuw land, Nleuwlandersingel. Kennemersingei. Geesterslngel, Bergerbrug. Zevenhuizen. Gast huisstraat, Kerkplein, 8t. Laurenstraat, Nleuwesloot en Hofplein, waar de stoet ont bonden werd. Overal was de belangstelling even groot •n even enthousiast. De Inzet van de feestelijkheden was goed geslaagd. Honderden bleven nog gerulmen tijd op het Hofplein, om te luisteren naar het con cert. waarvan we gisteren het programma afdrukten. Als er eens een populair melo dietje gespeeld werd, werd dat door hon derden kelen medegezongen. Groepjes jongens en meisjes bewogen zich hossend en dansend om de muziektent en langs de straten. Kortom, de vereischte stemming was er Volkomen en belooft zeer veel voor den dag van vandaag. Na afloop van de zanghulde werd ieder kind in den tuin van den burgemeester ’n stukje chocolade uitgereikt, terwül „8t. Louis” vroolüke marschen speelde. Na afloop van deze tractatle ging men langs de volgende route terug: Kennemerstraatweg. Kennemerpark. Zllver- Rldderstraat, Laat, Payglop. Lange- Bteenenbrug Huldiging VletoriabeeM Om 12 uur had de traditloneele huldiging van ijet Victoriabeeld plaats. Om half twaalf trok het bestuur der 8-Octobervereeniging langs Koorstraat. Langestraat, Houttll. Peper straat. Dük en Heerenstraat naar het Vlcto- riepark. Medewerking werd verleend door een kin- kerkoor, onder leiding van den heer C. Jon ker, en door het StedeHjk Muziekkorps, onder directie van den beer H. A Maas. Gezongen werden de volgende liederen: „Van Alkmaar de Victorie.’ „Acht October Hymne” en het „Wilhelmus." Evenals andere jaren was de belangstelling groot. De herdenkingsdag Een heldere sterrenhemel was het gister avond na afloop van de feestelükheden. die In de stad een gezellige drukte en vroolük beweeg veroorzaakten Met een gerust hart ging men den nacht tn, overtuigd als men kon »ün: er is goed weer. Maar toch zal menigeen vanmorgen met een eenlgszlns bezwaard gemoed naar den hemel hebben gezien: een stralend Oranje zonnetje ontbrak ten eenenmale en het was tamelük frtoch. Maar dat al kon toch niet verhinderen, dat ook nu de menschen in feeststemming verkeerden. Dan den jaskraag maar een beetje hooger opgezet" en flink den pas erin, want de Hollanders laten zich door het weer niet spoedig van de wijs brengen. Talrük waren de vlaggen, die in de och tendkoelte wapperden en naarmate het later werd, groeide het aantal aan. Allen, die zich langs den weg bevonden, hadden zich getooid met een rood-wit strikje, velen ook met de Oranjekleuren. Sporadisch kwm men er eens een tegen, die geen lintje of strikje in het knoopsgat of op de blouse droeg. A De kinderen hadden zich natuurlük al- lerfeestelükst uitgedost. Die stellen zich niet tevreden met een eenvoudig knoopje. Hun liefde tot vaderstad en vorstenhuis uitte zich in breede sjerpen en papieren mutsen. De meisjes droegen groote oranjestrikken in het haar. Vanzelfsprekend droeg dit alles niet weinig tot verhoóging der feestvreugde bü- Want wil deze volkomen zün. dan moet ook de geheele omgeving tn het teeken van het te vieren feest staan. Daarover nu valt in Alkmaar geenszins te klagen. In de vereischte stemming was aldus het uur genaderd, waarop Wü hebben met tigheid van de kransaanhechting laten wapperen dezen gewjjdaen aan Bestuur en Alkmaar. We doen dat daarmee ook voor allen, die het of er van lezen of hooren openlük erken nen, dat wü ons hiertoe niet alleen ver plicht gevoelen, maar het ook met liefde CariUonbeapeiing Onmisbaar op een dag als dezer, is de be speling van het carillon van den Waagt •‘ren en het was Indrukwekkend, toen even 9 uur de ztadsbeiaardler. de heer Crefeld. zün program inzette met het „Wie heeft van Alk maar niet gehoord.” Tot 10 uur weerklonken bekende vaderland- sche en andere melodieën over de in feestdos lesteken stad. Grootman, zoowel als kipderen schaamden zich niet, mee te zingen en de haastigen, die zich op de fiets voortspoedden, neurieden of floten de wijsjes mede. Wie heeft van Alkmaar niet gehoord 7 Van ’t strijden aan de Friesche poort Voor büna zesmaal zestig jaren 7 Toen Spanje’» lust naar Holland's bloed Beteugeld werd door Alkmaar» moed, doodsangst joeg in vüands scharen. Dat leert g’ uit 's Lands historie Van Alkmaar de Victorie! aangehoord: Dankt, dankt nu allen God Wilt heden nu treden (Valerius) Psalm 150. Nader mün God bü U. Prijs den Heer Gezang 194. Het oude Wilhelmus. Wie heeft van Alkmaar niet gehoord? (Coster) plicht gevoelen, maar het ook doen. We willen openlük er voor uitkomen, dat we meenen daarmee inderdaad iets wat goed is en noodzakelük. vrijheden, uit het dat dit alles na veel strijd en veel opoffering van hen, die ons vooraf gingen en dat alleen de ont plooiing van hooge karakereigenschappen ’t heeft mogelük gemaakt, thans op godsdien stig. staatkundig en economisch gebied een vrüheld te bezitten welke in geen land ter wereld wordt overtroffen. Het is echter niet alleen goed om daarvoor openlük uit te ko men. dit is thans ook noodzakel(jk. We leven nu eenmaal in een rijd van in ternationalisme en daar zit tn die beweging een goede kern, omdat daardoor de hoogere >elangen en de hoogere goederen, die alle volken en nlle menschen aangaan, naar voren komen MAr laten we toch niet ver geten. dat aan dit streven een krachtig en gezondnationalisme niet tn den weg staat, _-2 i samengaan. Koraalmuziek vaMfrtheTbortokT^t heTstedhiX keken- bleven ln de tte^UMte straten met het de eenvoudige plecb- en het van de stadsvlag boven grond onze hulde gebracht Burgerü van het oude De versierde straten Hieronder volgt een opgave van de ver sierde en verlichte straten: Langestraat, Boterstraat. Ridderstraat, Rltsevoort, Koorstraat. Fnldsen. Appelsteeg, Magdalenenstraat. Scharloo. Zocherstraat en Brulnvisstraat en omgeving. Men neme eens een kükje in deze buurten, want het is de moeite waard. Reveille, Koraalmuziek en Carillonbespeling, Het De Huldebetooging bij het Dan zette de stoet zich in beweging en nam deze de volgende route: Steenenbrug. Langestraat. Rltsevoort. Burgemeester. Als altüd leverde de vroolüke. kinderstoel een levendlgen aanblik op, waar- n machtige bekoring uitgaat. de stoet bü het huis van den burge- was aangekomen. onder alle omstandigheden de dag der dagen u voor élk rechtgeaard Alkmaarder, groot of fen klein. Op den Achtsten October is er in Alkmaar geen arm of rijk; dan verdwünt het standenbegrip, voelt leder Alkmaarder zich vrü van conventlebanden en viert met stadgenooten en tal van bultensteedsche gasten in juichenden feestjubel het ontzet der goede oude stad. Zoo was het steeds, zoo is het ook van daag. Wü hebben even gevreesd, dat hft on stuimige najaarsweer ditmaal de Acht- Octoberpret zou verstoren, zoodat vooral de laatste dagen zich kenmerkten door een bij zondere bedrijvigheid in tal van zaken, maar alles is toch klaar gekomen en het Acht- Octoberfeest is vanmorgen begonnen vol gens het oude en beproefde recept. Begonnen elgenlük niet, want de inset: de van meester was aangekomen, verscheen deze met zün echtgenoot» op het bordes. Onmlddellük na het verschünen den burgemeester zette het kinderkoor, on der leiding van den heer Jonker, het be kende lied van Dolcrose in. n.l. van „1 kleine huisje” waarbü een tachtigtal meisjes op onberispelüke wüze een zangspel uit voerde. Dan werd nog de 8-Octoberhymne gezon gen, begeleid door leden van het Stedelük Muziekcorps. voor den Kennemer om tot den Fries te komen met verzoeken en eischen. die zün volksbestaan bedreigden. H(j betoogde, dat de nood van den tijd eischte. dat de zee- en binnendüken zouden worden doorgestoken en 't land onder water gezet. De vergadering was ontsteld over hetgeen gevraagd werd en de heeren verzetten zich met kracht. Zü konden toch ’t gras en de vruchten van het land, dus het wintervoer voor de beesten niet prijs geven, en toen Van der Meü bleef aanhouden, voegde een der leden hem toe: „Hoe staat ge daar en raast! Waarom zou den we het schoone gras en de vruchten van het land bederven. Wat moeten onze beesten van den winter eten en Alkmaar is nog geen vier weken belegerd geweest; Haarlem hield zeven maanden stand. GÜ kunt het wel tot Allerheiligen uithouden!” Van der Meü heeft met stügende ver ontwaardiging dit alles aangehoord; weten de. hoe er te Alkmaar geleden wordt en overtuigd bovendien, dat zün stadje het niet zoo lang zou kunnen uithouden, barst hü los tegen de heeren: „Weet ge dan niet," roept hü hun toe, „dat er veel meer volk in Haarlem was om het stormen te weerstaan. En is het u ook bekend, dat Haarlem aan één züde, wü van alle I kanten worden bevochten, tenzü men het water inlaat.” „Maar,” gaat hü dan verder, „waart gü koeherder, mede in dezen toe stand. waarin wü ons bevinden, gü zoudt wat minder zwarigheid hebben voor uw beesten, wat die te winter zullen eten, maar veeleer voor het behoud van de goede burgers en krijgsknechten, .hunne wüven en kinderen daar blnneij zün De veel Alkmaar viert vandaag feest! En er kan zeker geen feest met meer enthousiasme m de Victoriestad gevierd worden dan het fes tijn van Alkmaar’s Ontzet. Het zonnetje moge schünen boven de vlaggen-getoolde veste zoo .kennen wü het Acht-Octoberfeest der latere jaren of storm en regen mogen gieren over de stad. Acht-Octoberdag bUJft De drukte in de stad Gaandeweg werd het drukker in de stad. De menschen, die de optochten hadden be- fcraV „n --In --mnt Haf sóii' Deo "oiOTia", I vroolüke beweeg van de vele honderden feest- onder leiding van den heer Leo Konlng. i Koraalmuziek ten gehoore gebracht. Deze muziek maakt altüd Indruk en doet de feest vierenden een oogenblik in zichzelf keeren, om, al is het maar even, den beteekenisvollen dag van I October 1573 te herdenken. Het volgende programma werd met groote aandacht door tamelijk veel belangstellen den 1. Men heeft andere jaren wel eens een beetje smalend en minachtend over het bloemen corso gesproken. En zün nu eenmaal altüd Nurksen, wien het nooit of niet gemakkelük naar den zin is te maken. Wü voor ons heb ben het corso altüd een van de aardigste attracties van den feestdag gevonden. Zeker, we geven toe. dat de deelname een enkel jaar wel eens iets te wenschen heeft overgelaten en dat de groepen nu juist niet schitterend geeenoemd konden worden. Maar waarom ons te verdiepen in wat voorbü is. Houden we liever het oog gevestigd op het heden en dan moet al dadelük geconstateerd, dat het bloemencorso vandaag tot een eclatant succes is geworden. Niet alleen vielen er prachtige groepen en geslaagde voorstellingen te be wonderen. maar ook was de deelname enorm. Deze was zelfs zóó groot, dat alles op het Doelenveld niet kon worden opgesteld reeds ver voor het uur van afmarsch ruimte tn de Ramen ook in beslag moest worden genomen. En nog maar steeds bleven deelnemertjes en deelneemstertjes al dan niet vergezeld van trotache vaders en moeders of begelelders(sters), toestroo- men. Er scheen schier geen eind aan te zul len komen. Elndelük te ruim half tien kon de stoet zich in beweging zetten. Wü hadden In- tusschen reeds gelegenheid gehad, de groepen en groepjes afzonderlijk te beküken en te bewonderen. Want zien beteekende hier bewondering hebben voor wat er gepres teerd en bereikt was. Door de geweldige deelname moeten we hoe graag we er ook toe waren overgegaan ons onthouden van «en beschrüving van elke groep afzonderlük. We doen dus slechte een greep uit het vele en zullen sommige groepen collectief nemen. Zoo zagen we een groot aantal minder of meer rijk versierde fietsen, autopeds, vlie gende Hollanders, kinder- en poppenwagens, enz. Lief was een wagentje, waarop een padde stoel. voortbewogen door kaboutertjes. Een jongen eneen meisje in llcbt-blauwe costuumpjes, vervoerden een reuzen Miss Blanche sigaret. Meerdere fietsen had men omgevormd tot ranke scheepjes. Dan werd onze aan dacht getrokken door een miniatuur ijswa- gentje. waarachter een llUiputter-üsventer- tje. Pages in middeleeuwsche kleedü omgaven het wapen van Alkmaar, uitgevoerd bloe men. Een groep lieve meisjes droegen rood-wltte bloemen, vormend de letters van 8 October. Daarachter werd op een hoogen paal het wapen van Alkmaar gedragen, waarvan f-a hingen roood-wltte linten, waarvan het uit einde in de hand gehouden werd door meisjes. Van originaliteit getuigde de brandweer auto, getiteld „De alarmklok”, brandweermannen, gehelmd en van bülen, zaten rond brandweerladders. TVr propageering van het behoud van onze mooie molens, ging in den stoet een model van deze typische Hollandsche landschaps- stoffeering. Een groep meisjes droeg borden met de namen van Alkmaar en omliggende dorpen. De Ramen kwam uit met een wagen, waarop een reusachtige plantenmand, waar omheen bloemenmanden, temidden waarvan kleine meisjes. De R K Jongensschool aan de Koomlaan maakte propaganda voor huisvlüt en handen arbeid. Men kon op den hiervoor gebruikten wagen jongens üverig bezig zien. Met bloe men en groen was alles mooi versierd en boven alles uit staken, van bloemen ver vaardigd. de emblemen van de huisvlüt: ha mer en zaag. Ook de propaganda voor de luchtvaart was niet vergeten. We zagen een vliegma chine en den luchtballon van Van Pottum, terwül ook de beroemde Holland-Indlë- vluchten uitgebeeld waren. De Wilhelmina- en Jullanaacholen hadden fleurige groepen gevormd, de jongens en meisjes droegen versierde bogen, onderling verbonden door linten. Een 15-tal meisjes van de R. K. U. L. O- school had prachtig versierde bogen, met aan het einde groote oranjestrikken. welke de meisjes ook in het haar droegen en aldus gelukspoppen waren. Als note comique werd de stoet gesloten door een vervaarlijk ultzlenden rooverhoofd- man. Zoo zouden we kunnen doorgaan, maar bovenstaande is voldoende om den lezer een indruk te geven van het vele en mooie, wat te aanschouwen was. De muziekkorpsen „Solt Deo Gloria" en ..St. Louis” verleenden hun muzikale mede werking. Vanzelfsprekend was de belangstelling groot en overal verdrongen zich duizenden Vrijdagavond had te Alkmaar een druk bezcohte ledenvergadering der afdeellng plaats ter verdere bespreking van het bekende geschil. Voor het P. B waren aanwezig da Partü-voorzitter en secretaris; voor het ge west de voorzitter Peerlkamp. Gezien den aard van het geschil werd het presidium waargenomen doen- den partü- voorzitter. Na breedvoerige besprekingen, die over het algemeen van kalmen aard waren en waaruit ten duidelükste de wensch der afdeel' het licht trad, dat de twee partüen in komst weder tot samenwerking zullen komen, werd een weg gevonden, die het wellicht mogelük zal maken, dat de Commissie van Onderzoek. In de vorige vergadering door den partüvoorzitter voorgesteld, toch nog hare werkzaamheden zal kunnen aanvangen met de mogelükheid van een uitvoerbaar resul taat. De vergadering sprak haar sterke ontevre denheid uit over die partügenooten, die ook wanneer rij met het geschil direct niets ta maken hebben, in ingezonden stukken stel ling nemen, hetzü in „Het Volk”, hetzü ln de burgerlüke pers, op een wüze, die een goede oplossing slechts kan in den weg staan door daarbü termen te gebruiken, als büv. Streber", die sommige partügenooten slechts kunnen beleedlgen en in hunne positie bena- deelen, zonder dat hiervoor eenige grond bestaat. Tot dusverre is alleen en uitsluitend geble ken- misverstand en onvoorzichtigheid, doch kwade trouw of opzettelüke minachting der I wederzüdsche partügenooten is tot dusverre nog niet aanneembaar gemaakt, zoodat er I alle grond is te verwachten, dat het onder- zoek der bedoelde commissie tot een resul taat kan leiden, dat een toekomstige vrucht bare samenwerking van allen zal mogelijk maken De vergadering, die een rustig verloop had, ging in gemoedelüke stemming uiteen. Hierna maakte de kwestie een onderwerp van bespreking uit in de vergadering van het partübestuur Zaterdag j.l. Daarover meldt het S. D. A. P.-orgaan: Het P B. nam kennis van het rapport van den partüvoorzitter ln zake het bekende ge schil te Alkmaar. Het keurde wüze van be handeling dezer aangelegenheid door voorzit ter en secretaris goed en gat hun machtiging hun pogingen voort te zetten om verdere be- nadeeling van de party te voorkomen. Hen- elk jaar weer vrouwelüke studente aan een onzer uni- verziteiten tegenover een ander, die met enthousiasme over haar Vaderland sprak, alleen een schouderophalen en een minach tend „je Vaderland" als antwoord had. Hoort ge het dames en heeren. dringt het tot U door, dat we op een vreemden weg zün, al» we dergelüke onverschillige uitin gen vernemen van jonge menschen. die ln volle vrüheld studeeren aan een unlverslteit In ons vrüe Vaderland. Is er dan toch veel waars tn het woord van Prof. Lans, als ww hem geërgerd en spottend hooren uitroepen „Vaderland en Vaderlandsliefde zün over- wonnen begrippen”. Hebt ge gelezen, wat onlangs ln het Haagsche Maandblad werd meegedeeld? Kr zou geld worden Ingezameld voor het blin deninstituut te Bandoeng, waar in hoofdzaak inlandsche blinden worden verpleegd. Da bekende Dr. Soetomo ontving van het Blin deninstituut de vlaggetjes, die door een Inlandsche padvlndersorganisatie zouden worden verkocht voor het goede doel. Da inlandsche padvindersorganlsatle zond ech ter de vlaggetjes terug aan den dokter, on der mededeeling. dat men weigerde die vlag- getjes te verkoopen. wantze waren van Oranjekleur. Is het niet verschrikkelük? En nu willen we niet de fout maken al te veel gewicht te hechten aan zulke uitingen van het jon ge geslacht, maar toch zult U het met mü eens zün, op een dag als vandaag goed te doen, openlük van onze liefde voor het land te getuigen. Geen overdreven nationalisme, dat zoo dlk- wüls tot strüd van landen onderling heeft aanleiding gegeven; wü willen een gezond nationaal gevoel aankweeken. dat ons op vredesterrein tot de eersten onder de lan den zal opvoeren. Dat nationaal gevoel, dat ik thans be doel en zoo gaarne bü ieder aanwezig zie, wordt gelukkig nog in grooten kring ge vonden. Wanneer in ons land, zooals in 1928. de Olympische wedstrijden worden gehouden en het blükt, dat aan de organisatie niets ontbreekt en de vreemdeling er vol lof over is. dan doet ons dat goed aanwanneer aan Nederlanders de Nobelprijs wordt toe gekend. vervult ons dat met trots; wü Prij zen ons land gelukkig, wanneer stoutmoe dige Nederlandsche vliegers de groote reis naar Ned.-Indië goed volbrengen, of als een belangrijk internationaal congres ln Ne derland wordt gehouden. Wü willen ons Nederlander voelen met trots. Om dat te kunnen doen, moeten we trachten de hooge plaats, die ons land in de geschiedenis heeft verworven, te be houden. en onze uiterste krachten daarvoor inspannen. Een Franschman heeft onlangs van ons gezegd, dat we „een der meest daadkrach tige naties zün geweest, die de wereld ge kend heeft, een natie, die in Europa een rol van gewicht gespeeld heeft, die een Filips n. toen hü op het toppunt van zün macht stond, heeft overwonnen en weerstand heeft geboden aan een Lodewük XIV. toen hü zün hoogsten roem beleefde". „Zü is." gaat de schrijver voort, „een der meesteressen over de zee geweest, zü bezit een prachtig koloniaal rijk en ze heeft een vooraanstaan de plaats in de kunst, zoowel als in het recht ingenomen." Welnu, laten we zorg dragen, dat dit gunstig oordeel ook in de toekomst van ons gegeven kan worden, dan maken we de ko- nlnklüke woorden tot de onze: „We willen groot zün in alles, waarin een klein land groot kan zün.” vierders. Groepjes straatmuzikanten gaven alom concerten ten beste en mochten zich niet over gebrek aan belangstelling beklagen. Vele zaken en kantoren waren vanmiddag gesloten, wat de drukte nog deed toenemen. Dames en Heeren. Namens het bestuur van de 8-October- vereeniglng heet ik u allen van harte welkom op dezen historlschen dag, op deze historische plaats. De aanwezigheid van U, Burgemeester der gemeente, stelt het Be stuur op hoogen prijs, eveneens van U, leden van het Dagelüksch Bestuur van den Raad der gemeente. Het treft mü ieder jaar, zoo- velen onder u steeds weer opnieuw hier op 8 October aanwezig te zien; voor u is blük- baar een 8-Octobervlering zonder deze plech tigheid niet volledig en daarom voor die getrouwen ook een extra woord van welkom. Wü allen komen hier om het verleden ons nog eens in herinnering te brengen en op den ouden stadswal onze hulde te bewüzen aan het Alkmaar van 1573. dat waarlük zoo In alle opzichten die hulde toekomt. Hoe dikwijls zün we. rondom ons Victorie beeld. herinnerd aan de hoofdpersonen uit het beleg, die een groote rol hebben ver vuld en die het daardoor mogelük hebben gemaakt, dat een stadje met zoo weinig bezetting en zoo geringe verdedigingsmid delen het heeft uitgehouden tegenover een zoo goed georganiseerd leger, beschikkende over de hulpbronnen tot het voeren van oorlog, een leger, dat zün sporen verdiend had en werd aangevoerd door mannen, die in de krijgskunst waren geoefend, ja. tot de besten van Europa behoorden. Hoe menigmaal zün die hoofdpersonen hier ge noemd en gü, bewoners van Alkmaar, kent ze s^len en wordt er als het ware dagelüks aan herinnerd, wanneer gü door uw stadje wandelt en tal van straatnamen u telkens weer namen als Van der Meü, Cabeljau en andere in herinnering brengen. Het is daarom niet mün plan, u het ge heele beleg nog eens in korte trekken te vertellen, maar ik wil me bepalen tot drie belangrijke vergaderingen tijdens het beleg. De eerste vergadering is die op het stad huis ln de Langestraat. Sedert Juni 1572 wapperde ook ln Alk maar de Prinsenvlag en bü het bezoek van den Prins in October daaropvolgende, had Oranje er met nadruk op gewezen, dat de bestaande wallen en muren niet voldoende waren om zoo noodlg den rijand te weer staan. Zoodra dan ook de strenge winter voorbü was, ging men aan den arbeid en bü de overgave van Haarlem was de stad in beteren staat van tegenweer. Gelukkig had men den goeden raad van Oranje niet in den wind geslagen, want reeds was een (Spaansch trompetter aan de poort verschenen om de stad op te eischen. doch men had hem, y^der den hoorn teruggezonden. Wel was die trompetter afgewezen en waren de wallen en muren versterkt, maar er bestond toch eenlge weifpling in de stad, wat men doen moest. Zou Alkmaar kunnen staande blüven. waar zelfs Haarlem. na zulk een hardnekkig verzet, den overwinnaar had moeten binnen laten? Den 16en Juli 1573 verscheen de voor- -hoede van het Spaansche leger voor Alk maar en eischte de stad op. Terwül de Spanjaarden in het Zuiden voor de Kenne- merpoort stonden, bevonden zich de Geuzen onder Jhr. Jacob Cabeljau voor de Friesche poort en ook zü verzochten binnen te komen. Wel had men Cabeljau toegelaten om hem te hooren. maar ofschoon de stad zich toch voor den Prins had verklaard, was er aarzeling. Men had te kiezen tusschen de woes te, bandelooze Geuzen, of de wreede Span jaarden. Het liefst had de Magistraat ze allen buiten gehouden. Het was op dit oogen blik van weifeling, dat men op het stadhuis ln de Langestraat vergaderde. Wat te doen? Als de Geuzen binnen kwamen dan zou Alkmaar na een dappere verdediging misschien het vreeselüke lot van Haarlem wachten. Wat had Zutphen niet ondervonden, nadat het zich verdedigd had; toeschouwers, om toch maar niets van het Naarden dzLn, dat zich niet had ver- digd. was er niet beter aan toe geweest. Buiten in de Langestraat loopt het volk te hoop; men hoort al enkele kreten: „Voor den Konlng; we hebben hem den eed ge zworen”, maar die kreten worden flauwer en zwügen elndelük en luider en luider hoort men thans: „Voor den Prina, voor den Prins". „Leve de Geuzen”. En daar in de vergaderzaal raadslaagd. gewikt en gewogen; loopt driftig heen en weer, want hü weet, hoe Iedere minuut van aarzelen duur betaald zal moeten worden. Elndelük kan hü zich niet meer inhobden en roept hü uit: „1 Is nu geen tüd van kauwen. Gü moet het af- of aanzeggen”. En als er dan geen antwoord komt, gaat hü heen, ontstemd en verbit terd. maar dan is het groote oogenblik ge komen. de aarzeling overwonnen, het pleit beslecht en spreekt de oude burgemeester Van Teyltngen de u zoo bekende woorden: „Ik wil bü den Prins en de burgers sterven". Groot is de geestdrift in de Lange straat. wanneer de beslissing bekend wordt. De Geuzen komen de Friesche poort binnen en gaan onmlddellük op de Kennemerpoor’. af, waar de Spanjaarden na ’n korte scher mutseling gedwongen worden terug te trek ken. De poorten worden gesloten en nu staat Alkmaar voor het onherroepelüke, het beleg, dat in aantocht is, te aanvaarden. Den 21en Augustus slaat Don Frederik met 2500 man voetvolk en 4 benden ruiters het beleg voor de stad en binnen eenlge dagen is Alkmaar, in wüden boog om de stad, volkomen ingesloten: Het beleg is be gonnen. Nu breng ik u naar de tweede vergadering, een büeenkomst, welke niet te Alkmaar wordt gehouden, maar in Hoorn, waar de Staten van West-Friesland zün samenge komen. Het was. zooals u zult begrijpen, voor Alkmaar van het allergrootste belang, wanneer de stad ook van de bultenzüde werd geholpen De Magistraat had reeds een bode daartoe uitgezonden, maar deze wsk verdronken en twee anderen waren door i de Spanjaarden ontdekt en keerden onver- rich terzake weer binnen de wallen. Toen ging Van der Meü er op uit; hü wist door de Spaansche wachten te komen en be reikte zoo Schagen, waar de Gouverneur van Holland, de sombere Sonoy, zich bevond. Namens de stadsregeerlng vroeg Van der Meü. ter redding van de stad, de düken door te steken. Sonoy zond hem door naar Hoorn, want de Staten van West-Friesland hadden bet bestuur over de zeedyken. velen het bestuur over de aeedüken. Van der Meü werd in de vergadering toe gelaten en daar bracht hü de bevelen van er zeer'^d" mrer*k^i Sonoe over; het was een moeilüke opdracht Het to nog niet lang geleden, dat een vergadering Is verbaasd over zoo- vrijmoedlgheld en vindt zün taal in hooge mate brutaal en ongepast. Wat durft die Kennemer tegen den Fries! Men wil hem in de gevangenis zetten, maar een der leden getroflen door zijn woorden, neemt het op voor den timmer man en weet zün medeleden te overtuigen dat alleen medelüden en liefde tot zün medeburgers „zün hart hebben ontroerd en zün tong hebben losgemaakt.” Boden met nieuwe beloften gingen nasu- Alkmar, terwül Van der Meü naar den Prins zou gaan. Laten we dien eenvoudigen timmerman in eere houden, den man, die met zooveel warmte en overtuiging voor zün Alkmaarders wist op te komen en niet schroomde den heeren der Staten de waarheid te zeggen. Nu. dames en heeren. gaan we naar de derde vergadering; ook deze wordt niet te Alkmaar, maar te Oudorp gehouden, dus in het hoofdkwartier van de Spanjaarden. I Het is u bekend, hoe Van der Meü met brieven van den Prins, verborgen in den I knop van den polsstok en bestemd voor den Magistraat der stad, na veel moeite en ont- l beringen ten slotte veilig en wel in Alk maar was teruggekeerd. doch bü dien terugtocht verloor hü zün polsstok met de belangrüke brieven er ln. De stok werd door de wacht, die Van der Meü gepasseerd was, gevonden en naar Oudorp gebracht, naar het hoofdkwartier vkn Don Frederik. Men had namelük dadelük gezien, dat de knop hol was en alleen de bevelhebber mocht die brieven openen. Het waren deze brieven, die nu ln de vergadering van de hoofdofficieren. den krijgsraad van den opperbevelhebber, werden voorgelezen. De uitwerking was geweldig: daar stonden de krügsoversten büeen om te overleggen wat hun te doen stond, want het zeewater bleek geen Udele bedreiging, het was een voldongen feit, het water steeg en zou alles doen overstroomen. De krijgsraad was ge heel verslagen. Tegen het water viel niet te vechten en voordat het ln de tenten kwam en de wegen onbruikbaar maakte, moesten de Spanjaar den een goed heenkomen zoeken. Besloten werd het beleg op te breken. Deze vergadering van den trotschen Spanjaard was de bevrüding van Alkmaar. Wat ongeloofelük scheen, toen de Spanjaard zich den 21en Augustus voor de stad le- 1 gerde. bleek óp K October, dank zü Atk- maars volharding toch mogelük. Toen Alk maar den morgen van 8 October op de wal- 1 len kwam, was de vüand in vollen af tocht. De groene lauwerkrans boven Alkmaars wapenschild was na 1573 verbonden met een lint aan een kroon, waarop de woor den: „Praemium dlligentia’ë” (beloonlng voor flinkheid) doelende op 8 October 1573. De archivaris van Alkmaar heeft eens te- recht gezegd, „dat het waarlük niet onver- dlend is. dat Alkmaar dezen lauwerkrans ook thans nog boven zün schild voert.” Owner en heeren. laten we het Alkmaar van die dagen de hulde bewüzen. die het toekomt, door te luisteren naar den zang der kinderen, terwül de stadsvlag in top gaat en een krans aan het beeld wordt ge- hangen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 11