ONS BLAD El L.' FRANKENBERG. Alkmaar i „Lotta DeMOGRAFICA” SL-ssis i so#®.- *7 ?so. aasrAT 1200. a-STTST? 1125.- 50. ajris- 140. - aardss De radio-strijd Telegrafisch Weerbericht EN TWINITGSTE JAARGANG No. 24« DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE DINSDAG 22 OCTOBER 1929 BLADEN DRIE Voornaamste Nieuw» De Strijd om het Geboortecijfer De poatvluchten naar Indië V er (luistering Een aanrijding VOORZICHTIG S.V.P. Autobus in de knel Zonderlinge misdaad Ernstige vechtpartij Brand te Zaandam Verdronken SPEELKAARTEN; 33 of 52 blad Groote keuze, vanaf 5 cent per spel Ernstige brand op een Indische onderneming BELANGRIJKE SCHILDERIJENDIEFSTAL Verbetering van het veer SchoonhovenGelkenes Voor groote waarde te Rijswijk ontvreemd DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD De toestand van Poincaré tö JOH. LAUWERS Opticien PAYOIOP 3 Barometers Thermometers De moord in de Faber van Riemsdijkstraat te Den Haag Rede van den heer Vogt voor de AVRO door P.T.T. afgebroken Vier Russische oud-generaals terechtgesteld De ontruiming wan het bezette gebied Wegen* zware mishandeling veroordeeld NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD opHrin- vasi Clemenceaa ernstig ongesteld. anderen stond waarschynlljk vast Q 1 Barometerstand 9 uur vjh.: 757. Stilstand. het O. Ben persoon ernstig gewond on- ^.4,- Een bulletin omtrent den toestand Poincaré na diens tweede operatie. Op Donderdag 24 October al. zal PARUS, 22 Oct. Volgens verklaringen der behandelende geneesheeren was de toe stand van Poincaré gisteravond laat bevre digend. De zieke bad geen pijn en was vrij van koorts. In Meknes (Marokko) Is een oude vesting muur ingestort; elf dooden. De viering van de Edkson-herdenkin* In da Vereenigde Staten. ABONNEMENTEN: voor Alkmaar en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 335; per poot, per kwartaal 3-58 bU vooruitbetaling. twee- Elk Ho< runs. LICHT OP. De lantaarns moeten Borpa worden opgestoken om: 5.16 uur. in jaar. voor Belgisch schip vergaan; negen leden der bemanning omgekomen. - Zaterdag tusschen 4 en 8 uur is tijdens de afwezigheid van de bewoners, die in het bui tenland verblijf hielden, door opensluiting Ingebroken ten huize van den heer A. N. T. B. te Rijswijk. Ontvreemd zijn: een party tafelzilver ter waarde van f150, 2 bankbiljetten van t10 en de volgende schilderijen: een Rubens, voor stellende mannenkop in zwart-fluweel zwarte lijst, formaat 41 by 33, waarde 15.000; een Ribera, voorstellende Maria met Engel, for maat 72 by 65, zonder lyst, ter waarde van f 10.000; een Welssenbruch. voorstellende een boerenhofstede, houten paneel, formaat 28 by 20, ter waarde van f450; een Bosboom, aquarel. 20 by 16, op papier zonder Ujst, voor stellende kerkinterieur, ter waarde van f 250; een wintergezlcht, schilder onbekend, for maat 28 by 39, houten paneel zonder lijst, waarde f 40. De twee eerste schllderyen had de beer B. in commissie, terwyi de andere zyn eigen dom waren. ongeveer de Oss. Rom. tegen i Mussolini de resultaten den De zaak tegen den koopman B.. beschul digd van moord op zyn vrouw, gepleegd in den avond van den 31sten Mei JX in een perceel aan de Faber van Rlemsdykstraat te 's-Oravenhage, zal vermoedelyk in de tweede helft van de volgende maand voor de Haag sche Rechtbank behandeld worden. Op den Bonschen weg onder de Oem. Son by Eindhoven beeft gisteren *n ernlstige auto- aanrijdlng plaats gehad. Een vrachtauto, toe- behoorend aan Bouman te Eindhoven, kwam uit Megen en Omstreken met personeel uit die streek, werkzaam voor den woningbouw te Eindhoven. Op geno.mden weg wilde de chauffeur een voor hem rijdende autobus passeeren. By het voorbyrijden raakte de wagen van B. bekn ld tusschen de autobus en een boom Ten gevolge van den schok werden nagenoeg alle Inzittenden uit der wagen geslingerd en allen liepen verwondin gen op. De gewonden zyn per autobus van den heer J. Ruys uit Lith, die reeds uit Eind hoven teiugkeerde, naar het zl kenhuis t« Woensel overgebracht. Dsuu- zyn zy verbon den en konden allen naar bun woonplaatsen worden teruggebracht. Alleen één gewonde. A. Rennis uit Appelterm. was er erg aan toe Hl) heeft ernstige inw ndige kneuzingen op- geloopen. zoodat hy in het ziekenhuis moest achterblijven. I In verband hiermede heeft gisteravond het gewesteiyk A VR.O.-bestuur der provincie Gelderland in een motie zyn afkeuring uit gesproken over het afbreken op last van den dlrecteur-generaal der P. T. en T. van de propagandarede van den heer Vogt, omdat volgens dat bestuur deze handelwyze is een daad van zuivere willekeur, ten einde het vrije woord te knotten. Te Amsterdam is een 45-jarig» maa ge hoord. verdacht van verduistering vaa eea bedrag groot i 347.50, ten nadscle vaa eea verzekeringsmaatschappij, gevestigd te Gro ningen. ite barometerstand 761.5 te La Co- aagste barometerstand 736.2 te RösL Verwachting: zwakke tot matigen, zuide lijke tot westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. waar de morrel begint, staat begint waar de moraal ophoudt, staat staat op de grens tusschen ge- Terwyi de beer Vogt gisteravond voor de A.V.R O.-microfoon een rede uitsprak over de verdeeling van den zendtyd, in verband met de te verwachten beslissingen van den Radio-Raad op Donderdag werd de verbinding tusschen A.VR O.-microfoon en zender op last van den dlrecteur-generaal van het hoofdbestuur der P. T. en T. ver broken. Zondagavond heeft, zooals bekend, de Keer I Vogt voor den A.V R O.-zender zijn getrouwen m het geweer geroepen, m verband met net advies, dat de Radlo-raad thans gereed heeft over de verdeeling van den zendtyd. Dit plan is onder geheimhouding aan de Omroepver- eenlglngen medegedeeld en aai m een Don derdag te houden vergadering door naar woeden besproken. Niettemin meent de voor zitter van de AVR.O. 'Jt moeten mededee- len, dat de V ARA., wuat dit was in dezen de doodsvijand, vrijwel al haar wenschen zag IngewilUgd en dat uitvoering van de voor gestelde regeling voor de A.VR.O. niet min der dan de strop beteekenda. Daartegen moest worden geprotesteerd «d hiervoor werden de luisteraars te wapen geroepen. Gisteravond nu herhaalde de beer Vogt dit protest tegen het dreigend „onrecht" eu vandaar de onderbreking door de P. T. T. De behandeling der aanklacht van de Dultsch Nationale Party tegen de Pruisische regeerlng begonnen. BUREAU: BOF 6, ALKMAAR Telefoon: Administratie No. «33 Redactie Ne. 633 Naar aanleiding van de woorden, welke de heer W. Vogt Zondagavond voor den microfoon gesproken heeft, en die in bet Maandagochtendblad van ..De Telegraaf' in daemagogischen vorm en gecondenseerd wer - den herhaald, verzoekt de Katholieke Radio Omroep Stichting aan alle Katholieken van Neöerl-nd zich niet te laten misleiden door de grootdoenery van de A. V. R. O. Na het petitionnement, dat een volkomen fiasco werd, volgt nu een andere poging lu het groot om de autoriteiten te beïnvloeden. Bewaren wy daartegenover onze kalmte sterk en krachtig als wy zyn. omdat wy één zyn. en weten, dat het gaat, niet om wat vermaak, maar om groote belangen voor heden en toekomst, evenals vroeger in den scboolstryd. De poging van den A. V. R. O. is de poging om ons land te plaatsen onder een zgn. neutralen, maar in wezen liberalen ADVEimtfniEPRU*: Vaa 1— Vcgrts t 135; rtks pegel meer *3*. RECLAME per regel f 6.75 veer de eerste pagina; voer de evertga pagnsa’s 63* RUBRIEK .VRAAG RN AANBOD* tedere regel mesr 6J> lotta i ze immers, dat van nationa- vervan- Het tweede vliegtuig op retour Het tweede postvliegtuig is hedenmorgen om 5 uur 40 zijn terugrei* naar Holland begonnen. In totaal heelt het 109 K.G. post aan boord. Zaterdagnacht te ongeveer twee uur ont stond in de Bloemstraat te Amsterdam ruzie tusschen eenige jongelui die reeds geruimen tijd een veete tegen elkaar hadden De ruzie ontaardde tn een vechtpartij, die ernstige afmetingen aannam. Er werden messen getrokken en een ongeveer 25-jarig persoon werd ernstig aan hoofd en buik ge wond. Per auto van den G G en G D werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Da politie Westerstraat had de assistentie van de politie Raampoort ingeroépen. om de groote menigte nieuwsgierigen op een af stand te houden. De beide dader* werdrn aaar bet bureau Westerstraat overgebracht, doch in den loop van den nacht weet vrij gelaten. Da gewonde bevindt zich thans buiten gevaar. I ondernemfni twintig war] verbrand. Ongekende belangstelling voos de Ansster- damsche Uehtweek. Gisterenavond is op tast vaa den direeteur- generaal der P. T. en T. de radiorede vaa dea directeur vaa de A.V.R.O. afgebroken. MOSKOU. 22 October (Reuter) Naar gemeld wordt, zyn de oud-generaals Mlchai- low, Wisotsjemski, Dechanow en Sjoelga ter dood veroordeeld en onmlddeuyk terecht ge steld, onder de beschuldiging betrokken te zyn geweest by een contra revoiutionnalre organisatie, welke ontdekt is by de Russische minutie-Industrie. Anderen zyn voor tijdper ken van verschillenden duur veroordeeld tot een verbiyf In een concentratiekamp. Aan een Wolff-bericht ontleenen wy nog, dat het complot te, doel bad de verzwakking van Ruslands weerbaarheid en ondersteu ning eener -Interventie’ uit het buitenland ren en heeft het lijk naar L. aan das Zuidwal overgebracht. Op Donderdag 24 October aA zal de nieuwe veerstoep te Gelkenes officieel ia gebruik worden genomen. Deze tweede, be langrijke verbetering van het veer Schoon hovenGelkenee, waaraan de gemeente Schoonhoven thans ongeveer f 40.000 heeft ten koste gelegd, is teven* een belangrijke verkeersverbetering. De oude veerstoep was te smal en vooral veel Ie steil, als ge volg waarvan de talrijke auto's en wagens meermalen de grootste moeite hadden op den dijk te komen. De nieuwe veerstoep heeft een lengte van 110 meter en een rij- vlak Vaa 6 meter. Men vertrouwt, dat hier door het verkeer aanzienlijk zal toenemen, temeer daar eerlang uitvoering zal worden gegeven aan het wegenplan der provincie Zuid-Holland, ter verkrijging van betere verbindingswegen. In het c. h. blad ,J>e Nederlander", dat onder leiding staat van het Kamerlid Snoeck Henkemans, is scherpe critiek uitgeoefend op de benoeming van den Katholieken oud- mlnister Lambooy tot burgemeester van Hil versum. Van verschillende zyden is die critiek weerlegd, wy zullen niet in een herhaling daarvan treden, doch plaatsen alleen de op merking. dat er o.i. nog vrijwat water door ons waterlandje zal moeten stroomen. alvo rens de achterstand by benoemingen, welke ten opzichte der Katholieken sinds de grond vesting van onzen Staat bestond, in een be voorrechting zal zyn veranderd. We zullen daarop thans niet verder in gaan. Maar wy bepalen er ons liever toe. om den heer Snoeck Henkemans den raad te geven toch lléver voorzichtig te zyn met der- geiyke critiek. By nader onderzoek zou wel een* kunnen biyken, dat deze criticus nog minder dan anderen tot dergelyke critiek ge rechtigd is. Inuners, een familie die boter op haar hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan. Er zyn nog andere instanties in den Overheidsdienst, behalve de Regeerlng. welke benoemingen hebben te doen. En die instan ties waarmee de heer Snoeck Henkemans soms wel eens heel goed bekend is moeten evenzeer onpartydig zyn by benoemingen als de Regeerlng. Wanneer de heer Snoeck Henkemans zoo sterk crltlseert inzake een benoeming in het meer verwijderde Hilversum, dan zou 't toch zeer zeker heel vreemd aandoen met be trekking tot de objectiviteit van den heer 8. H.. wanneer by nader onderzoek zou biy- ken, dat partydigheld meer in zyn onmid- deliyke nabyheid, aan zyn aandacht sinds jaar en dag geheel ontsnapt Meer zullen wy er voor heden niet van zeggen. Een goed verstaander heeft immers maar een half woord noodigl? der programma tache onmacht, vsn den leekenstaat. de practlsche on macht Zelf-schepper der moraal en dus van het verantwoordeiykheids- en plichts gevoel. gerezen uit het inneriyk der staats- collectivitelt, zal hy geen hoogere idees, geen hoogere energleèr kunnen geven dan de sentimenteele ontroering van n moment De bewering als „de mensch die denkt, is God!" en „de staat die het goddeiyke in zich besluit”, doen daar niets aan af; het hocus pocus va« den goochelaar zal prac- tisch zelfs meer afdoende biyken. Voor 4en strijd om het lev-c zyn de ge dachten en leeringen van het leven zelf noodlg. Eén van die leeringen is: „groeit en vermenigvuldigt u". Mogeiyk bleek het veel van dit alles weg te werken, te onderdruk- ken. Alleen de ontstane leegte aanvullen met geld, dat ging niet! Tot zoo ver de Oss. Rom., die, ondank, haar scherpe zegging, ook wel niet de illu sie zal voeden aan de wereld iets geopen baard te hebben. De eenige krant die er op inging, de on- beteekenende Popolo di Roma, schreef dat de Oss. Rom. den staat wilde opleggen zich bulten moreele kwesties te houden en die aan de Kerk over te laten. Waar natuurlijk op de eerste plaats de fascistische legeering niet mee accoord kon gaan Op den hpak van Linnasusstraat en la van Swindenstraat te Amsterdam, heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een 38-ja- rigen motorrijder en een 16-jarigen wielrij der. Beide bestuurders kwanten te vallen en ir auto van den G.G. en G D. naar V. Gasthuis vervoerd, omdat bei den over inwendige pijn klaagden. Zij zijn na ondersoek op eigen gelegenheid huis waarts gegaan, de motorrijder op rijn uit drukkelijk verlangen, ofschoon hij vermoe delijk een hersenschudding had gekregen. Volgen* verklaring van den motorrijder, werd de aanrijding veroorzaakt, doordat hij voor twee dame*, die op den rijweg liepen, moest remmen en a**rlink* uit wijk en. De Dwlteeh-Zweedncbe onderhandelinge» insnke het tucVen-menopotie hebben M een accoord geleid. Aldus zoo 2 wier beweringen zyner lotta demografica, stryd voor het geboortecyfer, plaatste. Wy herhalen: omdat de fascistische leer in deze ook vele aanhangers telt In ruimere dan uitsluitend fascistische kringen de voornaamste beginselen en middelen in den stryd om het gebootecyfer. Het eerste en beslissende hoofdbeginsel, dat oogenschyniyk den verkeerden kant uitstuurt, is dit: Tegen den herfst van 1935 verwacht Mussolini den volgenden wereld oorlog. die nog glorieryker moet zyn dan de vorige voor Italië, wel begrepen, dat ook den laatsten oorlog voerde en woni en daarvoor zyn een massa Italianen noo dlg. Momenteel wonen er ruim 41 millioen Ite lianen blnen de grenzen van het rijk. Niet zonder optimisme berekent men de oor de wyde wereld verspreide zonen van het schiereiland op 9 millioen. Te zamen dus ongeveer' 50 millioen Italianen, die er goedschiks of kwaadschiks. Mussolini heeft het gedecreteerd in 1935 60 millioen moe ten zyn. Zoodoende heeft men kinderen of liever jongens noodlg, want de pogingen om van de meisjes soldaten te maken, zyn prac- tisch mislukt. Om die mlllioenen nieuwe kinderen voor den staat te verzekeren of liever: i- het levenslicht te verzekeren, want de zaak is zoodanig georganiseerd, dat ze, eenmaal geboren, den staat vanzelf In handen val- I len; moeten de ouders zoo veel mogelyk gedwongen worden om elk kind dat ze in het leven kunnen roepen, ook werkeiyk het aanzijn te geven. Daarna moeten ze zoo veel mogelyk oeconomlsch worden bygestaan, zyn staatsregeling duldt, de :thjichi staat LONDEN, 21 October (Wolffbureau) In de garnizoensplaats Landau Garmen- helm en Kaiserlautern komen dezer dagsuj 6000 Jonge Fransche soldaten, welke tn da komende weken de plaat* zullen innemen van hen. die eerstdaags naar Frankrijk kunnen terugkeeren. De dader geswresteerd DUSSELDORF, 21 Oct. (WoUfbureau) Toen hedenavond een man m het damestoi let wenschte binnen te gaan, werd hy door de zich aldaar bevindende juffrouw gewezen op dit abuis, doch de num sloeg daarop da juffrouw in het gezicht, waarna ny naar wurgde en op een bank wierp. De toevallig aanwezige echtgenoot van de juli rouw hoor de het rochelen van het slachtotler. sprong naderby en nel den man in de armen. De tevens zich daar bevindende dochter rende, hulp roepend de straat op. de aandacht der Voorbygangers daardoor trekkend. waarop verscheidenen ter hulp snelden, den dader vastpakten en aan de politie overgaven. 5 zwaar gewond PEKALONGAN, 21 October (An.ta) Bij een brand in een kapokinstallati* van de lug „Siloewo Sawangan* zijn van twintig werklieden er vijf zwaar gewond of Woon- en winkelhuis ^fgebrand Te Zaandam is gisternacht door bekende oorzaak het woon- en winkelhuis aan de Westzyde 112, in eigendom toebe- hoorende aan de familie Molenberg, en be woond door den slager J. de Rover, tot den grond toe afgebrand De brand, die door een voorbyganger werd ontdekt, greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich, zonder iets van hun inboedel te kunnen redden, in veiligheid moesten stellen. Kort nadat de brandweer met blusschen was begonnen, stond het geheel van hout opgetrokken perceel in lichterlaaie. Aan be houd viel niet te denken. In het aangren zende gebouw van de Twentsche Bank in perkte zich door het ingrijpen van de brand weer, de schade tot enkele gesprongen rui ten. Verzekering dekt de schade aan huls en Inboedel. Op den Nieuweweg te Monster is een 24-jarige man. wonende te Naaldwijk, met zijn motor nabij Monster te water geraakt en verdronken. De Geneeskundige Dienst uit - Den Haag kon slecht* den dood const*tee- door sabotage en spionnage. De organisatie het ziekenhuis bestond grootendeels uit vobrmallge offlcte- ren van het tsaristische leger. gen vertoonen. Het Italiaansche biyft in- tusschen een vitaal jas en suldeiyksr van Napeis beeft Bulgarije de ..kampioen” van Europa een tobber om zyn primaat te houden. In het noorden mindert het cyfer even hard als In heel Europa. Door dat byna 90 der Italianen op het platte land en in de dorpen wonen, groeit de be volking. zooals de ervaring leert, sterk asm. Aldus Mussolini’s lotta demogra f 1 c a in vogelvlucht Al is ze ongetwy- 1 feld mislukt te noemen. immers, dat de ..hoogere” beweegredenen lisme en staatsvergodlng moester gen worden door dwang en geldelyzen steun, ontneemt haar absoluut haar oor- spronkeiyk „hooger” karakter; se heeft dit voor, dat ze nuttig leermateriaal biedt. MAASTRICHT, 22 October De recht bank te Maastricht deed heden uitspraak ia de zaak tegen de Gebr. M. te Elsloo. C. M. had zekeren de Mandt. die met zijn meisju uit Grevenbicht kwam, opgewacht en met «hl »ch«»nncji in den pek gesneden, zon dat een snede ontstond van 23 c.M. lang en 7 c.M. diep. Het hoofd van de M was voorover gevallen. Omdat geen slagaders waren geraakt, is de mishandelde geheel hersteld. C. M. werd tot 10 maanden gevangenis straf veroordeeld; zijn broer tot 2 maanden voorwaardelijk. De eischen waren respectie velijk 2 jaren en zes maanden. Dat de Osservatore Romano een artikel i publiceert hetwelk met de fascistische pers wet den spot dryn en Mussolini tameiyk onaangenaam moet zyn, gebeurt, vooral na 11 Februari, zoo dlkwyis, dat het geen grein meer geeft van de sensatie die zoo een artikel, minstens 90 minder scherp, het voiig jaar nog gaf. Om zoo een artikel te kunnen lezen, moét men tegenwoordig echter wat zeer weinigen doen; de Osservatore koopen. De fascistische pers nameiyk houdt zich spontaan van den domme en de Osservatore kan zoo raak, zoo scherp, zoo bitter niet zyn, dat iemand er een stom woord op antwoordt. De Osserva tore is door de belangrykste Italiaansche bladen antifascistisch verklaard men heeft het verbieden van haar verkoop bin nen Italië openiyk aan de regeerlng ge vraagd! en zulke afbreukdoeners aan de lieve Patria verwaardigt men zich na- tuuriyk zelfs niet te lezen. Maar1 Nu gebeurt het wel eens, dat de Osservatore eene der ongetwyfeld niet weinige dingen die Mussolini op zyn actief heeft, openhartig erkent en pryst. Tja. dan Juichen natuuriyk alle zwarte broederen hoezee en vooral de plattelandspers Mus solini zoekt ook al zyn fort bulten de steden! drukt de lofprijzing met enorme letters over de volle breedte harer eerste pagina's af. In zoo een geval hebben ze het allemaal gelezen. Dat het fair is zoo te handelen, zullen we m niet beweren. Maar begrijpeiyk is het in ieder geval. Wat echter znlserabel Is, is dit: dat de mensch spoed* de vader der ge dachte wordt en dat er op rekening der Os servatore zulke kolossale leugens gedebuteerd worden, dat éen daverende tegenspraak en rechtzetting met handenvol noodzakelijk roet in het eten gooien moet. Zoo een kwestie beleven we ook nu weer. De feiten: Nlttl, de bekende Italiaansche oeconoom en voorganger van Mussolini, thans uitge weken naar Frankrijk tot behoud van het veege lyf. heeft een vyftal antifascistische artikelen gepubliceerd In de Critica, een groot liberaal blad, dat te Buenos Aires ver- schynt. In één van die artikelen stak Nlttl den draak met Mussolini's lotta demo grafica, den strijd voor het ge boortecyfer. De Osservatore Romano kwam daar tegen op en. na Nltti's beleid in deze kwestie scherp becrltlseerd te hebben, sprak Hf er baar voldoening over uit, dat de Rationale regeerlng” Mussolini ziet zyn regime zeer gaarne zoo genoemd, omdat hy oen uit de natie voortgekomen, door het volk ■«Wilde regeerlng verlangt te vertegenwoor digen zich deze voor een land vitale kwestie zoo ter harte genomen had. Het Halleluja-gezang over de bekeering dér Osservatore Romano, die eindeiyk zien lijk toegaf „aan de fascistische regeerlng boven elke andere de voorkeur te geven", duurde veertien dagen. Toen kwam de bons, die raak was. Dat iemand het niet eens is met het fas cisme. is zoo gewoon, dat het zeker niet de moeite loonen zou dit te signaleeren. (De Rassogna della Stampa Es ters, een maandorgaan waarin alle lof op het fascisme in onverschillig welke krant ter wereld opgenomen wordt, haalt ter. slotte maar zelden de 20 bladzyden). En ook dat niemand minder dan de Osservatore Romano Mussolini aanvalt wy zeiden het boven reeds gebeurt den laatsten tijd te dikwyis om nog sensatie te kunnen verwek ken. Maar de zaak waaresn het hier gaat tegengaan van de mindering van het ge boortecyfer verdient meer dan enkele korte woorden, ten eerste, omdat de opvat ting van het fascisme ook in ruimere dan uitsluitend fascistische kringen aanhan gers telt, ten tweede, omdat de woorden van de Oss. Rom een ruimere verspreiding be oogden dan Italië en zyn regeerlng. Of de staat iets kan doen tot verhooglng van het geboortecyfer of omgekeerd, tegen gaan van de vermindering daarvan? Onge twijfeld. En de Oss. Rom. gaf het in haar vorig artikel dat hetwelk tegen Nitti en Vóór Musolinl sprak onomwonden toe. Inuners. het hangt van den staat en zyn wetten af, of daar waar het my practisch onmcgeiyk bleek de vrouwen uit de fabriek of werkplaats thuis te houden, de vrouw die moeder wordt, schadeloos kan worden ge steld voor haar noodzakeiyke. lijdelijke werkloosheid. Het hangt van den staat al of die vrouw om haar moederschap ontsla gen kan worden. Het hangt van den staat al of de verleiding voor die vrouw groot of klein kan zyn om zich tegen haar moeder schap op misdadige wyze te verzetten. De staat kan de schaamtelooze propa ganda voor neo-malthuslanisme en geiyk- •trevende stroomingen beletten. De staat kan de wetten toepassen die hem machtigen den moord op het nlet-geboren kind te straffen. Nog veel, nog oneindig veel meer kan de staat, ook op het terrein dat wy boven nader aanduidden, en dat negatief zou kunnen worden genoemd. Positief kan de staat ech ter zyn weldoende werkzaamheid nog bree der ontplooien. De staat en de staat alleen kan de vrucht bare familie tegen den oeconomischen on dergang beschermen door een progressie! belasting- en schoolgtXlstelsel. De staat kan met steun tegemoet komen waar het par ticulier Initiatief en het kunnen van den werkgever te kort schieten. De staat kan het ryke gezin zyn opgroeiende en produc tieve Kinderen laten door opschorting en opheffing van den dienstplicht. Kortom, de staat kan helpen waar en zoo veel hy wil. Wat echter de staat niet kan. is dwin gen! Onrechtvaardig en ook practisch on- mogeiyk zou het zyn, wanneer de staat zyn onderdanen met geen of weinig kinderen het leven moeiiyk. onaangenaam ging maken. De klnderlooze familie zal zoo oeco nomlsch immer sterker (kunnen) biyven dan de vruchtbare. En om den doorsnee-burger over dit be zwaar heen te zetten, zyn er andere midde len noodlg dan de wetteiyke bepalingen, die jy^t niet groot. Te controleeren is het niet, de eenige wapenen van den staat zyn. Hier omdat do Italiaansche statist!‘ken alleen •yn beweegredenen van hoogere orde ver- dienen voor politieke ptopagan"1* en by een- éischt. t voudige narekening de grofste verva^chln- omroep, gelijk dat vroeger geschiedde, toen AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Althans voor hen. die hardleorsch zyn- en alleen de cyfers gelooven. (En soms ook die niet). Voor wat de Osp. Rom. zeer scherp aldus omlynt. Malthus had voor zyn leerstellingen een uitgangspunt: een oeconomische kwestie Zyn navolgers, de neo-malthuslanlsten. zyn het logisch gevolg zyner dwaling: verzeke ring van het oeconomlsch evenwicht, ech terzonder derving van lusten. Daartegen valt niet op te treden. Men kan helpen, maar niet dwingen. Zoo biyft de klem van het kwaad en dus het kwaad-zelf bestaan. Uitrukken kan de staat die nooit hy zy agnost iek. hli rij ethisch. De agnostieke. de nl't-confessioneele, de leekenstaat kar en wt' geen Tio-eeie kwes tie hét gaat hier, als duideiyk blijkt, om de moraal! onder de oogen zien, omdat de staat eindigt de De J^’^'rdachte en handeling, tusschen consciëntie I en actie. Mocht de dag komen, dat de haar den verlaten, de hulzen stom, de gezinnen uitgestorven zyn. dan zal de staat nog op zyn plaats staan. Ongevoelig, onbewogen. I Een doodewake! De ethische staat men weet, dat het eenige „wetenschappeiyke”. dat Mussolini in oeconomlsch worden bygestaan, zyn staatsregeling duldt, de jthoichi staat terwyi alle middelen, alle kuiperyen tegen van Hegel is; de eth-sche staat dus brengt het kind waar mogelyk, onmogeiyk worden tn plaats der programmat, ach» onmacht, gemaakt en anders met uiterste gestrengheid gestraft. Niets geks en, wanneer niet op walgeiyke wyze op „alleen jongens" werd aangedron gen. niets kwaads ook. Althans niet in de middelen. Echter de praktijk! Een ambt of bezigheid kan met weg ge geven worden aan iemand met geen ot weinig kinderen. In elk geval beslist het grootst aantal „toekomstige soldaten van het Vaderland” (dat zijn de kinderen!). Langdurige kinderloosheid kan ontslag ten gevolge hebben. Een gezin met minstens zes kinderen vroeger zelde de wet ,^es jongens”! is vry van belasting. Nog meer kinderen ont slaan van schoolgeld en geven vryblljetten op de spoor- en tramwegen. De geboorte van eert tweeling geeft, mits het Jongens zijn, recht op een uitkeering van L 300. Drielingen (jongens) worden met L 500 be loond. De geboorte van elk kind, te begin nen by het zevende, geeft recht op een uit keering die L 1000 bedraagt voor het veer tiende of daarboven. De gestorven kinderen mogen worden meegeteld. zoo lang het aan tal der levende twee malen zoo groot is. Al deze ultkeeringen vloeien niet voort uit eenige wet, maar worden particulier gedaan door Mussolini. Waar de duce onbemiddeld is en van zyn waardigheid en macht met profiteert voor zyn eigen kas, is er natuur iyk de schatkist goed voor. Alles wat het fascisme voor de kinderen doet, heet te komen uit de belasting op manneiyke vrij gezellen boven de 23 Jaar, welke belasting wel abnormaal hoog is, maar onvoldoende moet worden geacht voor zulke onbetoomde uitgaven, ----i Met alle vereenlgingen is natuuriyk ooK die voor het neo-malthuslanisme opgedoekt. Praktijken in den geest der malthusianlsten worden meedoogenloos zwaar gestraft. Waar bewijsgronden zelden of nooit voorhanden zijn, volgt gewoonlyk deportatie naar de eilanden welke, als bekend, zonder vorm van proces geschiedt. Teekenend is, dat de abor tus criminalls als politieke misdaad geldt. De aanmoediging tot „zoo veel mogelyk kinderen” bedoelde aanvankeiyk van hoo gere orde te zyn. Dit is mlsiukt! Men schenkt nog wel „soldaten aan het vader land”, men brengt nog wel altyd „moeders voor de soldaten der volgende generaties’ ter wereld, maar de offervaardigheid voor de lieve Patria weigerde de gewenschte vruchten op te leveren en daarom be gon men met de geldeiyke ultkeeringen die betrekkeiyk van recenten datum zyn en aanvankeiyk zelfs absurd werden genoemd, en daarom begon men er een beetje vuur In te brengen met wat In goed-Amster- damsch „jèn klaosse” heet. Elke fascistische krant verschynt zoo een paar malen in de week met de foto van een of drieling met de moeder er by. blad of tydschrift heeft zyn vaste, geïllustreerde rubriek „de mooie Italiaan sche familie^', waarin elk gezin met acht of meer kinderen het recht heeft te ver schonen, telkens wanneer het getal met één -vermeerderd is. U moet weten, dat tien procent aller Italianen tot zelfmoord m staat is. mits zy de zekerheid hebben, dat hun portret daardoor in de krant komt; dan kunt u beseffen wat dat beduidt. Verder’ heeft men de gezinsvermeerdering iot een sport verlaagd. Jaarlijks wordt de vrouw, die in heel Italië de allermeeste kin deren heeft, plechtig met de Italiaansche kleuren behangen, zy is kampioen! Ze krijgt een zilveren wisselbeker. Haar naam wordt lu een gulden boek opgeteekend en de beker wordt haar eigendom wanneer ze twee jaren „kampioen” blyft. Zoo is er ook een wisselbeker voor de streek die „kampioen” is het grootste geboortetotaal over een En nog meer wisselbekers zyn er de provincie, de stad, het dorp, dat „kampioen" is. De „plechtigheden” van de uitreiking dezer eereteekenen hebben Zon dag voor veertien dagen weer plaats gehad met veel geschitter van uniformen, met veel gespeech, met veel soldaten. Het is te walge- iyk om in te gaan op wat gesproken werd. En te belacheiyk is net tevens. Denk u even aan: 20.000 soldaten die paradeeren voor een boerinomdat ze moeder is van zeven tien kinderen! Het resultaat dat vergaten we byna men ons een neutrale school wilde gen. De strijd voor het billijk aantal i is das voor ons een jsrlneipleelèn strfjd, waarvoor niemand onzer, die nog prijs stelt op zyn katholieke overtuiging, onverschillig mag zyn. Hoe neutraal!?) de A. V. R O. is, biykt weer uit voordrachten van de heeren der Maatschappy tot Nut van het Algemeen, een Instituut, dat gesticht is en werkt: „om den Invloed van het Katholicisme tegen te gaan" geiyk ons dezer dagen nog door een voor aanstaand Nutsman werd medegedeeld, wat trouwens uit het verleden dier Maatschappy meer dan duldeiyk gebleken is. Katholieken, onthoudt u dus vm elke actie, waartoe de A. V. R. O. ook u tracht over te halen en schaart u om uw Katho lieken Omroep. Wie weet, hoe spoedig wy al onze kroch ten zullen noodlg hebben.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 9