Provinciaal Nieuws VIERDE BLAD VRIJDAG 25 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 H HOORN ST. PANCRAS LANDBOUW EN VISSCHERIJ HOOG KARSPEL r HEEMSKERK ASSENDELFT if SCHAGEN SPANBROEK. HEILOO 4*- altijd vraag. bracht gemeente te vergunning RAADSVERGADERING HET KOEDIJKER FAD KOMT IN ORDE wat er bedoeld Snel Werkverschaffing over het rijden met auto's die Kampen en het I van den Katholieken Nederlandschen Boe- De werkzaamheden aan de Rootorenbrng het inkomens Rans Wethouders •en dagen. 1 |k ilt DE UITVOERING DRR ZIEKTEWET VOOR ONZE LAND- EN TUINBOUWERS Benoeming aanvaard De heer O. Bal- tua heeft het lidmaatschap van den Raad i Verhooging credlet voor vernieuwing luchtkoeler In het Slachthuis worden voorgelezen daarna om het terrein te stellen van risico bij een andere onderbrengen. (Ingezonden.) L zieken. met den. Aldus aangenomen. dat da Staten van gevraagd. vaart, zoo weinig mogeltjk hinder onder vonden heeft. Het maken van een noodbrug was te kost baar naar gelang het belang, dat er bij be- 1 gedurende Opgedragen Het bouwen van een manége aan den Rij kastraat weg voor to kening van den heer P. de Jager, la op gedragen aan den heer Duinmeyer, aan nemer te Alkmaar. één vermeerderd. i Dat de arbeiders, en In het bijzonder onze R. K. arbeiders, dit op de juiste wijze weten Gevonden 1 Doos kachelglans SO 6 80 land om aan genoemden bond 'n jaarlijksche stuks pakjes; 1 blikken vat zeep. Inllchtln- De boerderij met ongeveer land, aan den Westerweg, eigendom van den heer A. Komijn, is verkocht aan den heer O. de Waard te Zijdewind. Vaccinatie Er hebben zich in deze ge meente 453 personen laten inenten. R.K. Vrouwenbond Het bestuur van den R.K. Vrouwenbond verzoekt -ons mede te deelen dat men zich tot uiteriyk 1 No vember* nog kan opgeven voor den knlp- of kookcursus. NaN dien datum kunnen geen inschrij* vtagen meer geschieden. R.K. Volksbond Slechts matig was de vergadering van onze afdeellng bezocht. De voorzitter, de heer J. Huygen, ultte In zijn openingswoord daarover zijn groote teleur stelling. Waar deze vergadering naast haar huishoudelijk karakter, tevens zou dienen als ontwikkellngsavond, had het Bestuur volgens spreker een grootere opkomst verwacht. Spreker heette de aanwezigen harteltjk wel. kom en hoopte, dat deze avond zijn nut zou af werpen. Voor deze vergadering was een lid van het Centraal Bestuur ultgenoodlgd om een ulteensetttog te komen geven van de Ziektewet; echter door bijzondere om standigheden was dit lid verhinderd. Nu zou de secretaris der afdeellng, de heer De brochures, die het R K. Werklieden verbond uitgeeft over de Ziektewet, zijn ver krijgbaar bij den penningmeester der Propa gandaclub. den heer B. Vrouwe. Na een schrale rondvraag volgde sluiting van dezen leerzamen avond. De collecte voor „Hulp In Nood" op 133H. I B. en W. stellen den Raad voor: ZL Hun college te machtigen In het a-s. Winterseizoen de volgende werken bij wijze Van werkverschaffing te doen uitvoeren: L vertreeden van den Bei ger weg van den spoorwegovergang tot aan den Hoever- weg met bijkomende werken; 3. het graven van den zuidelijken arm van de om te leggen Hout vaart; 3. het aanleggen van een nieuwe gras haan ten behoeve van het Sportpark; Gemeenteraad De gemeenteraad zal vergaderen op Dinsdag ap October des avonds te half acht. De agenda luidt i. Goedkeuring van de notulen der ver gadering van a? September 1929. 2. Ingeko men stukken, mededeelingen enz. 3. Aan bieding van de ontwerp-begrooting der gemeente voor het jaar 1930, met de ontwerp- bedrijfsplannen van de verschillende bedrij ven. 4. Voorstel tot voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1928. 5. Voor stel betreffende de begrooting van het stads ziekenhuis voor 1930. 6. Voorstel betreffende de begrooting van den Brandraad voor 1930. 7. Voorstel tot aankoop van een stuk grond gelegen in het verlengde van de Schouten straat van den heer Zaal, alhier. 8. Voorstel tot vaststelling van een suppletoire begroo ting, dienst 1929. 9. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van bruggelden. 10. Voorstel tot toekenning van eene bijdrage in de kosten van aanklee- ding van de bestuursljamer van het door de vereeniging van Nederlandsche gemeenten te stichten eigen gebouw, n. Voorstel tot het verleenen van reductie op de prijzen van de door de gasfabriek te leveren coces aan 4 bepaalde categorieën van ingezetenen. 12. Voorstel tot het bepalen van het uurloon voor werkverschaffing uit te voeren werken. 13. Voorstel tot het verleenen van vergoe dingen aan de besturen der bijzondere lagere scholen, ingevolge art. 101, ie en 9e lid der lager onderwijswet 1920. 14. Voorstel tot het verleenen van een crediet ten behoeve van in te richten brandvrije bewaarplaatsen voor het archief der gemeente. 15. Voorstel tot hernieuwde vaststelling van het tarief voor het verrichten van werkzaamheden door den gemeentelijken ontsmettingsdienst en van de verordening op de invordering dier rechten. 16. Prae-advies op een verzoekschrift van het bestuur van den bond voor de pluimveehou ders en tamme konijnenteelt in Noord-Hol- Li,u «mu muwiuucu lajuu u jaarujasunc w— jw, m, subsidie uit de gemeentekas te willen toe- 8en ter secretarie, kennen. 17. Prae-advies op een verzoekschrift van de N. V. Hoornsche Kistenfabriek, voorheen C. Graftdijk inzake het afstaan in erfpacht van grond, gelegen aan het Kleine Oost. t8. Prae-advies op een verzoekschrift van de Directie van het Provinciaal Electrid- teitsbedrijf in Noord-Holland om ten behoeve van eene uitbreiding van het Transfortnator- gebouwtje staande aan het Kleine Noord een stuk grond in erfpacht te mogen ontvangen. 19. Prae-advies op een verzoekschrift van den heer Lancester om eervol ontslag als leeraar in opvoedkunde en huishoudelijk boekhouden aan de Vakschool voor meisjes. 20. Voorstel tot verdeeling van den raad in twee afdeelin- gen voor de behandeling van de ontwerp- begrooting, dienst 1930. 21. Benoeming'van een lid van het college van Regenten van het Sl Pietershof, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. J. Clarion. Aanbevolen worden r. de heer A. J. Beek. a. de heer J. Pauw. aa. Voorstel tot vaste aanstelling van den heer L. B. van Albada als leeraar aan de Vakschool voor meisjes. 33. Voorstel betreffende oninvorder- baar verklaring van aanslagen in de straat- belasting enz. 24. Goedkeuring van de ge loofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den gemeenteraad den heer J. Sant. trokken was. Men bedenke, dat men een ophaalbrug moet maken. Spr. heeft echter het vermoeden, dat de firma niet aan haar v?rplichtingen zal vol doen. B. en W. zullen daartegen streng op treden. De heel WOLDENDORP meent, dat Pu- Bekendmaking B. en W. brengen ter algemeene kennis, dat, in verband met de op Donderdag 31 October as. te houden fok. veemarkt op het Slotplein, aldaar op dien dag geen auto's worden toegelaten. Marktpoiitie B. en W. brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat ge durende de maanden November 1929 en Fe bruari 1930 het vee niet vroeger dan 7 uur des morgens ter markt zal worden toegéla- ten en gedurende de maanden December 1929 en Januari 1930 niet vroeger dan 7S uur des morgens, een en ander met dien verstande, dat het tijdstip van toelating In geen geval vóór zonsopgang wordt gesteld. Lichting 1930 Voor den militairen dienst lichting 1930 zijn bestemd J. J. Bocta, j. Rood J. Schipper, J. Spekken en P. Witten berg. De heer Rens had de voorkeur gegeven September j.l. een aan publieke aanbesteding. 1 !tlcht voor uitvoering der Ziektewet- Voorzitter zei, dat hij geen verwijt aan naamd: „Bedrijf sziekenkas voor Land- net adres van B. cn w. duldde ea ontnam den heer Rens het woord. De heer Schuurman zei te zullen tegen stemmen, daar de Raad alles .maar moet goedvinden. Met de stemmen van de hh. bpdat het terrein aan den Hout zal kun nen worden toegevoegd. Wethouder LEESBERG, de minderheid In het college, wil het terrein voor 3 jsmr ver huren en niet voor 1 jaar. Wethouder THOMSEN beeft er bezwaar tegen, dat thans al een gedeelte by den Hout Wordt gevoegd. De heer BRONSEMA ondersteunt t voor stel van de minderheid. Voorts beklaagt spr. zich over de wijze, waarop deze zaak getrai neerd is. Ook wil spr. vandaag niet uitma ken, of bet gedeelte bij den Hout aal worden gtvoeg'd. De VOORZITTER wil den grond doen ttrekken ten bate van het openbaar nut, al mist men wel eenige Inkomsten en al koet bet wel iets. Het is van belang, mooie parken by de slLd te hebben. Nu de flnsmcién niet ■00 nijpend mere zijn, aril spr. tot uitbrei ding van den Hout overgaan. De heer BONSEMA wil dit 1 volgend jaar Mej. CARELS is het ook eens met de mln- aerheld. Wethouder RINGERS merkt op, dat de be volking met 30 6 40 is toegenomen en dat Sinds aan den Hout niets is toegevoegd. Onze voorvaders hadden dus meer met de plant soenen op. Spr. wil daarom deze gelegen heid niet onbenut laten voorbijgaan. Wethouder LEESBERG zegt den heer Bonsema toe, volgend jaar piaeadvies uit tc brengen over de uitbreiding van den Hout. 'Alkmaar bedt reeds 40 HA. bosch en plant soenen Voor uitbreking bc-'.aa: üua geen groote baast. De beer BONSEMA verklaart den burge meester, dat hij over 3 jaar voor uitbreiding van den Hout zal stemmen. De heer COVERS wil in ieder geval eerst Weten, wat de kosten hiervan zijn. De beer BONSEMA verzoekt zoo spoedig ■togeiyk praeadvies hieromtrent uit te bren gen. He* voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt verworpen met 15 tegen 3 stem men. Voor stemden de heeren van Slingerland tel Ringers. Het terrein wordt duo voor 3 jaar ver huurd. B. en W. zullen omtrent bet andere Praeadvies uitbrengen. den bouw enz verband houdende werkzaam heden aangaat en met f 2000 voor zooveel betreft de kurk-isolatle. In verband met het bovenstaande stel len B. en W voor he\Raadsbesluit van 11 Juli J.L in dier voege te wijzigen, dat voor de vernieuwing van den hichtkoeler be schikbaar gestelde bedrag worde verhoogd tot f 20 000. Aangenomen. DE VOORZTTER stelt voor, den heer Bos eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school 1. Aldus besloten. gemeentebestuur van K< schrijven Ingekomen, dit gemeentebestuur ac gaat met het voorstel van St. Pancras be treffende arbitragecommissie. De voorzitter zegt, dat dit schrijven pas by datum van 17 October is verzonden. Onze gemeenteraad had als uiterste datum voorgesteld 1 October, daarom wordt dit thans door den voorzitter nogmaals in den raad gebracht. De heer Muurllng stelt voor, mee te met het voorstel van den voorzitter om vast te houden aan het besluit van de rige vergadering betreffende den dato October. Wethouder Duif komt hiertegen op en wèl omreden de tijd niet geschikt te een pad in den winter te maken. De voorzitter acht dit van de tweede orde. Als we eerst eens aanvaarden om het voor gaande besluit te annuleeren betreffende de datum 1 October. De heeren Snel en Lek zijn het roerend eens, om te besluiten, mede te werken tot het maken van het pad. De heeren Lek en Duif zijn het niet eens over den goeden tijd van het maken van dit pad. Wethouder van Kampen verzoekt in stemming brengen, het voor of niet mee- gaan. Na stemming wórdt algemeen besloten mede te werken tot de totstandkoming van het KoediJ kerpad. De voorzitter feliciteert Aen naad met dit besluit. De voorzitter acht bet het beste deskundig te laten voorlichten of het thans Ongevallen- en Ziekterisico in één hand Zoo langzamerhand zal het nu wel alge meen bekend zijn, dat de Ziektewet 1 Maart as. in werking zal treden. Vanaf dien datum is om ons te bepalen tot het platteland iedere boer of tuinder, die los of vast personeel in zijn dienst heeft verzekeringsspllchtlg. Het gaat dan net als met de Ongevallen verzekering: wie niet is aangesloten by een wettig erkende Bedril fsvereenlging, wordt eenvoudig van rechtswege Ingeschreven by den Raad van Arbeid. Het bedrijfsleven heeft een hekel aan over heidsbemoeiingen, en daarom zijn voor de !en Ongevallenverzekering vrijwel alle boeren en tuinders aangesloten bij een BedriJfsvereenl- ging. Zonder twijfel sal dat voor de uitvoering der Ziektewet hetzelfde gaan. Voor de uit voering der Land- en Tuinbouwongevallen- wet hebben wij voor onze Katholieke Land en Tuinbouwers de bekende Bedrijf overeen!- ging, genaamd de .Boeren en Tuinders On derlinge". Sedert het in werking treden der Wet, werkt deze Instelling tot aller tevredenheid: eenvoudig in uitvoering, billijk in premie en coulant by het regelen van schade. De wet verbiedt een bedrijf«vereeniging cm winst te maken, zoodat de biieke Werken meer den duur van een werk moet overwegen. Wethouder LEESBERG antwoordt dat de moeilijkheid geleg n is in de constructie- werkzaamheden Men kan nooit te voren weten, of het werk binnen een bepaalden termijn kan worden opgeleverd. De heer GOVERS verzoekt er op toe te zien dat de onderbouw geheel gereed is, als de bovenbouw uitgevoerd wordt. Hierna wordt de vergadering gesloten. Bedr ij ts vereeniging sou onderbrengen. dat bergen moeilijk heden sou opleveren voor de verzekerden. Immers, in zeer vele gevallen is niet dade- wv>ui>gnww jyn M mazen 01 Duv. een oep» doen jeyoelen. Laat j godheid feiteiyk een bedrijfszlekte is of een gewoon ziektegeval. Het eene valt onder de Ongevallenwet en het andere onder de Ziektewet. Zijn beldJ risico's bij hetzelfde kantoor ondergebracht, dan kan de loonultkeering tenminste on- middellljk beginnen, en daarna worden uit gezócht. Alle land- en tuinbouwers, die aangesloten rijn btj de Boeren en Tuinders Onderling*" behooren dus voor het risico van de Ziekte wet ingeschreven te worden bit de ..Bedrijfs- ziekenkas voor Land- en Tuinbouw” Dat is alleen en uitsluitend hun eigen be- Un«- 1 - Over de inschrijving en vermoedeBjke n» ten zullen wjj in een volgend artlkelt> eenl- zeerste. aldus spr. Weth. Duif is tegen. Spr. zegt; In onze te er niemand die dit Instituut bezoekt. De lesgelden moeten meer worden verhoogd. Wethouder Van Kampen is voor subsidie als er iemand uit deze gemeente is die de school bezoekt. De heer Muurllng herinnert eraan, dat dit al eerder in den raad te behandeld. Toen was hy tegen; nu voor als er iemand uit deze gemeente heengaat. De heer Lek is voor. Het lesgeld is 5 gulden, 10 gulden of 15 gulden naar keuze. Een schrijven van de algemeene Ned. Geheelonthoudersvereenlging. De voorzitter zegt, het gaat al niet best met B. en W. waar het de overeenstem ming betreft De voorzitter zegt: St. Pan cras ligt droog zooals de heeren weten. We bezitten maar één koffiehuis. Spr. vraagt of er nu nog reden is om subsidie te geven aan de geheelonhoudersvereeniging, De heer Lek stelt voor 10 subsidie te geven. De heer Siyker ondersteunt dit voorstel, evenzoo de heeren Snel, Van Kampen en Muurllng. Koelemeij is tegen en voelt voor de vrijheid van iedereen. Wethouder is tegen het geven van subsi die, omdat daardoor een nieuwe weg wordt bewandeld, n.L het geven van subsidie in 1 algemeen. Na een zeer heftige discussie van den heer Snel, wethouder Duif en den heer Lek wordt besloten om met ingang van 1 Ja nuari 1930 een subsidie te geven van 10. Tot slot komen aan de orde een drietal vragen van dep heer Lek. Ten eerste over het ontbreken van een waterplaats op de speelplaats voor de O. L. School. De voorzitter herinnert aan de kortge- leden verbouwing der O. L. School en be strijdt het voorstel van den heer Lek na- I mens B. en W. Het voorstel-Lek wordt verworpen met Snel en Lek voor. Ten tweede het knippen van den heg om de Hervormde Kerk. De voorzitter zegt dat de haag steeds geknipt wordt. Het kerkbestuur is in deze steeds actief. De heer Siyker zegt, dat het gevaar niet grooter is dan ergens anders. Wethouder Van Kampen wenscht een be- sprekig met het kerkbestuur over deze J aangelegenheid. Ten derde: enz. De heer Lek acht de verordening, hy niet kent, niet voldoende. De voorzitter zegt over het berijden van verschillende weggedeelten: nooit is verbo- den door B. en W. om ergens materialen te brengen, waar men die noedzakeluk achtte. Een verordening is er niet. Een brief van Van Kampen en wat van Kampen heeft gezegd ten opzichte van het bouwen van een klein gebouwtje van Schram, wordt door den heer Lek ten zeer ste becritlseerd. Wethouder Van Kampen zegt, dat hy volkomen ki zijn recht staat als wethouder als hy zich bemoeit met de hem opgedra gen taak als bestuurder der gemeente. De voorzitter zegt dat wethouder Van Kampen volkomen In zyn recht staat, evdn- zoo wethouder Duif. De heer Lek vindt, dat wethouder van Kampen er niets van mag zeggen. Het mag echter wel volgens de anderen. De heer Muurllng zegt, dat het wel noo- dlg is om een verordening te maken. De voorzitter zegt dat het niet juist is dat dé heer Lek maar steeds zich stoort aan de praatjes. De heer Muurllng zegt: ik laat me niet als loopjongen gebruiken; en dat vind ik tegen den heer Lek. Na eenige discussie over de heggen in de gemeente, sluit de voorzitter de vergade ring. Er wordt besloten om een subsidie van f 10 te geven aan de vereeniging „Volks universiteit van Alkmaar en omstreken". De voorzitter verdedigt deze subsidie ten Het is een zeer nuttig instituut. W. Way, aan de hand van de door het RK WerklledenverOoDd uitgegeven brochure ge titeld: „Wat moeten de arbeiders van de Ziektewet weten”, deze voor de arbeiders soo belangrijke wet belichten. De notulen werden hierna voorgelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van de notu len deelde de voorzitter mede, dat op Zon dag 27 November Frits Bouwmeester met zijn gezelschap een opvoering zal geven van het tooneeispel .Branding" voor de leden van Krommenie en Assendelft in het R.K. Ver Gebouw te Krommenie. De kaarten voor deze uitvoering zullen door de Bestuursleden by de leden worden aangeboden, terwijl op Zondag 3 November van half 12 tot half 1 In het R.K. Ver. gebouw te Aasendelft ge legenheid zal bestaan om plaatsen te be spreken. „Branding", een stuk uit het ler- sche volksleven, geniet volgens de pers door bet gezelschap van Bouwmeester een schit terende vertolking, zoodat ons een avond van hoog kunstgenot te wachten staat. De entree moest, door de hooge kosten, op 1 per persoon gesteld worden. De Voortetter hoopte op een talrijk bezoek. Inzake bet wtnterprogramma werd medegedeeld, dat de voorzitter van den Raad van Arbeid te Alk maar op Maandag 25 November voor onze atdeelli< een rede zal houden over het on derwerp: „Geen afbraak maar opbouw der Sociale Verzekering.” Op deze cursusverga dering wordt vooral een groote opkomst ver wacht; ook niet-leden zijn welkom. Aan het bestuur werd machtiging verleend om f 20 uit de kas te trekken voor het 8u Nlco’aasfeest. Hierna was het woord aan den secretaris, die de voor de arbeiders voornaamste bepa lingen van de Ziektewet voor de aanwezigen uiteenzette. Waar deze wet op het gebied van Ziekte, verzekering, volgens den bestaénden toe stand een geheele ommekeer te weeg brengt, is het beslist noodzakeiyk, willen de mooie voordeelen van deze wet voor de betrokken arbeiders, en ook wel voor andere personen. niet Verloren gaan, rij zeker den komenden begint 1 Maart 1930 weten moeten, wat hun in dit geval te doen staat Speciaal door hen, die by ziekte, voorbeen en ook thans nog wel, een lage ot in 1 ge- heel geen ultkeering kregen, is de totstand koming van deze wet zeker toegejuicht. I De reeks sociale wetten van ons Uitbreiding autobusdienst Door den heer C. J. de Bruin alhier, is, by Oed. Noord-Holland, om den door hem geexplolteer- den autobusdienst van Allónaar naar Lim- men en terug ze mogen ultbrealen tot Castricum aan Zee en terug. Ve4*eht 4 H. I land, 1 Voor het aanbrengen van een nieuwen luchtkoeler in het gemeente-slachthuls werd by Raadsbesluit van 11 Juli jl. een eredlet verleend van f 15000, ten laste van de re serve van het slachthulsbedrijf. Gebleken is evenwel, nadat het bestek was opgemaakt, dat het credlet met t 3000 sou moeten worden verhoogd voor wat de met geschikte tijd l» om dit pad te maken j 1 - -»- -• verder te gaan. De heer Lek houdt vast, dat de raad medezeggingschap behoudt, hoe het pad wordt en niet dit aan B. en W. over te laten. De geren wwaangeslotenen genomen, opdat niet noodelooe later wij- nooit meer hebben te betalen dan voor rege- ziging van raadsbesluit en geldleeningscon- ling van schadeloosstellingen aan getroffenen tract noodzakelijk wordt bij een kleine noodlg is. overschrijding van de begrootingen. Zoo zal het weldra ook gaan by de ult- De heer Rens vraagt, waarom geen aan- voering der Ziektewet Door samenwerking i. 1 den Katholieken Nederlandschen Boe- wethouder ren- en Tulndersbond en de Centrale Bon den van Landarbeiders is, geheel overeen- t wettelljk voorschrift, voor onze - I—W Bedril fsvereenlglng ge- ge- en naamd: Tuinbouw". Onnoodlg te zeggen, dat het van het groot ste belang is te zorgen, dat allen die aange sloten zyn voor hun ongevallenrisico by de ..Boeren en Tuinders Onderlinge”, voor het Met d. stemmen van de hh. Ken. ziektewet Ingeschreven worden by dreg"UvTr“end b- de „Bedrijfsziekenkas voor Land- en Tuin- Aan de orde kwam thans het belangrijk bouw” *-«•—« u voorstel van B. .n W. in v.rh.nd m.i ..n leiding van deze beide Instellingen U in dezelfde handen en dót juist /naakt de j uitvoering voor de aangeslotenen zoo een voudig en weinig kostbaar als maar eenlgs- zins mogelijk Is. De uitvoering van Ongevallen- en Ziekte risico in één hand is zóó dringend noodlg, dat het zelfs in de statuten der BedriJfs- vereenlging werd vastgesteld. Het ligt voor de hand, dat als men zijn 1 het Ongevallenrisico bij de eene en bet Zieken stuk voorstel van B en W. in verband met «en ontworpen uitbreidingsplan der gemeente. B. en W. stellen den Raad voor: a het in principe aanvaarden van uitbreidingsplan; b. het aankoopen van twee perceelen grond achter de in aanbouw zijnde R. K. Kerk, aan den Nieuwen Weg. waarop een 100-tal bouwerswoningen kunnen gebouwd worilen. c. het ten geschanke aanvaarden van R. K. Kerkbestuur van een ander 1 grond; d. het aanleggen van een straatweg en een brug De heer Maas meende, dat de woningnood yj* ult maken of büv. een bepaalde ooge- zich vooreerst niet zou t---1— »--- - - - het particulier initiatief zijn gang maar gaan. De perceelen bouwgrond zouden te duur worden. Er worden voor den scholenbouw 1 aanzienlijke offers v%p de gemeente-kas ge vraagd. Het gaat den land- en tuinbouwen- den stand slecht, zoodat hij niet veel voelt weder hooge uitgaven te doen, die niet dringend” noodzakelijk zijn. Voorzitter zegt, dat men vooruit moet zien. De raad zal zich zelf bedruipen, ja op den duur voordeel voor de gemeente af werpen. De kerk- en scholenbouw zal de bevolking doen stijgen en was B en W. een gereede aanleiding om met hun voorstel te komen. De heer Rens oordeelt, dat B. en W. den Raad wel eer over het uitbreidingsplan had- een gemeenschappelijk gebruik van barakken 1 te Alkmaar, waarover bespreking sloten wordt, dat de raadsleden inzage ver krijgen van de plannen. Besloten wordt vocrU dat B. en W. de zaken verder zullen afhandelen. Voorts adres bijdrage voor het Vereent- gingshuis voor de Vereeniging Ned. Ge meenten. Besloten wordt K cent per Inwoner ter beschikking te stellen. Aangaande het voet- balterreln wordt besloten het terreta. dat de voetbalvereenigtog heeft, ter be schikking terugkeert aan de gemeente (an- nulecrlng van het contract met „Vrone"). De heeren LA. Koelemeij en Muurllng verklaren zich hiervoor. De heer Snel tegen. Na bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorts stelt den raad de vraag, of de voetbalvereeniglng „Vrone" onder bepaalde voorwaarden nog gebruik maken mag van het terrein. Wethouder Duif wenscht „Vrone" niet meer op het terrein Voetbal acht hü geen gemeentebelang. Het voorste gedeelte van het terrein zag hy gaarne voor bouwterrein verkocht. De heer Van Kampen (weth.) verklaart zich voor opnieuw beschMcktog stellen aan „Vrone" van het terrein. De heer Muurllng verklaart zich tegen .Vrone" om de voorwaarden. Waar in deze voorwaarden niet zal komen te staan een bepaling tegen het houden van wedstrijden op Zondagen. De heer Snel noemt dit standpunt juis ter dan het standpunt van wethoudei; Duif, die wil het voetbalterretn verkoopen en dat is volgens den heer Snel geheel onjuist. Besloten wordt wederom ter beschikking te stellen van j --- „Vrone". Wethouder Duif tegen. I wettelyke Invoering De bepalingen komen later aan de orde. De heer Muurllng verklaart zich nu reeds tegen het bespelen van net terrein op Zon- I dagen. B en w stellen voor om samen te wer- betreft ken met de omliggende gemeenten tot stich- -----■De reeks sociale wetten van ons Nedei - voor" besmette Hike l»nd is door deze mooie ziektewet weer met perceslzn te duur zullen worden. Ook de heer Schuurman acht het stuk niet dringend. In denzelfden geest tat zich de heer BeerepooL Met de stemmen van de hh. Maas, Bee- repoot, Rens en Schuurman tegen werd het voorgestelde uitbreidingsplan verworpen, waardoor de behandeling der andere daar mede in verband staande voorstellen kon vervallen. .Bij de rondvraag wilde de heer Rens nog maals op do onderhandsche gunning van de R. K. Jongens- en Meisjesschool terug ko men, hetgeen hem door den Voorzitter be let wordt. Hierna volgt sluiting. besteding is gehouden. Voorzitter antwoordt, Beemster de som, waarvoor de aannemer c.™ Kuijpers de scholen wil bouwen, zeer billijk komstig wettelyk voorschrift, voor echtte en deze de raming niet te boven ging. Katholieke Land- en Tuinbouwers op gegeven September j.l. een voorzitter en wethouder v. Kampen nog eenige toelichting, waarna be- Verhuur van grond B. en W. stellen den Raad voor: hun college te machtigen, ingaande Januari 1930. van jaar tot jaar, de eerstvolgende vyf jaren, a. een oerceel tuingrond, gelepen aen den Raamt ngel, ter grootte van ongeveer 1334 M2, geheel of gedeeltelijk onder&i-.anas te v. r- huren tegen een minimum huurprijs van f 5 per 100 M2, per jaar op door hen te stellen voorwaarden; b. van de perceelen tuingrond gelegen aan den VJenenwal, een gedeelte, ter grootte van 323 M2., ondershands te verhuren voor ten minste I 14.40 per jaar; 361 M2., f 15 75; 200 M2, f 7.60; 260 M2., f 7A0; 1623 M2, f 75; 285 M2, f 14.25. op door hen te stellen voorwaarden; c. van de perceelen tuingrond gelegen aan de Nleuwpoortslaan, een gedeelte, ter grootte van r 700 M2., ondershands te verhuren voor tenminste f 35 per jaar; 1708 M2, voor f 8540; 250 M2, voor f 12.50; 561 M. voor f 38; 528 M2, voor f 35; 60 M2 voor f 2.50; 1200 M2, voor I 60. en van het kadastrale perceel sectie E nr. 1125 een ge deelte ter grootte van 380 M2, ondershands te verhuren voor tenminste f 19 per jaar, op door hen te stellen voorwaarden; d. van het perceel tuingrond gelegen asm de De Ruyterstraat een gedeelte, ter grootte van: 100 M2, onderhands te verhuren voor ten minste f 5 per jaar, 50 M2, idem voor f 2.50 per jaar, op door hen te stellen voorwaarden; e. van het peroeel tuingrond gelegen aan de Regulierslaan. een gedeelte ter grootte van 1000 M2, ondershands te verhuren voor ten minste f 30 per jaar, op door hen te stellen voorwaarden; EL hun college te machtigen, Ingaande 1 Mei 1930, van jaar tot jaar gedurende de eerstvolgende vyf jaren. bovengenoemd per ceel tuingrond, gelegen asm het Kweerenpad, sectie B nr. 3922 gedeelteiyk, ter grootte van 109 M2., ondershands te verharen tegen een minimum huurprijs van f 17.35 per jaar, op door hen te stellen voorwaarden. A ang»nnm>n DE VOETBALVEREENIGING VRONE BEHOUDT HAAR TERREIN Raadsvergadering op 24 October 1929. des namiddags om 3 uur, ten Raadhuize. - - De voorzitter, burgemeester Jb. Kroo- nenburg en alle andere leden zijn present. Voor het eerst worden de notulen der vergadering, door W. Kuiper, ambtenaar ter gemeente-secretarie, opgemaakt. Alvorens de voorlezing der notulen, doet de voorzitter mededeeltog. van het feit, dat de portretten van oud-burgemeezter van de Vijzel en diens echtgenoote, thans in de raadzaal zyn opgehangen. Dit verheugt spr. ten zeerste. Z. E. A. hoopt dat de leden van den raad hiermede instemmen (inst.l. Daarna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De heer Snel vraagt, wordt met de Vljzellaan. De voorzitter geeft te kennen, dat daar mede bedoeld wordt, het geheele gedeelte van onderweg tot bovenweg en verder tot het water. Dc heer Snel vraagt dit omdat er nog andere gedeelte laan is, dat, waaraan Bob- bcldljk en Kloosterboer wonen en waar de Vijzellaanbewoners nu het genot hebben van electrisch licht, gas en waterleiding, ock de andere genoemde bewoners, deze voordeelen zullen verkrijgen. Uit de besprekingen btykt van Ged. Sta ten betreffende de verbreedlng der Twul- verwegbrug, waartoe toestemming wordt verleend. De voorzitter licht dit toe. Voorts betreffende het aanschaffen van 100 meter nieuwe brandslangen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorts komt nogmaals aan de orde een schrijven betreffende maatregelen tegen wratziekte. Dit schrijven adviseert om op het be kende schryv en van de vereeniging Bloem bollencultuur een af wachtende houding aan te nemen. HlerUxfwordt besloten. Van het was een blijkt, dat over de verschillende takken van dienst moe ten worden verdeeld. De heer BAKKE te vindt het aanleggen T>n eep p^euwe grasbaan op het sportpark gren wej k rei schatting. De baan moet in ieder geval vernieuwd worden. Het gaat “alleen maar om het aantal arbeidsweken op te voeren. Hetzelfde geldt voor den dienst der plantsoenen, b.v. het maken van een nieuw gedeelte aan de begraafplaats en t rooien van doode hoornen. Deze werken moeten toch uitgevoerd worden. Spr. hoopt, dat B. en W. voortaan zulke werken bulten werkverschaf fing zullen houden. De heer VOGELAAR sluit zich aan by het betoog van den heer Bakker. Die werken be hooren in de bedrij fsbegrootlngen. maar spr. is het er niet mèe eens, dat ze persé uit de werkverschaffing genomen moeten wor den. De heer BONSEMA hoopt, dat B. en W. nog meer werken voor werkverschaffing zul len vinden. Het aantal arbeidsweken is toch al minder dan vorig jaar. Wethouder THOMSEN meent ook. dat de door den heer Bakker genoemde werken ge woon by plantsoenen thuis hooren. Wethouder LEESBERG betoogt, dat het zich nu eenmaal als objest voor werkver schaffing leende. Doet men het niet, dan ontneemt men vele menschen een boterham. By plantsoenen heeft men daarop expres een kleine kern vast personeel voor seizoen arbeid. Wethouders RINGERS zet uiteen, dat de opzet was, productieven arbeid te zoeken. By de genoemde werken kan men veel onge schoolde krachten gebruiken. De heer BONSMA heeft met zijn opmer king geen verwijt aan het colege bedoeld. De heer BAKKER dacht, dat B en W op de door hem genoemde ferken wilden be sparen, omdat de loonen in werkverschaffing lager zyn dan de contractueel vastgelegde. Daarom meende apr. er bezwaar tegen te moeten maken. Wethouder RINGERS komt tegen dit be toog op. B. en W. konden het werk beter uit besteden, doch wenschten zooveel mogelijk te helpen. Het voorztel van B. en W. wordt hierna aangenomen. A aanleg van een nieuwe afdeellng db oe Algemeene Begraafplaats, het planten van Doemen op verschillende plaatsen In de stad en aanleg van nieuwe boachbeplanUngen; 6. voortzetting van de verbetering van den Hoeverweg door het uitbreken van het paar- flenpad en het inwalsen van basaltslag; het voorzien van de Breelaan en den Friescheweg van rijwielpaden van goudallte- Deton; V. het verlagen van bermen van verschil lende wegen; 8. het schoonmaken van riolen; 9. het uitbaggeren van singelgrachten en Vaarten; XL te bepalen, dat by deze werken, voor ■oover zij in eigen beheer worden uitgevoerd, Det volgende zal worden tn acht genomen: 1. het uurloon bedraagt 38 cent; het wordt verhoogd met een bijslag, be dragende: voor gehuwden met één kind en kostwin ners voor twee personen 2 cent; voor gehuwden met twee kinderen en kostwinners voor drie personen met 4 cent; voor gehuwden met drie kinderen en kost- Itelnners voor vier personen 5 eent; voor gehuwden met vier kinderen en kost winners met vyf personen 6 cent; voor gehuwden met vijf kinderen en* kost winners voor zes personen 7 cent; voor gehuwden met zes of meer kinderen en kostwinners voor zeven of meer personen 3 cent, doch nimmer meer dan het contract loon, dat voor den werkman in zyn vak geldt, verminderd met 10 pet. Onder „kinderen" Worden medegerekend tnwonenden. tot wier onderhoud de betrokkenen krachtens da wet .verplicht zijn; 3. engehuwden-niet-kostvrinners komen Diet voor tewerkstelling in aanmerking; 3. niemand wordt langer dan 6 veten achtereenvolgens tewerkgesteld; tusschen twee opvolgende tewerkstellingen van den- ■elfden persoon verloopen ten minste zes Wéken; -s*. 4. bil de aanneming van werklieden wordt Ui volgende volgorde in acht genomen: a. gehuwde georganlaeerden en georganl- ■eerde koetwlnnera. die z|)n uitgetrokken; b. gehuwde georganlseerden en georgani seerde kostwinners, die achtereenvolgens gedurende 4 weken ol langer ultkeering uit de werkloozenkas hebben ontvangen of ge durende dat tijdvak geen ultkeering uit de Werkloozenkas ontvingen, omdat ze daarop nog geen aanspraak konden laten gelden; c. ongeorganiseerden (gehuwden en kost winners) die gedurende 4 achtereenvolgende weken werkloos tejn geweest; een en ander met dien verstande, dat uittreding uit één deser categorieën tijdens het dienstverband geen ontslag tengevolge beeft, en dat alle m aanmerking komende werklieden by de werk verschaffing in dienst moeten zijn geweest, vóórdat in hetseUde seizoen dezelfde werk lieden voor de tweede maal in dienst kun nen warden genomen; 5. personen, die gedeeltelijk werkloos tejn, M geheel werkloos zijnde, niettemin over eenige inkomens de beschikking hebben kunnen wekelijks zoolang b(j de werkver schaffing worden tewerkgesteld, dat zy In totaal het bedrag ontvangen, dat hun aan weekloon zou worden uitgekeerd, wanneer zy de geheele week by de werkverschaffing ar- beid zouden verrichten; 6. ongeorganiseerden (gehuwden en kost winners) woeden alleen tewerkgesteld, voor ■oover zy in boofdzaak hun bestaan vinden tn loondienst, ter beoordeellng van Burge meester en Wethouders; 7. indien de werkloosheid door het vin den van werk wordt onderbroken en dese ■Dderbreking niet langer duurt dan in totaal mw «jagen, wordt voor de vaststelling van de volgorde van tewerkstelling rekening gehouden met het aantal werkloosheldsda- gen van den eersten dag der aanmelding by de arbeidsbeurs af; overigens zullen de arbeidsvoorwaarden gelden, die by de werkverschaffing in het seizoen 1928-1929 van kracht waren. HL te bepalen, dat by uitvoering van wer ken bij aanbesteding de onder II vermelde mgelen, behalve vat de loonen betreft, zoo veel mogeiyk toegepast zullen worden; IV. aan bun college voor de uitvoering van <e onder I genoemde werken de volgende credteten toe te staan: voor dat genoemd onder I le 101 400 Mem I 2e 18000 ld. I 3e f 3000.—; ld. I te 14.000 id I Se 7 400.—; Id I 6e «000.—; id. I 7e 1000.—; ld. I 8e 5230; M I «e f 10 000 -^ V. de hiervoor genoemde uitgaven voor Mtovrel noodig te zijner tyd nader te regv- len bij suppletoire begrooting, waarbij te vens kan worden beslist, boe de bedragen Vergadering van dan Raad Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering en goedkeu ring van de notulen der vorige kwam in behandeling ean voorstel van B. en Wtot het aangaan van een geldleening, groot f 102000 af te lossen in 34 jaren, -.met een bedrag van minstens f 3000 per jaar voor 't eerst in 1931 tegen een rente van ten hoog- ste 5 pCt. B. en W. hebben geen bedenkingen tege= het beschikbaar stellen van het door het R. K. Kerkbestuur aangevraagde bedrag van f 110585.10 voor den bouw van twae- scho len. Daar het Kerkbestuur den wensch te kennen gegeven beeft om de waarde van den grond als gedeeltelijke voldoening van de waarborgsom te doen strekken, kan dit bedrag verminderd worden met f 9782.50 en moet dus eerlang een som van f 100802.60 aan het bestuur worden uitbetaald. Dit be drag berust echter nog op ramingen; zoo- dra in het volgend jaar de bouw voltooid is, zal de afrekening met het Kerkbestuur kun nen plaats hebben. Alsdan zal bijstorting of teruggaaf moeten plaats hebben. Daarom wordt het leeningsbedrag eenigszins ruim t j De heer WOLDENDORP stelde B. en W de volgende vragen: 1. zyn Burgemeester en Wethouders be reid den Raad inlichtingen te verstrekken, hoe het staat met den voortgang van werk aan de Rootorenbrug? 2. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid den Raad inlichtingen te verstrekken welke de oorzaken zyn van den abnormaal langen duur dezer werkzaamheden? 3. Kunnen Burgemeester en den Raad mededeelen. wanneer de opleve ring van dit werk kan worden tegemoet ge zien? Interpeüant betoogt, dat de werkzaam heden te lang duren. Aanvankelijk zou het werk 3 6 4 maanden duren. Spr. meent, dat men wvl blij mag zyn, dat er nog geen on gelukken zijn gebeurd. Voorts betoogt spr dat de omwonenden er schade van onder vinden. terwijl de uitvoerder het werk heel langzaam doet vorderen. Als oorzaak geeft spr. asm. dat Publieke Werken de zaak vanaf den beginne niet goed heeft bekeken. Wethouder LEESBERG herinnert eraan dat 1 Maart tot den bo’iw is besloten, welke sou geschieden door twee aannemers Met de aanbesteding van den onderbouw is het vlot geloopen. Met den bovenbouw is men echt r gedupeerd door de aarivreeers Er waren maar 4 inschrijvers en de gunning -Is zoo gauw mogelijk geschied, maar de aannemer 1 eischte een termijn van 8 maanden. Krijgt men geen tegehslM. dan is de brug in De cember gereed. De aannemer van den on derbouw heeft zich niet strikt aan het be- stek gehouden wat den overbouw - - dit is een kwestie van overmacht ung van Gelukkig noemt spr. net dat de seh»ep- 1 maken omliggende gemeenten worden gehou-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 10