Stadsnieuws HET IS DOELTREFFEND Provinciaal Nieuws By-vullingen van VerbaiLtrommels IN EN OM ALKMAAR Officieels mededeelmgen Telegrafisch Weerbericht TOCHTDEKENS De Lange De Moraaz te Alkmaar Sidonius de Jong voor. WOLLEN DEKENS „VRIES1A” v.h. JAN DE VRIES Sidonius de Jon^ Sidonius de Jong OVERGORDIJNEN Sidonius de Jong SATINET DEKENS FIRMA SPORT EN SPEL BERGEN KUNST EN KENNIS om overtollige kasgelden te storten in rekening-courant bij de Firma Opheffing van belastingkantoren VOOR Zaadmarkt <en jutezak, een jongensjasje, een OPPERDOES geschiedt bü ons correct, goedkoop en zeer spoedig. Alle verband-artikelen en instrumenten ook los verkrijgbaar naar gewenschte hoeveelheid en soort N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel ALKMAAR - Telefoon 324 t t t t t t t t t Paardenmarkt CASTRICUM VOOR 4 t t t BLADZIJDE 1 ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 Uit den Alkmaarschen Raad VOOR ÉVtH ^TELT A1XM IN M SCHADUW! is de Raad er in geloopen en verklaarde ten den van In Noord-Holland te 758.7 m.M. te om Barometerstand 748.8 m_M. te Barometerstand d SCHOUWBURG „T GULDEN VLIES". Beekman nauwe nestor aan Daarentegen redeneert 's Raads meerder heid zóó geef iederen Alkmaarsche onder wijzer een medeburger dus die blijkens zijn werk daarvoor geschikt is, de gelegen heid te zijner tijd hier hoofd te worden." Reeds heeft de inspectie een concessie ge daan, door niet per si Alkmaarders uit te sluiten. Hieraan dankte de heer K. Bos het, dat hij als no. 3 op de voordracht kwam en met groote meerderheid boven de twee niet- stadgenooten uitverkoren werd. Had evenwel, de S.D.A.P. haar zin ge- ünxe ■erteerfng VULPEN HOU HEKS t> enorm. Vanaf de eoedkoope icheolsoort lot den prijs va» f tS.ia de merken Swan. Waterman, Parker, Neptanns, Caw, Ingersoll, ens. VAN PUTTEN OOBTMELIEB, Payglop een v. d waarvoor een rente van 314 vergoed wordt, zonder berekening van omzet provisie. nauwkeurig bestudeerd, en dezen op de vol gende wijze geïnterpreteerd (Officieel Raads- verslag van 35 Aug. 1937- Ingekomen stuk ken onder letter r). „een brief «Ld. 11 Augustus j.L van den heer v. D., houdende mededeeiing. dat hij geen zitting zal nemen in den met den eer- leidenden koorzang, welke voor velen aantrekeHjk blijft. Het geestdriftig gestemd publiek liet het aan welverdiend applaus niet ontbreken, en ging van dit goed geslaagd matlnée ten zeerste voldaan huiswaarts. van den veldwachter Is f MO. De bede wet houders willen het met f 50 verhogen en vrij pensioen geven, zoodra ook de overige ambtenaren 't krijgen. Voorzitter stelt voor het salaris op 1200 te brengen, waarmede de heer Blokker zich kan vereenlgen. De heer Rustenburg wil het salaris met 100 verhoogen. Het voorstel-Blokker wordt ver worpen met alleen de heeren Blokker en Zwaan voor. Het voorstel-Rustenhurg wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Leeuw, H. Vljn en P. Vljn. Voorzitter uit zijn ontevredenheid er over, dat aan beide scholen zoo weinig belang stelling getoond wordt voor het vervolgon derwijs en betreurt dat. De begrootlng wordt goedgekeurd In ont vangsten en uitgaven op 26464,19 met 3710.55 K voor onvoorzien. De kapitaaldlenst heeft alleen het saldo ad f 0.27 en verder een paar posten voor memorie (Landarbeiderswet). De raad besluit voor 6534 aan te koo- pen een terrein grasland voor den aanleg van een nieuw kerkhof van het Ger. Wees huis. te Medembllk, en een terrein, groot 12 Are van het Burgerlijk Armbestuur al daar voor 650 Daarvoor wordt een geld- leenlng aangegaan van f 7660. rentende ten hoogste 5 pet. Een terrein, dat nog niet terstond noodlg is. zal verhuurd worden voor een jaar als bouwland. Daarna volgt sluiting. In de Memorie van Antwoord aan Tweedj Kamer over het wetsontwerp vcrhooglng van het zevende hoofdstuk der Staatsbegrooting 1929 talen op postkantoren; zegt de 'oensdag in deze gemeen- behoeve van het Kruis heeft opge- Dieriuae inplaats van straat kan nemen. Het 3de elftal zal Zondag zijn len com- petltiewedsrijd spelen tegen V. V. Z. 3 in Zaandam en zal wel succ s kunnen boeken, als er aangepakt wordt. De junioren zullen revanche kunnen ne men op de Voorwaarts-Junioren voor de ne derlaag van 14 dagen terug, maar of ze er in s'agen iullen. we betwijfelen het! Maar enfin, aangepakt en misschien komt er een puntje mee uit Noord-Scharwoude. R.K.S.V. „A. R- C.” Voor Zondag aj. is d” wedstrijd A.R.C I D.E.M. 2 vastgesteld. A.R.C. zal goed doen; om zich van het begin tot aan het einde geheel te geven, daar DEM. de zwaarste concurrent is van A.R.C. Dus A.RC.’ers het beste beentje voor en dan zal succes niet ultblljven. Wij hopen dan ook dat er eenige belangstelling zal wezen aan den Westerweg om de spelers aan te moedigen. De wedstrijd begint om 2.30. A.R.C. komt als volgt uit: Verloting Aan de Afd. Bergen van de St. Joseph-Gezellenvereeniging, is door het Gemeentebestuur vergunning verleend tot het houden van eene verloting ten behoeve van hare vereeniging. Collecte De woei-- te gehouden collecte ten Nederlandsche Roode bracht f 93.37. Gevonden Een oud kinderportemon- naietje, komen aanloopèn een een klein knipmesje, een een metselaarstroffel, een kinderportemonnaie, een ceintuur mantel. Verloren Een kop van een antolamp, grijze pet, een j 1 njwielbelastingplaatje. N. Ranzljn Th. Dekker N. Dekker P. Ho be P v. d- Aakster M. C. Jonkers J. Plas Th. Runt J- van Stralen J. Molen kamp H. Rlgter gepromo- zich met te vragen bastaardhond, kindermanteitje, snoeizakmes, een van een In dit geval hopen we nu eens. dat Haar lem, later den Haag in hoogsté ressort uit spraak doen. LADDER OMVERGEREDEN Gistermiddag om circa half zes reed bespannen waen ten ladder van de fa. Idsert, die bezig was reparatlën te verrich ten op het dak van het perceel van den heer Groot in de Acht rstraat omver. Een knecht wilde zich Juist op de ladder begeven, doch werd op het gevaar attent ge maakt, waardoor erger werd voorkomen. aan zn oesremming re entire k zen en mti plantsoen te beplanten. Reeds lang had de Burgervader voor dit idiaal in B. en W. ge vochten, maar nog nooit een meerderheid behaald. Nu eindelijk had hij binnenkamers de overwinning bevochten en het voorstel kwam, om volgend jaar de huur op te zeggen. Helaas, had hij buiten den waard, i.c. de minderheid wethouder Leesberg gerekend. Zonder veel moeite wist deze den Raad te overtuigen, van alle kanten kwam de steun vanzelf dat men voorloopig den grond maar weer voor drie jaar moest ver huren en eerst maar eens moest komen met een kostenberekening. Dan zou men wel weer zien. Zulk een medelijdend gezicht trok de voorzitter bij dezen gang van zaken, dat een raadslid in onze nabijheid p.otseling begon te neuriën „Heb meelij Jet", welke interruptie hij ons vriendelijk bad niet in de krant te zetten. Weethoude Ringers, mét v. Slingerland de eenige verdediger haalde er zoowaar de voorvaderen bij, die in hun Houtplannen zooveel vooruitziender waren geweest dan wij. De bevolking was met 30 tot 40 toe genomen, aan de Hout was niets toegevoegd. Ergo „bezat" ieder Alkmaarder nu zooveel vierkante Hout minder I 31 3Ó/IO In liefde voor onzen onvolprezen Hout doen wij voor niemand onder, maar toch vinden wij het uitstekend, dat men dit voorstel niet aannam. Eerst weten wat het kost. Dat een stad als de onze toen er van stadje gesproken werd, ging er een hoonend geroep op 50.000 per jaar aan de plantsoenen besteedt, is toch nog I zoo mis niet I ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Op as. Zondag 27 October zal de apotheek van Mevr, de Wed. C. M. B. Wanna. Mient 11, geopend zijn; de andere apotheken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, Is gedurende de geheele daarop volgende week ‘s nachts geopend. De andere apothe ken zijn behalve 's Zondags en op feestda gen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. Matlnée door Kozakkenkoor ,,Pla- iotr. Dirigent: N. Kostrjnkoff. de tot B (belasting be- mlnister van Financiën o.m., dat gegevens over het geheele land ovir de opheffing van belas tingkantoren nog niet kunnen worden ver strekt. Slechts kan voor wat betreft de pro vincie Noord-Holland met uitzondering van bet Gooi, worden med gedeeld, dat o.a. kun nen worden opgeheven de kantoren van Monnikendam, Edam. Medembllk. Spanbroek De Rijp. Uitgeest, Nieuwe Nledorp, Anna Paulowna. Te behouden zjjn de kantoren te Alkmaar, Beverwijk, Purmerend, Hoorn Den Helder. Enkhvlzen, Behagen en Texel. H t aantal dwrngbevelen. dat In de pro vincie Uoord-Holland uitgevaardigd moet worden is tengevolge van de postbcialingen belangrijk verminderd. Er was anders dezen middag stof genoeg gewgtst voor ouderwetsch-heftige debatten. Ai'dadelijk bij den aan vang van de zitting. Wie Zou gedacht hebben, toen de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven, plechtig naar een geheime binnenkamer schreed, dat het vijf-en-vijftig minuten zou duren, alvorens zij even plechtig haar intocht weer zou doen Wat al geruchten en vermoedens deden in dat bange uur de ronde Men fluis terde van een boksmatch tusschen mr. Kus ten en Sietsma. waarbij de laatste, sinds hij vice-voorzitter is van „Alcmaria Victrix" uitent vlug en lenig, de overwinning zou behaald hebben. Ondanks het gewichtsvoor- deel van den eerste. In uitente zenuwachtigheid stelde Govers een partijtje domineeren voor enkele dames op de publieke tribune- Maar eindelijk kwam ook aan deze bange stonde een eind en de heer Vogelaar las het requisitoir voor. Uit onze bulletins en ver slagen kent men het vonnis Mevr. Helle man en de heeren Bulens en Hoogeboom toe gelaten, maar de heer v. Drunen afgewezen. Wat'onze lezers waarschijnlijk niet weten, ondanks de meest uitgebreide verslagen, is de motiveering van dit vonnis. Het was waarschijnlijk door mr. Kusters in keurige juridischen stijl opgebouwd, maar 1 trachten het in gewone menschentaal over te zetten. Schenk ons een oogenblik uw wel willende aandacht 1 v. Drunen, hier verder kortheidshalve, maar zonder de minste oneerbiedigheid v. D. genoemd had zitting in den vorigen Raad, wiens zittingsduur eindigde op 6 September ]939 (eerste Dinsdag van September). Te vens was v. D. in Mei van dat jaar gekozen tot lid van den nieuwen Raad, wiens zittings periode aanving op dienzelfden Dinsdag 6 September. Men houde deze data goed vast. Door het inzenden van zijn geloofsbrieven had hij de benoeming aangenomen, maar was natuurlijk nog geen lid, want het lid maatschap vangt pas aan bij de beëediging, die op 6 September zou geschieden. Op den gedenkwaardigen datum van 11 Augustus 1937 zond v. D. een schrijven aan den Raad, waarin hij bericht, dat hij „ontslag neemt als lid van den Raad met ingang van 1 September a.s." Wat wil nu deze brief voor iemand die lezen kan, zeggen Niets anders, dan dat v. D. met ingang van 1 Sept, bedankte als lid van den ouden Raad voor het nog overige deel der zittingsperiode. Je kunt toch moei lijk bedanken voor iets, wat je op dien datum niet bent! Of dit zóó v. D.’s bedoeling geweest is Natuurlijk niet. Wie zou zoo dwaas zijn, om voor zes zittingsdagen, waarin tóch geen ver gadering valt, te bedanken Maar intusschen het stilt er zoo. en daarmee alleen heeft men bij wettelijke zaken vooral waar het geldt een zoo streng formeele regeling als de kies wet te rekenen. Nu beginnen ook de fouten „Am hochster Stelle.” Naar den letter van de wet had de voorzitter van het Hoofdstembureau een nieuw lid voor den ouden Raad benoemd moeten verklaren voor den tijd van 1 tot 6 September 1937 in de vacature v. Drunen. Dat is niet geschied. Waarschijnlijk door dat de couranten gemeld hadden, dat v. D. geen zitting zou nemen in den nieuwen Raad, heeft men ter secretarie den brief niet DE EERSTE WITLOF De heer Nlc. v. Lejjen, uit Schermerhorn. I voerde gisteren aan de Alkmaarsche Export- veiling de eerste witlof aan. heid gaan we Hoogste Isafjord. Laagste Breslau. Verwachting: Meest matige Zuldweste- Hjke tot Noodrwestelljken wind, afwisse lende bewolking, weinig of geen regen, iets koeler. KASLEENING. v Naar wjj vernemen heeft de gemeente Alkmaar haar ttfdelljke kaslecnli-.» ad f 150.000 afgesloten b(j de fa .de Lange en de Moraaz alhier. wetsche stad nog niet. Maar gelukkig ook, want we vreezen. dat anders A.V.R.O., V.A.R.A., K.R.O. enz. een reden te meer zou den hebben, om elkaar in de haren te vliegen, wie deze uren vol leering en vermaak zou mogen uitzenden. Laten wij den vrijwillig teruggetreden generaal der roode garde tot troost dit mo gen meegeven „Al waart gij lichamelijk niet aanwezig, uw f- nog binnen de heilige muren." Eerstens in de sympathieke, door allen onderstreepte afscheidswoorden van den Voorzitter, dan in het emotioneele uur, dat wij moes ten doorworstelen, al wachtend op de op volgers van hen die gingen. vervolgens in de knap-gestyleerde ver klaring van hem, die uw maarschalkstaf overnam, ten slotte mogen wij het zeggen I van in de ongekende breedsprakerigheid allen die bleven. Hiermee nemen wij afscheid geest des Heeren Westerhof’s, om ons weer te begeven naar de koude regionen der nuch tere werkelijkheid. Dan zij allereerst geconstateerd, dat deze zitting van den Raad gekenmerkt werd door een bijzonder prettigen geest. Wel werd er zwaar geboomd, was men het lang altijd niet eens, werd er druk geïnterrumpeerd, maar alles bleef in de knusse, gemoedelijke sfeer. De geestigheden, die van links naar rechts en vica versa gelanceerd werden, waren scherp, maar nooit hatelijk. Wil men een bewijs Toen om vijf uur een aantal nummers van onze courant in de Raadszaal verscheen, belastte de beer Bonsema, pas veerde roode fractieaanvoerder, de distributie daarvan, zonder naar arbeidsvoorwaarden en loonregeling; terwijl de captain van het elftal, even later xls krantenbezorger van ons zusterorgaan optrad, waarvoor hij bij de Directie Van de A. C. geen declaratie indiende 1 t t t lid. Het drama is evenwel hiermee nog niet zeker Een goed bezette zaal, en dan nog wel 's middags om drie uur, is toch wel een bij zonderheid en een verheugend verschijnsel te noemen. De Kozakken wisten weer onmlddelltjk het publiek voor zich te winnen, met hun uiterst technisch verzorgden koorzang, hun vurig temperament, hun speciale effecten, diepe bastonen, en sonore bromstemmen. En dan In bun zingen de snel op-elkaar-volgende uitersten, van een zeer week pianissimo tot een enorm forto aangroeiende En dit alles weet dirigent Kostrjukoff een bezieling te geven, die de aandacht van den hoorder gespannen houdt tot de laatste noot toe. Daar waren nummers, die het zeer emo. tioneele van de Russische volksziel ten dui delijkste deden aanvoelen en wel die van Archangelsky o ju Gebed. Daarop volgde een ..Russische romance" van zeer fijne stemming; bekorend werkte de melancholische sfeer van dit werkje. Dan waren er de militaire liederen, die aan een strak rythme een vurigheid paar den. zoo men zelden zal hooren. Het zou geen Russische middag zijn ge weest. wanneer niet het bekende Wolgaboot- Ued en het populaire ..Avondklokken” waren gezongen; In het eerste werk wsren de bromstemmen subliem, en ook was de koor zang hier Wilkomen homogeen. In „Avondklokken" waren het de noodt’e .Bim. bam’s” vooral de heel zware van ds bassen, die menig luisteraar b'tna In ver. rukking brachten, waarop dan ook een stormachtig applaus volgde. Hierna nog een interessant werk .Rusland in den sneeuwstorm" van S. TraHtr.e. en een karakteristiek volkslied ..Tchubarlki" beetatt een koenkkendans met bege- tonnen om die geheele Westzijde te koopen t t t Zou het wel eens gebeurd zijn, dat een nterpellant met' algemeen applaus zijn vragen ging stellen, en toch met nul op het rekest naar huis ging Het zag er voor de Wethouders van P. W. erg donker uit, toen de heer Woldendorp van wal stak met zijn vragen over de Roo- tarenbrug. Waarom dat werk geen voort gang maakte, wanneer» het zou opgeleverd worden Ironisch vroeg hij „hoe het stond met den stilstand van het werk." Inderdaad er is veel schade door deze maandenlange verkeersstremming. Het antwoord sloeg hem echter alle wapens uit de handen de schuld ligt bij de constructiewerkplaats, die den bovenbouw moet leveren. Inplaats van vier maanden doet die er zes over. En het is nog niet eens zeker, dat men binnen dien termijn klaar Aanvulling Raadscommissies B. en W. van Alkmaar brengen ter alge- meene kennis dat In de vergadering van den gemeenteraad van 24 October JJ. ter vervan ging van de afgetreden leden rijn benoemd ;ot leden der na-benoemlngcommlssle. Ie. De commissie van bijstand voor het on derwijs de heer A. Bakker. 2. De commissie van bijstand voor het ge- meente-slachthuis Mevr. C. Helleman-Har- deboL 3. De commissie van bijstand voor den reinigingsdienst Mevr. C. Helleman-Harde. boL 4. De commissie van bijstand voor den gemeentelijken pensioen- en ongevallenbond Mevr. Helleman-HardebrH en de heer W. J. Pulens. 5. De commissie van bijstand voor het marktwezen en den havendienst de heer W. J. Bulens. 6. De commissie van overleg voor de ambtenaren en gevoerde werklieden der ge- ment d hern T. Bonsema en W. J. Bulens. Alkmaar, 26 October 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMAN. Secretaris. Zelfs de góden van den Olyrnp sliepen wel eens. Waarom zouden dan ook de vijf katholiekeraadsleden zes minus de wethouder niet eens een minder gelukkig oogenblik mogen hebben'? Ongetwijfeld hadden zij dat, toen zij voorstelden het uitbreidingsplan der gemeente, voor zoover het betreft de Pagglop nog eens te herzien. Deze straat, tegenwoordig een der slag aderen van het verkeer, is inderdaad veel te smal. Vandaar dat is voorgesteld, vóór twee jaar, en na alle dat zijn er niet weinig instanties doorloopen te hebben, óók aangenomen, dat men aan de Westzijde niet verbouwen mag, zonder zijn perceel 6*4 M. achteruit te brengen. Nu wil de beer J. v. Gijzen zijn winkelpui aanzienlijk modemiseeren, maar stuit op die ongeluk kige 6*4 M. Hij kan die niet missen, omdat er dan geen diepte overblijft. In de goedheid huns harten ook raads leden kunnen wel eens goed zijn besloot „onze" fractie te helpen door bovengenoemd voorstel. Wethouder Leesberg had hier een gemakkelijk* taak. Hij verdedigde het ge schreven, onwrikbare recht tegen de billik- heidsmotieven der anderen het algemeen belang tegen het privi-belang, dat zijn fractiegenooten op den voorgrond schoven. En hij won den strijd, met algemeene stem men zelfd. *t Is hier voor den betrokkene een aller onaangenaamste geschiedenis. Zij kunnen hun zaken niet zóó inrichten, als zij noodig, oordeelen. Maar waarom dat niet bedacht toen het nog tijd was, d.wj., toen er tegen het plan nog kon geprotesteerd worden „Ieder leest toch de Raadsverslagen in zijn krant," zei de wethouder, bij welk com pliment Wij blozend bogen. Maar met dat al blijft de Payglop, zooals ze is. Niemand denkt er natuurlijk aan, op die voorwaarden te verbouwen. Jammer, want nu houden we in onafzienbaren tijd een te nauwe straat met ouderwetsche winkels. Welke nabob geeft der gemeente eenige frissche jeugdige element z’n intrede in den Raad deed. We kennen ze absoluut niet, maar zoo op het eerste gezicht zijn het sympathieke men- schen, deze twee Zij, lange slanke gestalte, met o, vroede vaderen van een vorige generatie keurig geknipt polka haar; hij, gekleed in het ook al weer traditioneele man chester A. J. C.-costuum, met iets ascetisch in zijn scherpgeteekende trekken. Misschien, allicht zelfs, zullen we meer malen onze pen moeten gebruiken tegen uw woord, maar we hebben zoo’n voorgevoel, dat gij beiden ridderlijke tegenstanders zult zijn in den strijd der levensbeschou wingen. Ook wij, uw naaste achterburen in de Raadszaal, heeten u van harte welkom, juist als de Burgemeester dat zoo smaakvol deed. Dat Mr. Wendelaar in zijn speech con stateerde, hoe de politiek niet noodzakelijk karakterbedervend hoeft te werken, deed goed. We hebben onze achttien vroeden maar aan te zien, om de waarheid van dit gezegde te beamen. De fractie-vèrklaring van de S.D.A.P., bij monde van den heer Bonsema voor gelezen. behandelde kort de crisis in de Alkmaarsche partij-afdeeling, die ontstaan zou zijn „door eenig verschil van inzicht over de in den Gemeenteraad te volgen taktiek". We vinden dit .^enig verschil" tamelijk euphemistisch uitgedrukt, maar zullen ons verder met deze interne partij- kwestie niet inlaten. Op ons zijn zeker niet van toepassing de woorden uit deze ver klaring, „dat er in Alkmaar veel over ge schreven is, vaak niet zonder leedvermaak. Wij hebben al deze crisisweken getracht zuiver objectief de feiten te vermelden, zonder in het geschil partij te kiezen. Eenigszins als een Delphisch orakel, of modern gezegd, als de taal van ons Ministerie van Buitenlandsche zaken m de Trotsky- kwestie, waren de woorden „hoogstens zal ons, indien de omstandigheden en het op treden onzer tegenstanders dit eischt, ons tactisch optreden wel eens kunnen afwijken van de vroeger gevolgde taktiek.** Het middaguur van Donderdag 34 Oc- ober cal bij den heer J. Westenhcf onge wone, en we mogen het aan- nemen onaangename emoties opgewekt ontslagname, schreef v. D., dat hij alsnog vergelijkend examen gekregen, waarbij zeer deskundige college van B. en W. zou moeten beslissen, wie den examinandi het beste hoofd zou zijn I Mr. Kusters redde de situatie door zijn kalme en wijze woorden en verkreeg daardoor voor den heer Bos het hoofdschap. Een serul- taat, wat ons oprecht verheugt. niet meer op de Een Burgemeester is óó<c maar een mensch, en mag er als zoodanig gerust een stokpaardje op na houden. Hiermee bedoelen we niet het tractor-trammetje zaliger gedachtenis, maar de uitbreiding van onze mooie Hout met ongeveer een Hectare. Deze nieuwe grond zou gevonden moeten worden, door een tuin aan Kruislaan, reeds eigendom der gemeente, en verhuurd voor 400 per jaar, aan z’n bestemming te onttrekken en met hebben op den ouden Raad, volgt, dat ook dit tweede schrijven daarop alleen kan doelen. Bijgevolg heeft v. D. de bekende ver klaring nooit afgelegd voor den njemren Raad, stond hij dus nu S.D.A.P.-lïjst, en kon vanzelf geen zitting nemen. Er was echter nog een tweede bezwaar, dat vooral met het oog op de toekomst van belang is. Zélfs al zou men aannemen, dat de ontslagname ook betrekking had op den nieuwen Raad, dan nóg zou v. D. niet toege laten kunnen worden. Hierbij speelt de reeds meermalen besproken vraag een rol: wan neer moet iemand de verklaring afleggen, dat hij onder op de lijst geplaatst wil blij ven: moet hij dat doen tegelijk met zijn ont slagname, of kan hij het ook later nog doen? De meerderheid der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven heeft de eerste keus ge daan, Sietsma koos het laatste. Mét die meerderheid zijn ook wij van meening* dat iemand bij het nemen van ontslag de keus heeft tusschen het voor goed breken van de banden met het gemeentebestuur, óf het slechts voorwaardelijk breken daar van, met openlating van de mogelijkheid, om later terug te keeren, en dat men van die keuze tegelijkertijd met het nemen van ont slag moet laten blijken. Anders zou het kunnen gebeuren, dat men vandaag bedankt, en een paar jaar later weer eens bericht, dat men maar weer op de lijst geplaatst wil wor den. Al bestaat er over dit geval nog geen juris prudentie, we gelooven niet, dat zoo iets absurds de bedoeling van den wetgever ge weest is. r Dat de burgemeester in dezen meer de vader van alle' getneentenaren dan de wet- uitleggende jurist wilde wezen, en daarom voor toelating pleitte, begrijpen we, evenals de hardnekkige verdediging der soci’s, die als consequentie uitputting van hun lijst vreesden. Maar met de afwijzende meerder vol komen accoord, nog eens onderstreepende de wijze woorden van Mr. Dirk Sluis, dat het hier gelukkig niet gaat personen of politieke partijen dupeeren, maar om de interpretatie van een wetsartikel. Zoowel de Burgemeester als Mr. Sluis wisten voor staving van hun standpunt een Latijnsch spreekwoord te pas te brengen, daarmee opnieuw bewijzende hoe weinig waarde aan dergelijke wijsheid te hechten. Vergadering van den Raad Na opening en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werd het verzoek om subsidie aan de ZulderzeevisscherljtentoonstelUng af gewezen. B. en W. stellen voor in te gaan op net verzoek van de Ver. voor Bloembollencul tuur om een verbod van verbouw van een viertal aan wratzlekte onderhevige aard- appe^oorten in te voeren, waartoe 11a eeni ge gedachtenwisseling besloten werd. Daarna komt In behandeling een voqrstel van B en W. tot onderhandschen verhuur van een perceeltje bouwland ten Zuiden van den toegangsweg naar het spoorweg station Opperdoes, aan den heer P. Vljn, te gen een huursom van 15.per jaar. Dc Martkvereenlglng gebruikt dit niet meer als laadterreln en doet daarom op 1 Jan. aa. afstand van de huurovereenkomst De heer Vljn zag liever, dat de Gem. dit terreintje voor zichzelf hield. Voorzitter Is bang, dat als er geen huur der is, t een opslagplaats zal worden. Voorzitter zal op voorstel van den heer Blokker eens conlereeren met de Voorzitters var „Akkerbouw” er de Velllngsvereenlglng, waarom de beslissing over dit voorstel ver daagd wordt. Aan de orde komt vaststelling der Gem.- I bt?root,ng 1931) Aan Inkomstenbelasting al t 14600 ge heven moeten worden. De jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger wor- hout naa den op het oude peil gebracht. Het salaris sterdam? De Directeur van het Marktwezen te Alk maar, brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Paardenmarkt op Woensdag 30 October a.s. de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de Frieschebrug en de Korte Nieuwesloot van de Handelskade af. De dieren die over de Boombrug bij het Zeglis de stad binnenkomen, mogen alleen naar de markt gebracht worden langs de Voormeer en de Bierkade over het Luttik- Oudorp en de SL Annastraatbru Schermervlotbrug en langs de naar de Frieschebrug. Alle dieren, die niet over de Friesche- brug de stad binnenkomen, moeten zooda nig vervoerd worden, dat zij door de Korte Nieuwesloot van de Handelskade af ter markt komen; alle overige toegangen tot de markt worden afgezet. Bij de Korte Nieuwesloot en de Frissche- brug zullen de aan te voeren paarden des kundig worden onderzocht, en zal het ver schuldigde marktveld moeten worden vol daan. Vóór des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt dis des namiddags vier uur eindigt, terwijl nd 's morgens tien uur geen dieren meer ter markt worden toegelaten. Voor het plaatsen der paarden worden anagewzeen de Dijk, het Waagplein, Marktstraat en de Ged. Nieuwesloot De Directeur voomoemd, D. SCHENK. Vertrokken personen S. A, Beekman naar Zaandam. J. Quast naar Den Helder. C. van Appelen naar Alkmaar. D. Krom- naar Rijnshurg. M. Admiraal naar Am- JUBILEUM „ST. CAECILIA” Het zal velen wellicht bekend zijn, dat de R. K. Harmonie „8t. Caecllla” aan den vooravond staat van haar 10-jarig bestaan Dit was de reden, dat dezer dagen een aan tal personen bijeenkwamen en na ampele besprekingen een comité vormden om „St. Caecllla” bjj gelegenheid van haar tweede lustrum een feestgave aan te bieden, daar het hun bekend was. dat de Harmonie een aanvulling van Instrumenten noodlg had. Om tot een feestgave te komen, wil het comité zich richten tot de Ingezetenen van Alkmaar, die „St. Caeclla” een goed nart toedragen, om door middel van mteeken- HJsten. waarvoor de toestemming van B. en W. reeds verkregen Is, een bedrag samen te krjjgen om tot aankoop van de benoodlgde Instrumenten over te gaan. Het comité werd samengesteld uit de hee ren: C. G. Rams. Voorzitter. S. Nlbbering, Secretaris. G. du Pau, Penninmeester, Bergerweg 44. A Korver, Commissaris, terwijl de heer P. Sneekes werd benoemd als gedelegeerde van den R. K. Volksbond, afd. Alkmaar. KENNEMER SPORTCLUB Nog even willen we hier In extra herin nering plaats n aan de courses van de Ken- nemer Sportclub op morgen. 't Zijn de laatste draverijen hier ter stede van het seizoen en deze plegen altijd goed bezocht ts zijn. Daar komt nog bij, dat een geweldig groot aantal panden Ingeschreven en er dus spannende sport te wachten staat. Als het weer blijft, zooals het nu Is,, twijfe len we niet of de lantste meeting van Kennemer is tevens de beste. Benoeming aan de orde is vooral voor hoofd eener school is er een zekere oppo sitie in den Raad. Twee meeningen botsen dan geregeld tegen elkaar die van den Inspecteur L.O. vrijwillig of noodgedwongen geduld door B. en W. en van een beduidende meer derheid in den Raad. De inspectie wil deze --e - „promotie-regeling" voor het onderwijzend sten Dinsdag van September optredenden personeel ie trap onderwijzer in de stad, gemeenteraad." I ae dito: hoofd van een N.-Hollandsche dorpsschool, en dan als eindsport hoofd - van een der negen openbare lagere scholen. 1 f n.—.j— Nog zijn dus maar drie der open zetels ingenomen, in letterlijken zin Donderdag zelfs maar twee. Daar de heer Hoogeboom ziek was, verschenen met veel zorg binnen- -geleid door Secretaris Koelman, mevr, wij zullen Helleman en de heer Bulers. Het zou al heel onbeleefd zijn vergelijkin gen te maken tusschen hen die gingen en hen die kwamen, maar we mogen toch wel constateeren, dat met de nieuwkomers het hebben. In normale omstandigheden toch zouden hij en zijn echtgenoote zich opge maakt hebben voor den tnaandelijkschen tocht naar de historische raadszaal, hij ter eener, zij ter andere zijde van de leeuwenbalus trade. Eilacie, nu moesten beide getrouwen ver stoken blijven van de zoo welbekende raads- atmosfeer, mochten beiden hun stem niet doen hooren in de symphonic van vroede geluiden. ^Een uur van onbedachtzaamheid Kan maken, dat men 3 jaar schreit.** Ware nu nog maar deze zitting per radio uitgezonden, dan had hij in het diepste bin nenste van zijn huiskamer tegen den luidspreker kunnen debatteeren, maar zoo modern zijn wij |n onze goede/ ouder-. Ieder ziet nu wel, dat dit héél iets anders is, dan v. D. schreef Maar afgaande op deze verkeerde weergave van den ontslagbrief, is de Raad er in geloopen en verklaarde ten onrechte den heer Schots gekozen tot Raads- kregen, die een nieuwe voordracht van enkel Alkmaarders wilde, dan ware dit resultaat ui«iim 13 wcuwci uxciuice uvg luci acacf niet bereikt geworden. Dan toch uit. 17 Augustus '37, dus zes dagen na zijn had men het begin-negentiende eeuwsche 1 A - - L - - w X t S A—I.i L -J - - AA A A ZW A M «V A A onder op de lijst van candidaten geplaatst wilde worden. Waar wij hebben aangetoond, ge.est..*weefde dexen nuddaR dat zijn eersten brief slechts betrekking kon heillCP miir»n t «-ka Kerstmis het groote verkeer Bedoelt men met dezen, niet al te fraaien volzin, dat de roode fractie méér dan vroeger gaat 'medewerken aan het geheele stads bestuur, zij het ook als loyale oppositie, dan verheugen wij ons van harte over dit besluit, t t t Wanneer de laatste jaren een onderwijs tal zijn. Maar dan zal de Gemeente haar tanden laten zien. Hopen we mét den interpellant en vader Govers, dat wanneer de brug ten slotte klaar is niet nog gewacht hoeft te worden op bestrating enz. Misschien dat dan tegen wruime

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 13