Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER 1 I I r I K EERSTE BLAD - [BINNENLANDSCH NIEUWS De ramp van de „Vimeira” SOCIAAL LEVEN Een nieuw duurrecord DE MOORD TE ROTTERDAM De straatweg UtrechtZeist De Amersfoortsche Straatweg TWEEDE kamer LANDBOUW EN VISSCHERIJ Twentsche Kanalen VERKEER EN POSTERIJEN De mooie kamer Been I I Nederlandsche Bond van Autobusdienst-ondernemers Weer een nieuwe Rotala- reis naar Rome Maat voor blankvoorn en ruischvoorn De samenstelling van gemengde veevoeders De dader nog niet ontdekt afgereden Subsidieering Land- en T uinbou wcursussen Mr. Jolles heeft zich populair weten te maken R. K. Kappersbediende Organisatie Botsing tusschen vliegtuigen Het ontslag bü „Vulcaansoord” Ontploffing in een werkplaats De gemeentetram te Amsterdam Van een steiger gevallen De ontvluchte aap De R 101 slechts een voorlooper Dr. Eckener over de Poolvlucht De redding van de „kou*” VRIJDAG 11 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 LUCHTVAART van Ar- jjastigc uauic v* je nooit zingt, als we samen uit zün!" gevonden konden worden, gedeeltelijk In 'twaren, Is bü het onderzoek gewerkt, vertelt o Naar De weg door K t fort de Bilt een prachtig effen gen gebeuren die onmiddellljk Ingrijpen en met Vandaag zal de sectie op het lijkje Wórden op de fiets nauwkeurig een Het plan tot vrijwillige contröle Aan de gevolgen overleden algemeene vergade- de Maatregelen tegen het Gelijk bekend heeft de Barney, een ult- dat ver- gekozen Ihle dezen geprojecteerd een voetpad voor wandelaars. Den geheelen dag Is gisteren het politie onderzoek inzake den jongsten Rotterdam- schen moord met kracht voortgezet. De Inspecteurs Belkman er Orevellnk heb ben verscheidene malen een onderzoek in gesteld in de buurt van de woning van het jeugdige slachtoffer. Bovendien is ’s middags per auto een tocht door de stad gemaakt, om te trachten nog Gistermiddag is te Hengstdijk (Zeeland) overleden een 67-jarige gehuwde vrouw, wie Echter vielen voor deze trajecten z.g. bereid contraire beslissingen waaruit blijkt, dat de het Twee aanhoudingen Als aanvankelijk verdachte, personen zijn nog twee mannen aangehouden. De eerste werd gisterenavond vroeg gearresteerd en bleek bij het eerste verhoor onschuldig, doch is vastgehouden omdat hij gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad voor het beta len van een geldboete, subsidiair het onder gaan van hechtenlsstrafde tweede werd gisterenavond te ongeveer half negen naar den politiepost Kruisplein gebracht, hetgeen een stormloop van publiek op het Kruisplein veroorzaakte. Deze man voldeed echter evenmin aan het signalement, dat door de politie als het meest waarschijnlijke is geconstrueerd. In Overschie is op den Delftweg gisteren avond nog een man aangehouden, die on zedelijke taal had geuit tegen eenige meis jes. die op de Klelpolderkade speelden, doch deze werd bij zijn aanhouding niet eens als verdachte in de moordzaak beschouwd, hoe wel zich natuurlijk direct het gerucht ver spreidde, dat men den moordenaar gepakt had. aan waterwegen I j aanmeldingen. Of de ,.Aero Arctls" in staat zal zijn alle, wellicht zeer zware, voorwaar den te vervullen, wist dr. Eckener niet. Rokin en gedeeltelijk in de Prinsengracht (bij de Utrechtste straat) hebben geworpen. 13a politie heeft op belde plaatsen gedregd, doch zonder resultaat. Het onder soek wordt voortgezet. zaak brand uit in den Ucghelschen gezinnen Burgers en LeemkuiL De Een- drachtsche brandweer was spoedig ter plaatse, doch, hoewel zij met drie stralen net vuur bestreed, kon zij niet verhinde- De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw heeft bfr- psuüd, dat van 1 November 1929 bot aanvang van den gesloten tijd voor snoeic in 1930 de minimum maat op blankvoorn en ruischvoorn, te bezigen als aas aan den hen gel, wordt vastgesteld op 13 c M. en dat ge durende het genoemde tijdvak: 1. een hengelaar, die visch als aas gebruikt aan den hengel, in het bezit mag zijn van ten hoogste 50 levende ondermaatsche blank en rulschvoorns, mits deze een lengte heb ben van ten minste 13 c M. 2. visschers of handelaars in aasvisch, die voorzien zijn van eene schriftelijke vergun ning van het districtshoofd voor het leveren van aasvisch aan hengelaars, in het bezit mogen zijn van levende blank- en ruisch- vooi ns, mits deze een lengte hebben van ten minste 13 C.M. 3. dat op verzoek van belanghebbenden, voor bepaalde wateren, waarin het vlsschen op baars en snoekbaars van eenige beteeke- nls blijkt te zijn, onder nader te stellen voorwaarden, ter voorkoming van misbruik kan worden toegestaan tusschen 1 November 1929 en 38 Februari 1930 te vlsschen met den hengel, geaasd met blank- en ruischvoorn. beneden de maat van 13 cM. Het Reisbureau „Rotala Neerlandica” or ganiseert 28 October een nieuwe reis naar Borne, waardoor deze reizigers in de ge legenheid zullen zijn de feesten van Aller heiligen en Allerzielen in -de Eeuwige Stad mee te maken. Het Reisbureau Rotala zorgt ook nu Beer voor een reis, die tot alle onderdeelen is afgewerkt en den reizigers bet maximum biedt, wat te genieten valt. Dezer dagen is juist weer een groep van 50 Rotala-reizigers uit Rome terugge keerd. Op dit oogenbllk is een groep leden van het R. R. Werkliedenverbond met Rotala op weg naar Rome. Ingediend is een anteigenlngswetsontwerp. betreffende de gemeenten Markelo, Diepen helm, Goor, Ambt Delden. Stad Delden, Hengelo (O.) en Lonneker, noodig voor aan. 18Ér van het gedeelte Overjjselsche grens «Wéhedé van de scheepvaartkanalen naar Twente ingevolge de wet van 4 November 1919. Bij de wet van 21 Juli 1938 is bet alge meen nut verklaard der onteigening van perceelen enz, betrekking hebbende op het gedeelte Zutphen—Overüselsche grens van het kanaal van Zutphen over Almen naar Enschedé. In aansluiting aan dit kanaalvak komt thans voor uitvoering in aanmerking het gedeelte van de Overjjselsche grens naar Enschede. Daartoe is dit ontelgeningsontwerp noodig. Te Amsterdam heeft een tweede bijeen komst plaatsgevonden om te komen tot de oprichting van een R.K. Kappers isters)-be dienden-organisatie. In een geanimeerde bespreking werden verschillende vakbelangen behandeld en was i men algemeen overtuigd van het nut en de i noodzakelijkheid van een bedienden-organi- satle in het kappers- en barbiersbedrijf om te komen tot een werkelijke rechtspositie voor het personeel De volle medewerking van de R.K. plaatselijke Vakcentrale is toe gezegd. waarbij het uitgroeien van een lan delijke organisatie in het vooruitzicht werd gesteld. Op deze vergadering werd dan ook beslo ten tot de oprichting over te gaan. Er heeft zich een voorlooplg comité van voorbereiding gevormd, dat zich met de samenstelling van Statuten en Huishoudelijk Reglement zal be lasten en de propaganda zal ter hand nemen. De samenwerking met katholieke pa troons en bestaande Neutrale Vakvereenlglng zal worden gezocht, terwijl de ontwikkeling van Vakbekwaamheid langs nieuwe banen zal worden bevorderd. De eerstvolgende vergadering zal binnen kort worden gehouden, waar tevens het defi nitief bestuur zal worden gekozen. de „Msb”, terwijl verschillende getuigen werden gehoord over dezer dagen plaats ge had hebbende ontmoetingen met mannen op straat, die onzedelijke taal spraken, on eerbare voorstellen deden en trachtten kin deren of vrouwen mee te lokken. De meeste dezer getuigenverklaringen moe ten van slechts zeer geringe beteekenls war den geacht, doch zjjn toch alle genoteerd, omdat ze misschien later van waarde kun nen worden. Men vermoedt, dat de dader het meisje gisterenavond voor het eerst heeft ontmoet; van vorige ontmoetingen Is althans niets gebleken. Het gaat er op het oogenbllk om: volwas senen of kinderen te vinden die iets van den moordenaar hebben gezien, terwijl hü met de kinderen stond te praten in de Coolsche straat. Vast staat op het oogenbllk reeds wel, dat de dader eenmaal de straat op en neer ge fietst heeft voordat hü de meisjes aansprak. Hoezeer de zaak opwinding onder de Rotter- damsche bevolking heeft veroorzaakt, blijkt wel uit het feit, dat zich reeds honderden menschen hebben aangemeld, die meenen Inlichtingen te kunnen geven, die voor het onderzoek van belang zijn. Dit betreft meest ouders wier kinderen in het laatste half jaar door mannen met een flets zijn aangespro ken. Het spreekt van zelf, dat daarbij tien tallen mededeellngen zijn, die geen waarde hebben, doch daar het signalement van den dader nog zeer vaag Is, mag geen enkele gelegenheid verwaarloosd worden, om meer van hem te weten te komen. De politie ondervindt daarbij grooten steun van den zedendienst. Feeds thans is een groot dossier aangelegd, van getuigen zerkla- gekregen. ringen, die door het publiek zijn verstrek^ spiegelglad wordt, zoodat bü het rijden met dorp een broeinest van ongerechtigheid was, groote snelheid en welke automobilist doch uit de vele vrijwillige getuigenverkla- voelt die neiging niet In zich op zulk een ringen die men thans binnen krijgt, Is dul- prachtbaan de kans en gelegenheid tot delljk gebleken, dat daar herhaa’-ielük dln- slippen te over bestaat. gen gebeuren die onmiddellljk Ingrijpen en Klachten hierover bleven niet uit, waar- verbeteringen dringend noodzakelijk maakt, na de Provinciale Waterstaat bezig Is met i - - - - - - allehsnde proefnemingen, om i*-1 hierin te brengen. De allernieuwste bestaat reeds had opgehouden me’, het controleeren Twee Atlasvliegtuigen, toebehoorende aan de RAF-train-school, zijn bij Nethot- Avon, tegen elkaar gebotst. Een piloot werd gedood, de ander ernstig gewond. a In verband met het ontslag aan de Ijzer gieterij en emallleerfabrlek „Vulcaansoord" te Doetlnchem hebben te Utrecht besprekin gen plaats gehad tusschen de directie, de hoofdbesturen der samenwerkende werk nemersbonden en mr. Kortenhorst, secretaris van den R. K. Werkgeversbond. Het resul taat der besprekingen was, dat de directie behoudens goedkeuring van commissarissen, zich bereid heeft verklaard, de ouden van dagen onder de ontslagenen financieel te gemoet te komen. In afwachting van de be slissing van commissarissen werd reeds toe gezegd. dat deze categorie, welker ontslag 13 October ingaat, voor de week van 13 tot Woensdag hield de Nederlandsche Bond aanmerking wenschen te komen, niet te Van Autobusdienst-ondernemers tc Amster dam zijn zesde jaarvergadering. De voorzitter, de heer G. F. H. Wirtman van Utrecht, hield een geestige openingsrede tier verwelkoming der aanwezigen, die met groote instemming werd aangehoord. De heer Kraak Steemaan, secretaris, bracht hierna het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de Bond met succes heeft gewerkt spe- commissie voorgesteld, in daal tegenover de A T. O. -- bericht het Jlbld dat deze natuurlijk wordt ondernomen en dat het contract met de ..Aero Arctls” reeds was onderteekend. De berekening, die prof. Nansen en andere lei ders van de onderneming hadden gemaakt, wettigde de hoop, dat de onderneming zal slagen. Binnen eenlgen tijd zal met de noo- dlge verbouwing van het schip worden be gonnen. De verzekering is reeds afgesloten onder beding, dat dr. Eckener zelf de leiding op zich neemt. Niemand van de leden der bemanning kan de Poolvlucht gedwongen worden. Er wordt dus gebruik gemaakt van vrijwillige Wég Den Haag voelde er niet veel voor heelemaal voor rjjksrenlng te nemen. De jaren kwamen en gingen en lederen zomer nam de vrrkeersmisère toe. Ondanks alle moeilijkheden lieten de in genieurs van den Rijkswaterstaat te Utrecht zich niet ontmoedigen, te meer daar de plan tten voor de wegverbetering Utrecht-Zelst steeds vasten vormen aannamen en dan ook rechtstreeks verband hielden met de fort- plannen. Thans echter is de too lang verwachte wegverbetering van deze „via mala” In zicht Den Haag heeft geen bezwaren, noch fi nanciën, noch oorlog, noch Waterstaat. De gemeente Utrecht evenmin als de pro vincie behoeven In de kosten bij te dragen. De plannen liggen klaar en vermoedelük zal de aanbesteding nog dit jaar plaats vin den en begin 1930 met de eerste werkzaam heden worden aangevangen. Naar uit Chicago gemeld wordt, bevindt het Amerlkaansche vliegtuig „We will” zfch reeds tien dagen in de lucht om het we- reldduurrecord te slaan. De belde vliegers, wier namen geheim j gehouden worden, melden, dat zij in staat zijn nog Uen dagen In de lucht te blijven. Op de vragen van den heer Van Rap- pard betreffende het hooren der centrale landbouworganisaties ter zake van het ontwerpen van een plan tot vrijwillige con trole op de samenstelling van gemengde vee voeders, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw het volgende in October te houden in I geantwoord Het is ondergeteekende bekend, dat be- Den geheelen dag is er veel belangstelling geweest bjj de woning van het slachtoffer. Over den moord is nog het volgende te melden: Dat Marietje met den man is meegegaan, was op zichzelf niets bijzonders. Het meisje vond bet, zooals zoovele kinderen, heerlijk achterop een fiets te mogen zitten en toen de man, die voordat hü bij de kinderen stil stond, reeds een keer de straat op en neer was gefietst, haar meenam, vonden de kin deren dat ook zoo interessant, dat zü zich den man op de flets nauwkeurig her inneren. Gisterenavond in de Coolschestraat, kon duidelijk worden nagegaan, hoe gemakkelijk het voor den moordenaar geweest is, het ktnd mee te nemen. De straat is des avonds meestal vrij verlaten, er staan niet veel lan taarns, welker licht bovendien sterk getem perd wordt door de hoornen in de straat, die nog niet bladerloos zijn. De kinderen speelden even op straat, de moeder van Marietje, die de kleuters weer spoedig In huls wilde hebben keek wel af en toe uit het raam, doch ’t huls van de familie van O. Is boven een groentezaak op de le en 2e verdieping; uit t raam kan men bU don ker nauwelijks iemand herkennen. De ont voering Is dan ook voor den man zeer ge- makkelük geweest. Daar het kind het heerlijk vond op den bagagedrager mee te rijden zal zij voordat de kerel haar meenam den pol der in zich ook wel niet verzet hebben en eenmaal tusschen het struikgewas in den pikdonkeren polder was er voor ontdekking of gezien worden nagenoeg geen kans meer. Het politietoezicht in den Polder Is uit den aard der zaak zeer gering. OogenschUnlljk is het na donker op dit uitgestrekte stuk grond waar onkruid en wil- genstruiken in den loop der jaren welig zün opgeschoten geheel verlaten. Buurtagenten doen op den Bchieweg en soms langs de en kele paden per fiets des avonds en 's nachts af en toe de ronde, doch zooals reeds werd betoogd bet is niet waarschijnlijk dat iets bijzonders hier de onmiddellijke aandacht aal trekken, daarvoor is het land te uitge strekt en te hoog begroeid. Inmiddels Is door dit ontzettend misdrijf de de aandacht erop gevestigd dat de polder een plaats Is waar vooral des avonds veel ongerechtigheden geschieden. In de Coolschestraat is het gisteren over dag en den geheelen avond buitensporig druk geweest. Het publiek is ongemeen sterk onder den indruk van den beestachtigen moord en hield zich vooral op in de omge ving van de woning van de familie van O. Overal werd het geval uitvoerig besproken en werden gissingen gemaakt omtrent den dader. De politie moest af en toe tot doorloopen aanmanen hetgeen slechts met tegenzin ge schiedde. Daar de inspecteur^-van het bureau Groote Paauwensteeg E. W. Beekman, J. Grevellnk en Kalkman, die het onderzoek In handen hebben, verschillende kinderen uit de straat en de vader en het zusje van Marietje voor getuigenverklaringen noodig hadden en dezen per auto lieten halen, was er den heelen tijd spanning, als er weer Iemand werd afgehaald of ontboden. Niet alleen In de Coolschestraat echter, doch in de heele stad zijn de menschen vol van het gebeurde. Dit kwam wel in ’t bijzonder tot uiting op het politiebureau in de Groote Paauwen steeg waar van gisterenmorgen vroeg tot zeer laat, de wachtkamer vol zat met men- 1 schen die meenden. Inlichtingen te kunnen geven. Door de hulp van de zedenpolitie Te Amsterdam heeft in een loodgieters- werkplaats in de Binnen Bantammentraat, tijden» het soldeeren ven een ledige ben- zinebu», een kleine ontploffing plaat» ge had, waardoor de bus met een hevigea knal uit elkaar sprong, door een ruit vloog en op «traat terecht kwam. Tengevolge van deze ontploffing ontstond een kleine brand, welke door eigen personeel met eenige em mers water is gehluscht. Persoonlijke onge lukken vielen niefl&oor. Het rollend materiaal der gemeentetram te Amsterdam zal binnenkort niet meer vol- dqende zjjn om aan de zich uitbreidende be- hsèfte te voldoen. B. en W. vragen daarom machtiging van den Raad het rollend ma teriaal uit te br iden met 20 motor- en 30 bijwagens en 10 autobussen. Er zullen dan 830 tramwagens zijn. Om deze behoorlijk te kunnen bergen is meer ruimte noodig. Van dete gelegenheid wordt tevens gebruik ge maakt om een ingrijpende verandering te tnaken in de verschillende gebouwen. Zoo wordt aan den Raad voorgesteld over te gaan tot verbouwing van de hoofdremise aan de Tollensstraat, tot centrale werkplaats en de hoofdremise Havenstraat uit te breiden met een bergruimte voor 98 tramwagens, een nieuwe garage te bouwen op een terrein aan de voormalige Oostgasfabriek voor de auto bussen. De kosten voor aanschaffing van nieuwe wagens zullen bedragen 961.000, voer de verbouwing 1.275.000. De BUtsche straatweg wordt door het fort heengetrokken, de fortgracht wordt gedempt en de beruchte bocht om „de batterijen” op geheven. De straatweg zal, aanvangende bij de Mu- seumbrug en het katholieke kerkhof, breede strook voor het z.g. kleine rljverkeer, midden komt dan de trambaan, dubbel spoor en links en rechts hiervan twee ge- asphalteerde auto-banen voor het snelverkeer n.L één-rlchtlngsverkeer. Hl rnevens een breede strook v oorhetz ,g. kleine rljverker. De dieven komen bij haar op bezoek De Amsterdamsche politie heeft twee mannen gearresteerd, die tot object van hun insluiping gekozen hadden de woning van den vice-president van het Gerechtshof, mr. Jolles, te wiens nadeele een aantal sieraden, voor het meerendeel familie-stuk- ken, werd ontvreemd. Een der daders was de verloofde van een vroegere dienstbode van den vice-presi dent. Naar wU vernemen, hebben de daders van de Inbraak In den nacht van Zaterdag op Zondag, ten huize van mr. Jolles, vice-pre sident ran het Amsterdamsche Gerechtshof, tn de Banstraat, bekend, dat zfj de gestolen voorwerpen, die door de politie niet terug- Het verelschte mlnimnm-aantal leerlingen Op de vragen van den heer Braat betref fende verlaging van het vastgestelde mini mum aantal leerlingen voor land- en tuln- bouWcursussen, heeft de heer Ruys de Bee- renbrouck. Minister van Blnnemandsche Za ken en Landbouw het volgende geantwoord: Hoewel in de practljk is gebleken, dat In het algemeen het destijds in overleg met de Commissie van advies voor het lager land- en tuinbouwonderwijs vastgestelde ml- nlmum-aanfal leerlingen voor land- en tuin- bouwcursussen, welke voor een RUkssubsldie 1-it, hoog kan worden geacht, komt het inderdaad in enkele streken van ons land, waar slechts weinig leerlingen, die in de termen vallen voor het volgen van een dergelijken cursus, kunnen worden bijeengebracht, af en toe voor, dat een cursus om die reden niet tot stand zou kunnen komen. In verband hiermede is door genoemde Li voorkomende ge- j vallen voor dergelijke streken het verelsch- Slechts in de Peel in de Betuwe werd de te minimum aantal leerlingen naar omstan- •ctie verloren. dlgheden te verlagen Ondergeteekende is vielen voor deze trajecten z.g. I bereid aan dit voorstel gevolg te geven; - Kon. besluit van 13 December 1923 Raad van State "bet met het bondsstand- (Staatsblad no 549), waarbij algemeene re- gelen voor de subsidieering van bedoelde cur sussen zijn vastgesteld, verleent daartoe de bevoegdheid. Voor een algemeene verlaging van het mi nimum aantal leerlingen voor alle van Rijks wege gesubsidieerde land- en tuinbouwcur- bestaat echter, naar de ineening van ondergeteekende, geen voldoende aanleiding. Geen misdryf te Soest Maandagavond is te Soest H. de Brea, woonachtig aan den Wijksloterweg aldaar, nabij zijn woning dood gevonden, zooala reeds gemeld is. Aangezien bekend waa, dat hij even te voren handgemeen geweest was met zekeren K. uit Nijkerk, van beroep scharenslijper, vermoedde de politie, dat de Bree door K. was vermoord. Gisteravond werd K. te Nijkerk gevangen genomen en naar Soest vervoerd? Geble ken is nu, dat De Bree door een hartver lamming is overleden. K. is daarop weer op vrije voeten gesteld. zoek te wagenlngen In overleg zijn getreden om te komen tot een vrijwillige contröle op de samenstelling van gemengde voeders. Een ontwerp voor zoodanige contröle heeft ondergeteekende echter nog niet be reikt. Wanneer dit het geval zal zjjn. zullen de centrale landbouworganisaties over dat ontwerp worden gehoord. Te'Amsterdam is bij de werkzaamhedea voor de uitbreiding van het Ned. Isr. Zie kenhuis aan de Keizersgracht een man vaa een 3 M. hoogen steiger gevallen. Met een hersenschudding en eenige verwondingen is hij bewusteloos in een ziekenhuis opgeno- men. wordt gemaakt, la er basaltslag z.g. .split* tn 1 wordt, zoodat de oppervlakte verruwing ondergaat, en dus het voor slippen vermindert. De afzetting van den polder Is gisteren verbetering opgeheven, nadat men om onge ’eer half 7 hleftn, dat de asphalt-laag door e?n t>lj- i van voorbijrijdende auto’s, zondere bewerking week wordt gemaakt,; “7 waarna er basaltslag z.g. .split* tn ver- gehouden.''terwijl tevens de kleeren van het Werkt wordt, zoodat de oppervlakte een slachtoffer scheikundig worden onderzocht. gevaar welke weg uit klinkerbestratlng zal bestaan. Naast dezen klinkerweg Is een breed fietspad geprojecteerd in ten slotte aan meer getuigen te vinden, weerskanten een voetpad voor wandelaars.- Althans indien tegen dien tijd dit specimen van voortbewegen niet uitgestorven is. De groote breede weg dóór het fort, komt dan ter hoogte van de z.g. .iazerushulsjes" op den veel veel smalleren Biltschen Straat weg. Dit zal echter van tijdelljken aard zUn. aangezien, zooals boven gemeld, de plannen voor verbreedlng van den rijksweg Utrecht— Zeist gereed liggen. De genie zal de werken In het fort voeren, zoodat verwacht mag worden, binnen afzienbaren t|jd het beruchte keersobstakel om het fort verdwenen zal zijn. Tijdens de kermis te Venlo ontvluchtte uit een tent een gedresseerde aap en zocht een verblijfplaats op de naburige daken Üe, ^<1 '£An bovenverdiepingen, zolderka mertjes en zolders heeft hij gedurende een drie weken onderdak gevonden; door de openstaande ramen ging hij binnen. Menig gezin durfde *s avonds niet dan na grondi ge inspectie naar boven. In het bijzonder was de zolder van den heer Thomassen ia de Gasthuisstraat, zijn toevluchtsoord. Van de dakgoten uit bekogelde hij met slijk en stukjes kalk de voorbijgangers be neden, en bemorste hij menig costóum. Daarna verdween hij in een schoorsteen en kwam pikzwart, zich uitschuddend weer t«' 'voorschijn in eén wolk van roet tot groot verméak der jengd, die het geheele kwar-' tier op 'stelten zetta. Thans ia de heer Thomassen het dier ta vlug af geweest; hij heeft bij een herhaalde viaite de ramen gesloten, zoodat de aap kon worden gevangen en opgezonden naar dan eigenaar. Ieder toerist en automobilist in den lande kent ongetwijfeld den straatweg van Utrecht naar De Bilt en heeft w lllcht bijzonder on aangename herinneringen aan dat gedeelte van den weg, dat zich om het fort kronkelt. Op dezen weg, met een internationaal doorgaand verkeer een der drukste van ons land, waarop een wlr-war van auto’s en mo toren, met snel-diensten en extra-ritten van de electrlsche tram naar Zeist, was al sinds jaren de toestand onhoudbaar geworden. Deze w g der zuchten en der vloeken, alwaar op Zondagen de Utrechtsche politie regelend moest optreden, om den onafgebroken stroom van voertuigen behoorlijk binnen de stad te loodsen, deze ergenls in de verkeerswereld, zal weldra tot het verleden behooren. Jaren her waren er reeds plannen tot verbetsring gemaakt. n.l. om den weg door het fort heen te lelden. Zij kwamen en zij gingen, zooals zoovelen. ’t Werd een lijdensgeschiedenis. Blijkbaar onoverkomelijke bezwaren rezen telkens op en deden de plannen weer eens kelderen. Toen kwam de centenkwestie. Utrecht wenschte nl:t bü te betalen in de onkosten, omdat het eert zuiver rijksbelang was en de financiën dus van die zijde moesten komen was weer de wegdoortrekklng, want omdat Ondersoek naar de verelschte I g veiligheidsmaatregelen I vragen van het Eerste Kamerlid, IB;*11 heer E**112’ betreffende de wijze van IK Oitgassing der benzinetanks van het tank- schip „Vimeira"; heeft de minister Ik beid. H. en N., om geantwoord: K' De ontgassing der gasolle-tanks heeft. voor zoover deze op de reis van Antwerpen IE n^ar Koterdam niet als ballasttanks zün gebruikt op de gebruikelijke wijze plaats gehad. De wijze, waarop aan boord van de „VI- I metra” is gehandeld, moet echter, wat aan- i I E' gaat het overpompen der tanks 3 en 4, on- 1toelaatbaar worden geacht. I In verschillende groote. aan waterwegen II gelegen, gemeenten bestaan verordeningen I K en In de krachtens de Rünvaartakte vastge- I E" stelde regelingen komen bepalingen voor I ontrent het vervoer van licht ontvlambare II' Stoffen, het ontgassen van tankschepen en ^uitrent het buitenboord pompen en werpen I Ayi brandbare stoffen. De gemeente Rot- I ~^*yam heeft een verordening uitgevaardigd. I het overboord pompen of werpen I gasoline verboden wordt. Voorschriften I Omtrent het ontgassen bestaan echter te I p Rotterdam niet, evenmin als bepalingen, die I 'Verbieden om aan boord herstellingen uit te I voeren, alvorens het schip ontgast is ver- L kl^ard. I Van Rijkswege bestaan nog geen afdoen- I de algemeene voorschriften. Aan een com- I mtssie is opgedragen, van voorlichting te dienen omtrent gevaren, aan den opslag en het vervoer van benzine, in het büzonder aan het vervoer te water, verbonden, en omtrent de veiligheidsmaatregelen, welke In r verband daarmede noodig zün. aanleiding van de spoedig begin nende proeftochten van de R 101 heeft Sir Dennis Barney, de bouwmeester van dit luchtschip, een verklaring openbaar ge maakt onder het opschrift: De wereld de lucht de toekomst. Sedert de R 100 en R 101, zegt hü. op stapel gezet zün, hebben Amerika en Duitschland groote ondervindingen met de luchtschepen Los Angeles en Graf Zeppe lin kunnefi opdoen. Men zegt niet te veel als men beweert dat een van de voor naamste lessen is, dat de snelheid van groote luchtschepen voor het handelsver keer tot 145 K M. of zoo per uur verhoogd moet worden. Daarom zal men de R. 100, R 101' en Graf Zeppelin nog slechts als voorloopers van een voor de praktik bruik baar koopvaardij-luchtschip moeten be schouwen. zeker," was het antwoord, „maar. Plots hield een wagen voor de deur stil. En even later kreeg vrouwtjelief de oplossing van haar mans verlegenheid, toen daar een mooie sofa, een snoezig tafeltj'e en zes heel chique stoeltjes werden binnengebracht. Willem had den geheimen wensch van zijn vrouwtje naar een „mooie kamer" zooveel mogelijk willen verwezenlijken en de meubelen tegen den twaalfden, 's morgens voor negen, besteld. Daar stonden ze nu 1 En toen de knecht, die de meubels ge bracht had, vertrokken was, barstten beiden in een hartelij ken lach uit. ’t Was ook al te gek 1 Waarom ook elkaar niet te voren gezegd wat ze van plan waren. Willem moest naar zijn kantoor. Annie wist niet, wat ze er mee beginnen moest. Waar moest ze al het moois laten 1 Ze had geen kamer meer over, om de meubels op te bergen. En Willem’s werkkamer ontnemen, neen dat wilde ze niet. Toen haar man thuis kwam, stond alles nog in de gang, behalve de sofa, die in de huiskamer een plaats gevonden had. „Heb je al een plaats gevonden," vroeg Willem. „Ach Willem, je weet immers dat er niets op te vinden is," klonk het een beetje neer slachtig. „Zoo, dus je weet er geen raad op T" „Neen, jij dan wel „Gelukkig ja. Wat voor huur doet het huis aan de overzijde F’ „Dat is veel te duur 1" „Ga vanmiddag maar naar den eigenaar, en zeg hem, dat ik het huis wil huren.” Annie's gezicht straalde. Want van die mooie kamer had ze toch niet zonder moeite was men hier In het bezit gekomen van por- en alleen omdat het voor Willem was, af-tretten van verdachte personen op zedelük Willem en Annie hadden den verjaardag van hun huwelijk altijd heel prettig samen gevierd. En het was nu al de derde maal geweest, dat Willem zijn vrouwtje qp dien dag met een aardig cadeautje verrast had. De vierde maal zou ’t haar beurt wezen, dat had ze zich vast voorgenomen. j Al moest haar geheele spaarpot er aan, I daar zag ze niet tegen op. Sparen, daar kon je altijd weer opnieuw aan beginnen, vond ze, maar haar man eens een heel groot genoegen te doen, die gelegenheid moest ze nu waarnemen. Ze wist wel, hoe graag hij een eigen kamer tje zou hebben, waar hij zijn vele paperassen kon opbergen en zijn schrijfwerk kon ver richten. Een eigen kamertje De mooie kamer zou ze voor haar Willem laten inrichten, zoo gezellig en prettig als ze maar bedenken kon. En daar ze wel wist, dat er voor hem toch geen aardigheid aan zou wezen, om op „zün’' kamer ’s avonds heelemaal alleen te zitten, moest er ook een stoeltje voor hAAr komen, met een klein tafeltje voor haar naaiwerk ernaast. De gedachte dat ze nu heelemaal van haar droom over een mooi salonnetje moest afzien, kwam haar maar een oogenblik plagen Het was immers voor Willem Eenige dagen voor den twaalfden Mei stapte ze er dapper op uit, om alles te koopen. Op den vooravond was de voorkamer ge heimzinnig gesloten. Den volgenden morgen kwam de verras sing los. Nadat ze elkaar gelukgewenscht hadden, nam Annie hem mee de schuif deuren had ze reeds losgemaakt, en met een plechtstatig gebaar schoof zij ze open, ter stond met een schalkschen blik naar het gelaat van haar echtgenoot kijkende, om den indruk te lezen, dien haar verrassing maakte. I „Vind je ’t niet leuk, man," vroeg Annie, punt volkomen eens was en de A. T. O. [7 wilde weghebben) Hierna bracht de heer v. Poelgeest het financieels verslag uit, waaruit bleek, dat de geldelüke toestand van den Bond voer- ndpt is. Als D. B.-lld werd herkozen de heer A. sussen J. Kuiper, directeur der Rotterdamsche 1 Tramweg Maatschappü- Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen, de heeren L. Kors, Andük, B. Blom. Haastrecht en J. Boonstra, Worn- sela. Na afdoening van nog enkele huishoude lijke zaken hield de heer Van Steden, di recteur van het bijkantoor te Amsterdam van de Nieuwe Eerste Nederlandsche Ver- sekeringsmaatschappü. een lezing over het R onderwerp: „waarop bü verzekering van f. ambtenaren speciaal valt te letten”. Tot leden der flnancieele commissie wer den opnieuw gekozen de heeren Kweze (Hilversum), Ihle (Hilversum A Boonstra (Wommels). Besloten werd ring* elk jaar plaats van September. Dr. Eckener heeft zich tegenover een medewerker van het Berliner Tageblatt uit gelaten over de Poolvlucht, die het volgend jaar zal worden gehouden. Hü zeide, aldus slip-geraar druk bereden Straatweg tusschen De Bilt en Amersfoort een prachtig effen asphaltdek gekregen. 1 hetwelk echter bü regen en vochtig weder, I Het was reeds bekend, dat de polder Blél- groote snelheid en welke Te Apeldoorn brak door onbekende oor- 1-L _1. La een dubbel woonhuis, aaa wed. bewoond door_ de en LeemkuiL De Irachtsche brandweer was spoedig iet vuur bestreed, kon zij niet verhinde ren, dat de beide woningen uitbrandden. Alles was vérzekerd. Terwijl de vlammen hoog oplaaiden, acht te een der beide beroofden zich gelukkig, dat hij zijn baar geld nog in veiligheid had kunnen brengen. En dtze woorden brach ten de vrouw van den ander tot bezinning, die eensklaps dacht aan „de kous”, waarvan geen harer verwanten iets wist, welke zij in de linnenkast had verborgen. Toen er evenwel een gunstig oogenblik was gekomen, trad zij, de vlammen trotsee- rende, haar woning binnen, redde „de kous”, maar zorgde wel, dat haar inhoud ook voor haar familie een geheim bleef. 2 October 75 pet van het loon aal ontvan gen. I'-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 2