Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HUISKA MEE K w I r* DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAAS SEN EN TRIJNTJE TWEEDE BLAD MAANDAG 21 OCTOBER 1929 de De Rüksbegrooting voor 1930 f KUNST EN KENNIS iidii De vaste brug by Keizersveer hr J Consultatiebureau voor moeilijke kinderen Geschiedenis genees-, natuur- en wiskunde Het bioscoopconflict in het Zuiden De Rijksweg Amsterdam- Amersfoort De begrooting van Buiten- landsche Zaken EDISON AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK Raadsheer Hoog gerechtshof Nieuwe gezant te Boekarest Garri en Baldi Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt De zendtjjden-verdeeling Douanebehandeling greno Gasten van het Loo vertrokken Begrafenis Stine van der Gaag Tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging Uit de R. K. Staatspartij 7 BLADZIJDE 3 werk zijn geheel geraamd op opge- Het voorloopig verslag. het was. De Het 20-jarig bestaan der Ned. Vereeniging eene heraldisch (een em- te •5 A I .Geef lO l. 11 1 len b V' Op een afstand bemerkte ik een donker II u L I! van k k li lur van Jerwerp Hooge Colleges van Staat Blijkens het voorloopig verslag betoogden verscheidene leden, dat voor de vergoeding aan de leden van de Eerste Kamer een nieuwe financieele regeling zou moeten worden ge maakt. De tegenwoordige regeling verze kert den leden geen voldoende vergoeding voor hun arbeid en onkosten. Sommige leden waren van oordeel, dat het verleenen van ridderorden aan ambte lijke personen te automatisch gaat en dat de kringen van handel en nijverheid te vaak worden vergeten. heid te ontwikkelen, die het in het waarlijk groot heeft gemaakt. Thomas Edison Ie Kamer van dusda te zün, dat Naar Aneta verneemt zal mr. E. F. R. A. Nlerstrasz, hoofdambtenaar, ter beschikking van den directeur van Justitie, eerstdaags be noemd worden tot raadsheer in het Hoogge rechtshof, in de vacature mr. Harthoorn. O „O Bü Kon. Besl. Is mr. C. ridder van Rap- pard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rio de Janeiro, in dezelfde hoeda nigheid benoemd te Boekarest. Jokko hoorde het lawaai, omdat Trijn schreeuwde als een schorre kraal en nieuwsgierig kwam hü aangekropen en maakte ras de kist toen open. ..Hè wat heb ik nu aan de hand."* hü vroeg: .Jk dacht, dat Jan zün Trijntje sloeg." „We schreeuwen, omdat we hier altijd moeten zuchten.” „Dan zou Ik," riep Jokko. „de kist ontvluchten.” n e: b d: b< U D tc dl b< h> 01 'tfl tl tlJ* XX’ vree- llohaam van den wlld- aan uit gapende wonden en waar* stold bloed bedekte m’n kleeren. Toen ik mijn^nond, Een vertelling van den ouden boschwachter. De Nederl, Vereeniging ter bevordering van Consultatiebureaus voor moeilijke kin deren hield Zaterdag in het Gebouw der School voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam een drukbezochte vergadering. O.m. werd besproken de taak van de so ciale medewerker aan een consultatiebureau voor moeilijke kinderen en de opleiding daartoe. Inleiders waren mej. P. H. C. Tibout, psychiater aan het Consultatiebureau voor moeilijke kinderen te Amsterdam en mr. M. J. A. Moltzer, directeur der School voor Maatschappelijk werk, eveneens in de hoofd stad gevestigd. Btf Kon. besluit Is aan J. H. Wildervanck de Blécourt, op «Un verzoek, met Ingang van den dag, waarop zijn opvolger zal zijn beëedigo, eervol ontslag verleend als nota ris te Bloemendaal. In de concertzaal Ober Bayern te Sittard worden weer bioscoopvoorstellingen gege ven. De films worden betrokken buiten den Nadert. Bioscoopbond om. r Op den correspondentendag der Ned. Chr. Radlo-Vereenlging heeft de voorzitter. Mr. v. d. Doure, medegedeeld, dat de minister van Waterstaat beslag wil leggen op de onbezette uren op den Huizen-zender ten behoeve van de soc.dem. V.A.R.A. Tegen dit voortemen van den minister, per brief medegedeeld heeft de N.CJl.V. (en on getwijfeld ook de K.R.O. groot bezwaar.omdat de onbillijkheid bij de verdeeling van den zendtijd nog grooter zou worden en een voudige luisteraars in verwarring zouden ko. men ten aanzien van de programma’s op den rechtschen Huizen-zender. Naar „Het Volk" voorts weet te melden, is het geheime advies van den Radio-raad aan den minister vastgesteld, waarbij een schema voor een billijke verdeeling van den zendtijd ramengesteld is, op de basis van een gemeen- schappelljk algemeen programma van zeer kleinen omvang, dat door de verschillende omroepvereenigingen gezamenlijk zou moeten worden verzorgd. Op de vragen van het Tweede-Kamerlld den heer Krijger betreffende de regeling van de douane.behandeling aan de grens in het scheepvaartverkeer op den Rijn op de Zen dagen tusschen 30 September en 1 April, heeft de minister van financiën geantwoord De klaringsdlenst te Loblth en te Emmerik is, in overleg met den Duitschen rijksmlnis- ter van financiën, op Zondagen, in het tijd perk van 1 October tot en met 31 Maart, ge regeld als volgt: Te Loblth van 7.30 tot 9 30 en van 13 tot 15 uur, A. T.; te Emmerk van 7.45 tot 9.46 en van 13 tot 15 uur M. E. T. het Alge - u mijn vorderingen eeuw men- Ingediend is een wetsontwerp, strekkende tot overbrenging van een gedeelte van den Rijksweg AmsterdamAmersfoort in be heer en onderhoud bij de gemeente Laren (provincie Noord-Holland). In de Memorie van Toelichting wordt op gemerkt, dat in bet plan tot verbetering van den Rijksweg van Amsterdam naar Amers foort een nieuw wegvak is opgenomen tus schen Crailoo en Baam. Na voltooiing van dat wegvak zal het doorgaande verkeer van den bestaanden weg in de gemeente Laren geen gebruik meer behoeven te maken. In verband daarmede is met die gemeente overleg gepleegd over de overbrenging van het bedoelde gedeejte van den bestaanden weg in beheer en onderhoud bij de gemeente waaromtrent overeenstemming is verkregen op de in het ontwerp aangegeven voorwaar den. een bekwame regee- en van een groote schare mannen en vrouwen der wetenschap schaart Nederland zich in de eerste rijen onder de beschaafde volkeren. Ik beschouw het als een persoonlijk voor recht, dat ik, zij het dan op de meest bescheiden wijze, heb mogen medewerken van uw vooruitgang op het gebied van com fort en bevredigende levensomstandigheden ea ik uit den wensch, dat Nederland steeds moge voortgaan om deze menschelijke be- Onteigening van gronden Bü de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verkaring van "t algemeen nut der onteigening van peroeelen enz., noodlg voor overbrugging van de Bergsche Maas bü Klaersveer. Het betreft hier eenige onteige ningen, noodlg voor het maken van toegangs- "wHJkrrm de Memorie van Toelichting is deze overbrugging opgenomen in het rijkswegen- nlan. Het zal een vaste brug worden, gelegen tts—„Je. rv» Vneinn De w.n. voorz., de heer B. J. de Gelder, Amsterdam, hield een korte inleiding, waar in hü het gemeentebestuur van Tilburg dankte voor zijne gastvrijheid en een blik wierp op doel, wezen en werkzaamheid der organisatie. De heer mr. J. -v. d. Mortel sprak namens het gemeentebestuur van Tilburg. Bpr. prees het nut dezer organisatie en wenschte haar toe. dat ze nog veel heilrük werk zal kunnen verrichten. De heer A. M. Noppen, directeur «Ier Stads reiniging te Amsterdam, hield een Inleiding over het onderwerp 7,De vullverwüdering ki groote en kleine steden." De heer Ir. J. de Jong, adJ.-directeur van P. W. te Tilburg, behandelde het ortderwerp „De ontwikkeling en de stand van het afval watervraagstuk in Tilburg.” Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg met zün gemalin en dochtertje zijn weder van het Loo naar Mecklenburg vertrokken Zü werden tot het tweede perron uitgeleide ge daan door H. M. de Koningin. Z. K. H. den Prins en H K. H Prinses Juliana, waar aan den wagon hartelük afscheid werd genomen. Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer gaven vele leden uiting aan hun teleurstelling over het feit, dat op het ge bied der ontwapening ook In het afgeloopen jaar de Volkenbond weder zoo geringe resul- tten heeft gehad. Deze leden oefenden crl- tiek op het optreden van den heer Loudon als Voorzitter van de voorbereidende ont wapeningscommissie, toen deze onlangs een voorstel van Lord Cecil bestreed, dat ten doel had een snelleren voortgang der be sprekingen van het ontwapeningsvoorstel te bevorderen. Andere leden meenden hun crltlek op de houding der Nederlindsche vertegen woordiging niet tot dat optreden te moeten beperken H. i. is de houding door de Ne- derlandsche delegatie op de jongste Volken bondsvergadering aangenomen, over het ge heel weinig gelukkig. Verscheidene leden acht ten deze crltlek, hoezeer begrüpelijk, niet billijk. Zü hadden voor de. houding der dele gatie in menig opzicht waardeering. Ook ten aanzien over hetgeen wel genoemd wordt de economische ontwapening waren vele leden over de resultaten van den Vol- kenbondsarbeid teleurgesteld. Algemeen ultte men den wensch, dat een Witboek bevttnde het verlaag der jongste Voikenbandsvergadering nog vóór de open bare behandeling van dit begrootingshoofdstuk aan de Kamer zal worden toegezonden. Vele leden wezen er op, dat "t belang van de toch zoo gewichtige zaak van een goeqo nabuurschap met België elscht, eenerzljds, dat in Nederland de bü velen nog niet geweken opvatting wordt prijsgegeven, dat een rege ling met België niet noodlg is, wjjl ons land daarbij geen belang heeft, anderzijds dat men in België zich onthoudt van handelingen en uitingen, die In Nederland slechts een on gunstige stemming kunnen teweegbrengen. Bovendien zal men In België meer dan tot dusver moeten trachtten zich het besef eigen te maken, dat pogingen om alsnog het be kende Moerdükkanaal te verkrijgen, geen en kele kans van slagen hebben. Het ontbre ken van dit besef bü velen, die tengevolge geneigd zün elke andere oplossing van de hand te wijzen is voor een gunstigen af loop van de onderhandelingen nleV^bevor- derljjk. Mocht België zich op het standpun^blii- ven stellen, dat men recht kan doen gelden op een herziening van de verdragen van 1833 dan zal het zich, naar dezelfde leden op merkten. niet kunnen onttrekken aan een aanvaarding van het denkbeeld, de vraag, of dat standpunt al dan niet juist is, aan het Hof van Internationale Justitie voor te leggen. Tenslotte ultte men algemeen den wensch dat weldra een bevredigende oplossing zal worden gevonden, waarbij met de belangen en de behoeften van beide landen In gelüke mate rekening wordt gehouden. De vraag werd gesteld of de minister mans bereid is de Kamer een uiteenzetting te ge ven van de voorstellen welke hem Inzake de reorganisatie van den voorlichtingendienst hebben bereikt. Aangedrongen werd op de organisatie van een behoorlijken persdienst aan het depar tement van Bultenlandsche Zaken, die voor een goede voorlichting zorgt In Nederland, maar vooral ook in bet buitenland. Sommige leden, op den voorgrond stellende dat het goed en gewenscht is al datgene te vermijden, wat een bevriende mogendheid aanstoot zou kunnen geven, achtten de hou ding door de Nederlandsche regeertng te genover de Vlaamsche beweging aangeno men, wel wat al te voorzichtig. In verband hiermede werd herinnerd aan het verbod voor ambtenaren om deel te nemen aan het in Amsterdam gehouden congres van Neder- landsch studentenkringen, en voorts aan het feit, dat de Nederlandsche regeertng geen enkelen stap heeft gedaan om den Nedei-- landschen onderdaan prof. Geyl te bescher men tegen de door hem In België onder vonden behandeling. Andere leden achtten het verstandig dat, waar In de Vlaamsche beweging cultureele doeleinden verweven zijn met politieke, die Inderdaad soms tegen den Belgischen staar zün gericht, de Ned. regeertng ten opzichte dier beweging een volkomen afzüdigheid In acht neemt. Betreurd werd, dat Nederland en vooral Ned.-Indlë in het geheel niet is vertegen woordigd op de tentoonstelling in Sevilla. Andel, uit GJ-lnchem gekozen: „Griep in de van het 1.700.000. voor de leden van de Staten-Generaal in eigen tg venvoudlgen aard be- èze zonda£(15Ijzondere rtu- dle^«f Inspanning begrepen en gevolgd Jtan worden door alle georganiseerde KathoUeke kizers; dat het huidig Kiesreglement van de R.K. Staatspartü niet aan deze eischen voldoet; dat bovendien de bedoelde wijze van can- didaatstelllng kan leider, tot onbillükheden, gelük bü de jongste candidaatstelllng >ok metterdaad is geschied; stelt voor, dat het Bestuur van de R. K. Staatspartü die voorzlenlgen treffe. dat in het Kiesreglement zoodanige wüzigingen worden aangebracht, dat. met behoud van de grondbeginselen daarvan, bovenvermelde bezwaren worden weggenomen. Zie praeadvles sub IJ. 18. De R. K. Rüfcskieskringorganisatie ’s-Gravenhage stelt voor dat de Partüraad zich vereenige met d» navolgende motie: De R. K. Kiesvereenlging „Rükskieskrlng ■s-Gravenhage” in algemeene vergadering büeen op Vrüdag 27 September 1929 in een der zalen van gebouw „Amicltla", Westeinde te 's-Gravenhage. gelet op het geschil dat in het algeloopen jaar ontstaan is tengevolge van het besluit van het Centraal College ten aanzien van de omschrüvlng van kwaliteitszetels, betwüfelende of het Centraal College bü dé formuleerlng der kwalitelts-aanduidlng „Deskundige op het geb’ed van Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk” het recht had om daaraa toe te voegen de beperking, dat als deskundigen op dif °rbled slechts konden worden aangewezen personen, die zich uit de praktük der arbeidersbeweging hunne des kundigheid voor de beoordeeling van be doelde vraagstukken en aangelegenheden hebben verworven, van oordeel, dat, indien het Centraal Colle ge evenbedoeld recht niet heeft, dit College de bü 't Kiesreglem. ter zake gegeven be voegdheid heeft overschreden, van oordeel, dat, de thans geldende rege len voor de candldaatstelllng van Leden voor de Tweede Kamer geen voldoende bevredi ging hebben geschonken; wenscht, dat de Partüraad een onderzoek zal instellen in hoeverre het Central Col lege door bovenbedoelde uitlegging van de kwalitelts-aanduidlng „Deskundige op het gebied van Arbeidszaken en het Arbeids vraagstuk” züne bevoegdheid al of niet heeft overschreden; en noodlgt het Partijbestuur uit maatregelen te nemen om het Kiesregle ment en in het büzonder btr engenoemde regelen te herzien. Zie praeadvles sub 12, voor wat betreft het i deze motie Wat aangaat het con- ,>unt over de bevoegdheid van het J College inzake de omschrijving der lits-aanduidlng, adviseert het P. B. Met den .trein van 11.57 is Zaterdag aan gekomen aan het Centraal Station het stof- felük overschot van Stine van der Gaag, die te Agra bü Lugano is overleden. Op het terrein waren ter ontvangst aan wezig de moeder en de zuster van de over ledene, Ko van Dük, de heer en mevrouw Van EljsdenVink, Marie van Westerhoven en Johan Brandenburg, administrateur van het Gnet-Nederlandsch Tooneel. terwül uit Zwit serland de oudste zuster van Stine van der Gaag was meegekomen. De lükkoets met de twee volgkoetsen, waarin ook de oud-wethouder Ketelaar had plaats genomen, reed daarna naar den Stads schouwburg, waar de met rouw omfloerste lampen waren ontstoken. In de vestibule wa ren veel tooneelspelers samen gekomen. Toen de stoet ondej^ de peristyle van den Stadsschouwburg was aangekomen, werden daar de bloemstukken aan den wagen ge hecht. Er waren er os. van de directie en de leden van het Schouwtooneel, van de Utrecht- sche Schouwburgcommissie, het ensemble Bouber, Nap de Ia Mar, B. A. Mullens, Jan Musch, de leden en directie van het Oost- Nederlandsch Tooneel. den Stadsschouwburg te Haarlem, de Nederl. Tooneelkunstenaar vereeniging, de Blauwe Vogel en Leo Mossel. Na deze plechtigheid werd verder gereden naar de begraafplaats Zorgvlled. Op het Leid- sche Plein had zich een aantal belangstel lenden opgesteld. Door de vroegere collega's Hein Harms, Lou Ezerman, Carel Rijken, Willem de Vries. Yard Staalduynen, Ben Groeneveld. Bam de Vries, Cor Hermus en Maurits de Vries werd de overledene naar haar laatste rustplaats ge dragen. Verschillende treffende afscheidswoorden werden gesproken. Te Gorinchem is ae najaarsvergadering van het Genootschap voor Geschiedenis der Genees-, Natuur- en Wiskunde gehouden. Er was een büeenkomst in het gemeentehuis, waar de burgemeester, de heer G. Klootstra. eenige hartelüke woorden van welkom sprak. De heer dr J. B. F. van Gils sprak over „De gescheldenis van het dubbele Kruis” n.l. het patriarchale (een kerkelük embleem) en het lotharingische bleem). Dr. M. M. van had tot onderwerp zestiende eeuw". Bij gelegenheid van de Amsterdameche Lichtweek heef» Edison het volgende schrij ven gezonden aan het „Hbd.": ,^*n het Nederlandsche volkl Het doet mij genoegen in staat te zijn tot u te spreken door middel van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam en u mijn be wondering te uiten voor de door u gedurende de laatste halve gemaakt op alle gebieden van het schelijk streven. Onder leiding van ring, die haar taak ernstig opvat. slot Dhn creteJpu Centraal kwaliteit den partüraad daarover thans geene be schouwingen te houden en den twüfel in de motie tot uitdrukking gebracht, alsnog in het midden te laten. hA' is alleszins gewettigd, op grand der voorgekomen meeningsverschillen over de bevoegdheden van het Centraal College, hieromtrent dusdanige regeling te treffen, dat «op dit punt volled'ge zekerheid en vol doende klaarheid bestaat Bü de toetsing van het K. R. aan de er varing bü de verkiezingen opgedaan kan de ze zaak worden onder het oog gezien: 19. Rondvraag. Schorsing der vergadering tot Zaterdag morgen 10 uur. 20. Hernieuwde opening der vergadering. 21. Behandeling van ,Het Militaire Vraag stuk” aan de hand der uitgebrachte prae- adviezen der heeren Mr. W van Lanschot, Mr. D. Beaufort O F.M Mr. Dr. J. W. Beuns S.J.; Generaal-Majoor P. J. van M'.nnekre- de. en Luitenant ter Zee le Klasse L. A. O. M. Doorman. 22. Sluiting. Zaterdagmorgen om kwart over acht uur zal in de Kathedrale Kerk te Utrecht d£^n- ge Nleuwstraat) eene H. Mis worden dragen voor de R. K. Staatspartü Garri en Baldi waren tweelingbroeders, die op een zelfden dag het levenslicht aan schouwden of liever gezegd in de wereld kwamen. Want, dat zü zich aan de gewoon te van hun hondenras gehouden hebben om niet aanstonds het licht te zien, is zeer waar schijnlijk. Ze waren, behalve wat de kleur betreft, volkomen aan elkander gelük, liadden lange ooren, slanke beenen, een fünen kop en moedige oogen, die van jachtlust schitterden, wanneer bun de gelegenheid werd geboden, hun vaardigheid door 't opsporen en vangen van wild te toonen. Garri was donkerbruin van kleur met een witte vlek vóór den kop. Baldi was wit en bruin geteekend. De goede dieren zün reeds lang niet meer in leven. Ieder echter die zich de moeite wil getroosten de stille boschwachterswonlng in t diepe, donkere pünboomenwoud te N. op te zoeken, kan daar hun portret aan schouwen. Wanneer ge u tot den ouden boschwachter wendt, zal deze u de beeltenis wüaen van z'n belde honden, die boven z’n legerstede prükt en als hü u de eenvoudige geschiede nis vertelt, die ik u ga meedeelen, dan weet ik zeker, dat hü zich daarbü met de harde hand eenige malen in de oogen wrijft, alsof de zon hem hindert, die zoo karig haar licht door de kale vensters züner woning laat bin nendringen. „Het is nu »ven jaar geleden, dat ik die twee goede, trouwe dieren verloren heb, die mü naar de oogen zagen, naar mijn stem luisterden, m’n soap kenden, die altüd om me heen waren. t Was een heerlüke avond, toen ik op zekeren dag van mijn wandeling uit de stad iets later dan gewoanlük terug keerde, na tuurlijk in gezelschap müner beide trouwe vrienden. Allee was stil en rustig tusschen de donkere hooge stammen en de pünboo- men hieven hun groene bladeren opwaarts naar de duizenden gouden letteren, de ster ren. die de goede God zoo schitterend aan den donkerblauwen hemel gemaaid heeft. Daarbü blonk de lieve maan door de takken heen. Ja, het was een heerlüke avond. langzaam zette ik m’n weg voort en naderde langs een kronkelpad een plekje.dat ik kende als een legerplaats van twee her ten. Plotseling staan m’n beide bonden stil, ik blik ter züde en zie in 't bleeke maan licht, een langwerpig, glinsterend voorwerp, dat slechts de loop van een jachtgeweer kon zün. Wie had echter het recht hier een ge weer te dragen? Was ik misschien door een gelukkig toeval in de gelegenheid gesteld om nader kennis te maken met den stoutmoe- digen wildstrooper, die al zoo lang straffe loos de wetten trotseerde, tegen welker over treding het m’n plicht was te waken? Ik riep m’n honden, nam m’n buks van den schouder en spande zachtjes den haan. Daar tusschen de boomen. Een prachtig hert, a kwam statig en langzaam te voorschün. Nog stond ik vol bewondering het fraaie dier te aanschouwen of zie, daar sprong het eens klaps verschrikt over een boomstam. Een schot knalde uit den geweerloop, dien ik zooeven had zien schitteren en bet hert stortte levenloos neer. Vorschendblikte ik om mü heen; uit het duister van het woud trad een sterke jonge man te voorschijn. Ik herkende hem en riep hem met krachtige stem toe: „Halt, ellendige wilddief, nu ben je mün man!” Hü week echter geen voetstap en ant- woordde koelbloedig: „Niet te vroeg vlctorte gekraaid, münheer de boschwachter.” Ik legde m’n geweer aan en beval: je over, of ik schiet je neer.” Nauwelüks had ik dit gezegd of daar knalde een tweede schot. Ik gevoelde een schok door m’n leden, bracht de hand naar m’n borst, voelde haar nog warm worden van ’t bloed en zeeg bewusteloos op den grond. Wat er verder met me gebeurde weet ik niet. Bü m’n ontwaken lag ik op de zelfde plek. In plaats van het zilveren maanlicht was de morgenschemering gekomen; de grond was week van den nachtdauw en ge- stold bloed bedekte m’n kleeren. Toen ik de oogen opsloeg, bemerkte ik mürr^Tiond, mün trouwen Garri aan mün zijde. Huilend likte hü het bloed van m’n vingers met een blik zóó treurig, dat het mü droevig om ’t hart werd. Stuiptrekkend enm jammerend bleef het dier mün handen lief- o koozen. Dan moest ik zien, hoe ’t met bloedn. en wonden overdekt, zich naast mü neer-<( vlüd en z’n oogen opsloeg alsof het mü een afscheldsbllk toewierp. Een poosje daar- 1 na bleef het trouwe dier roerloos en onbe-4 weeglük liggen. 5. De poppen in de kist van Hein Driepoot zün ontevreden. V’want 't is zoo lang geleden, dat ze werden opgeknapt, hun n kleeren werden opgelapt. Jan Klaasen had het hoogste woord, o Hü riep: „dat is niet zooals het behoort. Mün jas is vaal, mün muts is kaal, de kleur van mün gezicht verdwenen, waar moet dat henen. Mün gezicht is bleek, als ben ik ziek, I boo treed ik niet meer op voor het publiek." :„Gelük heb je Jan,” riepen ze allemaal. „Het is een groot schandaal.” Ter feestelijke herdenking van het 20-jarig bestaan hield de Ned. Vereeniging tegen Wa ter-, Bodem- en Luchtverontretnlging, algemeene vergadering te Tilburg. Onder de aanwezigen waren mr. J. v. d. Mortel, wethouder van Tilburg, dr. J. Coe- bergh, hoofdinspecteur van de Volksgezond heid. de inspecteurs van dienzelfden dienst A. van der Velde en D. Wentink, dr. E. Holl man, dr. C. L. de Fouw. Verder afgevaardig den voor de Heidemaatschappü, leden van Gezondheidscommissies, directeuren van Rel- f nlgingadiensten en waterleidingen en een 1 vertegenwoordiger van de Oranje-Nassaumün. i De 6e vergadering van den Partüraad De agenda van de Zesde Vergadering van den Partüraad der R. K. Staatspartü. welke gehouden wordt Vrijdag 22 November 1929, des namiddags 5 uur en Zaterdag 23 Novem ber 1929, des morgens te 10 uur, in de groote zaal van het Restaurant Central, Jaarbeurs gebouw te Utrecht, vermeldt: 1. Opening door den Voorzitter 2. Hoofdelüke oproeping der stemgerech tigde en adviseerende leden van den Partü raad. 3. Notulen der Partijraadsvergadering van 23 en 24 November 1928. (Deze zullen voor den aanvang der vergadering ter inzage der leden worden gelegd). 4. Ingekomen stukken. 5. Mededeelingen van het Partijbestuur. 6. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester over het dienstjaar 1928. 7. Verkiezing van ’t Dagelüksch Bestuur ingevolge art. 17 lid 2 en 4 van het Partü- reglement. Deze verkiezing wordt in twee gedeelten gehouden Eerst worden gekozen twee leden uit de door Rükskleskringorganisatiee aan gewezen bestuursleden, bedoeld In art. 17 lid 1 sub a. P. R. Daarna worden de drie ove rige leden gekozen 8. Verkiezing van den Voorzitter van het Dagelüksch Bestuur, ingevolge art 17, lid 3, Partüreglement. 9. De R. K Rükskieskringorganlsatie ’s-Hqrtogenbosch stelt voor: De Partüraad besluite om te bevorderen, dat de z.g. classificatie in het Bezoldigings besluit voor Burgerluie Rüfcsambtenaren ten spoedigste aan een herziening worde onder worpen. De wensch, in het voorstel gelegen kan aan de R. K. Fractie der Tweede Kamer wor den overgebracht, volgens het Partübestuur. 10. De R. K. Rükskieskringorganlsatie ’s-Hertogenbosch stelt voor: De Partüraad besluite om te bevorderen, dat meer dan tot op heden het geval is bü maatregelen van wetgevenden en admlnlstra- tieven aard (b.v. rechtsbedee’lng, wegenaan leg, uitvoering van den postdienst) de cul tureele en stoffelüke belangen der platte landsbevolking worden in acht genomen. 11. De R. K. Rükskiessringorganlsatle ’s-Hertogenbosch stelt voor: De Partüraad onderwe. pe het Kiesregle ment 1927 aan een herziening, naar aanlei ding van de gebreken welke daaraan blü- kens de ondervindingen bü de jongste ver kiezingen opgedaan kleven; speciaal worde de vraag onder de oogen gezien, of een Kringbestuur afgezien van ,jt al dan niet bestaan van een kiescomité „geadviseerde candidaten” bevoegd is om op eenlgerlei >Üze uitbreiding te geven aan de tot heden reglementair voorgeschreven wüze (publica tie in de pers, onderstreping op stembiljet) waarop het advies, ter kringvergadering ge geven, aan de kiezers wordt bekend getnaakt. Het Partübestuur is bereid de werking van het K. R. te toetsen aan de ervaringen bü de laatste verkiezingen opgedaan. P. B. verzoekt machtiging van den Partüraad deze aangelegenheid desgewenscht commissoriaal te doen behandelen. 13. De R. K. Rükskieskringorganlsatie Maastricht stelt voor: Aan het Partübestuur worde opgedragen zoo spoedig mogelük eene algeheele herzie ning van het Kiesreglement voor te berei den. De gang van zaken met betrekking tot de toepassing van het Kiesreglement bü de jongste Tweede-Kamerverklezlng is in den Kieskring Limburg een zoodanige geweest, dat zich vrijwel algemeen de meenlng heeft gevestigd, dat het thans gevolgde stelsel in geen geval ongewüzlgd gehandhaafd kan blüven, aldus de toelichting, waarna ver schillende grieven worden genoemd. In twee gevolgen, aldus de toelichting, te weten eenerzljds het hoog percentage ongel dige stemmen en anderzüds het gevaar voor het verloren gaan der vrije meenlngsulting bü de stemming, komt bovendien een nieuw bezwaar naar voren, waaromtrent destüds geen aanmerkingen werden gemaakt, n.l. de in het stelsel neergelegde mogelükheld om ook aan minderheden, door de kans van inschuiving. recht te laten wedervaren. Ten slotte zün er ook zü het niet alge meen in de organisatie stemmen opgegaan tegen handhaving der Kiese rmlté’s. Het P. B. onthoudt zich op dit oogenblik van een beschouwing over de toelichting door Maastricht op dit voorstel gegeven. Overi gens verwüst het P. B naar het praeadvles sub. 12. 14. De R. K. Rükskieskringorganisatle Middelburg verzoekt: De R. K. Staatspartü dringe er ter bevoeg- der plaatse op aan, dat er bü de uitgifte der in wording zünde Zuiderzeepolders, die regelingen zullen worden getroffen, die zoo wel landbouwers als arbeiders en midden standers ten goede kunnen komen. Het P. B. verklaart geen bezwaar te heb ben aan het verzoek van Middelburg voldoen. 15. De R K. Rükskieskringorganisatle Leeuwarden stelt voor: De Partüraad drage aan het Bestuur op eene commissie te benoemen die: a. onderzoekt op welke wüze bü de Katho lieke jongeren belangstelling voor het stre ven van de R. K. Staatspartij kan warden gewekt; b. Indien, volgens haan, meenlng, uit het onder a. bedoelde onderzoek blükt, dat de bestaande toestand niet aan redelijke eischen beantwoordt, advies utlbrengt, op welke wüze hierin verbetering kan worden gebracht. De resultaten van het onderzoek benevens het advies worden door de commissie schrif- telük ter kennis van het Bestuur gebracht, dat hiermee verder naar goedvinden han delt. Het P. B. adviseert, dit voorstel in begin sel te aanvaarden Een onderzoek als ge vraagd ligt geheel in de lün van de gedach ten. welke op dit stuk bü het P. B bestaan. Evenwel meent het P. B.. dat bü overweging van het vraagstuk van de belangstelling der KathoUeke jongeren in bet streven der R. K. Staatspartü onmlddellük naar vorer komt de besliste noodzakelijkheid van het hebben van een goed toegerust partübureau. Zoodra dit kan worden opgerich., het geen afhangt van het welslagen eener her nieuwde actie voor het Dr Schaep-nanfonds welke in voorbereiding is, is een der eerste vraagstukken voorzeker het in dit voorstel aangedulde. 16. De R K. Rükskleskringorrrnisatle Leeuwarden verzoekt: Het Partübestuur dringe bü de Regeertng op spoedige behandeling van het wetsont werp Nieuwe Regeling van de Pacht en van het wetsontwerp Regeling Pachtcommlssles Volgens het P. B kan het verzoek van Leeuwarden beter aan de Fractie der Twee de Kamer worden overgebracht. 17. De R. K. RUkskieskringorganisaUe Leiden stelt voor, dat de Partü zich ver eenige met de navolgende motie: De R. K. Kamer-Centrale Leiden, van oor deel. voorwerp, doch kon niet onderscheiden wat Vermoeid en afgemat sleepte ik mü naar die plek, in de hoop m’n trouwen Baldl te vinden. Hoe ontstelde ik echter, toen ik het selük misvormde stroopcr ontdekte. Z'n kleeren waren flarden gescheurd; stroomde het bloed langs z'n aangezicht hals; z’n hand omvatte nog het mes, aan het bloed müner wrekers kleefde. Een ontzettende strijd had zich hier tus schen de trouw en de misdaad voltrokken. M’n knieën weigerden mü Jn^n dienst; ik zonk naast mün moordenaar neer. Ten tweeden male viel ik BMZwüm?'^' Toen ik weer tot bewustzün kwam, zag ik dat een aantal mannen mil omringden, en dat een hond z’n ruige kop over m’n ge laat gebogen hield. Het was m’n trouwe Baldl. Zooals men mü vertelde, was hü naar het huis van een bevriend houtvester geloopen en had door z’n onophoudelük blaffen en huilen de bewoners gewekt. De houtvester werd daardoor op het denkbeeld gebracht, dat eenlg ongeluk moest hebben plaats ge grepen. Hü wekte eenige vrienden en volgde Mnet hen den hond, die uit vele wonden bloedend, hen langzaam voorging. Eerst toen hun verhaal geëindigd was, be merkte ik, dat de hond huilend en met bloed overdekt op een draagbaar lag. Een tweede baar zou zün meester en een derde het verschrikkelük toegetakelde lichaam van den wUddief wegvoeren. Mjjn belager, de moordenaar van m’n trouwe vrienden, herstelde langzaam en moest zün vergrijp tegen de goddelijke en menschelüke wetten In den kerker uitboeten. De arme Baldl zou niet meer herstellen en moest in het lot van zün broeder deelen. Onder pünlük gekreun sleepte hü nog eenige dagen zün ellendig bestaan voort. Nagenoeg stervend kroop het dier kwispelstaartend tot aan mün voeten en wierp mü dan een blik toe, zóó klagend, zoo vol van trouw en smartgevoel, zoo smeekend om van zün pü- nen verlost te worden, dat mü het hart dreigde te breken. Ik kan dat lüden niet langer aanzien. Ik greep naar m’n buks, maar toen ik het wapen geladen had, viel het me büna uit de handen. 1 Scheen me toe, dat ik een af- schuwelüken moord zou begaan op mün wel doener. Op dit oogenblik poogde Baldl zich nog eenmaal naar mü op te richten, maar kreunend zonk hü neder. Dit maakte een eind aan mün weifelingen; het schot viel en bet oog van het trouwe dier was doorboord. Ik had goed getroffen, maar ook m’n had ik een wond toegebracht, die pün Wanneer ik aan mün dierbaren vriend Wanneer de boschwachter deze geschiede nis verhaald heeft, dan verzinkt hü eenige oogenblikken in een somber stllzwügen. Dan neemt hü de buks van den wand en gaat met langzame schreden naar het woud om er in de eenzaamheid aan z’n droefheid lucht te geven. bewoog zich tets, in m’n nabijheid

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 10