Fa. Gebr. v. d. MEER r ALKMAAR t Provinciaal Nieuws J 1 I KUNSTHANDEL v.h. JAN DE VRIES „VRIESIA” 4 TWEEDE BLAD 1 Kt Telefoon 781 Zilverstraat LUCHTVAART 4 E n 9 ROOSTER DER RETRAITEN RECHTSZAKEN Het drama te Zundert SCHERMERHORN ALKMAAR - Telefoon 324 R BEVERWIJK 2 31 OCTOBER In heel korten tijd Alle zomersproeten kwijt door Eenvoudig inwrijven voor hetterrustegaan^^, j[* Verkrijgbaar in potjes ad f 0.75 en f 1.50 N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt Het nieuwe lid van N.-Hollands Gedeputeeerden Schitterende collectie tin en handgehamerd brons Op ’t gebied van HAAGDEN en KACHELS steeds het nieuwste Alleen in de bekende le klas merken IJSPEERT, Ritsevoort CASTRICUM UITGEEST Dr.H. NANNING’S HAEMOFERRIN BloedvOPtnend versterkingsmiddel. f 2.60 p.Vt flesch, ƒ1.60 p Vi flesch De poatvluchten naar Indië PURMEREND „Alberdingh Thijm” gaat jubi- leeren HOORN WAARLAND HEFR HUGOWAARD maar aan bet lid van de commissie van toezicht op het FAILLISSEMENTEN d. Bosch, caféhouder en a uitslag D dat door het slagen van de bazar er wel bij vaart, onze felicitatie. het wori Geslaagd De heer W. van der Vlies, alhier, slaagde te 's-Oravenhage voor het examen handenarbeid. Btoemvollenveiling Prijsberlcht van Donderdag 17 October 1929. Flinke aanvoer gladiolen. Bandel traag. Prijzen niet loo- wordt met applaus begroet. Bij de rondvraag vraai inlichtingen over schoo binnenscheepvaart bij hem in goede handen en alle voorstellen, door den heer J. N. Hen drix in het algemeen belang gedaan deze maakte destijds eveneens lid uit van onze vroedschap vonden ook in den heer Ver schure een warm verdediger. De heer Ver schure is een by uitstek practlsch man en terecht werd zijn heengaan van bet Prin senhof door drukke bezigheden geacht te zijn een verlies voor den raad. Nochtans is de heer Verschure geen Am- sterdamer van geboorte. Op 25 Februari 1861 werd hij te Tilburg geboren en in 1887 vestigde hij zich te Amsterdam om zich daar des te intensiever aan de belangen van de binnenvaart te wijden. In de leiding van Ver. schure Sc do's Algemeene Blnnenlandsche Stoomvaartmaats.'.chappy heeft hij een be langrijk aandeel. Trouwens de algemeen» belangen van de binnenvaart hadden steeds ST. PETRUS CANISIU8 KETRAITENHUIS TE BERGEN opgegeven door v. d. Oraal Sc Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) benoemd aan „Het Handelsblad” schrijft over den heer P. Verschure: De heer Verschure is in Amsterdam in breede kringen bekend. In dien onzer R.K. medeburgers trad h|j in verschillende licha men en speciale commissies op den voor grond, hij vond erkenning van die verdien sten, doordat zijn partij hem in 1907 in den raad bracht, waarin hij tot 1913 aan de debatten belangrijk aandeel had. Daarbij waren vooral de practische belangen van de Kooi ting Maden, teneinde belanghebbenden te lichten omtrent den handelitoeitand export mogelijkheden naar Zuid-Afrika Exporteur». die hun afzetgebied met Zuid- Afrika willen uitbreiden, wordt ten zeerste aangeraden van deze bijzondere gelegenheid tot het kosteloos verkrijgen van waardevol le inlichtingen, gebruik te maken. Raadsverslag De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag te a uur onder voorzitterschap van burgemeester Lommen. De heer Kuijs is afwezig. De notulen passeeren zonder opmerkingen de revue. De ingekomen stukken geven ook geen aanleiding tot opmerkingen of discussièn, zoodat we al gauw aan het 3de punt van de agenda zijn. Hierna komt aan de orde het schrijven' van den heer A. C. Veen, die bedankt als lid van de commissie van toezicht op het, -. lager onderwijs. Hem wordt als zoodanig rn. 1.„“jT""-» De heer Hellinga wij9t op de moeilijkhe den, die zullen ontstaan door aanneming van deze voorstellen, waarop ten slotte het voorstel van B. en W. ongewijzigd in stem ming wordt gebracht, waarvoor 5 stemmen en tegen 5 stemmen worden uitgebracht, zoodat in }g van den penningmeester blijkt dat de kiesver- - eeniging op het einde van het boekjaar d. i. Jezuïet. 8^-11 Februari: Jongens Patronaten, f 650, Montfortaan. 1518 Februari: Gehuwde en ongehuwde mannen, f 6.50. Augustijn. 20—23 Februari: Vrouwen, f 6.50. H. Hart. 25—28 Februari: Meisjes, f 650, Redemp torist. Overplaatsing De heer J. van Bergen, commies by de Ned. Spoorwegen alhier, wordt met ingang van 1 Nov. i-i als zoo danig overgeplaatst naar Roermond. Onderhandsche verkoop Door den heer E- van Twyver zyn vier woonhuizen aan de Burgemeester van Nlenlsstraat onderhands verkocht aan den heer J. Zweert». Herhaalde Oproep Aangezien er mo menteel nog slechts één gegadigde Is voor de betrekking van hoofd der openbare lagere schoob-te Marken-Blnnen, heeft het gemeentebestuur een nieuwe oproeping voor deze betrekking gedaan. Waarom Dr. Jongbloed meegaat In de eerste plaats wil ik, zoo heeft dr. Jongbloed aan een verslaggever van het ..Hbld.” verteld, den hygiënlschen toestand langs de heele route aan een onderzoek on derwerpen. Op vorige vluchten naar Indlé zijn c enige menschen riek" geworden. Malaria en dysenterie. Van te voren heb Ik vragen lijsten gestuurd aan de agenten langs de ge- heele route. De meeste zijn beantwoord Daardoor heb ik thans reeds een overzicht gekregen over het klimaat, de drinkwater voorziening, de slaap- en eetgelegenheid, be nevens over de heerschende besmetteiyke ziekten Onderweg zal Ik deze gegevens aanvullen uit eigen ervaring. Op elke plaats hoop ik een plaatselyken dokt r te vinden, teneinde op die wijze op de meest exacte gegevens de hand te kunnen leggen. Op die wijze hoop ik op alle stations voor zorgen te kunnen treffen om ziekten te ver mijden. Het geval-Walewijn bewyst, hoezeer dit noodlg Is. Een zeer groote hoofdzaak is ook het on derzoek naar de vermoeidheid van de vlie gers. Die hebben een zware taak. Waarach tig, zoon vlucht naar Indië Is geen grapje l i 10 uur vliegen per dag, soms in de groot ste hitte en dan nog wel een* benzine by- vullen. waarbij hulp vereischt wordt. Mees- tentyds in een warm klimaat. Waarby trou wens ook de snelle overgang van klimaat van beteekenis is: stel je maar eens voor, dat Je in 3 S 4 dagen van hier weg In een tro pisch klimaat zit. Ik zal die vermoeidheid door dageiyksche proeven meten op mezelf en op Aler. Zooals Je weet. Is de materie my bekend genoeg: myn dissertatie handelde o.a. juist daarover. En Ik pas dit nu in de praktyk toe. Op deze wyze komen wy er toe, de gege vens te verzamelen ten einde ten slotte te komen tot een vaststelling van het aantal werkuren voor een vlieger. In de derde plaats hoop Ik in de gele genheid te zijn, in Indië zelf besprekingen te houden met medici, met dezen ervaringen uit te wisselen en een goed overzicht te krijgen van de nooden in dit tropische klimaat. Almetal krygen wy daardoor straks by eventueel passagiersvervoer naar de Oost, de beschikking over aan de practyk getoet ste voorschriften en bepalingen, die, ontleend aan en gesteund door de practljk, dezen pas- sagiersdienst tusschen Nederland en Insullnde zonder twyfel sterk ten goede zullen komen. Beb.endigheidswedstrUd met automobielen Zaterdag jl had hier een behendigheids- wedstryd plaats met automobielen, waaraan door 24 personen werd deelgenomen. De wedstryd had plaats op de Paardenmarkt alhier onder veel belangstelling van de zyde van het publiek. De uitslag van dezen wedstrijd is als volgt: 1ste prys 50. H. Prins Tz. te Purmerend. 2de pry® A. Kleen. ld. f 25. 3de prijs A. Horsmeyer, ld. 10. 4de prys C. Kooiman, ld. 5. De kunstvoorwerpen vielen na loting in handen van de navolgende deelnemers: J. Knaap, Beemster; J. P. de Kontag, Pur merend; 8. Jonk, Purmerend en Jo. de Vrees eveneens te Purmerend. R. K. VERVOLGONDERWIJS Tot nu toe werd het Vervolgonderwijs feven voor elk Patronaat afzonderlek. |aar is een nieuwe regeling getroffen. Er zal zijn: één cursus voor alle jonge •nverschillig tot welke parochie ze behe ren. Als regel geldt, dat zij, die nog de lagere school bezoeken, of oi_J_. L 17 jaar, niet worden toegelaten Bij het maken van het leerplan is er naar dat de jongens niet alleen nuttig, ook zoo gezellig mogelijk de lange i avonden kunnen doorbrengen. Juist die stelling hebben, terwijl met de belangen -f1e S rekening wordt gehouden. Aangiff October en 1 avonds tusschen 6 e"n 8 uur bij den Leider van deze cursus, den heer Th. J. I" Spoorstraat 63a. Meer en meer en telkens met grooter succes, wordt op het tooneel gebruik ge maakt van het hulpmiddel: licht en be lichting. Een belichting In de juiste kleur en op het juiste moment Is In staat den ver en en te MERIJNTJE GIJZENS JEUGD Zooals wy reeds eerder aankondigden. wordt Dinsdag as. in de „Harmonie" opge- ▼oerd” „Merijntje Gyzen’s Jeugd" naar het bek nde geiyknamige boek van A. M. de Jong. In verband hiermede herinneren wy aan de opvoering van hetzelfde stuk in begin Mei van dit Jaar voor stampvolle „Gul den VUes"-zaal. Onze tooneelrecensent schreef toen naar aanleiding van deze opvoering ozn.: „Er was voor deze opvoering groote be langstelling. En dat te geen wonder, want niet alleen had het volprezen boek van den talentvol- len schrijver A. M. de Jong reeds by voor baat vele harten warm doen kloppen voor'n tobneelvertolking van het boek, ook de meer dan 100 opvoeringen van dit tooneel- werk door het Rotterdamsch Hofstadtooneel en later door het gezelschap van Nap de la Mar moesten wel evenzoovele reclame-mld- delen zyn voor een drukbezochte vertoonlng te Alkmaar. Zoo te het gebeurd dat de Schouwburgzaal van „Het Guldenvlies”, gisteravond totaal was ulverkocht” „En verder: De innige vriendschap tusschen den ge vaarlijken zwerver en strooper bygenaamd ,4e kruik” en het als 1 ware aethlrtech-voe- lende en denkende, onschuldige, dlepgeloo- vlge knaapje Merijntje werd alle ta bleaux doormeesteriyk geschetst *n voel baar gemaakt en wanneer aan 1 slot het lieve eeriyke Meryntje onbewust den boos doener, die een dubbelen moord pleegde op zyn vroegere geliefde en haar verloofde, voor den rechter verraadt door hem als zyn eigendom het mes terug te brengen, waarmede de moord gepleegd werd, dan zou men méé kunnen snikken met het zielsbe droefde arme ventje. Dat aardige ventje gespeeld door de kleine Steka Kremer was al aanstonds de lieveling van het pu bliek: dat was biy verrassend spel, juist om de weergave van de zuiverste kinderiyk- held; ons eenigste bezwaar te. dat het jonge kind reeds zoo vroeg het afmattende too- neelleven moet meemaken.” Indruk van het In beeld gebrachte te hoogen en groepeerlng met meer effect schoonheid naar voren te brengen, trekken ate t ware tot by het oog van den toeschouwer. .Alberdlngk Thym”,dat meent, niets te mogen nalaten om zyn oublleum-uitvoern- gen zoo Indrukwekkend mogelyk te doen zyn, g_.f daarom aan de firma Bottemanne op dracht om een aparte llcht-lnstallatle aan te leggen, opdat te dien opzichte de moderne techniek de ultbeeldlngskunst zoo veel mo gelyk behulpzaam zy. Dat ,4e Nar” een speciale tooneelverzor ging noodlg zou hebben, bleek reeds van stonde af aan. In overleg met den regisseur Oor Hermus, ontwierp de heer Th. Groot huizen een geheel nieuw schema voor too- neelbouw, zoodat uitbeelding, vertolking, be. lichting en tooneeldécor een groot harmo nisch geheel zullen vormen. Verwacht mag dan ook worden, dat de Jublleum-avonden van „Alberdlngk TTiljm" op 3, 4 en 5 November, op het gebied van dilettanten-tooneel te Alkmaar iets zeer by- zonders zullen aanbieden. HET UITVOEREND COMTTé. reeds weerloos op den grond lag. By da* schot was van noodweer dus geen sprake. Voorts biykt uit een rapport van dr. Van Ledden Hulsebosch en zulks in tegen stelling met de verklaring van dr. Hulst dat dit derde schot Van Meer geraakt kan hebben, toen deze zich poogde op te rich ten, nadat hy tengevolge van het schot m de borst voorover op den grond was ge vallen Waar de tegenparty de door haar gestelde noodweer ook niet heeft kunnen bewyzen, zal de ingestelde vordering volgens pleiter moeten worden toegewjraen. Daarna was mr. Telders aan bet woord, die zelde na de duidelyke conclusies na en quête zeer kort te kunnen zyn. Pleiter zelde om. dat het feit, dat ie* rapport van het voor-onderzoek eerst na de enquêtes in het proces Is gebracht, v»m plei ter een tactische handeling te geweest, om dat hy niet van te voren wilde produceeren. wat door de getuigen zou moeten worden verklaard. Voorts merkte pleiter op. dat men da verklaringen van het dienstmeisje en van da belde in de huiskamer aanwezig geweest zynde kennissen met zeer groote voorzich tigheid moet aanvaarden, en wel die van bet dienstmeisje, omdat dit zich by de en quêtes in een zeer moeliyke positie bevond om twee redenen, le om haar dienstbetrek king by elscheres en 2e omdat zy gehuwd te met een broer van elscheres, van wien zQ op 7 September j.l. een kind ter wereld heeft gebracht, zoodat zy tydena de enquêtes reeds in gezegende omstandigheden verkeerde. Me* deze omstandigheden zal by de beoordeellng van haar verklaringen zeer zeker rekening dienen te worden gehouden. Vervolgens bestreed pleiter de waarde «wn andere getuigenverklaringen. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 24 October as. nend en zakkende. Plantgoed nog flink aan gevoerd, goede kwaliteit Besteed werd voor enkele vroege tulpen per H. L. Artus 32, Cramotei Brillant 50. Gele Prins 105. Hobbema 110, La Reine 50. Pink Beauty 301. Pr. V. Oostentryk 92, Rose la Reine 95, Rose Grtedelln 45. Enkele late. Bouton d’Or 50, Inglesc. yellow 45. Dubbele vroeg Lucretia 70. Mr. v. d. oef 181, Murillo 55. Theeroos 95. Darwln tulpen: Bar de la Tonnaye 50, Centenalre 60, Gretchen 35, Nauticite 60. Prinses Elizabeth 70, William Pitt 85. Zulu 89. Poeticus gewoon 7, Poet. Ornatus 12. Koningin Wllh. 7. Gladiolen 12 op en 10/12 America 120 60. Early Sunrice 240. Electra 2. Brenchelyente 9650. Halley 75. 35. Mr. Wletse 45. Odin 75—35, Panama 180—80, Red Canna 110—65, Pr. of Wales 1.00—50, War 1.20-60. Wh. Giant 3.20—1.7Ö, Souvenir 8540. Malden Blush 95—55, Or. Brilliant 1.10, Scarletta 1.10—50, Wilbrink 80—45. Venus 80—40, Rubini 35, Vesuvius 9545. Jas. v. Beyeren 1.6085. Nlobe 1.10 50. Schwaben 1.1055. Empress of India 9545. Orion 9045, Proserpine 35. Gen. Petgin 9050. Flaming Sword 8550. Fla ming Sword 85—50, rimmaculé 3.301.70, Orange Queen 1 3035. Zorgt dat uw gladiolen vry van ziek wor den aangevoerd RükswerUnriehUng By Kon. besluit te benoemd tot lid van het College van regen ten over de RUkswerkinrlchttng alhier, de heer A. C. Hagenaars, hoofd der R. K. school voor uitgebreid lager onderwys. BoBvergmuiiiig Aan den heer P. Konlng te vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis aan den Heeren- weg. in hem een warm verdediger, wat ook door zyn collega's werd erkend zy brachten hem op den voorzittersstoel der Vereeniglng voor Stoomvaartbelangen In Nederland. Dat de regeering op adviezen op zyn gebied prys- stelde. bleek uit zyn benoeming in de staats- commtesie-Patyn ingesteld ter bestudeering van het vervoervraagtuk. Sedert 1923 te de heer Verschure lid van de Prov. Staten van NoordHolland, hier werd hy in den loop der jaren voorzitter van de R.K. Statenfractie. Ook van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Am. sterdam maakt hy deel uit en by de ver schillende conferenties, door het gemeente bestuur met deputaties uit de K. v. K. ge- houden.o.a. over de kwestie van de sluis In het Nieuwe Meer, de verbetering van de verbinding met den Boven-Ryn en tal van andere vraagstukken op blnnenscheepvaart- gebled, behoorde ook hy tot dg delegatie dier Kamer. De heer Verschure staat bekend als een werkzaam man, als iemand met een ge zond oordeel. Groote sorteering in vreemde postzegels. Elke maand nieuwe oollectiea. waaronder praehteoorten; aan eeriense verzamelaars worden dese op aanvrage Z dagen ter Insage feionden. VAN PUTTEN Sc OGKTSSXim. rATGIAM& Uitgesproken: 16 Oct.: H. v. koopman, Almelo. R.c. Mr. A C. Leenderts. Cur. Mr. G. D. B. ter Braake, Almelo. G. A. Rutjes. klompenmaker. Enter fgem. Wierden). R.c. Mr. A C. Leendertz. Cur. Mr. G. D. B. ter Braake. Almelo. J. Kalk, grossier. Zuldbroek. R.c. Mr. Ch. A E. Naltland. Cur. Mr. T. Stoel, Winscho ten. J. A. P. Bouwense, manufacturier, Dor drecht. Voorstraat 318. R.c. Mr. C. J. Heems kerk. Cur. Mr. W. O. de Kat Angelino, Dor drecht 1M J. v. Rooyen, jachtslager. Barwoutswaar- der 185 R.c. Mr. J. W. Suringar. Cur. Mr. H. - E. La Gro, Bodegraven. A .v. Laar, veehouder, Woerdensche Ver laat. gemeente Nieuwkoop. R.c. Mr. J. W. Suringar. Cur. Mr. A. W. Wlerda, Utrecht N. V. Eerste Utrechtsche Verllchtlngs Maatschappij v.h. F. W. Pistoor gevestigd te Utrecht. Voorstraat 24. R.c. Mr. J. W. Suringar. Cur. Mr. W. J. G .Vermeulen. Utrecht Bazar De bazar, welke ten bate van het R.K. Fanfarecorps „St. Gregorius” op 13, 13 en 14 October 1939 in de zalen van den heer C. van Ophem werd gehouden, heeft een prachtig verloop gehad en is in alle opzichten schitterend geslaagd. Gedurende de drie dagen mocht de bazar op een zeer druk bezoek verheugen, vooral Zondag was het er meer dan overvol. De feestelijkheden werden Zaterdagmid dag omstreeks vier uur ingeluid met een rondgang van het fanfarecorps en een aantal clowns door het Waarland Slootgaard, Zijde wind en het Veld. Nadat deze rondgang, welke overal veel bekijks had, was -gehouden en het fanfare corps wederom in de feestelijk versierde zaal was teruggekeerd, nam de voorzitter den heer P. Commandeur het woord. Spreker heete de talrijke aanwezigen en inzonderheid den Edelachtbaren heer H. Nolet, burge meester van Harem karspel hartelijk welkom, betuigt zijn dank aan allen, die aan het tot stand komen van deze bazar hebben mede- gewerkt en geeft hierna het woord aan den edelachtbaren heer burgemeester. Nadat deze het, openingswoord heeft ge sproken, waarin hij deed uitkomen, dat hij de uitnoodiging van de commissie om de bazar hier in Waarland te openen, met ge noegen had aangenomen en waarin hij den wensch uitsprak dat de bazar aan het doel waarmede, zij is georganiseerd, moge beant woorden, werden door het fanafarecorps on der leiding van den ijverigen directeur den heer Jac. Beemsterboer eenige muzieknum mers ten gehoore gebracht, welke een dank baar applaus ten deel viel en waardoor de feeststemming ten zeerste werd verhoogd. Van de verschillende stands welke hierna Van de vers,hillende stands welke met een zeer druk bezoek werden vereerd noemen z Q Van de verschillende stands welke hierna met een druk bezoek werden vereerd, noe men we o^. de Thee- en Koffieschenkerij van de firma de Erven Van Nelle, het Choco- ladehuis, de Oliebollenkraam, het Postkan toor en de stand waar de geschenken van diverse firma’s en de prijzen van de verloting waren tentoongesteld. Voorts werd van de „vroolijke keuken”, alsmede van de schietsalon, doch vooral van het rad van avontuur een zeer druk gebruik gemaakt, terwijl het Menschenhoofd en de Waarzegster ook veler belangstelling trok ken. Door een aantal leden van het fanfare corps werden op gezette tijden verschillende nummers ten beste gegeven, welke door het publiek ten zeerste op prijs werden gesteld. Den eersten dag en eveneens de beide andere dagen werd de bazar des avonds om twaalf uur gesloten. De commissie, die vóór en tijdens de bazar talrijke werkzaamheden heeft verricht en nu met voldoening op hun volbrachte taak kun nen neerzien, onze hulde, en het fanfarecorps HANDELSVOORLICHTING ZUID-AFRIKA Op Woensdag 23 October a.s. zal de heer J. M. Donker, Secretaris van da Nederland- scha Kamer van Koophandel en Monster kamer te Kaapstad (Zuid Afrika) des namid dag» in het kantoorgebouw der Kamer van >ph^ndel, Oudegrcaht 182 te Alkmaar zit- hëuden, teneinda belanghebbenden in De pleidooien Voor de Haagsche Rechtbank zyn op nieuw de pledoolen (na de gehouden en quêtes) gehouden In de civiele procedure betreffende het drama te Zundert in den nacht van 10 op 11 Januari 1927. waarby de caféhouder Van Meer in zyn cafe te Zun dert door de marechaussees J. F. Claassen en Ch. H. Coolen is doodgeschoten. Zooals men weet, heeft de weduwe Van MeerBillet den Staat en de beide mare chaussees doen dagvaarden voor de Haag sche rechtbank, en heeft zy een schadever goeding gevorderd van 30 000 voor zich zelf en 30.000 voor haar belde kinderen. De rechtbank had in deze zaak getul- genbewys opgelegd, waarna zeer uitvoerige enquêtes rijn gehouden. Voor de weduwe Van Meer werd ge pleit door mr. L. van Glgh uit Amsterdam en voor den Staat en de marechaussees door mr. A. F Telders. Mr. van Glgh betreurde, dat na de ge houden enquetes de Staat zich in zyn con clusie van antwoord nog niet tot die hoog te heeft kunnen opwerken, dat hy erkent, dat de weduwe schadeloos moet worden ge steld. De juridische kwestie Is thans afgedaan. Het gaat nu alleen maar over de vraag, of de feiten zooals die In de dagvaarding zyn gesteld, door de getulgenverhooren bewezen zyn. Naar pleiters meenlng Is de elscheres volkomen tn het naar opgelegde bewijs ge slaagd. Ojn. merkte pleiter op, dat het doodelyk schot op Van Meer Is gelost, toen deze 2023 October: Meisjes Congreganlsten. 6.50. Franciscaan. -te* 2326 October: Dunes, f 10.Domini caan. 29 Oct1 Nov.: St. Ignatius College, Am sterdam. 6.50 Jezuïet. 25 November: Jongens-patronaten, 650, Carmeliet. 811 November: Heeren Koorzanger, &5Q, Franciscaan. 1315 November: Vrouwen, f 6.50, Capu- cUn. 1619 November: Mannen der H. Familie en andere, 650. Redemptorist. 2124 November: Gehuwde en ongehuwde dames. Eucharistische Retraite, f 10. Augustijn. 2629 November: Meisjes, f 650, Mont fortaan. 30 November3 Dec.: St. Jos. Gezellen. 650, Dominicaan. 710 December: Leden van den Volksbond en andere, 6.50. H. Harten. 1417 December: Gehuwde mannen uit Volendam en andere gehuwden, 650, Mont fortaan. 1922 December: Open voor aan te vra gen retraiten. 2427 December: St. Jos. Gezellen, f 650, H. Hart 27—30 December: Meisjes, 10.Jezuïet 35 Januari: Ongehuwde mannen Volen dam. f 6.50. Augustyn. 69 Januari: Mannen van L. T. B., f 10. Carmellet 1114 Januari: Mannen Derde Orde en andere, 6.50, Franciscaan. 1619 Januari: Mannen H Familie en andere, 6.50. Redemptorist 2124 Januari: St Joe. Gezellen en andere ongehuwden. 650. H. Harten. 30 Januari2 Februari: Retralteclub Heer Hugowaard en anderen, f 650, Carmellet Februari: Dienstplichtigen, 650, Jaarvergadering Kiesvereeiging „Scher merhorn" Op Donderdag 17 October hield de kiesvereeniging ..Schermerhorn" hare j-iarvergadering. waarop een vijf-en- twintig-tal personen aanwezig waren. De heer Appelman, waarnemend voor zitter, opent de vergadering me' den Chr. groet en een we komstwoord tot de aanwezi gen. in het bijzonder tot den eere-voorzitter, den Z. E. Heer pastoor en tot den vertegen woordiger van de pers. De notulen van de vorige vergadering worden door den secr den heer J. N. A. Hermes voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Hierop volgt het jaarverslag van den secre taris, deze ontvangt van den voorzitter een woord van lof voor de juiste weergave van de verrichtingen van de kiesvereeniging in het afgeloopen jaar. Uit het jaarverslag van om van het kerkbestuur een terrein te huren in de kom der gemeente voor kermisterrein wordt door x den voorzitter toegelicht, dat het niet meer raajisJaa °P8e*“ng«n - r aangaat de kermis te houden door opstelling oud-burgemeester Mooib die bi) zijn vertrek >p een afzonderlijk terrein gehouden, “nvaa'den’ 'r °P ^I^nde dat burgemeester laatste jaar zeker goed bevallen is. I Mo°” Un«e ,n d,enst der is dat terrein te klein maar met mede- «ewees‘ eerst ontvanger, daarna als bur- van het R. K. kerkbestuur is een ^meester en secretaris en de gemeente 45 e verkrijgen van voldoende afmeting, >“r Vo1 ‘oewijamg heeft gediend. Dit voorstel terwijl de kosten zoodanig zijn, dat de baten de lasten zullen dekken, waaromtrent spr., een nadere becijfering geeft. Het terrein zal geegaliseerd moeten worden en aangelegd als grasland, terwijl een sloot moet worden gerioleerd en gedempt, voorts zal een af-1 rastering moeten worden aangebracht. De kosten hiervan worden over den huurtijd verdeeld, terwijl als er dan nog baten over zullen zijn dit ten voordeele van het kerk bestuur zal zijn. De bedoeling is niet van de gemeente om winst te maken, maar zonder kosten kermissen buiten de openbare wegen te kunnen organiseeren. De heer Aukes vraagt of het ook voor an- i dere gelegenheden kan gebruikt worden, hetgeen de Voorzitter toegeeft, v.b. muziek- wedstrijden enz. De heer Aukes vraagt of ook een muziektent uit de onkosten zal 1 kunnen worden gevonden en deze bij af- rekening in rekening kan gebracht worden, waarop ook een toestemmend antwoord wordt gegeven. De heer de Nijs vraagt dat B. en W. maat regelen nemen dat bij rioleering van de sloot ook de aan de achterzijde van het terrein ontstane uitloozing zoodanig gemaakt zal worden, dat daar geen verontreiniging zal ontstaan, hetgeen B. en W. zullen nagaan en voor een en ander zullen zorgdragen. Het voorstel wordt zonder hoofdefijke stemming aangenomen. Punt 5 het vaststellen van een verorde ning tot wering van wratziekten onder aar dappelen, ten einde de bloembollencultuur niet in gevaar te brengen, wordt op voorstel van den Voorzitter aangehouden, omdat hem uit de courantenberichten is gebleken, dat nog niet vaststaat dat deze maatregel noodig is. B. en W. zullen een nader onder zoek instellen. Hierna komt aan de orde het punt betref fende den aankoop van grond en het aanbe steden van het werk betreffende de wijziging van het trace van den Bakkummerweg, beter bekend onder den naam afsnijding Bakk.-weg bij café Metzer. Over het voor stel van B. en W. tot aankoop van grond en het aangaan van een geldleening is men het gauw eens. Alleen de heer Hellinga maakt de opmerking, dat hij dit besluit niet Zal tegenwerken, maar dat hem toch van het hart moet dat de bedongen koopprijzen veel te hoog zijn en dat er dus altijd nog menschen worden gevonden die op dusdanige manier het algemeen belang gebruiken of liever misbruiken door zulke prijzen te bedingen. Dit wordt toegegeven en in het vervolg zal dan ook wel onteigening worden toege past. Hierna ontspint zich een uitvoerige discussie over het al dan niet aanbesteden van het werk, dan wel uitvoeren in eigetl beheer en daar bij eventueel werkloozen aan het werk te stellen. Al heel gauw blijkt, dat de raad precies in twee helften is ver deeld en komt het tot stemming dat dan de stemmen zullen staken. Over het beginsel wordt echter nog uitvoerig gesproken. Alle raadsleden nemen daaraan deel en de voor- deelen van beide stelsels worden uitvoerig weergegeven. Het zou ons te ver voeren, dit alles op te nemen. Wij volstaan dus met in het kort dit op te merken. Een deel van den raad stelt tegenover het voorstel van B. en W. dat de arbeiders, die in den winter werkloos zijn, gaarne pro ductief werk hebben, dan maar zoodanig werk, dat zij een beetje aan aen slag worden geholpen. Hier is een mooi stuk productief werk te verrichten en waarom komen nu B. en W. met het voorstel tot aanbesteding. Bovendien het werk uitvoeren in eigen be heer heeft dit voor, dat men beter werk zal hebben, terwijl het niet altijd duurder be hoeft te zijn. Andere leden zijn zonder voorbehoud voor aanbesteding, terwijl B. en W. voor aanbe steding zijn omdat h.i. niet zooveel grond werk zal noodig zijn en dus niet veel wérk loozen zullen kunnen aan het werk worden gesteld. Voorts wordt door hen gedacht, dat net aantal werkloozen niet zoo groot zal zijn als wel door de tegenstanders van aanbeste ding wordt gedacht. Voorts komt nog ter sprake het advies van de commissie voor openbare werken, dat door den voorzitter aan critiek wordt onder worpen, omdat daarbij met zoo veel omstandigheden moet rekening gehouden worden, dat zulks niet te doen is. Men is daar tegen aanbesteding, maar als er geen werkloozen komen, er toch weer vóór. 2<x>- doende zal niet aan den wensch van de commissie kunnen worden voldaan om op tijd, dat is tegen Paschen, met het werk ge reed te zijn. Verder wordt er nog op gewezen, dat het gebouwtje, dat staat op het terrein van de provincie, toch niet op tijd zal kunnen gesloopt zijn. B. en W. antwoorden hierop, dat het trace zoodanig is, dat om het perceel tje de weg kan gelega worden, anders zal met de eigenaren van den opstal in overleg I worden getreden. Door den heer Aukes wordt opgemerk^ dat het rapport van de commissie niet voor rekening van de commissie kan komen, het is na de vergadering opgemaakt en geteekend door den voorzitter en secretaris, wat voorts de opmerking betreft van den heer Hellinga in de vergadering van de commissie, was deze zeer juist, omdat het voorstel van B. en W W. daar eerst ter sprake is gekomen, nadat hij er om heeft gevraagd, anders was de commissie over de uitvoering van dit werk geheel niet gehoord. Het medegedeelde door den desk, in die commissie, over werk uitvoeren in eigen beheer, heeft hem doen overhellen tot het voorstel van de leden, die daarvoor zijn. De heer Schipper wil onder de oogen zien hetgeen zal gaan gebeuren, want als zijn meening juist is, dan staken over een van bei de of over de beide voorstellen de stemmen, Zoodat geen uitvoering aan het werk na deze vergadering zal kunnen worden gegeven. Daarom stelt hij voor het voorstel van B. en W. zoodanig aan te vullen, dat bij het werk Zooveel arbeiders uit de gemeente zullen wor den aangesteld en dat een minimum loon wordt gegarandeerd van f 34.- per week, hetgeen na lange discussie nog aangevuld wordt met de bepaling, dat de gemeente zelf de materialen als steenen enz. zal aankoopen. Ten slotte wordt nog door den heer de Vries dit stel amendementen vermeerderd door een sub-amendement, dat de voorwaar den van het collectieve arbeidscontract der bou wva karbeidersvereeniging zal moeten worden opgevolgd. B. en W. antwoorden op deze amendemen ten, dat zij de eerste twee wel wenschen te 1 aanvaarden, maar niet het laatste amende- Opening Tooneelraal Op verzoek van den zaalhouder, den heer Jac. Groenland, zal aA. Zondagvond 27 October, onder lei ding van de ontspanningscommissle In de parochie van het H. Hart te Heer-Hugo- waard-Nord, by gelegenheid van de opening der nieuwe tooneelzaal vertoond worden de nieuwe en mooie film „Maxencla”. De avond zal een eenigszins feestelyk karakter dragen. 1 daarom is als proef de kermis oj wat het Nu was dat terrein te klein werking van het R. K. kerkbestuur is een terrein te verkrijgen van voldoende afmeting,1 rt de heer Res enkele [geld reclame, welke zullen onderzocht worden. Voorts de heer de Vries over de verharding van een voetpad, hetgeen niet bij de gemeente thuis behoort. Het polderhuis zal echter gevraagd worden om de sloot te schouwen. 30 September, een bedrag in kas had van De heeren Bisschop en Kuiper worden verzocht de boekhouding van den penning- winter- meester te controleeren en deze wordt door 1 on- hen in orde bevonden, zoodat de penning meester wordt gedéchargeerd voor zijn gehouden beheer met een woord van dank, den voorzitter gesproken. Door den heer de Lange wordt verslag es kring-orga nisa tie. Hierop volgt herziening van het reglement. jen». 4OO- •chool bezoeken, of ouder zijn dan jJel op gestreefd. gezellig mogelijk de lange kunnen doorbrengen. Juiat derwerpen zijn gekozen, die de volle belang stelling hebben, terwijl met de belangen van alken jongen afzonderlijk zooveel mogelijk door den voorzitter gesproken. “L-oxing wordt gehouden. Door den heer de Lange wordt verslag Aangifte kan geschieden op Maandag 21 uitgebracht van de vergadering van de rijks- -- Dinsdag 22 October a.s. des kieskring-organisatie. Hierop volgt herziening van het reglement. Hou), I Door het bestuur worden een drietal wijzi gingen voorgestel d, die na eenige discussie Zonder hoofd, stemming worden aangenomen. Hierop volgt verkiezing van vier plaats vervangende bestuursleden. Gekozen worden de heeren Stokman, Bisschop, Smit en Schoon en wel in de volg orde Bisschop 1, Smit a, Stokman 3, Schoon 4, Tot voorzitter wordt gekozen de heer Appelman. Tot afgevaardigde naar de vergaderingen van Rijks- en Staten kieskring wordt gekozen de heer T. N. A. Hermes en tot jplaauervangers de heeren de Lange en Door het bestuur wordt voorgesteld een propagandaclub op te richten. De Z. E. W. heer pastoor vraagt of hier ter vergadering ook jongelieden aanwezig zijn, die zich in een op te richten prop, club willen vereeni- gen. Spr. denkt zich deze zaak zoo in, om gedurende dit seizoen eenige praatavonden te organiseeren, waarop een staatkundig en een anderen keer weer eens een apologetisch onderwerp zou kunnen worden behandeld, waarop dan onderlinge discussie over deze onderwerpen onder spr. leiding zou kunnen volgen. Spr. hoopt daarmede de toekomstige propagandisten de noodige kennis en be kwaamheid om in het openbaar hun meening te zeggen, bij te brengen. Door den secretaris wordt een tiental namen genoteerd van jongelui, dke zich voor propaganda-werk aanmelden. Besloten ■at om den eersten keer samen te komen 1 om het een en ander te bespreken op Donder dag 34 October. Rondvraag. De heer Groot wenscht de reden te kennen waarom het bestuur den R. K. raadsleden heeft verzocht alle ver gaderingen te bezoeken. De heer Hermes antwoordt hierop, dat het bestuur de adviezen van den oud-voorzitter en vertrouwensman van de R. K. kiezers ten zeerste op prijs stelt en daarom heeft het dit verzoek gericht. De heer Hermes dankt de vergadering voor zijn verkiezing tot afgevaardigde naar de Rijks- en Statenkieskring vergaderingen. Spr. doet toezegging onze kiesvereeniging goed te zullen vertegenwoordigen. De heer Appelman brengt een woord van lof en dank aan den oud-voorzitter, den heer C. Groot, die de kiesvereeniging van hare oprichting af in de juiste banen heef» weten te leiden, maar door familie-omstandigheden genoodzaakt werd dit werk aan een ander over te laten. Spr. dankt de vergadering voor Zijn uitverkiezing tot voorzitter. Spr. zal trachten zijn taak in deze goed te verrichten. De Z. E. W. heer pastoor zou wenschen dat op de vergadering, voorafgaande aan de jaarvergadering, een controie-commissie zou worden benoemd, die dan voor de jaarver gadering de boeken van den penningmeester kan nazien en op deze vergadering verslag uit brengen van hare bevinding, daarmee zou tijd kunnen worden gewonnen. Hierna wordt de vergadering met den Chr. groet gesloten. ontslag verleend met dank voor zijn werk als secretaris der commissie. In de vacature wordt voorzien door de benoeming van den heer J. Witte, die 9 van de 10 stemmen ver kreeg. In de andere bestaande vacature werd met algemeene stemmen mej. M. Renkei, onderwijzeres school voor meisjes. Het voorstel van B. en W. 5 SldllIUCIl WUIUC11 UllgCUldUHl, iUVUAl 1 het voorstel in de volgende vergadering op- nieuw aan de orde zal worden gesteld. Alvorens de rondvraag aan de orde te stellen deelt de burgemeester mede, dat de leden wel zullen gezien hebben, dat in de het portret van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 5